EKMAN Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang J. A. BOSKAMP ZONEN OVERVEEN Telef. 956 """bericht. Kaf onder het koren. P. VAN DER STAD - Tel. 188 N. KUIPER F. HOED Fotografisch Atelier „RICHE WILD EN GEVOGELTE Kleine Meubeltjes 18e JAARGANG. ZATERDAG 20 DECEMBER 1924 lerstellingsoord r kijEVerpark" SCHOENMAKER arenkokerskade 20 Gaelstraat 26 Haarlem Ier 5-persoons andaard Six", onbanden en fl. 4150— proefrit 3 Agenten: DAAL 1RSTBOOMEN No. 51 Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bioemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. ff Gr.Houtstr. 169, Tel. 3472 GESCHENKEN Gemeentebestuur KLEINE HOUTSTR. 136 - HAARLEM Ridderstraat 28 - Haarlem Telefoon 3017 geschikt als KERSTGESCHENKEN 3HTHOEVE - Santpoort ij verplegen kraamvrouwen r 2.50 per dag, verzorging igeling inbegrepen. Ook zending van een gediplo- :erd kraamverzorgster. GARENM AG AZIJN Specialiteit in 4PORT-SIGARETTEN en <W ALITE1TS-SIG AREN CHR. NAGEL destr. 14, Haarlem, Tel.2563 CHUIJT - KRULLELAAN 1 elt zich beleefd aan voor de ing van Kerstboomen en Hulst bessen, Tevens alle soorten M-, TUIN- EN LAN0B0UWZADEN courant gratis op aanvraag BLOEMENDAALSCH WE V" t Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. KEISTGESCIE1IE1 OOOCOOooocxx>oc<xxxxx)coocoooc)ocoococx30ooc)cxxx3oooooccocoooocoooocc Het is een belachelijke dwaasheid te meenen dat de commercieele voorspoed van het eene land den voorspoed van andere landen benadeelt. PHILIP SNOWDEN. Met het oog op de Kerstvacantie en het niet werken op Zaterdag 27 December zal ons eerst volgend nummer a.s. Dinsdagavond worden ver zonden, zoodat dit nog vóór de Kerstdagen bij onze abonné's zal zijn. ADMINISTRATIE. KINDEREN! De uitslag van den wedstrijd zult ge vinden in het nummer van a.s. Dinsdag. REDACTIE. en met Maria, die er zoo litzag en maakte van zeilen nertje op de deel van de i lag en de kribbe stond, g zat Maria tegen 't donker te staren, en dacht al maar ie, dat geen bedje zou vin- n te liggen. Want kinders, niet, maar alle ouders zou- 30 graag altijd met 't liefste wat er maar te krijgen is. kinderen, als ze op de we- ■aag verwelkomen met een -geurend bedje. Zoo ging t ze zoo zat te tobben, drup- ranen uit haar groote droeve van haar wangen op haar :hoot, maar toen hoe dat later heeft ze het ook nooit rd haar vertrekje plotseling -al zag ze opeens bedrijvige n met blanke vleugels. Deze n met doorschijnende witte opgevuld waren met afge- zoo heerlijk, zoo bedwel- Maria haar oogen moest kinderen, met hun blanke bloemenfeetjes of engeltjes, vol sterren uit de manden, idden ze in de kribbe en zacht bedje voor Maria s ook zoo'n overheerlijk bed, jes met alles klaar waren, achte tocht, als van wegvlie- haar heen gaan. Ze opende r zag ze tot haar onuitspre- n bedje kant en klaar staan en voor haar zelf, waar ze ■usten kon. Ze had wel hard- van pure blijdschap: en wat :erlijk in de stal!! ze niet aan te steken, want straalde een zacht licht. En kindje Jezus geboren werd, i en Jozef hem hartelijk wel- :en wonderlief bedje, lat bij 't opschudden der bed- e op den grond viel; en toen i met vrouw en kind naar vluchten, was de grond daar ïvallen waren, als bedekt niet ie helder-witte, ii;ne bloe- omdat ze eerst gediend had- oo voor Maria, en Maria door nze lieve Vrouwe" wordt ge le sterrebloempjes den naam e-bedstroo". nu kennen jullie ook het t 't maar goed, dan kunnen ïrt verder vertellen. Al spre- lieve Grootmoeder zachtjes t oekjes haar jongste kleinzoon er glimlachend: „Zorg jij nu neltje leeg komt, maar eerlijk BOUWEN. Onze daden zijn onze eng'len, goed of kwaad, Onze noodlotsschaduw, die ons nooit verlaat Wij allen zijn de bouwheer van ons lot En werken in de muren van den tijd: Voor 't gebouw dat statig zich verheft Geeft ons de tijd 't vereischte materiaal; En ons vandaag en gisteren is de steen, Dien onze hand opstapelt voor den bouw. LONGFELLOW. (Nadruk verboden.) Het is verwonderlijk, hoeveel men vaak uit de kleine, eenvoudige dingen van 't leven kan leeren. De grootste geleerde staat soms beschaamd voor een boer, wiens instinctieve levenspractijk hoogste wijsheid verraadt. De waarde der wetenschap is maar al te veel overschat. Zeer zeker is zij onmis baar, maar het blijft de vraag, wat haar ■eigenlijke bestemming is. Geeft zij inder daad voorlichting; wijst zij den weg? Of is zij tenslotte niets anders dan de bureau cratische ambtenaar, die achter de ver schijnselen aanloopt, om deze te consta- leeren, te rubriceeren en in statistische (tabellen te verwerken? ,^ee^t wel eens dezen schijn. Zoo trol mij kortgeleden een bericht in de bla den, waarin verteld wordt van een profes sor, die een onderzoek ingesteld had naar het vraagstuk der regenwormen. In een of ander onbeschaafd land, ik ben verge ten ot het Tartarije was dan wel een eiland m onzen Indischen archipel, pleegt de bevolking tegen een bepaalde kwaal regen wormen als geneesmiddel te gebruiken. Regenwormen! Welk een bijgeloof welk een kwakzalverij, welk een tooverkünste- narij schuilt hier achter! Toch niet; de professor onderzocht de scheikundige samenstelling van den regen worm, en daar vond hij, tot zijn verras sing, een zelfstandigheid, die de moderne «rtsenijbereidkunde tegen dezelfde kwaal Voorschrijft Hoe kwamen die ongeletterde inboor Bngen aan de wetenschap, dat deze stof KERST- helpt tegen die ziekte en dat men haar in den regenworm vinden kan? Ja! hoe zijn onze ongeletterde voorouders er toe geko men den dagelijkschen maaltijd zóó sa men te stellen, dat de bestanddeelen daar van kloppen met de hoeveelheid kool hydraten, eiwit, vet en vitaminen, die de moderne gezondheidsleer voorschrijft? ,,'t Leven alleen is de school van het leven", zingt de Leekedichter, die moest bekennen: „Niet in de scholen, neen, heb ik gevonden, Én van geleerden, och, weinig geleerd." Dit gedicht schoot mij onmiddellijk in de gedachte, toen ik dezer dagen een pro bleem, waarover theologen en philosophen bibiotheken vol hebben geschreven zonder tot een bevredigende oplossing te komen, vond opgehelderd in een handboekje voor denkippenliefhebber. Waarom is het kwaad in de wereld! Waarom hebben wij allen zoo'n strijd te voeren, om ons kostje te verdienen; om met onszelf en onze omgeving op goeden voet te blijven; om ons de verkeerde nei gingen van 't lijf te houden en het peil te bereiken, dat gewetens- en geestesbe- hoefte ons stelt? Als er een Opperwezen is, of een Redelijke Wet in de Natuur of hoe men het naar gelang van zijn gods dienstig of ongodsdienstig standpunt wil noemen, waarom heeft dan die Hoogere Macht ons niet terstond al wat wij noodig hebben, ter beschikking gesteld? Het zou toch veel praktischer zijn, en oordeelkun diger ook, zoo wij ons normale leven en onze normale maatschappij en onze nor male geesteshouding waarvoor wij nu ons zoo tot bloedens toe moeten aftobben, kant en klaar opgediend kregen. Wat een ener gie gaat verloren met al dat streven en strijden met en tegen elkaar; wat een krachtsverspilling heeft de omslachtige wijze, waarop wij thans ons stoffelijk en geestelijk brood moeten verdienen, ten ge volge De mensch wil soms wijzer zijn dan de i.atuur. Als bezitter van een bescheiden toom kippen placht ik deze diertjes eiken morgen te voederen op de wijze, die mij voor de hand liggend leek. Ik strooide na melijk wat graan onder hun onmiddellijk bereik, dat ze in een oogwenk verorberden. Dan doken zij weer weg in hun veeren en ik hervatte mijn taak aan de schrijftafel. Zoo, dacht ik, is alles het gauwst en het gemakkelijkst geregeld. Maar nu heb ik een handboekje voor den kippenliefhebber gekocht, en het eerste wat ik daarin vond, was de vermaning, dat ik het bij mijn voedering heelemaal ver keerd had gedaan. Als ge uw kippen voe dert, aldus de deskundige van het boekje, moet ge er vooral op letten, het graan niet zoo maar zonder meer op den grond te strooien. Gij moet dit onder een flinke hoeveelheid kaf vermengen, en dit meng sel even door den grond harken. Want het is van groot belang, de hoenders aan het werk te houden. Ik ben nog nooit zoo blij met mijn kip pen geweest, als toen zij mij aanleiding werden tot het vinden van deze uitspraak. Wat theologen en philosophen niet konden oplossen, dat maakte deze kippenfokker mij duidelijk. Want toen ik zijn raad op volgde, en de diertjes daar zoo tierig aan 't schrapen en scharrelen zag om onder aarde en kaf hun graantje vandaan te pik ken, begreep ik, dat een wijze bestiering ook ons, menschen, ons stoffelijk en gees telijk koren slechts gunt, als wij het onder arbeid en strijd kunnen opsporen. Waarom de goede dingen des levens zoo tusschen het kwaad zijn doorgeharkt, dat wij ze zonder inspanning niet opmerken? Omdat het niet alleen voor hoenders, maar in sterker mate nog voor hooger bewerk tuigde schepselen, van groot belang is, ze aan het werk te houden. C. De Raad onzer Gemeente vergaderde Donder dag, 's morgens 10 uur, in het Raadhuis te Over veen, onder voorzitterschap van den heer Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Afwezig was de heer Kremer. PUNT 1. Een verzoek van den heer G. Hoff- schlag om alsnog de terreintjes langs den Zeeweg onderhands te verhuren. Wordt aangenomen. PUNT 2. Verhuring terrein aan den Zeeweg en aan het Bloemendaalsche Strand. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordholland voor den tijd van drie jaren, ingaande den 1 Januari 1925 en alzoo eindigende den 31 December 1927, t'- verhuren onder nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden, aan: a. C. van Maren een tjjjrein aan den Zeeweg, kadastraal bekend onder Sectie A no. 7563ged„ voor den prijs van f 400.per jaar; b. W, Dijkstra een terrein aan den Zeeweg, kadastraal bekend onder Sectie A no. 7563ged. voor den prijs van f 1500.per jaar. c. G. Hoffschlag een terrein aan den Zeeweg, kadastraal bekend onder Sectie A no. 7712ged., voor den prijs van f 450.per jaar; d. Joh. Dijkhuis een gedeelte van het strand ter lengte van 500 Meter, gemeten van de grens van Zandvoort, voor den prijs van f 500.per jaar. De heer Prinsenberg maakt de opmerking dat B. en W. aan de huurders duidelijk moeten maken dat de pachtsom in de volgende jaren niet minder wordt. PUNT 3. Verhuur enz. van het terrein achter het Pannekoekenhuisje aan de Vereeniging tot stichting eener vogel- en plantentuin. Burgemeester en Wethouders geven den Raad ir overweging om aan de Vereeniging voor de stichting van een vogel- en plantentuin. a. tot wederopzegging te verhuren het terrein achter het Pannekoekenhuisje voor f 1.per jaar; b. de helft der aanlegkosten te betalen tot een maximum bedrag van f 5000. c. in de onderhoudskosten de helft bij te dragen tot een maximum van f 1000.per jaar. De aanvrage voor het onderhoudssubsidie zal telken jare moeten geschieden onder overlegging van een verslag van den toestand van het terrein en van een rekening en verantwoording der ont vangsten en uitgaven over het aan het begroo- tingsjaar voorafgaande jaar. De Voorzitter wijst er op, dat hier particu lieren het initiatief nemen om het gemeentebelang te dienen, hetgeen hem begrijpelijkerwijze aange naam aandoet. Spr. hoopt van harte dat de Raad dit voorstel aanneemt. De heer van Kessel vindt het wel van belang, dat men dit gedeelte terrein ter beschikking stelt, maar acht momenteel dergelijke uitgaven niet ge oorloofd, daar nog altijd bezuiniging geboden is. Spr. zou er voor zijn, dat de Bloemendaalsche jeugd een goede speelplaats heeft. De heer Luden acht ook bezuiniging geboden; er zijn nuttiger uitgaven te doen, bijv. verbetering van 't politiewezen (gelach), daar men den laat- sten tijd nogal van inbraak hoort. De heer Nuyens wil ook wel iets voor de jeugd doen, doch bijv. de rioleering te Vogelenzang zou meer aanspraak op gemeentegeld kunnen eischen. De heer Schulz voelt ook wel de momenteele bezwaren van dergelijke onkosten; toch zal spr. zijn stem geven voor het voorstel van B. en W„ gezien de cultureele waarde van zoo'n tuin. De heer Hogenbirk juicht het toe dat juist deze plaats in Bloemendaal gekozen is om een vogel en plantentuin te stichten. De gemeente Bloemen daal staat er nu niet zoo slecht voor, dat zij deze f 5000.niet kan geven. De heer Otto zegt: men noemt mij van zekere zijde bezuinigings-maniak, doch alleen ben ik voor bezuiniging waar het „overbodige" uitgaven 'betreft. Deze uitgave, is van belang, niet alleen voor Bloemendaal, doch voor gansch Nederland. Het kan een Fauna wezen waar Nederland trotsch op kan worden. Dit is een hoog noodige uitgave in 't belang van 't algemeen. De Voorzitter wijst erop dat het een grootsche opzet is, bij de jeugd de liefde voor de natuur aan te kweeken. De heer de Waal Malefijt ondersteunt het voor stel van B. en W. De heer Laan vindt een vergelijking met uit gaven voor rioleering niet juist. Er zijn meerdere rioleeringen noodig in de gemeente Bloemendaal. Als ^chter deze Plantentuin tot stand komt, dan wil dit nog geenszins zeggen dat de rio'eering niet de aandacht heeft van B. en W. De heer Nuyens kan na 't gehoorde zijn. sten geven aan 't voorstel. De heer Luden is ook voor. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt aan genomen. Tegen stemmen de heeren Prinsenberg, v. Kessel en Ver*degaal. Overgegaan wordt tot behandeling van de Begrooting 1925, punt 4 der agenda. De Voorzitter dringt erop aan, vooral kort te wezen bij de Algemeene Beschouwingen. De heer van Kessel wil de geheele bevolking een inzicht geven omtrent hetgeen hier alzoo be handeld wordt en vindt het beste, de begrooting, als altijd, artikelsgewijze te bespreken. Van beteekenis bij deze begrooting is de kwestie betreffende de annexatie van Bloemendaal door den roof-nabuur Haarlem. Spr. is een verwoed tegenstander van den roof van gemeentegebied, hoewel het gedeelte Zijlweg, Rampenlaan etc. nu juist niet het deel is waar de financieel sterken wonen. Spr. brengt een woord van hulde aan B. en W. voor de wijze waarop zij die zaak hebben aangepakt. Onze plaatselijke pers is „niet actief" in deze kwestie. Haarlem heeft drie bladen, die de roof-politiek ondersteunen. Behoudens enkele in gezonden stukken is er geen kernachtige bestrij ding van Bloemendaalsche perszijde tegen de roof- politiek te bemerken geweest. Als spr. de begrooting inziet is zij bij uitstek sober. Zij vermijdt angstvallig over te gaan tot een nieuwe leening. Alle pessimistische beschouwingen van de hee ren van den Vrijheidsbond is de bodem ingeslagen. BI emendaal staat er goed voor. Men moet over gaan tot democratische maatregelen. Het particu lier initiatief lijkt spr. een fiasco t.o. van ons gemeentelijk beheer. De heer Schulz heeft de begrooting van het vorig jr.ar opgeslagen en komt tot de conclusie dat zijn optimisme van het vorige jaar in het gelijk gesteld is. De financiën van Bloemendaal staan er schit terend voor. Een extra bezuiniging op de begrooting behoeft er niet te zijn. Het teveel betaalde aan be'astingen is weer gestegen. Spr. zou er voor voelen om de belastingen te verlagen, geen 3 doch 2,5 zou dan bijv. geheven kunnen worden. Het belast baar inkomen is gestegen boven de 25 millioen in 't belastingjaar 1923/1924. Spr. heeft het oog op de arbeidersklasse, die getroffen wordt door de voorgestelde loonsverlaging door de heeren Otto en Blankevoort. Het is grievend voor de arbeiders als zij moeten constateeren dat het belastbaar inkomen toeneemt, terwijl hunne lasten grooter worden. De heer Schulz noemt het gepresteerde door het gemeentelijk beheer schitterend en brengt ook een woord van hulde aan B. en W. (Hier interrumpeert de heer Blankevoort: ,,'t Ziekenhuis te Leiden is ook een schitterend voorbeeld). Spr. wijst er op dat de Zie'kenhuiskwestie te Leiden niets te maken heeft met de begrooting van Bloe mendaal. Spr. is evenals de heer van Kessel ervoor dat in Bloemendaal komt een Volksbadhuis en een schoolbioscoop. Spr. acht het van belang voort te gaan op den ingeslagen weg. Bloemendaal moet een voorbeeld blijven voor het land. De heer Otto wil algemeene beschouwingen geven omtrent het Gemeentebestuur en de ver schillende partijen daar tegenover. lo. De houding van B. en W.; 2o. de houding van de Raadsleden; 3o. de houding van een kleine groep (w.o. spr.); en 4o, de Gemeentefinanciën. Een andere kwestie is het of er punten in de begrooting ontbreken die er in hadden moeten voorkomen. Spr. acht het standpunt van den heer Schulz de meest principïeele tegenstelling van het geen hij heeft beweerd en altijd zegt. Dat spr. geen gevoel zou hebben voor de minstbezittende is niet zuiver. Oo'k verzet spr. er zich tegen, zijn houding gekwalificeerd 'te zien door het woord „hetze''. Als de arbeiders die werkloos zijn bij de gemeente TEL. 188. OPGERICHT 1870 Poulardes Hazen Braadkippen Fasanten Soepkippen Patrijzen Eendvogels Duinkonijnen Talingen Reevleesch moeten komen, dan werkt dit in de hand dat vele arbeiders „klaploopers" worden. Het werken van B. en W. stelt spr. op prijs dit wil echter niet zeggen dat spr. het met alles eens is. Spr. heeft ook de begrooting van het vorig jaar ingezien. Spr. acht het frappant dat steeds bij be langrijke zaken B. en W. eerst een uitspraak van den den Raad noodig schijnen te achten. Spr. cri- tiseert de houding van den heer Laan, die eertijds een stevige voorvechter was voor 't persoonlijk initiatief. Spr. vindt het niet juist dat een wet houder verzaakt zijn steunpunten te zoeken in de partij die hij vertegenwoordigt. Vroeger kon bijv. den heer van Kessel vurig de houding van B. en W. critiseeren, nu is 't juist omgekeerd. Ret is wel opmerkelijk dat alleen de Vrijheidsbonders tegenover B. en W. en het groot ste gedeelte der raadsleden staan. Aan wie de schuld?? Uilenspiegel zegt: ze haten mij allen, doch ik maak het er wel een beetje naar. Spr. maakt het er misschien ook wel naar, doch tevens illustreert het de houding van pr. en zijn vrienden tegenover hun 'kiezers. Spr. doet wat bij de ver kiezingen beloofd is. Spr. vindt dat B. en W. hun steunpunten in den Raad zoeken op een onjuiste plaats. Het trekt de algemeene aandacht dat B. en W. voorstellen er door weten te halen met behulp van de heeren van Kessel en Schulz met hunne vrienden. B. en W. moeten hun steunpunten zoeken bij diegene die een meerderheid der bevolking vor men. Dit geschiedt nu niet. De financiën van de gemeente zijn gunstiger inderdaad als spr. indertijd vreesde, dat het slecht zou gaan dan was dit niet ongegrond. De inkomens van Bloemendaal zijn op peil gebleven, echter dit is wel een voorrecht boven andere gedeelten van ons land, waar wel de malaise op de inkomens heeft gehakt. 'Het hoofdpunt acht spr., dat 4 ton moet uitge geven worden voor schulden die door voorgangers gemaakt zijn. Wanneer men de menschen 5 ton teveel aan belastingen heeft laten betalen is dit geen goed beheer. De eenige moreele rechtsgrond van belas ting betalen vindt hier z'n basis in dat de samen leving een bestuur noodig heeft dat betaald wordt. Is er teveel geheven, dan is men op een immoreele basis. De betaling van rente en aflossing behoort ook tot onze huishouding, zegt spr. Het is een moreel belang voor onze geheele samenleving, dat er geen onproductieve werk krachten kunnen leven, als overbodige ambtena ren. De heer Luden wenscht alleen dit te constatee ren. De financieele commissie bestaat uit 3 per sonen, die alle drie uit verschillende denkrichting komen, toch is in de gemeente t.o. van de Fin. Commissie een groote homogeniteit. Verder ziet spr. dat op verschillende punten kan bezuinigd worden. Het plan der gemeente om 3 te heffen is met succes bekroond geworden. Dit komt echter niet door onze gemeente, doch door de interna-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 3