tweede blad Brieven o. Geestelijke Opvoeding. Ie en 2e Hypotheken Kredieten No. 43. „Bloeniendaalsch Weekblad" ZATERDAG 25 OCTOBER 1924 PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. VAN HIER EN DAAR. Vrijheid, Iemand heeft eens gezegd: ,,0 vrijheid, wat al moorden zijn er geschied in uw naam!" Een wan hoopskreet; wellicht ook een bede. Wat al uiteenloopende gedachten wekt het woord vrijheid bij tal van menschen; voor den een beteekent 'het de gelegenheid om zich te begeven naar een meer gewaardeerd plekje van onzen aard bol; voor den ander de kans om naar eigen inzicht over enkele uren daags te beschikken; voor den teleurgestelde: verandering van positie, voor den gevangene het openen der celdeuren; voor den heerscher is het machtspositie, welke hem toestaat over groep of volk te domineeren; voor den jonge ling het langverwachte oogenblik waarop zijne onafhankelijkheid aanvangt; voor verdrukte staten het ideaal van zelfbeschikking En wanneer men het lijstje van diverse politieke partijen wilde nagaan dan zou het aantal opvattin gen omtrent het woord vrijheid nog met even zoo vele vermeerderd kunnen worden. Het schijnt wel of de mensch elke mogelijkheid, welke hem in staat stelt te bemachtigen wat hij van zijn stand punt beschouwd mist, betrekt in het begrip vrij heid. En dat is één der oorzaken van zijn teleur stelling, wanneer hij gebruik gaat maken van zijn vrijheid. Voorts volgt uit de verschillende verlangens, die aan het begrip vrijheid gekoppeld worden dat er in de samenleving nog heel wat ontbreekt voor dat de menschheid zich bewust is van zijn vrij heid, maar ook dat bij het streven naar vrijheid meestal het eigen ik als uitgangspunt van beschou wing geldt. De gevangene vergeet echter dat hij door zijn eigenaardige interpretatie van vrijheid achter de celdeuren verdween, de heerscher be seft niet dat zijn gebondenheid aan bepaalde dog ma's hem tenslotte bracht, waar hij zijn vrijheid wil uitleven.en de kans loopt verjaagd te wor den; de jonge student ervaart dat er sterke beenen noodig zijn om de weelde der vrijheid te dragen! Wanneer wij bovendien constateeren dat in vele gevallen de vrijheid van den een onvrijheid voor den ander beduidt, dan blijkt wel, dat wij, door onszelf als uitgangspunt van beoordeeling te krij gen de bevredigende oplossing niet zullen vinden. Hoe dan? Vrijheid is in oorsprong geestelijk, dus op geeste lijk terrein moet de verklaring en het juist begrij pen worden gezocht. We zullen daarom goed doen de juiste opvatting van vrijheid te zoeken buiten ons zelf en stellen al dadelijk vast, dat ze van zoodanige geaardheid moet zijn dat, wanneer het door iedereen wordt toegepast, niemand geschaad of benadeeld mag worden. Hieruit volgt weer on middellijk dat voor willekeur, heerschzucht, zelf zucht in vrijheid geen plaats is. Wat dan wel? Men heeft getracht vrijheid te omschrijven als: gebon denheid aan het Hoogste! Dezé aanwijzing gaat inderdaad in de goede rich ting, doch is niet volledig, omdat daarbij veronder steld wordt, dat er eenheid van opvatting is om trent „het Hoogste". En dat is verre van juist. Op deze wijze komen wij weer terecht bij het eigen ik, dat wel voor zichzelf zal uitmaken, wat in een bepaald geval als het Hoogste geldt. Niet lang geleden werd in een ernstig Zondag morgenartikel in een onzer groote dagbladen ge sproken over de taal die Paulus sprak, hoe die ook thans, wanneer ze opnieuw aan de menschheid werd voorgehouden op velen te velen! den indruk van wartaal zou maken. Ja, woorden van diepe wijsheid, vol reine vroomheid, getuigend van hoogen, geestelijken zin klinken ook nu vrij velen als wartaal in de oorenhelaas! En toch, Paulus sprak het woord van Christus. Ook Paulus' leermeester, de groote Nazarener, sprak die taal en bij hem moeten wij terecht ko men om het juiste inzicht in vrijheid te krijgen. Allen, die meenen ontoegankelijk te zijn voor die wartaal van Paulus, beveel ik een grondige schoon maak van hun geestelijk oor aan, want er zijn on miskenbare teekenen, dat over het geheel geno men de menschen meer open zijn voor, meer ver langend zijn naar de eeuwige waarheden, welke Jezus onderwees, en de toepassing daarvan in het openbare leven, dan sedert jaren viel op te mer ken; een verlangen waaraan de officieele theologie niet heeft kunnen of willen voldoen.... gelijk ten tijde van Jezus' prediking de Farizeërs en Schrift geleerden. Ook thans heeft de menschheid behoefte aan een beter Godsbegrip; van Godgeleerdheid is er meer dan teveel! Paulus nu heeft zich ook eens over vrijheid uit gesproken en wel aldus.... „waar de Geest des Heeren is, aldaar is vrijheid". Met dit vraagpunt gaat het als met vele andere, doelpunten maken als de vorige Zondag. Het meest de wereld is nog steeds op zoek naar een juiste houd ik het op een gelijk spel. oplossing, terwijl de afdoende uiteenzetting reeds Haarlem trekt met een gewijzigd elftal naar negentien eeuwen geleden werd gegeven; dat be- Feijenoord, doch zal het toch niet kunnen redden hoeft ons evenwel niet te verwonderen, want tegen de landskampioenen. wanneer ik in mijn huis iets kwijt ben en weiger j A.S.C. ontvangt Unitas en Z.F.C. Sparta, welke te zoeken waar het gezochte te vinden is, danbeide ontvangende vereenigingen wel de sterkste kan ik verder de heele aardbol rondgaan.... en! zullen zijn. Resumeerende komen we tot de vol- het eveneens niet vinden! Dus de waarheid moet ons vrij maken en zal ons het besef geven van vrijheid, de waarheid zal ons bevrijden van een verkeerde levensvisie, van onze wanbegrippen aangaande God en mensch, leven en dood, hemel en aarde, wet en recht, leugen en werkelijkheid, goed, kwaad. En wanneer we die Waarheid werkelijk verstaan en uitbeelden in ons leven, dan hebben we ook die vrijheid gevonden die alleen bevredigen kan, onszelve en onzen naaste. W. L. A. WARNIER. MUZIEK. Haariemsche Orkestvereeniging. Wij herinne ren hiermede aan het middagconcert van Zondag a.s. 2 uur, waarop geheel hetzelfde programma zal ten uitvoer gebracht worden als bij de ingebruik neming van het nieuwe orgel. Onze stads organist, de heer George Robert, zal het orgel bespelen zoowel als solist als met het orkest onder leiding van den heer Nico Gerharz. H. O. V. Het Opera-Namiddag Concert op Zondag 19 October, kon slechts een ten deele ge vulde Gemeentelijke Concertzaal als toehoorder krijgen. Het programma bevatte een Fransch en Ita- liaansch gedeelte, aan populaire muziek ontbrak het dus niet. Ouverture de l'opéra „La Muette de Portici par D. Auber" liet schitterende partijen der houten in strumenten hooren en finale die een goede tech niek ten gehoore brengt. Ballet de l'opéra „Faust", Ghr, Gounod, had een onzekeren inzet. Het orkest herstelde zich echter direct en onder Gerharz meesterlijke leiding hoor den wij melodiën, die geestelijk de heksenwereld aanschouwen deden. In 't derde deel waren de fluiten te ongevoelig, er is méér dan techniek en noten maken noodig om te bevredigen. In de finale waren het de trombone's die spe ciaal uitkwamen. Het Ballet viel in den geest der hoorders, een luid applaus dankte dirigent en musici. Grande Fantaisie de l'opéra „Carmen", par G. Bizet was 't besluit van 't Fransche gedeelte. De figuur van Gerharz, zijn suggestieve waarde voor de fantasie der hoorders, hielp mede de opera te vertolken. Een teere trompetsolo viel zeer in m'n smaak eh 't samenspel tusschen trompet en flui ten was ook schitterend. De spontane zigeuner- muziek doorweven met gevoelige solopartijen deed de hoorders genieten van de muziek die de H.O.V. ten gehoore wist te brengen. Een dankbaar applaus oogstten orkest en diri gent. Na de pauze kwam 't Italiaansche gedeelte. De geest van de muziek is direct al anders dan de Fra'nsche. Ouverture dell' opera „Gazza Landra", G. Ros sini, was als alle werken van Rossini zeer leven dig. De hobo was er eventjes uit, wat een fluit niet goed kan maken. Een aardige bas-melodie sloot deze opera op keurige wijze. On Fragmenti dell' opera „Rigoletto", G. Verdi. kon men vergeefs zoeken naar verband tusschen dirigent en orkest. Violeh, klarinet en trompet ga ven door aardige partijen blijk dat er leiding was, doch 't geheel had voor een Italiaansche opera te weinig grond. De tragische muziek door de cello in dit num mer te geven, was inderdaad ontroering wekkend. Het meer dan luide applaus had wel anders kunneln wezen. 'Het altijd nieuwe, eeuwig gewilde „Cavalleria Rusticana", van P. Mascagni, gaf de hoorders meer dan voldoening voor hun muzikale opvatting. De fluitsolo was een prachtige partij, die vele hoor ders genieten deed. Introductie symphonica werd gevoelig ten gehoore gebracht en bij den inzet der fi'nale begrijpt de hoorder het afbreken der muziek. gende voorspellingen: Blauw-WitQuick, voor Blauw-Wit. H.F.C.'t Gooi, gelijk. FeijenoordHaarlem, voor Feijenoord. A.S.C.Unitas, voor A.S.C. Z.F.C.Sparta, voor Z.F.C. Overzicht afdeeling II. Ook in deze afdeeling werd het ongeslagen E.D.O. tot staan gebracht en wel door hare plaats- genoote R.C.H. met 23. Wel is waar was de verhouding gelijk spel ge weest en werd het winnende doelpunt door de Koning met de hand meegenomen. Morgen tegen Stormvogels zal het echter ook spannen en durf ik niet anders als gelijk spel te voorspellen. R.C.H. ontvangt Excelsior en zal alle zeilen moe ten bijzetten om de punten in Haarlem te houden wat haar wel zal gelukken. V.O.C. ontvangt H.V.V. wat haar 6e nederlaag 1 wordt. H.B.S. krijgt de Stichtenaren op bezoek en zal zeker winnen na de goede prestaties tegen Ajax van j.l. Zondag. Ajax trekt naar Dordt aan de Markettenweg en zal zeer warme ontvangst ten deel vallen, aange zien de Dordtenaren de punten hoofdzakelijk op eigen terrein moeten krijgen. Toch hou ik het op Ajax. Resumeerende kom ik tot de volgende voorspel lingen: StormvogelsE.D.O., gelijk. R.C.H.Excelsior, voor R.C.H, V.O.C.H.V.V., voor H.V.V. H.B.S.U.V.V., voor H.B.S. D.F.C.Ajax, voor Ajax. Haariemsche Orkestvereeniging. Als buiten gewone attractie voor de bezoekers der concerten tegen een entree van 30 cents wacht ons Woens dag 29 October aanstaande in het Gemeente con certgebouw, het optreden aTs gast-dirigent van Deze uitspraak voert ons vanzelf terug naar 6jUS' opperste voorbeeld van den mensch, £c ragen door, bezield door een uitleven der Geest aes Heeren. naar vrijheid veronderstelt eene ge- on en eid, en het schreeuwen om vrijheid door er ei groepen en individuen is slechts een uiting J30 A 1&A ^ran^' donder het juiste inzicht aan- aa" 0 dingen waarvan men bevrijd wenscht te ^or en, le.-lt het onbewust toegeven aan dien oiang ec ter tot., allerlei vormen van despotisme! ezus evenwel, de groostte kenner van God en mensc geeft ten slotte het bevredigende ant- woor in zijn woord tot de Farizeërs luidende.... ..en gij zu t de Waarheid verstaan, en de waarheid zaJ u vrij maken!" voor iedereen zeer billijke condities. CLAES DE VRIESELAAN 19b. RO 1 I ERDAM. Postz. v. antwoord. den hoogwelgeboren heer Ernest Baron van Heeckeren van Walien, 1ste Secretaris der H.O.V., die zich in den laatsten tijd meermalen heeft doen kennen als uitmuntend Orkest- en Operetteleider, voornamelijk aan hen die de uitvoeringen van „Manja, the Pagoda of flowers", de oude Molen en andere orkestwerken hebben bijgewoond te Haar lem, Amsterdam en Den Haag. Daar hij menigeen dus geen onbekende is, lijkt het ons een gunstige gedachte om dezen dirigent in de gelegenheid te stellen van zijn dirigeertalent blijk te geven door hem eens de leiding toe te vertrouwen van ons Haarlem's Orkest, temeer waar hij ons de kennismaking opent met een eerste uitvoering van de vierdeelige Suite van Landon Ronald, getiteld: The Garden of Allah, (Het Paradijs) bestaande uit a. Prelude, b. In the garden of Count Anteoin, (Viool-solo) c. Kyrie Eleison en d. Dance of the Ouled Nail, over welks muzikalen inhoud zeer veel goeds werd gehoord. Verder zullen onder zijne leiding worden ten ge hoore gebracht: de Symphonie No. 2 (D-dur) van Haydn, de Ouverture Oberon en Vorspiel zum 3ten Alkt uit Lohengrin. Voor de concertbezoekers belooft dit een in teressante avond te zullen worden. SPORT. Westelijke Eerste Klasse. Overzicht afdeeling I. Hetgeen het meest onwaarschijnlijkst was is ge beurd, n.l. Blauw-Wit verloor met 30 van 't Gooi en is zoodoende in zijn overwinningenreeks ge stuit. Morgen tegen Quick zal het wel weer niet zoo gemakkelijk gaan, doch Robles c.s. zullen wel zorgen dat de punten in Amsterdam blijven. H.F.C. ontvangt 't Gooi en zal wel niet zooveel Overzicht 2e klasse A. „Bloemendaal" speelde Zondag wel een harer slechtste wedstrijden tegen Zandvoort. Dat er slechts met 10 verloren werd is te danken aan den buitengewonen vorm, waarin Beijk z'n doel verdedigde. Inderdaad stempelt de talentvolle wijze van keepen hem tot een der beste doelverdedigers van dezen tijd. Z'n opstellen, stoppen en wegwer ken is af, en het zou zaak zijn, de „hooge heeren" die alleen in de eerste klasse neuzen, er op te wijzen, dat er nog andere afdeelingen in den N.V.B. bestaan. We schrijven dit met te meer vrijmoedig heid, waar we in het 0.0. dd. 16-20 Oct. candi- daten lezen als de Boer, Hannesen, Westendorp en Rambonnet, spelers met heusch geen bijzondere capaciteiten. De voorhoede voerde vrijwel niets uit, hetgeen volkomen geïllustreerd wordt door het feit, dat er slechts een behoorlijk schot gelost werd. De ver dediging, waarin de half-backlinie haar taak, door het indolente spel der aanval slechts half kon ver vullen, stond voor een zware taak en had den ge- heelen wedstrijd de geel-blauwe voorhoede steeds stormloopend voor zich. De meest felle schoten van Houtkamp hadden echter geen succes en eerst in de laatste tien minuten (ze worden langzamer hand berucht) viel de beslissing. Het was voor de talrijke Bloemendaal-supporters geen pleizierigen middag. Het gelukte W.F.C. den Zaandammers een 41 nederlaag toe te brengen. Binnen vijf minuten maakte Boekelaar twee goede doelpunten en hier mede was het pleit al beslecht. W.F.C. kon rustig doorspelen en de Z.V.V.-achtenhoede, hoewel ge heel compleet (Mars, Spits en De Heer) kreeg het hard te verantwoorden, vooral daar de voorhoede weinig of geen opluchting bracht. Slechts éénmaal wist ze Pels in 't W.F.C.-doel te passeeren, daar tegenover de Wormerveerders nog twee goals stel den. Q.S.C. werd wederom het kind van de rekening: met 42 werd ze door D.E.C. geslagen en nog wel op eigen terrein. Het begint er al donker uit te zien voor de rood-witten, en er moet al een heele verandering ten goede komen, wil de laatste plaats haar niet definitief worden toegewezen. Tusschen Hollandia en West-Frisia werd een harden strijd gestreden. Eigenlijk ging het hier ook tusschen den Hoornschen aanval en de Enkhuizer verdediging. Langen tijd scheen het, of het bij een puntloos spel zou blijven, maar een kwartier voor tijd wist Freeze, de uitstekende middenvoor, de West-Frisia keeper te passeeren. Wel deed de voorhoede der gasten in den resteerenden tijd alle moeite het verloren terrein te herwinnen, maar daar de attaque's meer energiek dan berekend wa ren bleef succes uit. Door dit resultaat echter blijft Hollandia in „the running". Alcmaria bevestigde den goeden indruk dien we hier van haar kregen, en sloeg A.F.C. in Amster dam met 20, een uitslag waartoe Reitsma vooral meewerkte. A.F.C. speelde in 't veld niets minder, maar voor 't doel ontbrak de „finishing touch". Wel kwam Piet Bos, de A.F.C.-crack, den aanval versterken, maar Hartlauv c.c. zetten met grooter virtuositeit dan ooit den off-side val op, waar bet roodzwarte aanvalsquintet steeds inliep. Voor Zondag staat op 't programma: D.E.C.Zandvoort. W est-FrisiaQ.S.C. W.F.C.Hollandia. AlcmariaZ.V.V. BloemendaalA.F.C. Een programma met voetangels en klemmen voor de leiders. Dat Zandvoort een walk-over heeft tegen D.E.C. gelooven we niet. De Amsterdammers vallen op eigen terrein niet mee, waar bij komt, dat Zand voort Zondag geen grootschen indruk op ons ge maakt heeft. We voorspellen voor de geel-blauwen in 't gunstigst geval verdeeling der punten. •Heel wat geruster kan West-Frisia zijn, en ze be halen in Enkhuizen de derde overwinning in suc cessie. Zondagavond staat Q.S.C. vaster op de laat ste plaats. Hollandia zal 't niet gemakkelijk hebben tegen W.F.C. in 't sportpark aan den Wandelweg. We hebben zoo'n voorgevoel dat ze er een (misschien j wel meerdere veeren) zal moeten laten. De Hoorn- sche rood-witten konden nooit op groot succes bogen na hun uitstapje tegen de chocoladestadbe woners, en we zien niet in dat daar Zondag veel verandering in zal komen. Alcmaria speelt eindelijk weer eens thuis, en zal haar grooten aanhang zeker reden tot juichen ge ven. Z.V.V. heeft nog niet veel moois laten zien, dat ze er in de Kaasstad voor in de gelegenheid zullen zijn betwijfelen we sterk, en ze zullen met leege handen naar de Zaan, terugkeeren u'en deplaise hun goede verdediging. A.F.C. geven we geen schijn van kans tegen Bloemendaal. Ze gaan er dik in. We durven dit met gerustheid te schrijven, want 't geheele elftal der witten voelt wel, dat 't anders moet gaan. Er zal gang in de vooi^ioede zitten, vooral waar Bak ker uit de achterhoede gehaald is, en onze captain is er de man niet naar kalm af te wachten of hij een bal toegespeeld krijgt. Wel is Broer Beijk door ziekte verhinderd, en speelt Parson dus spil, maar we hebben ditmaal groot vertrouwen in den ploeg, die als volgt is samengesteld: Beijk Kroon J. Strik Loerakker Parson Mooij Bakker Sunter Paauw Kopjes Niemann R. Strik Van de 'lagere elftallen speelde alleen het derde, dat van H.F.C. een lesje kreeg in voetballen. Met 51 bleven de jeugdige blauw-witten, die een heerlijk enthousiast spel lieten zien in de meerder heid. Zondag komen alle lagere elftallen in 't veld. We zullen ons van beschouwingen en voorspellin gen onthouden, 't Is toch maar boter aan de galg We zullen wachten op betere resultaten. Hopen we, 'dat we ze de volgende week mogen memoree- reeren! A. C. In 'Hotel Vreeburg werd de eerste leden-verga dering gehouden van de onlangs opgerichte hockeyclub B.I.O.S. Nadat de voorzitter de bijeenkomst met een har telijk welkomstwoord geopend had, had de verkie zing plaats van een bestuur. Als bestuursleden werden gekozen: de heeren C. Hogenbirk en P. v. d, Werff. Verder werd be noemd als captain, J. Stol uit Haarlem, terwijl voor elftalcommissie werden benoemd: J. Stol en C. 'Hesseling. Besloten werd 'de contributie te bepalen op f 25.per kwartaal. Voorts werd nog besproken het aanschaffen van een terrein. We hopen dat onze jonge club spoedig in bloei zal toenemen en dat de spelers bij wedstrijden steeds door goed spel de goede naam van onze gemeente, wat sport betreft, zal weten te hand haven. lieren, andere bronnen van inkomsten zijn er niet. Voor het huldeblijk wordt op het oogenblik door het geheele land reclame gemaakt en gecollec teerd, op verschillende manieren, en zoo dacht de commissie voor Haarlem en omstreken goed te doen bovengenoemde optocht te organiseeren. Wij wekken onze plaatsgenooten op Zaterdag 1 Nov. a.s. tusschen 1 en 5 uur eens een kijkje te gaan nemen in Haarlem, wellicht zal men in de gelegenheid worden gesteld deze zoo nuttige in stelling door een blijk van appreciatie te steunen. De maatschappijen zullen het huldeblijk dat hen in geld zal worden ter hand gesteld, gebruiken voor het aanschaffen van nieuw reddingsmateriaal en het verbeteren van oud materiaal, tevens zullen deze liefdadige instellingen daardoor beter in de gelegenheid zijn redders die op hun ouden dag hulpbehoevend zijn te verzorgen door ondersteu ning. Gedurende het bestaan is er door de maatschap pijen 900 maal uitgerukt en 9000 menschenlevens gered van een wissen dood, het arbeidsveld strekt zich uit van de Wadden-eilanden tot Zeeuwsch- Vlaanderen en de Friesche kust aan de Zuiderzee. Om deze uitgestrektheid naar wensch te beharti gen zijn er 39 reddingstations van waar wordt uit gerukt bij ©ventueele voorkomende gevallen van hulpverleening aan zeevaarders die in nood ver- keeren. Dat er 1 Nov. gedurende de optocht veel liefda digheidszin mag worden gevonden! SCHOTEN. Van een ladder gevallen. Maandagmiddag viel een bejaarde schildersknecht van een ladder, die in de Gen. Crónjéstraat tegen een der huizen stond. Hij werd in den winkel van den heer T. binnengedragen, waar bleek, dat een voet was ge kneusd. Met de tram is de schilder naar zijn huis gebracht. Naast het voormalige Pannenkoekenhuisje zijn een groot aantal boomen met een witte band ge- teekend. Hun lot is beslist en zullen door ge meentewerklieden gerooid worden. Rede hiervan is, dat al deze boomen ziek of dood zijn. Wegenverbetering. De Duinlustweg, Elswoutslaan en Bentveldsweg bevinden zich weer in prachtige conditie, daar zij eens flink onderhanden genomen zijn. Zalige wegen voor autoduivels. De Ocsterlaan, die uit steenenbestrating be stond, was op het laatst niet meer te berijden. Ge lukkig wordt.dit verandert en komt er een grint weg. Zoowel de schijnwerper als de transparant op de Spoorlaan waren door baldadige jongens geheel vernield. Van de daders geen spoor. Toen nu van deze week dezelfde jongens hun werk aan het voltooien waren en probeerden of de Philipslampen nu werkelijk zoo sterk waren, werden zij door een politie-agent gestoord, die hen mede naar het politiebureau nam. De commissaris keurden hun werk ten zeerste af en met een ernstige vermaning werden de jongens die allen nog minderjarig waren, aan hun ouders terug gegeven. Weer een toren. Majestueus steekt de toren van de nieuwe Chr. Ger. Kerk aan de Floresstraat z'n top boven de huizen uit, of neen, majestueus kan deze toren moeilijk genoemd worden. Het vier kant is weinig hooger dan de nok van net dak en waar een scherpe top aan het geheel veel had kun nen goedmaken, heeft de bouwer deze veel te stomp opgetrokken, 't Geeft aan het overigens lieve kerkgebouwtje zoo den indruk, dat het niet „af" is. Te meer kan men dezen indruk niet van zich zetten, omdat de toren vlak vóór de mooie, breede Floresstraat staat vanaf den Rijksstraat weg. Wat zou een hooge, scherp-puntig toege spitste toren aan de geheele omgeving een andere, een forschere beteekenis geven, 't Is nog niet zoo véél jaren geleden, dat de eenige toren in onze gemeente de wel hoog- en spitstoeloopende kerk toren was op het oude dorp. Daarna verrezen het torentje op het gemeentehuis, die van de kerk aan de Paul Krugerstraat en de evenmin mooie, maar toch forschere toren van de Julianakerk. En straks zal een op 'te trekken toren het dan vergroote R.K. kerkgebouw aan den Rijksstraatweg van „St. Luidina" versieren. Wat ondergaat het uiterlijk van een snel groeiende gemeente veel veranderin gen! Eenige dagen reed de tram HaarlemBloemen daal niet verder dan de Beeklaan. Dit zat hem in het leggen van dubbele rails op de Korte Klever- laan. Een conducteur stond bij het eindpunt om de menschen naar de Beeklaan te verwijzen, terwijl de autobus zijn passagiers ook aldaar naar toe bracht. Nu bijna alle wegen in het nieuwe Kinheimpark gereed zijn, komen thans de trottoirs aan den beurt. De gereed gekomen trottoirs bestaan uit steenkolengruis (ondergrond) terwijl daar bovenop schelpen worden geworpen. Oprichting van een Comité voor Winterlezingen. Sedert 1918 bestond in Schoten een Comité voor Chr. Soc. Actie, ten doel stellende door behande ling der economische vraagstukken de christelijke levens- en wereldbeschouwing nader ter kennis te brengen van de bevolking. Tot het jaar 1923 mocht dit comité zich steeds Verheugen op hare lezingen en cursusvergaderin gen de belangstelling te trekken van hen, die voor lichting wenschten omtrent een of ander onder werp. Het laatste jaar was de belangstelling uiterst gering en meende het comité goed te doen, om de tamelijke hooge onkosten, die zoo'n winter- campagne met zich medebrengt, te vermijden. In een dezer dagen gehouden vergadering werd beslo ten tot ontbinding over te gaan. Evenwel werd dien zelfden avond een comité voor winterlezingen opgericht, wat in zijn werking eenigermate zal verschillen van het voorgaande comité. In 'het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren: W. Venema, J. J. Kaldenibach en E. de Graaff. Het comité zal zich de eerstkomende maan den uitsluitend bezig houden met de voorberei dende werkzaamheden voor de wintercampagne te voeren voor het jaar 19251926. H. Dagbl. Een auto-groentenwagen is thans het nieuwste op dit gebied. De groentenboer, die eigenaar van dezen wagen is, kan natuurlijk tweemaal zoo gauw zijn klanten bedienen, als een groentenkoopman met paard en wagen, tenminste als hij geen pech heeft. HAARLEM. 100-jarig bestaan van de Noord-Zuid-Holl. Redding- maatschappij en de Z.-Holl. Maatschappij tot Redding van schipbreukelingen. Zaterdag 1 Nov. a.s. wordt er te Haarlem een optocht gehouden, behoudens goedkeuring van de gemeentelijke autoriteiten, met muziek en een be mande reddingsboot ten bate van het huldeblijk hetwelk zal worden aangeboden aan de Noord- Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij en de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan, de optocht zal worden vergezeld door tal van collectanten en collectrices, teneinde onder het publiek de noodige inzamelingen te hou den voor genoemd doel. We vestigen hierbij de aandacht op het doel en streven dezer maatschappijen, welke hun bestaan danken aan periodieke liefdeuitgaven van particu In het Maandagblad van de Telegraaf van 13 dezer, wordt -onder het opschrift „De smalle wiel rijders-borst" het navolgende vermeld: Klaas van Nek afgekeurd. Dit is de schoonste mop van de laatste herha lingsoefeningen. Deze is nog beter dan die van den Dortschen advocaat die veertien dagen (voor herhalingsoefe ningen) ijzeren kribben te lakken kreeg.... Deze is ook nog beter dan die van den infan terist, die geen schoenen in zijn ransel had. Hij had wèi schoenen in zijn ransel zei hij. „Neen", zei -de kapitein, „je hebt geen schoenen in je ransel".... „Jawel", zei de infanterist. „Laat zien", zei de kapitein. En toen kwamen er de schoentjes uit van zijn drie-jarig dochtertje Deze is ook beter dan die van den korporaal, die midden in het gevecht langs den weg kwam aanslenteren „op z'n dooie gemak". „Waar hoor je bij?" brulde de groot-majoor van den staf. „Thuis bij mijn vrouw en kinderen", zei de korporaal. Deze mop is ook nog beter dan die van het cavalerie-onderdeel, dat aan de lunch tusschen twaalf en twee de orders kreeg voor den op- marsch die den nacht tevoren had moeten plaats hebben Déze is beter dan al die andere, die tientallen, die nog trouw verhaald worden, na deze fameuze herhalingsoefeningen. Klaas van Nek is afgekeurd. Hij was bij de wielrijders. Waar zou hij anders bij zijn? Hij, die meer kilometers heeft „verreden" dan wij ooit boterhammen eten, de man, die meer, nog meer op een fiets zit dan onze dienstboden in de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 5