timed ings tweede blad Plaatselijk Nieuws. M IDANS kNSDORP De Weeldebelasting. >VE RVEEN Beddenmakerij jb: 108. ARD [rijkinrichting de goedkoopste LINCOLN de meest volmaakte Een gewone Stofzuiger is een gebrekkig hulpmiddel. [AUÖ OÉPKËSl rroTooPAXF" N ESSEX [D VAN TUINEN seer-Inrichting jELHANDEL Haarlem en Heiwerken BIN S Luxe Automobielen en Onderhoud beweg 8 - Tel. 22387 EMENDAAL in H. DE MON BLOEMIST „Bloemendaaisch Weekblad" VOS &R0UWENS. Smedestraat 38 - Tel. 15497-22156 OVERVEEN. INGEZONDEN. - Bloemendaal No. 12. :mendaal telef. 22444 AN 35 TEN HEESTERS AN TENNISBANEN SCHOTEN UGüE BEDIENING )S versirekt HERT HILVERSUM I - Tel. 2493 - alle voorkomende LfcN KUNDIGE ADRES overveen - telef. 14416 Aanleg van Tuinen. HAARLEM n - Motorrijwielen esst-aat 71 - SCHOTEN Levering van boomen, veg 74. Overveen. Tel. 14419. ,je bent vanaf dit oogenblik de stal en breng het vee mee naar het bosch. Maar. t je de wolven en de beren ezahl en hij ging naar den ;uwe, hem onbekende bees- lijk keken ze hem aan. Daar it over de schapen en de de dieren te beschermen, idelijke woorden dreef hij i. oer, „je gaat toch niet met bosch, want die zullen ze- door de wolven. Die bees- Jevaar en kunnen niet vlug mij over, baas. Ieder dier zal ik je vergoeden", ets, wat Riibezahl niet ver- ige knecht hebben wij nog oer tegen de boerin. „Geel aardappelen vanmiddag. Als me wel genoeg eten. Maar r het geld heeft om de die- de wilde beesten zullen ch, geen jas en geen tasch. ik". als hij slaapt, zijn kleeren :hien heeft hij het loon van in zijn buis genaaid", al het vee naar het bosch. ke knuppel en zong luid «n /el een half uur in 't rond boerin luisterden en keken ing aan. ,,'n Rare knecht. (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 28 MAART 1925 In alle belanghebbende kringen heeft de indie ning van 't wetsontwerp tot aanvulling van de Ze gelwet 1917, waarbij de invoering wordt voorge steld van een weelde- en verteringsbelasting groote ontstemming en bevreemding gewekt. Men vraagt zich aan den eenen kant af, wie de des kundigen zijn, die in deze aangelegenheid de re geering hebben voorgelicht, terwijl aan den ande ren kant verondersteld wordt, dat geen deskun digen geraadpleegd zijn en men aan 'het Ministerie van Financiën zichzelf bevoegd acht, om over deze belangrijke bedrijfs-aangelegenheden te kunnen oordeelen. Dat hiertegen opgekomen moet worden, ligt voor de hand en verwacht kan worden, dat men uit alle bedrijven zijn stem zal laten hooren, ten einde deze onsympathieke wet gewijzigd te krijgen, of indien mogelijk te doen verwerpen. Wel wordt voorgesteld belastingverlaging eener- zijds, o.a. der inkomsten- en verdedigingsbeiasting, waarvoor dan de Regeering om aan geld te komen up meer billijken grondslag deze weeldebelasting anderzijds in de plaats wil stellen, doch het is zee de vraag of de voordeelen van deze verplaatsing van belastingdruk zullen opwegen tegen de nadee len. De verlaging blijft mogelijk een belofte, een nieuwe zakenbelasting er extra bij zal wel fei blijken te zijn, waarmede ook rekening gehoucL. dient te worden bij de bestrijding van dit ontwerp. Deze wet beiooft niet alleen uitbreiding van be lastingdruk, maar beteekent bovendien bedrijfsbe kmmering; iemand, die in drukke zaken koopt over de toonbank betaalt en vlug den winkel ver laat, eischt nu een gezegelde kwijting, die me. hem zal moeten verstrekken, wat in drukke za ken, vooral op de Zaterdagen, een hopelooze ver warring zal geven. Voor elk weelde-artikel moet een gezegeld be wijs afgegeven worden, tenzij de winkelier van de verplichting, tct zegeling is ontheven, door een abonnement te nemen, dat wil zeggen, dat hij maandelijks een staat over moet leggen van alle door hem geleverde weelde-artikelen, waarvoor dan het vereischte percentage betaald moet wor den. Hiermede h eft men het den kooper gemak- i elijk gemaakt en worden de onaangenaamheden voor hem tot een minimum beperkt, maar daar- r.ede is tevens ook, wat bedrijfsbelemmering be- t* eft, het principe van deze wet te veroórdeelen, omdat beslag gelegd wordt op den tijd van den G.nkelier of zakenman in het algemeen. Deze wet zal groote onbillijkheden met zich brengen en aanleiding zijn, dat er veel minder waardige artikelen worden gefabriceerd, zoodat Holland, dat in het buitenland reeds den naam heeft van een duur land te zijn, nu ook een slech ten naam zal krijgen, duur en slecht zal bet ge volg zijn. De eene streek wordt sterk bevoordeeld boven de andere door de voorgestelde lage prijs-grens, het is bekend dat Waalwijk beter en duurder fa briceert dan b.v. Dongen. Het Waalwijksc'he schoeisel valt bij verkoop door den winkelier, vol gens het tarief van 15.onder de weeldebe lasting en zal zoodoende minder genomen wor den, waardoor Dongen extra bevoordeeld wordt zoodat het te verwachten is, dat deze scheeve verhoudingen aanleiding tot ontduiking zullen ge ven. Zooals de wet nu luidt, zal het trouwens geen zuivere weeldebelasting zijn. Een arm amb tenaartje, voor wien het woord weelde alleen al een bespotting is, zal uit economische overwegin gen bij voorkeur nemen een paar bottines van on geveer 20.omdat hij daar eenige jaren mee doet en zeer lang vrij blijft van groote reparatie kosten. Hij zal daarvoor 10% weeldebelasting moe ten betalen. Anders staat de werkman er voor, die zich iedere drie maanden een paar dcorge- naaide schoenen koopt van 10.per paar. Deze werkman, die zich de luxe permitteert om alleen I 40.per jaar aan nieuwe schoenen te besteden, blijft vrij van de weeldebelasting. De mondaine vrouw die zich in weelde baadt en elke maand een paar brocaat- of suède-schoentjes koopt van J 14.b hoeft hiervoor, volgens dit ontwerp, al evenmin luxe-belasting te betalen. De arbeider daarentegen, die door een ongeluk aan zijn voe ten getroffen is, invalide wordt en zich door de Rijksverzekeringsbank 70% van zijn loon toege wezen ziet, maar voor zijn invaliditeit maatschoe nen noodig heeft van 50.per paar, valt daar door wel in de weeldebelasting; die armoe en mis vorming wordt bij elk paar schoenen belast met 10% cf ƒ5.Menige arbeider, polder- en grond werker, die voor zijn werk laarzen noodig heeft welke bijna altijd boven de 15.komen, is even eens weeldebelasting verschuldigd, wat toch nooi de bedoeling van de wet mag zijn. Fn zoo komen we aap de maatschoenmakerij waarvoor dezelfde grens van 15.gesteld is. Dit is een onhoudbare opvatting, waar de regee ring met nadruk op gewezen moet worden. Reeds voor jaren is er door mij de aandacht op geves tigd» dat de maatschoenmakerij geen luxe-werk "leer kent. De vele bedrijfsbelemmeringen (8-uren- dag) en belastingen (soc. wetten) maken de maat- schoenen altijd nog te hoop in prijs, om door ve len genomen te kunnen worden. Wie 't maar eenigszins kan, gaat kcopen en moet zich bepalen k-v het dragen van confectie-schoeisel; verreweg |iet grootste deel der voetlijders kan, hoe noodza- 'clijk dit ook is, geen gebruik maken van maat werk, omdat het product voor hen te hoog in Pnjs is. Hierdoor is de maatschoenmakerij een zeer noodlijdend bedrijf geworden en zal, wordt dit omwerp ook wet, geen reden van bestaan meer ebben. De maatschoenmakerij is haar luxe-werk a lang kwijt en bestaat alleen nog van abnormaal werk, voorziet alleen in nood-toestanden. Nu wil jnen, naar verluidt, abnormaal werk trachten vrij e rijgen; dit zal wel te bereiken zijn. Waar moe- en ander de voetlijders blijven met hun beurzen? m mm waar begint dan wel het begrip „abnor- niaa M.i. moeten de schoenen, die dat begrip n,0lj7aa' aan kunnen loonen, vrij van belasting d WOrden. Geen maatschoen, of hij heeft de bewijzen in zijn inrichting, in zijn samenstelling, waaruit het bewijs te leveren is, dat maatschoenen evenals breukbanden b.v., orthopaedische appa raten of geneesmiddelen zijn. Er moet getracht worden schoenen met vaste bruggen, wiggen, vilt- bewerkingen, stalen of houten veeren, kurken en andere orthopaedische toepassingen vrij te krijgen. Wij zijn maatschoenmakers en hebben ons altijd verzet tegen losse bruggen, omdat het geen schoenmakerij is, geen doelmatige bestrijding van voetlijden geeft, althans in het nadeel is van het voetlijden. Wordt hierop niet speciaal door de or ganisatie en voormannen, die den strijd zullen moe ien voeren, gelet, dan gaan alle voetlijders over tot goedkoope confectie met platvoetzolen en komt le maatschcenmaker met zijn vaste bruggen zeer leker in het gedrang. Hetzelfde geldt voor wiggen, ook dat is zichtbare orthopaedie, doorloopende a kik en tot den bal, dito stalen veeren op de bin nenzolen aangebracht, houten hevels; het bewijs is altijd te leveren, eveneens van kurken, wat van zelf spreekt. Leggen wij den nadruk alleen op abnormaal werk, dan is dat in principe wel juist, want de tegenwoordige maatschoenmaker maakt geen nor- naai werk meer, doch men plaatst de Regeering voor moeilijkheden met de bewijslevering; deze Tal alleen de groote en zichtbare misvormingen vrij laten, of zij loopt in deze weer achter den nedicus aan en zal vrijstelling van belasting ver eenen op medisch advies. Daarom vestig ik er de andacht op van betrokkenen, die voor onze be langen hebben te waken, om te trachten die mid- Men vrij te krijgen, die het schoeisel van den naatschoenmaker ook daadwerkelijk stempelen tot bnormalen of orthopaedischen arbeid; maatschoe- ïen zijn geneeskundige apparaten; worden die bij den voetspecialist niet belast, dan behooren zij nj de maatschoenmakerij ook onbelast te blijven. Over vaste bruggen nog een andere toelichting, «mdat naast vaste bruggen ook losse bruggen be- taan. Vaste bruggen zijn het geneesmiddel bij uit- lemendheid en het uitsluitend eigendom van den laatschoenmaker; de organisatie dient dat te we- len en te erkennen en er tevens voor te waken, lat in dezen strijd voor den maatschoenmaker terk het verschil uitkomt tusschen vaste en losse bruggen. Wordt dat niet begrepen en niet doel matig bestreden, dan komt het grootste en belang rijkste bestaansdeel van ons vak in het gedrang. Want de levering van de meeste laarzen en schoe nen, die de maatschoenmaker nog te maken krijgt, wordt hem opgedragen om zijn vaste bruggen, en hoewel het onmisbare en zeer belangrijke ortho paedische apparaten zijn, zoo zullen zij toch nooit vcor hef begrip abnormaal in aanmerking komen. Vaste en losse bruggen zijn altijd vuur en watei geweest, hebben altijd strijd opgeleverd in het na deel van het voetlijden en den maatschoenmaker. De handel en de medicus, die geen vaste bruggen kunnen brengen en toch uit het voetlijden geld willen halen, hebben niet alleen de belangen van het voetlijden opgeofferd aan winstbejag, doch ook de belangen ven den maatschoenmaker sterk geschaad. Blijven nu maatschoenen onder de weel debelasting of alleen als abnormaal werk ten deele vrijgesteld en wordt er geen verschil gemaakt tus schen -4e afzonderlijke toepassingen van den maal- sohoenmaker, dan krijgen we andermaal een wan toestand, dan zullen losse bruggen van den handel en den medicus als geneesmiddel vrij blijven van deze belasting en het schoeisel met vaste bruggen niet erkend worden als abnormaal werk en dus wel belast worden. Na rijpe overweging acht ik het mijn plicht den raad te geven, er bij de Regeering op aan te dringen, dat de belastbare grens van 15.bij confectie-schoeisel noodzakelijk verplaatst dient te worden tol 20.omdat -de limiet van ƒ15. den kooper zoowel als den winkelier en den fa brikant ten zeerste dupeert. Voor de maatschoenmakerij, die over één kam geschoren wordt met confectie-schoeisel, moet voorts getracht worden vrijstelling te bereiken voor orthopaedische toepassingen, waardoor maat schoenen geneesmiddelen worden en voor vrij stelling in aanmerking behooren te komen. Daar algemeene, groeps- en gecombineerde ver gaderingen in uitzicht gesteld zijn en hier een groote, algemeenebelangenstrijd gevoerd zal wor den, verdient het aanbeveling, dat zij die een oordeel in deze hebben, dit ook in het Vakblad uitspreken, zoodat door vruchtbare gedachtenwis- seling de toestand juist beoordeeld kan worden. 'Haarlem. ALEX HUIJKMAN. BLOEMENDAAL. Door de Feestcommissie van het te houden mu- ziek-concours door „Oefening kweekt Kunst" werd te volgende, circulaire aan de Ingezetenen van Bloemendaal gezonden: Zooals U uit de bladen en ook wellicht op an dere wijze bekend zal zijn, organiseert het Fan- fare-ccrps „Oefening Kweekt Kunst" van het Prov. Ziekenhuis op 21 en 24 Mei a.s. een concours in onze Gemeente voor muziek-gezelschappen, aan gesloten bij den Bond voor Harmonie- en Fan fare-corpsen in Noord-Holland. Vergissen wij ons niet te zeer, dan zal het voor de eerste maal zijn, dat in Bloemendaal een con cours gehouden wordt. En wel mogen wij als vast staand aannemen, dat een concours in onze mooie Gemeente gehouden, zeer velen naar Bloemendaal en haar schoone omgeving zal lokken. Zooals steeds elders bleek, werd door samen werking van de ontvangende vereeniging met de ingezetenen hunner woonplaats een concours ver kregen, waarvan met groote voldoening gesproken werd en waaruit groote waardeering voor het mu zikale leven sprak. Daar ook onze beide andere, in deze Gemeente gevestigde corpsen, n.l. Sursum te Bloemendaal en Euphonia te Overveen, aan dit concours zullen deelnemen, meenen wij niet te veel te zeggen, wanneer wij de verwachting uitspreken, dat ge heel Bloemendaal met deze plannen zal sympathi- seeren. Reeds kwamen van verschillende zijden betui gingen van belangstelling is. Zoo vormde zich reeds een Eere-comité bestaande uit de heeren: Jhr. A. Bas Backer, Burgemeester dezer Gemeen te; J. C. Laan, wethouder; E. W. van Nederhasselt, wethouder; Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berk hout, oud-wethouder; Mr. D. E. Lioni, advocaat en procureur; J. C. Kaars Sijpestein; A. W. Mi- chels, voorzitter van de Commissie van Bestuur van het Prov. Ziekenhuis en Dr. W. M. van der Sc'heer, Directeur van het Prov. Ziekenhuis. De vereeniging „Bloemendaalsch Bloei" besloot bo vendien reeds een som van 100.beschikbaar te stellen. Het doet de Feestcommissie genoegen te kun nen vermelden, dat de heer J. C. Laan het prach tige terrein, gelegen in de kom van Duin en Daal beschikbaar stelde voor het houden van het con cours. Na vorengenoemde betuigingen van instemming met dit concours van zoo vooraanstaande ingeze tenen onzer Gemeente, meent de Feestcommissie zich dan ook met de meeste vrijheid tot U te mo gen wenden om een bijdrage voor dit feest. Zij hoopt door 'dit concours een tweetal feestdagen te organiseeren voor geheel Bloemendaal en om geving. Zij vleit zich met dé hoop, dat ieder naar draagkracht zijn bijdrage zal willen offeren, en neemt de vrijheid U beleefd uit te noodigen, bij gaand ibiljet ingevuld mede te geven, wanneer U binnen enkele dagen om antwoord zal worden ge vraagd. Volgen de namen der Commissie en een intee- kenbiljét. Tentoonstelling. De af deeling Bloemendaal van den Volksbond te-gen Drankmisbruik heeft Zondagmiddag weer haar jaarlijksche tentoonstelling gehouden van voorwerpen welke op de cursussen zijn vervaar digd. Deze cursussen, welke geleid worden te Bloe mendaal door mej. J. Soeters te Overveen en door mej. S. M. Hulshoff, hebben dezen winter 4 maan den geduurd en werden te Bloemendaal door 26 meisjes en te Overveen door 38 meisjes trouw bezocht. De leidsters waren dan ook vol lof over hun leerlingen. Wat de tentoongestelde voorwerpen betreft, deze mochten gezien worden. Allerlei voorwerpen, in hoofdzaak geschikt voor de huiskamer waren tentoongesteld met vermelding der namen door welk kind deze waren vervaardigd. Behalve de vervaardigde handwerken van meis jes was ook tentoongesteld een volslagen boot, welke door jongens was vervaardigd. Er kwam tamelijk veel bezoek. Vooral de ouders der leerlingen waren benieuwd hoe een en ander er wel uitzag. De heer Bellardi, beter bekend onder den naam van Willy van Houten, heeft er goed slag van de menschen eens lekker bij den neus te nemen. Hij doet alles wat een &nder~»ek-4oen kan, maar hij doet het op zoo'n handige wijze, dat men er ver stomd van staat. De geesten zijn hem ook goed gezind en als ze den heer Bellardi van dienst kunnen zijn, dan zijn ze altijd present. Zoo was de heele hokus pokuswereld Zaterdag avond in de groote zaal van Hotel Vreeburg aan wezig en werden er onder leiding van den hek senmeester (Bellardi) verschillende sterke staaltjes van goochelkunst gegeven, terwijl de geesten ook niet ontbraken en zich ook lieten hooren. Om al de goocheltoeren, die werden verricht te beschrij ven iS* onnoodig. We kunnen volstaan met te zeg gen dat ze allen uitmuntend slaagden en de be zoekers verstijfd aan hun stoelen deden vastzitten. Een koude rilling doorvoer het lichaam van de bezoekers toen het geestenkabinet ten tooneele verscheen, waarin heele vreemde dingen gebeur den. De heer B., wiens beide polsen, door een paar leden van het publiek, stevig op den rug ge bonden werden, nam plaats in het kabinet alwaar verschillende voorwerpen, zooals hamer, zaag, plank, spijkers en verschillende bellen van een arreslede lagen en nadat het kabinet met een gordijn gesloten was, hoorde men weldra een vrees'lijk gehamer, gezaag, getimmer en geklingel der bellen. Nadat het gordijn weer opengescho ven was zat de heer B. nog in dezelfde houding terwijl zijn handen nog steeds gebonden op zijn rug zaten. Een groot vraagteeken behoort hier achter. De heer Van Houten heeft bewezen op het «gebied van muziek ook geen onbekende te zijn en docr hem werden op voortreffelijke wijze eenige nummers ten beste gegeven op verschillen de exodische muziekinstrumenten. Vooral het num mer dat op het zoogenaamde imitatie Tuschinski- orgel werd gespeeld, was buitengewoon en oogstte veel succes. De heer B. heeft ons den heelen avond aangenaam 'bezig gehouden en het was zeer te be treuren, dat er maar 25 bezoekers waren, waarop de kans om nog zoo'n avond te krijgen, natuurlijk geheel /vervauien is.t Het kindermatinee, dat des middags gegeven werd, was beter bezocht, aldaar telden we ruim 200 kinderen, die zich eveneens kostelijk geamuseerd hebben. Het bal dat na de avondvoorstelling gehouden zou worden, ging we gens gebrek aan belangstelling niet door. Dcor bet Chr. Fanfarekorps ,*Sursum" zullen op den eersten Paaschdag bij 4e Ned. Herv. Kerk des morgens om acht uur Opstandingsliederen ten gehoore worden gebracht. Personalia. Voor het examen apothekers-assistent slaagde te Amsterdam mej. L. Schipper, alhier. Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Tot vice-voorzitter der afdeeling Overveen Bloemendaal is in de plaats van den heer Leo J. W. Bijvoet benoemd de heer C. H. Kramer. Importeur: N.V. Haarlemsche Auto Centrale, Stationsplein, Tet. 11094 r a M HIJ KLOPTEN Hl) VEEGTEN HIJ ZUIGT!! Alleen DE HOOVER is een volmaakte REINIG1NGS-MACHINE. Wij willen het U gaarne toonen zonder eenige verplichting uwerzijds. DE KONINKLIJKE VEREENIGDE TAPIJTFARRIEKEN TE DEVENTER aniwoord o.a. op vragen van de P.E.N. te BLOEMENDAAL: d. Wij hebben uit de aard der zaak meerdere machines beproefd, doch de pracnsche resultaten hiervan waren van dien aard, vooral op zware Smyrna-Tapijten, dat wij met deze proeven niet zijn doorgegaan. Wij voor ons zijn over het gebruik van DE HOOVER zeer tevreden en worden onze meeste kwaliteiten (d.w.z. die een pool hebben) met DE HOOVER behandeld voor zij de fabriek verlaten. Door deze behandeling wordt de scheerwol verwijderd, dat met een gewone schuier niet te verwijderen is. Uit een en ander zuil U bemerkt hebben, dat wij DE HOOVER ten zeerste aanbevelen ook wat betreft de soliede bouw. Vergelijk b.v. de rustig loopende motor met de gierende motoren van andere merken. Ten slotte deelen wij U mede dat wij voor onze Smyrna-Tapijten het grooie model aanbeveli n. p.p. Koninklijke Vereeniyde Tapijtfabrieken (w.g.W. L. STEVENS OFFICILLLE HOOVtK-AOENlEN Blo&mendaalsche Amateur Fotografen Vereeniging. Woensdag, 18 Maart 1925, hield bovengenoemde vereeniging hare maandelijksche bijeenkomst in Restaurant Brinkmann onder voorzitterschap van den heer J. C. Mol. Bij 'de ingekomen stukken bevond zich een aan tal prospect! van de Internationale Foto Tentoon stelling, Idie van 20 tot en met 27 Juni a.s. te Ban doeng (N.-O. Indië) gehouden zal worden; de voor zitter wekte de leden op zoo mogelijk Iets voor deze Tentoonstelling gereed te maken, In verband met het ontwerp Weeldebelasting, waarin ook fotografische artikelen zijn opgenomen, werd. door den heer Gerhard voorgesteld hiertegen een request in te dienen; over dit onderwerp werd eenige discussie gevoerd, waarna het besluit werd genomen teigen dit ontwerp geen actie in te stellen. Vervolgens werden 10 nieuwe leden geboekt die zich bij gelegenheid van de onlangs gehouden Propaganda-Vergadering als candidaat-lid hadden aangemeld. Hoewel die aantal niet onbevredigend genoemd mag worden, hoopt het bestuur, dat nog meerdere amateurs, die deze zoo druk bezochte Propaganda-Bijeenkomst bijwoonden, zich als can didaat-lid aan den Secretaris, den heer H. J. M. Bekkers, Overboschlaan 14 te Heemstede, zullen opgeven. Aan den wand prijkte een zeer mooie collectie foto's, alles nieuw artistiek werk van den heer J. Smit, lid der Vereeniging; tevens waren ten toongesteld de inzendingen voor den onderlingen wedstrijd „Herfstlandschappen", waarvoor diplo ma's werden toegekend aan de heeren F. J. Quin- tus, P. Windt en J. van der H rst. Voorts werd in principe besloten binnenkort we der een clubtocht te houden, waaromtrent het Bestuur nog nadere mededeelinig aan de leden zal doen. Waar zich hoe langer hoe meer de noodzake lijkheid deed gevoelen tot het installeeren van een commissie van materieel, werden door het Bestuur de heeren J. Smit, P. Windt en J. Panman aange zocht in deze commissie zitting te nemen; den heer J. Smit werd een fotografisch boekwerk aan geboden als blijk van waardeering voor al hetgeen hij steeds in het belang van de vereeniging heeft gedaan. De heer Gerhard deed verschillende mededee- lingen uit de praktijk; spreker behandelde enkele bijzonderheden omtrent den belichtingstijd van kleurenplaten en ook van opnamen bij kunstlicht terwijl tevens het ontwikkelen van onderbelichte platen ter sprake kwam. Vervolgens werd van gedachten gewisseld om trent het uitspoelen van platen en papieren, waar bij de verschillende methoden ter verwijdering van de hypo werden besproken. Dé aangekondigde projectie van een collectie Engelsche lantaarnplaatjes moest vervallen, aange zien de zending nog niet was aangekomen; in de plaats hiervan werden twee kleinere collecties lantaarnplaatjes geprojecteerd; de eerste bevatte Zwitsersche beelden van den heer W. P. Wouter- sen, terwijl de andere collectie gemaakt was door den heer Wüst te Zand voort en welwillend ter beschikking van de vereeniging gesteld werd door tusschenkomst van den heer Zwartser; beide col lecties gaven veel moois te genieten. Daarna proefprojectie en sluiting. Aula Kennemer Lyceum. Door de vrijgevigheid van een der ouders van een der leerlingen van het Kennemer Lyceum, is het Lyceum nu ook in de gelegenheid gesteld een f lmapparaat te installeeren in de daarvoor bij den bouw reeds ingerichte cabine van de aula. Door eenige kleine veranderingen in de verlich ting van de aula zal de zaal nu aan de eischen voldoen, ook voor lichtbeelden- en filmvoorstel lingen. 'De eerste film-voorstelling zal plaats vinden he denavond, 28 Maart, voor de leden der Kennemer Lyceum Vereeniging ,de 'leerlingen vereeniging en enkele genoodigden. Vertoond wordt (toegelicht door Dr. Jac. P. Thijsse, leeraar aan het Lyceum) de Leeuwenhoekfilm, kinematografische voorstel ling van het leven en de voornaamste ontdekkin gen van Leeuwenhoek, vervaardigd door den heer J. C. Mol, van Bloemendaal. Voor enkele andere lezingen en filmvoorstellin gen is reeds door een paar besturen van vereeni- gingen beslag gelegd op deze schoolbioscoopzaal. (St. Editie). Het jubilé-Tesselaar. Aan den heer Tesselaar, die Dinsdag 25 jaar in dienst was van den heer mr. J. Luden werd des avonds een serenade gebracht door de R.K. Mu ziekvereniging „Euphonia". Dit was een 'heele verrassing voor den jubilaris, voor wien de dag door de vele blijken van belangstelling tot een onvergetelijke gemaakt is. Van den zoon des hui zes ontving de jubilaris een fraaie vulkachel. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O.L. School hebben zich 99 sollicitanten aange meld. Benoeming. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan alhier den WelEerw. Heer A. J. M. v. d. Burg, die kapelaan is te Vlissingen. Personalia. Voor het eindexamen van de Rijkstuinbouwwin- terschool te Aalsmeer slaagde de heer W. J. M. Roozen, alhier. ('Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Geachte Redactie, Het zij mij vergund de bemiddeling van Uw blad in te roepen om de vraag te stellen, of het'werke lijk geoorloofd is, dat onze kinderen door bios coopexploitanten of goochelaars worden lastig ge vallen met reclamebiljetten. Op Vrijdag 20 Maart werd aan de schoolgaande kinderen uitgedeeld een papiertje van een goochelaar Bellardi, met een rechtstreeks tot de kinderen gerichte verlokking om naar een voorstelling in Hotel „Vreeburg" te gaan en „vrindjes en vriendinnetjes" over te halen ook te komen. Dit heeft in heel wat huisgezinnen onrust en ongenoegen gegeven. Mijn vraag is, of deze paedagogisch onverdedigbare handeling niet te verbieden zou zijn door een bepaling in de poli tieverordening, dat aan minderjarigen geen recla mebiljetten e.'d. mogen worden uitgedeeld. We gaan m.i. steeds verder op den weg van exploitatie onzer kinderen, buiten de ouders om, door open bare vermakelijkheids-ondernemers. Met dank voor de plaatsruimte, Dr. A. DE VLETTER. 5 HAiPTENU ISTIAVN II I BLOEMENDAL OPNAMEN IN EKiEN OMGEVING-I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 5