DE TOER MAISON HETTY Dames- en leeren Modeartikelen A F WE; r, uw Her fturst AFWEZIi Pa. F. ffisüron L EennetLoopii J. Jongt Peter de Wah H. L. VAN BED Nette Dienst] Gem. Kara GEBR. WE J. G. W. v. d. POL Jr. BURGER TIMMERWERK VICTORIA-WATER steeds Nouveauté s PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. AERDENHOUT. VOGELENZANG. ONTVANGEN BOEKEN. tandarts is tot nader aank TWEEDE ME [/AUG OEPtvES»! TOTOGPAXE Schotersingei 117 Ti STUCADO' sigarenmag/ Voor de TIMMERMAN EN AANNEMER Bloemendaalscheweg 23 Santpoort, Telef. 22315 GESCHIKT ADRES VOOR Dat hindert ook niets, zegt de heer Blankevoort De heer Laan betoogt dat het werkelijk beter is om voor eiken tak van dienst een commissie te benoemen en een verordening vast te stellen. Dat vereenvoudigt het geheel. De heer Otto wil in 't publiek eens zeggen wat hij gevoelt van het georganiseerd overleg, n.l. dat het geheel een paskwil is. Spr. heeft nu eenige van die vergaderingen meegemaakt en het is hem opgevallen, dat niet van overleg kan worden ge sproken, doch dat het niet anders is dan een fulmineeren tegen den Raad en zelfs tegen be paalde personen uit den Raad. Spr. voorspelt dat als het zoo doorgaat het heele georganiseerd over leg heel spoedig uit elkaar zal zijn. De heer Schulz voelt zich nog meer gesterkt door de woorden van den heer Otto om dit ont werp te renvoyeeren naar de thans bestaande Commissie om prae-advies. Juist het herhaaldelijk passeeren van die commissies was aanleiding tot ontevredenheid en tot fulmineeren tegen den Raad en tegen personen uit den Raad. Het voorstel van den heer Schulz komt in stemming doch wordt verworpen. Thans wordt overgegaan tot artikelsgewijze be handeling. De behandeling van dit punt vordert zooveel tijd dat het inmiddels over één uur is gewor den en men gaat pauzeeren. Middagzitting. Voorzitter Jhr. A. Bas Backer. Tegenwoordig alle leden. Voortgegaan wordt met behandeling van punt 10 der agenda. Na afhandeling van de artikels worden de 4 ver ordeningen aangenomen, nadat de heeren Schulz, van Kessel, Nuyens en ten slotte ook Blankevoort zich tegen aanneming hebben verklaard. PUNT 11. Vaststelling uitbreidingsplannen voor: a. het Kinheimpark, b. terrein op Rolland, c. Groot-Bentveld. Deze plannen worden vastgesteld. PUNT 12. Benoeming adviseur voor uitbrei dingsplannen enz. De heer de Roo van Alderwerelt vraagt nu hem bij de behandeling van hetvorige punt is gebleken dat men feitelijk reeds een persoon in den arm heeft genomen, waarom reeds aan een persoon opdracht is gegeven. De heer Laan antwoordt dat dit niet het geval is, daar de heer Cuypers toevallig aanwezig was en hem een en ander terloops werd gevraagd, zonder meer. De bedoeling van B. en W. om een bedrag van f 5000.aan te vragen voor het ge reedmaken van een Spinnewebkaart, terwijl f 2000.zal worden aangevraagd voor losse ad viezen. Het maken van zoo'n kaart is noodzake lijk geworden, terwijl de heer Cuypers f 50.per zitting vraagt ingeval zijn adviezen noodig zijn en hij dus moet overkomen. De heer Schulz maakt ernstige bezwaren tegen dt vervaardiging van een nieuwe kaart. Er is in 1913 een kaart gemaakt, door Gedeputeerden goedgekeurd en spr. kan zich niet begrijpen waar om nu een bedrag van f 5000.moet worden uit gegeven voor een nieuwe kaart. De heer de Waal Malefijt uit zich in denzelf den geest. Spr. vraagt zich af of nu al die plan nen van den heer Sprengers ineens waardeloos zijn geworden en de heer Cuypers nu weer de man is geworden. Ten tijde van zijn wethouder schap werd de heer Sprengers bijna als een god verheerlijkt, men mocht gewoonweg niets zeggen, want Sprengers had het zoo gewild. Nu ineens is de kous af. Spr. adviseert om toch maar niet zonder meer zoo'n bedrag uit te geven, doch terdege te over wegen of zoo'n uitgave wel gewettigd is. Tegen den persoon Cuypers heeft spreker niets, het gaat hier om zoo'n hooge uitgave. De heer Blankevoort stelt voor deze zaak eerst eens door de Grondcommissie grondig te laten on derzoeken. De heer Laan zegt dat er geen bezwaar bestaat om alsnog deze zaak bij de Grondcommissie te brengen. Spr. hoopt echter dat de Raad toch be sluiten zal om dit crediet toe te staan. De Grond commissie zal zeer zeker tot hetzelfde besluit komen. De heer van Nederhasselt houdt ook een warm pleidooi voor het aanstellen van een deskundige, die in Bloemendaal nog heel wat te doen zal hebben. Spr. wijst op Heemstede, iedereen roept er over, terwijl men van Bloemendaal zegt: hoe komt men aan zulke wegen. Hoe ging het vroeger. Aan den gemeente-architect werd opdracht gege ven een weg te teekenen en dit werd dan zonder meer gedaan, zonder advies van een deskundige. De heer Bornwater houdt een pleidooi voor het aanleggen van een nieuwe kaart en tevens voor het benoemen van een deskundige. De heer de Roo van Alderwerelt bepleit de er kenning van de Commissie welke reeds in Noord- Holland bestaat en welke b.v. in Velsen heel goed werk levert. De heer Luden vindt het een moeilijke zaak. Spr. is er echter zeker van dat dit werk, n.l. het maken van een nieuw uitbreidingsplan geen ambte naar zal uitsparen. Wie benoemd moet worden, de heer Sprengers of de heer Cuypers, is ook zeer moeilijk. De heer Cuypers is reeds in onze om geving adviseur en het is misschien daarom al gewenscht om den heer Cuypers ook hier te be noemen. De heer Otto staat even perplex van hetgeen door den wethouder van Nederhasselt is mede gedeeld. Het lijkt wel of men in de groene tent tot niets goeds in staat is. De heer de Waal Malefijt stelt voor een crediet toe te staan van f 2000.om een adviseur te kun nen benoemen en reeds eenige inlichtingen in te winnen. De Voorzitter ondersteunt dit voorstel. Het is veertig jaar geleden, dat Oberlahnstein hier te lande werd ingevoerd. De omzet van Victo ria-Water is sindsdien verduizendvoudigd en gesta dig neemt het gebruik toe. Alleen het beste kan zoo populair worden. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbevolen in heele Literschroeffles- schen, inhoudsprijs 32 cent. De heer Prinsenberg vindt het een fout om nu reeds partieele besluiten te gaan nemen, terwijl het geheel nog zwevende blijft. De heer Otto zegt, dat de heer P. zich vergist. Er worden geen besluiten genomen, doch er wordt een crediet aangevraagd om adviezen in te winnen. Dit crediet wordt thans toegestaan. De heer Cuypers wordt daarop als de adviseur aangewezen, althans voorloopig, daar men uit zijn adviezen pas kan opmaken of deze in den geest werkt zooals de Raad dat gaarne ziet. De heer van Nederhasselt zet dan nog even recht wat door den heer Otto als scheef was aan gemerkt. Hij heeft alle respect voor den arbeid van deze menschen, doch heeft bedoeld op het ge bied van wegenplannen, dat zij niet kundig waren. PUNT 13. Verlenging huur perceelen Bloemen daalscheweg 119 en 123. Goedgekeurd, PUNT 14. Woninghuurregeling gemeenteperso- neel. B. en W. stellen voor het volgende besluit te nemen: I. met ingang van 1 Juli 1924 in te trekken de verordening op de toekenning van toeslagen op de woninghuren, vastgesteld bij Raadsbesluit van 15 Februari 1923; II. aan degenen, die op 1 Juli 1924 krachtens de sub I bedoelde verordening aanspraak op toeslag 1 op de woninghuur maakten, nog tot en met 31 December 1924 een toeslag te geven, gelijk aan 50 %van hetgeen zij over dat tijdvak zouden heb ben ontvangen, indien de verordening niet was in getrokken; III. de huur van hen, die een gemeentewoning, of een door het gemeentebestuur aangewezen wo ning, bewonen, met ingang van lJanuari 1925 te bepalen op de door een uit 3 leden bestaande, door den gemeenteraad te benoemen, commissie te schatten huurwaarde; IV. de huur voor degenen, die een door den Raad aan te wijzen dienstwoning bewonen, te be palen op 10 van hun salaris (f 200.per jaar). De heer Otto stelt voor om voor alle woningen de huren gelijk te stellen, d.w.z. om alle ambtena ren of werklieden die in een gemeentewoning wonen op 10 van hun salaris te stellen en niet een gedeelte van f 200.per jaar. De heer Schulz kan in hoofdtrekken met den heer Olto meegaan. Het geeft een zuiverder ver houding dan voor sommige woningen f 200.— per jaar. De heer van Kessel vindt het een onbillijkheid oals thans de regeling wordt voorgesteld. Dat verschil maken tusschen gehuwden en ongehuw- den is een onbillijkheid en spr. zou het daarom beter vinden indien een 6e of een 7e voor woning- huur werd ingehouden. Bij stemming wordt bepaalt dat 10 van het salaris als maatstaf wordt gesteld en dus f 200. per jaar voor sommigen komt te vervallen. PUNT 15. Aanvrage crediet voor verbetering der rioleering. B. en W. stellen den Raad voor, post 189 (on derhoud van pompen en riolen) der loopende be grooting met f 8000.a f 8500.te verhoogen, voor: a. herstelling van het riool in Hartenlust, daar dit grootere kosten heeft medegebracht dan aan vankelijk was te voorzien en deze herstelling toch drigend was geboden, f 6500. b. verbetering van het riool in den Bloemen daalscheweg van de Zomerzorgerlaan af tot den Potgieterweg, f 500. c. verbetering rioleering van den Kinheimweg, f 1100.(schadevergoeding aan Stomphorst te Schoten, planten, bloeikassen enz. f 600.riolee- ringskosten f 500. d. legging 40 Ml. riool in de Korte Kleverlaan, f 400.—; onder opmerking, dat de verbetering sub. b wel gewenscht, doch niet terstond noodzakelijk is. De heer Otto moet voor de zooveelste keer een aanmerking maken op dezen gang van zaken. Er is met de grootste moeite getracht een sluitende begrooting te krijgen, en thans gaat men een post van f 4200,met f 8000.a f 8500.overschrij den. De heer de Waal Malefijt leest een klein stukje voor van een raadszitting toen hij nog wethouder was en de heer Laan nog raadslid was, De heer Laan was toen steeds de persoon die niet toe stond dat een buitengewoon crediet werd toege staan, terwijl hij thans de persoon is die een record slaat met het aanvragen van buitengewone credie- ten. De heer Otto krijgt den indruk dat de uitgaaf reeds gedaan is. Inderdaad, zegt de heer Laan. De heer Laan deelt dan mede hoe de toedracht der zaak is geweest. De architect was reeds begonnen, om dat de riolen geheel verstopt waren, en op de vraag van den wethouder, waarom hij dit deed, antwoordde de architect dat dit vroeger altijd zoo ging. De Raad stond dat dan wel toe. Spr. con- tateert dat, wat thans is gebeurd niet zijn schuld is, doch een gevolg van de houding van het vroe gere dagelijksch bestuur. De heer Otto motiveert zijn stem waarom hij tegen zal stemmen. Spr. heeft zich voorgenomen niet meer vóór credieten te stemmen waardoor de begrooting overschreden wordt. Dit punt komt hierna in stemming en wordt aan genomen met tegenstemming van de heeren Otto en Blankevoort. PUNT 16. Verzoeken om opheffing servituut ten behoeve van het vestigen van dranklocaliteiten enz. op Zandvoort's gebied. De Voorzitter waarschuwt tegen het opheffen van dit servituut. De menschen wonen daar voor hun rust en die wordt door het aanwezig zijn van een dranklocaliteit ernstig geschaad. De heer van Kessel houdt een pleidooi vóór de opheffing. Spr. beweert dat onze afdeeling Acr- denhout elke gelegenheid mist om een oogenblik te verpoozen. Spr. verklaart zich tegen een kroegje doch zou het zeer toejuichen indien een flink hotel verrees in Aerdenhout. Wethouder Laan gaat mee met hetgeen de heer van Kessel betoogt. Men kan het toch niet keeren, daar een paar honderd meter verder wel een café verrijzen mag. Het gaat wel een beetje op pla gen gelijken indien wij dit verzoek niet toestaan. Voor de omgeving acht spr. het van zeer veel belang. Bij stemming wordt uitgemaakt, dat het servi tuut hetwelk op bedoelde perceelen rust zal wor den opgeheven en dat aan. A. Seders vergunning wordt verleend tot het inrichten van een verlof zaak en aan C. J. van Tienhoven tot het openen van een hotel-restaurant, beide aan den Bent- veldsweg. Het is thans 6 uur geworden en de Voorzitter schorst daarom de vergadering tot Vrijdagmiddag 2 uur. Zie vervolg raadsverslag in 't tweede blad. Gr. Houtstr. 126. Tel. 1760 Ongeval. Zaterdagmiddag is aan het strand weer een persoon bewusteloos geworden. Hij werd naar den politiepost overgebracht, waar de politie direct aan zonnesteek dacht. Daarom werden de zelfde hulpmiddelen toegepast als den vorigen dag en weldra bleek, dat men goed had geraden, want de man kwam bij en kon met den Bato-wagen naar huis terugkeeren. Naar aanleiding van een verslag van de behan deling eener rechtzaak van den kantonrechter al hier, waarbij baron v. T. v. S„ van hier terecht stond wegens het doen uitbroeden van fazanten eieren en het loslaten van de uitgebroede vogels op het jachtterrein, schrijft een jager aan het „Hbld.", dat onder poten van fazanten en ander vliegend wild wordt verstaan het uitzetten van levende dieren. Dit uitzetten van vliegend wild geschiedt wer kelijk door poten. Men gaat daarmede als volgt te werk: De vogel wordt des avonds mét het onder lichaam in den grond gegraven, zoodanig dat hij zich zelf los kan werken; de vleugels worden met natte leem of klei ingesmeerd, zoodat het beest zich moeilijk kan bewegen, althans niet kan vlie gen. Heeft deze bewerking plaats gehad, dan ver wijdert zich de poter en de vogel begint zich los te werken en de vleugels te reinigen. Deze bewerking maakt het dier kalm en het blijft vooreerst niet ver van de plaats van uitzet ting. Deze handeling noemt men poten. Liet men den vogel zonder meer los, dan zou het dier woest wegvliegen en wellicht buiten het jachtterrein geraken, wat niet in de bedoeling ligt. het laten broeden van fazanteneieren door een kip en het loslaten van de jonge vogels, vooral wan neer die eieren in het eigen jachtveld worden ge vonden, is iets anders. Hoevele malen gebeurt het niet dat een fazantennest wordt verstoord b.v. door het maaien van hooigras, enz. Dikwijls zijn de eieren al geruimen tijd bebroed en men haast zich die eieren onder een broedsche kip te leggen, zoo dat dit broedsel niet verloren zal gaan Maar dat is niet „poten", St. Ed. de helden en heldinnen langs hetzelfde kronkel paadje in het heden getooverd en statig klinken Hooft's gedragen verzen. Oud en toch altijd nieuw. Een ander kronkelpaadje en we zijn terug op soli- den bodem in het heden en de heer De Nobel zingt met zijn meisjesklasse de mooie Avondcantate van Cath. van Rennes. Een paar mooie liedjes van Willy Schoorl en Annie Hermes volgen en dan dan sen 10 meisjes om den Meiboom op een dansvloer van 200 M2. goed berekend. Meidansen in fantas tische kleeding met harmonicabegeleiding. Op de tien volgen de honderden danslustigen, die steppen, one, two, three, four enz. steppen, terwijl de Jazzband van 't Lyceum met groot enthousiasme musiceert. En de heer van middel baren leeftijd met het afgenomen lokkertje, kijkt toe en voelt zich als Esmoreit in een anderen tijd, toen Martin nog patineurde en quadrilleerde. En onvermoeid gaat dat vreemde geschuifel door, als al lang de lampions zijn ontstoken en steeds is de dansvloer vol. En vreemde plannen rijpen, om in het komende dansseizoen ook eens een poging te wagen en een greep te doen naar den tijd, die onder je voeten is weggedanst. Als variatie een Hawaïandans van 4 meisjes met droommuziek en vele vreemde bewegingen in het halfduister. Achter ons ratelen de wagentjes op de door de jongens zelf gemaakte rutschbaan en triomfantelijk vertellen mijn jongens, dat de baten steeds stijgen en de inkomsten al f 21.bedragen. Diezelfde jon gens offeren voortdurend in een filiaal van „The House of Beauty". Een sombere slag op een kope ren ketel verraadt in het duister, waar die Beauty te vinden is. Als dan na een goed geslaagd vuurwerk het mooie feest is afgeloopen, gaan wij, half één, gauw naar huis. Wat wij drinken, vertel ik niet, maar raadt u misschien, wanneer u weet, dat uit pae- dagogische overwegingen thee en ranja en kogel- ffeschjes werden verkocht. Waaruit u ziet, dat ook de paedagogie hare nadeelen heeft, H. Dagbl. a. aan den Minister van Water«\, verlaging telefoontarieven. Aanvraag lidmaatschap en subsidie: aNederlandsche Vereeniging „Landverhui zing". b. Vereeniging voor School- en Werktui- nen te Haarlem. Concept-adres Bureau aan Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, inzake herzienii. Handelsregisterwet. Concept-adres Commissie ter beoordeeling ontwerp-Tariefwet aan Minister van Finan ciën, inzake Ontwerp-Tariefwet. Concept-adres Bureau aan Minister van Wa terstaat, inzake steun aan de Coöperatie „Voor Allen" te Utrecht. Rondvraag. Besloten vergadering. Personalia. Het directeursdiploma van de Cen trale Vereeniging van Openbare Leeszalen en bibliothek.-n werd uitgereikt aan mej. A. Veltman, alhier. J. M. Groen, f Wij ontvingen de treurige tij ding van het overlijden van den heer J. M. Groen in Oost-Indië. De heer Groen is al s onbezoldigd ambtenaar eenige jaren aan de secretarie alhier werkzaam geweest. Hij ontving zijn eervol ontslag op 1 Jan. 1922, als commies aan de afdeeling Financiën en Onderwijs, wegens zijn benoeming tot adjunct-refe rendaris bij den administratieven dienst in Ned. Oost-Indië. Op initiatief van de vereeniging „Bloemendaal's Bloei" zul op MaandcLg A September de verjaar dag van onze Koningin feestelijk gevierd worden De bedoeling is om op dien dag Volksfeesten en Sportwedstrijden te houden. De heeren A. E. Beekman, W. F. G. Dankbaar en J. A. Boskamp Jr., vormen het hoofdbestuur. Genoemde heeren hebben gemeend goed te doen zich de medewerking te verzekeren van die dames en heeren welke het vorige jaar zich zoo uitste kend van hun taak hebben gekweten bij het hou den van bovengenoemde feesten en wedstrijden. Zij hebben daarom aan hun plannen gevolg gege ven en zijn er inderdaad in geslaagd, zoodat er reeds twee commissies samen gesteld konden wor den, waarvan de namen nog nader zullen worden bekend gemaakt. De commissies hebben intusschen reeds gecom bineerd en afzonderlijk vergaderd. De volgende plannen zijn opgemaakt: De feesten te houden zoo mogelijk op de terrei nen achter Hotel Hupkes. Des morgens in optocht naar de terreinen te gaan, zoo mogelijk met ver sierde fietsen enz. Te zorgen dat er voor de kinderen op het ter rein is een draaimolen, popenkast, goochelaar enz. Verder den dag te vullen met sport- en volks wedstrijden. Als het kan een bescheiden avond feest te hebben. Met affiches zullen binnen een paar dagen de plannen verder worden bekend gemaakt en zal gelegenheid gegeven worden tot het inschrijven voor bovengenoemde wedstrijden. Er bestaan plannen, bij de ingezetenen gelden in te zamelen voor bovengenoemd doel. De commissie zal gaarne giften in geld of in den vorm van prijzen in ontvangst nemen. Dé bedoeling is een eenvoudig ma,ar gezellig feest te hebben, een „Koninginnedag". Tuinfeest Lyceum. Een Indische avond, zooals wij in Holland er zoo weinig kennen; mild tot in den nacht met roerlooze boomen. Een mooi bosch met leuke zitjes langs het geaccidenteerd terrein. Een goede voorbereiding. Groote belangstelling en een gevariëerd programma. Ziehier de factoren, die het tuinfeest ten bate van het bouwfonds voor het nieuwe Kennemer Lyceum, dat Zaterdagavond van 812 op Aelbertsberg is gehouden, hebben doen slagen. Vóór het Lyceum groote pret. Hier werden mi niatuur Olympische Spelen vertoond, waar druk doende officials leiding gaven aan fietswedstrijden, zakloopen en dergelijke. Den nieuwaangekomenen ontging het niet een lot te koopen voor de tombola. Opmerkelijk hoe ook in deze verloting veel nullen vielen. Wie als trium- phator uit dit kansspel kwam, vond zijn prijs in 't gebouw. Meteen nemen we de gelegenheid te baat, om het teekenwerk der jonge lui te bezichtigen en een kranig stuk huisvlijt, een compleet spoorweg emplacement. Met mannenmoed weerstaan wij de verleiding van grabbelton en rutschbaan ten minste voor een wijle want Hooft, de Drost van Muiden, wacht ons. Ziet, daar zit het publiek amphitheatersgewijze in een duinpan. Dat zijn wij moderne menschen. En daar komt langs slinger paden de jonghelinc Esmoreit met langzamen tred. Dat is de 17de eeuw, Hooft, of de XlVde eeuw in Damascus. Ouder dan wij allen, in 't verleden en in de toekomst. En Esmoreit klaagt: „O Tervogat ende Apolijn! Hoe mach mijn zuster, dat edel wijf, Ghehebben also reine lijf Dat si ghenen man en mint...." De „jonge joncfrou Damiët" zegt hare verzen. Uit Cefalus en Amaryllus, uit de Granida worden Kennemer Lyceum te Bloemendaal. Bij de gehouden toelatings-examens van het Ken nemer Lyceum moesten voor de eerste klasse 13, voor de tweede klasse 3 candidaten worden afge wezen. Behalve verscheidene candidaten voor de hoo- gere klassen, werden tot de eerste klasse met of zonder examen toegelaten: W. J. C. D, Baerts, Overveen; W. J. Baerts, Overveen; Anna M. Rein- ders, Bloemendaal; Johanna H. v. d. Hoek, Over veen; H. Calkoen, Haarlem; J. G. F. Snijder, Bloe mendaal; Anna M. Langelaan, Bloemendaal; C. Proper, Overveen; J. R. Gunning, Bloemendaal; Anna H. G. v. d. Burg, Haarlem; Elly R. Micheels, Bloemendaal; J. Heupers, Haarlem; B, S. Hylkema, Haarlem; W. Staderman, Aerdenhout; L. J. Adam, Bloemendaal; K. van Someren Greve, Haarlem; J. de Nobel, Haarlem; Cornelia L. Heythekker, Heem slede; Margaretha C. Vreede, Haariem; A. A. Land» Haarlem; A. B. Storm, Haarlem; W. L. Nolke, Haar- lem;L. Kuiper, Heemstede; J. H. Molkenboer, Haar lem; H. W. N. van Esveld, Bloemendaal; W. H. Stenfert Kroese, Heemstede; Cath. Schoorl, Bloe mendaal; E. Voet, Bloemendaal; J. H. de Koningh, Haarlem; Mieke M. Wiersma, Bloemendaal; F. J. van Danlzig, Schoten; J. J. H. van Geuns, Heem stede; Helena P. E. Loeff, Haarlem; H. Rhodius, Haarlem; W. N. de Vries, Bloemendaal; Anna Lan- genberg, Bloemendaal; Willy M. J. C. Krul, overv.; Maaike E. A, Raadersma, Haarlem; Sophie Langen- donk, Bloemendaal; H. H. Jetten, Haarlem; Lientje J Koopman, Bloemendaal; Willy M. Leyns, Aer denhout; Johanna Bernelo Moens, Haarlem; H. A. V. Snoek, Haarlem; H. A. Healy, Bloemendaal; C. A van Mels, Haarlem; J. Kempen, Heemstede; Immy Terweij, Overveen; A. ten Hengel, B. ten Hengel, Bloemendaal; Tilly Boon, Beverwijk; Jo hanna Wagenmaker, Beverwijk; G. Rijken, Den Haag; C. Muller, Haarlem, In September zullen nog eenige examens wor den afgenomen. De eerste klasse zal in drie afdee- lingen worden gesplitst. De schoolvereeniging „AerdenhoutBentveld" te Aerdenhout heeft aan ouders van schoolgaande kinderen te Aerdenhout, Bentveld, Heemstede en Zandvoort, een circulaire rondgezonden, waarin zij bericht dat de 6-jarige cursus voor lager onder wijs begin September wordt geopend. De school wordt gebouwd op het terrein aan den Mr. H. Enschedeweg hoek Bentveldsduinweg te Aerdenhout, onmiddellijk bij de tramhalte Naal den veldDoodweg. Daar het gebouw begin September niet gereed kan zijn, zal de cursus aanvangen op nader aan te geven datum, in een hulpgebouw. Het schoolge bouw zelf wordt in den loop van de eerste helft van het cursusjaar officieel geopend. Tot hoofd is benoemd de heer H. Zieren te Heemstede, die op 1 September reeds in functie zal treden. Als schoolgeld wordt geheven het bedrag dat bij verordening door de Gemeente Bloemendaal is vastgesteld en hetwelk varieert van f3.tot f 75. per jaar per kind, naar evenredigheid van het be lastbaar inkomen. Ingevolge de allerlaatste wetswijziging, waarbij is vastgesteld dat eerst boven de 48 leerlingen door het Rijk een tweede leerkracht wordt vergoed, welk getal nog niet is bereikt, ziet het school bestuur zich verplicht een toeslag te heffen, welke voor het eerste jaar is bepaald op f 125.per kind. Eventueel met reductie voor meerdere kinde ren uit één gezin. Deze toeslag wordt verlaagd naar mate het aantal kinderen dat de school be zoekt, grooter wordt. Mocht bij het einde van den cursus blijken, dat het aantal leerlingen zoodanig is toegenomen, dat de toeslag niet geheel noodig is, dan kan hiervan restitutie worden verleend. A. M., melkverkooper alhier levert melk van eigen koeien, maar eens op een dag werd ontdekt, dat die melk door watertoevoeging ondeugdelijk van samenstelling was geworden. De ambtenaar van het O.M. zeide, nu nog f 50. boete of 12 dagen hechtenis te zullen vragen. Als 't weer gebeurde kon M. echter rekenen op een eisch tot hechtenis. De kantonrechter maakte er f 40.of 10 dagen hechtenis van. HAARLEM. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag, 22 Juli 1924, des avonds te 7 uur in het gebouw Kruisweg 70, te Haarlem. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Goedkeuring verzonden schrijven: De Zuivere Bron, door Fenna de Meyier. Uitgave van Em. Querido, Amsterdam. Terwijl bij Felix Timmermans de beschrijving hoofdzaak is, gaat het bij Fenna de Meyier geheel en al om het verhaal. Men kan een boek van Timmermans openslaan en te lezen beginnen, waar het openvalt, zonder het verhaal te kennen, omdat elke bladzijde poëzie is, omdat elke zin een rijmlooze dichtregel is. Men wordt bij Timmermans door eiken zin aan gegrepen; men begint te zien, zoo klaar als men uit eigen oogen nimmer gezien heeft. Timmermans verstaat bij uitstek de dichterlijke beschrijving, zoo zeer, dat men, hem lezende, nauwelijks de zwakke plekken in zijn compositie bemerkt. Men kan, een boek van Fenna de Meyier lezen de, veilig een bladzijde beschrijving overslaan, in dien men daardoor slechts den draad van het ver haal niet kwijtraakt. Is Timmermans' stijl dichterlijk en levendig, die van Fenna de Meyier is vlot en vlak, soms zelfs slordig. Vlot noem ik; Hij verviel in zwijgen. Er werd haastig afgegeten en Marja verdween om zich te kleeden en andere preparatieven te maken. De groote ontvangkamer aan den voorkant over de geheele breedte van het huis was „artistiek" verlicht. Marja beschouwde het als een harer niet genoegzaam door haar man gewaardeerde gaven, dat zij haar gasten met smaak ontvangen kon. Hij had de inrichting van het huis geheel aan haar overgelaten en zij had in de eerste jaren van haar huwelijk veel geld besteed aan draperieën, ver gulde stoeltjes, staande lampen en saksich porse lein. Maar met de allengs heviger heerschende zucht naar „antiek" was ook in haar de begeerte naar oude en artistieke meubels ontwaakt. Zij had langzamerhand alles omgeruild of weggedaan wat haar aanvankelijk bekoorde en zij meende nu ein delijk het ideaal nabij te zijn gekomen. Een zekere onrust viel nochtans in haar arrangement niet te ontkennen; heel vast was haar hand nog niet en zij slingerde nog tusschen middeleeuwsche kerk banken, Renaissance-vazen en Boeddha-beelden, om van Chineesche lappen en Japansche bronzen niet eens te spreken. Haar salon was een staal kaart van Oostersche en Westersche kunst en Mat thias verwonderde er zich vaak over hoe zij zich gelukkig voelen kon in zulk een disparate omge ving. Hij ergerde er zich bovendien aan, dat er nooit een stoel, tafel of bank op dezelfde plaats bleven staan en was er zeker van, dat aan eiken ontvangdag of avondpartij een algemeene meubel- dans vooraf ging. Deze avond stond in het teeken der omsluierde lampjes. Vóór het kolosale Boeddhabeeld brandde een paars électrisch lichtje; gele vlammetjes van omkapte kaarsen verlichtten vaag japansche mas kers en Italiaansche primitieven. Slordig mogen fragmenten, als het volgende heeten; „Hoe vreeselijk toch, nietwaar, dat ik nu zelf nooit weer naar die Ville Lumière kan toe gaan! Ik heb er zulke verrukkelijke souvenirs van.... en nu nooit meer....!" zuchtte mevrouw Sterk. De tranen dropen langs het gepoederde gezicht naar den bitteren mond. Anneke bedacht, dat noch haar man, noch haar dochter ooit naar Parijs gingen. Zij herinnerde zich niet dat Bé ooit het dorp uit was geweest. Het kleine, tengere meisje, dat mank liep en niet mooi was, tot groote teleurstelling van de moeder, die er dan ook maar van afge zien had haar voordeelig te kleeden, had zich geschikt in haar rol van dankbare, toegewijje dochter. Zij bewonderde daarenboven oprecht het karakter, den geest, den smaak, de talenten van haar moeder. of om nog een voorbeeld te grijpen: „Hij wenschte hen allen weg om alleen met Anneke te zijn. Toen zij eindelijk vertrokken tante Emilie en Rinus logeerden in het dorp, alleen Jetje zou blij ven slapen, maar bracht haar moeder weg maak te Anneke een beweging. Dadelijk stond Mathias bij haar. In „De Zuivere Bron", dat de wederzijdsche liefde beschrijft van een vijftigjarig man en een jong meisje, heeft het psychologisch element het meest geboeid. Telkens geeft de schrijfster bi van een fijn zielkundig inzicht. Van zulk een inzicht getuigen fragmenten, het onderstaande: Maar 't liefst was hij toch alleen. De mensch is immers altijd eenzaam, bedai hij; misschien was 't maar een illusie te denk dat een ander je, al was 't maar een poos, b pen kon. Zelfs in het geluk van de liefde, als een moment gekend had van innigste zielsgemee: schap, viel een mensch weer in zijn eenzaamh< terug; ja verlangde datom die zaligheid na kunnen genieten alléén. Was 't dan waar, dat diepere aandacht, de overpeinzing, ja zelfs extase slechts mogelijk waren in eenzaamheid. Stellig zullen zij, die gaarne een boeien roman lezen, in „De Zuivere Bron" iets van 1 gading vinden. HENRI BAKELS. ADVERTENT ARTS BLOEMENDAAL, 18 GEVRAAGD te BI een net van 9—4 uur. Aanvangs; per week. Br. Nu. 9701, Bur. v. GEVRAAGD. desgew. v. d. d g, ROOZEN—OFFENDER Laan van Villa „Buiant Bloemendaalscliev Telefoon 221 HAPTENLIISTLAVN II E)LOtMEND4\L IOPNAVEN IN EIGEN OMGEVING-I gevraagd. te BLOEMENDAAL (eenv. Zit- en Slaapka bediening, tegen Sept. zangleerares (lessen aan Aanbieding met pi No. 9698, Bur. v. d. blad Dierenarts Spreekuur 1-2 e Hagelingerweg 64, S Kieuren, Witten, Repar Nieuw Werk. Concurreei zen Begrootingen KORTEKLEVERL/ tegenover de Ceni Ruime sorteering Sigai retten en Tabak van ui I eerste klasse fabriekei KOSMOS- EN MORECH SERIE VAN 6 TOT 1 Lef wel, Rijksdepöt v« zegels, briefkaarten t Groote keuze Ansic Beleefd aanbeveli 19 Ouwe Dirk ging naa stuur Zij praatten even versch pruimpje in den r „otoom maar raak" b« nist' ",d,e beesten weten we hebben een gangetje „De Beer kreeg me schuimde. Biotseling dc ten paar visschen op °P W 6 Meer" neerk'ate, „Wacht rakkers" ze draaide al wat hij kon. Nog nooit had „de Bee draaid. 't Ging dan ook r relde en schuimde van scheef als een fietsrenne Beter moest zich vasth van boord gerold, jn een tel of tien was De Rotterdammer stor pelde. De visschen schr hebben geschept gingen water. Maar een paar va: naar dat raar, draaiende dreinend schot over 't w Met een geweldige ru walvisch in 't wilde we. w sne'heid i tegengesteld aan die van Ouwe Dirk deed «g kon hij „de Beer' ni De harpoenlijn stond s boot rukte en schokte T hngen over het dek T derde de lijn intend egen Peter's beenen. die tegen het dek sloeg.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 2