Winnubst tweede blad pjes! van Boorden, pmaakwasechen „LE NOBËF p. HOED HUURING EERSTE 1581 RUND', KALFS- RKENSSLAGHTERIJ QROOTEGOED weg 76 Bloemendaal ookworst - Hoofdkaas >ROERSMA m merman, Wetselaar Aannemer Cracht 62, Haarlem jnsthandel imm k i Li lestraat 21, Haarlem ,,Bioeineudaalsch Weekblad" uiseigenaren HALM OPTICIEN HARTENDORP bloemendaal. k u m s T. brochures en TIJDSCHRIFTEN, HEDEN WEDER PROVISIE VOORRADIG JERHU1SSINGEL 58 M TELEF. 3111 indschilderd Glas dscliilderde Lampen Glas in Lood Telefoon 1042 Gevestigd 1892 Lijstenmakers Platen - Gnavures straat 13, Haarlem Telefoon 2072 MAKER nkokerskade 20 aelstraat 26 Haarlem teuze in 2e HANDSCH 'S vanaf f 150. No. 42. ZATERBAS 38 08T0BEF. 3S24- /an vertrouwen, wend U oud vertrouwd adres. De waarborgt de kwaliteit. n omstreken zonder prijs- 12, Haarlem. Telef. 1212 Kozijnen, Trappen HEEMSTEDE 15 HAARLEM X 'lazen - Kijkers, eerapparaten, enz. jk AT 63 SCHOTEN >0.Theekasten f 11. r, Tafels, Kasten, Buffetten, n Stoffeerderij Haarlem. 1 HAARLEM h, ook gefileerd /ering van: chol, Griet, Kabeljauw, m en Baling, Ansjovis, enz., enz. eken Visch. VOORRADIG n voornaam te letten. Haast komt van den duivel, rust van God. KORAN. PLAATSELIJK NIEUWS. lames is niets ns oi Mantels 3 keuze fraaie ing toonen, en el als contras- lor voering en voor Heeren- Winterseizoen tot een bezoek Ned. Protestantenbond. Gisteravond hield de afdeeling Bloemendaal van den Ned. Protestan tenbond een ledenvergadering in hotel Vreeburg. De voorzitter, de heer J. C. de Wijs, heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn voldoening over uit, dat, behalve de bestuursleden, ook eenige gewone leden aanwezig waren. Na lezing der notulen der vorige jaarvergade ring, welke notulen onveranderd werden goedge keurd, bracht de secretaris, de heer K. Tinholt, het jaarverslag over 19231924 uit. Hieraan ont kenen we de volgende punten: 't Afgeloopen jaar was voor de afdeeling in vele opzichten een gunstig jaar. 't Kerkbezoek nam geregeld toe, zoodat op sommige bijeenkomsten het aantal zitplaatsen te 'klein was. De behoefte aan een nieuw, grooter kerkgebouw wordt dan ook dringend gevoeld. Met groote waardeering ge waagt het verslag van eenige mooie giften in het bouwfonds, ten behoeve van een nieuw te stichten kerkgebouw. Ook uit financieel oogpunt was het afgeloopen jaar een gunstig jaar. De nieuwe cursus voor godsdienstonderwijs be gon met 85 leerlingen, die voor voorbereidend godsdienstonderwijs met 25 leerlingen. In het afgeloopen jaar werden 24 predikbeurten gehouden. Het aantal leden der afdeeling klom tot 170. De Ned. IHerv. Kerk verklaarde zich bereid f 250.- terug te betalen aan de kas der afdeeling, omdat leden van den Protestantenbond, ook lid van de N.-H. Kerk zijnde, als zoodanig ook aan geslagen zijn in de kerkelijke belasting der N.-H. Kerk. Als organist werd benoemd de heer A. Vrugt te Haarlem, met welke keus men zeer tevre den was. Uit het financieel verslag van de penningmees- teresse, mevr. de Clercq, bleek, dat er een batig saldo was van f 202.57. Op voorstel van den heer Teitsma werd dit bedrag besteed om het onbe taalde gedeel'tef f 190) van de aanschaffingskosten van het orgel af te betalen. Voor het bouwfonds werd in het afgeloopen jaar f 2570.bij elkaar gebracht. De begrooting voor 19241925 werd goedge keurd. De aftredende bestuursleden werden bij accla matie herkozen. Bij het punt: ,,Is verhooging van de minimum contributie gewenscht?" -betoogde penningmees- teresse de wenschelijkheid, althans van de nieuw toetredende leden, de minimum-contributie te ver- hoogen. Tot nti toe is er een klein batig saldo ge maakt, dank zij het feit, dat enkele leden een flink bedrag aan conributie betalen. Mochten die leden, hetzij door vertrek bedanken of om andere edenen, ontvallen, dan is direct het batig saldo [in een nadeelig saldo veranderd. Ook gaat het h.i. iet aan, dat, waar de uitgave per lid ongeveer f 2.50 bedraagt, er een contributie betaald wordt an f l.-p-. Voorzitter en secretaris brengen hun bezwaren ftegen contributieverhooging in het midden en ijzen op de nog heerschende malaise en op on- iacht bij vele menschen om meer te betalen. Na ampele bespreking wordt echter aan de zaak 'en einde gemaakt, doordat een der leden op- erkt, dat op deze vergadering geen besluit tot ontributieverhooging kan genomen worden, als lijnde in strijd met de statuten. Besloten werd dus de zaak nog eens rijpelijk [e overdenken. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergade- [I1£< op Maandag en Dinsdag a.s. in Leiden te houden, werd gekozen de heer Dr. Boissevain. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering behandeld en de afgevaardigde Werd gemachtigd voor f 10.te teekenen ten be hoeve van de afdeeling Musselkanaal voor het stichten van een nieuw kerkgebouw aldaar. Bya rondvraag, die geen bijzonders opleverde, werd de vergadering gesloten. ^Muziekconcours. Het is de muziekvereeniging e*en*n£ kweekt kunst" van het Provinciaal Zie- ,U^S m°^en plukken dat de Bond van Har- Otpnie- en Tanfaregezelschappen in N. Holland in li V00r,aar van 1925 een concours zal houden in onze gemeente. Waar niet alleen bovengenoemde vereeniging doch ook de plaatselijke muziekver- eemgingen „Sursum" en „Euphonia" zijn aange- ^ezen bond, kan men er van overtuigd ïjn at zij met hun drieën wel voor een waar- n u ,anlSt ZUllen dragen. Da be ooft dus wat te worden. e za er nu maar op aan komen of de inge zetenen het ook aL i een eer zullen beschouwen onze p aats de uitverkorene is en zij door hun 'Iflnrpo n 4.»-.i moreele en financieele steun daarvan blijk zullen geven. jfeeeds is een eere-comité samengesteld hetwelk Jstaat uit de heeren Jhr. A. Bas Backerj burge_ meester J. Laan, wethouder, Mr. E. H. E. Teding van Berkhout oud-lid van den gemeenteraad, Mr. M - Lioni, Kaars Sypestein, Dr. van der Scheer, -tteesheer-directeur van het Provinciaal Zieken- hl'» e^S' V00rzH'ter van de commissie van bestuur van het Prov. Ziekenhuis. Dj inwijding van de kapel 0p het R.K. Kerkhof te Bloemendaal. nieuwe kapel op het R.K. Kerkhof aan de |nnenlaan te Bloemendaal, gebouwd onder archi- uur van den Benedictijner monnik Dom. Bellot Ithans gereed gekomen en de plechtige inwij- "g >s bepaald op Woensdag 22 October a.s des Egens te 9 uur. HAARLEM. Verplaatsing Fotographisch Atelier J. Hendrik Fortgens. De heer J. Hendrik Fortgens heeft zijn over bekend fotographisch atelier aan de Leidsche- straat na een gevestigd zijn van ruim 18 jaar ver leden week overgeplaatst naar een riant gelegen perceel aan de Ged. Oude Gracht, no. 26. Dit is zeer zeker een belangrijke vooruitgang èn voor den ondernemer zelf die thans zijn inrich ting op een mooi punt aan een drukke straat ge vestigd ziet, èn voor zijn clientèle die den foto graaf gemakkelijker kan bereiken. De fotografische inrichting is zeer modern inge richt. In de etalages die 's avonds verlicht worden met helder electrisch licht, staan eenige pracht- foto's geëtaleerd die den voorbijganger als van zelf nopen tot een bezichtiging. Het atelier voldoet ook aan alle gestelde eischen de ondernemer heeft voor het maken van een opname de beschikking over een zee van licht, verstrekt door een zestal groote electrische orna menten, het atelier is speciaal gerestaureerd voor het opnemen van verschillende groepen. Een gezellige wachtkamer is ook aanwezig, die, aardig gemeubileerd en rijk voorzien is van tal van foto's. Den ondernemer wenschen we gaarne veel succes. SPORT. Overzicht 2e Klasse A. 't Begint er op te lijken, dat seizoen 1924-25 even spannend, zoo niet spannender zal worden als seizoen 1923-24, wat de Bloemendaal-afdee- ling betreft. Van een uitgesproken meerder- of minderheid is tenminste vooralsnog geen sprake en alle elf tallen zijn reeds punten kwijt. Een en ander is natuurlijk bevorderlijk voor een extra inspanning van alle betrokkenen, die zich met 't zelfde recht als pretendent voor de eereplaa'ts kunnen beschouwen. Wel staat Q.S.C. er relatief 't on gunstigst voor, maar we zijn pas in 't begin en eiken Zondag staan we voor verrassingen. De rood-witte Wormerveerders slikten een flinke 40 nederlaag tegen Zandvoort, die kleiner' had kunnen zijn, had Graves'teijn, die overigens uitstekend zijn doel verdedigde, eenige schoten met minder nonchalance behandeld, manoeuvres, welke bij een doortastende voorhoede als die van Zandvoort, uitermate gevaarlijk zijn. De blauw gele voorhoede was ook niet extra op schot, waaraan 't feit, dat tegen een minder sterk elftal ook minder goed gespeeld wordt, niet vreemd is. De plaatsgenooten van Q.S.C., die voor een tal rijk publiek tegen A.F.C. speelden, waren even eens niet gelukkig en zagen zich in een spannen- den wedstrijd, me 32 geslagen. De beslissing die evengoed ten gunste van A.F.C. had kunnen zijn viel pas in de laatste minuten, toen door een mis verstand in de W F.C.-verdediging, de rood zwarte voorhoede plotseling voor een onbe schermd doel stonden van welk buitenkansje na tuurlijk dankbaar geprofiteerd werd. Het was een groote tegenvaller voor W.F.C. en haar talrijke supporters, te meer waar de sportparkbewoners uitstekend partij gaven en niets voor haar tegen standers onderdeden. Dit geldt ook voor den wedstrijd Bloemendaal Alcmaria Victrix. Het was een getrouwe copy van dc ontmoeting tegen W.F.C. Tot ongeveer 10 mi nuten voor tijd leidde de thuisclub nog met 20, een oogenblik van inzinking in de achterhoede, en een zeker gewaande overwinning werd omgezet in gelijk spel. De Alkmaarders verdienden dit resultaat vol komen en speciaal in de tweede helft waren ze de onzen zeer zeker de baas. Schitterend spel van de gebroeders Beijk, die buiten twijfel de sterren van 't veld waren, nekte echter alle aan vallen van de Alkmaarsche voorhoede hoe ener giek ook opgezet. Hoe meer 't "naar 't einde ging loopen, hoe meer men toen een toenemend zenuw achtig optreden onzer verdediging kon zien, en elk ingewijde kon constateeren, dat er doelpunten in de lucht zaten. Deze kwaal in de achterhoede moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen, omdat ze te meer spreekt, waar de verdere gedeelten van den wedstrijd zoo krachtig en kranig opgetreden wordt. Jammer is 't daarom, dat een voordeel in 't begin verkregen, aan 't eind in eenige minuten te niet gedaan wordt. West-Frisia speelde haar tweeden thui wed strijd tegen Z.V.V. en wonnen met 10, een uit slag, die beduidend ongunstiger voor de Zaandam mers geweest zou zijn, als Mars, in 't Z.V.V.-doel niet in buitengewonen vorm geweest was. We zijn irtusschen van meening dat in Enkhuizen nog voor veel elftallen een valletje opgezet wordt, dat om vier uur achter hen dichtklapt. Hollandia en D.E.C. maakte onze voorspelling waar en speelden gelijk, met welk resultaat beiden partijen tevreden zijn. Zondag komen in 't veld: Q.S.C.—D.E.C. HollandiaW est-Frisia. Z.V.V.W.F.C. A.F.C.Alcmaria Victrix. ZandvoortBloemendaal. Q.C.S. krijgt gelegenheid één of misschien zelfs twee punten aan haar totaal toe te voegen, want dat D.E.C., dat 't voornamelijk van vlug voor- hoedespel moet hebben, zich op 't Q.S.C.-terrein met vlugheid zal bewegen is uitgesloten. Nu is de Wormerveersche voorhoede wel niét bijster ge vaarlijk, maar daar tegenover staat de de achter hoede niet 't sterkste deel van het Amsterdam- sche elftal is. We houden 't daarom op Q.S.C. Dat West-Frisia veel pleizier van haar uitstapje naar Hoorn zal beleven, gelooven we niet. Hol landia speelt thuis haar beste spel, terwijl de Enk- huizers uit spelend, nog weinig gepresteerd heb ben. Als de Hoornsche verdediging de eenige ge vaarlijke man in de West-Frisia-voorhoéde, Bont hoorn, voldoende bewaakt, zal 't maar van haar aanvalslinie afhangen, hoe groot de overwinning zal zijn. Z.V.V.W.F.C. is een traditioneele ontmoeting, die meestal in 't voordeel der Zaandammers be slist werd. Of met die traditie thans gebroken zal worden, nemen we niet aan, vooral niet omdat Z.V.V. het terreinvoordeel heeft. De uitslag zal echter geen groot krachtverschil uitdrukken. Alcmaria speelt weer een lastigen uitwedstrijd. De A.F.C.-ers bevestigen wat we in 't begin van het seizoen schreven, en schijnen alle krachten in te spannen, de tweede klas dit jaar vaarwel te zeggen. Alcmaria daarentegen verspeelde reeds vijf kostbare puntjes, maar heeft, dat bleek ons Zondag den moed nog lang niet opgegeven, 't Zal er dus spannen in 't A.F.C.-stadion. We geven de thuisclub de meeste kans. Bloemendaal blijft d'icht bij huis en speelt den lastigen uitwedstrijd tegen Zandvoort. Dat wil niet zeggen dat we 't loodje zullen leggen, integen deel, als Bloemendaal speelt voor wat 't waard is, waardeeren we haar hooger dan de badmannen. Ieder speler dient zich dan van 't begin tot 't eind te geven.en de laatste tien minuten even kalm te zijn als de eerste.. In ieder geval moeten de gelijke spelen nu maar vaarwel gezegd worden. Alle hens aan dek. De reserves knoeiden er Zondagochtend weer lustig op los, en lieten de Stormvogels met de overwinning huis-toe gaan. Waar moet dat heen? Zoolang 't overleg in 't spel wegblijft, zoolang blijft ook succes achterwege. Vooral de mi'dden- linie dient dit in haar ooren te knoopen. In verband met den wedstrijd H.V.B.A.V.B. bondselftal, waarvoor J. Strik uitgenoodigd is, zijn de reserves Zondag vrij. Het derde elftal speelt 's morgens thuis tegen H.F.C. 6 en moet, wil zij mee blijven spreken in den strijd voor de eerste plaats, winnen. We 'hopen thans de juiste opstelling voor dit elftal gevonden te hebben, en verwachten succes voor J. Schreur en de zijnen. A.C. TOONEEL, Heijermans 60 jaar. Op 1 December a.s. zal Herman Heijermans 60 jaar worden. Afgescheiden van de verdere huldiging zal onzen grootsten too- neelschrijver op of nabij dien dag eer worden be wezen door het opvoeren van zijn stukken door alle gezelschappen in het land. De Koninklijke Vereeniging geeft een één-acter-avond; Het Ver eenigd Rotterdamsch Hofstad Tooneel „Op Hoop van Zegen"; Het Vereenigd Tooneel ,,De Groote Vlucht"; Fabricius' gezelschap „De Meid" en Het Schouwtooneel" een nader te bepalen stuk. De wedloop met de schaduw. Heden, Zater dag 18 October, geeft de N.V. Het Schouwtoo neel, directie Adr. van der Horst en Jan Musch, in den Haarlemschen Stadsschouwburg een reprise van „De wedloop met de Schaduw", het zeer bij zondere tooneelspel van Wilhelm von Scholz. Gastvoorstelling Alexander Moissi: De Jodin van Toledo. Woensdagavond werden onze schouwburgbezoe kers in de gelegenheid gesteld, nogmaals hun ken nismaking met Moissi te hernieuwen. De beroemde tooneelspeler trad ditmaal op in de hoofdrol van Grillparzer's historisch treurspel: De Jodin van Toledo, en werd hierin bijgestaan door een troep, die hem geenszins een passend kader verschafte. Alleen de actrice, die de titelrol vervulde, toonde zich een waardige deelgenoote; zij speelde het meer hysterische dan hartstochtelijke volks meisje welks liefde den zachtzinnigen, karakter- zwakken koning zoo uit het evenwicht bracht, zeer verdienstelijk. Maar de rest was niet veel. Men zegt wel, dat de leden van Royaards' gezel schap „royaardsen". Welnu, deze menschen „mois- si-den" allemaal en de nabootsing van hun leider maakte begrijpelijk rwijze een indruk, omgekeerd aan de bewondering voor des meesters spel. De plotselinge overgangen tusschen krijsschende op winding en abstracte afwezigheid, de overgevoe ligheid van gebaar, de onbeholpen eenvoud van optreden, afgewisseld door onstuimigen hartstocht, werden in het spel van Maurique (Paul Mederow) tot na-aperij. In het teg^r.rpel van de Jjdin was deze aansluiting met den meester minder hinderlijk. En Moissi zelf? Hij is altijd Moissi en nog eens weer Moissi. Om hem vergeet men de rol die hij uitbeeldt. Toch vraagt men zich wel eens af, of het ten slotte geen kunst van hooger peil mag heeten, zoo niet de rol in de persoonlijkheid van de acteur ten onder gaat, doch omgekeerd de acteur eigen persoonlijkheid weet te verliezen terwille van de rol, die hij speelt. Eigenlijk speelt Moissi maar één karakter: Moissi, maar dit speelt hij zoo indruk wekkend, dat men hem zijn eenzijdigheid gaarne vergeeft. De Politierechter. De N.V. Vereenigd Rotter damsch Hofstad-Tooneel heeft er goed aan gedaan om ook eens op de planken te komen mét een blijspel zooals dit er een is, onschuldig, doch geestig, geen samenvoeging van allerlei flauwitei ten, doch werkelijk een stuk om er den ganschen avond de lach in te houden. Mevrouw Kitty Perin-Kluppel als Agatha op tredend is voor de tweede keer gehuwd, thans met Posket, een politierechter. Zij meent goed te doen door 5 jaartjes van haar leeftijd te moeten verzwijgen, doch die 5 jaartjes gelden vanzelf ook voor haar zoon, die inplaats van 19 thans voor 14 moet doorgaan. Zoonlief wil dat wel en maakt van elke voor komende gelegenheid gebruik om zijn talenten als 14-jarige te toonen. Vanzelf spreekt dat hij bewon derd wordt om zijn flinkheid, niet alleen in een hotel waar hij een eigen kamer gehuurd heeft, doch ook thuis waar als om strijd de dienstbode en zijn piano-leerares hem het hof maken. Zijn moeder wordt wel een weinig ongerust, doch zijn vader meneer Posket (Jules Verstraete) stelt haar gerust. Zoo'n 14-jarige jongen behoeft men nog niet bang voor te zijn. Het wordt echter hoe langer hoe gekker met het zoontje. Behalve dat hij op een slimme manier de portemonnaie van zijn vader helpt leegen, weet hij hem te bewegen met hem mee te gaan naar zijn hotel, in zijn kamer, en maakt dat beiden den volgenden dag tamelijk katterig zijn. In die nacht is er heel wat gebeurd. Zooveel dat de politierechter zijn eigen vrouw tot 7 dagen opsluiting moet veroordeelen. Alles komt echter weer op z'n pootjes terecht. Hoe dit in z'n werk gaat moet ge bij een vol gende opvoering zelf maar eens gaan zien. 't Is om te 'lachen en voor eiken leeftijd. E. Orgelconcert mevr. Noordewier. Het concert bureau Vernout deelt mede, dat a.s. Zondagavond in de Gemeentelijke Concertzaal een orgelconcert zal worden gegeven. De gevierde sopraan-zangeres mevr. Noordewier-Reddingius heeft hare mede werking toegezegd, evenals haar zoon, de heer M. Noordewier, fluitist. De stadsorganist, de heer George Robert, zal het Paleisorgel bespelen. Een Tempelavond. Door de Vrij-Religieuse Tempel, Maatschappij tot Bevordering van Vrij Religieuse Belangen te Amsterdam, die o.a. het bekende tijdschrift „De Tempel" uitgeeft, zal te Haarlem in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een Tempelavond (gewijd concert) worden gegeven op Dinsdag 21 October a.s, 's avonds te acht uur. Welwillende medewerking zullen dien avond ver- leenen voor zang mevrouw Cato van Duinenvan der Kaay, sopraan, aan den vleugel mevrouw Hanna del Valle, declamatie de heeren J. Fiolet en F. Koolbergen. De heer K. H. Noest Jr., Directeur van de Vrij- Religieuse Tempel, zal een korte rede houden. Ieder die eenig belang stelt in het vrijzinnig religieus leven, en die tevens een goed concert wil bijwonen zal dezen avond stellig aanwezig zijn. Het streven dezer maatschappij, om meerdere eenheid te brengen onder de vele godsdienstige, religieuse stroomingen, en de synthese van gods dienst-wetenschap en kunst te bevorderen, zal voor dezen Tempelavond zijn gratis verkrijgbaar bij velen sympathiek zijn. Introductie-kaarten, tevens bewijs van toegang alle voorname boekhandelaars te Haarlem. Bij genoegzame belangstelling wenscht Dr. J. B. Schepers, leeraar in de Nederl. Taal en Letterk. aan het gymnasium te Haarlem dezen winter een cursus te geven over Taal, Taalonderwijs en Let terkundig inzicht, voor ouders van schoolgaande kinderen, onderwijzend personeel en verdere be langstellenden. De te behandelen onderwerpen in deze serie zijn: Algemeene inleiding, grondgedachten bij het tegenwoordig moedertaal-onderwijs (voor den ge wonen mensch en den letterkundige); rythme, toon, klemtoon; klanken van het beschaafde Neder- laiidsch; van spreken tot schrijven, de spelling strijd; ons taalgevoel bij woordkeus, vormen en beeldspraak, bij zinsbouw; fouten en taalverande ringen; woordvorming; de béteekenis en haar wij zigingen; verschil en overeenkomst tusschen ge wone menschen en letterkundigen; kunst en schijn kunst; samenvatting. Bij elke lezing zal gelegenheid zijn tot het stel len van vragen en gedachtenwisseling. De cursus zal gegeven worden in tien of twaalf avonden, des Donderdags om de 14 dagen, 's avonds om 8 uur te beginnen met 16 October 18 December vervangt ,echter 25 December in een nader op te geven zaal. Cursusgeld f 7.50. Men wordt verzocht zich spoedig op te geven Ripperdastraat 11 bij Dr. J. B. Schepers. „Van Zanten's Eiland van Gelukzaligheid", door Laurids Bruun (vertaald door H. W. Sand- berg). Uitgegeven door de N.V. „Ontwikkeling" te Amsterdam. „De Woelwater", door C. Joh, Kieviet, geïllus treerd door Joh. Braakensiek. Uitgave Van Hol- kema en Warendorf, Amsterdam. Droomkoninkje. Een verhaal voor groote kin deren door Herman Heijermans. Met illustraties door George van Raemdonck. Uitgave van Van Holkema en Warendorf, Amsterdam. „De mooie mevrouw Cavalossi" en „Het Mil- iioenenhuwelijk" door Arnold Bennett. Vertaald door Fred. Beyerinc'k. Uitgegeven door J. M. Meulenhoff te. Amsterdam. „Zenuwachtige Menschen" door Dr. W. Stekel. Vertaald door Dr. A. N. Nolst Trénité. Uitgege ven door J. M. Meulenhoff, te Amsterdam. „Het verval der Kapitalistische Beschaving", door Sidney en Beatrice Webb, vertaald en van verklarende aanteekenningen voorzien door Henri Polak, Uitgegeven door Em. Querido en J. Emme- ring, Amsterdam. „De Fratellini" door Pierre Mariel, De geschie denis van drie clowns, met 6 porretten en 50 auto typieën, bewerkt door J. W. F. Werumeus Buning. Uitgave van Em. Querido, Amserdam. BOEKBEO0RDEELING. Het Eeuwige IJs. De Zuidpool-Expeditie van Kapitein Scott. De verschijning van een Nederlandsche uitgave van de heldhaftige Zuidpool-Expeditie van Kapitein Scott, zal zeker algemeen met groote belangstelling ont vangen worden. Kapitein Scott is met Amundsen de eerste, die ooit de Zuidpool bereikte. Na Shackleton, die niettegenstaande zijn vele moedige pogingen, er niet in geslaagd is tot de Zuidpool door te dringen, heeft Kapitein Scott met zijn moedige bemanning nieuwe pogingen gedaan en is het 'hem gelukt met bijna bovenmenschelijke kracht de Zuidpool te bereiken, doch.met op offering van zijn leven en dat van vier andere leden van zijn heldhaftige qxpeditie. Dit boek geeft een beschrijving van de stoute en haast ongelooflijke pogingen om tot de Zuidpool door te dringen. In beeld en in eenvoudige, boeiende taal vinden wij hier de geschiedenis van dc onverschrokken Zuidpool-expeditie, van het groote pooldrama, dat zal uitblinken in de annalen der ontdekkingstochten en wel vóór alles door den opofferenden moed en ongekende doortastendheid van hen die de leiding namen. De expeditie kwam na eenige bange jaren en nadat de Zuidpool bereikt was weder in Europa terug, doch zonder den leider, die nog met vier andere leden der expeditie omkwam, toen zij trachtten vanaf het winterverblijf, met sleden ver dere vorderingen te maken ter bereiking van hun einddoel. „In den winter van 1911" zoo deelde de schrij ver mede, „toen wij in het wijde, witte Zuiden waren, sprak kapitein Scott over de wenschelijk heid, dat het opkomende geslacht en de heele menschheid dergelijke avontuurlijke en gevaar lijke tochten en reizen, als Poolexpedities zouden leeren kennen, daar hij hierin, vooral in dezen tijd, een middel zag om een fieren mannelijken geest aan te kweeken." Het is den uitgever van de Ne derlandsche uitgave dan ook een groot genoegen het geheele werk onverkort in het Nederlandsch vertaald, aan het Nederlandsch publiek te kunnen aanbieden. Ieder weet welk een geestdrift de fiere, moeilijke tocht van Kapitein Scott verwekte, doch ook her innert men zich de ontroering welke algemeen waargenomen werd, toen men vernam, dat de krachtige, moedige leider zelf het slachtoffer van zijn onderneming geworden was, toen hij den dood in de ijzige sneeuwvelden vond. Vele treffende foto's, welke ook Kapitein Scott zelf genomen heeft, zijn in dit hoek weergegeven. Naast den boeienden tekst, die ons in eenvou dige woorden de worsteling van de bemanning tegen de elementen doet kennen, zien wij de voor naamste episoden van de expeditie door photogra- p'hische afbeeldingen vereeuwigd. Wij laten hier de titels der hoofdstukken volgen, waardoor men een beeld krijgt van hetgeen het boek U biedt: I. De Expeditie verlaat Engeland. II. Naar de 50° Zuiderbreedte. III. De Terra Nova komt in het pakijs. IV. De strijd tegen de ijsschotsen. V. De groote ijsbarrière. VI. Wij landen op Ross-Eiland. VII. Fotografische avonturen. VIII. Wij maken ons winterverblijf gereed. IX. Aanvang der onderzoekingstochten. X. De barne gletscher en kaap Royds. XI. Het bevrie zen der zee. XII. Afscheid van de zon. XIII. De poolwinter. XIV. De terugkeer van de zon. XV. Het vroege voorjaar. XVI. Het ver trek naar de Pool. XVII. De Poolzomer. XVIII. Over zeehonden. XIX. De zeeroovers van het Zuiden. XX. De ware bewoners. XXI. De terugkeer der Terra Nova. XXII. De Zuidpool. De uitgever van dit fraaie werk is J. M. Meu lenhoff, Amsterdam. Ank is 'n Malle, heet het boek dat geschreven is door Pamela Wijnne en het licht zag bij de Uitgeversfirma Van Holkema en Warendorf te Amsterdam. Dit boek, waarvan vooral het begin prachtig is, brengt gemengde gevoelens teweeg. Het gaat over een meisje dat Ank heet, 18 jaar oud is en onder begeleiding van een nichtje naar Indië scheep gaat. Nog maar pas aan boord voelt zij al nu zij haar ouders verlaten heeft, dat zij alleen op de wereld staat en dat haar nichtje niet de persoon is die naast haar kan staan. Zij vindt die persoon in een Engelsch officier, Tony Semour, en weet door haar kinderlijkheid, haar onschuld, te bewer ken dat Tony Semour zich tot haar aangetrokken gevoelt, eerst als oudere (hij behandelt haar als kind en dat was zij dan ook, bij hem vergeleken) daarna als vriend en ten slotte beantwoordt hij haar liefde voor hem met wederliefde. Dan volgen er een reeks van avonturen, die weliswaar een bewijs geven van de onwrikbare liefde tusschen twee personen, ook al is die oogen- schijnlijk voor een tijdje gedoofd, doch we zouden haast zeggen die toch afbreuk doen aan het prach tige begin, het zuivere zieleleven van een rein meisje. Nemen we dus die onmogelijke avonturen niet al te serieus, dan blijft er over een boek dat prettig en boeiend geschreven is en dat er onder dat soort meisjes, zooals Ank er een is, heel erg malle worden aangetroffen, dat zullen we nog meer ondervinden als we dergelijke boeken lezen. E. VAN HIER EN DAAR. Uit Tolstoi's leven. Tolstoi was met de zijnen, al naar den staat van zijn gezondheid, nu eens vriendelijk en opgewekt, dan weer ernstig en zwaarmoedig, maar hij kwam altijd dengenen die tot hem kwamen met geduldige vriendelijkheid tegemoet. Eens slechts vergat Tolstoi zich zoo ver, in een gesprek over Henri George, dat hij tot een van de sprekers zei: „Hoe meer een mensch praat hoe onwetender hij is en omgekeerd", maar hij hield zich onmiddellijk in, en toen het gesprek op een ander onderwerp was overgegaan, bekende hij met een vriendelijken glimlach: „Ge ziet, ik heb me laten gaan. Ik herinner mij dat Pascal altijd een ceintuur met spijker droeg. Zoodra hij voelde dat hij te ver ging, drukte hij met den elleboog tegen de zij; de punten der spij kers wondden hem; de pijn ontnuchterde hem dadelijk en herinnerde hem aan zijn plicht". En, den ge'heelen avond, was Tolstoi buiten gewoon zachtmoedig en beminlijk. 't Gebeurde eens, dat Tolstoi aan het station van Zoula stond toen de sneltrein aankwam. Een heer stapte uit een der eerste klassen en liep naar het buffet. Een oogenblik later stapte een jonge vrouw op het perron en riep: „Georges! Georges!".... maar Georges was verdwenen. „Hè grootvadertje, loop gauw en zeg aan dien heer om terug te komen, ik zal je een fooitje geven!" zei de angst'ge dame aan Tolstoi, die als een boer gekleed was. De schrijver gehoorzaamde, bracht den heer terug en kreeg vijf copecks. Op dat oogenblik hoorde men roepen: „Kijk eens, daar heb-je Tolstoi!" „Waar," vroeg de jonge vrouw. Men wees haar Tolstoi aan. Ze stapte haastig uit den wagen en liep vlug naar den schrijver toe: „Ik bid u, graaf, vergeef mij! Ik schaam mij. En ze smeekte hem haar de vijf copecks terug te geven. „Neen, neen, ik houd ze", zei Tolstoi vroolijk, „ik heb ze verdiend". Tolstoi gaf dikwijls les aan kinderen der boeren. Hij vertelde hun verhalen, ontleend aan het Evan gelie en liet hen dan oververtellen. Het doel van den schrijver was, een leescursus in te stellen, speciaal voor de kinderen ingericht. Hij kon die les dikwijls niet geven, zonder de tranen in de oogen te krijgen; hij herhaalde dikwijls: „De kinderen komen om te leeren en ik leer met hen". Eens nadat hij uit het Evangelie had gelezen, vertelde hij een legende die hun de beteekenis van het gelezene duidelijk moest maken.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 5