OFFEN BOLSENBROEK ningbureauj Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang ÏNDANS i RENTE-VERGOEDING L - Anno 1674 MDAAL choorsteenmantels neuten rosseriemaker erij Beddenmakerij J. H. KRUL Jr. Fritz Reuter. De Gemeente Bloemendaal en het Middelbaar Onderwijs aldaar. Fotografisch Atelier p|puü"Gr.Houtstr.i69,Tei.3472 HAARLEMSCBE BANKVEREENIG1NG - BLOEMENDAAL ZONDAGMIDDAG-CONCERT ZATERDAG 12 JULI 1924 No. 28 jpeciale tarieven. lort onder garantie jzen Gascokes Bloemendaal 42 - Telef. 22240 •atie-lnrichtmg itomobielen "-RIJWIELEN \Ned. J. de Reiger weg 205, Schoten Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. ii Huiseigenaren sn HALM ).d. Kleverlaan Haarlem ir Luxe Carrosserieën SCHOTEN VLUGGE BEDIENING AGENDA: PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. HOTEL „DUIN EN DAAL" 18e JAARGAró' ;©e«©ss®©ees«®® ©s®s» DROGIST k L Tel. 22195 J I AA Hf 22299 - Boschlaan 7 i bewijzen van herkomst en ndere so- rten Brandstoffen, als jrende prijzen, reiend, Telefoon Kantoor 22089 aan voor het leveren van PEIFLS straat 7 SCHOTEN GHAL 819 TELEFOON 2155 teering - EN SERRE-MEUBELEN ikte Reis- en Waschmanden, REPARATIE-INRICHTING Vleeschwar en, rutter waren -: [MA KAASSOORTEN ent per pond 1 ent per pond j ALLES ent per pond VOL VET ent per pond tegen de prijzen van 50 cent per pond :zonden een prijscourant van iViJNEN BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, ,koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, h o o g i n g aan huis bezorgd leuren, Kozijnen, Trappen wingen. HEEMSTEDE straat 15 - HAARLEM osteloos verstrekt TEEN 1617-22012 ia 1 uur alléén 22012). Hoe waar is het, dat elke daad, die een mensch of een volk in het bewustzijn iets groots te doen, volbrengt, niet groot maar klein is. CARLYLE. TROOST. Sta op, daar is altijd toch èrgens vreugd Om God's heilig licht, om Zijn zonnelach. Daar is altijd èrgens een ziel verheugd Door de fiere kracht van een jongen dag. Daar is altijd èrgens een menschenkind, Die zich veilig weet tegen smart en pijn. Die ons andren, zoekenden, levensmoe, Door die gift van God to't een steun kan zijn! D. TOMKINS. BLOEMENDAAL. Hotel Rusthoek. Tuinconcert van 7.4511 uur. Hotel Duin en Daal. Tuinconcert, 's middags 3 5.30 uur. SCHOTEN. Gebouw „Geko", Spaarndammerw. hoek Floresstr. Zaterdagavond van 811 uur concert. Zondag n.m. 36 uur matinee, 's avonds van 811 uur concert. HAARLEM. Atlanta bioscoop. Alle avonden 8 uur voorstelling Zóndag, Woensdag en Zaterdag matinee van 24.30 uur. (Nadruk verboden.) Het is vandaag vijftig jaar geleden, dat Fritz Reuter stierf, doch hoeveel er vooral ook in de waardeering van schrijvers en dichters veranderd moge wezen, ik geloof wel, dat deze gestorvene nog leeft in de harten van het hedendaagsche volk. Wan neer men vandaag te Eisenach, waar deze zwerver zijn avontuurlijk bestaan in be houden haven eindigde, den grooten Meck- lenburger zal herdenken met een gedach tenisrede aan zijn graf, met een gods dienstoefening in het Platduitsch en met enkele toespraken, waaronder een over de beteekenis van Fritz Reuter voor onzen tijd, mag een Rostocksche schrijver de plechtigheid terecht besluiten met te be- toogen: „Fritz Reuter leeft". Ik weet niet, of onze jongeren, het thans opgroeiend geslacht, de Olie Kamillen nog kennen en nog smullen van den vesting- of den Franzosentijd; ook ben ik er niet zoo heel zeker van, dat de meer kritisch onderwezen kinderen van nu Hanne Nütte niet een weinig sentimenteel vinden en Kein Hüsung niet wat gezwollen, maar toch zou ik wenschen, dat onze jongens en meisjes bij de vele romans, die ze voor hun examens moeten doorvliegen en bij de vele brochures, die het vereenigingsleven hun als onmisbare lectuur voor hun ontwikke- ling en hun maatschappelijk inzicht pleegt op te dringen, nog gelegenheid konden vin- t den voor een rustig uurtje met den ouden, i trouwhartigen vriend, die het geslacht hunner ouders en grootouders met zoo'n gulheid van levensvreugde verkwikt heeft. Natuurlijk ben ik niet voor censuur, en een lijst van verboden boeken zou mij al- i leen hierom reeds onraadzaam voorkomen, wijl zij het omgekeerde uitwerkt van het- ^ü+menev.1ïlee bedoelt. Maar wat ik een groot volksbelang acht, is een algemeen verkrijgbare en op in het oog vallende plaats aangeslagen lijst van aanbevolen lectuur. Nu wij onze openbare leeszalen, onze school- en leesbibliotheken, onze goed kope boekenreeksen bezitten, staan zoo- velen onzer tijdgenooten voor een moei- lijke keus. Zij moeten een greep doen uit den overstelpenden voorraad; wat zullen [zij lezen? Wanneer men lectuur met geestelijk Ivoedsel vergelijkt, is het meer dan beeld- S spraak, die men gebruikt. Het is geen ver gelijking, maar letterlijk vaststellen van leen feit. Er bestaat een zeer sterk doorge- Idreven parallelisme tusschen lichaam en [geest. Hoe zou het een jongen gaan, die voor Pi U1tstalling van een banketbakkerswin kel staande, maar greep wat hem voor de hand kwam en de ééne lekkernij na de an- E^gKeTbe,re»? Het behoeven niet juist slechte boeken te zijn, die onzen 1-1,y- st;reek brengen, maar het is het Hs - ooze lezen, het verslinden van alles, van het meest ongelijksoortige en tegen strijdige door elkaar. Een boek werkt op onzen geest, gelijk een stuk brood of een stuk vleesch op ons lichaamsgestel. Het voedt of vergiftigt ons en wij hebben voor onze geestelijke constitutie even zorgvuldig te waken als wij waken over onze maag. Ook de letter kunde heeft haar vergifkast, en er zou veel zielsziekte zijn voorkomen, zoo het doodshoofd met de gekruiste doodsbeende ren ook prijkte boven een afzonderlijke af- deeling in onze leeszalen, waarvan de bibliothecaris den sleutel onder zich hield. Gelijk sommige omstandigheden een be paald dieet noodzakelijk maken, hebben wij thans, in deze moeilijke en samenge stelde tijden één soort geestelijk voedsel dringend noodig en dat is de lectuur, waar van Fritz Reuter een der kostelijkste ver tegenwoordigers is. Wat wij op het oogen- blik boven alles behoeven is frissche lucht, zonneschijn, den geur van het land. Wat wij boven alles behoeven is eenvoud, opge ruimdheid, levenslust en goedlachschheid. Wij willen niet oppervlakkig leven en geen struisvogelpolitiek voeren tegen de verschrikkingen van het bestaan. Fritz Reuter heeft de bitterheid van het leven gekend. Oorlog en revolutie, gevangen schap, drank-ellende. Fritz Reuter stond niet als een droomerige schoolknaap voor 't leven, toen hij op 43-jarigen leeftijd te schrijven begon. Maar de gruwelen, die hij in eigen omgeving en aan eigen lijf heeft ervaren, en die zoo treffend gelijken op wat wij in het afgeloopen decennium heb ben moeten doorstaan, hebben hem niet mismoedig gemaakt. De neerslag van zijn in vele opzichten ellendig leven is de heer lijke humor, de innige levensliefde, die als uit een veldbouquet opgeurt uit zijn onop gesmukte vertellingen. De kern van het leven is niet de uitwen dige gebeurtenis of de omstandigheid; de kern van het leven is het inzicht omtrent het gebeurde. Hoe men het opvat, en Reuter heeft het opgevat als een held; hij heeft hetgeen op hem aankwam hervormd tot blij, edel levensbezit. En zoo is te ver klaren, dat de lectuur van zijn landelijke vertellingen werken als een desinfeetee- rend zonnebad voor den tobbenden geest. Zeker, er zijn er meer, die geschreven hebben als deze Mecklenburgsche volks dichter, maar Reuter's werk is maatschap pelijk werk, doordat het de massa gevoed en gedrenkt heeft. Wat geeft het, zoo men onberispelijk schrijft, en men heeft geen lezers Reuter is de man uit het volk en de man vóór het volkook nog voor het volk van den huidigen dag. Lezen iszich onder suggestie stellen, en onder welke suggestie kan men zich beter stellen dan onder die van de oprechte, gulle en onbegrensde levensliefde? Na deze lectuur keert men als een herboren mensch in de wereld terug, en de spoken en schrikbeelden zijn daaruit verdwenen. De zon is opgegaan, het hooi geurt en men- schen en dieren omringen ons als vroolijke, trouwhartige gezellen. Het is de realiteit, die ons uit deze autobiografische vertel lingen tegemoet treedt, maar de realiteit, zooals een dapper, blijmoedig man die be hoort te zien. Als ik heden een krans zou leggen op Fritz Reuter's graf, zou ik een garve ne men van versch gesneden hooi met al de kruidige veldbloemen, waarmee de landen zijn overtogen, en die voor het grijpen lig gen, maar wij, kleinzielige tobbers, slaan er geen acht op! C. Er is in den laatsten lijd heel wat beroering op het gebied van het Middelbaar Onderwijs in Ken- nemerland. Een der aanleidingen daartoe is ge weest de omstandigheid, dat het Gemeentebestuur van Haarlem de Rijkssubsidie voor het Middelbaar Onderwijs geweigerd heeft ten einde zich vrij te maken van de voor het onderwijs nadeelige sub sidievoorwaarden der bezuinigende Rijksregeering Dit groote gebaar van het Haarlemsch Gemeente bestuur, zeer zeker in het belang van het onder wijs en de leerkrachten aan de scholen, heeft de Bijzondere Middelbare scholen in een lastig parket gebracht. De Besturen van deze scholen (in casu die van het R.K. Lyceum te Overveen, van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal en het Christe lijk Lyceum te Haarlem, kunnen het Haarlemsch Gemeentebstuur op den royalen weg niet zoo licht volgen: de Rijkssubsidie, die men daardoor zou derven, is veel grooter dan die van het gemeente lijk onderwijs, en het is nu eenmaal lastiger groote Een aardig KINDERPORTRET M verhoogt het geluk vanuwjaardag DEPOSITO, dagelijks opeischbaar 2V2 voor een maand vast prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 4 voor een jaar vast 4y2 °/0. met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOS1TO (Spaarbankboekjes tot maximum f 2500.4 uitgaven te voteeren uit een vereenigingskas dan uit de gemeentekas. De Lycea blijven dus gebon den aan de Rijkssubsidievoorwaarden! ze moeten de leeraren zwaarder belasten, de klassen grooter, de traktementen slechter maken. Dit wordt door de Besturen der Lycea zeer betreurd; maar het is niet te vermijden. Het gemeentebestuur van Haarlem besloot nu de hoogere kosten van het gemeentelijk onderwijs te verhalen op de buitengemeenten en bepaalde on zinnig hooge schoolgelden (eerst f 750, f 700), later f 550, f 500). De bedoeling was, dat de Besturen der buitengemeenten (met name Bloemendaal) door een bijslag aan de ouders de extra-onkosten van het Haarl. vrij gemaakte onderwijs zouden betalen. Dit maakte de Besturen der Bijzondere Lycea wel wat ontstemd. Ze redeneerden waarschijnlijk onge veer als volgt: wij hebben onze scholen gesticht roet groote opofferingen van energie en kapitaal (het Bestuur van het Kennemer Lyceum heeft in de eerste jaren van zijn bestaan wel 'n vijftigduizend gulden uit eigen middelen betaald, doet het nog jaarlijks duizenden); de school is opengesteld voor alle leerlingen van Bloemendaal; de schooigeld- regeling is democratisch; de vaak gecritiseerde ver plichting van deelnemen aan obligatieleening e.d. geldt alleen voor goed gesitueerde ouders; ....en nu zou het eigen gemeentebestuur van Bloemen daal de kosten gaan betalen van de Haarlemsche vrijmaking, die geschiedt ten nadeele van de col legiale Bijzondere scholenl Men hoeft geen dorps chauvinist, geen anti-annexionistische Bloemen- daalsche fanaticus te zijn, om in te zien, dat dit absurd is, en een onbillijkheid jegens de eigen Bloemendaalsche schoolbesturen. Uitvoerig is deze aangelegenheid behandeld in conferenties van het Dagelijksch Bestuur der gemeente met de schoolbesturen of de rectoren. Er is vastgesteld, dat de drie Lycea (waarvan twee Bloemendaalsche instelllingen!) in alle behoeften van onderwijs kunnen voorzien, Middelbaar, Gym nasiaal-, desnoods Handelsonderwijs (door de op richting van een literair-economische afdeeling der H.B.S.-afdeelingen, over welk onderwerp de rector van het Kennemer Lyceum in dit blad een paar artikelen heeft geschreven). Werd het Kopje in dc regeling betrokken (wat moeilijk gaat, zoolang dit een persoonlijke onderneming is; waarom zoekt deze school geen administratieve aansluiting bij het Kennemer Lyceum?) dan zou van de Bloemendaal sche scholen alle onderwijs verkregen kunnen wor den, dat voor de gemeentenaren gewenscht is: neu traal Middelbaar-, Gymnasiaal- en eventueel Han delsonderwijs (naar wij hooren richt het Kenne mer Lyceum een 3e Handelsklas op), Katholiek en (bij medewerking van het Christelijk Lyceum) ook Christelijk onderwijs, daarenboven Midd. Meisjes onderwijs, Gemeentebestuur, besturen en rectoren hadden zich vereenigd met het plan; het eenige bezwaar v/as, dat de regeling pas zoo kort vóór de vacantie bekrachtigd zou worden; en ziet.... in de Raads zitting van 20 Juni wordt alle voorbereidende werk ongedaan gemaakt; „het was den Raad niet duide lijk genoeg" (verslag BI. Weekblad 5 Juli); er werd een commissie ad-hoc benoemd, die de zaak nog eens opnieuw zou voorbereiden (net of B. en W. dit niet gedaan hadden) en „de heer X. «ei onaan gename dingen" (verslag BI. W. 5 Juli). Waarom? L het noodig alles beter te willen weten dan B. en W.; is het ook niet eens goed op het kompas te zeilen van de door den Raad zelf benoemde Wethouderlijke stuurlieden? Drijft men de besturen zoo niet tot het uiterste? b.v. tot de maatregel om van het neutrale Kennemer Lyceum een rijke- lui's school te maken, waardoor de kinderen uit andere kringen door hooge contributies zouden worden geweerd, en dus de school een groeps belang en geen gemeentebelang zou dienen. De rector van het K. L. deelde mede, dat de school bevolking tot dusver (en ook in de nieuwe drie klassen) zeer gemengd is, dat alle maatschappelijke en godsdienstige groepen er hun leerlingen zenden (R. Kath., Christ, Joodsche, S.D.A.P., V.D., Bour geoisie), dat de school in het mooie nieuwe gebouw (voor een deel schenking van Bloemendalers!) een gezonde mooie ontwikkeling tegemoet gaat; dat collegiale samenwerking bestaat tusschen Dr. Vlaer (R.K.), Dr. van Dorp (Chr.) en hem; dat in andere gemeenten de gemeentebesturen wel inzien, dat plaatselijke Bijzondere scholen op steun aanspraak kunnen maken (Baarn, Harderwijk, Bussum); dat hij en zijn leeraren (ondanks alle collegiale achting voor de uitstekende Haarlemsche scholen) het te leurstellend zouden vinden, als de Bloemendaalsche Raad den bestaansstrijd van het Lyceum moeilijk zou gaan maken door een zeer coulante overeen komst met het Haarlemsch gemeentebestuur, dat toch niet steeds, naar hij meende (Dr. de Vletter is geen oud-Bloemendaler, dus niet voldoende daarvan op de hoogte, zooals hij zei) uitgeblonken had door belangelooze vrendschappelijke gezind heid jegens Bloemendaal en Heemstede. Wat de Raad doen zou? midden in de vacantie alle, sinds Februari overlegde plannen, van de baan doen; alle Begrootingsberekeningen voor den nieu wen cursus ongedaan maken; de ouder dupeeren, die op de regeling hebben gerekend? Dr. de VI. zeide, het maar af te wachten. De financieele kwes tie interesseerde hem wèl, maar toch niet in de eerste plaats; meer de houding van den Raad je gens de eigen Inrichtingen van M.O. Ook ons interesseert deze vraag. Ook wij willen eens zien. BLOEMENDALER. Geslaagd. Bij de aan het Instituut „Mercurius" te Haarlem gehouden examens zijn de volgende praktijk-diploma's uitgereikt: Stenografie „Groote", Engelsche taal, snelheid 100 lettergrepen; aan mej. M A. J. H. Goossens, te Bloemendaal. Stenografie „Groote", Duitsche taal, snelheid 115 lettergrepen: aan mej. G. J. M. Büchsenschiitz, te Overveen. Stenografie „Groote", Nederl, taal, snelheid 130 lettergrepen', aan de dames C. M. Vermeulenvan Egmond en H. G. Veenstra, beiden te Bloemendaal. Machineschrijven, snelheid 4560 lettergrepen, aan den heer J. Linnekamp te Bloemendaal. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het M.U.L.O.- diploma J. Huizinga (B.) en K. Hogenbirk (A.) bei den leerlingen van de Chr. M.U.L.O. aan de Zomer- zorgerlaan. Voor het M.U.L.O.-diploma B. zijn Maandag te Amsterdam geslaagd Joh. Mooiweer en W, Hoose mans, leerlingen van de M.U.L.O.-school aan den Vijverweg. Door de Vereeiilging „Kennemer Lyceum" te Bloemendaal en F. J. Eldering te Overveen is een bezwaarschrift aan den gemeenteraad gericht, naar aanleiding van het nieuwe uitbreidingsplan. De bezwaren zijn beperkt tot het gedeelte van het herziene ontwerp, dat enkele achter (d.i. ten Noorden van) het Stoop's Bad liggende terreinen bestrijkt, waarvan zij eigenaar zijn en wel de ter reinen, kadastraal bekend onder A 8008, 8009 en 8010 van het Lyceum en de terreinen A no. 504, 5259 en 5260 van Eldering. Zij dienen gemeenschappelijk hunne bezwaren in, omdat de genoemde gronden door hun ligging als 't ware één geheel vormen, waardoor alléén een exploitatie in gemeen overleg mogelijk is. Op genoemde terreinen monden, volgens het her ziene ontwerp, enkele verkeerswegen uit, welke bestemd zijn de Kleverlaan en den Bloemendaal scheweg met Haarlem te verbinden. De wegen no. 7 en no. 8 vormen ten slotte de eindschakel dier verbinding met den Julianaweg. Het komt ondergeteekenden voor, dat de 16 M breede weg no. 8 een logische en ruime verbinding vormt, mits inderdaad aan dien weg een breedte van 16 M. gegeven kan worden. Aan deze voorwaarde kan evenwel niet voldaan worden, tenminste niet over het gedeelte van dien weg, gelegen tusschen het Kennemer Lyceum en Stoop's Bad, daar reeds verkregen rechten de weg- breedte tot 12 M. beperken. Het Lyceum is evenwel onder nader te definiee- ren voorwaarden bereid mede te werken om 2 M van zijn terrein aan den beschouwden weg liggende te bestemmen voor openbaren weg. Daardoor zou dat weggedeelte reeds dadelijk een breedte verkrij gen van 14 M„ een breedte, welke tot in een verre toekomst voldoende geacht mag worden, terwijl de mogelijkheid blijft bestaan den weg op 16 M. te brengen, door de Oostzijde van den weg op het terrein van Stoop's Bad onbebouwd is en naar alle waarschijnlijkheid onbebouwd zal blijven. Komt deze weg no. 8 zóó tot stand, dan is het weggedeelte van no. 7 liggende op de terreinen A. no. 5260 en 8010 overbodig en vervalt daarmede een weg, waaraan o.m. de volgende bezwaren ver bonden zijn: le. Zouden twee vaarten overbrugd moeten worden. De hierover te bouwen bruggen zouden naar alle waarschijnlijkheid voor rekening der ge meente gelegd moeten worden. 2e. Komt die weg uit en sluiten die bruggen onmiddellijk aan bij het viaduct van de H.S.M. en zal daar voor het algemeene verkeer een zeer ge vaarlijk punt ontstaan,omdat het den bestuurders van trams en voertuigen niet mogelijk is elkaar tijdig te zien aankomen. Voorts hebben adressanten aanleiding te veron derstellen, dat Gedeputeerde Staten één 16 M. breede verbindingsweg met den Julianaweg vol doende achten. Ten slotte voldoet h.i. het hier beschouwde ge deelte van het herziene ontwerp, beschouwd van aesthetisch en stedenbouwkundig standpunt niet aan matige eischen. Met name is het gedeelte, waar een uitgebreid plein gevormd is, met een ruitvormig eiland in het midden, leelijk en ongemotiveerd en eischt een meer bevredigende oplossing. Beschouwden zij het herziene ontwerp van het standpunt van het algemeen belang, zoo mogen zij het nu gaan bezien van het standpunt van den ondernemer. Wanneer zij aannemen, dat het vaststellen van een uitbreidingsplan bedoelt het vastleggen van een plan, dat voor verweznlijking op economische basis vatbaar is, dan zij opgemerkt, dat, voor zoo ver de terreinen van het Lyceum betreft: le. bij benadering een oppervlakte van 2200 M2 wordt ingenomen door straten, 2e. bij benadering een oppervlakte van 1300 M2. in den Z.W.-lijken en in den Z.O.-lijken hoek niet als bouwterrein verkoopbaar is 3e. als verkoopbaar bouwterrein overblijft een oppervlakte van bij benadering 6500 M2„ zijnde nog geen 2/3 gedeelte van het geheele 1 H.A. groot, ttrrein, nog geen gelegenheid biedende voor den bouw van 16 middenstandswoningen. De hier gegeven cijfers mogen voldoende zijn om den raad het inzicht te geven, dat loonende exploi tatie uitgesloten is en buiten allen twijfel, wanneer het Lyceum nog genoodzaakt zou worden bij te dragen in de kosten der hierboven aangeduide bruggen. Met de terreinen van Eldering is het nog erger, want: le. ca. 10650 M2. wordt ingenomen door stra ten of aanleg (het eilandje no. 28) zoodat 2e. ca. 5000 M2. voor bebouwing overblijft, d nog minder dan 1/3 van het geheele, 15655 M, groot terrein. Toch is er een groot algemeen belang bij be trokken, dat het Lyceum feitelijk in staat is ijn vermelde terreinen te exploiteeren; immers ge schiedt dit niet, dan is tevens de exploitatie van een groot complex gronden in de omgeving onmo gelijk, omdat laatstgenoemde gronden over het ter rein van het Lyeceum een uitgang moeten vinden naar den Julianaweg. In het veronderstelde geval kan derhalve de verwezenlijking van het herziene uitbreidingsplan niet tot stand komen. Het is evenwel niet de bedoeling van adressan ten het herziene ontwerp af te breken, zonder er een h.i. meer geschikt uitbreidingsplan voor in de plaats te stellen dat zij den Raad aanbieden. In dit door den architect Ed. Cuypers te Amster dam uitgewerkte uitbreidingsplan wordt de eind- schakel van de verbinding van de Kleverlaan en den Bloemendaalscheweg met den Julianaweg tot stand gebracht door één 16 M. breeden weg. Ondergeteekenden verwijzen verder naar deze teekening en volstaan met de opmerking, dat de twee 9 M. breede wegen geen eigenlijke verkeers wegen zijn, doch uitsluitend van belang zijn voor de bewoners der daaraan te bouwen woningen. Ingeval de Raad bereid zou zijn het hier voor gelegde plan te aanvaarden, zou het Lyceum zij nerzijds zijne medewerking verleenen om 2 M. van zijn schoolterrein te bestemmen voor openbaren weg. Resumeerende verzoeken adressanten den Raad het herziene ontwerp, voor zoover hier beschouwd, niet aan te nemen, doch hel plan van onderge teekenden te aanvaarden. Excursie Tuinbouw en Plantkunde. De afd. BloemendaalVelsen der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft verleden Don derdag haar jaarlijksche excursie gemaakt. Ditmaal ging de tocht naar Wageningen. Het aantal deelnemers bedroeg 36. Nadat men om half 7 uit Haarlem vertrokken was en om half- tien te Wageningen was aangekomen, begon onder leiding van den heer Pieper, voorzitter der afd. Wageningen de tocht met een bezoek aan de fruit- kweekerij „de Roghorst", waar men de kassen met tomaten, perziken en druiven bezichtigde. Tevens was men getuige van het machinaal sorteeren en verpakken voor export, dat zeer de aandacht trok. Daarna kreeg men een indruk van de kweek- proeven van prof. Sprenger. Verschillende krui- singsproeven, o.a. van spruitkool met roode kool en van rapen met bloemkool, wekten de bewon dering der bezoekers, die zich hierna aan een ge meenschappelijke lunch vereenigden. Hierbij sprak de voorzitter een woord van welkom, in 't bijzon der tot mevrouw prof. de Groot. Hij hoopte dat deze de baanbreekster zou zijn voor de dames leden om ook de excursies mede te maken. Na de lunch ging de tocht naar het Arboretum der Hoogeschool. In drie groepen gesplitst beke ken de deelnemers onder deskundige leiding de enorme collecties van alle denkbare plantenge slachten, Vooral trof hen, dat alles zuiver op naam was gesteld en duidelijk geëtiquetteerd. Dit deel van 't program was wel het glanspunt der excursie. Om half 4 vertrok men ten hoogste voldaan weder uit het voor tuinbouw en plantkunde zoo leerzame en gastvrije Wageningen. VAN 3-5.30 UUR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1