/en 22029 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang Zelfbestendiging. keu van Boorden, Opmaakwasschen ANSDORP ESSEX J. H. KRUL Jr. jf n StrijkinriGhting Fotografisch Atelier p ICHB"Gr Hout8tr169'TeL3472 '18e JAARGANG. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1924 F E N S HAARLEM fl il No. 33 Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. 1000000000? PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. HOTEL „DUIN EN DAAL" ZONDAGMIDDAG-CONCERT 1 van vertrouwen, wend U ;n oud vertrouwd adres. L)e i) waarborgt de kwaliteit. n en omstreken zonder prijs- at 12, Haarlem. Telef. 1212 len - Motorrijwielen an Luxe Automobielen g en Onderhoud scheweg 8 - Tel. 22387 OEMENDAAL igisterij W. Scheepstra, bouw P. E. N., BI daal. BLOEMIST en. Levering van boomen, Wilweg 74. an 22, Overveen. Tel. 3819. 9Q®0©©a©®C©<0®®®****^ 5EST 17—22012 1 uur alléén 22012). jevangene was gemaakt in der! zoo zou ik nu doen, nu ik ge-L ïw aanblik en u mag dienenl :rtwijfeling om u riep in Gracel niet, en toen ik kwam om te waarschuwen, hadt I sien, en uw blik was teleurl j zaagt. En ik wist, dat het zo' teruggeekerd zijn naar Grace j hadt bevolen. Want dan no! weest met 't geen ge me een| k nu nog wil ik gaan, U «ij ohts dit ééne vragend dat H beroofd van 't geen ge mij een.; e, Isouit?" vroeg hij fluisteren! ïw eer te bewaren, heer", ant lar gekeken, lang vóór ze be lat haar oogen groot en donke :id en onwankelbare moe kaarsen spiegelden er zich b e had haar handen over haa' als wilde ze een schat M Hij wist nu, dat hij haar dit idnnen; in deze geëxalteerd zich eerder hebben gedoi hebben geduld', en toen ze h hij, dat ze de waarheid b arheid, die hem de oogen de' og trachtte hij haar te ove zich op de knieën, wond ha, eld ze in de zijne, pogend door betuigingen van liefde oorden klonken hol en zij neer, hoewel teeder, hem met al haar liefde. Nog hief verlangend zijn pleit te winn a liefde als gij voor mij het] En moet ik toestaan, dat ottig wordt bij u, en u bij als een dienaar en u nimrtj t uw wil is. Ik smeek u, scheef ;ld, dat ik in mijn hart bewJ'i lit zijn knielende houding ch Zijn woorden kwamen k<" t den ouden bevelenden kla hij inderdaad zich haar aar hand uit, ietwat besc strijd was gewonnen, hernam n heerschersstaf hij vatte rde zich om, om te gaan. i hij uit. „Jij zult liggen in e deur!" en zoo bleef het, zoolang i huisvesting gaf. MENDAAL WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT, Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Met woorden schetsen, wat men voorheeft, valt niet zwaar, de daad die 't uitvoert, toont eerst 's geestes kracht. INDISCHE WIJSHEID. BEDE OM SLAAP. O goede slaap Kom aan mijn oogen! Wieg mijn bewogen Hart te rust Spoel me in uw schaduw Blaas gij mij aan uw Stille kust! C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA. AGENDA: SCHOTEN. Gebouw „Geko", Spaarndammerw. hoek Floresstr. Zaterdagavond van 811 uur concert. Zondag n.m. 36 uur matinee, 's avonds van 811 uur concert. Maandagavond vergadering Commissie Konin ginnedag 8.30 uur in de bovenzaal. BLOEMENDAAL. Hotel Rusthoek. Tuinconcert van 7.4511 uur. Hotel Duin en Daal, Tuinconcert, 's middags 3 5.30 uur. HAARLEM. Atlanta bioscoop. Alle avonden 8 uur voorstelling Zondag, Woensdag en Zaterdag matinee van 24.30 uur. (Nadruk verboden.) Er komen oogenblikken in het leven, waarin men onwillekeurig terugschouwt op het verleden. Dan ziet men zichzelf in een vorig tijdperk van zijn bestaan, en het is, of men met een ander wezen heeft te doen, waartegenover men met zijn voldoe ning of veroordeeling en meest met zijn meelijden staat. Dickens beschrijft in zijn Kerstverhaal, hoe de oude Scrooge zich zelf als kind op school ziet zitten en bij den aanblik van dat jongetje, dat hij zoo goed kent en met wien hij thans in zijn ouderdom zoo weinig meer gemeen schijnt te hebben, bevangt hem een wonderlijke ontroering. Welk een afstand is er tusschen dat een zame kind in die naargeestige kostschool en den lateren vrek, die, hard als een kei- steen op zijn handelskantoor zit te reke nen. En toch is het dezelfde Scrooge, en wanneer de herinneringen uit het verleden het harde hart hebben ontdooid, blijkt er toch nog veel overgebleven van de gevoe- hge kinderziel. Wanneer wij tegenover ons verleden komen te staan, verbijstert ons vaak de gedachte aan de vergankelijkheid. Niet alleen onze voormalige omgeving is ver dwenen of heeft zich althans tot onher kenbaar wordens toe gewijzigd, maar ook wijzelf zijn veranderd. Het heet, dat het lichaam om de zeven jaar zich volledig her nieuwt; zou het zoo ook zijn met des men schen innerlijkste wezen, dat zich in dat lichaam openbaart? Het lichaam is onderhevig aan voort- "re™eAfwisselinghet verliest be- anddeelen door slijtage; het bouwt nieu- bestanddeelen op in zijn groei. De ma- ena en, waaruit het is samengesteld, ont- eent het aan de buitenwereld en aan die ui enwereld staat het zijn verbruikte ma- erialen weer af. Evenwijdig met de stof wisseling loopt de gedachtenwisseling, de i wisseling ook van gevoelens. Voortdu- i end werkt de invloed der buitenwereld op onzen geest en voortdurend bevruchten wij den geest onzer omgeving. Al moge het waar zijn, dat wij aan ons ichaam geen spiertje of vezeltje meer be- ,i n van ons hchaam van zeven jaar ge leden, toch herkent een vroegere vriend ons onmiddellijk. Het schijnt dat de nieuw toegetreden stof zich geschikt heeft naar net model van het oude, zich gepast heeft naar den vorm die eenmaal bestond en dat net gelijksoortige het gelijksoortige heeft aangetrokken en vervangen. Al is dus het ncnaam Van nu van volkomen nieuw hlfft r'' de zeer geleidelijke hernieuwing toch een bestendiging van het een aal aanwezige mogelijk gelaten. ?z.® zelfbestendiging is ook op te mer- ons geestelijk wezen. Wanneer wij P 6K6n van DPVark/^nK-ilrlioirl /Ir»al cm ixri-ï on u iVan Persoonlijkheid, doelen wij der 6!|f n' die zichzelf gelijk blijft on- y.„j. f wisselingen en wijzigingen van oortrollende leven. Hoe sterker de Een aardig KINDERPORTRET^ X*-# verhoogt het geluk van uw jaardag persoonlijkheid, des te volmaakter hand haaft zij zich. Echter is er niet zelden een scherpzin nige blik noodig, om de zichzelf gelijk blij vende kern in de zich steeds vernieuwen de vormen te ontdekken. Wanneer men schen, die elkander in hun jeugd van zeer nabij hebben gekend, op lateren leeftijd elkaar weer ontmoeten, schijnt er soms van het oorspronkelijke karakter weinig te zijn overgebleven en teleurgesteld zucht men wederzijds: „Hij is de oude niet meer!" Maar zulk een volstrekte omkeering is vaak niets dan oppervlakkige schijn. Het eenige, wat is gebeurd, is dat de vroegere onbevangenheid heeft plaats gemaakt voor een terughoudendheid, welke de her haaldelijk onzachte aanraking met het on verbiddelijke leven heeft noodig gemaakt. Men geeft zich niet meer zooals men in werkelijkheid is, men speelt een rol, neemt een houding aan. En de vroegere vrienden laten zich door het gereserveerd uiterlijk bedriegen. Er ligt iets zeer troosteloos in al het vervluchtigende van h et bestaan. Oude banden breken en nieuwe betrekkingen groeien. Het is een voortdurend afscheid nemen, een onafgebroken zich richten naar nieuwe doeleinden. Ouders en kinde ren ontgroeien elkaar, vrienden vervreem den, bekende piekjes verdwijnen; maar met deze bestendige slijtage gaat de op name gepaard van versche indrukken, de verwerking van nieuwe denkbeelden, de kennismaking met ongewende toestanden en onbekende menschen. Lijdt de zelfstandigheid van de men- schenziel niet mede onder al deze wisse ling? Dwingt het nooit stilstaande ont- wikkelings- en groeiproces haar niet tot voortdurende trouweloosheid? De man uit één stuk wil zichzelf gelijk blijven; hij wenscht rotsvast te blijven staan op het fundament zijner oude beginselen en zich onveranderd te houden bij hetgeen een maal zijn toewijding won. Hij zweert bij het bestaande en het stemt hem kregel dat dit bestaande steeds door wordt onder mijnd. Want hij gevoelt, hoe de wankel heid zijner omgeving de hechtheid zijner persoonlijkheid ondermijnt, hoe hij zijn innerlijk wezen niet kan houden buiten de voortdurende vlucht om zich heen. Deze angst is het, die hem intusschen juist verhindert aan zijn bestemming te voldoen. Want eveneens als het lichaam zichzelf door voortdurende stofwisseling bestendigt, handhaaft de persoonlijkheid zich door onafgebroken uitwisseling van gevoel en gedachte. In dat opzicht is het vermogen van den geest grenzeloos. „Het menschenhart", aldus zegt een Scandina visch schrijver, „is de eeuwige oculeertak, die in alle stammen kan vastgroeien en in alle werelden nieuwe loten schieten." Aldus blijft onze persoonlijkheid zich zelf gelijk, en, wanneer wij eenmaal dit vermogen tot zelfbestendiging hebben lee- ren kennen, zijn wij vrediger komen te staan tegenover de wisselingen des levens. Want dan hebben wij ervaren, dat ons leven ondanks alles een eenheid is en dat, om een anderen schrijver aan te halen, in de gestadige spanning en opheffing van tegenstellingen binnen deze eenheid onze rijkdom en onze ellende besloten is. H. G. CANNEGIETER. Aanrijding. Zondagmorgen omstreeks half twaalf werd ter hoogte van het eindpunt der tram alhier een fietsrijder door een auto aangereden met het gevolg dat het rijwiel werd beschadigd, doch de berijder met den schrik vrij kwam. De autobestuurder reed evenwel door. Door den wielrijder werd het nummer der auto genoteerd. Reisbeschrijving van twee Bloemendaalsche jongens in het Belsenland. (5de brief.) ,,La Petite Suisse Luxembourgeoise". Dit is het mooiste gedeelte van Luxemburg en ik vind dat het nog mooier is dan de Belgische Ardennen. Achtereenvolgens hebben we Vianden, Echternach en Müllerthal bezocht. Maandagochtend zijn we van Esch am Sauer vertrokken alwaar we onze bagage achterlieten. We gingen over Ettelbrück en Dickirch. Jn Heider- scheid was een kleine kermis, niet zooals bij ons doch nog een echte ouderwetsche. Ettelbrück is een klein stadje dat de omgeving bijna van alles voorziet, want in de kleine dorpjes is niets te krijgen. We passeerden ook Diekirch. Dit is meer een luxestad, voor toeristen enz. In den namiddag kwamen we in Vianden aan, wel wat laat, doch mijn vriend Soc houd er niet van zich moe te rijden. Om half acht of acht uur gebruikt men hier het middagmaal. Vianden is een klein dorpje. Het ligt in een diep dal aan de Our. De wegen er naar toe loo- pen zig-zags-gewijze over bergruggen en bieden de schoonste natuurtafereelen. Dit plaatsje noemt zich ,,La perle de Luxembourg", waarom weet ik niet, daar het toch niet zoo bijzonder mooi is. Het eenig aantrekkelijke van dat dorp is een mooie ruine, boven op een rots. Als het donker is lijkt dit dorp uitgestorven. Enkele hotels zijn nog verlicht, maar dat is dan ook alles. De weg van Vianden naar Echternach gaat eerst tot Diekirch terug en daarna langs de Sauer, Het Sauerdal is prachtig en heelemaal te fietsen. Tus schen Reisdorf en Dillingen komen rotsen te voor schijn en heel opmerkelijk it dat de rotslagen ab soluut horizontaal liggen. Bij Wallendorf blijft de v/eg op den linkeroever, de rechteroever is Duitsch. Echternach is een aardig stadje, op het oogen- blik is het vol met Hollanders, zooals men trou wens overal hier Hollanders aantreft. Onz'e hotelier raadde ons aan een uitstapje naar Trösknepchen en de Wulfschlueht te maken. We hebben zijn raad opgevoigd en waarlijk 'r was prachtig. Vanuit Trösknepchen heb je een uitzicht over de geheele stad. Verder voert een boschpad naar de Wulfsch lueht en nog verder naar verschillende beziens waardigheden. De boomen langs dit pad zijn allen met een B. gemerkt. Naar Müllerthal met een M. De Wulfschlueht is een rotspartij, vroeger waar schijnlijk één rots, doch thans gespleten. Door de ontstane nauwe spleten voeren paden naar om hoog. In het bcsch krijgen we allerlei rotspartijen te zien. De mooiste er van zijn toegankelijk ge maakt en hebben een naam gekregen. De bosschen zijn donker, slechts enkele zonnestraaltjes dringen tot den bodem door. Gelukkig hadden we in Ech ternach onze schoenen laten beslaan me<t punten. Dat is hier beslist noodzakelijk als men buiten de begane paden gaat, daar men anders gevaar loopt bij het beklimmen der rotsen uit te glijden. Met het geld is het hier een gekke toestand. Belgische en Fransche franken worden hier in be taling aangenomen tegen dezelfde waarde als de Luxemburgsche franken. Ook kan men nog wel met Hollandsch geld betalen, als men 't maar even omrekent, doch Duitsche marken worden gewei gerd. Naar Müllerthal is de weg weer bergachtig. Hij gaat ever Berdorf en is een van de mooiste welke wij tot nu toe bereden hebben. Onderweg pas seert men een prachtige rotspartij. Even later maakt de weg een eigenaardige bocht en een plot selinge daling, zocdat wij beiden mei onze fietsen in een greppel vlogen. Müllerthal is geen dorp. Er staan twee hotels meer niet. De omgeving is de mooiste van Luxem burg. Den volgenden morgen vertrokken we over Ettelbrück naar de stad Luxemburg. De weg is tamelijk vlak en wordt bij de stad steil, doch hij is mooi geasphalteerd. Luxemburg is een flinke stad. Er rijden zelfs trams, echter zonder veel bezienswaardigheden. Roekelooze vliegers. Men herinnert zich, hoe ook beven onze woonplaats af en toe een militaire vlieger ten overstaan van zijn familie en kennissen bravcure-stukjes pleegt uit te halen. Deze virtuoos op staatskosten schijnt niet alleen te staan. Ook Frankrijk, dat na den oorlog het monopolie van de militaire brani van Pruisen heeft overgenomen, blijkt er dergelijke helden op ns te houden. Wij lazen althans het volgende: Een overmoedige, jonge vlieger, de twee-en- twintig jarige Marcel Rapin, heeft te Bourg-la- Reine, waar zijn ouders wonen, een tragisch onge luk veroorzaakt. Tegen den namiddag verscheen sergeant Rapin met zijn vliegtuig boven zijn ge boorte-dorp en gelijk hij reeds herhaaldelijk had gedaan, begon hij boven het stadje met zijn vlieg tuig allerlei gevaarlijke kunsten te vertoonen. Daartoe behoorde ook, dat het jonge mensch met zijn vliegtuig vlak boven de daken van Bourg-la- Reine scheerde. Ditmaal echter zouden de stoute stukjes niet goed afloopen. Een der vleugels van het vliegtuig bleef aan de telefoondraden haken en natuurlijk stortte de machine omlaag. Een der huizen in de dorpsstraat werd geheel verwoest, de vlieger brak zijn twee beenen, de man, die bij hem in het vliegtuig zat, was op slag dood, ook twee vrouwen op straat verloren het leven, door het vliegtuig verpletterd en drie andere werden gekwetst. Tot haar behoort de moeder van den onbesuisden vlieger, die met zwaren schedelbreuk in hopeloozen toestand is opgenomen. De bladen spreken hun verontwaardiging over het gebeurde uit en reeds heeft het Kamerlid Girod, afgevaardigde voor het Doubs-departement, een verzoek tot interpellatie ingediend. De Fransche bladen maken inmiddels alweer melding van een nieuw vliegtuigongeval door roe keloosheid van den vlieger, dat veel gelijkenis vertoont met dat te Bourg-la-Reine. Gelukkig was dit ongeval niet zoo ernstig in zijn gevolgen als dat, veroorzaakt door sergeant Rapin. De vlieger zelf moest echter zijn roekeloosheid met den dood bekoopen. Kapitein Pinsol, zoo heette de ongeluk kige, maakte Vrijdagavond eenige toeren boven La-Teste-de-Buch, bij Arcachon, waar zijn familie woont. Hij vloog op een gegeven oogenblik zoo laag, dat zijn toestel de telegraafdraden raakte. Het rukte het dak af van twee wijnschuren en vloog vervolgens tegen den muur van een hooger pakhuis te pletter, waarin het een gat maakte en een wijnkuip vernielde. Daarna stortte het neer op de binnenplaats van een woonhuis, waar zich op dat oogenblik drie menschen bevonden, die als door een wonder ongedeerd bleven. Het toestel was totaal vernield en onder de wrakstukken vond men het lijk van den kapitein, die op slag dood moet zijn geweest. Het lijk is overgebracht naar de woning van 's kapiteins ouders, welke on geveer tegenover de plaats des onheils is gelegen. Het ongeluk heeft in La Teste en te Arcachon, waar kapitein Pinsol welbekend was, veel ont roering gewekt. Dumesnil, de minister van Marine, die minister van Oorlog ad interim is, heeft, naar aanleiding van het ongeval 'te Bourg-la- Reine, in een leger order de militaire vHegers gewezen op de bepa lingen inzake het vliegen boven bebouwde kom men en er hun aan herinnerd, dat het vliegen op geringe hoogte boven dorpen en steden een straf baar feit is. Zij, die de bepalingen overtreden, wor den bedreigd met verwijdering uit de rangen der bestuurders van vliegtuigen, ongeacht de discipli naire straf en de veroordeeling van den krijgsraad, waaraan zij zich blootstellen. Chefs, die door na latigheid of een ongeoorloofde toegeeflijkheid, bij hun ondergeschikt personeel niet voortdurend ge waakt hebben voor het nakomen der desbetref fende bepalingen, zullen eveneens gestraft wor den. De openluchtvoorstelling op het terras van „Kraantje Lek". Dat was nu eens iets buitengewoons voor onze gemeente, een openluchtvoorstelling. We hebben over zulke voorstellingen al zoo vaak gehoord en gelezen dat men per slot niet goed weet of men het moet bevorderen of tegengaan. Uit een finan cieel oogpunt bekeken zouden wij het nooit dur ven aanbevelen, daar de weersgesteldheid er zoo ontzettend veel aan kan doen, wat men toch nooit één dag vooruit bekijken kan, dat eenigefinan- cieele voorspelling zeer gewaagd zou zijn. Het stuk, „Het noodloit van Samuel Prikkc- been", leende zich heel goed voor deze omgeving. Trouwens hoe kan het ook anders, het stuk was voor openluchtspel bewerkt. Ook de „Vergulde Hoef", (de benaming „Kraantje Lek" moest voor deze beide avonden maar eens vergeten worden) was als buiten-decor geknipt voor deze opvoe ringen. De oud-gelige muur, de vierkante venstertjes even groen aangetint, met het diepere geel van de rolgordijnen er achter. De luiken groen, rood en wit, de hooge boomen op den achtergrond, en een fijn getemperd avondlicht. Over het stuk is niet veel te zeggen. Laten we zeggen middelmatig, terwijl er goed gespeeld werd. Het succes had natuurlijk Samuel Prikkebeen (H. Bakker), de bewerker van het stuk. Na afloop werd er nog een dansje gemaakt. Schietwedstrijd. Woensdag hield de Bloemen daalsche Politie-Schietvereeniging, begunstigd door prachtig zomerweer in de duinen bij het Brouwerskolkje haar jaarlijkschen schietwedstrijd. Alhoewel er den geheelen dag bijzondere span ning was, heerschite er onder de leden een gezel lige stemming. Vooral was elk lid benieuwd naar den uitslag. Er kon een gouden horloge door een der leden gewonnen worden. Geschoten werd met pistool op 18 Meter af stand. De uitslag was als volgt: 1. C. Hobo, 52 p.; 2. J. P. Carstien, 48 p.; 3. R. de Jong, 47 p.; 4. W. Zwemmer, 44 p.; 5. K. C. Mooienweer 41 p.; 6. D. Kerkstra 40 p.; 7. H. Alberts 38 p.; 8. A. Kranenburg, 37 p.; 9. G. de Veer, 36 p.; 10. W. A. Ooijen, 36 p.; 11. P. van Nobelen 35 p.; 12. A. Aartsen 34 p.; 13. W. F. Roosen 33 p.; 14. W. Flooren 31 p.; 15. P. van der Meij, 30 p.; 16. G. Bakker 30 p.; 17. A. Bellis 30 p.; 18. C. Schuijt 29 p.; 19. S. W. Hagedoorn 28 p.; 20. P. C. Maas 20 p. Het gouden horloge werd be haald door den heer J. P. Carstien. Doordat de heer C. Hobo wel hooger stond, maar reeds al in het bezit was bij vorige wedstrijden van het gou den' horloge, legde deze beslag op den eere-prijs, aangeboden door den beschermheer C. D. van der Vliet, de Rozenprijs was voor den heer W. Zwem mer. Denzelfden avond had in café „Het Roomhuis" de uitreiking der prijzen plaats, waarbij alle leden met hunne dames tegenwoordig waren. Precies acht uur opende de voorzitter, de heer C. Hobo, dezen feestelijken avond, heette allen welkom en memoreerde de goede en gezellige verstandhouding die onder de leden merkbaar was. Hij hoopte Jat dit zoo moge blijven. Van den heer C. D. v. d. Vliet was een telegram ontvan gen dat hij tot zijn spijt verhinderd was dezen avond bij te wonen. Hij voegde er een douceurtje voor de leden bij om de vroolijke stemming er in te brengen. Dit werd met een driewerf hoera ge accepteerd. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Voor de keuze er van was een commissie benoemd. Wie alle eer voor haar werk toekomt. Door den voor zitter werden de prijzen met een hartelijk speechje aan de winnaars uitgereikt. Heit verdere gedeelte van den avond was in goede handen. Het Haarlemsche trio, de heeren W. van Rijn, J. Kollaart en de heer Stolwijk als pianist heb ben op humoristische wijze getoond, de leden en hunne dames een aangenamen en prettigen avond te kunnen bezorgen waarvoor hun alle eer toekomt. Na elk stuk werden ze door applaus beloond. Elk stukje viel zeer in den smaak. Het geheel had een gezellig verloop en men bleef nog langen tijd te zamen, tot eindelijk het uurtje van scheiden kwam en de voorzitter zijn dank betuigde in het bijzonder aan het Haarlem sche trio, en aan de leden meit hunne dames, die allen hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen feestdag. N. Haarl. Crt. Fietsongeval. Een dame, die per rijwiel de Elswoutslaan in reed, kwam door een zenuwtoe val te vallen. Een brigadier van politie was juist ter plaatse aanwezig, en verleende de eerste hulp. Bijgestaan door eenige burgers, werd de dame ter zijde van den weg gelegd en door met frisch water te wasschen, gelukte het hun, zonder me dische ihulp, na verloop van ruim een uur haar zoover bij te brengen, dat zij loopend huiswaarts kon gaan. Door den val had zij bijna geen letsel bekomen. Spoorwegbrand. Maandagmiddag omstreeks twee uur ontstond brand in het talud van den spoorbaan OverveenZandvoont bij Kilometer zes. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een vonk uit de locomotief, die in deze droge helm gretig voedsel vond. Het vuur breidde zich zeer snel uit. Zocdat binnen korten tijd ongeveer honderd meter diepte der duinen in lichte laaie stond. Aan de oplettendheid der spoorwegarbeiders A. K„ J. Th. S. en van S. die spoedig met zand gin gen blusschen is het te danken, dat verdere onhei len werden voorkomen. Ongeveer 300 Meter werd hierdoor verbrand. HAARLEM. Jubileum G. J. van Gasteren. In September zal Gerrit Jan van Gasteren den dag herdenken, dat hij 25 jaar lang Schouwburgdir cteur is. Dat wil wai zeggen. Wij Bloemendalers, die vooral de laatste jaren, sinds de bespeling van den Stadsschouwburg veel met hem kennis maakten, hebben t n alle tijde on dervonden, welk een joviale, oprechte, gemoede lijke man de heer van Gasteren is. En al zijn wij dan al geen Haarlemmers en al hopen wij dat ook nooit te worden, terwijl dit toch een Haarlemsch jubileum is, toch hebben wij met blijdschap boven staand bericht vernomen. En laten wij nu alvast profeteeren dat Bloemen daal op waardige wijze mee zal helpen om dit jubileum zoo grootsch mogelijk te maken. Ons wordt nu ook eens de gelegenheid gegeven, even zoo als met zijn 70ste verjaardag om te toonen wat wij voor den heer van Gasteren gevoelen. Hoe gezien van Gasteren is in en buiten Haar lem is treffend gebleken bij de viering van zijn 70sten verjaardag, twee jaar geleden. Hij is toen meer dan hartelijk gehuldigd en alle gezelschap pen en artisten boden als om strijd hun medewer king aan om hem te helpen huldigen. Het was toen een mooi feest en verdiend, want wel zelden vindt men grooter welwillendheid, grooter vriendelijk heid, grooter tact, menschenkennis gepaard aan deugdelijke „vakkennis" dan bij onzen schouw burgdirecteur. Het feit dat hij op 72-jarigen leef tijd nog altijd als gemeente-ambtenaar blijft ge handhaafd spreekt boekdeelen. Slechts als het niet anders kan, zal Haarlem hem als directeur moeten missen. Het is ook van Gas'teren geweest, die Haarlem van groote tooneel-evenemenien heeft doen ge nieten. Aan hem is het te danken dat de Haarlem mers kennis maakten met het spel van de grooten onder de grooten, zooals Sarah Bernhardt, San- drach, de Coquelins, Isodora Duncan, Sorma e.a. Onder zijn leiding vierden hier Louis Bouw meester, mevr. Mann-Bouwmeester, Munk, v. d. Horst, Royaards, Chrispijn en zooveel anderen hun tc-oneeljubilea. Altijd ook was hij er bij wanneer er te huldigen viel en zoo is het niet te ver wonderen dat een man, die zooveel vriendschap won, zelf ook op hartelijke wijze zal worden ge huldigd. Het Cinema-orgel. Wij waren deze week vcor het eerst in de gelegenheid bij een voorstel ling het orgel te hooren in de Cinema-Bioscoop aan de Groote Houtstraat. In de eerste plaats kan van dit orgel getuigd worden, dat het 'n werkelijk cinema-orgel is, iets dat van sommige andere in Europa vervaardigde zoogenaamde concert-orgels niet altijd met de hand op 't har kan worden beweerd. Om verschil lende redenen is dit orgel voor den cinema-orga nist buitengewoon interessant. Het is waarschijn lijk het eenigste van dit type op de geheele we reld, want de bouwer heef hier geheel nieuwe en zelfstandige wegen ingeslagen om zijn ideaal, de grootst mogelijke verscheidenheid van klankkleu ren, te bereiken, VAN 3-5.30 UUR

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1