banden Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang KENNISGEVING J. A. BOSKAMP ZOON ND htwagens n pgaaf HAARLEMSCHE BANKVEREEHIGING BLOEMENDAAL A.ïLv.d. STEUR Jr. :rij i n op de Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERS-MAATSCHAPPIJ, OUDE RIJN 39, LEIDEN, Telefoon 53 en 73. REISSEIZOEN Hotel Duin en Baal - Bloemendaal BEHANGERS MEUBELMAKERS STOFFEERDERS Heeren- en Dameskleermaker LL. r. ■W recht op de dministrateur efoon 11308 K, Voorzitter Secretaris Tel. 13119 atieinricliling, eedschappen. elen s, vraagt prijs osseriefabriek 19e JAARGANG ZATERDA JLI 1925 No. 26 Bericht aan onze mede werkers, lezers en adverteerders. De exploitatie van ons blad is met 1 Juli 1925 overgegaan naar de Leidsche Uitgeversmaat schappij, eene krachtige, jonge naamlooze vennootschap, die onder de uitnemende leiding der heeren P. J. Eman en J. Tersteeg op haar gebied reeds menig suc ces heeft geboekt en naar onze verwachting eene bloeiende toe komst tegemoet gaat. Wij prijzen ons met deze ver andering gelukkig en zijn over tuigd, door verbetering van vorm en inhoud van ons blad nog meer dan tot dusver uwe medewerking en belangstelling te zullen wek ken. Men zij ter vermijding van abui zen er aan indachtig, dat noch voor het Bloemendaalsch Week blad, noch voor het bekende Jaar boekje voor Bloemendaal „Help u zelf", mede eigendom onzer vennootschap, iemand anders bevoegd is op te treden dan die door ons of onze exploitante daartoe uitdrukkelijk is gevol machtigd. Men wordt verzocht bij twijfel dienaangaande dege nen, die zich als onze vertegen woordigers aanmelden, naar hunne schriftelijke volmacht te vragen. N. V. Uitgevers Maatschappij „Het Midden." fotografisch Atelier RICH E" JuUti *9.N.BIT? Wij vestigen de aandacht van Abonné's en Adverteerders van het Bloemendaalsch Weekblad op de verandering van exploitatie. Men wordt dringend verzocht betalingen, strekkende tot voldoening van abbon- nementsgelden of geplaatste ad vertentiën niet anders te doen dan op vertoon van kwitantiën, afgegeven en geteekend door de directie van de Leidsche Uitgeversmaatschappij, die van 1 Juli af daartoe ALLEEN gemachtigd is BETALINGEN AAN ANDEREN ZIJN ONGELDIG. LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAFPII Oude Rijn 39, LEIDEN ZONDAG Namiddag- en Avondconcert Wegbereiders. TELEFOON 10956 - OVERVEEN - Plaatselijk Nieuws. Kleverparkweg'154 - Telefoon 10303 Bloemendaal. nonnaie; van der )verveen, een gul- l 17, Aerdenhout, te Overveen: een sleutel; een nagel- een ceintuur; D A. JU. ormiddags 10 uur, tem. in gebouw „Mara- 3 uur, ►•ormiddags 10 uur, N. >L, voorm. 10 uur, T. denhoutBentveld. in 5, v.m. 10.30 u. I., den Haag. HERVORMDEN, d. Herv. Protestan- agang Jacobstraat. lU uur, rgh van Eysinga. en Mensch", Pred. ddags 10 uur, te Heemstede. en bevr. OOSTER- 1EN EEN ngen aan elk merk erd }OS BLOEMENDAALHH WEEKBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsche Weekblad per jaar f3.50, per half jaar f 1.75; per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVEREMAATSCHAPPIJ TE LEIDEN, Oude Rijn 39. Tritef. 53 en 73. Hulpadressen voor redacti en administratie: Duinwijckweg 3, Tel. 22177, Bloemendaal er: Ged. Ode Gracht 63. Telef. 11862, Haarlem. Advertentiën 15 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1. elke regel meer 10 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. Wij verwijzen voor iets minder aangenaams naar eene mededeeling onderaan de advertentie- rubriek. FAMILIE- EN J J BRU1DSGROEPEN Binnen- en Buitenlandsche Credietbrieven Vreemd Geld Bagage-Verzekering Verhuurd Safe-loketten per maand Bewaring van koffers, trommels, enz. met waarde Nadruk verboden). Kort geleden zag ik een film, die me ontroerde. Het was niet een van die sen- sationeele rolprenten, waarop zich hevige drama's afspelen met zelfverloochenende moeders, ontmaskerde schurken, slacht offers van ontucht en verleiding, nobele minnaars of afgrijselijke draken. Het was niets anders dan een natuurgetrouwe weergave van een tooneeltje, zooals er duizenden eiken dag onder ons onmiddel lijk bereik zijn te aanschouwen. Maar wij moeten er op leeren letten, om er de grootschheid van te heseffen. De film diende om het publiek een in druk te geven omtrent den arbeid van het spoorweg-personeel. We zagen locomotie ven in de werkplaats uit elkaar nemen en weer in elkaar zetten, opdat ze betrouw baar zouden zijn voor de nieuwe reis; we zagen dwarsliggers vervaardigen en rij tuigen, bruggen en seinpalen; we werden gevoerd binnen de kantoren, waar amb tenaren bezig waren, het spoorwegplan te ontwerpen. Kortom, wij kregen een kijkje in de voorbereiding van betgeen wij ge woonlijk slechts kennen, wanneer het kant en klaar te onzer beschikking staat. Ten slotte vertoonde de rolprent ons bet herstellen van een spoorbaan bij nacht. Een leger werklieden was in de weer, om, tusschen het vertrek van den laatsten trein en de aankomst van den eersten, de oude spoorstaven los te schroeven, de dwarsleggers uit te graven en te vervangen door nieuwe, gave rails op de plaats van de versletene aan te brengen en de aarden haan weer dicht te werpen met schoppen zand. Wat een bedrijvigheid, wat een gesjouw en gezwoeg! Zou wel één van de reizigers, die den volgenden ochtend, behaaglijk ge doken in 't hoekje van zijn coupé, aan deze nijvere nachtwerkers gedacht heb ben, die zweetend en zwoegend voor hem den weg bereidden, waarover zijn snel trein zoo glad en geleidelijk voortschoot? Zou wel één hunner een oogenblik van erkentelijkheid hebben gewijd aan deze kudde ongenoemden, die op 'de wereld ko men en van de wereld verdwijnen, na hun harden plicht werktuiglijk en zonder op hef te hebben vervuld! De machinist van den trein, de conduc teur, de stationschef, het zijn de zicht bare wezens, die wy kennen en voor wie wij een woord van waardeering over heb ben. Maar wat zouden zij vermogen zon der dat leger onzichtbare werkers, dat ginds in de duistere smidsen de geweldi ge locomotieven in elkaar klinkt, dat dwarsliggers schaaft en kerft en op sta pels zeult en graaft in de aarden baan? Gaat het zoo niet in alle bedrijven? Wij bemerken alleen de weinigen, die het pro duct als uitkomst van veelvuldige bewer king ten slotte in gebruik brengen, maar hen, die den weg bereid hebben, bemer ken wij niet. Ik moest denken aan het graf van den onbekenden soldaat en zag in zijn vereering plotseling een treffend symbool ook van den soldaat van den ar beid. Wij kennen zijn naam niet, zijn duizendvoudigen naam, maar zijn mas saal zwoegen en slaven is even onmisbaar voor de overwinning en derhalve even ge denkwaardig en bewonderenswaardig als dat van de generaals en maarschalken van den arbeid. Wat zouden de generaals en maarschal ken van het optrekkend arbeidsleger ver mogen, zoo niet de duizendvoudige onbe kende soldaat den weg zorgvuldig had voorbereid? Zorgvuldigheid, stipte plichtsbetrachting is hij zijn bescheiden taak van even groote waarde, als bij de roemrijken, die straks den door hem toe bereiden weg zullen betreden. Eén fout in de ligging der spoorstaven, één slordig aangedraaid schroefje, één verwaarloosde harst in het staal der ma chine is voldoende om een spoorwegonge luk te veroorzaken. De beste machinist faalt, zoo zijn machine niet goed is. De beste werker ziet zijn arbeid mislukken, zoo «ijn woi'V.Mg gcWaken vertoont. Wat is er verdrietiger dan te moeten tobben met een ontoereikend werktuig! Een smid met een lossen hamer, een schil der met klodderige verf, een kleermaker met een stompe schaar, wat kunnen zij uitrichten! En het zijn de halfwassen, de jongmaatjes, de opperlieden, de helpers en bijloopers, op wie de taak rust, de werktuigen in orde te houden, waarmee de meester moet werken. Welk een ver schil, zoo zij hun plicht met zorgvuldig heid waarnemen, dan wel het zoo nauw niet nemen met hun bescheiden taak. Wanneer gij soms een goede gedachte mocht halen uit een mijner bespiegelin gen, hebt ge dit mede te danken aan een eenvoudig boekhandelaarsbediende, wiens naam ik niet ken, maar dien ik levens lang dankbaar blijf. Jaren aaneen had ik moeten peuteren met een vulpen, die lekte, die kraste, die verstopt zat, kortom, die alles deed, wat een vulpen aan ver driet kan berokkenen. Al mijn aandacht moest ik op het werktuig richten, in plaats van op het werk. Het gaf niet, dat ik een nieuwe pen kocht en deze tweede voor een derde verwisselde, dat ik van den één naar den ander liep en klaagde bij de le veranciers. Totdat ik, een half jaar geleden, op een doorreis toevallig mijn nood klaagde in een boekwinkeltje, ergens in een stad, en daar voor het eerst iemand vond, die zyn bescheiden taak als bediende ernstig en zorgvuldig en met de noodige kennis behartigde. Sindsdien vliegen mijn ge dachten over 't papier, alsof ik in plaats van een behoorlijke vulpen, een nieuw stel hersens in dat winkeltje had gekocht, Gezegend de gewetensgetrouwe wegbe reiders, die zich hun verantwoordelijkheid bewust zijn, wanneer ze een staaf aan den dwarsligger schroeven, een fiets schoon maken, een vulpen verkoopen of een werktuig leveren, dat verdriet of vreugde kan veroorzaken, naarmate de onbekende soldaat als een held op zijn post staat of niet. C. WERKEN NAAR EIGEN EN OPGEGEVEN ONTWERPEN De uitslag der verkiezingen te Bloemendaal. Hoewel de volledige uitslag der verkiezin gen bekend is, meenen wij toch nog het staat je van den stand der Bloemendaalsche ver kiezingen te moeten geven. Lijst 1: Revol. Arbeiders Comité 36 2: Ned. Middenstandspartij 53 4: Bezuinigingspartij 12 5: Herv. Geref. Staatspartij 22 8: Christen Democraten 13 9: 10: 11: u;: 14: 15: 16: 17: 19: 20: 22: 23: 24: 25: 26: 27: as* 29: Pot. Volkspartij 50 Socialistische Partij 6 Communistische Partij 6 S. D. A. P779 Chr. Hist. Unie 578 Plattel. Bond (de Boer) 22 ld. (Braat) 10 Dem. Partij 29 Nat. Partij 0 Verbond van Actualisten 2 Vrijz. Dem. Bond 332 R. K. Staatspartij 1589 R. K. Volkspartij 23 Vrijheidsbond (Staalman) 71 Vrijheidsbond 1091 A. R. Partij 403 Vaderlandse!; Verbond Staatk. Geref. Partij 14 TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL De rapporten van de Bezulnlglngscommissie der Provinciale Ziekenhuizen. Verschenen zijn de tweede en derde rap porten der Bezuinigings-commissie inzake de Provinciale Ziekenhuizen. Ged. Staten zijn van oordeel, dat de beide commissiën van Bestuur niet tot één com missie moeten worden samengevoegd, daar de kosten der commissiën gering zijn en méér eenheid van werken samenvoeging niet noo- dig maakt. Ged. Staten achten geen termen aanwezig een centrale kas- en boekhouding voor de drie ziekenhuizen in te stellen, daar het voor nemen bestaat, eerlang over te gaan tot in voering eener centrale kas voor alle provin ciale diensten. De functie van apotheker van de zieken huizen te Bloemendaal en Bakkum dient te worden gehandhaafd. De zgn. open afdeeling te Bloemendaal moet behouden blijven, te meer, daar ophef fing toch geen bezuiniging zou geven. De overige bepalingen betreffen de zieken huizen te Bakkum en Medemblik. OPGERICHT 1903 Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEEDING tegen billijke prijzen In ons vorig nummer hebben wij beloofd een en ander te zullen meedeelen betreffen de de onderhandelingen tusschen het Ge meentebestuur, de fa. Van Dam, makelaars te Amsterdam en de Erven Van der Vliet. Zulks naar aanleiding van door den heer Kremer gestelde vragen aan het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente. De volgende vragen zijn door den heer Kremer gesteld geworden: le. Kunnen B. en W. mededeelen, hoe op het oogenblik de stand van zaken ten opzichte van de exploitatie der gronden langs den Zeeweg is? 2e. Zijn B. en W. na het volstrekt afwijzend advies van den rechtskundigen advi seur mr. Van Styrum niet van oordeel, dat van verdere onderhandelingen met derden thans moet worden afgezien? Het Dagelijksch Bestuur is het antwoord schuldig geheven. Niet zoozeer omdat men daaromtrent niets had mede te deelen, doch meer omreden de tijd van vergaderen reeds verstreken was toen deze vragen aan de orde kwamen en daarnaast, vermoed ik, omdat de vergadering openbaar was, terwijl alle me- dedeelingen niet voor publiciteit vatbaar waren. Toch is publiciteit gewenscht. Het publiek mag nu langzaam aan wel vernemen hoe ver men met de onderhandelingen reeds ge komen is. Bovendien is het niet kwaad eenig licht op deze zaak te werpen daar door een paar dagbladen msdedeelingpn 'din gedaan welke toch wel eenige correctie behoeven. De Stads-Editie (O.H.Crt.) schrijft b.v.: „De afstand van den grond voor den zee weg is, zooals men weet, niet geschied met instemming der Erven Van der Vliet. Daar om is "onteigening toegepast, waarvoor als gronden werden aangevoerd de bestrijding der werkloosheid. De Staten-Generaal hebben de onteigening goedgekeurd, maar verwier pen een voorstel tot onteigening par zone, zoodat het niet mogelijk was, behalve grond voor den weg, ook terrein voor villabouw te reserveeren. Hadden de Erven Van der Vliet zich in de onteigening moeten schikken, zij deden dit «iet in den taxatie-prijs. Die was h.i. veel te laag, om welke reden zij tegen de gemeente een proces aanhangig' maakten. Intusschen was het gemeentebestuur met de Erven Van der Vliet in onderhandeling getreden over een strook grond, breed 600 M., gemeten uit de noordelijke grens van Zand- voort. Door deze strook grond loopt de Zee weg, zoodat de bedoeling van het gemeente bestuur was, bouwterrein te verkrijgen ten einde door exploitatie daarvan een vergoe ding te krijgen voor den aan den Zeeweg ten koste gelegde gelden. De onderhandelin gen hadden tot resultaat, dat men het eens werd over een bedrag van ongeveer een mil- lioen gulden. De Raad bekrachtigde de overeenkomst, maar Ged. Staten lieten op zich wachten. Toen na anderhalf jaar het Raadsbesluit nog niet was goedgekeurd, boden de Erven Van der Vliet aan, de overeenkomst ongedaan te maken. Hierop werd ingegaan". Tot zoover is het bericht juist, al zal' men begrijpen dat de Erven Van der Vliet maar niet zoomaar, zonder eenige reden, heeft aangeboden den koop ongedaan te maken. Daar zat natuurlijk wat achter en kan niet andèrs dan gedwongen fraaiigheid genoemd worden. We laten nu de „O.H.Crt." weer spreken: „Dit was van de zijde van het gemeente bestuur een fout; immers zeer kort daarna bleek, dat al een andere gegadigde klaar stond, n.l. de firma Van Dam te Amster dam; dezelfde die o.a. door aankoop van het land Hoboken te Rotterdam bewezen had een dergelijken koop niet zonder grond aan te durven. Voor de gemeente waren nu de kansen verkeken; hetgeen het gemeentebestuur ach teraf niet ten onrechte bleek te betreuren". Die fout nu wil er bij ons nog niet in. Dat de fa. Van Dam of een andere Maat schappij voor Grondexploitatie even na het ongedaan maken van den koop kwam opdui ken was op zichzelf heel gewoon, doch daar- STOEL's uoiiigiireab, Bloemendaalsche weg 161, Bloemendaal u -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1