Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang J. A. BOSKAMP ZOON [otel Duin en Daal - Bloemendaal <&A.lI.v.d. STEUR.Jr. Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ, OUDE RIJN 39, LEIDEN, Telefoon 53 en 73. LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ BEHANGERS MEUBELMAKERS STOFFEERDERS 19c JAARGANG ZATERDAG 11 JULI 1925 No. 27 Herhaalde Kennisgeving. Aan allen, die met het Bloe mendaalsch Weekblad in finan- tieele betrekking staan, wordt bij deze nogmaals bericht, dat voor alle zaken, betrekking hebbende op na 1 Juli geplaatste adver tentiën, verleende medewerking enz., met ONS moet worden afgerekend. Wij hebben voorts het genoe gen mede te deelen, dat de Alge- meene Boek- en Muziekhandel Edward Joris, Groote Houtstraat 94 te Haarlem, van heden af als onze agent is opgetreden en dat aan dit kantoor ALLE zaken van administratieven zoowel als re- dactioneelen aard kunnen wor den bezorgd. De heer Joris en zijn personeel kunnen in elk op zicht alle inlichtingen en hulp, ons blad betreffende, verschaffen. fotografisch Atelier DIP U p>' Gr. Houtstr. I69. Tol. I34T2 Leeftijd en Geluk. ZONDAG amlddag- en Avondconcert Plaatselijk Nieuws. Bloemendaal. TELEFOON 10956 - OVERVEEN - WERKEN NAAR EIGEN EN OPGEGEVEN ONTWERPEN Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Heeren- en Dameskleermaker Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEEDING tegen billijke prijzen A BLOEMENDAALSCH WEEEBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f3.50, per half jaar f 1.75; per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ TE LEIDEN, Oude Rijn 39. Telef. 53 en 73. Hulpadressen voor redactie en administratie: Dulnwijckweg 3, Tel. 22177, Bloemendaal en Ged. Oude Gracht 63. Telef. 11862, Haarlem. Advertentiën 15 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod,huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1. elke regel meer 10 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. MODERNE DAMES- en 99 1 1 H E E R E N PO RTR ETT EN (Nadruk verboden.) Onlangs las ik een beschrijving over den ouderdom, waarbij de schrijver zeer mistroostige vooruitzichten toonde aan hen, die gaandeweg toenemen in leeftijd. Iemand, die hetzelfde betoog toevallig ook had gelezen, bekende mij, er zoo door te zijn benauwd, dat hij er enkele nachten niet van had geslapen. „Als de ouderdom zóó is," verzuchtte hij, „hoop ik te mogen sterven, voordat ik oud word". Ofschoon toegevend, dat de ouderdom komt met gebreken en dat met de jaren ook de eenzaamheid en de afhankelijkheid, twee zeer neerdrukkende levensfactoren, toenemen, kon ik mij toch niet geheel neerleggen bij de slotsom, dat de ouder dom een ramp moet zijn. Daarvoor kende ik teveel blijmoedige bejaarde menschen, die zelfs op zeer hoogen leeftijd met blijk- J oaar welgevallen het leven genieten, hoe- vel toch ook zij dagelijks den dood nader ;ien komen en hun betrekkingen zien af- iterven, hoewel toch ook zjj in hun bewe gingen gehinderd worden door steeds on- roereikender krachten, hoewel toch ook zij een ander geslacht het hunne zien ver vangen en eenzaam blijven staan met hun i verouderde denkbeelden en levensgewoon ten. Hoe kunnen bejaarde menschen geluk- :l :ig zijn] Wij, die nog in de volle kracht ic nzer jaren staan, zouden ons dood ramp- 5 alig gevoelen in hun omstandigheden, -iou de verklaring van dit geheim niet te oeken wezen in de wet, dat elke leeftijd ijn eigen eischen stelt] Wie onzer herinnert zich niet, hoe hij bis kind met zijn moeder mee moest naar >en visite. Welk een beproeving was een 0 iergelijke tocht! De eenige afleiding be- a stond in het telkens maar vragen, of moe- Ier haast mee ging; in het kijken naar de 1 dok, waar de wijzers zoo traag zich be- .1 vogen; in het heimelijk begaan van on- eugende streken, alleen maar om den tijd m te krijgen. Afschuwelijk, te bedenken, at men ook eens volwassen zou zijn en !.an zooals moeder geregeld op visite moest gaan! Zou men er niet tegen op zien, volwas sen te worden] Nooit meer kunnen hoepe en of touwtje springen, altijd met schoo- tie handen en nette kleeren loopen, ien dag doorbrengen in de keuken of op het vervelende kantoor; uren aaneen schrijven of spitten of in de fabriek tus schen de snorrende raderen staan! Hoe houden die „groote menschen" het uit! Maar gesteld, dat Moeder gelegenheid had om den heelen dag touwtje te sprin gen en Vader verlof kreeg tot hoepelen, zouden zij dit voorrecht thans nog op prijs stellen] Zij zouden er geen gebruik van maken en veel liever hun arbeid in huis of werkplaats voortzetten, dien arbeid, waar van het kind zich niet begrijpt, dat men hem begeerenswaardig kan achten. Zoo stelt iedere leeftijd zijn eigen eischen. De grijsaard ziet zich het bedrij vige leven ontzegd, het is waar, maar de genoeglijke rust, die hij half dommelend doorbrengt en waarom de levenskrachtige hem beklaagt, is juist zijn genot. Hij vindt het heerlijk, te mijmeren over dingen, die de ongeduldige jeugd voor onzin ver klaart; hij verdiept zich in herinnerin gen, die voor den in de toekomst levenden mensch geen belang hebben; hij smult in den kring zijner tijdgenooten van wijd- loopige verbalen, en de jongeren bespot ten hem en zijn „gezeur". Is het waarlijk voor den rustbehoeven- de zulk een opoffering, geen stevige wan delingen meer te kunnen maken, niet meer te kunnen zwemmen, turnen of dan sen] Indien zij het verlies hunner vermo gens beseffen, gevoelen zij het toch geens zins zoo schrijnend als hij, die in de kracht zijner dagen zich buiten het volle leven ziet geplaatst. De rust, de herin nering, de bezadigdheid en bezonkenheid is de schadevergoeding van den ouden dag. En zou de bejaarde den dood ook niet gelatener onder oogen zien dan degene, voor wien het sterven nog een voortijdig afscheid beteekent] Hoe heeft hij zich allengs met het denkbeeld van heengaan verzoend; hoe heeft zich zijn belangstel ling naar de overzijde verplaatst, nu hij van lieverlede vereenzaamd onder de levenden, nog slechts betrekkingen onder houdt met het land van den dood, waar heen al zijn vrienden en magen geleide lijk zijn afgereisd. Wie den ouderdom beoordeelt, mag dit niet doen met den toetssteen van den le- venskrachtigen leeftijd; evenmin als een kind de gemoedsgesteldheid van den vol wassene begrijpt, kan zich de volwassene in het gevoelsleven der grijsheid verplaat sen. Het ligt voor de hand, dat een tach tigjarige evenmin zal gediend zijn met de vermaken en bezigheden van den middel haren leeftijd, als de middelbare leeftijd gediend is met den tol en den hoepel van het kind. Er ligt verband tusschen leeftijd en ge luk. Het geluk van de jeugd is anders dan het geluk van den ouderdom. Gedurende geheel het leven wisselen onze wenschen, neigingen en verlangens. Ieder punt van den tjjd biedt zijn eigen schoonheid aan. En de levenskunst is, elk van deze schoon heden op het juiste oogenblik te grij pen. Dit is het, wat menig leven ontstemt en verdriet: dat men het juiste oogenblik heeft verzuimd en nu naderhand tracht, de verloren schade in te halen. Hopeloos streven, het leven laat zich niet inhalen! Slechts wie kind weet te zijn in de kin derjaren, jongeling in zijn jongelingstijd, man op het hoogtepunt zijner rijpheid, zal met waardigheid den ouderdom kun nen dragen. Want ook de grijsheid bezit haar geluk, doch het is, evenals alle ge luk, een geluk van bijzondere soort. C. Afscheid. Onze postbesteller, de heer Huizinga, zal 5 Au gustus a.s. den dienst met pensioen verlaten. Moge de beleefde en nog flinke beambte nog vele jaren gezond van zijn welverdiende rust genieten. Verkeerde toestanden. Uit het oogpunt van gezondheid zijn de plaatse lijke toestanden in onze gemeente over het alge meen niet slecht. Des te meer valt het op, indien, en nog wel in een der schoonste buurten van ons dorp, ongezonde toestanden heerschen, die niet alleen slordig en onsmakelijk, maar zelfs hinder lijk en gevaarlijk zijn. Hinderlijk en gevaarlijk is de toestand der wateringen rondom het buiten verblijf Saxenburg, vooral aan west- en noordzijde. De Gezondheidscommissie heeft de zaak in onder zoek. De dijk, die gediend heeit voor den afvoer per spoor van zand uit de gemeentelijke Zanderij nabij het Kopje over de Zomerzorgerlaan en door het Bloemendaalsche Bosch naar den Plantentuin en het Kinheimpark, is voor alle verkeer afgesloten de spoorrails zijn opgebroken. Het is te hopen, dat bedoeld Zanderijduin niet verder wordt afge graven. De heerschende wind bij ons is de Westenwind, die landwaarts trekt, van Noordzee naar Zuider zee de breede en betrekkelijk hooge duinenrij vormt tegen hem een natuurlijke beschutting, welke niet zonder gevaar voor de gezondheid en den boomgroei in onze streek is weg te nemen. Reeds nu is merkbaar voor de noordelijke plek der gemeente, met hoeveel grooter kracht de wind daar binnenvalt; hij komt nu ook op korter afstand van de duinen beneden dan voorheen. Het merk waardig verschijnsel heeft z'ch tijdens de bedoelde alzanding eens voorgedaan, dat de wind in de zandkolk zich tot een hoos of luchtdraaikolk om zette met zooveel kracht, dat een groote ijzeren kipkar er door werd omhooggczogen en weer neersmakte. kon niet worden omhoog gevijzeld, want daarvoor had ze geen instrument bij zich. Het komt ons gewenseht voor nu voor te schrijven, dat alle in de gemeente rijdende auto's van zoodanig instru ment voorzien moeten zijn. Nu men, gelijk ook allerwege in het buitenland (b.v. in Luxemburg op de rotswegen) geschiedt, onafgebroken bezig is de scherpe hoeken op veel door auto's bereden wegen af te ronden en dit met goed gevolg ook op verschillende plaatsen (bij De Rijp en Lindenheuvel b.v.) in onze ge meente is geschied, vestigen wij de aandacht der autoriteiten op den scherpen hoek bij Wildhoef, benoorden de Ned. Herv. Kerk, Naar wij vernemen heeft de heer Burdet eenigen tijd geleden twee dagen onafgebroken bij zijn toestel geduld geoefend tot het doen eener interes sante vogelopnameook moet het gelukt zijn filmopnamen te maken van een jongen koekoek, die zijn kleinere stiefbroertjes en -zusjes, met wie hij samen in het hem vreemde nest was opgevoed, zooals van hem bekend is, het nest uitwerkte. Eigenaardig is dat de kleine vreemde stiefmoeder niet schijnt te bemerken, dat de uit het vreemde ei gekomen indringer haar familieleven verwoest ze gaat onvermoeid door hem te voeden. In het Kinheimpark gaat de eigen- en speculatie- bouw geregeld voortzooals alles wat de Binnen- landsche Exploitatie Mij. ter hand neemt, is ook wat deze hare onderneming oplevert een lust voor de oogen. Nu het park zijne voltooiing nadert komt met groote duidelijkheid uit, hoe goed de heeren Monnik, Tideman en de Visser destijds hebben gezien door aan den gemeenteraad voor te stellen, aan den Bloemendaalschen weg een het park afsluitend plein te maken. Nu het vrijwel zeker is, dat onze gemeente, althans wat de wijk Bloemendaal betreft, onverkort blijft bestaan, en nu de politieke verkiezingen opnieuw de macht der tegen onnoodige wijzigingen van gemeente grenzen gekante Chr. historische partij in de Tweede Kamer heeft versterkt, en de finantieele toestand van Rijk en Gemeente gestadig vooruit gaat, hopen wij, dat B. en W. of een paar flinke mannen in den Raad het vraagstuk van een dorpsplein aldaar opnieuw ter hand zullen nemen en tot oplossing brengen. Naar wij vernemen zijn zoowel de eigenaren van het land tegenover Voor duin als de Binnenl. Exp. Mij. nog steeds bereid aan een goede oplossing mede te werken. Bij de ingewijden bestaat de vrees, dat de familie Rouwens, die nu ook een woordje heeft mee te spreken, voor hare medewerking bezwarende eischen zal stellen. Wij verwachten dit niet; kaar auteur, wijlen de heer L. Rouwens, langen tijd wethouder der gemeente, gevoelde veel voor haar, hij was de eenige, ons bekend, in het bezit van het zgn. Bloemendaalsche Volkslied, dat hij bij feestelijke gelegenheden op warme manier kon voordragenzijn nazaten, allen gegoede ingezetenen onzer gemeente, zullen ongetwijfeld zich eenig offer aan het openbaar belang willen getroosten, als het maar niet te zwaar is. Nu de chauffeur van een der Katwijker visschers- auto's, die eenige weken geleden een jongenman overreed en deerlijk verwondde (gelukkig is hij herstellende), door den Rechter veroordeeld is tot f50.— boete, een mild vonnis, vestigen wjj de aandacht der autoriteiten op het volgende. Van Katwijk naar IJmuiden, vice versa, doorkruisen bijna dagelijks met visschers of hunne vrouwen volgeladen autobussen in vliegende vaart onze gemeente. De bedoelde bus reed op het lichaam van den jongen man, bleef daarop staan, maar Onze gemeente wordt binnenkort als ingezetene een kunstschilder rijker. Zijn woonhuis is in aan bouw aan den Duinwijckweg. Aan de noordzijde is reeds het groote atelier-raam zichtbaar. TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Wij bereiden voor eene uitgave „Bloemendaalsche Tuinen". De vele fraaie tuinen in onze gemeente gedurende de laatste jaren aangelegd, verdienen vastgelegd te worden in beeld. Eigenaars van tuinen, die reeds een geslaagde foto van hunne bezitting hebben, zullen wij erkentelijk zijn wanneer zij ons die willen toezenden. De nieuwe muziektent ingewijd. Gisteravond (Vrijdag) is de van de Haar- lemsche Orkestvereeniging aangekochte mu ziektent ingewijd met een concert, uitgevoerd door het Christ. Fanfarecorps „Sursum". „Bloemendaal's Bloei" is zoo welwillend geweest dit concert den gemeentenaren aan te bieden. De heer J. A. Meng, directeur van „Sur sum", had het volgende programma samen gesteld: 1. Excelsior, Marsch, W. F. Sprink. 2. La Liberté, ouverture, F. Rousseau. 3. Meditation religieuse, A. Tack. 4. Lodoïska, fantasie, Ed. Larosa. 5. Geldersch Festival. Pas redoublé, F. J. Schweinsberg. .6. Simple comme bonjour, ouverture, J. van Tright. 7. Rêveries, Valse de Concert, Lagasse Pampchile. 8. Brise d' Automne, fantasie, A. Aldebert. 9. Finale. Het concert werd gegeven in het Bloemen daalsche Bosch, 't Trok veel belangstelling, had een flink succes en bleek door de burge rij ten volle op prijs te worden gesteld. Eindexamen ,,'t Kopje" Voor het eindexamen, afgenomen in tegenwoordig heid van de heeren GecommitteerdenC- Brouwer, H. G. Cannegieter, ds. J. C. van Dijk, dr. J. Iley- deman, P. J. C. Mettau en O. B. A. Proper, zijn geslaagd: E. W. de Bruyn van Melis- en Marie- kerke, J M. de Bijll Nachenius, E. C N. van Dis sel, M. C. A. Erdbrink, M. B. Kremer, H. C van Marie, E. L. de Meyier, H. M. van Stolk, T. W. A. Watjen, M. F. Wirix en H. H. de Wijs. Een schoolgetuigschrift (zonder wiskunde) is uit gereikt aan: A. A. Bakema, E. A. van Heek eD C. C. E. van Tienhoven. Afgewezen één candidate. De conferentie der Ned. Zondagsschool- Vereenlging op „Wildhoef". De conferentie van Dinsdag j.l. trof het slecht met het weer en dat was jammer, ook al omdat het aantal opgekomen leden een algemeene belangstelling aanwees. Alle be schikbare banken waren bezet en bovendien woonde nog een flink ledenaantal het ge sprokene staande bij. Nadat met Ket gemeenschappelijk zingen van het lied „De naam Jezus" de bijeenkomst was geopend, herdacht de voorzitter, de Heer A. P. Marang in zijn openingswoord de gulheid van de gastvrouwe, die het prachtige buiten ter beschikking van de vereeniging had gesteld. Verder behandelde de heer Marang de beteekenis van den on derwijzer en vooral diens verantwoordelijk heid. Vervolgens zong men het bekende lied van H. R. Bradburg „Heer ik hoor van rijken zegen", waarna als eerste spreker optrad de heer dr. M. J. A. de Vrijer uit Amsterdam. Deze had tot onderwerp gekozen: „Hoe word ik Zondagsschool-onderwijzer?" Op bevatte lijke wijze wist spr. dit vraagstuk te behan delen. Ten eerste is hiervoor noodig besef van de belangrijkheid der taak, roeping hier voor, liefde voor het kind en de bekwaam heid om uit de ervaring van anderen, wijs heid te putten Met veel aandacht werd dr. de Vrijer ge volgd. Na zijn rede zong men nog eenige liederen en volgde een collecte. De middagsamenkomst werd wegens het slechte weer in de kerk der Ned. Herv. Ge meente gehouden. Hier voerde het woord de heer II. A. de Boer, secretaris der vereeni ging, die uitvoerig handelde over de onder linge samenwerking van Zondagsscholen, vooral ten plattelande. Noodig zijn hiervoor het stevig aanhalen van de vriendschaps banden, het van elkanders ervaringen profi teered de bibliotheken uitwisselen, ten einde daardoor het materiaal zonder kosten te kun nen vermeerderen. Een aangename gedachtenwisseling volg de hierop, waarna de bijeenkomst met gebed werd gesloten. In dezelfde kerk werd 's avonds te 7 uur de slotbijeenkomst gehouden. Ook nu weder was het gebouw geheel gevuld. De voorzitter opende met een korte toespraak en de heer Jac. van Kempen zong eerst „Gebed", tekst van mr. M. G. L. van Loghem, muziek van Th. H. H. Versteeg en daarna nog het ge dichtje van Guido Gezelle: „Jesu wijs en wondermachtig" op muziek van A. Meule- man. Groot was de indruk dien de populaire zanger wist te verwekken. Hierna besprak ds. J. C. van Dijk het Zondagsschoolwerk en bracht zijn hartelijken dank aan allen, die hadden medegewerkt om deze conferentie zoo prachtig te doen sla gen. Van ganscher harte heette spr. allen welkom in zijn geliefde gemeente Bloemen daal. Toen verkwikte de heer Van Kempen zijn auditorium nog met een heerlijke verklan king van de schoone compositie van Wil helm Kienzel „Geistliches Lied" en ging dr. de Vrijer in gebed voor. Ten slotte werd door allen het laatste vers van Ps. 72 gezongen, waarna de conferentie, die ten volle geslaagd mag worden genoemd, uiteen ging. Buurtvereenlglng Duinlustpark. Het op de laatste jaarvergadering door verkiezing aangevuld bestuur dezer vereeni ging heeft zich als volgt geconstitueerd: H. J. Hymans, President; Mr. J. Meihuizen, Pinellaan 4, Secretaris; Mr. P. A. W. Lykles, Penningmeester, Dr. N. Bakker en T. Duyvis, commissarissen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1