m Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang TWEEDE BLAD 42 RENTEVERGOEDING A. H. fl. STEUR Jr. 5685»- AN D£N BOSCH er „LE NOBEL" Fotografisch Atelier D F"Gr'Houtstr-169, Tel-13472 HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING - BLOEMENDAAL VERVEEN D VAN TUINEN 19e JAARGANG ZATERDAG 16 MEI (925 No. (9 Uitgever: A. EiKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. Kinder=Exploitatie. HEEREN" EN DAMESKLEERMAKER Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEED ING tegen billijke prijzen reg 8, Tel. 22387 „Bioemendaalsch Weekblad" ZATERDAG 9 MEI 1925 BLOEMENDAAL. De Citroën=Karavaan AERDENHOUT. H AARLEM. VAN HIER EN DAAR. ■■■■■■In aI^BB H DT QEQEVEN DOOR 5NDAALSCHEWEG 148 andschilderd Glas idschilderde Lampen Qlas in Lood l. Gracht 62, Haarlem Telefoon 11042 Gevestigd 1892 AN 35 TEN HEESTERS AN TENNISBANEN Vlfc'rN. bj 'r - VV WEEKBLAD Abonnement! Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. V.-; f? «e I NAAR DE NIEUWE TIJDEN. De roeper door de wereld, kleine mensch Wandelt langs de grassen en de struiken, Zijn oog is overal, het is de fijne lens, Het glinsterend kanaal waarin de dingen duiken. Hij weegt ze met zijn oor, en op zijn tong Proeft hij de fijne cellen hunner geuren, Van wat in diepten en in hoogten zong Verneemt hij het inwendige gebeuren. Hij neemt ze in zich op, hij wordt hun taal, Profeet wordt 'hij, hun aller toekomst zingende, De hooge stem van glinsterend metaal, De hemelen en aard bedwingende. (A. VAN COLLEM). (Nadruk verboden). Neen, ik doel nu niet op de afschuwe lijke praktijken, waarvan een vorig ge slacht getuige is geweest: het afbeulen van kinderen ten bate van landbouw of industrie. Ook heb ik het oog niet op de paupertjes met marmotjes of de kermis klant jes, die men op bedelen africht. Ik denk op het oogenblik aan de kinderen van mijn nette, fatsoenlijke en welgestelde le zers, wier kroost een verzorging geniet, zoo nauwlettend en alzijdig, als het in de eeuw van het kind maar kan. En toch, deze kinderen, die het aan niets ontbreekt, voor wie men de dokter haalt als ze maar nauwelijks kuchen en terwille van wier opvoeding de ouders boeken lezen en deskundigen raadplegen; deze kinderen Een aardig KINDERPORTRET verhoogt liet geluk van uw jaardag DEPOSITO, dagelijks opeischbaar 11/2 voor een maand vast prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 3 voor een jaar vast 4V2 L- SPAAR DEPOSITO (Spaarbankboekjes tót maximum f 2500.—) 4 Groote bedragen of andere termijnen op nader overeen le komen voorwaarden. De reclame heeft zich meester gemaakt van het kind en exploiteert het kind op schromelijke wijze. Och, heeft ze eigenlijk wel ooit iets anders gedaan dan partij trek ken van de natuurlijke begeerigheid onzer kleinen? Maar vroeger was haar methode zoo schadelijk niet als nu zij de kinder exploitatie tot stelsel verheven heeft. Wat kon het voor kwaad, dat uw jongetje of meisje bij den bakker een pepernoot kreeg en in den winkel een zuurjte? Maar nu gebeurt alles om de ouders te trekken door middel van het kind. Bons, ballons, prijsraadsels, speelgoed en pren tenboeken trekken meer klanten dan licht letters en advertenties. De geheele opzet van het reclame-bedrijf is ingericht op het kind. Onze kinderen zijn de onbezoldigde sandwich-mannen en advertentiereizigers van honderden firma's tegelijk. En de drang, die er van hun veelvuldige Datroons de Teding van Berkhoutlaan en de Hout vaart. Goedgekeurd. Punt 5. Verzoek van het R.K. Parochiaal Kerk bestuur te Overveen om de noodige gel den beschikbaar te stellen voor door uit breiding van bet leerlingenaantal noodza kelijke verandering in de inrichting der St. Aloysiusschool. Goedgekeurd. Punt 6. Goedkeuring van de balans, winst, en verliesrekening over 1924 van het ge meentelijk duinwaterleidingsbedrijf. Goedgekeurd. Punt 7. Voorstel tot het doen van af- en over schrijvingen op de gemeentebegrooting dienst 1924. Goedgekeurd. Punt 8. Vaststelling 3d- Suppletoire begrooting dienst 1924. Punt 10. Wijziging der Verordening tot heffing van leges. Op het ontwerp zooals het 'daar ligt kan de heer Blankevoort zich niet mee vereenigen. Het betreft n.l. het heffen van leges op lichtdrukken waar de gemeente thans een 300 procent oplegt. De heer Prinsenberg kan zich vereenigen met de Financieele Commissie, n.l. dat 2.50 p. M. wordt berekend. De heer Schulz maakt bezwaar tegen de verla ging van leges voor jachtacten. Die kunnen het oorspronkelijke bedrag nog wel betalen. De heer Laan kan zich met de opmerking van den heer Schulz wel vereenigen. De heeren die een jachtacte aanvragen kunnen het maximum be drag van 15.wel bekostigen. Wat de heffing op lichtdrukken betreft, de gemeente heeft daar, de heer Schulz memoreerde het reeds, heel veel onkosten aan gehad. De heer Otto vraagt: wat bedoelt men met het heffen van leges, is het een soort belasting of is het een vergoeding voor de gemaakte kosten? Is het laatste het geval, wat ik veronderstel, dan is het heffen wan maximum bedragen niet goed te keuren. Ook niet dus, al kan voor een jachtacte zonder eenig bezwaar 15.inplaats van 7.50 worden betaald. De heer Schulz kan met deze redeneering niet meegaan. Spr, bedoelt niet om van deze menschen te plukken wat te plukken is, doch meent meer dat er geen termen aanwezig zijn om tot verlaging over te gaan, terwijl andere leges niet worden verlaagd. Het advies van de Financieele Commissie is het volgende: Het ontwerp der opnieuw vast te stellen Ver ordening tot heffing eener belasting onder den KLEVERPARKWEG 154 TELEFOON 10303 TEGENOVER DE MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL OPGERICHT 1903 mits het gebouwtje van steen wordt vervaardigd. Aldus besloten. 2. Verzoek van het bestuur van den Protestan tenbond te Bloemendaal voor bouw van oen ver- eenigingsgebouw aan den Potgieterweg. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien het hier een nog nieuw terrein geldt. Voorstel van B. en W. niet goedgekeurd. De ontheffing wordt verleend. 3. Verzoek van A. Mieheels te Bloemendaal voor houw van drie dubbele villa's op een terrein aan de Lonbar Petrilaan, B. en W. adviseeren op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar bedoeld terrein slechts plaats biedt voor de stichting van twee dubbele villa's. Aldus besloten. 4. Verzoek van W. F. Kruyer te Aerdenhout voor het maken van een waranda aan perceel Zandvoorterweg no. 15. B, en W. stellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Aldus besloten. Punt 13. Ingekomen Stukken. a. Verslag over 1924 van het Lager Onderwijs No. 18. treken wat er allemaal ge lig had eigenlijk alleen de hl gezien als prins Beowulf. :n geen rekening te houden, och reeds uit om zijn bede- ses zou er wel voor zorgen, i zweeg. volgenden morgen als een het hof komen en dan., ja ie overwinning had behaald aan den koning, afgesproken, namen zij af- erdween even plotseling als s blijde en angstig tegelijk, vreugde als ze dacht aan dc eid van dezen onbekenden d ze een vaag besef dat op n menschenkind als zij zelf als Rübezahl niet altijd bij vachtig was om den echten andere ridders te ontmoeten, dag in haar kamer, waar zi) Lili alles vertelde, ten zij den volgenden dag af VI. heerschte er een buitenge- kasteel van den koning, edelen, jongeren en ouderen an de feesten deel te nemen- edelvrouwen en prinsessen, der ridders wilden aanschou- gde opluisterden door geza- voeren of mooie liederen te (Wordt vervolg^)' Wijnhandel Fa. C. Cassee. Donderdag j.l. heeft de van ouds bekende Fa. C. Cassee haar wijnhandel verplaatst naar Bloe mendaalscheweg 48. Het voor dit doel aangekochte en opnieuw ver bouwde en gerestaureerde perceel, is er bij uit stek geschikt voor. In samensmelting met de firma Ter Wee alhier, is het 'bedrijf van deze firma belangrijk uitgebreid, het kan dan ook niet anders of de goede repu tatie die deze firma reeds van ouds geniet, zal het bedrijf zeer ten goede komen. De wijnhandel van de fa. Ter Wee, Kleverlaan 139, blijft als filiaal en bestelhuis bestaan, zeer ten gerieve van de bewoners uit deze omgeving. De onderneming is in goede handen; naast vlug ge expeditie per auto en rijwiel is er zorg gedra gen voor een vertrouwde wijnleverancier. De fa, B. A. Ripping Co., een oude gevestigde firma te Amsterdam, is bereid gevonden in deze inrichting een agentschap te plaatsen. Door dit verkregen agentschap is de firma in staat aan alle eischen te voldoen. Het perceel, verbouwd door den 'heer P. de Jong, aannemer te Velseroord, is modern ingericht en een bezoek ten volle waard. In de etalage, die bij de opening met bloemen is versierd, vindt men een groote sorteering diverse artikelen smaakvol geëxposeerd. De fa, C. Cassee met de uitbreiding van hun, zaak onze beste wenschen. Nadere mededeelingen vindt men in de advertentie die men tusschen de recla mekolommen aantreft. Heden, Zaterdagavond, zal door de Bloemen- daalsche Reddingsbrigade in hotel „Vreeburg" een feestavond worden gehouden ter gelegenheid van de uitreiking der prijzen, behaald bij de onderlin ge wedstrijden op 27 April j.l. Zooals we in ons nummer van 25 April aankon digden kwam Zaterdagmiddag een karavaan, van Citroen-automobielen ons dorp door en poseerde eenige oogenblikken hij den heer J. G. Verbeek. Na opgesteld te zijn achter zijn garage voor hotel Iepenhove aan de Hartenlustlaan, nam de foto graaf er een kiek van. Haarlemsch Dagblad was zoo welwillend ons de cliché in bruikleen af te staan. Deze karavaan trekt gedurende 5 weken het ge heele land door en voornamelijk in die plaatsen waar een agent is gevestigd. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 14 Mei '25, des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. Agenda: 1. Benoeming van een lid der schattingscommis sie, bedoeld bij art. 57 der wet op de Rijks inkomstenbelasting 1914 (vacature Koolhoven) 2. Verkoop van grond aan S, Cubels. 3. Definitieve uitgifte in erfpacht van grond aan de Coöperatieve bouwvereeniging „Ons Huis" 4. Wijziging besluit tot goedkeuring van. 't bouw en wegenplan op gronden tusschen de Teding van Berkhoutlaan en de Houtvaart. «a: 5. Verzoek van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur te Overveen om de noodige gelden beschik baar te stellen voor door uitbreiding van het leerlingenaantal noodzakelijke verandering in de inrichting der St. Aloysiusschool. 6. Goedkeuring van de balans, winst- en ver liesrekening over 1924 van het gemeentelijk duin waterleidingsbedrijf, 7. Voorstel tot het doen van af- en overschrij vingen op de gemeentebegrooting dienst 1924. 8. Vaststelling 3de Suppletoire begrooting dienst 1924. 9. Vaststelling van 'bet percentage vani de plaat selijke inkomstenbelasting 1925/'26. 10. Wijziging der verordening 'tot heffing van leges. 11. Voorstel inzake de reorganisatie van de brand weer. 12. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 13. Ingekomen stukken. 14. Behandeling reclames tegen den aanslag in de Hondenbelasting. 15. Behandeling reclames tegen den aanslag in het vergunningsrecht. Emmabloem-Collecte 1925, Van den heer Limpurg ontvingen wij een dank betuiging voor de milde geefsters en gevers, voor de helpsters en helpers, kortom voor allen die heb ben meegewerkt tot het welslagen van dezen dag. Onderaan de dankbetuiging lezen wij dan ook: De Bloemendag is schitterend begonnen en schitterend geëindigd, als zoodanig kunnen we in elk geval de Bloemendag 1925 in de annalen onzer Vereeniging opteekenen. Met nog enkele nageko men giften is de totale opbrengst 8499.28. Auto-misère. Zondagavond half 9 reed een luxe auto, bestuurd door den heer de B., wonende Veldlaan op de Zaadvoortsche laan tegen een boom. rsr-: Een inzittend kindje viel door den schok uit den wagen en bekwam eenige .schaafwonden. Het werd door dr. Lenz verbonden. Later op den avond werd de zwaar beschadigde auto onder veel bekijks weggesleept. zien van groote spiegels en aardig gemeubileerd. Een bezoek aan dit magazijn zal den bezoeker als vanzelf nopen een keus te doen uit de ruim gesorteerde mooie collecties. Onze beste wenschen met deze verbetering. Zoo schrijft de „Medical Officer" van 8 October 1924 na een herinnering aan de beroering, die ver leden jaar in Engeland was teweeg gebracht door het feit, dat op de Rodeo op de Wembley-tentoon- stelling een stier een poot 'had gebroken. „Wat we nu noodig hebben", gaat het tijdschrift verder, „is een goed georganiseerde strijd tegen die ziek ten, die zoo velen verminken en hun leven beroo- ven van zijn vreugde, zijn kracht en zijn nut". Een goed georganiseerde strijd tegen misvormin- Haarlemsche Bankvereeniging. In de 5 Mei 1.1. gehouden Algemeene Vergade ring van aandeelhouders werden de Balans en Winst- en Verliesrekening goedgekeurd en het 'dividend vastgesteld voor preferente aandeelen op éen en legen die ziekten waardoor ze veroorzaakt 6 en voor gewone aandeelen op 4 worden, verlangt men in Engeland, waar reeds De heer J. M. Telders werd als Commissaris groote orthopaedische klinieken zijn verrezen; hoe- herkozen. De „Kennemer Vogelfilm''. In de te Utrecht gehouden ledenvergadering der Ned, Ornithologische Vereeniging, heeft de heer J. P. Strijbos alhier, zijn interessante „Kennemer Vogelfilm" vertoond. Alvorens over te gaan tot de 'eigenlijke film, besprak spreker aan de hand van een aantal zeer mooie lantaarnplaatjes de verschillende vogelsoor ten, die later nog eens op het doek zouden ver schijnen. Hierbij bleek wel hoe rijk aan vogelsoor ten de omstreken van Haarlem zijn. Het is de eenige plek in de duinsreek waarvan bekend is dat de sperwer er broeit; hier komt in vrij groot aantal de Griel voor, die overigens slechts bij Ber gen en in zeer gering aantal nog op enkele andere plaatsen broedt. Behalve deze werden Vischdiefje, Zilvermeeuw e.a, vertoond, alle soorten die in de omstreken van Haarlem voorkomen. (H.D.) veel te meer is het niet noodig in Nederland eens de aandacht te besteden aan het vraagstuk van de misvormden. Want vergelijkt men in dit opzicht Nederland met het buitenland, dan ziet men het volgende: Niet alleen in Engeland, maar in de meeste sta ten van Europa en in de Vereenigde Staten van Luxor Theater. De man die terug kwam. Deze week geeft Luxor Theater een zeer inte ressant filmwerk. „De man die terug kwam" is een filmwerk vol emotie in 8 acten naar den bekenden roman van John Fleming Wilson. De hoofdrollen Amerika "bestaan "sinds "lang goed Toegeruste kli- worden vertolkt door Dorothy, Mac Karll en Ge- geheel naar de eischen deg ü}ds inger;cht orge O'Brien. Zij die dit machtige boekdeel heb- VOQr de behandeling van misvormingen; in Duitsch- ben gelezen zullen beseffen dat een. aanbevelmg ,jand -s sinds verscheidene jaren deze behandeling om deze week Luxor te bezoeken overbodig is. i egn fak van staatSZorg, en aan vele Universiteiten, zoowel in Europa als in Amerika bestaan leerstoe- „Roman circulatie". De fa. Kiljan, Botermarkt te ]en V00r de orthopaedie. In al die landen heeft Haarlem, die door de uitgebreide bibliotheken de nien begrepen, wat de ortb paedie, wat het voor- Uitbreiding Kleedingmagazijn „Dias". De bekende fa. Dias, KI. Houtstraat 9799 te Haarlem heeft de kleedingmagazijnen zeer belang rijk uitgebreid en zeer modern ingericht. Was voorheen de ingang in no. 97, thans zijn in dit perceel uitsluitend expositiezalen en toon'kamers, terwijl men de magazijnen in no. 99 binnentreedt. Wie er voorheen meerdere malen een bezoek bracht zal het nu niet meer herkennen. Bij het binnentreden ziet men een gezellig interieur, waar de verschillende kleedingstukken, keurig gearran geerd, in grooten getale aanwezig zijn. Meer naar achter zijn mooie afgesloten paska mers, zeer ten gerieve van bezoekers die de klee ding willen aantrekken. Deze kamers zijn voor laatste jaren een algeheele bekendheid in deze omstreken heeft verkregen, heeft thans iets nieuws onder de aandacht van 'het lezende publiek te brengen. GedTeven door het succes met de tijdschriften portefeuilles, is zij overgegaan tot het uitgeven van een wekelijksche portefeuille, inhoudende 1 of meer romans in het Nederlandsch of een der moderne talen In het bezit van groote leesbiblio theken, waarin direct bij uitgave de nieuwste boe ken worden opgenomen, is deze fa. in staat, alle werken bij verschijning in circulatie te brengen. De portefeuille wordt eens per week gehaald en denzelfden dag weder terugbezorgd. De abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbeta ling: voor 1 roman per week 10.per jaar; voor elke roman per week meer 7,50 per jaar. Sluit men zich hierbij aan, (minstens voor een jaar) dan bespaart men tijd en geld, terwijl men zonder de geringste moeite het nieuwste ter lezing thuis ontvangt. Een onzer abonnè's verzoekt ons opname van de volgende sympathieke mededeelingen: WAT ER IN ONS LAND VOOR MISVORMDEN GEDAAN KAN WORDEN. „De voortdurende aanwezigheid van misvormden komen, de behandeling en de genezing van mis vormingen voor de samenleving beteekent. In Nederland daarentegen bestaat nergens voor een arts gelegenheid zich in de orthopaedie te specialiseeren; want al wordt aan twee Universi teiten in dit vak door privaatdocenten onderwijs gegeven, een behoorlijk toegeruste kliniek ont breekt, zoodat de aanstaande orthopaedist genood zaakt is, zijn kennis in het buitenland op te doen. De gevolgen hiervan zijn begrijpelijkerwijs alles behalve gunstig. Jonge artsen beginnen hun prak tijk zonder voldoende op de hoogte te zijn van de orthopaedie, waardoor het veelvuldig is voor gekomen, dat gevallen, die door operatie of rust moesten genezen, door hen werden verwezen naar heilgymnastiek en massage met het resultaat, dat de misvorming verergerde in plaats van verdween. Onder de officieren van gezondheid hebben slechts weinigen de bekwaamheid, die men kan eischen terwille van hen, die hun leven voor hun vader land in de waagschaal hebben gesteld. Deze onbekendheid van verreweg het grootste deel van onze geneeskundigen met de middelen, waardoor zoo vaak van gebrekkigen en hulpbe hoevenden normale menschen gemaakt kunnen worden, is natuurlijk voor de misvormden in Ne derland zeer noodlottig. Vele gevallen, die inderdaad te genezen zijn, wor den voor ongeneeslijk gehouden, en dus verwaar loosd, zoodat den lijder vaak een leven van zwak- in onze omgeving veroorzaakt helaas een soort van ongevoeligheid tegenover hun lijden, en de tal- fe on werkeloosheid wacht met de daaraan ver- rijke gevallen, die op behoorlijke behandeling en bonden onafhankelijkheid van anderen, goede verzorging wachten, zullen nooit in staat Anderen moeten lang op behandeling wachten, zijn, zoo'n enthousiasme op te wekken als een of de behandeling zelf is zeer bezwaarlijk, doordat ongewoon geval bij een ongewone gebeurtenis", j de ziekenhuizen bier niet op ingericht zijn en

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1