HAISQN HETTY VARSITY Victoria-water AUG. OEPKES VOOR ENKELE CENTEN HET BESTE VOEDSEL FOTOGRAAF HET Zomeronder' goed voor Heeren OVERVEEN. SANTPOORT. De Heer VAN GIJN is een onzer bekwaamste Economen, Professor in de leer der Financiën, Adviseur van den Volkenbond bij de Oostenrijksche Nationale Bank Een man van deze bekwaamheid en ervaring mag in ons parlement niet gemist worden ONTVANGEN BOEKEN. meer heeft U FUNKE'S ROGGE BROOD. HET ROGGEBROOD MET DE GOEDE REPUTATIE. voor kinderen en volwassenen. Het is gemerkt „M. FUNK E.". Funke's Roggebrood sedert 1838. kan mevr. Lioni—Jungblut even opbellen, ook die ral gaarne iets in ontvangst nemen en het met den grootsten spoed bij den penningmeester bezorgen. Ook aan ons bureau Bloemendaalscheweg 42, belast men zich gaarne met het in ontvangst nemen van gelden voor bovengemeld doel. En nu getoond dat U Hollandsch 'bloed in de aderen hebt. Vóór 15 Juli moeten die paar honderd gulden er zijn. De autobestuurder die voor dit feit terecht stond merkte op dat de fietsrijder met te groote snelheid reed. Bovendien was hij met zijn auto niet te ver uitgeweken, want volgens bekl. was er voor den fietsrijder nog ruimte genoeg om te passeeren. Dit werd ook verklaard door een getuige a decharge, die passagier in de autobus was geweest. De fietsrijder en nog een andere getuige ver klaren, dat de autobus te ver uithaalde. Boven dien reed de wielrijder geheel rechts van den weg. De ambtenaar van het O. M. vroeg een geld boete van 60 subsidair 10 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 50 boete, subsidair 10 dagen hechtenis. „Sursum". Het fanfarekorps „Sursum" zal zich op 29 Juli naar Naaldwijk begeven om deel te nemen aan het concours hetwelk is uitgeschreven door den Chr. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, het welk aldaar gehouden wordt. In ons vorig nummer werd abusievelijk Noord- wijk vermeld. „Sursum", Na de laatst gehouden bestuursverkiezing van ons muziekgezelschap „Sursum" is het bestuur als volgt samengesteld: K. J. van Apeldoorn, Voorzitter; J. J. Huizinga, Secretaris, Kennemerweg 13; H. Bakker, Penning meester, Kennemerweg 7; G. G, van Beem, 2e Penningmeester; A. Schipper, alg. adjunct; E. Pie- ters, Muziekcommissaris; R. J. Boelsma, Commis- De Planten- en Vogeltuin. Herhaaldelijk wordt geinformeerd naar de plan ten- en vogeltuin te Bloemendaal. We kunnen mededeelen, dat het voornemen bestaat deze in September voor het publiek te openen. Momenteel is het nog niet raadzaam dit te doen. daar b.v. het gras nog niet opgekomen is en de paden daardoor minder duidelijk zichtbaar zijn. Het vochtige weer, dat nu ingetreden is, is zeer gunstig voor het gezaaide gras, zoodat weldra de tuin een frisch groen aspect zal hebben. Van verschillende zijden wordt de instelling ge steund, hetzij door planten, hetzij door geld. Eige naars van buitens stelden wilde planten uit hun bosschen beschikbaar en de Natuur Hist. Vereeni- ging nam op zich het moeras van planten te voor zien, waar nu aan gewerkt wordt. Hoewel uit de aard der zaak de tuin in het eerste jaar nog niet zeer bloemrijk kan zijn, komen toch reeds verschillende planten in bloei, als wa terlelies, teunisbloemen, toortsen, ossetong, slan- genkruid, verschillende campanula's, enz. Zanguitvoering. 'Het Bl'daalsche Kinderkoor, met 150 leden, dir. Jan Booda, onderafd. van de Ghr. Zangvereeniging „Gloria Dei" geeft op Donderdag 2 Juli a.s,, een uitvoering in de Gem. Concertzaal te Haarlem, met welwillende medewerking van mej. P. Kok, sopraan; mej. Jo Meeuwse, viool en mej. A. Broe der, begeleiding. O.a. zal uitgevoerd worden de mooie Blloemen- cantate van Gertruide Vogel, voor soli, koor en piano. Voor verdere mededeelingen zie annonce in dit nummer. Opgeheven. De vereeniging, welke het vorig jaar de Oranje feesten op 31 Augustus organiseerde, is opgeheven, De vereeniging zou tot dat besluit zijn gekomen, omdat de vereeniging „Bloemendaal's Bloei" voor nemens is, dit jaar Koninginnefeesten te organi- seeren. De Oranjevereeniging is van oordeel, dat 2 vereenigingen, welke hetzelfde doel beoogen, in een kleine gemeente als Bloemendaal, te veel van het goede is. Brand. Zondag is er door onbekende oorzaak een biandje ontstaan op de gemeentelijke vuilnisbelt van onze gemeente, welke gelegen is aan de Jan Gijzenvaart. Daar geen voldoende blusch-materiaal aanwezig was, werd onder toezicht van twee agenten van politie 'het terrein afgezet, waarom besloten werd het vuur te 'laten uitbranden. Er werd gezorgd dat verdere onheilen werden voorkomen. Men schrijft aan de N. Haarl. Courant: We hebben nu een muziektent, 2 muziekcorpsen, die op concoursen mooie prijzen weghalen, mu ziekliefhebbers hebben we genoeg, waar blijven nu de concerten? Tot dusver lieten de muziekvereenigingen zich nog alleen maar hooren bij serenades en op con coursen. Krijgen we nu ook eens spoedig de bewij zen van de vorderingen, welke de orchesten in de afgeloopen wintermaanden hebben gemaakt? Of kunnen ze de tent die in de boschjes van 't Bloe- mendaalsche Bosch is weggewerkt, niet meer vinden? Uitstapje. De kinderen van de 6e klas:e der Openbare Lagere School alhier, maakten gisteren een uit stapje naar Nijmegen en Berg en Dal. Niettegenstaande het vriendelijke zonnetje wel eens onvriendelijk deed door zich te verschuilen achter een regenwolk, is het voor de kinderen een prettige en hoogst leerzame dag geweest. Sociaal Democratische Vrouwenclub Bloemendaal- Santpoort. Donderavond 25 Juni, hield bovengenoemde club een in overgroote meerderheid door vrouwen be zochte openbare vergadering in het Enotgebouw. Als spreekster trad op Mevr. GoudeketPhilips van Bussum, terwijl Mevr. Ankumv. Kuijkhof van Amsterdam, declameerde. Beiden, -zoowel de spreekster als de declamatrice, oogstten een wel verdiend applaus en wisten de talrijke aanwezigen in hooge mate te boeien. Met recht kon dus de voorzitster, Mevr, van VeenGerbrands, in haar siotwoord haar voldoening er over uitspreken, dat deze vergadering, welke onder moeilijke omstan digheden was belegd, toch zoo schitterend was geslaagd. Vermelden we nog, dat een en ander afgewisseld werd door radiomuziek. Dinsdagavond van 7.25 tot 7.55 zal de rede van F. M. Wibaut: „Waarom Colijn niet?" radiografisch per loud-spaeker worden weergegeven vanaf het huis van den heer Landeweerd, burgemeester En- schedestraat, Santpoort. Woensdagavond in het Enotgebouw zullen de verkiezingsuitslagen radiografisch worden opgevan gen. Er zullen een paar stenografen aanwezig zijn om ze uit te werken. Voor afwisseling zal gezorgd worden voor muziek, zang, declaratie, spreken, enz. Ieder is welkom. Vrijheidsbond. Op 30 Juni a.s. zal de afdeeling „Bloemendaal'' in samenwerking met Haarlem een groote vlieg tocht organiseeren met een vliegtuig van de K. L. M. Het vliegtuig, waarin ook eenige bestuursleden meevliegen, stijgt om 11 uur van Schiphol op, vliegt over de Haarlemmermeer naar Haarlem; boven Haarlem zal het een half uur ongeveer vliegen, waarna het naar Bloemendaal zal koersen, en ook boven onze plaats zal heen en weer vliegen; daar na gaat het in de richting Santpoort, Velsen; dan terug weer over Bloemendaal, richting Zandvoort; waarna weer naar Schiphol teruggevlogen wordt. Het vliegtuig zal zoo laag mogelijk vljegen, terwijl het tijdens de vlucht honderdduizend biljetten zal uitstrooien. Wij meenen, dat de Vrijheidsbond de eerste par tij is, die het moderne verkeerstuig yoor hare pro paganda gebruikt. Besmettelijke ziekten. In de week van 14 tot en met 20 Juni 1925, kwamen in deze gemeente 2 gevallen voor van roodvonk en 1 geval van diphtheritis. Kantongerecht. Voor het kantongerecht te Haarlem werd in de afgeloopen week behandeld de aanrijding van een fietsrijder op 2 Juni j.l., door een autobus welke tengevolge van het passeeren van een groente wagen te ver uitweek en waardoor de fietsrijder kwam te vallen, langs het trottoir werd gesleurd en bewusteloos bleef liggen. Een inmiddels ontboden geneesheer constateer de sleutelbeenbreuk en ernstige hoofdwonden. De fiets werd geheel vernield. is verhuisd naar PRINS M AURITSLAAN 9a bijhetKennemerLyceum if NIEUW TELEFOONNUMMER 11589 Overveen 11589 Koninginnefeesten. Door de Vereeniging Bloemendaal's Bloei zal dit jaar weder een Koninginnefeest worden gege ven. Een commissie daarvoor is reeds gevormd. Het bestuur van deze commissie bestaat uit de heeren: E. A. Beekman, J. Boskamp en W. Dank baar. De plannen zijn ongeveer de volgende: De feestelijkheden Zullen geopend worden met zang en muziek. Vervolgens komen er kinder feesten. Vloeien de bijdragen een beetje naar wensch, dan komen er ook een kermis en eenige attractie's op 't programma. Evenwel, de commissie is op 't punt van financiën niet ongerust. De Koninginne feesten hebben zich de laatste paar jaren in veler sympathie mogen verheugen. En de ingezetenen hebben op royale wijze van die sympathie doen blijken. Verder zullen op 't B.V.C.-terrein athletie'kwed- strijden gehouden worden. Deze athletiekwedstrij- Gr. Houtstr. 126. Tel. 11760 den zullen 's middags gevolgd worden door volks wedstrijden. Ook wordt de mogelijkheid overwo gen, een rei voor jonge dames in te studeeren. Bovendien bestaan er grootsche dansplannnen voor den avond. Als de ingekomen gelden het toelaten, dan zal de avond besloten worden met een vuurwerk. Motor-Maaimachine. Gistermorgen zagen we voor het eerst dat de gemeente in het bezit is gekomen van een motor- maaimachine. De machine werkt prachtig en vlug en voor den werkman die anders den ganschen dag een kleine machine moet duwen is dit een groote aanwinst. V olkskerkconcert. Dinsdag 30 Juni zal in de Groote Kerk een Volksconcert gegeven worden, waarbij onze plaats- genooten, de heeren Jac. van Kempen, tenor, Henk van Kempen, fluit, en de beroemde orgel virtuoos Frans Hasselaar van Amsterdam, hunne medewerking verleenen. Behalve liederen en orgel- soli zullen voor deze gelegenheid ook nog eenige liederen met begeleiding van fluit en orgel ten gehoore worden gebracht, een programma dus, dat rijk aan afwisseling is. Dit concert zal geheel het karakter van een Volksconcert dragen; de toegangsprijzen zijn zoo laag mogelijk gesteld dat ieder in de gelegenheid is, van dit buitengewone concert te profiteeren. We verwijzen naar de annonce, die in dit num mer voorkomt. Motorongeluk. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op den Zeeweg een ernstig motor-ongeluk plaats ge had. Omstreeks half één reden daar drie motor rijders uit 'Haarlem. De eerste motorrijder, P. de Nijs, pianist, die een eind voouit reed, zag blijk baar een voor hem rijdende wielrijder niet en reed hem aan, waardoor beiden kwamen te vallen. De wielrijder kwam er goed af, doch de motorrijder ■kwam te vallen, met 'het gevolg dat de twee achter hem rijdende motorrijders bovenop hem reden, waardoor de eerste van de twee, C. Warmerdam, eveneens pianist, viel. Beiden werden met een her senschudding naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Bal Champêtre op „Kraantje Lek". De tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" van Haarlem, organiseert het jaarlijksch Zomerfeest voor hare leden op Donderdag 2 Juli a.s. in den schitterend electrisch verlichten tuin van „Kraan tje Lek". Het bal champêtre vangt aan om 9 uur en zal worden afgewisseld door verschillende attracties. Tevens zal het nog niet bezochte ge deelte van het schoone landgoed Elswout onder deskundige leiding worden bezichtigd. Voor het vertrek naar Elswout wordt men ver zocht om 7.30 uur aan de tuinmanswoning aan wezig te zijn, waarna men om 9 uur in optocht met muziek naar Kraantje Lek vertrekt. HAARLEM. Diaconessenhuis. Nu het drie jaren geleden is, dat de laatste Bazaar voor het Diaconessenhuis gehouden werd, stelt het Bestuur zich voor, zulks in de maand November a.s. weder te doen. Haar doel is, de opbrengst te bestemmen voor het Bouwfonds, dat met de Jubileums-gaven tha s pl.m. 130.000.groot is, maar nog niet voldoende om alle gewenschte en noodige verbeteringen tot stand te brengen. Zij hopen, dat de ingezetenen van Haarlem en omstreken wederom een groot aantal steenen voor de verbouwing zullen willen bijdragen, en vragen daarom beleefd, hen te willen verblijden met het zenden van voorwerpen voor dezen Bazaar of hen met eene geldelijke bijdrage te willen steunen. Voor Bloemendaal en Overveen kan men zich vervoegen aan de volgende adressen: Mevr. TEDING VAN BERKHOUT— CAMERLING HELMOLT, Parkweg 2; Mevr. VAN LIMBURG STIRUM— VAN HEEMSTRA, Arnoldlaan 5; Mevr. VAN HOUTEN—SLUITER, Rijperweg 2 Voor Aerdenhout bij: Mevr. VAN RANDWIJCK TAETS v. AMERONGEN en Mevr. BIERENS DE 'HAAN—BERVOETS. De Boazbank te Haarlem. De Boaz-bank, Ged. Oude Gracht 79, Haarlem, telefoon 12779, (bankinstelling voor den christelij- ken 'handeldrijvenden middenstand), breidt den laatsten tijd hare instelling belangrijk uit en mag zich, dat bewijst de uitbreiding reeds, in een steeds grooter wirdende kapitaalvorming verheugen, ge zien de vrij talrijke vragen tot aansluiting, hetzij voor incasso's, spaargelden, deposito's, rekening courants, handelscredieten of assurantiën. Deze bankinstelling die reeds een tiental jaren bestaat keerde o.a. het vorige jaar 10 aan divi dend uit, wat toch vrij hoog mag genoemd worden. Dat de Boaz-bank in hare ontwikkeling ons aan leiding geeft tot publiciteit, vindt z'n oorzaak in het feit dat ook met de buitengemeenten van Haarlem contact wordt gezocht door het plaatsen van correspondentschappen. Thans zijn de volgen de correspondenten voor deze bankinstellinjg aan gesteld: Voor Bloemendaal en Overveen, de heer J. Ta- nis, Korte Kleverlaan 36, telefoon 22040, welke zitting houdt 's Woensdags en 's Zaterdags van 6.30 tot 7.30 uur. Voor Schoten de heer G. J. Slopman, Riouw- straat 21, die 'sWoendags en 's Zaterdags zitting houdt van 6—7.30 uur ten zijnen huize, zoolang nog geen perceel kan worden betrokken dat op een gunstiger plaats in onze gemeente is geves tigd. Voor Heemstede, de 'heeren Alb. van der Lande, Binnenweg 130 en Tj. Jongsma, Havenstraat 37, welke heeren 's Woensdags en 's Zaterdags van 67 uur zitting houden Havenstraat 37. De rentevergoeding bedraagt voor spaargelden en deposito's 4 4*/2 5 in verband met de opzeggingstermijnen. Het Bestuur van de Boaz-bank bestaat thans uit de heeren: C. ten Boom, Voorzitter; J. J. de Waal Malefijf, Secretaris; Mr. P .E, Barbas; A. v. d. Lande; Mr. F. J. D. Theijse; G. de Vries Cz.; Notaris G. Wol zak, Commissarissen zijn de heeren: Ds. G. W. C, Vunderink; Mr. A. Bruch; D. A. C. v. d. Hoorn; A. Zomer. Directeur is de heer: P. A. van 't Wout. Wil men meer weten van deze inrichting dan vervoege men zich bij den plaatselijken corres pondent. moment materialen werden gelost. De gemeente politie, 'die inmiddels gearriveerd was, maakte proces-verbaal op van dit ongeval. Concours. Zondag j.l. trokken onze plaatselijke muziekver eenigingen „Soli Deo Gloria", het R.K. Harmonie- gezelschap en „Wilhelmina het fanfarecorps, resp. onder leiding van de heeren C. Oudendijk en F. Dekker naar de muziekwedstrijden te Uitgeest en Wormerveer. In Uitgeest sloeg Soli Deo Gloria een goed figuur. Het behaalde in de 2de afdeeling harmonie met 159Va punt een eersten prijs. In Wormerveer kon „Wilhelmina het niet tot een eersten prijs brengen. Het kon met een 2en prijs huiswaarts keeren. Ook in den marsch-wed- strijd was een 2de prijs het resultaat. Politieke vergadering. In de groote zaal van het gemeentelijk concert gebouw te Haarlem houdt de afd. Haarlem van de S.D.A.P. een openbare vergadering op Maandag 29 Juni. De heer J. E. W, Duys, lid van de 2e Kamer der St. G. en candidaat der S.D.A.P., zal spreken over: „De verkiezingen". De arb. zang vereeniging „De stem des volks" zal daar aan wezig zijn om eenige liederen te zingen. De Internationale Zangwedstrijd van „Polyhymnia". Hieronder geven we thans weer de uitslagen der gehouden wedstrijden op Zaterdag 20 en Zondag 21 Juni j.l., gehouden in de gemeentelijke concert zaal. Zaterdag 20 Juni. 3e Aid. Mannenkoren (onbe- kroond). Van de 7 ingeschreven vereenigingen ont braken er 2. Na afloop der wedstrijden werden de prijzen als volgt toegekend: le prijs: „Bergen's Mannenkoor", Bergen, met algemeene stemmen. 2e prijs: „De IJ-Zangers", Amsterdam, met alge meene stemmen. 3e prijs: „Eendracht maakt Macht'', 's Graven- zande, met 4 teen 1 st. 4e prijs: „Orpheus", Amsterdam, met algemeene stemmen. Zondagavond 21 Juni. le Aid. Mannenkoren. Alle ingeschreven vereenigingen waren aanwe zig. Na afloop werden de prijzen als volgt toegekend: le prijs: „Zaanland's Mannenkoor", Koog aan de Zaan, met 3 tegen 2 stemmen. 2e prijs: „Haarlem's Zanggenot", Haarlem, met algemeene stemmen. 3e prijs A.: „Kunst na Arbeid", Dordrecht, met 3 tegen 2 stemmen. 3e prijs B.: „Excelsior'', Amsterdam, met 3 tegen 2 stemmen. 4e prijs: „Aurora'', A'dam, algemeene stemmen. Nu volgde de eerewedstrijd tusschen de le prijs winnaars van de Mannen'koorafdeelingen. „Ber gen's Mannenkoor, de eerste prijswinnaar der 3e afd. (onbekroond) was niet opgekomen. Achtereenvolgens zongen „Transvaal", Amster dam, „Harmonie", Amsterdam en „Zaanland's Man nenkoor'', Koog aan de Zaan. De jury kende „Zaanland's Mannenkoor" met 3 tegen 2 stemmen de le eereprijs en „Harmonie", met alg. stemmen de 2e eereprijs toe. Serenade. Zaterdagavond bracht de zangvereeniging „Vox Humana" haar voorzitter, den heer Cornegge, ter gelegenheid van diens zilveren huwelijksfeest een serenade. Autobotsing. Woensdagmiddag had aan den Brederodeweg te Santpoort een 'ernstige botsing plaats tusschen een luxe auto, bestuurd door den heer F. L. S. v. d. H. uit Overveen en een vischauto, bestuurd door den •heer J. K. te Heemstede. Beide auto's werden zwaar beschadigd, terwijl als door een wonder geen persoonlijke ongeluk ken voorkwamen. Naar men ons mededeelde is de oorzaak van het ongeval voor een groot gedeelte te wijten aan de op de plaats der aanrijding stilstaande auto van Velsen's gemeentelijk gasbedrijf, waaruit op dat 1 LIJST 26: VIII GUN 1. De vernieuwing aan de brug over de Jan Gijzenvaart. In de afgeloopen week werd ten bureele "van den Rijkswaterstaat door den Hoofdingenieur aan besteed het vernieuwen van den bovenbouw van de brug aan de Jan Gijzenvaart te Schoten, Ra ming 35200. Laagste inschrijver J. P. A. Nelissen, Haarlem, voor 35473. De overige inschrijvingen luidden: J. de Vries, Heemstede, 36.800; A. Verhagen, Maden, 40.250; G. den Adel, Velsen, 38.450; W. Aafjes, Assen delft, 38.500; J S. Kuypers, Harlingen, ƒ37.880; W. A. Verbruggen, Gouda, 43.800; A. Schoorl, Haarlem, ƒ42.365; Jonkbloed en Wybenga, Joure, 37.390; Blijlevens, Maden, 37.385; C. H. Sprik, Ammerstol, 35.743; J. Veuger, Maartensbrug, 37.400; Hoonhout en Brouwer, Haarlem, 41.220; Cobelens, Schoten, ƒ37.430; V. Mekeren, Hinde- loopen, J 35.700; Bakker, Amersfoort, 35.727; Dikkerboom, Utrecht 37.900; Splinter, Leid n, ''38.000; Bijker, Haarlem, ƒ40.900; Schuitmaker, Leeuwarden, ƒ37.800; Bron, Schoten, ƒ35 600; Van Dongen en Van Hoven, Dordrecht 39,000. Alfur van Windhael, uit het IJslandsch van Sigurdur Nordal. Uitgave van C. A. Mees, Sant- -poort en „De Sikkel", te Antwerpen. Onder 'degenen, die nimmer aan boekbeoordee- ling gedaan hebben, zullen er slechts zeer weini gen zijn, die beseffen kunnen, welk een teleur stelling een boek den recensent bereidt, dat het lezen niet waard blijkt te zijn en welk een ontzag lijke vreugde een goed boek hem schenkt. Helaasl goede 'boeken zijn zeldzaam, want ner gens geldt zoozeer, als op het gebied der kunst: „velen zijn geroepen, doch weinigen zijn uitver koren". Het zou de moeite des speurens waard zijn, eens na te gaan, welk percentage der uitgegeven let terkundige werken in verschillende tijdperken van het verleden een buit der vergetelheid geworden is. Stellig zou dit cijfer verrassend hoog zijn. Zelfs werken, die tijdens het leven van den schrijver de publieke belangstelling grepen, werden door den onverbiddelijken Tijd gedisqualificeerd. Het is mijn overtuiging, dat vooral onze tijd zich kenmerkt door veel eendengesnater, dat na een paar decenniën geen stem mèer hebben zal, doch in de hallen der eeuwen als ijdel kroegrumoer verdruischen zal, ten spijt van oogenblikkelijk succes, door ooteriegedoe en wederzijdsohe op kammerij behaald. Welk een verademing, tusschen het vele min derwaardige, dat den weg naar onze schrijftafel weet te vinden, een zoo gedegen en belangwek kend geestesproduct te vinden als „Alfur van Windhael'', van den IJslandschen schrijver Sigur dur Nordal. Een boek, schoon van taal, rijk aan prachtige beelden en machtig van conceptie. „Alfur van Windhael" is een treffende en mach tige poging, van een gelouterden, grooten geest, om met het leven in het bijzonder met het liefdeleven tot klaarheid te komen. Het gaat niet aan, van een dergelijk boek den inhoud weer te geven: men moet het lezen. Wel echter meen ik den lezer een aanduiding te moe ten geven, in welken toon dit werk gezet is en daartoe over te moeten nemen, de korte, doch mooie inleiding, door Augusta Peaux bij dit boek geschreven: Zooals men wel bij avond groot ziet tegen een stille, strakke lucht de figuren van menschen en dieren, zoo staan in deze vertellingen de gestalten groot uit tegen den soberen, machtigen achter grond der IJslandsche bergen. Wijd en eenzaam liggen de lavavelden, donker gapen de kloven, wild stroomen de rivieren en de stem van den waterval zingt door de levens der menschen en verbindt het nietig gebeuren aan de groote ziel der natuur, waardoor alles eenvoudig lijkt en klaar, machtig als de rotsen of stilwegdroomend als de in eindeloosheid uitgaande, vergetrokken lijnen der glooiende hellingen. Deze verhalen leeren ons den verteller kennen als de eeuwige aanbidder der illuzie. In zijn ge voelen en denken zijn dezelfde lang, lang uitgaan de lijnen naar een wijkenden horizon, die zoo tref fen in de IJslandsche landschappen, het reikhal zend zich verliezen in onbekende verten, onge- peilde diepten. Zijn filosofeeren over de vrouw is een tasten naar het on'begrepene, een willen doorgronden van haar vrouwennatuur, maar dat niet alleen, ook een willen beleven van haar in nerlijk wezen in eigen ziel, gelijk de donkere rots kloof het licht en de wolken beleeft in de weer kaatsing van zijn diep, stil water. En als een rots kloof, ernstig en stil, is de inkeering tot zichzelf, waar hij zich verdiept in eigen zielsontleding. En hij vindt deze tragische waarheid: de een zaamheid, het alleen zijn van iedere ziel, het on- begrepene ook van de eigene. Hij ondergaat haar alzijdigheid, maar weet niet zijn sterkst gevoel in haar, herkent niet de ziel zijner ziel, maar juicht OBERIAHNSTEIH NATUURLIJK MINERAALWATER Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbevolen in heele Literschroefflesschen, inhoudsprijs 32 ets.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2