ADRESBOEK Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang RICHE Plaatselijk Nieuws. P. VAN DER STAD - Tel. 188 1925 iSEE Zn. Voetzakken ierstellingsoord Jongkind F. HOED OPTICIEN OMGBÜREAU J. H. KRUL Jr. ;ON ESSEX Fotografisch Atelier HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING - BLOEMENDAAL De Archivaris. WILD EN GEVOGELTE VAN VELSEN C.A. i9e JAARGANG Dierenarts otersingelll7 Tel. 3924 SCHOENMAKER iarenkokerskade 20 Gaelstraat 26 Haarlem - Bloemendaal ZATERDAG 10 JANUARI 1925 No. I Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. en Tapis Beige H. DE MON eesglazen - Kijkers, Scheerapparaten, enz. billijk ielen - Motorrijwielen ILOEMENDAAL A ARLEM. FAMILIE- EN tt tt Gr. Houts'u'. 169, Tel. 13472 BRUIDSGROEPEN EFFECTEN EN COUPONS BUITENLANDSCHE WISSELS - VERSTREKT CREDIETBRIEVEN DOCUMENTAIRE CREDIETEN VREEMD GELD CREDIETEN - DEPOSITO'S OP BINNEN- EN BUITENLAND LOKET-KLUIZEN Invoering van het automatisch Telefoon-Systeem op Zondag 11 Januari a.s. BLOEMENDAAL. KLEINE HOUTSTR. 136 - HAARLEM VERSCHENEN: PRIJS F 3.50 Verkrijgbaar bij uitgever dezes Bloemendaalscheweg No. 4 Bloemendaal - Telefoon No. 22324 CHTHOEVE - Santpoort ij verplegen kraamvrouwen f 2.50 per dag, verzorging igeling inbegrepen. Ook izending van een gediplo- ïerd kraamverzorgster. lekuur: 12.30 en 67 BLOEMENDAALSCH WEEK #C - Abonnement: Voor een half jaar 1.75 Werken beteekent: een schuld aan den tijd betalen. Ilse Franke in „Deutsche Wochen- zeitung für die Niederlande LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. :loresstraat 71 - SCHOTEN Bi AT 63 SCHOTEN HEWEG 161 4 D A A L 'OOR 22089 BEN 117—22012 O 1 uur alléén 22012). g »®ö®Q®O® van Luxe Automobielen ng en Onderhoud alscheweg 8 - Tel. 22387 ig Rijkstelefoonnet Haarlem. ingang van de automatiseering et te Haarlem is vastgesteld 10 wordt dus het geheele net, met het hulpbureel te Bloemendaal, 2 toezending van den nieuwen -in de gewijzigde teleloonnum- en, zal een handleiding voor het verzoek tot omzetten van den aangeslotenen worden toege- 2 in het Post- en Telegraaf- en voortgezet op de eerste 3 volgende 3 weken, dus op 22, 31 December en 5, 6, 7 Januari 30 tot 12 en van 2 tot5 uur. Daar instratie gebleken is, dat kennis ;rschillende manipulaties en van 'an niet overbodig is, wordt den bun eigen belang aangeraden, komen nemen. n.L zoodanig ingericht, dat inne's tegelijk een nummer kun- onoordeelkundige handeling rhalve stagnatie voor anderen i breragen. Uit het bovenstaan at slechts 108 ahonné's ieée 11 OPGANG. Hef uw hoofd, dat gij de sterren ziet Fonkelen aan de wijdspanse bogen, En vóór u ligt der aarde diep verschiet, Een levend dal van blauwe rook bevlogen. Dan, met den glans der sterren in uw hoofd, De spanning van den hemel in uw handen, Ga tot de wezens, die van glans beroofd, Neerliggen op de aarzelende landen. Zeg hun, dat gij in blauwe verten zaagt, En hemeldiepten lachend hebt gemeten; Dat gij als zij, roemloos ter aarde laagt, Maar van de gouden vruchten hebt gegeten, Die bloeien op de tafels van den nacht, En zijn geschikt op zeldzaam vele wijze; Kwam heel de menschheid nemen van hun pracht. Daar bleef voor nieuwe menschheid nieuwe spijze. Nu mogen zij met u gaan ten festijn, En zich verheffen tot een vrij gewemel, En in hun oogen zullen sterren zijn, En in hun denken diepten van den hemel. A. VAN COLLEM. I -(Nadruk verboden.) De archivaris verheugt zich niet in de bewondering zijner naasten. Ze stellen zich hem voor als een droogstoppel en ver maken zich ten zijnen koste op het too- I neel. Hij is de boekenworm, die zich af sluit van het leven, de papiervreter, die buiten de werkelijkheid staat. Terwijl bui ten de zon schijnt, pluist hij in muffe folianten; terwijl anderen bloemetjes plukken, ademt hij het stof van den dood. Dit is de grief, die de overigen tegen den archivaris koesteren: dat hij het leven verloochent voor den dood. Want hij houdt zich bezig met het verleden; hij verspilt zijn werkkracht aan hetgeen eeuwenlang achter hem ligt. Inplaats van mede te bouwen aan de toekomst, peutert hij aan de grafzerken van het weleer. Hij is ijverig en arbeidzaam, maar zijn levens lang vorschen heeft niet gelijk dat van den uitvinder of den ontdekker de mensch- 1 heid gebaat met nieuwe vooruitzichten; hetgeen hij als vrucht van zijn vorschen biedt, is de afloop van een sinds lang be sloten geding. Hij weet veel, maar zijn wetenschap i betreft mummieshij is een organisa torisch talent, maar hij rangschikt ge- Taamten en catalogiseert versteeningen; hij is een begaafd en verdienstelijk lid van i|de maatschappij, maar hij sukkelt voort- ourend een half dozijn eeuwen achter zijn tijd aan. Heeft de archivaris in de oogen der om standers iets belachelijks, het archief zelf vervult hen met angst. Want het archief breidt zich uit, breidt zich uit met steeds grootere snelheid. De toekomst is een schim zonder gezicht of gewicht; het ■heden is een oogenblik, luchtig en vluch tig, maar het verleden is zwaar. Het ver leden wordt met eiken dag omvangrijker en zwaarder het neemt toe als een meet kundige reeks. Het archief, als een kast begonnen wordt een kamer; de kamer een huis; het huis een straat; de straat een «stad. Eenmaal zal heel de wereld niets dan archief zijn. Er ligt in archief-werk iets ontzet tend beklemmends. De zelfde beklem ming, die in geschiedenis ligt. De menschen uit de middeleeuwen konden .gemakkelijk de stof der historie over zien; toen onze bet-overgrootouders schoolkinderen waren, waren hun jaar tallenboekjes nog dun. Maar wat moeten pnze kleinkinderen en achter-kleinkinderen met geschiedenis beginnen! Elk jaar is ?'®en jaartal en de gebeurtenissen nemen Itoe in veelvuldigheid en beteekenis. Een maal zal een menschenleven nauwelijks ■voldoende zijn voor het bijhouden van de ■ervaringen der voorgeslachten. Waarom al dezen tijd en al deze werk- Ikracht aan het verleden verknoeid? Doet ge ijk de mogendheden moesten doen, die inipt wHipn sc5lulc* no£ maar steeds lÏÏ~fr0y7en' Doe gelijk de advo I en doen, die kostbare proces sen voeren over de bestemming van ver ouderde stichtingen. Haal een streep door het verleden, want het heden roept u en de toekomst wacht! Maak schoon schip en zeil zonder ballast over de blauwe wateren naar de zonnige kust. Waarom uw vluchtig bestaan té verkniezen in graf spelonken Doet gij het niet? Dan weet ik meteen, waarom gij den archivaris bespot. Het is tegenover zijn gestalte, dat gij in zelfspot uw eigen neigingen hoont. Want allen hebben wij iets van den archivaris en allen maken wij onze woning tot een archief. Lieve hemel, wat een relieken! Oude meubelen, rommel op zolder, erfstukken in de kast. Afgedragen kleeren, gedroogde bloemen, verbleekte portretten. Vergeelde brieven en verpulverde krantenknipsels. Het hootd vol nagedachtenis en het hart vol herinnering. Aan vroeger, aan het verleden, dat dood is. Het weleer legt be slag op de karige ruimte, die het heden ons laat. Voor de toekomst blijft geen plaats over. De overheersching van het voorbije over wat is en op komst moet zijn. De angstwekkende overstelping, de gestage toename, de zich uitbreidende en uitbreidende stad van den dood Daarom bespotten wij den archivaris, omdat wij zelf de archivaris zijn. Daarom beklemt ons het stof der archieven, omdat wij zelf wonen in een archief. De archi varis is onze zondebok, omdat wij onszelf niet aandurven. Want waarom blijven wij hem nadoen? Waarom handhaven wij in ons particu liere leven wat wij in het maatschappelijk leven afkeuren? Waarom beginnen wijzelf niet aan de finale opruiming, die wij van hem vergen, opdat het heden ontkluistert zal worden en alle verspilde tijd en kracht vrijkomt voor het oogenblik van nu en straks Gedane zaken nemen immers geen keer en wat hebben wij aan hetgeen ver steend en vermolmd achter ons ligt? Och, het is niet de eerbied voor het ver leden, die ons tot archivarissen maakt. Be driegen wij ons niet met te spreken over piëteit. Het is ons eigen lieve ik, waarvoor wij een altaar oprichten, wanneer wij veinzen het voorgeslacht te eeren. Want wat wij niet kunnen verdragen, is het denkbeeld van de vergankelijkheid. Daarom leggen wij alles vast, wat nog vast te leggen valt. Daarom maken wij in, conserveeren, mummificeeren wij. Het leven vervloeit, onze belangrijke oogenblikken, onze hoogtijden van vreugde, keerpunten, slagen, in een ommezien zijn ze voorbij. Waren zij zoo gewichtig? Is dan niets van blijvend be lang? Zijn wij zelf voor de vergetelheid bestemd Het leven vervloeit, houd het vast! Maar het laat zich niet vasthouden. Daar om vastgehouden, wat zich vasthouden laat. En in dagboeken schrijven wij het neer en in brieven bewaren wij het; het ligt als verflensde bloem in vergeelde poezië-albumshet kijkt met verstarde oogen van den wand in verbleekte portret ten. En op zolder rommelt het tijdens den schoonmaak, als een nagalm, en dan is het stil. Stil in de kast en de koffer, waar de erfstukken en relieken zich opstapelen, terwijl het leven vervliegtC. Nu de automatische telefoon over eenige dagen in het net Haarlem haar intrede zal doen zij hier nog even in zeer grove trekken toegelicht op wel ke wijze de verbinding hierbij zonder menschelijke tusschenkomst wordt gemaakt. Gaan we hierbij uit van de wijze waarop thans een oproep tot stand komt; Men draait aan de kruk van zijn toestel, waardoor op het Centraal- fiureel het betreffende oproepsignaal valt, de tele foniste ziet dit, steekt ha-ir stop in de klink, vraagt het nummer en geeft de doorverbinding. Na 10 Januari echter heeft men de beschikking over een aantal apparaten welke Mechanische telefonisten" zouden kunnen worden genoemd, z.g. registers, welker „aandacht" reeds getrokken wordt door de telefoon van de haak te lichten, zoodra dit gebeurt gaan n.l. een aantal apparaten z.g. „lijnzoekers" e*< „registerkiezers'' voor U draaien, en zoeken een onbezet register uit. Deze als het ware mechanische telefoniste maakt zich aan U bekend door een zoemend geluid in de tele foon, de z.g.n. „kiestoon". Dit ge1uid wil niets anders zeggen dan „Hal'o, welk nummer wenscht U?" en de bedoeling is dan ook dat zoodra dit zoemena geluid wordt vernomen het ^ewensclrie nummer door middel van de vingerschijf wordt „gekozen". Dit kiezen is niets anders dan het bij elk cijfer produceeren van een aantal stroomstooten wat daarmede overeenstemt, waardoor het register zich in een bepaalde stand instelt, a.h.w. 'het cijfer net als een telefoniste even in zich opneemt. Uit <het bovenstaande zal het een ieder duidelijk zijn welke onaangename gevolgen voor een vlotte verkeersafwikkeling het lange wachten met kie zen of het in het geheel niet kiezen en de tele foon van de haak laten liggen met zich mede brengt. Dit toch staat gelijk met het opbellen van het centraal bureel thans, zonder echter het ge- wenschte nummer aan de telefoniste op te geven, 't Is echter veel erger, want een normale telefoniste verliest in dit geval spoedig haar geduld en helpt iemand anders, het geduld van onze mechanisch- electrische dames is echter onbeperkt, indien dus meerdere abonné's hiervan misbruik maken door langer dan strikt noodig is de telefoon van den haak te laten en aan de zoemende uitnoodiging tot kiezen geen gevolg te geven kunnen anderen niet de beschikking over een register krijgen, en hoo- ren bijgevolg geen kiestoon of moeten langen tijd hierop wachten. Nog zij opgemerkt dat deze registers behalve zeer geduldige ook zeer nauwkeurige telefonisten zijn, die het nummer mits op de juiste wijze geko zen, niet verkeerd zullen „verstaan" echter ook een volledig vijf cijferig nummer eischen, geheel zooals het in de gids staat, zonder voorbehoud. Nadat het register het nummer in zich heeft op genomen, zorgt het er ook voor dat de doorver binding tot stand komt, door n.l. achtereenvolgens de z.g.n. lo en 2o groepen kiezers in het ge- wenschte 2000-tal, resp. 200-tal in te stellen en eindelijk de eindkiezer op het gewenschte abonné- nummer, Is deze taak volbracht dan stelt het register zich onmiddellijk weer voor een volgende abonné be schikbaar. De doorverbinding met het gevraagde nummer is nu tot stand gekomen, is dit vrij dan wordt met tusschenpoozen gebeld, hetgeen ook de op roeper hoort, is het bezet dan hoort men een snel onderbroken gezoem. Na het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat het strikt opvolgen van de voorschriften vermeld in de circulaires welke aan de geabonneerden zijn toegezonden een publiek belang is. 'Niet nakoming hiervan zal dan ook tijdelijke af sluiting van het telefoonnet tengevolge kunnen hebben. Geabonneerden te Bloemendaal, dus de nrs. 2200023999, welke voorloopig nog handbediening houden, zij er op gewezen dat de verbinding ver broken wordt wanneer zij de haak van hej toestel bewegen. De fBloemendaalsche abonné's worden tevens be leefd verzocht het afbellen na gen gesprek niet na te laten, daar dit de taak van de telefoniste te Bloemendaal zeer verzwaardt en het verkeer be lemmert. Hier volgen nog eenige belangrijke nummers: Localle Informatie 15220. Interlocale Informatie 15210. Brandmelding 15333. Storing 15225. Radiopredicatiën. De Gerefoi meerde Kerk alhier zend in haar ochtend- en avond-godsdienst- oefeningen haar predicatiën vanaf het radiostation weer uit op een golflengte van 200 Meter. Chr. Nat. Werkmansbond. De afdeeling Bloe mendaal van den Ghr, Nat. Werkmansbond zal haar jaarlijkschen feestavond houden op Donder dag 15 Januari a.s. in Hotel Vreeburg, Het Christ. Fanfarecorps Sursum zal v or een muzikale op luistering zorgen en de bekende goochelaar Wil van Houten zal een aantal van zijn mooiste goocheltoeren ten beste geven. Bloemendaalsche Amateur Fotografen Vereeniging. F. G. schrijft ons: Op de agenda van de Decembervergadering kwam ditmaal geen „hoofdstuk" voor. Ondanks dit, was de avond niet minder gezellig, niet minder leerzaam dan vele andere bijeenkomsten. De voorzitter begon met de mededeeling dat de B.A.F.V. in Amsterdam met 9 mededingsters den tweeden prijs behaalde. De vergaderingen, na 1 Januari, bij Brinkmann op de Groote Markt, zullen voortaan op Woens dagavond gehouden worden. Aan den wand hing een interessante collectie heliogravures uit het Weekblad .voor Fotografie 1903 tot 1906, die een aardigen indruk gaven van het peil der fotografie in die dagen. Daarna kwamen verschillende leden aan het woord om allerlei mededeeüngen uit de practijk te doen. De heer Beckers demonstreerde een zeer een voudige en zeer vernuftige methode om sluiter- snelheden te controleeren. De heer Gerhard sprak over het maken van lantaarnplaatjes met den projectielantaarn. De heer Mol vertelde een en ander over halatie op lantaarnplaatjes. De heer Pamas liet een zelfgemaakte projectie lantaarn zien, terwijl de heer Oepkes tenslotte een en ander over Terschelling vertelde met toelich tende diapositieven. De uitslag van den ouderlingen lantaarnwed strijd vermeldde de bekroning van de heeren De Windt, Woutersé, Quintus, Mol, J. Strijbos, Smit en Cool. Een prachtige collectie lantaarnplaten van Zwit serland besloot de goedbezochte en gezellige ver gadering. De Kamerverkiezingen. Voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen heeft de afdeeling ©loemen- daal van den Vrijheidsbond de volgende candi- daten in a'phabetische volgorde gesteld: de heeren Walrave Boissevain, lid van den Gemeenteraad te Amsterdam, voorzitter Centrale Commissie voor Bezuiniging der Ned, Mij. voor Nijverheid en Han del; J. Dekker, voorzitter Algemeene Werkgevers- vereeniging te Wormerveer; F. J, W, Drion; mevr. W Wijnaendts Francken Dyserinck; Prof. Dr. Ant. van Gijn, allen te 's-Gravenhage. De afdeeling volgde hierbij het advies van den Partijraad, het aantal candidaten zoo sober moge lijk op te geven. Oprichting aid. Vrijz. Dem. Bond. Naar men ons mededeelt, worden alhier pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Vrijzinnig Democratischen Bond. Onze plaatsgenoot, de heer P, Otto, heeft aan het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Vrijheidsbond bericht, dat hij niet in de gelegen heid is, een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden en verzoekt, zijn naam van de voor- loopige lijst af te voeren. Vrijwillige Brandweer. Donderdagavond hield de Bloemendaalsche Vrijwillige Brandweer een ledenvergadering in café Rozendaal te Overveen met het doel, haar houding te bepalen na het be danken van haar commandant en onder-comman dant. Aanwezig waren 4 bestuursleden en een 15-tal gewone leden. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer J D. Meeuwig, de vergadering met de beste wen- schen voor 1925 èn voor de leden èn voor de Vrij willige Brandweer. Spreker hoopte, dat de Vrijw. Brandweer in het pas begonnen jaar zou slagen. Dat de opkomst zoo gering was, betreurde spre ker ten zeerste. Voor een deel gaf spr. hiervan de schuld aan B. en W. van Bloemendaal. De weinige belangstelling, door dit college aan de V. B. ge schonken, was oorzaak, dat bij verschillende leden een gevoel van onverschilligheid was ontstaan, 't Had spr. getroffen, dat voor een planten- en vogeltuin dadelijk 5 mille waren gevoteerd, terwijl de V. B. zeker meer noodig dan een planten- en vogeltuin, reeds 8 maanden laboreerde aan gebrek aan medewerking van het gemeentebestuur. TEL. 188. OPGERICHT 1870 Poulardes Hazen Braadkippen Fasanten Soepkippen Patrijzen Eendvogels Duinkonijnen Talingen Reevleesch Hierna werden de notulen van de vergadering van 28 Nov. j.l. gelezen en onveranderd goed gekeurd. Vervolgens gaf de voorzitter en uiteenzetting van den loop der zaken van den laatsten tijd. 't Was het bestuur in een conferentie met B. en W. gebleken, dat deze den onder-commandant niet den geschikten en gewenschten persoon von den, dat zij gaarne zouden zien dat de heer J. de Jong als commandant en de heer Doorn als onder-commandant zouden optre den. De heer Doorn, die zich eerst bereid ver klaard had, met den post van onder-commandant genoegen te zullen nemen, indien hij daartoe door B. en W. werd aangezocht,! was later op dat be sluit teruggekomen, omdat hij bezwaar maakte tegen samenwerking met den heer De Jong. Op die conferentie met B. en W. had de voor zitter de vraag gedaan, of B. en W. sympathiek stonden tegenover de Vr. Br. Daarop was geant woord van „ja", maar B. en W. hadden den eisch gesteld, dat de heer De Jong, tenminste voor loopig, als commandant zou fungeeren. Nu doet zich echter 't geval voor, -dat de heer De Jong van 't commandantschap niets wil weten. Daardoor is de V:B. in een zeer lastige positie gekomen. De vraag is nu: willen de leden de zaak voortzetten of de V. B. maar opheffen? Dit voor stel, in stemming gebracht, had tot resultaat, dat met algemeene stemmen besloten werd, de V. B. niet op te heffen. Een der leden, die reeds 8 maan den de sukkelpartij had meegemaakt, wilde des noods nog 8 jaar meehelpen, om de V. B. op de been te helpen. Want, in aanmerking nemende, den ongelukkigen toestand, waarin de Bloemen daalsche brandweer verkeert, is de V.B. meer dan noodig. De voorzitter deelde vervolgens nog mede, dat een Bloemendaalsch ingezetene, met het brand weerwezen zeer goed op de 'hoogte, zich bereid verklaard heeft, als commandant op te treden. Besloten werd, dat het bestuur dezen adspirant- commandant aan B. en W. zal voordragen en, indien B. en W. vasthouden aan den eisch, dat een der ambtenaren als commandant zal optreden, dezen te willen aanwijzen, opdat de meening der leden gehoord kan worden, of zij zich met de keuze van B. en W. kunnen vereenigen. Ten slotte verzocht de voorzitter de medewer king der leden, om, nu tot voortzetting besloten werd, de zaak flink aan te pakken en op de eerst volgende vergadering in grooten getale op te ko men, teneinde het bestuur weer te kunnen aanvul len en het college van B. en W. te kunnen over tuigen van den ernst der leden en hun toewijding voor de Bloemend. Vrijw. Brandweer. Salarieering Rijkspersoneel. Men deelt ons mede dat heden officieel aan de brievenbestellers 'het weekloon bekend gemaakt werd, dat gedu rende 1925 aan hen zal worden betaald. De jongste besteller aan het Postkantoor, oud bijna 22 jaar, zal de enorme som verdienen van f 17.46 per week (zegge zeventienhonderd en zesenveertig centen).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1