Prins mauriisiaan 9a AUG. OEPKES Uit de Omstreken. Predikbeurten FOTOGRAAF 11589 OVERVEEN Haarlem. Haarlemmermeer Reizen en trekken. Wijsbegeerte. Geheel-onthouding. Ontvangen Boekwerken. Varia. VICTORIA-WATER Wy wijzen op de Zomerultvoering der Bloe- mendaalsche Gymnastiek-Vereenlging op Zon dag 12 Juli a.s. te 2 uur op het voetbalterrein der B. V. C. aan den Brederodeweg. Acht vereenigingen met 900 deelnemers zullen verschillende oefeningen, spelen, enz. vertoonen. De uitvoering wordt voorafgegaan door een optocht, die te half twee van het terrein vertrekt en door het dorp weer naar het terrein terugkeert. De muzlekvereenlging Wilhelmlna uit Santpoort zal het geheel op luisteren. De Kinderwerktuinen aan de Kleverlaan. Heden- (Zaterdag-) middag is de Kinder- werktuin aan de Kleverlaan officieel ge opend. Na afloop volgde een prijsuitdeeling aan de leerlingen voor de best onderhouden tuintjes. Het 250-jarlg bestaan van „Kraantje Lek" De opvoering van „De Duistere Gast". Met groot succes is dit geestige openluchtspel van den heer H. Bakker gedurende vier achter eenvolgende avonden opgevoerd. Telkenmale was er veel publiek. Zooals men weet, werd de voorstelling gegeven door de Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem, die hiervoor haar beste krachten in het vuur had gebracht. De eerste avond, Dinsdag 7 Juli, was voor de leden en donateurs van „Cremer", de tweede voor introducees van „Cremer", de derde voor leden van „Bloemendaal's Bloei" en de vierde voor leden van de Koninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem georganiseerd. Fraai weer begunstigde de voorstellingen, zoo dat het jubileum goed geslaagd kan worden ge noemd. Het genoeglijk samenzijn werd niet weinig verhoogd door een bal-champêtre, dat telkenmale na afloop der voorstellingen werd gegeven en waarvoor een speciale electrische verlichting was aangebracht, aangevuld door lampions. Mej. Jo Stam, een der talentvolle dames-leden van „Cremer", wist zich in het bijzonder ver dienstelijk te maken door de voordracht van een alleraardigst lied, gedicht op de melodie van: Het land van Noord-Scharwou. Het gedicht is vervaardigd door den auteur van „De Duistere Gast" en getiteld Ode aan den hollen;boom van „Kraantje Lek" Voordat ik nog het levenslicht Aanschouwde op deez' aard, Werd er voor mij, zoo zei mijn moes, Ontzettend hard gespaard. Toen 't geld er was werd ik besteld, De ooievaar werd opgebeld En vloog naar Holland's mooiste plek, De Blinkert achter Kraantje Lek, En plukte mij (o kinderdroom) Van d' ouden hollen boom. En toen ik eenmaal loopen kon Mocht 'k mee naar Kraantje Lek. Ik buitelde den Blinkert af, At pannekoek met spek. En voor den hollen boom stond ik Met naar de hooge kruin mijn blik, En vroeg: Zeg moes is dit hem nou? Van hieruit vloog ik zoet naar jou Met vol ontzag doch zonder schroom Keek 'k in den hollen boom. Toen 'k achttien jaar geworden was Kwam 'k weer op Kraantje Lek. Nog steeds stond daar de holle boom, Ik lachte en dacht „gek". Want Moesje was er nu niet bjj, Ik liep thans deftig met een „hij". De Blinkert was in lentetooi Dien vond ik toch nog even mooi! Alleen die rare holle boom Weg was m'n kinderdroom. Als 'k later zelf eens „moesje" ben Ga 'k weer naar Kraantje Lek, Dan zie ik weer den hollen boom Doch denk dan niet „wat gek". Dan staan mijn kleuters hand in hand Daar voor dien boom in 't mulle zand, En dan vertel ik zonder schroom Het wonder van den hollen boom. Herrijst weer vaag mijn kinderdroom Van d'ouden hollen boom. Reeds twee en halve eeuw geleên Verrees uit 't witte zand Het oude goede Kraantje Lek De roem van Kenn'merland. Historisch plekje grond aan 't duin, Verscholen onder groene kruin Het blijft toch Holland's mooiste plek De Blinkert achter Kraantje Lek, Met als een levend blaad'ren home Den ouden hollen boom. De schietwedstrijden te Overveen. Naar wij vernemen zal de Kringwedstrijd der Federatie „Kennemerland Zuid" gehou den worden op 11 en 12 Juli a.s. op de schiet banen te Overveen. Het eere-comité voor deze wedstrijden be staat uit de Heeren: C. Maarschalk, burge meester van Haarlem, eere-voorzitteren jhr. A. Bas Backer, burgemeester van Bloemen- daal; jhr. J. P. W. van Doorn, burgemees ter van Heemstede; R. G. Rijkens, burgemees ter van Velsen; mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, burgemeester van Schoten; jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burge meester van Haarlem; H. Cremer, directeur Deli Maatschappij, eere-leden. Het kring-comité is samengesteld uit de heeren: jhr. O. van Lennep, commandant Burgerwacht Haarlem, voorzitter; B. A. Dammers, commandant Burgerwacht Velsen; C. Eldermans, commandant Burgerwacht Bloemendaal; J. Amesz te Heemstede; P. Louis, administrateur Burgerwacht Haar lem, secretaris-penningmeester. Gereformeerde Kerk van Bloemendaal Zondag 12 Juli v.m. 10 urn- L. Onvlee, Theol. Cand.; n.m. 6 uur L. Onvlee. is verhuisd naar by het Kennemer Lyceum NIEUW TELEFOONNUMMER Stagnatie in het verkeer. Maandagmorgen werd, aldus schrijft men uit Santpoort aan de Kennemer-Editie der Opr. H. Crt., tot aller verbazing de Duinlust- parkweg voor alle verkeer gesloten. Straat- steenen werden opgebroken, over de geheele breedte (rij- en voetpaden) werd een hek ge plaatst en om alles nog vreemder te doen voorkomen, verrees in het midden een bord, voorzien van „Bouwgrond te koop". Het voormalige E.N.O.T.-gebouw, zoomede de villatjes en landhuisjes aan dezen weg wa ren plotseling van hun openbaren uitweg aan den Bloemendaalschen straatweg verstoken en moesten zich over andere terreinen een nooduitgang zoeken. Het gold hier een ruiling van grond tus- schen de gemeente Velsen en de firma Handgraaf en Lindeman van hier, waarbij de Duinlustparkweg verlegd moet worden, hetgeen door de gemeente getraineerd werd. De nieuwe eigenaar werd na vele vruchte- looze pogingen wachtensmoede (immers het terrein bleef onproductief en renteloos lig gen) en ging tot dezen voor velen ongerie- felijken voor hem rechtmatigen maatre gel over. Noch van gemeentewege, noch door den nieuwen eigenaar van genoemden weg werd aan de andere zijde een waarschuwing voor afsluiting geplaatst, zoodat alle voer tuigen van uit het Duinlustpark zich eens klaps den doorgang belemmerd zagen en met veel moeite in de nauwe elleboog moesten draaien en terugkeeren, om langs andere we gen uitgang te zoeken. Maandagavond is de doorgang echter weer tot stand gekomen. Hoogstwaarschijnlijk is tusschen partijen 'n tijdelijk compromis tot stand gekomen en kunnen we verwachten, dat de weg spoedig omgelegd wordt. Door deze grondruiling komt ook de uit gang voor het transformatorenhuisje van het P. E. N. in een andere positie, welke nu rechtstreeks naar den Bloemendaalschen straatweg geleid zal moeten worden. Het openlucht-theater te Zandvoort. Naar wij vernemen zal de eerste voor stelling van het openlucht-theater in Zand voort worden gegeven op 18 Juli a.s. Opgevoerd zal worden dr. Walch's Judas Ish Karioth. De bedoeling is het spel van acht uur tot half tien te doen duren. Tevens ligt het in de bedoeling van den Heer Louis de Vries, de dames en heeren werkende leden van de Kon. Letterl. Ver. J. J. Cremer uit te noo- digen hunne medewerking aan de openlucht uitvoering te willen geven. De architect Wijdeveld, die voor 't archi tectonische gedeelte zorgt, zal het theater bouwen voor het volgend jaar. Dezen zomer was de voorbereiding te kort. Het theater, zooals de bouwer zich dat voorstelt, zal plaats bieden aan 500 personen. Het bezoek der Koninkiyke Familie te Haarlem. Het bestuur der Haarlemsche Vereeniging Koninginnedag zendt ons het volgende com muniqué: Naar aanleiding van het bezoek, dat H.M. de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Ju liana op Vrijdag 28 Augustus a.s. aan onze stad zullen brengen, vergaderde Maandag avond het hoofdbestuur der vereeniging Ko ninginnedag onder leiding van zijn voor zitter, den heer Mr. Th. A. Westra. Voorloopige besprekingen hadden plaats omtrent een huldiging van de Koninklijke gasten door de verschillende vereenigingen te dezer stede, waarvan dan deputaties met de vaandels zich zouden scharen langs den weg van het station naar het stadhuis. Een aubade van 4000 schoolkinderen zal op de Groote Markt plaats vinden In voorbereiding is ook een kerkconcert; van welken aard dit zijn zal is nog niet vast gesteld. De commissie voor de muziek- en zanguitvoeringen zal dit en meer concerten, in het openbaar te geven, ten spoedigste overwegen. Het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin. Ten stadhuize te Haarlem is dezer dagen, onder voorzitterschap van den burgemeester van Haarlem, eene vergadering gehouden van burgemeesters van een aantal gemeenten in Noord-Holland met de voorloopige provinciale commissie van het Oranje Comité 1926. Zooals bekend is, bedoelt dit comité aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar zilveren huwelijksherdenking in Februari 1926 een hulde blijk aan te bieden, bestaande in een schilderij der Koninklijke familie in een gebeeldhouwde lijst. Van het provinciale comité (dat niet de stad Amsterdam omvat) heeft jhr. mr. dr. A. Röell het eere-voorzitterschap aanvaard. Voorzitter werd de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, mr. Th. A. Westra werd 2de voorzitter, mr. P. Fuhri Snethlage secretaris, jhr. Teding v. Berk hout Jr. penningmeester. Voorts zullen in het comité zitting nemen de burgemeesters en afge vaardigden van Oranje-vereenigingen in de voor naamste gemeenten der provincie. Overeenkomstig het verlangen van Hare Maje steit zullen speciaal kleine bijdragen worden gevraagd, zoodat ieder in de gelegenheid is deel te nemen. De namen der gevers op inteekenlijsten vermeld worden tot een album verzameld, dat aan H. M. wordt aangeboden. De leden van het provinciaal comité zullen in de gemeenten van him district plaatselijke comité's vormen. De concerten en kamermuziek-avonden van Toonkunst. Naar wij van het bestuur der Haarlem sche Afdeeling van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst vernemen, zullen in het a.s. seizoen weder vijf (inplaats van vier) Kamermuziekavonden in den Stads schouwburg, Wilsonsplein, worden gegeven, o.a. met medewerking van het Capet Kwar tet met een Beethoven-programma en als noviteit het beroemde tweetal Aranyi-Grosz met een „Wiener Abend"-programma. De data zijn als volgt vastgesteld: Woensdag 4 November 1925: Het Parijsche Trio; Maandag 30 November 1925: Alma Mondie, viool; Maandag 14 December 1925 Aranyi-Grosz, viool en piano; Donderdag 4 Februari 1926: Capet Kwartet; Maandag 8 Maart 1926: Mevrouw Chailley, piano. Wat betreft het eerste concert der Haar lemsche afdeeling van Toonkunst vernemen wij verder, dat dit zal worden gegeven in Februari. Uitgevoerd wordt het Requiem van Toonkunst. De tweede uitvoering zal bestaan uit een cantate van Bach en Beethovens negende symphonie. Over de solisten voor dezen avond is nog geen beslissing genomen. Op den tweeden Paaschdag zal in de Groote Kerk de Matthaus-Passion opnieuw uitgevoerd worden, ditmaal evenwel ook voor de leden van Toonkunst als buitenge wone uitvoering, waarvoor dus afzonderlijk entrée moet betaald worden. Op Woensdag 15 Juli a.s. geeft de Vereeniging „Vooruit" haar jaarlijksch Concours te Hoofddorp, hetgeen in geheel Nederland beroemd is. Aanvang 9.30 v.m. Het programma bevat 18 nummers, waar in de beste paarden uit Nederland en het Bui tenland uitkomen. Voorts het beroemde Caroussel- nummer van Hoofddorp (eenig in Nederland). Geprimeerde merries van Noord-Holland, groot Springconcours, waarin verreden wordt de wissel beker van Hoofddorp en tot slot een spannende jachtrit met eindloop. Nu het reisseizoen is aangebroken achten wij het voor velen onzer lezers van belang, kennis te maken met het stelsel van reiscrediet, door een onzer groote bankinstellingen in prakt jjk gebracht. De kantoren der Rotterdamsche Bankvereeni- ging te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage verstrekken op aanvrage Wereld-credietbrieven, welke dienen voor het bereizen van meer dan één land en gewone Credietbrieven, welke speciaal dienen voor reizigers, die zich gedurende langeren tijd in slechts één land ophouden. Wereld-Credletbrleven. Deze worden verstrekt in Ponden-Sterling of in Guldens, doch in deze laatste alleen voor die landen, waar het Nederlandsch geld voldoende bekend mag worden geacht, dus Ned.-Indië en de belangrijke plaatsen in Europa. Bij opnamen tegen deze credietbrieven zal de correspondent der Bank de door den houder af te geven cheque op hare kantoren Rotterdam of Amsterdam, of op haren correspondent te Londen, van hem koopen tot den inkoopkoers onder aftrek zijner provisie. Voor de cheques in Nederlandsch geld wordt door haar zonder eenige verdere omrekening de houder van den credietbrief belast, terwijl zij hem een cheque op Londen getrokken tot den ver- koopkoers in rekening brengt. In beide gevallen berekent de Bank een pro visie van 1U°lo (minimum f 0.50 per dispositie). Deze Wereld-credietbrieven gaan vergezeld van een carnet d'indication, een boekje bevattende de namen der correspondenten der Bank in de ca. 2500 plaatsen, waar gelden kunnen worden op genomen. Gewone Credietbrieven. Deze worden uitgeschreven in de munt van het land, waarheen de cliënt zich denkt te begeven, en gaan eveneens vergezeld van een carnet d'in dication, bevattende de namen van de correspon denten der Bank in de voornaamste plaatsen van dat land. Betalingen tegen deze credietbrieven vinden door de correspondenten der Bank plaats in de munt van het land zonder aftrek van kosten en de houder wordt met het bedrag in rekening be last, vermeerderd met de aan de Bank berekende kosten plus een provisie van 1/4°/o (minimum f 0.50 per dispositie), tegen den koers van den dag waarop het bericht van betaling bij de Bank inkomt. De Valuta berekent de Bank echter naar den dag van opname van het geld door den cliënt. Voor de algemeene bepalingen waaronder de credietbrief wordt verstrekt, verwijzen wij naar de door de Bank op aanvraag te verstrekken boekjes met inlichtingen. De „Amersfoortsche Stemmen", orgaan van de Internationale School voor Wijsbegeerte, n°. 24 van 1 Juli 1925 bevat het volgende overzicht der leergangen van dezen zomer E 20 —25 Juli. Dr. Martin Buber: Der Glaube an die Wiedergeburt. F 27 Juli1 Aug. Prof. Dr. H. J. Jordan Groei. G 3—7 Aug. Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga De wysgeerige achter grond van het Nieuwe Testament. H 3—8 Aug. Mevrouw Dr. J. v. d. Bergh v. Eysinga—EliasEet Heilige en de werkelijkheid in het drama. Prof. Dr. Otto StraussPhiloso phic und Religion des indischen Buddhismus im Altertum und Mittelalter. Ir. J. A. BlokDe wijsheid der Oepanisjads. Mevrouw Raden Ayou Jodjana: Hindoe-muziek. Dr. M. C. v. Mourik Broekman Psychologie der massa. Dr. A. Maeder: Die psychologi- schen Grundlagen des Gewissens und ihre Beziehung zur Krankheit. Ds. E. J. v. d. BrughWijsgeerige Terminologie. I 7—9 Aug. K 10-15 Aug. L 15—16 Aug. M 10-12 Aug. O 13-16 Aug. P 17-19 Aug. Q 18—20 Aug. R 20—22 Aug. S 24—29 Aug. T 29-31 Aug. U 29-31 Aug. V 7-12 Sept Eerste voordracht Maandag 13 Juli te 2.30 uur 's middags. Opgave uiterlijk één week tevoren bij den heer C. A. Wegelin, huize Nieuwland, Nijmegen. Cursusgeld f 15.huisvesting f 1.tot f2.per nacht, volledige voeding f3.— per dag. Betaling aan de Administratie der School, bij voorkeur door storting of overschrijving op onze postrekening 32244. Uit den verderen inhoud van dit nummer blijkt ons, dat de school wat bezoek en finantieele kracht betreft, zich weder in een tijdperk van bloei be vindt, het schoolgebouw heeft eene aanzienlijke verbetering en vernieuwing ondergaan. Een volgend maal zullen wij iets mededeelen over de besturende college's. Leo NiehorsterDe psychologie van den scheppenden kunstenaar. Ds. J. Börger: Het zelfbewust zijn als absoluut geval. Dr. J. D. Bierens de HaanDes menschen verzoening met de na tuur door den schoonheidszin. Lod. van MieropTolstoi, alspro- feet van het geestelik bewustzijn. Jkvr. Dr. B. EliasMensch en Menschheid bij Romain Rolland en Duhamel. Prof. Dr. Franz Oppenheimer: Die Bodensperre, die Wurzel al ler sozialen Uebel. Daarbij behooren de volgende „Practische ge gevens": Cursusgeldent f15.- voor leergang E, F, H, K, S en V f 12.50 voor leergang G. en O.f 7.50 voor leergang I, M, P, Q, R, T en Vf 5.voor leergang L. Bizondere voorrechten voor leden V. t. I. (zie beneden). Na ontvangst der cursusgelden, liefst door stor ting of overschrijving op onze postrekening 32244, worden de toegangskaarten aan de deelnemers toegezonden. Huisvesting in het Internaat, voor iederen leer gang berekend tegen f 1.tot f 2.per nacht. Re serveeren van kamers en boxes tegen vooruitbe taling van één nacht. (De bedden zijn van een nieuwe, prima vulling voorzien.) Gelegenheid tot kampeeren tegen betaling van 25 cents per nacht per persoon. Volledige voeding f3.— per dagzonder koffie en thee tusschentijds, en fruit bij den maaltijd f 2.50. Aan onbemiddelde cursisten kan gedeeltelijke, desnoods algeheele vrij stelling van betaling worden verleend. Bezorgen van bagage aan de School door Bestelhuis Hogeveen, rechts van den uitgang van het station, waar men eveneens auto of rijtuig kan bestellen, als er geen stationeeren. Voor auto of rijtuig (thans f2.—) zorgt ook de Administratie der School, mits tjjdig vooraf bericht, met opgave van datum en uur van aankomst, en of men zich met andere ongeveer gelgktydig aan komende cursisten eventueel wil combineeren. Bjj minstens 10 deelnemers zal een autobus van het station naar de School loopen tegen 30 cents per persoon tijdige opgave aan de Administratie ver- eischt, met vermelding van datum en uur van aankomst. Weg naar de School (ruim een half uur gaans) Stationsplein, schuins links Berkenweg, 2e laan rechts (Paulus Buyslaan) in, altijd recht door, tot men stuit op den Leusderweg, rechts af tot Hotel Oud-Leusden en links af den Doodenweg op, waar men weldra de School aan de rechterhand ziet. Alle verdere inlichtingen verstrekt de Secretaris, ook omtrent de voorwaarden waarop, buiten de cursussen om, aan oud-cursisten en leden V. t. I. aan de School huisvesting en pension kan worden verleend. Voorts vinden wjj er de volgende bijzonderheden in vermeld Bijzondere leergangen. Van 13—18 Juli zullen in plaats van de vervallen leergangen C. en D., een tweetal zesdaagsche bijzondere leergangen worden gehouden, beide dus buiten verantwoorde lijkheid van Bestuur en Curatorium der School. Het zijn parallelleergangen, d.w.z. de uren van voordrachten en samensprekingen zijn zóó ge regeld, dat de deelnemers aan den éénen leergang ook aan den anderen kunnen deelnemen. a. Dr. A. H. de Hartog zal een religieusen leergang houden over: Personen uit het Nieuwe Testament als menschheidstypen (Johannes de Dooper, de maagd Maria, Maria Magdalena, de Samaritaan- sche vrouw, Maria en Martha, Pilatus en Judas, Petrus, Johannes en Paulustenslotte zal de figuur van Jezus Christus in haar centrale beteekenis worden gezien). Eerste voordracht Maandag 13 Juli a.s. te 4.15 uur 's middags. Opgave uiterlijk één week te voren bjj Dr. A. H. de Hartog, huize Ver Land, Naarden. Cursusgeld f 10. volledig pension bjj gebruik van een kamer f25.—, van een box f20. b. De heer Albert A. Plasschaert,kunst schilder te Weesp, zal onder de vlag der Ver eeniging „Woord en Beeld" een leergang houden over ,Het Huwelijk". Nu behalve Amerika ook België is drooggelegd, nu zielkundigen en sociologen van elke richting het drankmisbruik hebben leeren kennen als een der oorzaken waardoor onze gevangenissen en krankzinnigengestichten worden gevuld, heeft ons publiek er recht op zoo nu en dan omtrent de geheel-onthoudersbeweging op hollandschen bodem te worden ingelicht. Wij hebben vóór ons liggen: Jonge Strjjd van Juli '25, het orgaan van den Jongelieden Geheel-onthoudersbond, kortelijk aan geduid met J. G. O. B. Deze vereeniging bestaat uitsluitend uit jonge lieden van 19 tot 23 jaar, van beider kunne. Het orgaan verschijnt eens per maand, is keurig ge drukt in vereenvoudigde spelling en bevat behalve de gewone vereenigings-gegevens over vergade ringen, besturen en congressen, oorspronkelijk proza, dichtwerk en spreuken, Het maakt een frisschen, opwekkenden en tevens vredelievenden indruk Jelmer bespreekt het boek van Giovanni Papini: Storia di Christo (De geschiedenis van Christus), in het nederlandsch vertaald door Ir.J. J. Weve. „Het doetje aan", zegt hij, „zooals je op een frisse lentemorgen voelt, hoe de wind door je haren waait, als je voor een tijdje verlaten hebt je muffe kantoor of werkplaats. Je kunt dan wel gaan zingen van louter genieting. Zo ook zul je genieten, wanneer je leest Papini's Storia di Christo. Ook daar is iets nieuws in, iets fris, dat je wel dadig aandoet Elisabeth geeft het volgende gedichtje AVOND. Als de vogelen niet meer zingen, Ook de bloemen slapen gaan, Weer millioenen zilveren stralen Geboren worden uit de maan Dan is de avond weer gekomen En lijkt het of 't gansch heelal Verzonken is in zoete droomen En 't altijd Vrede blijven zal! De muziek in Europa na Wagner, door Herbert Antcliffe, vertaald door J. de Gruyter. No. 37 van Elsevier's Algemeene bibliotheek. Het onverklaarbare in het leven en na den dood. Spiritisme en occultisme, door dr. Henri C. A. Muller. J. M. Meulenhoff, uitgever, Amsterdam. De Overgave. Een korte roman, door Elizabeth Zernike. No. 38 van Elsevier's Algemeene biblio theek. Van alle boeken volgt bespreking. N.B. Aan Heeren Uitgevers, die boeken ter recen sie zenden, wordt verzocht telkens den prijs op te geven, men vraagt ons daarnaar. Legende-vorming. Er zjjn er die meenen, dat de medicijn, de velen zoo walgelijk smakende wonderolie (eig. wonderboomolie), uit menschen- vet wordt gemaaktdit is niet zoo, de wonder boom is een bekende plant. Doch het is heel natuurljjk, dat zich met een afkeerwekkenden smaak een afkeerwekkende gedachte verbindt. De gedachte aan het eten van menschenvet trou wens rees niet alleen steeds bjj het denken aan menscheneters (Kannibalen)in het 18e eeuwsche Frankrijk was er een leerling van den ljjfarta van Koning Lodewjjk XV, Quesnay, dien men in Parijs den Confucius van het Westen noemde;in een tjjd van volksnood gaf hij als smakelooze scherts of welgemeend eens den zonderlingen raad eetbaar talkvet uit menschenlijken te winnen. Tijdens de Fransche revolutie verspreidden in verband hiermee zich de zonderlingste geruchten: het leger zou loopen in laarzen van menschen- leer vervaardigdmen zou den aristocraten in de gevangenissen gezouten vleesch van geguilloti- neerden te eten geven, en zoo meer. Zoo vormen zich ook in den modernen tjjd legenden. Het is van alle tjjden. De den mensch eigen traagheid doet hem zjjn kritiek, zijn nadenkend onderzoek naar het ongewone, waarvan hij verneemt, telkens weer uitstellen en in de sleur van het dageljjksch leven heeft het geloof aan iets wonderbaarljjks of afschrikwekkends de bekoring van het ongewone. Onze gezondheid wordt door onze stemming ten zeerste beinvloed en omgekeerd is onze stemming voor een groot deel afhankelijk van onze gezondheid, Het geregeld gebruik van Oberlahnstein heeft een buitengewoon gunstigen invloed op onze zenuwen en inwendige organen, en daar door op onze gezondheid en humeur. Het is zacht-prikkelend, opwekkend en zeer aangenaam als dageljjksche drank. Voor huishoudeljjk ge bruik bjjzonder aanbevolen in heele Liter- schroefflesschen, inhoudsprijs 32 cent.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2