JJ WONINGBUREAU VOORUIT" NDANS OFFEN 0 - Bloemendaal Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang -J Tricoline Heerenoverliemden A.H.ï.4. STEUR Jr. hoeve", Santpoort AARD ij Beddenmakerij GARAGE osseriemaker SEE Rookende vrouwen. Fotografisch Atelier DIP HF Boorden, Manchetten, Zeifblnders, Bretelfes, Sokken en Pyania's 19e JAARGANG No. 10 ide premiën Haarlem I- en Heiwerken liseer-Inrichting ichelin Motoren en Rijwielen Ie huur pl. Rustenburgerl. 14r. I. Kleverlaan Haarlem Luxe Carrosserieën - Telefoon 22265 ooooooooooooooc oooo| 1 Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. Gr. Houtstr. 169, Tel. 13472 REPRODUCTIES BLOEMENDAALSCHEWEG 64, Tjb. 22179 GROOTE SORTEERING IN Gemeenteraad. KLEVERPARKWEG 154 TEL. 10303 mgm WFb. T asten. Vermoeiden naar lichaam t 2.— per dag. Wij verple- zuigeling inbegrepen. >erd kraamverzorgster ICHTHOEVE-FONDS" ZATERDAG (4 MAART 1925 <:fk 75? 3Vs 1 A U1SINGA - HEEMSTEDE 3ias-, Waterleiding-, Bedrijfs-, Levens-, ;ekeringen alsmede de Assurantiën AR: aNoord- en Zuid- andere streken OP AANVRAAG Aanleg van Tuinen, SCHERT HILVERSUM 12 - Tel. 2493 oor alle voorkomende KELEN KKUNDIQE ADRES SCHOTEN /LUGGE BEDIENING f doos verstrekt LOEMENDAAL - TELEF. 22444 - OVERVEEN - TELEF. 1441GI oocxxxxxxxxxxxxxxxx; EN MEDICINALE EN N DER FIRMA'S JAGER EN DE LUZE F.T FILS SCHF. LIKEUREN l/ed. J. de Reiger !8t9 TELEF. 12155 ering EN SERRE-MEUBELEN te Reis- en Waschmanden, en Lars hun trouwen vriend! zij zakken vol vijgen en rozij-l gen hoeveel Lars van den jon-l i paar jaar en het was Nielsl achten gekomen, dat 'hij eigcn-j gekregen, namen zij hun intrek in eefll Lars had zich reeds naar hetI was nog bezig in de stall n paardenhandelaar die dieni boerderij zou overnachten en zei: „Jij hebt er slag vanj te gaan. Hoeveel loon verdienj ligen meester?" )n", zei Niels een beetje ver- [een loon en doe jij bijna alkl Nu, ik moet eerlijk zeggen dal| ulk een gierigaard had aange'| lan geef ik je in 'teerste jaar| en in 't tweede jaar zal je cfl je ook nog op een stevigc| rekenen. Wat zeg je van I Niels richtte zich hoojj n den handelaar recht en fern1 ,Ik zeg je dat Lars Anders011 hij is mijn weldoener el1 ij, arme verweesde jongen a s I en en hij heeft mij nooit een Ik houd van hem met al hem nooit verlaten als l11' (Wordt vervolgd') BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD i—imifi'Pii'HipiBiMTBTinrmriTTiwviiTramwui n OTWTffTFM Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. Ken uw werk en voer het uit, en arbeid er aan als een Hercules. Eén gedrocht is er in de wereld een lui mensch. CARLYLE XOOOCODOCOOCOOCOCOOCOOOCOOOOOCOOCXXXXXXXXXXOOOOOOOOOOOOOOOCOOOf» ZORGEN. Zie, ik liet in jonge jaren, Kalm en onbewust, Zorgen hebben noch 'bezwaren Ooit mijn ziel ontrust 'k Liet den dag van morgen zorgen Voor zijn eigen kwaad; Wonderwel wist ied're morgen Met het zijne raad. Zie, ik gaf in later dagen, Meer bewust mijn lot Zonder vreezen, zonder vragen In de hand van God; Wonderwel weet ied're morgen Met het zijne raad 'k Laat de dag van morgen zorgen Voor zijn eigen kwaad. (Uit Iris. Een bundeltje verzen van Jaqueline E. van der Waals). (Nadruk verboden). De lezers van mijn beschouwing over het rooken in vergaderingen zullen de vorige week allicht een bezwaar hebben geopperd, dat niet weersproken mag blij ven. Ze zullen de gegevens, waarop ik de ze beschouwing gegrond heb, verouderd vinden, vooral wat betreft de houding van de vrouw ten opzichte van de tabak. „Wat een ouderwetsehe vrouwen zijn dat geweest", zullen ze hebben opgemerkt, „die zich door tabaksrook gehinderd voel den! Waarom staken ze zelf geen cigaret op of desnoods een sigaar? De moderne [vrouw immers is niet langer afkeerig van I de tabakzij heeft zich niet alleen aan dit [genotmiddel gewend, maar is er zelfs van gaan houden, zoo niet aan verslaafd ge raakt. De tegenstelling tusschen den roo kenden man en de niet-rookende vrouw is j valschook in dit opzicht is het onder- scheid tusschen de geslachten opgeheven". Aldus zal menigeen hebben gesproken. En inderdaad heeft hij, die zoo spreekt, goeddeels gelijk. Het rooken onder vrou wen is geen uitzondering meer; het is algemeen gebruik. Hetgeen vroeger nog [wel eens ais een ondeugend grapje werd uitgehaald, heeft thans als een ernstig op- j gevatte gewoonte burgerrecht verkregen. Inderdaad heb ik vaak in bijeenkomsten verkeerd, waar de tabaksdamp voor het grootste bestanddeel haar oorsprong [vond bij de aanwezige vrouwen. „Let op de vrouwen", heeft Dickens gezegd, „zij doen niets ten halve". En zoo gaan de vrouwen, indien ze sigaar of cigaret ter hand nemen, ook met meer onstuimigheid en heviger overdrijving te werk dan de mannen. Een rookende vrouw verslindt haar tabak, gelijk zij haar boeken, haar pricipes, haar liefdes verslindt. De rookende vrouw is geen uitzonde ring meer; het rooken van vrouwen is een massaal verschijnsel geworden. En mis schien is de vraag op haar plaats, hoe op haar beurt de vrouwen tot een gebruik zijn gekomen, dat schijnbaar geheel met haar aard in tegenspraak is. Het is niet om het genot op zichzelf, dat vrouwen gaan rooken. Brengt de eer ste sigaar voor den jongen reeds haar on gemak mee, voor het meisje doet deze in dubbele mate zich gelden. Instinctief ver zet zich de vrouwelijke waardigheid tegen de canailleuze houdingde vrouwelijke fijnheid tegen het onsmakelijk gevoel; het vrouwelijk gestel tegen de nadeelige ge volgen van den prikkel. Deze instinctieve weerstand wordt slechts overwonnen door een drijfveer, die dus wel machtig moet zijn in het men- schenbestaan. En inderdaad is de zucht om groot te doen en groot te schijnen reeds voor het kind de beweegreden, wel ke veel overig onbegrijpelijks verklaart. Vooral zwakke of tengere kinderen nemen gaarne een ruw en onverschillig gezel tot voorbeeld, omdat ze meenen met ruwe en onverschillige gebaren hun omgeving te overbluffen en daarmee de aandacht van hun achterlijkheid af te leiden. Wanneer schooljongens spuwen, prui men of vloeken, is dit niet, omdat zij dit op zichzelf zoo pleizierig vinden, maar het is, om de onwellevendheid, welke hun in giove kinkels imponeert, als masker te oezigen voor hun hulpeloosheid, Gelijk YERtiROOTiKGEK tfXVX «X XI—f XKXXXOOOOOOOOOOGCOOSOCCOOOGOOGOOOOOOOOOOO tXXXXXXXXJOOOCOGOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOkXXXXXXXXXXXIOOOOOCXXXXXX} een kind in het donker zingt of fluit of tiert om zijn vrees te verbergen, bootst hij de ongeliktheid van sterke ën ruwe gezellen na, om zichzelf wijs te maken, dat hij ook sterk en ruw is en dat de we reld derhalve met hem te rekenen heeft. Zoo hult zich de wilde, als hij ten strij de gaat, in het masker van een leeuw of een duivel; met dit masker meent hij te vens de kracht en de onoverwinnelijkheid van den leeuw of den duivel te hebben overgenomen. In mijn vorige beschouwing heb ik er op gewezen, dat het rooken het symbool van de mannelijkheid is. En de aantrek kelijkheid van de verboden cigaret zit voor den kleinen jongen in dit symbool; met zijn cigaret is hij een man geworden; heeft hij de kracht en de wijsheid en ook de onafhankelijkheid en de voorrechten van een man zich veroverd. De vrouw nu is steeds beschouwd als vertegenwoordigster van het zwakke ge slacht. Men heeft haar bemoederd, be schermd en is in alles als haar voogd op getreden. Hierdoor heeft de vrouw van kindsbeen af zich de overtuiging inge prent, dat zij minder beteekent en min der vermag dan de man. De ouderwetsehe vrouw "is levenslang klein kind gebleven. Eerst haar ouders, later haar man heb ben haar vertroeteld of verdrukt. Een van de belangrijkste verschijnselen uit de geschiedenis der laatste jaren nu is de ontvoogding van de vrouw. Zij is vrij plotseling uit een eeuwenlanger! staat van slavernij overgegaan tot bijna volstrekte zelfstandigheid. Is het niet zeer verklaar baar, dat zij met haar onafhankelijkheid geen raad weet? Nog werkt de erfherin- nering na aan haar kinderlijk bestaan en zelfs in haar volwassenheid bestendigt zich deze in de wijze, waarop zij haar zelf standigheid openbaart. Immers de verpersoonlijking van vrij heid en macht is voor de vrouw van ouds her de man geweest. Welk meisje heeft niet van jongsaf den wensch gekoesterd, een jongen te mogen zijn? En zoo blijft de vrouw, nu zij naast den man haar eigen zelfstandigheid heeft veroverd, toch on danks ailes nog in de mannelijkheid het symbool van de onafhankelijkheid zien. Inplaats van de gewoonten van den man te verloochenen en zich een eigen sym bool van waardigheid te scheppen, volgt zij haar kleine broertje na, die, om een man te lijken, de onwelvoegelijkheid van den bruut tot zijn voorbeeld neemt. Om groot te doen en groot te schijnen, neemt de vrouw de onverschillige houding aan van een ouderwetschen tiran, zelfs haar kleeding moet mannelijk zijn. Met over elkaar geslagen knieën, nauwelijks door het restant van een rok bedekt, met kort geknipt haar en met de cigaret tusschen de lippen, maakt zij, die juist in haar mo derniteit op haar zelfstandigheid als vrouw de nadruk wil leggen, het teeken van onderwerping voor haar voormaligen meester. Nooit heeft de vrouw haar minderheid jegens den man zoo onverhuld willen er kennen als nu zij, om zich den schijn van volstrekte macht en grootheid te geven, niet beter weet te doen dan zich te ver minken tot mannelijke gestalte. De ware zelfstandigheid is de oorspronkelijkheid. C. 1 Vergadering van den Raad der Gemeente Bloe mendaal op Woensdag 11 Maart, des nam. 2 nur, ten gemeentehuize. Voorzitter: Jhr. A. Bas Backer, Burgemeester. Afwezig de heeren Kremer en Blankevoort. Punt 1. Benoeming tijdelijk Wethouder, wegens het zich voor korten tijd buitenslands begevende van den heer Laan. Benoemd wordt de heefi Laden. Punt la. Verhuur van grond aan de Woning bouwvereniging „Ons Huis". Wordt toegestaan. Punt 2. Verkoop van grond langs den Hooge Duin en Daalscheweg aan Mevrouw Van der MandeleVermeer. Goedgekeurd. Punt 3. Verkoop van grond langs de Bloem- vcldlcar. aan M. J. Henneman. Aangehouden. Punt 4. Verkoop van grond langs den Bloemen- dcalschen weg aan J. D. Meeuwig. De heer Schulz meent dat het Raadsbesluit niet volledig is, daar de heer Meeuwig van mee ning is dat ook hij de huizen mag afbreken, al thans zijn aanbod luidt zoo. De heer Laan, wethouder, zegt dat de heer Meeuwig dat we! wil doch dat B. en W. het beter vinden om de gebouwen publiek voor af braak tg veilen. De heer De Waal Malefijt stelt voor aan den heer Meeuwig wel de gebouwen voor afbraak af te staan, daar dit anders voor den heer Meeuwig en ook voor de gemeente moeilijkheden za) op leveren. De heer Otto meent dat, gezien den hoogen prijs voor het stukje grond van pl.m. 110 vierk. Meier tot een bedrag van 5000.terdege wel gere kend zal zijn cp den afbraak. De heer Hogenbirk wil een tijd stellen van oplevering van het geheel ontruimde terrein ook van de fundeeringen. Het voorstel van den heer De Waal Malefijt wordt aangenomen, terwijl het terrein vóór of op 1 November 1925 geheel ontruimd zal moeten worden opgeleverd. Punt 5. Aankoop grond voor doortrekking der Tulpenkade van G. Droste. De heer G. J. Droste heeft aangeboden een strook grond, op het uitbreidingsplan als verleng de Tulpenkade gepropecteerd, voor wegaanleg aan de gemeente af te staan voor de som van een gulden. B. en W. deelen daarbij mede dat dit aanbod door den heer Droste is gedaan op veiz„eL van het Dagelijksch Bestuur, daar door hem ontheffing zal worden aangevraagd voor het bouwer; van een tuinmanswoning, niet aan den openbaren weg ei. B. en W. het wenschelijk hebben gevrnden. dat, halve dat genoemde strook grond in hun bezit komt, ook nog een zeker bedrag in de gemeente kas wordt gestort, of althans Bankgarantie wordt gegeven, opdat, zoodra B. en W. zulks wensche lijk vinden door adressant een weg wordt aange legd en zoo hij dat niet wenscht te doen B. en W., op zijn kosten, tot den aanleg van dien weg kunnen overgaan. Na eenige discussie wordt tot den aankoop besloten. Punt 6. Vaststelling le suppletoire kohier be grooting 1924. Goedgekeurd. Punt 7. Voorstel tot het doen van af- en over schrijvingen begrooting 1924. Goedgekeurd. Punt 8. Voorstel der heeren A. J. De Waal Maleiijt en anderen tot reorganisatie van het photografisch archief. Het volgende voorstel bereikte den gemeente raad: Mede in verband met het overlijden van den gemeentelijken adviseur voor het fotografisch ar chief, den heer Ign. Bispinck, is in den laatsten tijd de zorg voor dit archief eenigszins op den achtergrond geraakt, zoodat, wil het inderdaad zijn naam eer aandoen noodig aangevuld èn bij gehouden moet worden. Van deze gelegenheid ware tevens gebruik te maken om de geheele inrichting grondig te her zien. Een begin van uitvoering is reeds gemaakt: een kaart der gemeente is ontworpen, in vakken ver deeld, waarop bereids staan aangegeven de plaat sen, welke gefotografeerd zijn: de albums met foto's zijn in overeenstemming met de kaart ge bracht.. Teneinde nu de reorganisatie te kunnen voltooien is echter een kast om album.s foto's, negatieven enz. daarin te kunnen hergen, zeer noodzakelijk. Wil deze kast goed zijn, d.w.z. van zoodanige constructie, dat zij zelfs in een nieuw raadhuis niet misplaatst zou wezen, dan zou daarvoor een bedrag van 450.moeten betaald worden. Wil men dan tevens den achterstand inzake de foto grafische opnamen inhalen, zoo ware aanvulling van den post met nog 250.noodig. Nu zouden Burgemeester en Wethouders met een en ander wel willen wachten tot de volgende begrooting, doch dit zou tot gevolg hebben, dat niet alleen de achterstand grooter werd, doch ook de reorganisatie zooveel later haar beslag zou krij gen, wat niet in hel belang van 'het archief zoude zijn. Op grond van het vorenstaande hebben onder- geteekenden derhalve de eer den Raad te ver zoeken, voor bovengemelde doeleinden een cre diet van 700,toe te staan. (w.g.) A. J. de Waal Malefijt. J. Th. Bornwater. D. Blankevoort Dzn. De heer de Roo van Alderwerelt heeft niets tegen dit voorstel doch het doet een beetje eigenaardig aan voor spr. dat voor enkele jaren terug een kast voor 350.is aangekocht. Is deze kast nu niet goed meer en wat zal er dan met die kast gebeuren? De beer Schnlz vindt het vreemd dat bij dit voorstel van enkele raadsleden niet is een advies van B. en W. Op de begrooting is ook nog over het fotografisch archief gesproken, doch niet over een kast. De heer Laan deelt mede, dat de beide Wethou ders er liever mee zouden wachten tot de vol gende begrooting, daar het niet zoo urgent is. De heer de Waal Malefijt bepleit vooral aan neming van dit voorstel, daar het archief er zeer mede gebaat zal zijn. ■Wordt aangenomen z.h.s. Punt 9. Voorloopige vaststelling van het uit breidingsplan voor: a. het terrein tusschen Munterslaan en Zand- voorterweg; b. het Naaldenveld. Wordt vastgesteld. Punt 10. Vaststeltling bouw- en wegenplan van het terrein: a. tusschen Munterslaan en Rijnegomlaan; b. tusschen Teding van Berkhoutlaan en Houtvaart. Wordt vastgesteld. Punt 11. Wijziging gasprijs voor grootverbrui kers. Toen in de raadsvergadering van Januari j.l. hel voorstel tot vaststelling van een afzonderlijken gasprijs voor groot-gasverbruikers werd aangehou den, heeft de Directeur der Haarlemsche gasfa briek van deze gelegenheid gebruik gemaakt om nadere voorstellen ie dien aanzien in te dienen en 't is op grond daarvan, dat B. en W„ in overeen stemming met het advies der Gascommissic, het volgend voorstel doen. De gasprijs voor de gewone gasverbruikers (niet muntgasverbruikers) bedrage (zooals thans reeds het geval is): Voor de eerste 30 M3 per maand f 0.13 per M3. Voor de volgende M3 per maand f 0.10 per M3. De gasprijs voor de gasverbruikers van meer dan 2000 M3 doch minder dan 5000 M3 per jaar bedrage: Jaartarief A. Voor de eerste 360 M3 f 0.13 per M3. Voor de volgende 1640 M3 f 0.10 per M3. Voor de meerder verbruikte M3 f 0.07 per M3. De gasprijs voor de gasverbruikers van meer dan 5000 M3 per jaar bedrage: Jaartarief B. Voor de eerste 5000 M3 f 0.07 per M3. Voor de meerder verbruikte M3 f 0.06 per M3. Invoering van dit jaartarief B is slechts moge lijk, als Haarlem zich verbindt om voor deze grootverbruikers aan Bloemendaal in rekening te brengen: een inkoopprijs van 5 cent (bestaande uit een kostprijs van 4 cent plus een halve cent (Tegenover de Middelbare Technische School) OPGERICHT 1903 HN/EcLcLteSLSllS. voor Elegante Heeren- en Dameskleeding BILLIJKEN PRIJS winst plus een halve cent perskosten) en wijziging van dit jaartarief B geschiede in verband met wijziging van den kostprijs. Wie gebruik wil maken van jaartarief A, be hoeft geen afzonderlijk contract aan te gaan, doch wel is daartoe de gasverbruiker volgens jaarta rief B verplicht. Gebruikt deze laatste echter min der dan 5000 M3 in één jaar, dan wordt hem bet verbruikte gas berekend volgens jaartarief A. Mocht de Raad de hierboven aangegeven tarie ven aldus vaststellen, dan ligt het in de bedoe ling van B. en W., deze tarieven te beschouwen als ie zijn ingegaan op 1 Januari 1925. Ten slotte kan worden medegedeeld, dat vol gens het verbruik van heden ongeveer 21 personen van jaartarief A en 1 persoon, die centrale gas- verwarming heeft, voor jaartarief B in aanmer king komen. Wordt aldus vastgesteld. Punt 12. Aanvrage crediet voor oprichting van nrinoirs. Aangezien meer en meer de noodzakelijkheid gebleken is om in het Bloemendaa sche bosch (o.a. in verband met de zedelijkheid) en elders urinoirs te plaatsen, stellen B. en W. voor om een begin van uitvoering hieraan te geven door deze gelegenheden op te richten. a. een achter het Pannekoekenhuisje; b. een in het bosch nabij hotel Klein Zomerzorg; c. een bij het eindpunt der tramlijn Verwulft Overveen tegenover het gesticht Duinrust en vra gen daartoe een crediet van 1000.aan. De minderheid van het College verklaarde zich niet met de plaatsing sub a en b te kunnen ver eenigen. Een vroolijke discussie ontspon zich naar aan leiding van dit voorstel waarbij de Voorzitter te kennen gaf geen voorstander te zijn van derge lijke inrichtingen. De beide Wethouders motiveer den hun voorstel door er op te wijzen dat als deze inrichtingen er zijn, de politie of de bosch wachters ook meer macht in handen zullen heb ben dan thans 'het geval is. Men staat thans nog machteloos. Besloten werd een crediet te verstrekken, doch tot een onbepaald bedrag, daar hij het gevraagde crediet geen waterleiding was inbegrepen, terwijl ook de inrichtingen zelf eerst nog zullen worden bekeken hoe deze in de gemeente Schoten zijn. Dit op advies van den heer Prinsenberg. Punt 13. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. 1. Verzoek van J. D. Meeuwig te Bloemendaal om ontheffing van art. 7 der Bouwverordening voor bouw van een winkelhuis met bovenwo ning op den Zuidelijken hoek der Dr. Dirk Bakkerlaan en den Bloemendaalsche weg. B. en W. stellen voor, de gevraagde ontheffing te verleenen. Aldus besloten. 2. Verzoek van P. Th. Blankwaardt voor bouw van den erker aan een landhuisje aan de Cats- laan. B. en W. stellen voor, de gevraagde ontheffing toe te staan. Aldus besloten. 3. Verzoek van Boerrichter en Houtkamp voor houw van drie woonhuizen aan de Klaphek laan. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar 'bedoeld perceel slechts ruim te biedt voor twee woningen; cm dezelfde reden weigerde de Raad in zijne vergadering van 19 Februari een dergelijk verzoek. De heer Prinsenberg stelt voor het verzoek wel toe te staan. De beide Wethouders bepleiten aanneming van het voorstel van B. en W. 't Is weer de gewone geschiedenis, zeggen de heeren, men koopt grond voor twee en vraagt aan voor drie. En waar dit grond is die pas in exploitatie is vinden zij het voor alles wenschelijker de afwijking niet toe te staan. De heer Otto ondersteunt het voorstel van den heer Prinsenberg. Nog andere heeren willen de afwijking wel toe staan. B. en W. bestrijden de meenig der heeren en de Voorzitter leest ter bekrachtiging van hun mo tieven een schrijven voor van een bewoonster tegenover deze nieuw te bouwen panden en waar in vermeld dat de welstand van deze omgeving, en vooral ten opzichte van haar pand, niet toe laat dat daar drie in plaats van twee woningen worden gebouwd, waardoor de open ruimte te gering wordt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1