ïlskammern, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang ïl, 3684, Haarlem REISSEIZOEN =*us Het DiensMenvraagstnk. Fotografisch Atelier pjr]j-ïR"Gr.Houtstr.i69, Tei.3472 HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING - BLOEMENDAAL EGELRUBRIEK. ERLIJKE STAND. DEN VOORWERPEN. [RKAGENDA. tLOEMENDAAL AERDENHOUT. SANTPOORT. 18e JAARGANG. ZATERDAG 26 JULI 1924. No. 30 -abrieken Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. AGENDA: Aardige Kinderopnamen Al-/ elke weersgesteldheid Binnen- en Buitenlandsche Credietbrieven. Bagage-Verzekering. Bewaring van waarden in hare brand- en inbraakvrije kluis. RAADSOVERZIGHT. PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. HOTEL „DUIN EN DAAL" ZONDAGMIDDAG-CONCERT Kroniek. verscheen: met het portret van :ntimos groen; met het portret rias, 1 colon, sepia, verscheen: 50 pf. nieuwe type het portret van den bekenden an de Düitsche posterijen, Von initiatief het te danken is, dat onale bijeenkomst van afge- erijen te Bern, met goed resul- degenheid van de Olympische speciale gelegenheidszegels en centimes. het Parlament type: 2000 Kro- lier verscheen een drietal ze- van den driehonderdsten ver- ichting van Nieuw Amsterdam nde het schip Nieu Nederlandt, ocht plaats vond. 2 cent, voor- ig op Albany op 1 Mei 1624. <en voor de uitgewekenen in inden. 1 penny, purper (koning grijs blauw, (kangeroe). euwe muntwaarde verschenen: 2 gr. zwartbruin; 3 gr. oranje; roen; 15 gr. rood; 20 gr. blauw; r. lila. eenheid van Polen, is de Zloty, ïgeveer f 0.50. 1 groszy is een an de Zloty, dus ongeveer een do, Ceres-type. itavo, violet; 2 c. donkerrood; c. donker blauw; 10 c. geel; 20 70 c. rose; 1 Peso. .uchtpostzegels: 65 centimes, is, vermillioen; 1 franc, violet. JANSEN. an L, Boorsma en C. Strikwerda. rg en M. Maas. D: J. Schenkel en L. Zieltjes. G. de Wild. Ch. Mendes de Veltman. L. Ringnalda en A. H. Huizinga. ien bij: G. Schouten, Gen. de la ten, een zwart regenhoedje; van oedslaan 43 Overveen, een gummi garage Zeeweg Overveen, een venhuizen, Wouwermanstraat 38 r kinderkousjes; Erlings, Harten- ndaal, een lorgnet in étui; Pvan >deweg 57 Bloemendaal, een zil- en een bruine kip; P. Weijers, ood Haarlem, twee zakdoeken; jorder Stationsweg 20 Bloemen- :s in etui; C. Hesseling, Zuider lemendaal, een kammetje in etui; Ivertonstraat 39 Schoten, een zil- e met inhoud; van Roode, Mid- 9b Overveen, een verm. goud .n ng, Houtvaart 64 Overveen, een antoor, Overveen, een vulpenhou- idden Tuindorplaan 18 Overveen, ousen; G. Groenendijk, Rollands een verm, gouden lorgnet; A. G. 5 5 Overveen, een damestaschje; dorplaan 8 Overveen, een dames t inh.; E. Hessels, Zuider Tuin- veen, een carbidlantaarn; aan het e Overveen, een padvinders zak- ishandschoen, een kinderkousje, koperen gewichten, een badpak :post aan het Noordzeestrand: een badmuiltje, een pet, een ring met net in etui. Zondag 20 Juli. GEMEENTE, voormidd. 10 uur, r Ds. J. C. van Dijk. dmaal. [SAMENKOMST in gebouw i" des voormiddags 10 uur, l. de Vrijer, Amsterdam, 1RDE KERK, voormidd. 10 uur, B. Wurth. ien heer E. L. Smelik. KRING AERDENHOUT, Huize van Lennepweg. an Lennepweg, v.m. 10.30 uur, iberman, Rotterdam. GEMEENTE, voormidd. 10 uur, te Bloemendaal. j DEN UITGEVER HENDAAL WEEKBLAD O Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Eén gebed heb ik maar: dat alles waarheid bij mij zijn of worden moge. WILLEM DE CLERCQ. LEVENSWEELDE. Loopen door de bezonde velden, drinken in de gloeiende lucht, droomen, en het geluks-ontstelde zingende hoofd in vreugd gevlucht, en het gemoed voor alles open, alles in den stralenden kring, o, door het bloeiende leven te loopen, dankbaar om ieder ding. En dan door die paleizen van kleuren wijd en zijd, rustig 't gebaar zien rijzen der zwijgende eeuwigheid. JAN PRINS BLOEMENDAAL. Hotel Rusthoek. Tuinconcert van 7.4511 uur. Hotel Duin en Daal. Tuinconcert, 's middags 3 5.30 uur. HAARLEM. Atlanta bioscoop. Alle avonden 8 uur voorstelling Zondag, Woensdag en Zaterdag matinee van 24.30 uur. SCHOTEN. Gebouw „Geko1', Spaarndammerw. hoek Floresstr. Zaterdagavond van 811 uur concert. Zondag n.m. 36 uur matinee, 's avonds van 811 uur concert. (Nadruk verboden.) Ofschoon het dienstbodenvraagstuk al zoo oud is, dat Justus van Effen er twee eeuwen geleden de aandacht voor vroeg, is het de laatste jaren toch in bizondere mate gaan nijpen. Zelfs van officieele zijde heeft men pogingen in het werk gesteld, dit pijnlijk probleem aan een onderzoek te onderwerpen. In Oostenrijk en Engeland I heeft de regeering dit onderzoek aan be- paalde commissies opgedragen en ten on- j zent zijn het vooralsnog hoofdzakelijk de I bestuurders van arbeidsbeurzen en derge- lijke instellingen, die zich stelselmatig in deze aangelegenheid verdiepen. De directeur van de gemeentelijke ar- I beidsbeurs te Rotterdam heeft in de Nieu we Rotterdamsche Courant kort geleden een en ander over de oorzaken van den dienstbodennood gezegd, dat een voor ve- j len verrassend licht werpt op deze netelige zaak. Deze deskundige wijt het tekort aan dienstboden ten deele aan het verschijnsel „dat het gaan van zooveel vrouwen uit den gezinsarbeid naar ander werk heeft bevor derd het verdringen van den duurderen mannenarbeid door den goedkooperen rouwenarbeid in fabrieken en werkplaat sen, hotels en kantoren met het gevolg, dat er in het algemeen tekort is aan vrou wenarbeid en onder de mannen-kostwin ners een permanente, nu al jarenlang du rende werkloosheid heerscht". Zijn meening is „dat de oplossing niet uitsluitend van de verbetering van de ar beidsvoorwaarden kan komen, omdat zulks ®u neerkomen op de al of niet voldoende concurrentiemogelijkheid van de gezin- nen tegenover de fabrieken en werkplaat- i ®en- >'Zoo hoog", zegt hij, „kan men de dienstbodenloonen niet maken, of de fa brieken kunnen er boven uitgaan." Hierin heeft deze deskundige volmaakt gelijk. Juist in de kleine burgergezinnen en in den ambtenaarsstand wordt het ge- vma dienstboden het pijnlijkst ge- oeid. Vooral wanneer er jonge kinderen r?n' ga,a^..^e huisvrouw vaak lichamelijk j ten onder, en nu de inkomens n0,„-rG-S zo°. 'aa& zijn, dat op alle posten nuging is geboden, kan er geen ih* „e V?n.j1''n> de hulp bij de huishoude- lnn„o„a!r te betaien overeenkomstig de ^Saa'r^ r iafal>'jeken gelden, van Ho T en bler wijst de directeur daard' "F* SSdSSSSS verstaan van ZaSaSTk'S bui" tenshuis of intellectueele bezigheid van verschillenden aard. Men heeft het altijd doen voorkomen, en uitgeroeid is dit vooroordeel nog bij lange na niet, of handwerk in 't algemeen minder voornaam en minder belangrijk is dan hoofdwerk en of inzonderheid huishoudelijke bezigheden het karakter en het aanzien van den mensch, die er zich mede ophoudt, verla gen. Hierdoor zijn, afgezien van het loon- vraagstuk, veel meisjes liever naar het kantoor of de fabriek gegaan dan dat zij als van ouds dienstbode werden. De schrij ver in de Nieuwe Rotterdamsche Courant verwacht met het oog hierop uitkomst van een stelselmatige propageering van de hooge waarde van den huiselijken arbeid, het verheffen van dien arbeid tot een vak, het scheppen van meer vakopleidingsgele genheid en van een leerlingopleiding, het brengen van wat meer organisatie in den werkgeefsters- en den werkneemsters stand in dit beroep. Ook hiermee geeft deze deskundige stel lig blijk van een juist inzicht in de zaak. Ofschoon het hier de plaats niet is, om uitvoerig op dit ongetwijfeld belangrijke vraagstuk in te gaan, meen ik toch in dit verband op één verblijdend verschijnsel te mogen wijzen. Men kan voor het een of ander propaganda maken door opzettelijk er over te spreken en te schrijven, maar er bestaat ook een onopzettelijke propaganda, waarbij men de zaak voor zichzelf laat ge tuigen. En deze onopzettelijke, stilzwijgen de propaganda voor 't huishoudelijk bedrijf heeft gaandeweg reusachtige afmetingen aangenomen. Bestond er vroeger een ondempbare kloof tusschen keuken en huiskamer, tus schen keuken en kantoor of studeerver trek, de nood heeft van onze salondames, van onze kantoorheeren, van onze studen ten, kunstenaars en geleerden handige hulpen in de huishouding gemaakt. Er is, toen de vak-dienstbode uitstierf, een heir- leger van dilettant-dienstboden ontstaan, En al mogen deze hulpkrachten en plaatsvervangers nu niet allen als geest driftige propagandisten voor het vaten- spoelen en het aardappelschillen optreden, één ding hebben zij wel gedaan: zij heb ben zich leeren verplaatsen in het leven der dienstbode en zijn den geduldigen en vaak door zijn eentonigheid vermoeienden arbeid, dien zij vroeger zonder veel dank aanvaardden, gaan op prijs stellen. Het jonge geslacht wordt opgevoed in eerbied voor handenarbeid en leert, zelf bezig, de waarde en beteekenis ook van de nederigste taak, mits ernstig volbracht, erkennen. Dit is althans een voordeel bij de vele nadeelen van den dienstbodennood en stel lig zal deze verandering van waardeering en inzicht het hare bijdragen tot de oplos sing van het dringende vraagstuk betref fende den huishoudelijken arbeid. C. (Vergadering van 17 en 18 Juli 1924.) Gebruld hebben we gewoonweg in deze zitting op zeker moment. Nu dus eens geen heete hooiden, geen roode of paarse hoofden van woede of weet ik waarvan die hoofden soms al kunnen kleuren, doch een gullen hartelijken lach. De heer de Waal Malefijt was het die ons zoo vrolijk maakte. Je zou zoo zeggen 't Ging voor een extra-crediet voor rioleering, waarvoor op de begrooting f 4200.was uitge trokken en welke thans met 'n f 800.pardon ik vergis me, met f 8000.overschreden moest worden, 't Kon ook wel f 8500.worden, zoo pre cies wist men het nog niet. 'k Wed dat het geld al uitgegeven is, zegt de heer Otto. Precies de spijker op den kop antwoordt wet houder Laan. De heer de Waal Malefijt kijkt eens over zijn pince-nez heen naar de perstafel alsof hij wilde zeggen: nu opgelet! Hij vraagt dan het woord en begint met te verklaren dat het niet zijn bedoeling is om den tegenwoordigen wethouder dwars te zitten, of een hak te zetten, of iets van dien aard, neen hoor, puur gemeentebelang. Spr. erkent dat hij ze wel eens bruin gebakken heeft, doch zoo erg als de tegenwoordige wethouder heeft hij het toch nooit gemaakt, 't Loopt gewoonweg de spuigaten uit. Mot je hoore wat dezelfde heer Laan, die, God- beter-'t, thans op mijn gestoelte zit, voor een paar jaar terug heeft gezegd toen ik nog wethouder was. Ik heb hier voor mij het officieele verslag ja mijne heeren, officieel van Mei 1922. Daarin lees ik: „De heer Laan vindt dat men maar geen begroo ting meer moet maken, want er is geen raadsver gadering of er komt een voorstel van B, en W.. 'die doen alsof men zich van een begrooting niets heeft aan te trekken. Onlangs, toen voorgesteld werd om de Hospesbrug te verbeteren, deelde de heer de Waal Malefijt nog mede, dat de kosten gemakkelijk te bestrijden waren uit den post „On derhoud wegen", een post var. f 70.000.B. en W. moesten toch begrijpen dat het toch niet gaat om tusschentijds maar met voorstellen te komen die zulke enorme kosten met zich brengen," En even verder: „De heer Laan geeft de verzekering dat de Voorzitter overdrijft. Spr. betreurt het dat, waar nog maar drie maanden geleden de begrooting is vastgesteld, thans door den Voorzitter dit verzoek wordt ondersteund. Spr. meent dat in de afdeeling waar bevolking is gehuisvest de ruimte wel vol doende is, mits men maar wil opruimen wat in den weg staat, en toch niet gebruikt wordt. En waar de begrooting een post aanwijst van f 2000. voor de noodige veranderingen of verbeteringen kan ook met dat bedrag nog wel wat worden ver anderd of verbeterd. Spr. is er absoluut op tegen dat de begrootingspost overschreden wordt". Nogmaals, mijnheer de voorzitter, 't is niet om 't een of ander, doch ik meende goed te doen door dit toch eens in het midden te brengen. Spreker kijkt, thans nogmaals naar de perstafel en ik geef door gebaren te kennen dat hij dat nu eens goed gezegd heelt. Aller oogen zijn thans gericht op den wethouder van Publieke Werken. Deze steekt een sigaret aan en ontvangt van den Voorzitter het teeken: verdedig je! De heer Laan zegt wel verwacht te hebben dat de Raad een aanmerking zou maken of verzet zou teekenen tegen dezen post. Hij heeft dan ook den gemeente-architect de Jong eens goed onderhan den genomen en gevraagd hoe deze er toe geko men is om aan de rioleering van „Hartenlust" te beginnen zonder dat hij er zelfs iets van af wist en zonder dat de Raad daarvoor gelden had gevo teerd. De gemeente-architect heeft hem echter ge antwoord dat dit zoo altijd de gewoonte is ge weest. Is men eenmaal bezig, dan voteert de Raad de gelden wel, zei altijd de vorige wethouder. Dat is nou 't heele eiereten, gaat de heer Laan verder. Mijne heeren, ik heb zoo'n verduivelde last om er die oude gewoonte's uit te krijgen, dat is gewoonweg verschrikkelijk. De heer de Waal Ma lefijt heeft dat maar goed gevonden, maar eerlijk gezegd, 't eind is er van weg. Ik heb echter nu gezegd, dat het uit moet zijn. Groote hilariteit. (De heer de Waal Malefijt lachte ook mee.) XXX De schoolgeldregeling is thans in orde gekomen. En wat evenveel zegt: ook is vastgesteld gewor den welke bijdragen de gemeente zal geven aan de ouders van leerlingen weike de lycea,» middel bare scholen of gymnasium bezoeken. En wat heel veel zegt, het staat de ouders thans precies gelijk of hun kinderen in Bloemendaal dan wel in Haarlem ter school gaan. Weliswaar verklaarde de heer Schulz de toeslag regeling nog voor onvoldoende, daar voor de kleine inkomens het bezwaar blijft om hun kinde ren naar die scholen te zenden, daar alleen de leermiddelen al zeer zwaar drukken en hij stelde dan ook een nog billijker regeling voor, doch dit vond geen ondersteuning. B. en W. zegden echter toe dat de toeslagre geling zoo soepel mogelijk zal worden toegepast, waaruit wij konden opmaken dat zoo er in een arm gezin wat voor verdere studie in aanmerking komt, B. en W. desnoods nog wel verder zullen gaan dan het minimum bedrag wat door die ouders moet worden betaald. Ik ben zelfs niet bang of zij betalen ook nog wel de leermiddelen voor zoo'n kind. Deze uitvoerige regeling was nu eens gemaakt door een commissie de heeren Otto, Hogenbirk en Prinsenberg). Zij behelsde precies het omgekeerde van het voorstel van B. en W. in de vorige zitting.... en zij ging er als koek door. B, en W. waren vóór. XXX De H.O.V. kan thans tevreden zijn. En de beide muziekkorpsen in onze gemeente eveneens. De eersten omdat de muziektent welke grootdeels voor Bloemendaal is aangeschaft, ook door Bloe mendaal is aangekocht ongeveer voor den prijs welke deze hen heeft gekost, de anderen omdat zij thans de beschikking hebben over een tentje, waar zij zich desnoods kunnen oefenen voor een marschwedstrijd. De heer de Waal Malefijt hield zich in deze zitting heel wat beter dan in die van onlangs, toen eveneens deze kwestie ter tafel kwam. Toen stelde deze voor op de tent een bod te doen van f 1000.Zaken zijn immers zaken. Thans werd door hem voorgesteld dat de gemeente zich maar eens royaal moest houden in deze en f 2000. bieden, dus het bedrag wat door de H.O.V. ge vraagd wordt. De heer Prinsenberg wilde de scharrelpolitiek volgen en f 1500.— bieden. De heer Laan en ook de heeren Kremer, Otto en Blankevoort bleven zich vastklampen aan het voorstel van B. en W„ n.l. om de subsidie met f 1000.— te verhoogen en geen tent aan te koo- pen. De heer Laan omdat zoo'n houten „ding" ontzettend veel geld zou kosten, wat wij ten deele met hem eens zijn, de heer Otto omdat de menschen er nog niet aan toe zijn in het open baar te concerteeren. Ook hierin heeft de heer Otto ten deele gelijk. Dit moet natuurlijk goed be grepen worden en niet mag men gaan veronder stellen, dat zij 't aanhooren nog niet waard zijn doch meer omdat bei'de vereenigingen nog te veel in hun leerperiode zijn. Nu de tent dan toch komt, hopen wij dat deze eens een fijn plaatsje zal krijgen, n.l. óf voor de stal van den heer A. Böttger, óf aan den vijver in het bosch. In het laatste geval hebben we dit voordeel, dat de Bloemendalers hun bosch weer eens zullen zien, de vijver weer eens bewonderd zal worden en alzoo de kans bestaat dat ons Bloe mendaalsche bosch nog eens enkele avondjes be treden zal worden als weleer toen het nog geen wandelpark was en er nog geen Zeeweg bestond, doch wel lekkere versche pannekoekjes verkrijg baar waren. XXX Het vervolg van dit overzicht moet wegens plaatsgebrek een week uitgesteld worden. Dan zul len wij een praatje houden over hetgeen in de middagzitting en in de zitting van den volgenden dag iL„rd behandeld. OPMERKER. Aan de Middelbare Technische School te Haar lem is geslaagd voor de afdeeling Electrotechniek, de heer F. van Heumen. VREESELIJK ONGELUK AAN HET STRAND. De heer H. Luden, zoon van ons gemeenteraadslid Luden, bij het baden in zee verdronken. Zondagavond, ruim 6 uur, liep in 't dorp 't ge rucht, dat aan 't Bloemendaalsche strand een geval van verdrinking had plaats gehad. Er wer den verschillende namen genoemd, maar dit was spoedig duidelijk, dat de familie Luden er bij be trokken was. Begrijpende, dat aan 't Bloemendaalsche strand de beste inlichtingen waren te bekomen, hebben we ons daarheen begeven. Daar bleök maar al te spoedig dat 't treurige waarheid was. De politie tot wie we ons het eerst wenden, wist echter nog niets positiefs. Wel lag er een bundeltje klee- ren, in een badmantel gepakt, op een der stoe len. Wel werd de naam Luden genoemd, maar bepaald houvast had zij uit de wilde geruchten nog niet kunnen krijgen. De agent die op onder zoek uit was, was nog niet terug, 't Duurde ech ter niet lang, of brigadier Smit, kwam met enkele ooggetuigen van het ongeluk opdagen. Uit hun verklaringen vernamen we 't volgende: Ruim 6 uur, toen deze ooggetuigen zich op 3 a 400 M. benoorden paal 61 op 't strand be vonden, hadden zij gezien, dat een heer en dame, zich in zeer begaven. Spoedig was de heer een grooter eind van de kust dan de dame. Plotseling hoorden zij den heer waarschuwingen richten tot de dame, om terug te gaan. Hieraan werd door de dame gevolg gegeven. De heer dreef echter steeds verder af en was spoedig op grooten afstand van de kust. Blijkbaar voerde hij een zwaren strijd tegen den stroom. Vanaf den kant kon men hem om hulp hooren roepen. Maar niemand der aanwezigen was helaas in staat hulp te verleenen. Een jongen haastte zich per fiets naar 't huisje van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Dit was echter ver weg. En 't duurde geruimen tijd eer de lijn ter plaatse was. Ondertusschen was de drenkeling verdwe nen. Wel zijn nog een paar leden der B.R.B. met de lijn in zee gegaan, maar het slachtoffer was niet meer te zien. Vergeefsche moeite alzoo. Iemand heeft hem vanaf het duin met een verrekijker nog langen tijd zien afdrijven. Men kan zich den toe stand van de dame indenken, In hoogst overspan nen toestand vertelde zij, dat de verongelukte de heer H. Luden van Elswoudshoek uit Overveen was. Direct is toen iemand per fiets de familie in Overveen van het droevig ongeval in kennis gaanstellen. Men begrijpt de radeloosheid van de echtgenoote van den heer Luden. Per auto begaf zij zich direct naar de plek van het ongeval. Helaas, de zee gaf haar den echt genoot niet terug. Dr. Varenlkamp uit Zamdvoort werd gewaar schuwd. Men had nog hoop, dat de zee haar prooi met 't opkomend water nog zou teruggeven. Dit is echter niet geschied. Alzoo heeft de zee, de verraderlijke zee, gehol pen door een even verraderlijke oostenwind, weer een slachtoffer gevraagd. De heer H. Luden zou zich, na een tennispartij, aan 't strand, aan 't eind van den militairenweg door Duin en Kruid'berg, door een zeebad gaan verfrisschen. Vergezeld van een logée, de echtgenoote van den Belgischen gezant te Londen, de prinses De Ligny, had hij zich per auto naar zee begeven, zooals hij bijna dage lijks deed. Waarschijnlijk is hij bij 't zwemmen in een mui geraakt en niet bekend met hetgeen een zwemmer dan te doen staat afgedreven. Waarschijnlijk, of liever bijna zeker, is ook de landwind, hem noodlottig geworden. Het lijk is Maandagmorgen om zes uur op Zand- voort's grondgebied aangespoeld en naar de wo ning vervoerd. De begrafenis. Donderdag tusschen twaalf en 2 uur had op de Alg. Begraafplaats de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot. Reeds eenigen tijd voor het aangekondigde uur, had zich een groote schare belangstellenden, waaronder vele ingeze tenen van Bloemendaal, opgesteld. Ongeveer half één naderde de droeve stoet, voorafgegaan door drie auto's, waarop een schat van bloemen was gestapeld. In de aula werd de lijkplechtigheid in tegen woordigheid van de weduwe en de familieleden van den overledene in het Engelsch geleid door Rev. Tibbets uit New-York, van „The Church of England", Na de plechtigheden las deze voor één der hoofdstukken uit den Zendbrief aan de Corinthen. Rev. Tibbets besloot met een woord van innige deelneming tot de verwanten van den overledene. De plechtigheid was zeer indrukwekkend. Het orgel speelde. Onder anderen werd gezamenlijk ook weer in het Engelsch gezongen „Nader mijn God tot U". Op den weg van de kapel naar de groeve, waar zich al een groote menigte verzameld had de politie hield een weg vrij volgden talloo- zen de baar, waarvoor als dragers leden van het personeel van Elswoutshoek fungeerden. Wederom vervulde bij het graf Rev. Tibbets de plechtigheden. Hierna dankte de vader van den overledene ook namens de weduwe die de geheele plechtigheid bijwoonde, alle belangstellenden voor hun deelne ming en eerbewijzen en in 't Engelsch dankte hij den Rev. Tibbets voor zijn gesproken woorden van deelneming en troost. Jaarverslag van het Prov. Ziekenhuis over het jaar 1923. Wij nemen hieruit het volgende over: De overneming van het gesticht te Medemblik door de Provincie en het besluit van Gedeputeerde Staten om die inrichting uitsluitend te bestemmen voor de verpleging van mannen, had voor ons Ziekenhuis groote gevolgen. Een aantal mannen moest naar Medemblik worden overgeplaatst, ter wijl de voormalige mannenafdeeling in het Oude Gedeelte in een afdeeling voor vrouwen werd omgezet. 87 mannelijke patiënten werden naar Medemblik, 20 naar Duinenbosch overgeplaatst, terwijl 26 verplegers naar het Ziekenhuis te Me demblik werden overgeplaatst. Hierdoor was het mogelijk het getal van het maximum aantal patiënten, dat in ons Ziekenhuis verpleegd mag worden, te verhoogen van 1277 tot 1334, namelijk 974 vrouwen en 360 mannen. Het aantal open plaatsen voor vrouwen bedroeg aan het einde van 1923 pl.m. 130. Met behulp van patiënten werd 'n aanvang ge maakt met den aanleg van de electrische terrein verlichting. Reeds een zeer groot gedeelte van dit werk was aan het einde van het jaar voltooid. In het gebouw „Meerzicht" werd een matten- makerij voor vrouwen ingericht. Eveneens werden in dat gebouw ondergebracht de boekbinderij, de tegelmakerij en de betongieterij, waarbij voortdu rend een groot aantal patiënten werkzaam is. De werkverschaffing in de mattenmakerij, Oude Ge deelte, werd uitgebreid met het vervaardigen van borstels, aanvankelijk met een 4-tal, later met een 10-tal paiënten. Voor de weverij werden in de werkplaatsen dcor de patiënten een aantal kleine weefgetouwen vervaardigd voor het maken van kleedjes en tas- schen van raffia. Een 4-tal patiënten leerde het weven van katoenen en wollen stoffen. Cocos en raffia wordt thans in de inrichting geverfd. Aan den arbeid in den moestuin door vrouwelijke pa tiënten werd aanzienlijke uitbreiding gegeven. Ook op het laboratorium en de kantoren werd door verscheidene verpleegden arbeid verricht. In de twee vleugelafdeelingen van het Oude Ge deelte werd de verwarmingsinstallatie vernieuwd, waarvoor bij suppletoire begrooting van 1923 een crediet van f 7500.door de Provinciale Staten werd verleend. VAN 3-5.30 UUR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1