ieën Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang pnmakerij VIEREN .VAN DER STAD - Tel. 188 Schoonheids-Demonstratie aken van Boorden, Ojmaakwasschen andstoffen ijkinriohting |J. HENDRIK FORTGENS WILD EN GEVOGELTE BLOEMIST ger Zoon Telefoon 22253 van nde prijzen anH. DE MON na ÜVEN schen des tijds rant AAN LEG :n en parken I. J. de Reiger Woilen Tricotages at 1 andschoenen en Kousen <>*♦♦<»•<?-» azen - Kijkers, 1 :rapparaten, enz. 31 JPTICIEN i: taarlem prijsopgaaf NS 18e JAARGANG' ZATERDAG 8 NOVEMBER 1924 No. 45 Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. De allernieuwste idiootheid. FotOgrafiSGh Atelier TO¥(^Up"Gr.Houtstr.l69,Tel.3472 ST. NICOLAAS-GESCHENKEN 1 FOTOGRAFISCH ATELIER Het adres voor uw St. Nicolaas-foto's PLAATSELIJK NIEUWS. BLOEMENDAAL. AERDENHOUT. ONTVANGEN BOEKEN. op Dinsdag li November 1924 in Hotel „Rusthoek" Bloemendaalscheweg Bloemendaal te geven door JOH. MEEUWIG i. Levering van boomen, ilweg 74. i 22, Overveen. Tel. 3819. >®8$»«aaa6e®eó)É. a»»»!»»®®®®®®»©»»»» resstraat 71 - SCHOTEN en 28a Haarlem Telefoon 2311 uiseigenaren Kozijnen, Trappen n. HALM HEEMSTEDE 15 HAARLEM Sioemendaal TELEFOON 22242 TERSWAREN 3SCHWAREN ■1/V1 AAK ARTIKELEN 1T INLICHTINGEN nd) liaan 37 Bl'daa| TELEFOON 2155 SERRE-MEUBELEN sis- en Waschmanden, VRATTE-1NRICHTING - '■'M*»»...-.— T63SCHOTKJV 3: ♦♦♦«♦♦♦mm»» i van alle soorten uw en reparatie ms HAARLEM BLOEMENDA Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. CïCKXJOCOOOOCOOOOCKXXXJCOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOa IHij, die uitspreekt, wat werkelijk in hem is, zal ook menschen vinden, die naar hem luisteren, al waren de hindernissen ook nog zoo groot. CARLYLE. j OOCOCOOOOOOOCOOCKXXXJOCOCXXXXlOOCiOOOOOCXXXXXXXlOOCXDOOCOrXXXXXlOGOClOO OP 'T KERKHOF, I Op 't kerkhof waar de naakte boomen rijzen I Met zwarte nesten in verwarde twijgen I Kwam regen op verdorde halmen zijgen, I Toen woudt ge een dierbaar graf mij zwijgend wijzen. I Een traan lichtte in uw oog, de zerk lag grijs I En eenzaam in een krans van groene blaren I Een lichte handdruk kon uw smart bedaren I Maar wis zong nog uw hart bedroefd een wijs. I En 'k dacht: hoe vreemd dat naast verdorde graven De jonge liefde sterk en hoopvol staat; Zijn we allen niet van weinig tijds de slaven Daar toch elk na den ander grafwaarts gaat? I Maar 'k zag u aan, uw oog blonk stil en zacht Eindlooze liefde die ondoofbaar flonkert Zal ook niet sterven waar het graf omdonkert Ons aardsche lijf in den stikduistren nacht. Een Jeugd van Liefde. ALEX GUTTELING. (Nadruk verboden.) Toen in September 1.1. Lodewijk van Deijssel de hulde ontving, die hem naar de algemeene overtuiging van het Nederland- sche volk toekwam, herinnerde ik mij, met hoeveel spot en ergernis de Nieuwe Gids destijds werd behandeld door lieden, die van de in de Tachtigers verpersoonlijkte beweging niets begrepen. Het zou goedkoop zijn, thans op het ge slacht, dat een dertig, veertig jaar geleden in onze burgerij den toon aangaf, te sma len. Vruchtbaarder is het, uit den omme keer in de openbare meening een les te trekken, die ons en onzen kinderen ten goede kan komen. De brave en verstandige burgers, op wie de namen Kloos, Perk of Van Deijssel werkten als een roode lap op een stier, waren volkomen te goeder trouw. Van let terkunde en letterkundige kritiek hadden zij geen bizondere studie gemaakt en alleen hierom reeds misten zij de bevoegd heid over een nieuwe richting in de lette ren te oordeelen. Zij oordeelden echter ook nietzij weigerden eenvoudig zich met een onbevangen geest in het werk der Tach tigers te verdiepen. Hoogstens lazen zij enkele zinsneden, die hun lijfblad aan haalde of die zij vonden in een daardoor voor hen ongenietbaar geworden porte- i feuille-tijdschrift. Maar deze zinsneden I waren als bewijs van „die allernieuwste idiootheid" reeds erg genoeg. Toen ik las, hoe bij het jubileum van Lodewijk van Deijssel verschillende thans op hun hoogtepunt staande publicisten den schrijver erkentelijk zijn, omdat zij in hun jeugd door zijn baanbrekenden arbeid zich den toegang zagen geopend tot voor heen onbekende domeinen, waarheen zijn beziei'ng hen dreef, besefte ik, hoeveel ik neb gemist, doordat Van Deijssel de eerste kwarteeuw van mijn leven een gesloten hoek voor mij is geweest. Ontegenzegge lijk is nimmer goed te maken, wat ik in 3' r de ontstentenis van zijn 1 ÏTivioed heb ontbeerd, I' f. Zïak an dit tekort ih mijn op- fvoecl-g vas. naar ik nu weet óverdreven Biëtext. _Het heeft mij geroerd, hcszesr RódewjjK van De jssel zijn vader vereerd beeft en hoe hij zijn arbeid beschouwde !?.e- *00 tting op zijn pers; op jké gvijze, var. zijns vaders werk. Ik behoef fmj dus een dergelijke piëteit niet te ^ha rre:. Maar de gehechtheid aan het ouder hui-, waar, gejljk in de meeste ouder huizen mijner tijdgenooten, de nieuwe be weging. louter wijl zij nieuw was, spot en ergere-? wekte, stond mijn kennismaking met haar de weg. Ik voe. de, hoe een verloochening van het dierbare ou.de een verloochening van mijn ouders, en hoe ontvankelijkheid jegens het nieuwe, heulen zou zijn met den aan rander van mijns vaders gemoedsrust. Daarom bleef ik, schoon met een vaag be sef van mijn ongelijk, Van Lennep en Tollens trouw. Misschien is deze bekentenis leerzaam voor de ouders, die op dit oogenblik sma lend staan tegenover de nieuwe cultuur- MODERNE DAMES- EN HEERENPORTRETTEN ir«*ttiiM«i mm-iwwwhi wiumwwmmh ii nmmminMnif imuS „Strijdt tegen „stijl" nabootsing en ambachts bederf". AFDEELING AMSTERDAM VAN ,,'T BINNENHUIS" verplaatst naar LEiDSCHESTRAAT (ingang PRINSEGRACHT 707 A) AFDEELING BLOEMENDAAL IN HUIZE „S0RGH-VL1ET" Dir.: Jac. v.d. Bosch, Binnenhuis architect verschijnselen, die over dertig of veertig jaar door de gansche burgerij even offi cieel zullen zijn erkend als de thans gede coreerde Van Deijssel. Futurisme, cubisme, communismein één opzicht zijn ze herhalingen van bewe gingen als de Nieuwe Gids, de vrouwen emancipatie en de sociaal-democratie, wel ke onze ouders prikkelden en ontstemden, zonder andere reden dan wijl ze een ande ren geest openbaarden dan die waarin dezen waren opgevoed. Evenmin als ik van mijn vader zou heb ben geöischt, dat hij de Nieuwe Gids be greep of waardeerde, verg ik van de tegen woordige vaders begrip of waardeering van de cultuurverschijnselen, die hun op hun beurt ongewoon aandoen. Maar wat ik meen te mogen vergen, is, dat zij hun ge prikkeldheid ten overstaan van hun kinde ren 'oeheerschen. Dat zij niet met hoon of toorn tegemoet treden datgene wat hun kinderen veertig jaar later genoopt zullen zijn officieel te erkennen. Onze kinderen behooren aan het nieuwe geslacht, en voor de toekomst is het, dat wij ze hebben voor te bereiden. Niet met onze meening zullen zij volwassen gewor den, hebben rekening te houden; niet van onze geestesgesteldheid het kenmerk heb ben te dragen. Kunnen wij den nieuwen geest niet begrijpen, wij zijn, als toebehoo- rend tot het verleden, ten volle veront schuldigd. Het eenige wat wij voor de toe komst hebben te doen, is de ontvankelijk heid onzer kinderen zoo groot mogelijk maken. Laat ons hun het onnoodig conflict be sparen, te moeten kiezen tusschen ons en de noodwendigheid; laat ons den ontwik- keïingsstrijd niet pijnlijker maken door er een persoonlijk karakter aan te geven. De cultuurverschijnselen van den dag zijn oneindig veel meer dan persoonlijke aangelegenheden van ouders, wier grieven en geprikkeldheden ten overstaan van het grootsche evolutie-proces der historie mis plaatst zijn. Dit te bedenken is onze opvoedersplicht. Opvoeden kan slechts geschieden in een sfeer van eerbied en waardeering ook voor het onbegrepene, dat voor ons verborgen zal blijven, maar eenmaal onzen kinderen zal worden geopenbaard. C. HET MEEST BEKENDE IS EN BLIJFT DAT VAN THANS GEVESTIGD: Ged. Oude Gracht 26 Tel. 2827 bij hef Postkantoor 'Het is gewoonweg een ergerlijke toestand aan de Korte Kleverlaan. Het leggen van dubbele rails schiet niet op. Groote stukken ijzeren rails liggen kris en kras langs de trambaan te slingeren. Daar de straatverlichting aldaar onvoldoende is, gebeurd het meermalen, dat personen over de stukken ijzer vallen. Waarom niet de rails netjes op een hoop gestapeld, zoodat niemand1 er last van heeft. Thans i- het een onverantwoordelijk iets. Volgens juiste gegevens zou onze gemeente verplicht zijn in deze slordigheid, die gevaar voor personen oplevert, verandering te brengen. Het is dus zaak Jat dit terstond wordt gedaan. Er zijn twee groote practische electrische lichten aangebracht op de steenen pilaren aan den ingang van den weg van ons nieuwe park Kinheim. Nu nog eenige lichtpunten op dezen pracht hoofdweg en deze verbindingsweg is een aanwinst voor hon derden menschen. Dit jaar zal St. Nicolaas wederom een bezoek brengen pp de Gemeenteschool, hoofd K. Tinholt. Hard wordt er gewerkt om de goede Sint luister rijk op den 5den December ,'e ontvangen. Een 'heer had in onze gemeente ergens een kamer gehuurd, waar hij in rust en vrede leefde. Op een dag kwamen er twee dames aan het huis en vroegen of mijnheer thuis was. Mijnheer was niet thuis en de dames verwijderden zich om na een oogenblik weder terug te komen met een groote hoeveelheid steenen, bloempotten enz. Toen zij voor het huis, waar zij geweest waren, stonden, begonnen zij (ziehier de nadeelige invloed van de bekende vroolijke keukens op kermissen) de stee nen en bloempotten door de ruiten te gooien met gevolg, dat er geen ruit meer heel bleef en een theeservies ook de dupe van deze gooipartij werd. De politie kwam er bij en de steenenwerpsters moesten hun vermakelijk spel staken. Bij onderzoek bleek, dat de dames vrouw en dochter waren van den afwezigen kostheer. Wat een lieftallige menschen heeft men toch. Geteekenden. Daar staan we, de geteekenden, onder de boomen in het bosch. Onze rechters zijn rondgegaan met speurenden blik en zwijgend heb- bi; wij hun oordeel afgewacht. Ons werd niet ge vraagd, of wij nog iets tot onze verdediging hadden aan te voeren; waarom wij krom waren, gevaarlijk werden, anderen het licht ontnamen, of wij, on danks onze gebreken, nog langer wenschten te staan in gezellige kameraadschap met onze mak kers in het Bloemendaalsche bosch. Nu staan wij hier, de geteekenden, elk met een witte band, Hoevelen zijn wij? Wij weten het niet! Wij weten alleen, dat wij moeten vallen, omdat wij krom zijn, of oud, of Ieelijk, of gevaarlijk. Hoeveel menschen zijn min of meer gevaarlijk, die men rustig hun gang Iaat gaan? 'Hoeveel zijn er niet, die anderen in den weg staan, of hun het licht van den dag niet gunnen? Om van de krommen niet te spreken! Hoeveel kinderen hebben gespeeld aan onze voeten en beukennootjes gezocht, die we rijkelijk voor hen strooiden! Hoeveel lieve woordjes zijn niet gefluisterd, die evenals wij, verworden zijn tot kromme, leelijke dingen. Nu wijzen de kinderen ons aan, de geteekenden. En als straks in November of December de natuur slaapt in het bosch, zullen wreede slagen door de stille lanen klinken, en dan vallen wij alleen, één voor één, alle geteekenden in het Bloemendaalsche bosch. H. Dagbl. De Radio-commissie der Geref. Kerk heeft een omzendbrief rondgestuurd om steun van belang stellenden in te roepen om het Radio-Uitzend- station van de Geref. Kerk in stand te houden. Oorspronkelijk was dit aangebracht ter wille van zieken en ouden van dagen, die niet ter kerke konden gaan. Allengs heeft deze hoorderskring zich uitgebreid en thans wil men er dezen winter een werk van evangelisatie van maken, St.-Ed. Soc. Dem. Vrouwenclub. Op 22 Dec. zal Dr. Premsela van Amsterdam, een lezing houden voor bovengenoemde vereeniging met het onderwerp „Sexueele voorlichting aan kinderen". Begrooting voor 1925. Voor ons ligt een lijvig bcekdeel, n.l. de gemeentebegroofing. Wij zullen vclstaan met in dit nummer eenige dorre cijfers te geven, doch komen hierop in ons volgend num mer meer uitgebreid terug. Inkomsten, Uitgaven en batige en nadeelige sloten. Vroegere diensten. Inkomsten f 542,380. Uitga ven f 510,000. Batig saldo f 32.380. Algemeen beheer. Inkomsten f 23,159 Uitgaven f 81,858. Nadeelig slot f 58,698. Openbare veiligheid. Inkomsten f 2350. Uitgaven f 153,318. Nadeelig slot slot f 150,968. Volksgezondheid. Inkomsten f 4760. Uitgaven f 11,994. Nadeelig slot f 7233. Volkshuisvesting. Inkomsten f 246,516 Uitgaven f 272,061. Nadeelig slot f 25,544. Openbare werken. Inkomsten f 19,875. Uitga ven f 404,203. Nadeelig slot f 384,328. Eigendommen, niet voor den gewonen dienst be stemd, f 38,388, Uitgaven f 75,444, Nadeelig slot f 37,056. Lager, Middelbaar, Hooger en Nijverheidsonder wijs. Inkomsten f 116,801. Uitgaven 282,504. Na deelig slot f 165,703, Ondersteuning aan behoeftigen. Inkomsten f 2588. Uitgaven f 37,087. Nadeelig slot f 34,498. Ondersteuning aan werkloozen. f 31,500 Vorig jaar; f 26,500, Landbouw-uitgaven f 200, Handel- en Nijverheid-uitgaven f 5169. Belastingen. 40 opcenten op de hoofdsom der belastingen op gebouwde eigendommen f 22,214. 10 opcenten enz. ongebouwde eigendommen f 816. 50 opcenten personeele belasting f 109,455. Uitkeering aan het rijk 30 opcenten dividend- en tantième-belasting f 3500, Belasting naar het inkomen f 750,000. Belasting op de honden f 4300. Opbrengst vergunningsrecht f 1800. Boeten overtredingen f 50. Totale opbrengst der belast, f 892,136. De uitgaven voor de belasting, invordering, uit keering aan het rijk, enz. geraamd op f 6516, Batig slot der belastingen f 885,620. Kasvoorzieningen, Inkomsten en uitgaven f 3050, Overige inkomsten en uitgaven f 126,610, f 116,623, batig slot f 9986. Onvoorziene uitgaven f 26,756. Het totaal der inkomsten wordt dus geraamd op 2,041,698, dat der uitgaven op f 2,041,698, dus met een batig slot groot nihil. Hierbij zijn inbe grepen de inkomsten en uitgaven van de begrooting van het Waterleidingbedrijf. De voornaamste ramingen hiervan zijn de vol gende: Opbrengst uit waterlevering f 49,000. Meterhuur f 6900. Vergoeding kosten van aansluiting f 6000. Recht van aansluiting, opbrengst f 3000. Uitgaven. Jaarwedden f 4850. Arbeidsloonen f 11.600. Electriciteitsverbruik f 8000. Onderhoud watermeters f 1500. Verwerkte materialen, enz. f 6000. Aanleg nieuwe hoofdleidingen f 6000. Uitkeering aan de gemeente, wegens rente van kapitaalschuld f 9847. Afschrijvingen wegens waardevermindering f 11,535. Totaal aan baten en lasten f 66,582, Saldo dus nihil. Rijkstelefoondienst, Automatiseering "van het bureel Aerdenhout. De automatiseering van ons hulpbureel zal in gaan op Zaterdag 22 November a.s. Tengevolge hiervan wordt op de daarop telefo nisch aangeslotenen noodzakelijkerwijze, het tele foonverkeer op dien datum van 67 uur n.m. bui ten werking gesteld. Van 1012 November a.s. is in de wachtkamer van het Bijkantoor Post en Telegrafie Aerdenhout een ambtenaar van den technischen dienst aan wezig en wel van 1012 uur 's morgens en 23.30 uur 's middags, om alle inlichtingen aan het publiek te verstrekken omtrent de gebruikswijze der nieu we 'toestellen, die aldaar voor proef worden opge steld. Een verzoek tot inschakelen van het nieuwe automatische toestel wordt nader tot de aange slotenen van voornoemd bureel gericht, hetgeen op 22 November tusschen 6 en 7 uur n.m. zal moeten geschieden. Met ingang van 22 November a.s. zijn dus de aangeslotenen te Aerdenhout en Heemstede (tele foonnummers in de 26000 en 28000) volautomatisch met elkaar verbonden. TEL. 188. OPGERICHT 1870 Poulardes Braadkippen Soepkippen Eendvogels Talingen Hazen Fasanten Patrijzen Duinkonijnen Reevieesch KLEINE HOUTSTR. 136 - HAARLEM SANTPOORT. Derde Volkszangavond. Donderdag 13 Nov. a s. zal in Zomerlust de derde Volkszangavond ge houden worden. Was deze aanvankelijk gesteld, op 6 Nov., de concerten door hel symphonie-orkest v ook dezen avond in beslag namen, maakten v. its tel n c o d z a k e 1 ij k Cómpstitie Bijz. Vrijw. Landstorm, Dinsdag 11 :v. o s. zal door de afd. Santpoort, van het ge- - e< j-Kennemerland", van den Bijz. Vrijw. Land- s --/m een. aanvang worden gemaakt met een te houden drieweeksche competitie op Marga, afstand A e .eden welke hieraan wenschen deel te ne ren kunnen zich hiervoor opgeven. De competitie s or-AAAg en wordt gehouden in het oefenlokaal iOïü.er'lu s Veer c- roógste aantallen punten over het ge- c zullen eenige fraaie prijzen beschikbaar ge- iteld 'worden. T 0 0 N F E L Stadsschouwburg. Revue: Verdien je wat? In de afgeloopen week is de Stadsschouwburg avond aan avond gevuld geweest met een revue- vertooning. Het tooneel althans was gevuld; of de zaal altijd vol genoeg was, om deze kostbare onder neming winstgevend te maken, betwijfelen wij. Een heele week lang, en dan voor Haarlem...., het is een gewaagd stuk! De toeschouwers hebben zich in elk geval koste lijk kunnen vermaken. Afwisseling zonder eind: men moet waarlijk over gezonde oogen, gave zenu wen en geoefende ooren beschikken om ten slotte niet vermoeid te worden van dit vlotte en bonte spektakel. En men moet ontvankelijk zijn voor de tot in de verste consequenties stelselmatig door getrokken nonsens. Maar dan was er ook alle reden voor onafgebroken pret. „Verdien je wat?" heeft geen bepaalden inhoud; er zit slot noch zin, kop noch staart aan, maar dat is klaarblijkelijk juist de bedoeling. Het stuk kon evengoed ,,De getemde leeuwen" heeten of „Bal in het armhuis" of „De kleerendiefstal aan het strand". Wou men het tot allen prijs een naam geven, dan moest het naar Jaapie heeten, want deze figuur, allerkoddigst voorgesteld door den komiek Nieuwenhuyzen, houdt al dit droog zand bij elkaar. Schitterend was zijn alleenspraak, de vertrouwelijke mededeeling vóór het voetlicht over zijn stille verloving. Grappig was ook het tooneel met het koffiewagentje, door Zwaaf en Alex de Meester met onverstoorbare clowneskheid gege ven. Voorts veel weelderigheid van costumes en décors en alles wat verder bij een rechtgeaarde revue past. C. Bij de N.V. Uitgevers-Maaschappij „Editio" te Hillegom zijn als gewoonlijk ook dit jaar weer eenige Kerstuitgaven verschenen, n.l. een zang stukje „Het kindeke in de Kribbe", woorden van Jac. F. D. Mossel, muziek van Joh. Oostveen, 'tweede druk, alsmede een tweetal Kerst- en Bij- belsche platen, n.l. „De Heilige Nacht", naar Cor- reggio, en „Jezus en de kinderen" ,naar C. P. Breuer. Ook deze uitgaven zijn wederom in overeen stemming met den op dit gebied reeds zoozeer ge- vesigden naam van deze uitgevers-maatschappij. Aanvang 2.30 uur Gediplomeerd Masseur Toegang vrij Toegang vrij

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1