Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bioemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang „RICHE" UITVERKOOP #A.H.v.d. STEUR Jr. Hotel Duin en Daal - Bioemendaal CEIL GERZON'S MODEMAGAZIJNEN Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ, OUDE RIJN 39, LEIDEN, Telefoon 53 en 73. Fotografisch Atelier HAARLEM - TEL. 11955 13706 Heeren- en Dameskleermaker 19e JAARGANG ZATERDAG 18 JULI 1925 No. 28 Vergeten. ZONDAG Namiddag- en Avondconcert Ut. Houlslr. 1, Tel. 1302 Plaatselijk Nieuws. Kleverparkweg 154 Talefeon 10303 BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75; per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ TE LEIDEN, Oude Rijn 39. Telef. 53 en 73. Hulpadressen voor redactie en administratie: Duinwijckweg 3, Tel. 22177, Bioemendaal en Ged. Oude Gracht 63. Telef. 11862, Haarlem. Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. (Nadruk verboden.) Wanneer in een bijenkorf een koningin wordt geboren, aldus vertelde mij een bijenhouder, verlaat de oude koningin vrijwillig haar rijk en een gedeelte der hofhouding volgt haar. De zwerm ballin gen zet zich ergens op een boom, totdat een liefhebber er zich meester van maakt en het bijenvolk in een zijner korven een nieuw koninkrijk verschaft. Nu is volgens mijn zegsman dit het eigenaardige bij een dergelijke volksver huizing, dat, wanneer men den zwerm emigranten bij den ouden korf terugbrengt, de bijen haar oude woonplaats volmaakt zjjn vergeten. Al zet men den nieuwen korf naast den ouden, geen der bijen zal, door herinnering gedreven, de opening doorgaan, die zij toch kortgeleden nog dagelijks na een trek van uren afstands te vinden wist. Dit geheugenverlies, deze amnesie, zoo als men het met een technischen term noemt, lijkt mij te merkwaardiger, wijl het instinct van herkenning bij de dieren zoo sterk is. Op zichzelf schijnt het reeds een wonder, dat zoo'n insect, rondvliegend in de groote ruimte, boven veld en wei, van bloem tot bloem, blindelings terug keert tot die nauwe opening van een ergens in een hoek verscholen korf op het heem van den imker. Regelmatig heeft het beest dit gedaan het kon den weg vinden tegen den wind in en door nevelshet liet zich niet afleiden door het warnet van slooten en struiken, noch verbijsteren door de duizendvoudige kleuren en geuren der bloemen, in welker kelken het beurtelings verdween en omhoog rees. Deze trek van de bij is wel de sleurgang bij uitstekhet is de werktuigelijkheid van de regelmaat, die zich prent in het bewustzijn met onuitwischbare letters de wetmatige gebondenheid aan een alles overheerschende neiging, waartegen de wisselende ervaring van den dag niets ver mag. Welk wonder, welke natuurkracht, welke schokkende gebeurtenis zal den instinctmatigen trek van de bij naar haar korf kunnen verbreken? En toch blijkt er één ding in staat, dit schijnbaar onmogelijke tot stand te bren gen. De koningin ziet haar opvolgster ge boren en ruimt deze haar plaats in. Met haar getrouwen zwermt zij uit. Zij wordt opgevangeneen nieuw koninkrijk wacht haar in een onbekenden korf. Maar van stond af aan is deze nieuwe korf haar korf geworden en het instinct richt zich on middellijk op dit nieuwe bezit. En even werktuigelijk als de neiging zich meester maakt van het thans haar toegewezen do mein, verdwijnt de herinnering aan het voormalig verblijf. De bij, welker herken ningsinstinct overigens zoo bovenmatig sterk zich openbaart, heeft op dit ééne punt haar geheugen verloren. Is deze amnesie, dit geheugenverlies, niet wederom een teeken van de ontzag wekkende doelmatigheid der natuur Ge steld, dat dit verschijnsel niet bestond, tot welk een eindeloos misverstand, tot welk een onuitputtelijken strijd, tot welk een be stendig krachtsverlies zou de herinnering aan de verlaten woning aanleiding geven! De oude en de nieuwe zwerm van voortdu rende botsing bij den ingang van den korf, waaruit gewijzigde toestanden een deel der bewoners hebben verdreven. Gevech ten bij de opening, waarheen de wet der traagheid de voormalige bewoners te on gelegener ure zou doen binnenvallen. "Wreedaardige dood van den ongewensch- ten gast, die uit behoudzucht onwillekeu rig het oude gat weer was doorgekropen. Onrust, afgunst, naijver, ondergang van beide partijen. Geen orde, geen arbeid, geen honig. Hoe wjjs heeft de natuur gehandeld met deze wetmatige amnesie. Hoe toont zij zich ook hier weer trots haar schijnbare wreedheid barmhartig. MODERNE DAMES- en HEERENPORTRETTEN Hebben wij, bevoorrechte schepselen, die haar in de verfijning van ons gevoel, de toespitsing van ons verstand, de inge wikkeldheid van onze zeden en levensge woonten verloochenen, ons daarmede niet het noodlot op den hals gehaald? Want, nietwaar, wij noemen een dergelijk geheu genverlies trouweloosheid. Wij misprijzen het kind, dat zjjn ouders vergeet; den landverhuizer, die voor den geboortegrond geen gedachte meer overheeftden opstan deling, die den eeuwenouden staatsvorm, den nieuwlichter, die het eeuwenoude ge loof voor nieuwe gedachten en idealen heeft prijsgegeven. Zwaar is het lot voor ons, menschen- kinderen, die, minder eenvoudig dan het onnoozele bijenvolk, onze ziel verscheuren door te willen leven in twee wereldende oude korf, dien wij hebben verlaten, en de nieuwe, die ons bij de geboorte van een andere koningin is toegewezen. Hoeveel huwelijken worden bedorven door de gedachte aan het ouderhuis. Het bruidje gevoelt zich een trouweloos kind; het heeft heimwee naar vader en moeder, hoeveel het ook van haar man houdt. O, kon het de weldaad ervaren van het ge heugenverlies, zoodat het de oude poort zou voorbijgaan zelfs zonder die te her kennen! Wreed? hardvochtig? liefdeloos? Maar de Bijbel, die het in zoo menig op zicht voor de harde werkelijkheid opneemt, zegt toch ook, dat men zijn vader en moeder verlaten zal en zyn gade aanhangen. Ook in het menschenbestaan gelijk in dat der bijen heerscht nergens bestendig heid. De nieuwe koningin vervangt de oudede volkeren zwermen uit, de woon plaatsen wisselen. Zwaar is het lot van hem, wien de natuur het voorrecht van het vergeten onthield. „De overgangen tusschen de getijden", zingt de dichteres, „zijn altijd zwaar en verscheuren het zijn, omdat in hen ster vende krachten strijden tegen opkomen de..." Een nieuwe staatsvorm, een nieuw geloof. Ach, hoe zelden gelukt het den apostelen van het nieuwe het oude te ver geten. De Duitsche republikein staat met tranen in de oogen bij den intocht van Hindenburg en Willem van Oranje streed den vrijheidsstrijd in naam van den Spaanschen koning. Wie kent het leed der Hervormers, die zich nog trouwe dienaren waanden van de Roomsch Katholieke kerk De verscheurdheid van den renegaat, die zijn gehechtheid aan het verzaakte geloof den kop tracht in te drukken door feilen haat De twijfel, de gewetensangst, het heim wee, waarmee de herinnering aan het ver leden het menschenhart belast, kent het bijenvolk niet. De gave van het vergeten bewaart het voor de onzuivere gezindheden en toestanden, die bij het wisselen van staat het menschenbestaan kenmerken, omdat menschen nu eenmaal menschen en geen bijen zijn. C. studeerde nummers uitgevoerd vóór het bordes van de buitenplaats „Casa Nuova". Hierna marcheerde het korps naar het huis van den heer Tillema, waar ook muziek werd gemaakt. Ten slotte werd in het dorp nog wat gemu siceerd, en op den terugweg nog even halt gehouden bij het huis van den heer Van Snip- penberg, waar nog 'n vroolijk nummer werd uitgevoerd. Alles verliep uitstekend, zoodat men veel pleizier van alles gehad heeft. De Koninginnefeesten. Omtrent de verrichtingen van de commis sie voor de te houden Koninginnefeesten, kunnen wij reeds mededeelen, dat op 31 Au gustus het groote kinderkoor van „Gloria Dei" de feestelijkheden zal openen met het zingen van een aantal vaderlandsche en andere liederen. De drie Bloemendaalsche muziekkorpsen „Euphonia", „Sursum" en „Oefening kweekt Kunst" hebben hun mede werking toegezegd. Binnenkort zullen de in schrijvingen voor de verschillende feesten worden opengesteld. Het Bloemendaalsch Gemengd Koor zal bij de kom van Saxenburg eenige liederen zin gen. Ook voor eenige onschuldige vermake lijkheden voor de ouderen zal gezorgd.,,wor den. Voor de gemeente Bioemendaal komen op de voorloopige kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel voor 114 kiezeres groot bedrijf, 216 kiezers kleinbedrijf; te za- men 330 kiezers. De schapenduinen afgesloten. Men bericht ons, dat Jhr. van Wijk be sloten heeft, de vrije wandeling in de scha- penduiuen te verbieden. Zulks naar aanleiding van de ergerlijke vernieling van struikgewas, bloemen enz. Zooals men weet, was het ook om deze reden dat „Caprera" een paar jaar geleden gesloten werd. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. C. D. te Overveen, wegens het belemmeren van de politie in het uitoefenen van haai; functie door het geven van waarschuwingsseinen aan te snel rijdende automobilisten. De muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" uit Bennebroek, heeft met haar rondgang door Vogelenzang veel succes behaald. In de Bekslaan werden eenige goed inge- Het zomerfeest aan den Zeeweg van de Loge „Plaats voor Allen." Naar wij vernemen organiseert de loge „Plaats voor Allen" op 26 Juli a.s. een zo merfeest op een terrein aan den Zeeweg van Overveen naar Zandvoort, hetzelfde terrein waar het vorig jaar de Angablanddag plaats vond. Het feest vangt aan met een optocht, welke om één uur van af het Kennemerplein ver trekt. Een modern ballet wordt uitgevoerd onder leiding en naar ontwerp van Anny Zwart; voorts 'n uitvoering van 't kinderkoor „Nut en Genoegen'", hetwelk op de demon stratie voor kinderzang te Haarlem een bui tengewoon gunstige kritiek mocht ten deel vallen. Er zal een harmonie-muziekkorps meewerken; de heer Uzuret komt spreken. Tot slot zal worden opgevoerd „De Bruiloft van Kloris en Roosje", waarin oude dansen en spelen zullen worden gedemonstreerd. Bo vendien zal de gebruikelijke wensch van pro- pagandistischen aard zijn. Een vaandelwedstrijd, waarvoor o.a. een zilveren eerepenning als wisselprijs, indertijd door de „Oprechte Haarlemmer" uitgeloofd, is mede een nummer van het programma. Het Provinciaal Ziekenhuis. Verschenen is het verslag over het jaar 1924 betreffende het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Wij treffen hierin aan een inleidend over zicht, waarin de gebeurtenissen uit het afge- loopen jaar zijn gememoreerd en verder de gewone hoofdstukken over algemeene zaken het personeel betreffende, over den genees kundigen dienst, den huishoudelijken, techni schen en administratieven dienst, benevens het financieel overzicht. De bevolking bedroeg op 31 December 1924: mannelijke verpleegden 393 en 951 vrouwelij ke, totaal 1344; personeel: 179 mannelijke en 348 vrouwelijke, totaal 527. Totaal der bevol king 1871. In het geheel moesten 970 lokaliteiten ver warmd worden. De gezondheidstoestand van het personeel was goed, over het algemeen nog beter dan in 1923. De algemeene exploitatierekening over 1924 sluit op een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven groot 2.048.388,65. De begrooting voor 1925 wijst aan een to taal aan inkomsten en uitgaven, groot 1.862.952,50; saldo nihil. Examen-uitslagen. Overgangsexamens ,,'t Kopje", Middelbare school voor Meisjes te Bioemendaal. Bevorderd tot de 5de klasse: M. Bonebakker, F. de Clerq, M. Engelen burg, C. Freni, E. Gunning, F. van Hooff; W. Immink, M. de Jonge, P. Labouchere, A. Otto, M. Schoute, C. de Jong Schouwen burg, J. de Jong Schouwenburg, J. Smit, W. Strumphler, G. Verkade, P. de Waal en de vakleerlingen M. Blydenstein en M. Dalen. Voorwaardelijk bevorderd: L. de Kat. Niet bevorderd: één. Toegelaten G. van Eeghen. Bevorderd tot de 4de klasse: J. d'Aulnis de Bourouill, G. Burgersdijk, S. Dalen, A. Flemming, C. van Foreest, I. van Hardenbroek van Ammerstol, A. de Bijll1 Nachenius, A. Voet, H. Wurtz, J. van Wijn-1 gaarden. Voorwaardelijk bevorderd: C. Wagenaar Hummelinck, A. van Lennep, L. von Mühlen, E. de Bijll Nachenius, C. van Weideren Ren- gers. Niet bevorderd: vier. Toegelaten: T. van den Arend, S. van der Feltz, J. Lagers, A. Stork, T. Wirix. Bevorderd tot de 3de klasse A. Litt.-Econ.- afdeeling: D. Breijer, V. van Hall, I. Hou- wert, N. Labberté, Y. Lamping, L. von Lin- deiner, L. de Savornin Lohman, U. von Pann- witz, B. van Vloten, A. van Voorst Vader. B. Middelb. school voor meisjes: B. Bruyn, N. Dyserinck, I. de Jonge van Ellemeet, G. van Konijnenburg. Voorwaardelijk bevorderd: M. Birkhoff, M. van Geuns, H. Mouthaan, N. Prins, H. Roser, H. Schmidt, M. van Velzen Camphuis. Toegelaten af deeling A: D. Gunthers, P. Kakebeeke, E. Meurer. Afdeeling B: C. Cremers, W. Quintus, M. Verspyck. Bevorderd tot de 2de klasse: I. Adams, C. Crommelin, H. Diemer Kool, N. Groenendijk, D. Guepin, T. Halkema, G. Hanneman, E. van Hasselt, A. Herweyer, D. de Jonge van Ellemeet, A. Kruimel, M. Laan, W. Levenkamp, T. van der Linde, K. van Panhuys, M. Rutgers van der Loeff, C. Teding van Berkhout, N. Teding van Berk hout, A. van Valkenburg, C. Vening Mei- nesz, H. Visker, S. van Voorst Vader, W. de Wijs. Voorwaardelijk bevorderd: P. Breitenstein, P. Mouthaan. Niet bevorderd: twee. Toegelaten: B. Barger en L. Creutz. Toegelaten tot de 1ste klasse: J. Barger, I. Boeking, M. Boeking, E. de Clercq, M. Crommelin, M. van Dedem, H. van Hall, B. van Heemstra, M. Heybroek, E. Kruimel, E. Leendertz, E. Meihuizen, M. van der Scheer, C. van Steeden, R. van der Valck, Lucassen, E. Velman, W. Voet, C. Woudsma. Toelatings- en Overgangs-examen R. K. Lyceum te Overveen. Toegelaten tot de eerste klasse: F. J. Bak ker, J. H. F. van der Berg; A. P. C. Bos- saert; Th. B. Bosman; F. L. C. van den Broek; Ed. P. L. A. M. Hoogeveen; Matn. H. J. In den Bosch; H. A. M. de Jong; K. F. van Kampenhout; J. H. Keyser; P. H. B. M. Klauwers; H. H. Hoeker; W. J. J. Koek- hoven; J. Kraakman; J. N. Mul; Corn. Olie; J. Oostdam; H. J .M. Roozen; R. van Ros- sum; J. A. de Ruig; F. H. A. Schouten; Th. J. Smit; R. Snel; A. M. van der Storm; J. C. A. Swaalf; J. P. M. Tack; B. van Ooster hout; J. W. van der Vossen; K. W. M. Wes- sels; G. Wanna; Adr. Wyte. Afgewezen 6 candidaten; her-examen een. Van klasse I A bevorderd: P. J. de Boer; J. A. Bosse, met lof; A. M. van Buehem; L. Claassen; P. van Empelen, met eervolle ver melding; J. Erens, L. van Halem; J. Hand- graaf; J. Hirs; A. van Hooff; A. Huyboom; P. Huyg; H. Klementkow; R. Verhoeven; H. Cobelens. Afgewezen 7. Her-examen 3. Van klasse I B bevorderd: J. van Lunen burg, met eervolle vermelding; A. van der Mey; J. Nelissen; P. Olifiers; E. van Ravens- berg; Oscar Smit; J. Verdegaal; G. Ver haart; D. Wesseling; E. Spierenburg, met eervolle vermelding; J. Bos. Afgewezen 9. Her-examen 1. Van klasse 2 A en B bevorderd naar 3 H.B.S.: F. Claassen; C. van Galen, met lof; J. Hoes; S. Hooy; J. Krabs; J. Klaus; P. Holt; J. Yland; J. Koning; J. de Neyn van Hooge- werff, met lof; A. Nijdam; P. Vehmeyer; P. de Vos; H. Walenkamp; H. Hanrath. Afgewezen 12. Her-examen 2. Bevorderd van A en B naar III Gymna sium: P. Huizing; P. Ingenhulz; W. Kloos terman; J. Krouwels; N. Meyne; H. Okhuy- sen; W. Paulik, met lof; W. Swolfs; B. Vrij dag, met eervolle vermelding; J. van Wayen- TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEEDING tegen b i 11 ij k e prijzen burg; P. Wouters, met eervolle vermelding; G. Zeeuwe; Th. Ruysenaars. Her-examen 1. Bevorderd van 3 H.B.S.: Th. van Beek; M. ten Berge J. Truyens, met lof; M. Hage- meyer; H. Kahman; W. van der Kr oft; W. Nijboer; L. van Opzeeland; E. Picard, met lof; W. Smit, met eervolle vermelding; B. Tordoir; N. Tweehuysen; F. Sweerts; G. Co belens; P. Lippits. Her-examen 3. Afgewezen 9. Bevorderd van klasse III Gymnasium: L. Brantjes; M. van Buehem; J. Hanrath; L. Henning; P. Hokkeling, met lof; P. Maas; J. Stavenuiter. Her-examen 1. Afgewezen 1. Bevorderd van 4 H.B.S.: J. Brantjes; H. Louwerens; Fr. Nieuwenhuys; J. Smit; C. Spierenburg, met lof. Her-examen 2. Afgewezen geen. Bevorderd van 4e klasse Gymnasium: C. Kahman; W. Kloes, met lof; P. Menger; P. van Tetering. Afgewezen 2. Aanvang van den nieuwen cursus Dinsdag 1 September. Zomeruitvoering der Bloemendaalsche Gymnastiekvereniging. Begunstigd door het prachtigste weer dat zich voor eene gymnastiekuitvoering in de open lucht wenschen laat, had vlot en genoe- gelijk, onder groote belangstelling van pu bliek uit Bioemendaal, Haarlem en tal van andere plaatsen van den omtrek de groote Zomeruitvoering onzer populaire gymnas tiekvereniging plaats. Het aantal deelnemers, jong en oud, meis jes en jongens, dames en heeren, schatten wij op ruim 1000. Voorafgegaan door trom melende tamboers, kwam de stoet, met het muziekcorps der vereeniging „Wilhelmi- na" te Santpoort in het midden, van Ael- bertsberg, door het dorp naar het met vlag gen versierde terrein der B.V.C. opgemar cheerd, de Bloemendaalsche Gymnastiek vereniging voorop. De wakkere directeur en leermeester dier vereeniging, de heer Kok, had de algemeene leiding; verschil lende directeuren en voorwerkers der zeven andere deelnemende vereenigingen stonden hem bij. In de welige omlijsting van duinen en bosch, witte en grauwe wolken, waar- tusschen al spoedig een stukje blauw kwam opklaren, maakte het schoongemaakte, goed voor het doel ingerichte, kwistig met vlag gen versierde terrein met de verschillende gymnastiek-instrumenten op het gazon, dat in het midden breed en vrij uit lag, een fees- telijken indruk. Twee ververschingstenten en een sigaren- koopman zorgden voor verkwikking van den inwendigen en den rookenden mensch. Aan drie zijden waren banken opgesteld. Daar kwamen de deelnemers het terrein op schaarden zich in carré. Twaalf vaandel dragers stelden zich met hunne vaandels en vlaggen, het gezicht naar den Brederodeweg gekeerd, op en brachten den vaandelgroet.Het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1