H.S.A. v.Be KÖNÏNi Dames- en Heeren Modeartikelen H. L. v. BEUSEï GEVESTIGD: J- Jongki Architect J. G. W. v. d. POL Jr. AUO OEPKESl TFOTOGPAXF"" CONSTANT BISPI heeft de prakti hervat. Oranje Nassaulaai OVERVEEN. NET DAGMEISJ] W- FAAS, OVI en ingang van TIMMERMAN EN AANNEMER Geschikt adres voor Burger-timmerwerk OLDENKOTTs TABAK Vraagt 0LD0 s c ll A A KR Schotersingel 117 Tel. vera cajsa ranc Bijverdienste. veH<rijgbaar bij Bl'daalscheweg 23, SANTPOORT, Tel.22315 lang nog? Dat die mooie terreinen vrij toeganke lijk zijn, is heerlijk doch het is zoo ellendig dat, om nu maar eens een sterk woorH te gebruiken, ons onbeschoft Hollanclsch publiek in massa op zulke plaatsen aanvalt en ze vermoordt. Vermoorden ziet men de „Blauwe Trappen". Dit is een terrein van een schoonheid, die haar weerga niet vindt in ons geheele land. Het is bovendien het eenige stukje duin in Haarlem en omstreken dat, zij het langs een bordje „Verboden Toeganig" toeganke lijk is. Doch hoelang kan dat nog duren? Het ter rein wordt totaal platgetrapt, duinroos en helm verdwijnt, prachtige boomen worden uitgegraven en ontworteld en de krachtuitdrukking: dit terrein wordt vermoord, is eigenlijk nog veel te zacht, want binnen enkele uren zal van deze schoonheid niets anders dan een woestenij overblijven. Tenzij de eigenaars ingrijpen en ook dit terrein voor onze goedwillige natuurvrienden afsluiten. Ligt hier niet een prachtige taak voor onzen bond van Fotoclubs, eventueel in samenwerking met „Heemschut", A.N.W.B. en Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten? Dit werk zou moeilijk genoeg zijn, doch er viel althans over te praten. Wie weet, hoe door samenwerking van alle natuurvrienden deze mooie plek en menige andere voor verwoes ting behoed en voor den amateur-fotograaf behou den zou kunnen blijven." Steeds Nouveauté's huis, en om vier uur 's middags zwoegden we met de zware rommel naar 't bekende Bloemendaalsche trammetje. En waren we spoedig thuis. Oost West, Thuis Best. KEES. De Chr. Zangvereeniging „Gloria Dei" alhier, dir. de heer Jan Booda, bericht hare leden dat de repetitiën van het Groote Koor zullen aanvangen Dinsdagavond 2 September en vervolgens Maan dagsavonds van 810 uur; en dat de oprichting van het Kinderkoor en de aanvang der repetitiën zal plaats hebben op Maandag 8 September van 6.307.30 uur. Lokaal der repetitiën: Gem. M.U.L.O.-school a d. Vijverweg. De heer Booda hoopt zelf weder de leiding van beide koren op zich te nemen. Reisbeschrijving van twee Bloemendaalsche jongens door het Belsenland. (Laatste brief.) De thuisreis. In Dinant zijn we anderhalve dag ge weest. 't Is een geheel nieuwe stad, want in den oorlog is alles plat geschoten. Heelemaal af is het nog niet. De brug over de Maas is nog van hout; van de oude brug staan alleen nog de peilers Vooral de straten zijn slecht en vol met kuilen Een eigenaardigheid zijn de hooge stoepen voor de huizen en winkels. Meestal is het niet mogelijk om van de eene étalage naar de andere te gaan zon der een sprong te doen op de volgende stoep of via de rijweg de andere weer te bestijgen. Dinant is bekend om z'n koeken. Deze koeken lijken wel iets op de onze van taai-taai tegen St. Nicolaastijd, maar de smaak is honigzoet. Behalve de opvallend veel winkels waar deze koeken in allerlei vormen verkocht worden, zijn er ook veel winkels di koperwerk verkoopen, de z.g. Dinanderies. Van Dinant naar Namen door 't Maasdal is een mooie rit. Er is ook gelegenheid om met een boot te gaan, maar ,deze was bij onze terugreis zóó vreeselijk vol, dat we de fietstocht de voorkeur gaven. Namen is een flinke stad met tramlijnen. W hebben er even vertoefd om koffie te drinken. Het doel was om deze dag nog de Hollandsche grens te bereiken. De aanhoudende regens van de laatste dagen hadden een prettig kampeeren geheel uit gesloten. De laatste nachten hebben we dan ook van een hotel gebruik moeten maken. 's Morgens om acht uur zijn we dan ook opge broken om ons doel te kunnen bereiken. De route was Tirlemont-Diest-Gheel-Turnhout-Tilburg. Des morgens was 't weer goed, tegen een uur of elf echter kregen we een hagelbui, die ons nood zaakte om af te stijgen en ons incluis de bagage doornat maakte. Halfweg Tirlemont-Diest scheur de Soc's buitenband, hetgeen hem noodzaakte z'n achterband te laten leegloopen. Gelukkig was hij vlak bij een fietsenmaker, die het euvel verhielp. Nu ging de tocht eenige uren voorspoedig. Maar o wee, tien kilometer voor Gheél begon de duis ternis in te vallen tegelijk met een slagregen. Gelukkig waren we reeds op de „Kempen" en hadden we dus geen heuvels meer te bestrijden. De rijweg was onbegaanbaar, door de enorme paardekeien, waarvan hij gemaakt was. Maar er was een fietspad. Jammer echter was het erg glib berig geworden door de vele regens. Nu in die slagregen stond het fietspad in een oogwenk vijf centimeter onder water. Daar hebben we doorheen gejakkerd met een vaartje om een herberg of zoo iets te bereiken. Na een uur, toen we doorweekt waren, bereikten we het eerste huis, hetwelk een café bleek te zijn. Bij mijn aankloppen kwam de eigenaar te voorschijn. Hij had echter geen nacht- logies, maar ik zei hem dat ik onder geen voor waarde een stap verder wilde doen, dus ging ik naar binnen met fiets en al, gevolgd door Soc. De waard was een goede man en begreep onzen toestand. Hij zorgde onmiddellijk voor goed eten. Maar nu moesten we nog een nachtverblijf hebben. Nu bood de waard ons aan in z'n hooiberg te gaan liggen, wat we gretig aannamen. Onze kleeren konden we voor een oven drogen. Om zes uur hebben we ons laten wekken en werkelijk ik had goed geslapen, hoewel 't de eerste keer was dat ik in een hooiberg sliep. We hebben nog een stevig ontbijt meegekregen en zijn toen onze tocht gaan vervolgen, 't Weer was droog en goed. Na een flinke tocht kwamen we in Tilburg aan. Daar hadden we een half uur tijd om bagage af te laden, want we gingen met den trein naar 4 HAPTENU ISTLAVN 11 8 BLOtMEND/^L OPNAMEN IN EJCiEN OMGEVING-I Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. Aan het verslag over het boekjaar 1923 ontlee- nen wij het volgende: Evenals het vorige jaar 'kan ook voor het jaar 1923 gewezen worden op eene verbetering van de financieele resultaten van het bedrijf. Men moet echter in het oog houden, dat het schijnbaar zeer gunstige resultaat verkregen is met de hulp van een renteloos voorschot van de Provincie ad f 240.000 en een nieuw systeem van afschrijving, gebaseerd op het annuïteitenstelsel. Daartegenover is wel een reservefonds gevormd van het bedrag dat tot 31 December 1922 te veel afgeschreven bleek te zijn, indien van meet af aan het nieuwe afschrijvingsstelsel toegepast geworden ware, doch de toekomst zal moeten leeren of verdere storin gen in dit fonds zullen kunnen uitblijven. Zoolang echter nog verliezen van voorafgegaane jaren moeten werden ingehaald, mist deze quaestie fei telijk practiseh belang. Van de tot het concessiegebied der Provincie behoorende gemeenten waren aan het einde van het jaar alleen nog de gemeenten Ankeveen, Ben- nebroek, Bovenkarspel, Jisp, Katwoude, Korten - hoef, Medemblik, Nieuwe Niedorp, Oostzaan, Spaarndam, Warmenhuizen, Weesperkarspel, Wie- ringerwaard, Winkel en Wijde Wormer niet ge- electrificeerd. Plannen om ook deze gemeenten van stroom te voorzien zijn in voorbereiding en voor sommigen reeds in een vergevorderd stadium. Het bedrijf bleef zich verheugen in toenemende belangstelling van de zijde der industrie. De con currentie met het buitenland en de algemeene drang naar verlaging van bedrijfsonkosten gaf echter in enkele gevallen speciaal daar waar ons oude in 1920 vastgestelde industrieele grootver bruikerstarief geldend was, aanleiding tot verzoe ken om tariefsverlaging. Er is alle aanleiding om een aanzienlijke ver grooting van het stroomdebiet voor polderbema ling in de naaste toekomst te verwachten. In 1923 werden totaal ingekocht 55.720.791 K.W.U. Blijkens de balans bedroeg het verliessaldo vol gens balans 31 December 1922 f 1.881.264, verlie zen uit oorzaken vóór 1921, geconstateerd vóór 1 Jan. 1923, f 1.235.896, totaal f 3.117.161, af winst saldo 1923 f 181.939, blijft verliessaldo f 2.935.221 OVERVEEN. De schenking, die de heer P. W. Waller, alhier aan den Staat heeft gedaan waarvan wij reeds melding maakten is geen gewone postzegelver zameling, maar een collectie, die uit een philatelis- tisch en historisch oogpunt van het grootste belang is, schrijft Het Vaderland. Het is een verzameling, die Nederland en onze koloniën omvat en nooit meer bij elkaar 'kan worden gebracht. Zij bevat, behalve de postzegels, alle mogelijke aanschrijvin gen, regelingen, dienstorders, poststempels enz. Om een voorbeeld te noemen: als in 1855 in Zwolle een poststempel niet goed is, dan heeft de heer Waller de aanschrijving daarover, de afgekeurde en verbeterde poststempel. Dat deze verzameling uniek is, bewijst het feit dat zij in Brussel, waar concurrenten uit de heele wereld vertegenwoordigd waren, met de aller hoogste onderscheiding is bekroond. Naar schatting is de waarde 1 ton. Deze collectie zal op de postzegeltentoonstelling in Pulchri te zien zijn en het begin vormen van een Postmuseum. Postmuseum is een wel wat wijd sche titel, want hoe kostbaar en uniek de verza- meling-Waller is, toc'h kan zij in een kamer van 6 bij 3 Meter opgeborgen worden. Wat ook gebeu ren zal in een kamer van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, waar de kasten, die de heer Waller tevens ter beschikking heeft gesteld, zullen opgesteld worden. Het belang van de schenking is van verschillen den aard. In de eerste plaats was het bekend, dat andere pariculieren alleen bereid waren hun ver zamelingen aan den Staat te geven als er een post- useum bestond en de kans is groot, dat anderen nu het voorbeeld van den heer Waller zullen vol gen. Op de stichting van het museum hebben be kende vereenigingen op philatelistisch gebied sterk aangedrongen, zoodat men van dien kant ook steun kan verwachten. Men moet wel bedenken, dat het postzegelver- za melen van karakter veranderd is, voornamelijk door den oorlog. De belangstelling is in niet ge ringe mate uitgebreid en de stof zoo groot, dat de aandac'ht vanzelf verdiept is, en men langzamer hand spreken kan van postzegelwetenschap. Daar bij komt dat de belangstelling in postzegels zoo veel lagen van de bevolking bezig houdt, dat ze een factor in de samenleving zijn geworden, waar mee rekening is te houden evenals met sport, schaken, concertwezen, bioscopen, volksuniversi teiten enz. H. Dagbl. veel beter, dat anderen zich te pletter rijden en dat de spoorbaan een klein Saint-Sauveur worde? Een steen er door heen en de boel in stukken gegooid. Maar er is in Bloemendaal nog meer te vernie len dan transparanten en schijnwerpers. De ge meente heeft kort geleden van die mooie geëmail leerde plaatjes laten aanbrengen voor het gemak kelijk kunnen vinden van brandkranen, als de grond met sneeuw bedekt is. Als je met een hamer of zoo een klap geeft op die plaatjes, dan sprin gen die dingen zoo fijn in gruzelementen. En als ze niet spoedig vervangen worden door nieuwe, dan kan men bij brand en sneeuw flink lang zoe ken, eer men den put gevonden heeft, zeer tot genoegen van het vuur, dat tijdens het zoeken naar den put gelegenheid heeft om zich uit te breiden. Dus weg met die plaatjes. Van de 200 dus bijna 80 vernield. Ziezoo, zulk werk geeft vol doening en een gezonden, rustigen slaap. Maar gij, die op deze manier uw slechte lusten bot viert, gij verdient mijn verachting. „Generaal Joubert" kwam van den grooten na- tionalen Schietwedstrijd, uitgeschreven door de Koninklijke Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters, op de banen te Driebergen, met succes terug. Op de wapens geweer M. 95 en Marga-geweer werden twee derde prijzen behaald. Op pistool waren de lauweren schitterend. Op dit moeilijke wapen werd de 1ste prijs met glans gewonnen. Als men weet dat geschoten werd tegen de inter nationale pistoolschutters, die bij de Olympische wedstrijden te Reims Nederland vertegenwoor digden en dat die het nu tegen de Joubertmannen af moesten leggen is deze overwinning wel een der schoonste die deze schietvereenigïng be haalde. De kranige schutters waren W. Faase, luitenant Eldermans, G. Moyekind, J. W. F. Franso en Al- bert Janssen. W. Faase was tevens hoogste pistoolschutter. Ergerlijke baldadigheid. Het is onverklaar baar hoe het toch mogelijk is, dat men den moed bezit of beter gezegd, dat men zóó weinig ver stand heeft dat men overgaat tot het vernielen van seinen, waarschuwingsborden etc., welke dus die nen ter beveiliging van elkeen, zoowel je vader of moeder, je broers of zusters, als je kinderen. De N. Haarl. Crt. schrijft daarover: Multatuli heeft bij zekere gelegenheid eens ge zegd: „Publiek, ik veracht U". Deze begroeting van zijn auditorium klonk alles behalve vriende lijk en was niet erg „opvoedkundig". Maar Multatuli zal waarschijnlijk toen al onder vonden hebben, dat er met een deel van het pu bliek weinig op te „voederen" valt. En dat is ge bleven tot op dezen dag, vooral, als men let op de vernielzucht van vele menschen. En als Multa tuli zou men er toe komen om te zeggen: „akelig., ik veracht jullie." Wat is er n.l. gebeurd? Door de gemeente zijn •kort geleden op en nabij de Spoorlaan verschil lende verbeteringen aangebracht met het oog op het voorkomen van ongelukken. Zoo werd op de Spoorlaan een transparant ge plaatst vermeldende de waarschuwing „Pas op!" Maar die mooie, gekleurde, dure glasruii mocht natuurlijk niet heel blijven: 't Is ook veel beter, dat die ruit in scherven op den grond ligt, dan dat zij daarboven aan den paal het leven van anderen helpt beveiligen. Op den hoek van Spoorlaan en Tetterode weg wierp 's avonds een schijnwerper zijn waarschu wingsbord met de woorden: „Voorzichtig. Gevaar lijke helling." Wat moet nu zoo'n ding daar zitten? 't Is toch SPORT. De indeeling van „Bloemendaal". Dit seizoen zal Bloemendaal den strijd aanbin den met de volgende vereenigingen: Alcmaria Victrix, Alkmaar, W.F.C., Wormerveer, Q.S.C., Wormerveer. Hollandia, Hoorn, West-Frisia, Enkhuizen, Z.V.V., Zaandam, A.F.C., Amsterdam, D.E.C., Amsterdam, Zandvoort, Zandvoort, waaruit blijkt dat er slechts twee elftallen over gebleven zijn van de afdeeling, waarmee 't vorig seizoen zoo'n spannende competitie werd afge werkt. Deze afdeeling is geheel uiteengerukt en gemeleerd met andere „eenheden wat eensdeels te betreuren is, omdat het een algemeen „gezel lige" verzameling clubs was, die een en'kele uit zondering voorbehouden, over goede terreinen en inrichtingen beschikten. Wat het dit jaar worden zal? 't Is natuurlijk een groot vraagteeken. Wel staat het vast dat we op 't punt van terreinen er niet op vooruitgegaan zijn, waarover trouwens deze Noord-Hollandsche com- petitie-genooten een weinig benijdenswaardige reputatie genieten. Bezien we onze toekomstige tegenstanders stuk voor stuk nader: Alcmaria Victrix eindigde 't vorig seizoen als No. 2, na langen tijd een spannende nek-aan-nek race met E.D.O. gehouden te hebben om de eerste plaats. Eerst in de laatste wedstrijden werd 't pleit tusschen deze twee oude vereenigingen beslist ten gunste der Haarlemmers, die dan ook dit jaar hun geluk in de eerste klasse zullen beproeven. Alcmaria beschikt over een uitstekend homo geen elftal, dat de goede resultaten eener regel matige training van Mr. Bollington ondervonden heeft. Een fout ontsiert het elftal, en dat is de overdreven toepassing der off-side regel, die, 't moge in Engeland bij de „prof"-elftallen een be langrijke factor spelen, in Holland nooit populair geweest is, en ook nooit zal worden zoolang we van de zegeningen van het beroepsvod'bal ver schoond blijven. En het is merkwaardig dat een elftal als „Haarlem'dat eveneens „gecoachd" wordt door den oud-professional Bollington, zich van zijn wijzen raad ten opzichte der buitenspel tactiek niets aantrekt, terwijl een tweede klasser als Alcmaria, die steeds gold als een verpersoon lijking van het amateurisme wel in dien val loopt. Geldt hier misschien ook: „Tempora mutaniur? Mogen de geruchten waarheid bevatten, dat Reitsma, de eminente linksbinnen der Alkmaarders voor Haarlem uit zal komen, dan beteekent dit een geduchte verzwakking. Blijft hij echter zijn ver eeniging getrouw dan zien we in de Kaasstad-men- schen een ernstig pretendent voor de hoogste plaats. W.F.C. heeft een zeer middelmatig seizoen ach ter den rug, en slechts door het binnenhalen van de winstpunten in de eerste wedstrijden heeft hen voor degradatie-moeilijkheden bewaard. Deze eertijds zoo gevreesde Wormerveersche vereeniging bevindt zich momenteel in een over gangsperiode, nadat de beste spelers haar in kor ten 'tijd verlieten. Namen als Sint, Boekelaar, Gabel, Koudenberg en Coerse spreken voor zich zelf, en al deze krachten raakten W.F.C. in korten tijd kwijt. Toch gelooven we, dat de jongere spe lers zich langzamerhand „geaclimatiseerd" hebben, en zien de toekomst voor het blauw-witte team niet zoo donker meer in. iHet jongere Wormerveersche zusje, Q.S.C., schijnt ook aan bloedarmoede te lijden. De laatste jaren immers was de eindpositie op de ranglijst verre van schitterend, en zij heeft het voorname lijk aan haar prima doelman Gravesteyn te danken, dat ze al niet eerder weer naar lagere regionen verhuisd is. We kunnen dan ook in dezen rood zwarten ploeg geen gevaarlijke concurrenten voor kampioen-candidaten zien. „Hollandia" uit Hoorn stelt zich elk jaar met een der middenplaatsen tevreden, 't Steunt voor namelijk op oude krachten, die echter dringend op aanvulling verzoeken. Of Hollandia daarvoor in Hoorn voldoende krachten zal vinden, zal de tijd leeren. Op eigen terrein is deze tweede klasser al tijd gevaarlijk, terwijl de uitwedstrijden zelden succesvol zijn. Overigens zijn Hollandia en Bloe mendaal oude tegenstanders, die elkaar in de derde klasse en bij vriendschappelijke wedstrijden meermalen ontmoetten. West-Frisia, gezeteld in het bijna onbereikbare Enkhuijzen is de Benjamin van de afdeeling. Deze Zuiderzee-kustelingen werden 't vorig seizoen af- deelingskampioen en speelden daarop een succes volle kampioenscompetitie. Het is een elftal van stoere en enthousiaste werkers, dat zich in 't bij zonder op hun eigenaardig lilliputter-veld ont worsteld aan de baren thuis voelt. Er wordt verluid, dat deze knapen een strenge leiding noo- dig hebben, of 't inderdaad zoo is, zullen we hopenlijk, niet ondervinden. Met de oude Zaansche club van de Wit en Dil schijnt 't niet naar den vleeze te gaan. Ook hier zochten de beste krachten elders een onderkomen, we noemen o.a. Breeuwer, de bekende Haarlem middenvoor, en waar deze vereeniging haar spelers bij voorkeur uit een beter milieu betrekt, laat de recru'teering wel wat te wenschen over. In ieder geval is 't lang niet meer 't gevreesde Z.V.V. van eenige jaren terug. Toch zijn er nog genoeg spelers van erkende reputatie die de oude Zaansche voor een onmiddellijke debacle zullen behoeden, maar 't vraagstuk der reserves voor zooveel vereeni gingen een brandend vraagstuk is ook hier urgent om op te lossen. A.F.C. is ons welbekend van seizoen 1923'24 en we herinneren ons de aangename wedstrijden die we tegen deze al-oude Amsterdamsche club in het afgeloopen seizoen speelden. Als er één ver eeniging is, die de up-and-downs in al haar variaties heeft meegemaakt, dan zijn het zeker wel de volgelingen van Scheepers. Maar een uitste kende leiding wist 'bij alle „ups" met verstand de weelde te dragen, en bij alle „downs" de kop voor den wind te houden. Zijn de berichten juist, dan beschikt A.F.C. dit seizoen over een uitstekend elftal, dat met een vasten wil bezield is, de ver loren plaats in de eerste klasse te heroveren, een succes, dat veel voetballiefhebbers „the reds" zeker niet misgunnen. Van D.E.C., dat we in langen tijd niet zagen spe len, weten we qua elftal niet veel te vertellen, en als we de kracht van de rood-witten moeten be palen naar haar plaats op de ranglijst van de laat ste jaren, dan kunnen we hier niet hoog van op geven. In haar rechtsbuiten Valenqa hebben deze Amsterdammers een uitnemend voetballer, die kop en schouders boven zijn andere voorhoedespelers uitsteekt, en dan ook meestal 't zij direct of in direct de doelpunten voor zijn rekening neemt. En ten slotte „last but not least" het ons wel bekende „Zandvoort". Alle geruchten ten spijt verschijnen de geel-blauwen weer met een elftal dat klinkt als een klok. Toevallig zagen we haar Zondag in 't veld tegen H.F.C. II, dat met liefst 60 ingemaakt werd in een uur-wedstrijd. Toch hadden de reserves der Good-Old geen minder waardig elftal, integendeel; het had zelfs genoeg beproefde en oude krachten in de gelederen, maar tegen 't spel dat Zandvoort Zondag speelde kon de kampioen der reserve Eerste Klasse absoluut niet op. We hebben dan ook groote verwachtingen van Houtkamp c.s. als ze dezen vorm handhaven, en zien een spannenden strijd om de eereplaats tus schen Zandvoort, Alcmaria Victrix en mogelijk A.F.C. tegemoet. En Bloemendaal dan? zult u wellicht vragen. Na het vertoonde van Zaterdag tegen E.D.O. II en Zondag tegen Quick (Amersfoort) verkeeren we ten opzichte van onze plaatsgenooten in een ge rechtvaardigd pessimisme. Als geldend excuus moge dan gelden, dat ons eerste elftal geheel ongetraind in 't veld kwam, we kunnen niet uit het oog verliezen, dat er over onze spelers een groote mate van matheid rustte, die zeer bevreemdend is na bijna 3 maanden van voetbal-rust, We willen hopen, dat de gang er weer spoedig inkomt, opdat in ieder geval dé competitie met een strijdlustig elftal aangevangen wordt. Oefenen en neg eens oefenen blijft de leus. Hiervoor moe ten de Zondagen die ons nog scheiden van den 20sten September (dan wordt het meenens!) benut worden. 1 September a.s. is er een mooie gelegenheid. Dan wordt 'ter opluistering der Koninginnefeesten des 's middags van vijf uur tot half zeven op ons terrein gespeeld .egen 'het Kennemer elftal, een combinatie van Haarlemsche eerste-klasspelers. Willen we een behoorlijk figuur slaan, dan dient alle lakschheid afgeschud te worden, want het Bloemendaalsche publiek, dat vrij entree heeft, en wel in grooten getale aanwezig zal zijn, dient ge prepareerd te worden op een uitstekenden com petitie-vorm. Het tweede en derde elftal was door terrein- afkeuring niet in staat haar eerste ronde der serie- wedstrijden van dén H.V.B. te spelen. Deze zijn nu vastgesteld op 't zelfde uur en op 't zelfde ter rein op a.s. Zondag, dus van 1011 uur Bloemendaal IIID.O.A. Ill en van 11—12 Bloemendaal II—T.H.B. II, beide op 't R.C.H.-veld. We herinneren voor deze wedstrijden aan wat we de vorige week hierover in het eerste artikel schreven. A. C. Nog steeds de beste (licht in geurig) geweldige vlucht der baltrappers. Een prachtige taak hebben de leiders der gewestelijke en plaat selijke bonden gekregen! Zij moeten trachten bij te staan, waardoor de kleine clubs een moreele steun (j krijgen. De Haarlemsche Voetbalbond begrijpt zijn werk in deze zaak volkomen. Ik hoop dat de be-h stuursleden ook in de toekomst de voetbal-ver-l breiding in den mooisten zin blijven bevorderen." T 0 0 N E E L. Boefje. Donderdag 4 September zal in der] Stadsschouwburg door het Vereenigd Rotterf; damsch Hofstad Tooneel een wederopvoering vanl Boefje plaats hebben, met Annie van der Lugij Melsertvan Ees in de titelrol. Het zal dienl avond de 153e voorstelling van dit stuk zijn. J.I.I Dinsdag was de Haagsche Schouwburg met <hl| stuk weer geheel uitverkocht. ONTVANGEN BOEKEN. Om de schatten der Onoverwinnelijke Vloot! door J. H. Kramer, geïllustreerd door J. M. W.| Wins. Opgenomen in de Oranje-bibliotheek voorl Jongens en Meisjes. Prijs in band f 1.75. Uitgave van Van Holkema Warendorf, Amsterdam. Lydia's Moeilijkheden, door Willy Pétillon, ge j illustreerd door Netty Heyligers. Opgenomen inl de nieuwe serie meisjesboeken. Prijs gebonden! f 3.25. Uitgave van Van Holkema Warendorf, Am-| sterdam. Jubileum Haarlemsche Voetbalbond. De Haarlemsche Voetbalbond zendt ons de feestuitgave, tevens programma van het 25-jarig bestaan. Aan dit programma ontleenen wij het volgende. Op Zaterdag 25 October a.s. 's namiddags 4 uur houdt de Bond receptie in de Kroon. Voorts zul len serie-wedstrijden en stedenwedstrijden plaats vinden. Het boekje bevat de portretten van de bestuurs leden met een persoonsbeschrijving, alsmede een overzicht van de lotgevallen van den Bond sinds de eerste kwarteeuw van zijn bestaan; voorts bij dragen van Frans Pigge, C. L. van Lennep, dr. P. C. van Ar'k-1, Mauritz, K. J. J. Lotsy, Jac. de Nobel en C. H. Mentjox. Ook de eereleden mr. F. A. Davidson en dr. P. C. van Arkel zijn gefotografeerd; bovendien toont een kiekje, hoe de zaken er uitzagen, „toen de H.V.B. nog slechts uit enkele vereenigingen be stond". Als proeve drukken wij de bijdrage van den heer Frans Pigge hier af. Deze schrijft: „Merkwaardig snel 'heeft Koning Voetbal zich in deze lage landen een plaats veroverd, grootér dan elke andere sport. In den tijd, dat de Haarlemsche Voetbalbond opgericht werd, beoefenden slechts weinigen van de stadsjeugd „Het spel met de won dere bekoring" en thans bezit zelfs het kleinste gehucht zijn „club". Duizenden jongens op het platte land spelen thans ons heerlijk spel, dat zoo veel goede eigenschappen kweekt. Onder de vanen van den Haarlemschen Voetbalbond vereenigen zich tal van dorpsclubs uit de naaste omgeving en ook in onze stad zijn talrijke clubs gevormd, die voetbal meer en meer verbreiden en er voor zor gen dat deze sport niet alleen kijksport wordt. Want hoe voornaam en grootsch het moge zijn, uit te blinken met een kleine schare prima voetballers en daardoor een wereldnaam te verwerven; nutti ger en beter lijkt mij een intensieve sportbeoefe ning, door de geheele Nederlandsche jeugd. Voorloopig leidt de snelle groei nog tot onpret tige uitwassen omdat de bekwaamheid tot orga- niseeren en het aankweeken van édele sportieve gevoelens geen gelijke tred kunnen houden, met de Het Graf van Tut-Anch-Amon, door Howard Carter en A. C. Mace, vertaling onder toezicht en met een inleiding van Dr. H. Th. Obbink. Uitgave:| van Holkema en Warendorf, Amsterdam. Wij meenen niet beter te kunnen doen, dan| voor onze lezers de inleiding van Prof. Obbinl tot dit lijvige boek, af te drukken, een inleiding die tevens een warme aanbeveling tot het leze»! van dit bij uitstek interessante boek behelst. Inleiding. De opening van het graf van Tut-anch-amon| heeft de aandacht der geheele wereld gevestigc op het Dal der Koningsgraven bij Thebe en eer. belangstelling wakker geroepen in de godsdiens: f kuituur en geschiedenis van Egypte, als nooit te voren. De vraag of, wat uit dit graf te voorschijn kwam, alle vroegere vondsten zoozeer in belang stelling overtreft, dat het deze ongehoorde be langstelling wettigt, kunnen we gevoegelijk later rusten. Nu deze algemeene belangstelling er een maal is, moet ze worden gevoed, opdat ze zier. straks ook uitstrekke over een breeder terrein var| dit merkwaardig deel der Oude Wereld. Want he| oude Egypte met zijn machtige bouwwerken, zifnl geacheveerde kunst en hooggestegen kuituur ver dient meer de aandacht van het ontwikkeld pu bliek dan het tot nog toe genoot. He graf van Tut-anch-amon is een prachtig uit gangspunt. Vooral wanneer daarbij Sir Howazi Carter, die 'het ontdekte en bezig is het te ledigt en te inventariseeren, de betrouwbare gids wij zijn. Ten eerste is hij meer dan iemand anders staat om een volledig beeld te geven van alle bij-J zonderheden betreffende dit graf. Ten tweede i hij niet de man, om wat hij te zeggen heeft, te zeg gen in een dor wetenschappelijk betoog, dat ziel verliest in allerlei technische bijzonderheden] waarvoor het groote publiek zich toch niet kaa interesseeren. Ook krijgen we van hem geen dorrt opsomming van gevonden zetels, banken, doozei vazen en kannen, maar elk van die dingen krijg] zijn eigen achtergrond en zijn eigen plaats in hel groot geheel der toenmalige religieuze en social] kuituur. En -dat is toch eigenlijk wat aan de gevonde voorwerpen voor ons hun beteekenis geeft: di we ze zien niet als „curiosa" uit een ouden onbe| grepen tijd, maar dat die kuituur zelf opstaat ui haar graf en nieuw leven ontvangt. Daarin zie ik de beteekenis van dit boek va| Carter: het brengt ons terug naar het oude Egypti toen nog de Farao's in ongeschonden luister re] geerden en zich omgaven met ongekende prach: Toen was dit dal des doods vol leven. De een] Farao was nog pas met veel praal en kostbaar] heden in zijn rotsgraf ter ruste gelegd, of reel begonnen de steenhouwers en schilders onder leij ding van bekwame architecten aan het graf v< den nog regeerenden koning te werken, jaar jaar uit. Toen brak, ongeveer het jaar 1200 voc Egypte een tijd van malaise aan. De Rijksbestui ders waren niet in staat den toestand het hooi te bieden, en de gebreklijdende massa begon ntf de plundering der kostbare koningsgraven en roofde de koninklijke mummies van hun schattej De Farao's, beducht voor de schending der gravt hunner voorouders, haalden de oude koningen hun graf en borgen ze op in een rotsspleet te el Bahri, aan de andere zijde van den bergrug, het woestijnzand had eeuwen lang vrij spel om bi dal der koningsgraven te vullen en de ledige ri plaatsen der Farao's voor altijd te bedekken. T( dat ze sedert het begin der vorige eeuw et voor een werden ontbloot en doorzocht. Carter voert ons in zijn boek naar die 01 dagen terug en doét de koningsglorie van Th< voor ons herrijzen. De schijnbaar doode dinj worden levend en elk voorwerp spreekt zijn eij taal. Zijn boek is een stuk kuituurgeschiedenis een der machtigste rijken der oudheid. Men kan dit boek praematuur noemen. Cai zelf is de eerste om toe te stemmen dat de voor een volledige beschrijving en waardei van de schatten van dit koningsgraf nog niet gekomen. Maar om met scheids de verdere opgra is de lekfuur van dit boe reiding. Het tweede deel dat zal wel veel opklaren va of onzeker is. De vele en zeer goed< een duidelijk beeld van zijn inhoud. Dit boek, dat, naar b< door een tweede deel ge niet minder dan 104 moo Het boek, een aanwinst kost ingenaaid f 6.25 en g Oplossingen, enz. te zc redacteur van dit blad, Bloemendaal. Eindspelstuc K. A. L. Kubb Wit aan z Stand der stukken: ADVERTENTIE Hiermede vervullen v treurigen plicht U me deelen, dat onze geliefde der, Oom en Oud-Oom, c na een langdurig en ge lijden, voorzien van de Sacramenten der Stervi in den ouderdom van 7 in de Maria Stichting te H; kalm en zacht is overled' Overtuigd van Uwe neming bevelen wij der baren overledene in Uw beden aan. Namens de Fan AUGUSTA BISPI JOHANNA BISPI Bloemendaal, 26 Aug. 19£ Weet U: dat Victoria-Water uit de Oberlahnstein-Bron menigmaal bij tal van menschen heel wat kwalen overwon? Weet U: dat Victoria-Water in een Liter-schroef-stop-flesch U slechts twee-en-dertig cents kost thuis bezorgd aan Uw adres? VICTORIA-WATER Oberlahnstein. ARTS Dierenarts Spreekuur 1—2 en Zweedsche Heilgymnasl Massage Zonnelamp-behandeHnj Bloemendaalscheweg 9S Bloemendaal. - Teleph. [Meestal thuis tusschen 2 en GEVRAAGD (met ouder dan 17 jaar) voo 11 kinderen en lichte huish. 1 heden. Adres: Vijverweg 16 AGENT(ESSE) gevraagd teur6 R ',g' Hulp van 'n R, Brieven No. 5020 aan Bu«-- D- Y. ALTA, Haarlem

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 2