Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang A. H. v. d. STEUR Jr. AN DEN BOSCH er „LE NOBEL" Fotografisch Atelier Dlfup HAARLEMSCHE BANKVEREENIG1NG - BLOEMENBAAL RENTEVERGOEDING 19e JAARGANG ZATERDAG 16 MEI 1925 JD VAN TUINEN U No. 19 Uitgever: A. EIKELENBOOM, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: Bloemendaalscheweg 42. - Tel. 22324. H 0 T E N. Kinderexploitatie. Gemeenteraad. HEEREN- EN DAMESKLEERMAKER Het Leste adres voor EERSTE KLAS KLEED ING tegen billijke prijzen 3T GEGEVEN DOOR ENDAALSCHEWEG 148 andschilderd Glas ridschilderde Lampen Glas in Lood I. Gracht 62, Haarlem Telefoon 11042 Gevestigd 1892 iAN 35 (TEN HEESTERS /AN TENNISBANEN Aerdenhout, een autoband; 36, Overveen, een dames- Bloemendaalscheweg 237, kinderarmbandje; G. Mooi, 1, Overveen, een leesglas; :g 4, Bloemendaal, een paar Tweehuijzen, Lambrecht v, een insigne (vorm van een i politie te Overveen: een met ketting; een voetpomp; ja -Jjr - BLOEHENDAALSGH WEEKBLAD Abonnement: Voor een half jaar 1.75 LOSSE NUMMERS 5 CENT. Advertentiën: 15 cent per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels 1.elke regel meer 10 cent. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief. agenda. AG 10 MEI. MENDAAL. :NTE, voormiddags 10 uur, c. NKOMST in gebouw „Mara- niddags 10 uur, 'red.-Dir. van het Haarlem buis. KERK, voormiddags 10 uur, rd. ifde. ANTENBOND, gebouw der Dolvereen. voorm. 10.30 uur, ie, Amsterdam. denhout. HG" AerdenhoutBentveld. .1 Eikenlaan 5. v.m. 10.30 u. '/ijngaard'en, voorg. der Vrije i. ;ENTE, voormiddags 10 uur, an den Bergh van Eysinga. grai", Dtn. 34 6b. KERK, in het gebou* aan, v.m. 9.45 uur, en, bediening H. Avondmaal. B. Schelven. H. Avondmaal es voormiddags 10 uur, Dptpredikant. oosterstraat), voorm. 10 uur Leiden. Ds. Blauw. 12.30—1.30 uur, in >r in de Kloosterstraat en de Colensostraat, in de Open de Overtonstraat. CERK, Floresstr. v.m. 10 uur, )s. Hovius, Sneek. in de catechesatiekamer van iederen Zondag van 's na®- NAAR DE NIEUWE TIJDEN, De roeper door de wereld, kleine mensch Wandelt langs de grassen en de struiken, Zijn oog is overal, het is de fijne lens, Het glinsterend kanaal waarin de dingen duiken. Hij weegt ze met zijn oor, en op zijn tong Proeft hij de fijne cellen hunner geuren, Van wat in diepten en in hoogten zong Verneemt hij het inwendige gebeuren. Hij neemt ze in zich op, hij wordt hun taal, Profeet wordt hij, hun aller toekomst zingende, De hooge stem van glinsterend metaal, Dc hemelen en aard bedwingende. (A. VAN COLLEM). (Nadruk verboden). Neen, ik doel nu niet op de afschuwe- i lijke praktijken, waarvan een vorig ge- I slacht getuige is geweest: het afbeulen van kinderen ten bate van landbouw of industrie. Ook heb ik het oog niet op de paupertjes met marmotjes of de kermis klant j es, die men op bedelen africht. Ik denk op het oogenblik aan de kinderen van mijn nette, fatsoenlijke en welgesteide le zers, wier kroost een verzorging geniet, zoo nauwlettend en alzijdig, als het in de eeuw van het kind maar kan. En toch, deze kinderen, die het aan niets ontbreekt, voor wie men de dokter haalt als ze maar nauwelijks kuchen en terwille van wier opvoeding de ouders boeken lezen en deskundigen raadplegendeze kinderen voor wie geen school goed genoeg is en geen geneesmiddel te duur, zij worden geëxploiteerd op een nog gruwelijker wijze dan voorheen met de arbeiderskinderen het geval is geweest. Betrof de ouderwetsche kinderexploitatie het lichaam, de tegenwoordige kiest den geest tot slachtoffer uit. De kinderziel, waarover de ouders waken als over een hei ligen schat, zij is geworden een materiaal van negotie, dat door de vettige vingers van sjacheraars wordt beduimeld en met balen suiker, gedroogde groenten en cacao blikjes op één hoop wordt geworden. Het is me vaak, of de geest, die het lot der wereld in handen houdt, zijri spel drijft met ons, arme, tobbende menschen. Hij schept er daemonisch pleizier in en lacht om de dwaze tegenstrijdigheden, waarin hij ons lokt. Met een ernstig gezicht leg gen wij ons toe op een zeker doel, en, on derwijl wij ons aan alle zijden beijveren, vergeten wij één plekje, en op dat ééne plekje krijgt de Kwade zijn kans, om vol strekt te bederven hetgeen wij zoo harts tochtelijk nastreven. Wij bemerken niet, jhoe wij met onze onnoozele toewijding het vat der Danaïden volscheppen, waarvan de inhoud met een onzichtbaar fijn straal tje uit den bodem verdwijnt. Er is een tijd geweest, dat de ouders hun kinderen in vol vertrouwen overlever den aan de dienaren van kerk, school, staat n bedrijf. De geestelijke, de onderwijzer, e onderofficier, de patroon waren immers evoegd om de taak van de ouders over te emen. Een aardig KINDERPORTRET V>1. LL-J Gr. Houtstr. 169, Tel. 13472 verhoogt liet geluk van uw jaardag DEPOSITO, dagelijks opeischbaar U/2 voor een maand vast prolongatiekoers. voor 3 maanden vast 3 voor een jaar vast 4V2 SPAARDEPOSITO (Spaarbankboekjes tot maximum f 2500.—) 4 Groote bedragen of andere termijnen op nader overeen Ie komen voorwaarden. Maar die tijd is voorbij. De ouders wil len zelf handelen, en, voorzoover ze niet zelf handelen kunnen, dan toch zelf con- jtroleeren. Overleg met de ouders, niets ouiten de ouders om, ouderavonden, ouder raden. Want de ouders willen verantwoor delijk blijven voor de opvoeding van hun kroost; zij willen nagaan, wat men hun kinderen in handen stopt, wat men hun ïeert, wat men hen laat lezen en hoe men Pen laat spelen en werken. Er moet lijn fijn in de opvoeding, eenheid, stelseldaar- pm moet de centrale leiding blijven in 't pisgezin, waar vader en moeder het on gelijksoortige, dat de versplinterde en te genstrijdige buitenwereld in 't kinderhart (luwt, tot een harmonisch geheel kunnen amenmengen. Er behoeft op de school, in de catechi satie, onder de exercitie, in de werk- |laats maar één woord te worden gezegd F één daad te worden gedaan, die niet ftrookt met den geest van het huisgezin, rader komt met een protest, dat de neu- paliteit is overschreden. Terwille van onze Anderen 'zijn wij zoo teergevoelig, zoo fchtgeraakt *^aar wat wij niet toestaan aan meester, f oor °f dominee, patroon of sergeant- TaJoor, dat aanvaarden wij van de recla- £.e' Pap is het uit met het: „Handen af fan het kind!" De reclame heeft zich meester gemaakt van het kind en exploiteert het kind op schromelijke wijze. Och, heeft ze eigenlijk wel ooit iets anders gedaan dan partij trek ken van de natuurlijke begeerigheid onzer kleinen? Maar vroeger was haar methode zoo schadelijk niet als nu zij de kinder exploitatie tot stelsel verheven heeft. Wat kon het voor kwaad, dat uw jongetje of meisje bij den bakker een pepernoot kreeg en in den winkel een zuurjte? Maar nu gebeurt alles om de ouders te trekken door middel van het kind. Bons, ballons, prijsraadsels, speelgoed en pren tenboeken trekken meer klanten dan licht letters en advertenties. De geheele opzet van het reclame-bedrijf is ingericht op het kind. Onze kinderen zijn de onbezoldigde sandwich-mannen en advertentiereizigers van honderden firma's tegelijk. En de drang, die er van hun veelvuldige patroons uitgaat, de richting, waarin dezen hun smaak, hun voorkeur, hun liefhebberijen sturen, zijn van overwegenden invloed. Zij hebben meer te zeggen dan meester en do minee tezamen en zij zijn zelfs den ouders de baas. Immers wanneer de ouders, zoo uiterst zorgvuldig ten opzichte van het bestwil hunner kinderen, een stuk speelgoed koch ten, zouden zij allicht iets anders nemen dan dit met een aanbeveling beschilderd prul. Zij raadplegen den boekhandelaar om een met kunstzinnigheid en overleg tezamengesteld kinderboek en hun kind komt thuis met prentjes en rijmpjes om trent een of ander poetsmiddel. Hoe gaar ne sturen zij de ontwakende werkkracht van het kind in goede richting, maar het heeft geen tijd voor andere liefhebberijen, het moet sluitzegels ruilen of wil plaatjes inplakken.- Terwille van de bons bederven de kin deren hun maag met koek en chocolade, verknoeien ze hun zeep, besmeren ze zich met stijfsel. Om een vulpenhouder van een dubbeltje suffen ze zich kapot op een prijs raadsel of verspillen ze hun snipperuurtjes aan onmogelijke lofuitingen op een blik- slagerszaak. Tijd voor een boek of een spelletje hebben ze niet meer door het half 1 dozijn kinderbijvoegsels, die lokvogels van de moderne krant. Bioscoop-ondernemers duwen hun grap pige annonces in handen; colporteurs be loven hun auto-tochtjes voor het aanwer ven van de zooveelste abonné of de zoo- l veelste klant. Hun speelgoed, hun leesboek, de muts op hun hoofd en de hoepel in hun handen is' met reclame ontsierd. Toen de Nederlandsche posterijen de 'bestellers als sandwichman achter een re- clame-kar lieten rijden, hebben de betrok kenen verzet aangeteekend, wijl dit hun waardigheid aantastte. Wat doen onze overgevoelige, overzorgvuldige, scrupuleu ze ouders en opvoeders, om hun kleine sandwich-mannetjes uit handen van onze moderne kinder-exploitanten te redden? C. Donderdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad onzer gemeente len gemeentehuize. Voorzitter Jhr. A. Bas Backer, burgemeester. Afwezig de heeren Luden en Hogenbirk. Punt 1. Benoeming van een lid der schattings- commissie, bedoeld bij art. 57 der wet op de Rijksinkomstenbelasting 1914 (vacature Koolhoven). Gekozen de heer Van Kessel. Punt 2. Verkoop van grond aan S. Cubels. Goedgekeurd. Punt 3. Definitieve uitgiite in eripacht van grond aan de Coöperatieve bouwvereeniging „Ons Huis". Goedgekeurd. Punt 4. Wijziging besluit tot goedkeuring van 't bouw- en wegenplan op gronden tusschen de Teding van Berkhoutlaan en de Hout- vaart. Goedgekeurd. Punt 5. Verzoek van het R.K. Parochiaal Kerk bestuur te Overveen om de noodige gel den beschikbaar te stellen voor door uit breiding van het leerlingenaantal noodza kelijke verandering in de inrichting der St. Aloysiusschool. Goedgekeurd. Punt 6. Goedkeuring van de balans, winst- en verliesrekening over 1924 van het ge meentelijk duinwaterleidingsbedrijf. Goedgekeurd. Punt 7. Voorstel tot het doen van ai- en over schrijvingen op de gemeentebegrooting dienst 1924. Goedgekeurd. Punt 8, Vaststelling 3d» Suppletoire begrooting dienst 1924. Goedgekeurd. Punt 9. Vaststelling van het percentage van de plaatselijke inkomstenbelasting 1925/'26. Volgens mededeeling van den Inspecteur der Directe Belastingen te Haarlem, zal de opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting over het belastingjaar 1924/1925 ongeveer 700.000.be dragen (geraamd werd indertijd een bedrag van 660.000. Van deze opbrengst komt den dienst 1924 ten goede 440.000. Deze dienst heeft reeds ontvangen van de op brengst van het belastingjaar 1923/1924 een be drag van rond 272.000.Totaal ƒ712.000. Op de begrooting voor het dienstjaar 1924 werd aan plaatselijke inkomstenbelasting uitgetrokken een bedrag van 600.000.Vermoedelijk voor- deelig saldo 1924 ƒ112.000. Op de begrooting voor 1925 werd aan plaatse lijke inkomstenbelasting geraamd een bedrag van 750.000.Deze raming zou gelet op de op brengst over het belastingjaar 1924/1925 bij een heffing van 3 f 50.000.te hoog zijn, doch met het oog op weder opbloei in handel en in dustrie, vertrouwen B. en W. dat over 1925 op den post „Belasting naar het inkomen" het uitgetrok ken bedrag wel ten naastebij aan belasting zal worden ontvangen. Mocht dit laatste echter niet zoo zijn en bijgevolg de rekening 1925 met een nadeelig saldo sluiten, dan toch kan dit tekort worden gedekt door een bijdiage uit het reserve fonds, thans groot 500.000.welk fonds inder tijd werd gevormd om daaruit eventueele tekor ten te bestrijden. Wat het dienstjaar 1926 betreft, deze dienst zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, ook bij niet toeneming van het totaal belastbaar inko men der ingezetenen en zonder dat uit het reser vefonds behoeft te worden geput, vermoedelijk wel met geen nadeelig saldo sluiten, daar deze dienst een bate zal kunnen krijgen van het dienst jaar 1924, n.l. het voordee'ig saldo ad ƒ112.000. hiervoren reeds vermeld. Zooals uit het vorenstaande m'oge blijken, zal, naar Burg. en Weth. vertrouwen wederom met een hefnng van 3 kunnen worden volstaan, temeer waar men zich op het standpunt heeft ge steld, dat de aanwezige reserve voor eventueele tekorten moet blijven bestemd. Zou men evenwel de reserve voor andere doel einden wenschen te bezigenf dan ware een heffing van 31/„ meer aan te bevelen. Vermits B. en W. zich echter nog steeds op eerstgemeld standpunt stellen, hebben zij op grond van het vorenstaand gemeend de Raad in overweging te moeten geven het heffingspercen tage evenals het voorgaande jaar voor het belastingjaar 1925/1926 te bepalen op drie en te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Bloemendaal; Gelet op art. 4 van de Verordening op de hef fing eener plaatse'ijke belasting naar het inkomen hetwelk bepaalt, dat de Raad jaarlijks het percen tage heeft vast te stellen; Mede gelet op het voorstel van B. en W.; Besluit: bedoeld percentage voor het belastingjaar 1 Mei 19251 Mei 1926 te bepalen op drie. Aldus besloten. Punt 10. Wijziging der Verordening tot heffing van leges. Op het ontwerp zooais het daar ligt kan de heer Blankevoort zich niet mee vereenigen. Het betreft n.l. het heffen van leges op lichtdrukken waar de gemeente thans een 300 procent oplegt. De heer Prinsenberg kan zich vereenigen met de Financieele Commissie, n.l. dat 2,50 p. M. wordt bereikend. De heer Schulz maakt bezwaar tegen de verla ging van leges voor jachtacten. Die kunnen het oorspronkelijke bedrag nog wel betalen. De heer Laan kan zich met de opmerking van den heer Schulz wel vereenigen. De heeren die een jachtacte aanvragen kunnen het maximum be drag van 15.wel bekostigen. Wat de heffing op lichtdrukken betreft, de gemeente heeft daar, de heer Schulz memoreerde het reeds, heel veel onkosten aan gehad. De heer Otto vraagt: wat bedoelt men met het heffen van leges, is het een soort belasting of is het een vergoeding voor de gemaakte kosten? Is het laatste het geval, wat ik veronderstel, dan is het heffen -van maximum bedragen niet goed te keuren. Ook niet dus, al kan voor een jachtacte zonder eenig bezwaar 15.inplaats van 7.50 worden betaald. De heer Schulz kan met deze redeneering niet meegaan. Spr, bedoelt niet om van deze menschen te plukken wat te plukken is, doch meent meer dat er geen "termen aanwezig zijn om tot verlaging over te gaan, terwijl andere leges niet worden verlaagd. Het advies van de Financiëele Commissie is het volgende: Het ontwerp der opnieuw vast te stellen Ver ordening 'tot heffing eener belasting onder den naam van „leges", om advies gesteld in handen onzer Commisie, geeft ons aanleiding eenige kleine wijzigingen in overweging te geven. Wij zijn namelijk van oordeel, dat een bedrag van 5.per M2. voor licht- of neodrukken van teekeningen, die toch ten verkoop in voorraad zijn, meer is dan redelijkerwijze mag worden ge heven. Daarom zouden wij dit bedrag (rubriek VI sub c) met de helft verminderd willen zien. De meerderheid onzer Commissie acht ook de voorgestelde leges in rubriek VIII te hoog in ver band met de bemoeiingen der gemeente met be trekking tot de uitgifte van jachtacten. Zij zou willen voorstellen, de daarvoor te heffen leges te bepalen op onderscheidenlijk 10. 5.3.en 1.50 in plaats van 15. ƒ7.50, ƒ5.— en ƒ2.50. De minderheid der Commissie is voor handha ving van de door B en W. voorgestelde bedragen. Overigens kan onze Commissie zich met de ont- werp-legesverordening geheel vereenigen. Deze wijzigingen werden door den Raad goed gekeurd en in de verordening opgenomen waarna de legesverordening werd aangenomen met tegen- stemming van den heer Van Kessel, die deze ver ordening een nieuw soort belastingdruk noemde waaraan hij niet wenschte mee te werken. Punt 11. Voorstel inzake de reorganisatie van de brandweer. Omtrent deze kwestie is door de Raadsleden overeenstemming bereikt en werd het volgende aan B. en W. voorgesteld: a. Ingelascht wordt een nieuw artikel, 4a lui dende: Een commissie van drie leden van den Raad, door dezen te benoemen, is belast met het toe zicht op alles, dat op de brandweer betrekking heeft en geeft in voorkomende gevallen aan den Raad advies. Deze commissie wordt benoemd door den Raad. b. Art. 7 wordt gelezen: De aanstelling en bevordering van alle leden van het korps geschiedt door den Raad op advies van de commissie van toezicht, welke te voren overleg pleegt met de staf. c. Aan Art. 15 wordt toegevoegd: Binnen een week na de ontvangst zenden Bur gemeester en Wethouders deze rapporten en ver slagen ter kennismaking aan de commissie van toezicht. d. In Art. 17 wordt de vo'gende wijziging ge bracht: Inplaats van „Burgemeester en Wethouders" wordt gelezen: de commissie vin toezicht. e. In Art. 18 wordt de volgende wijziging ge bracht: Inplaats van „een nader door B. en W. vast te stellen datum" wordt gelezen: 1 Juni 1925. B. en W. gaan met deze wijziging accoord, zoo dat tot stemming der drie leden kan worden over gegaan. Benoemd worden de heeren Laan, Kre- mer en de Roo v: Alderwerelt. Punt 12. Ontheiiing -bepalingen der Bouwveror dening. 1. Verzoek van Gebr. Ruigrok te Vogelenzang voor bouw van een garage op Sectie D. no. 1582 aan den Vogelenzangschen weg. B. en W. adviseeren gunstig op dit verzoek, KLEVERPARKWEG 154 TELEFOON 10303 TEGENOVER 0E MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL OPGERICHT 1903 mits het gebouwtje van steen wordt vervaardigd. Aldus besloten. 2. Verzoek van het bestuur van den Protestan tenbond te Bloemendaal voor bouw van een ver- eenigingsgebouw aan den Potgieterweg. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien het hier een nog nieuw terrein geldt. Voorstel van B. en W. niet goedgekeurd. De ontheffing wordt verleend. 3. Verzoek van A. Micheels te Bloemendaal voor bouw van drie dubbele villa's op een terrein aan de Lonbar Petrilaan. B. en W. adviseeren op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar bedoeld terrein slechts plaats biedt voor de stichting van twee dubbele villa's. Aldus besloten. 4. Verzoek van W. F. Kruyer te Aerdenhout voor het maken van een waranda aan perceel Zandvoorterweg no. 15. B. en W. stellen voor, afwijzend op bet verzoek te beschikken. Aldus besloten. Punt 13. Ingekomen Stukken. a. Verslag over 1924 van het Lager Onderwijs in Bloemendaal. De heer Prinsenberg vraagt naar zijn opmerking in de vorige vergadering, n.l. de toestand van het gebouw, of wel de plaats waar het gebouw staat. De heer Van Nederhasselt antwoordt dat aan den gemeente-architect reeds opdracht is gegeven uit te zien naar een geschikt terrein. De heer Bornwater vraagt naar de tweede kwes tie, n.l. hetgeen door den heer Hoekstra zou zijn gezegd geworden. De heer Laan antwoordt dat door hem een on derzoek is ingesteld en tot de overtuiging is ge komen dat de heer Hoekstra al te consciëntieus is behandeld, doch hem verder absoluut geen ver wijt treft. Hij schijnt n.l. zoo bang te zijn dat hem later eenig verwijt zou treffen dat hij niet kan nalaten de betrokken personen volkomen op de hoogte 'te stellen en dan zoo dat bet niet meer tegen doch wel mee zal vallen. Het spreekt geheel voor zichzelf dat waar de heer Hoekstra gaarne de desbetreffende onderwij zeres benoemd zag hij niet na die benoeming het de juffrouw zoo donker ging voorstellen met de bedoeling dat zij zou bedanken. De heeren Bornwater en Otto zijn tot dezelfde conclusie gekomen, doch hum meening is dat men ook te nauwgezet kan zijn. Hiermede was dit onaangename incident ge sloten. b. Verslag over 1924 van het Middelbaar On derwijs in Bloemendaal. Voor kennisgeving aangenomen. c. Dankbetuiging van de Feestcommissie van het muziekconcours, te geven door „Oefe ning Kweekt Kunst'' voor de toekenning van 25.en de schenking van een medaille. Voor kennisgeving aangenomen. d. Nagekomen stuk. Van den heer Leon. A. Springer is het volgende schrijven ingekomen. Naar aanleiding van ons telefonisch onderhoud omtrent verbeteringen aan de groene laan in het Bloemendaalsche Bosch, heb ik de eer er UEd. Achtbare op te wijzen, dat, zoolang die laan als speelplaats voor de jeugd blijft aangewezen, de toestand der laan en onmiddellijke omgeving hoe langer hoe slechter zal worden. VroegeT was de bodem der laan één grastapijt, thans een rulle zandvlakte; gevolg van 't voet ballen der jeugd. Dat ook de omgeving te lijden heeft, is duide lijk zichtbaar; de kinderen vertrappen 'het gras ook buiten de boomenrijen en loopen door 't ak kermaalshout. Ze doen het ook onder de oogen van onder wijzers en onderwijzeressen. Persoonlijk heb ik dit ondervonden, toen ik 1.1. Maandag 4 Mei aldaar was in den ochtend tegen 11 uur en onder geleide van den Plantsoenopzichter J. Vermeer. Ik heb toen de onderwijzeres, onder wie de kin deren stonden, gezegd, dat het ravotten in 't bosch niet toelaatbaar was. Het waren kinderen der school van den heer Tinholt. 'Waarom de kinderen nu juist in 't bosch moeten spelen is onbegrijpelijk, daar vlak bij de school van den heer Tinholt een ingesloten speelplaats is op enkele Meters afstand der school verwijderd. De onderwijzers(ressen), instede het spelen in 't bosch te beletten, laten het oogluikend toe.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 3