„DEDAHLIA" aal - Tel. 22387 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang Wanneer is het Kerstmis? P. TAN DER STAD - Tel. 188 N. KUIPER DEDAHLIA" 1 >te voorraad alle maten facturenliaiidel ISTGESCHENKEN LA1B0UR Fotografisch Atelier pïpup"Qr.Houtstr.l69,Tel.3472 HAARLEMSCHB BANKVEREEN1G1NG - BLOEMENDAAL Rentewijziging, ingegaan 18 December 1924 WILD EN GEVOGELTE Kleine Meubeltjes iv een. 18e JAARGANG. No. 52 ;d Telef. 22338 1 - BLOEMENDAAL Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaaischeweg 42. - Tel. 22324. Icweg 70. Tel. 1543 ZIE DE KERST-ETALAGE verbindingsweg - telef. 22338 Gemeenteraad. KLEINE HOUTSTR. 136 - HAARLEM Ridderstraat 28 - Haarlem Telefoon 3017 geschikt als KERSTGESCHENKEN m i ïiMiiMpi v. - IKE STAND, svan den Enden, d. Koopman en N. van 4: A. de Jong, 62 jaar. rOORWERPEM. ij: 4 te Aerdenhout, een gele en, Roozenlaan 25 Over- ker; Mevr. Lens, Aerden- denhout, een klein zwart Catestraat 10 Zandvoort, J. M. Bouvy, ter Hott een bos sleutels; K. Blan- ;g 4 Bloemen'daal, twee m Nieuwenhuizenstraat 26 met inhoud; Eben-Haëzer Bloemeridaal, een broche; ïvaart 163a, een gouden man, Kinheimweg 65 Bloe- d. politie te Overveen, een en gekleurde meisjesmuts. I G E N D A. •ecem'oer 1924. ENDAAL ;NTE, voormidd. 10 uur, in gebouw voormiddags 10 uur, zendeling onder Israël, voormidd. 10 uur, ijfhuizen. Brussaard. SCHOOL, voorm. 10 uur, ENHÖlsT. i" AerdenhoutBentveld. Eikenlaan 5, v.m. 10.30 u. 0 uur, Kerstmisviering voor aar, allen welkom. IRLEM. IZINNIG HERVORMDEN Jacobstraat. Binnen. f 4000 H f 5685.— SEDAN f 7000.— SEDAN f 7250 Full-Balloonbanden uitgezonderd A'dam ioosjes Zakdoeken pen, Baby-artikelen orteering esondergoederen BLOEMENDAALSGH WEEKBLAD Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels ot meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Ons volgend nummer verschijnt Dins dag 30 December. DE ADMINISTRATIE. Tracht eigen schuld niet goed te maken Door 't kwaad, dat ge van anderen weet, Dt modder op des naasten mantel Kan nimmer zeep zijn voor uw kleed LAURILLARD. VERSCHIL. De droefheid komt van God den Heer, Er buigt ze U neer, Ze 'heft ook hemelwaart Veel erger erger is 't verdriet, Dat U de domme wereld baart, Dat U de mensch niet spaart 't Verheft U niet, Het buigt alleen ter aard! P. A. DE GENESTET. (Nadruk verboden.) Het is moeilijk, en toch is het ook soms weer heel gemakkelijk een juiste tijdsbepaling omtrent Kerstmis te geven. Men brengt dit innigste en heuglijkste feest in verband met een geschiedkundige gebeurtenis en met een astronomisch ge geven. Men viert als Christen de geboorte van Christus en als natuurmensch den zonnestilstand. Maar op welk oogenblik van den kalender is Christus geboren en op welk oogenblik van den kalender heeft de zon haar laagste punt bereikt Als men ten opzichte van deze beide vragen vol strekt nauwkeurig wil zijn, viert men Kerstmis allicht te vroeg of te laat. Maar is Kerstmis aan een historische gebeurtenis of aan een sterrekundig gege ven verbonden? Is het niet eer de Kerst gedachte, die Kerstmis maakt? Of liever: het Kerstgevoel, de Kerststemmingde al- gemeene gesteldheid onder de menschen, die, naar het treffende woord van Dickens, bij Kerstmis denken aan een gelukkigen, vergevenden, liefderijken, aangenamen tijd; den eenigen tijd in den langen jaar kalender, waarop mannen en vrouwen als bij onderlinge overeenkomst hun gesloten harten vrijelijk openen, en denken aan lie den beneden hen als aan werkelijke mede reizigers naar het graf, en niet als aan een ander ras van schepselen, dat naar een ander einddoel reist. Door deze Kerststemming bevangen, vragen wij niet, of nu wel juist op den 25sten December de geboorte van Christus of de zonnestilstand vallen. Laat de kalen der zich vergissen, het menschelijk hart vergist zich niet. Het viert Kerstmis ook zonder geschiedkundige zekerheid of sterrekundige berekening. Niettemin blijft ook voor hen, die Kerst mis vieren om de goede gedachten en ge voelens, die dit feest meebrengt, de vraag bestaan, wanneer het eigenlijk Kerstmis is. telken jare bederven nog maar al te veel menschen hun Kerstvreugde met deze spnnterige vraag. Ei zijn er, die er over klagen, dat Kerst mis zoo lang reeds geleden is. Eens, aan het begin onzer jaartelling, moet Hij heb ben geleefd, die men huldigt als den Stich- er van het feest. Toen ruischte het „Eere w lhil".Vrede:P aarde- in menschen welbehagen van den hemel; toen zongen fo erlen en ua<Ih,ten de koningen hun geschenken aan het kind in den stal. Toen bezaten de menschen geloof en de oude Simeon, rechtschapen en vroom de ver troosting van Israël verbeidend, nam het kind in zijn armen en prees God in een lofzang. Maar dit is thans lang voorbij. Hoe an 8 doeleinden reductie aatisaEBEösasaKBisiBa LONS VOOR: 1WASSCHEN, 0NDULEEREN 1EZICHTSMASSAGE, MANI- o ARBEHANDEUNG s itekend adres voor het B i van alle soorten en mo- B •vullingen en Postiche's J IflHBIBAaBHBRBHBKBSBd FAMILIE- EN M.M-J BRUIDSGROE PEN DEPOSITO, dagelijks opeischbaar 2 voor een maand vast prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 4 voor een jaar vast 4y2 met een jaar opzegging 5 SPAARDEPOSITO (Spaarbankboekjes tot maximum f 2500.4 IN HET BLOEMENMAGAZIJN ders is alles nu! Waar zijn de rechtscha penen gebleven en hoe is het gesteld met het geloof? De herders hebben hun een voud verloren en Koningen verootmoedi gen zich niet meer in een stal. Donker is de wereld en verdorven de menschheid, en wanneer zij, die zoo spreken, op den Kerst dag de oude verhalen herlezen, is het met wrok in het hart over het afvallige heden. Kerstmis ligt voor hen in een verleden, dat onherroepelijk is. En al de Kerst drukte en al de Kerstvreugde is hun slechts schijn. Tegenover hen staan die anderen, die de Kerstvreugde naar de toekomst verplaat sen. Ook zij hebben niets dan geringschat ting voor wat zij noemen het Klatergoud van den Kerstboom. De kaarsjes en siera- diën en die zoetelijke rose vloeitjes in de winkel-uitstalling dienen, naar zij zeggen, nergens anders toe dan om de werkelijke harteloosheid der menschelijke samen leving te verbloemen. Bijkans tweeduizend jaar is het geleden, dat Christus zijn blijde boodschap van liefde en broederschap bracht en nog steeds gedragen zijn zooge naamde volgers zich even meedoogenloos onder elkaar. Maar eens, in de toekomst, waarnaar deze menschen verlangen en waarvoor zij strijden, zal het Kerst-ideaal van vrede op aarde en in menschen welbehagen zich ver wezenlijken; dan zal een kameraadschap pelijke wereld zich hebben gevormd, waar in de tegenstellingen zijn opgeheven en ieder zich kan ontplooien naar eigen aard. Dan zal dat heerlijke tijdperk aanbreken, waarvan de oude profeten hebben gezon gen, toen zij gewaagden van den wolf, die met het lam graast en van de speren, die tot sikkelen, de zwaarden, die tot ploeg scharen zullen zijn omgesmeed. Maar nu?! Is dit Kerstmis, aldus smalen zij, nu men middelen beraamt tot een nieuwen oorlog, gruwelijker nog dan de vorige? Is dit Kerstmis, nu malaise en werkloosheid zoovelen uitsluiten van den disch, dien de Schepper voor al zijn kinde ren heeft aangericht? Is dit Kerstmis, deze tijd van misdaad en leugen en schijn? Zooals die anderen Kerstmis naar het verleden verplaatsen, verplaatsen dezen Kerstmis naar de toekomst. Naar mijn stellige overtuiging, hebben beide partijen ongelijk. Op de vraag: Wanneer is het Kerstmis?, antwoord ik zonder voorbehoud: Nu!! Heden is het Kerstmis, voor u en voor mij. Heden, op dezen eigensten dag. Wan neer zou het anders zijn, dan nu door een onnaspeurlijken, wonderbaarlijken drang al onze harten weer tot elkaar neigen; al onze blikken gemeenschappelijk zich ver heffen naar het licht, dat uit de duisternis is opgestegen, opstijgt en opstijgen zal, altijd en altijd weer, zoolang een nood wendige lotsbestemming de menschelijke £iel en de menschelijke maatschappij heeft voorbeschikt tot het eeuwige worstelperk tusschen goed en kwaad. Heden is het Kerstmis, nu wij aan dat sprookjesachtig verleden terugdenken en ons laven aan toekomstvisioenen. Heden, nu wederzijdsche innigheid en onderlinge verknochtheid ons tot elkaar brengen in een stemming van godsvrede, nu wij tezamen voor de zooveelste, maar nooit voor de eerste en ook nooit voor de laatste maal het wonder beleven, dat het hemel- sche met het aardsche en het aardsche met het hemelsche ineenvloeit. Het won dere tijdstip, waarop licht en duister elkaar omhelzen in die feestelijke scheme ring van het jaar. Hoort.... kinderstemmetjes zingen en dennetakjes knetteren; de geur van bran dend hars mengt zich met den geur van gebak en gebraad. Tranen blinken in ver teederde oogen en handen leggen zich zegenend op handen. Dit is geen nagalm uit het verleden, geen toekomstvisioen ook. Dit is rechtstreeksche, waarneembare werkelijkheid; dit is de realiteit van het oogenblik. Heden is het Kerstmis; laat ons de vrucht plukken van dit heilige uur, voor dat het weer in den nevel der tijden ver dwijnt. c. Vergadering van den Raad der gemeente Bloe mendaal, op Vrijdag 19 December, voorm. 10 uur. Voorzitter Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Afwezig de heer Bornwater. Agendapunt: Voortzetting behandeling Ge- meentebegrooting. De heer Blankevoort kan zich niet voorstellen dat in een gezin waar f 32.inkomt armoede heerscht. Dit speelt de 'heer Schulz (en ook de R.K. raadsfractie) uit, doch zij moeten het spreker maar eens bewijzen. De heeren Prinsenberg en Schulz liegen opzettelijk met dat te durven bewe ren. Spr. stelt zich persoonlijk disponibel om prac- tisch te bewijzen dat de f 10.000.inderdaad van de post Publ. Werken af kunnen. Spr. (heeft voor millioenen aan werk uitgevoerd op dit gebied en meent er dus iets van af te weten. De heer de Waal Maleiijt zou zijn stem willen geven aan 'het voorstel van de heeren Otto en Biankevoort, als niet geschermd werd, met dikke woorden als „ik sta persoonlijk borg" en „ik heb millioenen werk uitgevoerd". Een .gemeelntehuis- hcuding is iets anders dan eenige millioenen aan zand verplaatsen. Spr. vraagt 'n plan van uitvoe ring aan de heeren Olto en Blankevoort dat goed- kooper is. Den heer Schulz grieft het (buitengewoon dat de heer Blankevoort zegt „de heer Schulz liegt''. Spr. heeft in den Raad altijd argumenten gebruikt die op peil stonden en zou altijd bereid zijn om zijn woorden in te trekken, indien hij zich vergist heeft. Dit is nu niet het geval en spr. laakt het dat een minderwaardig cachet gelegd wordt op zijn persoonlijkheid. De heer van Kessel zegt dat hij niet voor den wethouder de vlag gestreken heeft! De heer Otto: dat is wel waar. De heer van Kessel kan zich 'begrijpen, dat dit van hem gedacht wordt. Spr. heeft wel critiek ge leverd, doch apprecieert het 'harde werken van B. en W. De heeren Otto en Biankevoort houden zich aan hunne kiezers, doch spr. zou aandringen om mede de schouders te zetten onder 't werk van B. er. W. Spr. is ook tot de conclusie gekomen dat de soep wel eens anders lijkt alvorens zij opge diend wordt. De heer Otto acht het meest belangrijke van deze discussie dat B. en W. niets gezegd hebben over deze kwestie. Dit bewijst dat de critiek van spr. juist is tegenover B. en W. De kwestie van de loonen, aangeroerd door den heer Blankevoort, dat f 32.per week voldoende is, heeft de heer Schulz omtlokt door te zeggen dat die menschen armoede 'hadden. 'De heer de Waal Malefijt vraagt om een beter plan aan Spr. Dit is onze taak niet, zegt spr. Wij constateeren dat de bestaande be cijfering onjuist is, nu is het niet ons werk om met nieuwe plannen te komen. Dit is het werk van B. en W. en van de Financieele Commissie. 'Het eenige dat tegen ons aangevoerd wordt is dat de cijfers van ons verkeerd gerangschikt zijn, dcch de cijfers als zoodanig zijn niet aangevallen. Spr. zegt dat zijn critiek tegen de te hooge raming van B. en W. ook gedeeltelijk de oude raad be treft. Hoe komt het vraagt spr. dat bijv. in 1920 deze post plotseling met f 12000.omhoog ging. De salarissen (hetgeen verloond wordt) is in totaal sedert 1913 vertwintigvoudigd. Spr. begrijpt niet waarom de wethouder van Publieke Werken het regaeringsheleid niet op prijs stelt. De regeering 'betracht versobering. Het is een feit dat er teveel amlbtecnaren zijn in Bloemendaal. De nota van mijnheer de Jong is alleen aan den heer Schulz gegeven; B, en W. hadden dit stuk aan den ge- heelen 'Raad moeten zenden. Spr. stelt ook het werk der 'Bloemendaalsche ambtenaren op prijs, doch gansch de samenleving heeft een teveel aan ambtenaren. De heer van Nederhasselt geeft de verzekering dat B. en W. niet zwijgen, als de cijfers verdedigd moeten worden dan zal dit van de tafel van B. er. W. komen. B. en W. laten eerst den Raad spre ken. De heer Laan is verheugd dat hij persoonlijk de speciale aandacht heeft van den heer Otto. Spr. weet positief dat de heer Blankevoort gezegd heeft „dat een arbeider van f 25.royaal kan leven", dit valt niet te ontkennen. Spr. vindt het niet goed van twee denkende menschen dat zij de pers inlichten. Als men naar publieke werken ge gaan was, dan was de geheele praterjj in den Raad overbodig geweest. Spr. is van oordeel dat de cijfers wel degelijk goed zijn, zooals de Finan. Comm. voorstelt. Spr. kent maar twee menschen die de plaats van 'B. en W. in willen nemen, dat zijn de twee heeren van den Vrijheidsbond. Als de gemeente financieel er voor stond gelijk het Rijk dan zou spr. ook voor meerdere bezuiniging zijn. De critiek tegenover het Dagetijksch Bestuur komt alleen van de Vrijheidsbonders. Het is op vallend dat de heeren Schulz en v. Kes<el altijd zonder minderwaardige taal B. en W. becritisee- ren. Insinuatie's van de heeren van den Vrijheids bond zijn meestal misplaatst en gemeen. De heer Hogenbirk heeft ook in den ouden raad wel eens gehoord dat er teveel ambtenaren waren. Doch momenteel is dit niet zoo. Er kan niet de zelfde arbeid gepresteerd worden met mindere krachten. Het is volgens spr. misschien wel jam mer dat 'Bloemendaal momenteel geen tekorten heeft. Immers ware dit wel het geval dan zou eer der opvallen waar precies bezuinigd kan worden Spr. schenkt aandacht aan 't geval Cuypers en is bang dat de persoon die door den heer Cuypers aangesteld is en betaald wordt, straks weer als ambtenaar te voorschijn treedt. Spr. zal zijn stem niet geven aan het voorstel van de heeren Otto en Biankevoort, doch zou er bij het Dagelijksch Bestuur op aan willen dringen om ernstig inkrimp- ping onder 't oog te zien. De heer Prinsenberg stelt voor f 2000.van de post salarissen af te voeren. De post technisch ambtenaar P. Jongepier, kan gebracht worden op rekening van Gas en Water. De 'heer Luden vindt het jammer dat hier poli tick in den Raad geslopen is. Aan de cijfers van de heeren Otto en Blankevoort kan spreker zich houden. Toch heeft spr. mede de overtuiging dat er niet të veel airibtenaren zijn in Bloemendaal. Spr. stelt wel de vraag kunnen wij het goedkooper deen met de menschen die wij hebben. Het lijkt spr. van belang om het nieuwe werk uit te beste den en het onderhoud door de Gemeente te laten doen. De heer Laan gaat de feiten van 't Gemeente lijk beheer na. De gemeente zorgt dat de wegen en parken solide gemaakt en onderhouden wor den, dit is niet altijd het geval met een particu lieren aannemer. De heer Blankevoort dringt aan op uitbesteding. 'De heer Otto komt tot de conclusie dat B. en W te laat komen met deze zaak zelve ter sprake te brengen. Immers gister wilde de voorzitter de discussies reeds sluiten. Toch wil spr. practisch 'Iets bereiken, dit kan alleen door overleg. Nu stelt spr. voor, om de kosten voor Publieke Werken aan een onderzoek bloot te stellen en te zenden aan een bemiddelingscommissie. De heer Schulz raadt dit ten sterkste af daar dit beteekent een wantrouwen in het beleid van B. en W. -De heer Nuyens noemt dit te veel eer bewijzen aan de heeren Otto en Blankevoort. De heer Otto trekt zijn amendement in en stelt een motie voor, luidende: dat drie personen uit den Raad benoemd worden, die zullen onderz e- ken of op de post Publieke Werken bezuinigd kan worden. De heer Hogenbirk zegt laten wij de goede be doelingen, die zeker ook ten grondslag leggen aan de voorstellen van de heeren Otto en Blankevoort niet zwartgallig zien. Spr. vindt het absoluut geen bewijs van wantrouwen als 't voorstel van den heer Otto aangenomen wordt. De heer Bornwater (inmiddels ter vergadering gekomen) heeft veel vertrouwen in Publ. Werken, nu spr. de discussies deze morgen niet heeft bij- TEL. 188. OPGERICHT 1870 Poulardes Hazen Braadkippen Fasanten Soepkippen Patrijzen Eendvogels Duinkonijnen Talingen Reevleesch gewoond, kan spr, echter zijn stem niet geven en zal blanco stemmen. De heer Prinsenberg wijst er op dat een com missie uit den Raad niet technisch geschikt geacht kan worden om over Publ. Werken te oordeelen. De heer Otto dringt nogmaals aan op een com missie, daar er meerdere personen in deij Raad zijn die een onderzoek wenschen. De motie in stemming gebracht wordt verwor pen. Tegen stemmen de heeren Schulz, Nuyens, van Nederhasselt, Laan, Verdegaal, Prinsenberg en de Waal Malefijt. De heer Prinsenberg houdt zijn voorstel aan om de post Jongepier op onkosten van Gas en Water over te brengen. De heer Hogenbirk acht Publ. Werken momen teel goed, doch zou willen voorstellen dat B. en W. aan dezen post alle aandacht schenken om eventueel later met de voorstellen te komen om trent de post Jongepier. De heer Schulz acht dit ook de beste oplossing. De heer Otto had liever gezien dat B. en W. met een soortgelijk voorstel gekomen waren, als nu de heer Prinsenberg doet. Het is spr. niet dui delijk waar hij zich aan moet houden. Kan er be zuinigd worden, ja of neen? Nu blijkt, dat er wel bezuinigd kan worden. De heer de Roo vau Alderwerelt stelt voor f 1000.af te schrijven op den post Jongepier. De heer Otto zegt dat het nog nooit vertoond is geworden dat een motie, die genoemd wordt een motie van wantrouwen in B. en W„ afgestemd wordt mét de stemmen van de beide wethouders tegen. De heer Prinsenberg vereenigt zich met het voorstel van den heer Hogenbirk. Aldus besluit de Raad, Volgno. 130. Onderhoud van wegen, voet paden, enz. De Fin. Commissie stelt voor dezen post met f 1000.te verlagen en alzoo te brengen op f 84.400.—. De heer van Kessel zou van den post Volgno. 284, Werkverschaffing aan werkloozen f 20.000. willen overbrengen op deze post. De heer Otto wil de zaak zuiver stellen. Het geldt hier de vraag is het wel noodig dat volgno. 130 verhoogd wordt met f 20.000.Dit is spr. nog duidelijk. Spr. wil nu nog niet volgno. 284 in be spreking brengen. De heer Schulz acht ook beter dat beide posten gescheiden blijven, hoewel de heeren Otto en Blankevoort geen oplossing hebben voor den post Werkloozenverzorging. De 'heer Prinsenberg betoogt dat de post f 85.000.voor de wegen te weinig is. De Voorzitter wijst erop dat als de post werk loozen wordt ondergebracht op volgno. 130, dit beteekent dat de werkloozen vol loon krijgen. De heer Blankevoort: Juist, dat gescharrel met die werkloozen ook. De heer van Kessel wil dezen post verhoogen omdat het publiek dan een zuiver beeld krijgt, wat er precies besteed wordt aan de wegen. De heer Blankevoort wijst op de voorstellen der werkloozen-commissie eertijds, waarin aange drongen werd op tewerkstelling tegen vol loon. Dit acht spr. goed, daar dan de goede krachten aan het werk gesteld kunnen worden en de andere vaklui op een andere wijze ondersteund kunnen worden. Aanbesteding prefereert spr. boven Ge meentelijke uitvoering. 'De heer Bornwater vraagt of er ook aan den Zijlweg gewerkt wordt, die post mist spr.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1924 | | pagina 1