UITVERKOOP A.H. v. d. STEUR Jr. L. FABER Zn. Hotel Duin en Daal - Bloemendaal SEBR. EERZIH'S MODEMAGAZIJNEN 19e JAARGANG ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1925 No. 31 ELECTRISCHE REPARATIE-INRICHTING KL. HOUTSTR. 10 - TELEF. 2896 CONCURREERENDE PRJJZEN EN VLUGGE BEDIENING Levensverzadiging ZONDAG Namiddag- en Avondconcert |j|| F. H. SMIT S§f§ UITGEVER. KUNSTHANDELAAR Plaatselijk Nieuws. HAARLEM - TEL. 11955 13706 Garage F. STAPPERS Gedempte oude Gracht 40, haarleiyi Predikbeurten Burgerlijke Stand. Uit de Omstreken. Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Heeren- en Dameskleermakerij Provinciale Staten. Van den politieken sterren hemel. VAX ALLE SOORTEN SCHOENEN EX LAARZEN 8 Augustus. (Nadruk verboden) Toen Faust en Mephisto het bekende verdrag met elkaar sloten, beloofde de doctor, dat hij den duivel zyn ziel zou uitleveren, zoodra hij verzadigd van het leven zou zijn. Hiermee veroordeelt Goethe de levenshouding, waarbij men het streven laat. Dit is de grondgedachte van zijn meesterwerk, en hij herhaalt haar door aan het slot den engel, die het onsterfelijk deel van Faust in hooger sferen draagt, te laten getuigen: „Wie immer strevend zich inspant, Dien kunnen wij verlossen." Zoodra de mensch van het streven af ziet, zoodra hij voldaan op het leven terug kijkt en zich verzaad aan rust overgeeft, hebben de engelen hun macht over hem verloren en is hij des duivels prooi. Zeer zeker behelst deze grondgedachte van Goethe's Faust een geweldige waarheid. Toch kan ik mij voorstellen, dat eroogen- blikken in het leven zijn, waarop men de levensverzadiging niet als iets minder waardigs beschouwt en er integendeel een zelfstandige beteekenis aan toeschrijft. Er bestaat een rust, die om haar majesteit eerbied wekt. In het boek Genesis lezen wij dat de Schepper, nadat hij hemel en aarde had geformeerd, zag, dat al wat hij gemaakt had, zeer goed was, waarop hij op den zevenden dag rustte van al zijn werk. Er kan iets goddelijks liggen in rust, dat zich ook in menschelijke gestalte belichaamt. Levensverzadiging behoeft geen bewijs van zwakte te zijn gelijk levensmoeheid; ook geen bewijs van ontzenuwing gelijk levens zatheid. Levensverzadiging is de openba ring van een sterke, zedelijk gave natuur; zij is blijk van levensbeheersching. Men kan het leven tegemoet treden als een wildemen kan een strijd gaan voeren om zijn lichamelijk, geestelijk en zedelijk bestaan en men kan als een onbekookt vechter aanvallen en zich verdedigen, zonder te weten wien de slagen gelden. Dan laat men zich door de omstandigheden de wet voorschrijven; men hangt de huik naar den wind en verzet, wanneer het ge tij verloopt, de bakens. Dit is de houding van den avonturier, van Don Quichot, die tegen windmolens vecht, het lieve leven lang. Wie op deze wijze worstelt tegen zijn lot, komt nooit klaar. Wanneer ten slotte zijn krachten verminderen gaan, dwaalt door zijn geest de angstige gedachte, waar voor hij zich toch eigenlijk heeft afgesloofd. Onbevredigd zal hy straks den strijd moe ten opgeven, en om de dreigende levens moeheid van zich af te schudden, waagt hij zich in een nieuw avontuur. Zulk een mensch moet strijden tot het uur van zijn dood; zulk een mensch begeert in het harnas te sterven. Tegenover dergelijke onstuimige naturen staan degenen, die hun leven door bezon nenheid beheerschen. In hen openbaart zich vóór alles de behoefte naar orde en regelmaatzij begeeren de harmonie en kenmerken zich door architectonische nei gingen. Zij kunnen niet werken zonder bestek; zij moeten een uitgangspunt heb ben en hun arbeid opbouwen op een wel overwogen plan. De taak, die zij zich ten overstaan van de omstandigheden opleg gen, is het uitwerken van een levens program. Hun stryd om het bestaan is, het leven hun wil op te leggen; het weer barstige materiaal van den dag te dwingen in den door hen voorgeschreven vorm. HAARLEM, Groote Houtstraat 69 - Tel. 404 LIJ STENMAKERIJ Is het leven voor eerstgenoemden een dagelijksche verrassing, voor laatstgenoem den is het de logische zelfontwikkeling. Reeds in den knop hebben ze de toekom stige bloem ontdekt; ze hebben vorm en kleur nauwlettend waargenomen en weten, wat de uitkomst zal zijn van de steeds verdere ontplooiing. Van stond af beseffen zij, dat het leven niet alleen een begin heeft, maar ook een einde. En met dit einde houden zij van den aanvang af rekening. Zoo komt het oogenblik, waarop hun werk voltooid is. Zonder afgunst zien zij jongere krachten het overnemen. Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan. Liever dan het verdriet uit te lokken, dat de ervaring van het steeds minderen van krachten met zich brengt, nemen zij ge noegen met een „otium cum dignitate," een waardige rust. Gelijk zij hun arbeid met de kracht der zelfkennis hebben be grensd en beheerscht, toonen zij ook iets van majesteit in de voldoening, waarmee zij, nog geenszins versleten, op hun afge- loopen levenstaak terugzien. Mij dunkt, op deze sterke naturen kan het denkbeeld van Goethe, dat zij des duivels zyn, die het streven staken, niet van toepassing wezen. Des duivels is men eerst, zoo men het streven staakt, voordat zijn gekomen is. En de tijd om het streven te staken komt veelal vroeger dan men zic-h inbeeldt. Er behoort moed toe en kracht, om te erkennen, dat men heeft uitgediend. Wie dit erkent, terwijl hij op een staat van dienst kan terugschouwen, die even redig is aan zijn gaven en kracht, zal zonder bitterheid afscheid nemen van 't leven. Blijmoedig aanvaardt hij het laatste deel, dat in zijn architectonisch levensplan is inbegrepen geweest; de waardige rust, die hij smaakt, is de kroon op zijn levens werk. Het leven is een samenstel van tegen strijdige factorengelijk het streven ervan een noodzakelijk bestanddeel uitmaakt, is ook de rust onontbeerlijk. Verademing schenkt de aanblik van degenen, die levens verzadiging hebben bereikt aan degenen, die nog midden in de worsteling staan. Wat zou de natuur verarmen, zoo na de wilde, stuwende lente en de vormen en kleuren scheppende zomer de herfst uit bleef met zjjn stille pracht van oogst. Of wanneer na de hittige jacht van den dag geen avond volgde, geen sabbatsvrede aan het eind van de inspannende week. Naar God's beeld is de mensch geschapen, wanneer hij vruchtbaar is en zich ver menigvuldigt, de aarde onderwerpt en heerschappij voert over de zee, maar naar God's beeld ook, wanneer hy na de vol tooiing van zijn taak uitrust, ziende, dat het werk, dat hij gemaakt heeft, zeer goed was. C. Bloemendaalsche Gymnastiekvereniging. In verband met de vacantie der school aan den De Genestetweg worden gedurende eenige weken de gymnastiek- en athletiek-oefeningen gehouden op het buitenterrein bij hotel Duin en Daal. De oefeningen voor de dames zijn vastgesteld op Maandag- en Donderdagavond 8 uur; de oefe ningen voor de heeren op Maandag-en Woensdag avond, eveneens 8 uur. Nieuwe Wegennamen. Reeds geruimen tijd hadden B. en W. het voor nemen eenige namen van wegen e.d. te wijzigen, waartoe zij thans aan den Raad voorstellen: le deD Aerdenhoutsweg in den vervolge te noemen Oosterlaan; 2e de volgende namen te geven aan: het verlengde van de Houtvaartkade, in noorde lijke richting doodloopendeHoutvaartkadeden weg, loopende van de Houtvaartkade in weste lijke richting tot de SpiegelenburghlaanAnjelie relaan het verlengde van de Spiegelenburghlaan, in noordelijke richting doodloopende Spiegelen burghlaan; den weg, loopende van de Spiegelen burghlaan in westelijke richting tot de Ooster- laan: Distellaan; den weg van de Spiegelenburgh laan in westelijke richting tot de Oosterlaan loo pende Clematislaanden weg van de Clematis laan in noordelijke richting doodloopende Aster laan. Den weg, loopende van den Boekenroodeweg in noord oostelijke richting tot den Zandvoorter- wegBispincklaanden weg, loopende van de Bispincklaan in oostelijke richting tot de grens van HeemstedeGrippelinglaanden weg van de Grippelinglaan in zuidelijke richting doodloo pende Bijvoetlaanden weg, loopende van de Grippelinglaan in noord-oostelijke richting tot het Elderingplein Van Hoofflaan den weg, loopende van de Bispincklaan in zuidelijke richting tot het Elderingplein Rouwenslaanhet plein tusschen Rouwenslaan, Van Hoofflaan en de grens van HeemstedeElderingplein. Brand in de Zanderij te Overveen. De 13-jarige J. V. uit Haarlem, die met zijn vriendje een vuurtje stookte in de Zanderij te Overveen, met het gevolg dat hierdoor een vrij hevige brand ontstond, is door den jachtopziener .T. Bakker aangehouden. Hoewel de beide jeugdige boosdoeners nog ge tracht hebben het vuur zalf te blussc.hen, mocht hun dit niet gelukken, waarna zij de vlucht na men. Niettegenstaande de jachtopziener met hulp van eenige werklieden den brand spoedig bluschte, zijn toch nog ruim 100 Rijnlandsche roeden een prooi der vlammen geworden. Personalia. De Heer C. Braas, agent van politie, slaagde te Utrecht voor het voorbereidend examen gemeente administratie. Aan de Middelbare Technische School te Haar lem slaagden 21 dezer voor het eindexamen, af- deeling Bouwkunde, A. Wildeboer, Bentveld; af- deeling Werktuigbouwkunde, F. van der Schaar, Overveen. Gelijk wij reeds vroeger aankondigden is de heer J. J. Huizinga, een onzer getrouwe brieven- en telegrambestellers, thans na 30 jaren trouwen dienst met pensioen. Als secretaris van Sursum, van den Chr. Nat. Werkmansbond afd. Bloemendaal en van het Fonds tot uitkeering bij overlijden blijft, naar wij vernemen, de gepensionneerde in functie. De kalme rustige man gaat hier ongetwijfeld nog aan gename jaren tegemoet, welke wij hem als wel verdiend gaarne gunnen. Wij wijzen het gemeentebestuur op de wensche- lijkheid een weinig in te grijpen in de beplanting van 't Kopjeverschillende dennen zijn te hoog gegroeid en benemen reeds het uitzicht. Misschien verdient het tevens overweging 't Kopje nog ietwat te verhoogen. De vervanging van de vermolmende houten blokken door beton-trappen is een heele verbetering. Naar wij vernemen bevindt de heer Otto van hier zich voor herstel van gezondheid in Grundhof in Luxemburg. Wij wenschen hem voorspoedige beterschap. Het concert van „Sursum". Onder begunstiging van bijzonder mooi weer heeft het Christ. Fanfare-corps „Sursum" Woens dagavond in het Bloemendaalsche Bosch een con cert gegeven. De muziekminnende burgerij had een groote be langstelling getoond. Behalve door zijn prijzens waardige eigenschappen, kenmerkte het concert zich dan ook bovendien nog door de gezelligheid, die er heerschte. Er waren door de politie uitgebreide maatregelen van orde genomen, 't Is niet om op een andere gemeente te willen vitten, maav de Hout concerten in Haarlem halen niet wat goede orde en algemeen betoonde medewerking betreft bij de muziekuit voeringen in het Bosch. Terwijl het orkest aan het woord was, mocht bij wijze van spreken geen voet verzet worden, geen rijwiel bereden en zelfs de kinderwagen, welk heilig voorwerp overal onder en boven de wet is, leek als vastgenageld aan den grond. Kom daar in Haarlem eens om. Daar voereii de claxons en hoorns der auto's, in vereeniging met de schelklinkende bellen van honderden rij wielen, een concert uit naast dat van het orkest. En de politie staat er bij als Piet Sn., voor het hek. TELEFOON 14454 le klasse Reparatie-Inrichting. Expertise De heer Meng had een mooi programma samen gesteld, waarop o.a. prijkte het nummer waarmede „Sursum" op het concours te Naaldwijk een eersten prijs en den eereprijs voor het hoogste aantal pun ten over het geheele concours heeft behaald. Het orkest bleek uitmuntend op dreef en was in voor treffelijke conditie. Met veel genoegen hebben wij het beluisterd en een speciaal woord van lof voor den pistonnist, die in „Chère Brunette" kranig zijn solo blies, willen wij niet achterwege laten. Het orkest klonk beschaafd, was heel goed in de nuan ceeringen en toonde ernstig te studeeren. De heer Meng weet toch maar terdege uit zijn mannetjes te halen wat er in zit. Derhalve kan van een goed geslaagd concert worden gesproken, waarmede het gemeentebestuur de burgerij zeer aan zich heeft verplicht. Gereformeerde Kerk van Bloemendaal ZONDAG 9 Augustus. V.m. 10 uur en nam. 5 uur, Ds. C. J. Kreijt Jr. van Dieren. Ned. Herv, Kerk Bloemendaal. ZONDAG 9 Augustus. V.m. 10 uur, Dr. W. Coenraad van Beek. Jeugddienst in Maranatha, v.m. 10 uur, de Heer A. van Os, Amsterdam. Overveen (Lokaal Openb. School). V.m. 10 uur, de Heer K. Koopman. Bloemendaal. Bevallen: C. VreenegoorBakx, d.G. J. Peeters van Weene, d. Ondertrouwd: H. W. van Kempen en J. E. van LeeuwenC. B. van Niel en Ch. van Hemert. OverledenG. van Eek, 49 j. Een herinneringsalbum van de Heemsteedsche Bloemententoonstelling. De fa. Weenink Snel zal, in samenwerking met de Nederlandsche Rotogravure-Maatschappij, een herinneringsalbum uitgeven van de te Heem stede gehouden Internationale Bloemententoon stelling. Dit album zal binnenkort verschijnen en is slechts bij inteekening verkrijgbaar. Het zal plm. 70 platen in koperdiepdruk bevatten, die onder toezicht der tentoonstellingscommissie ver vaardigd worden. Het album wordt uitgegeven onder toezicht van het hoofdbestuur der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur en zal van een inleidend artikel in 4 talen worden voor zien, terwijl de onderschriften der platen even eens in 4 talen zullen zijn gesteld. Het ligt in de bedoeling de vollegrondstentoon- stelling in allen phase weer te geven, alsmede de fraaiste opnamen en overzichten van elke tijdelijke tentoonstelling in de zaal gehouden. Het album belooft door zijn schitterende op namen en zorgvuldige samenstelling zeer fraai te worden. Zandvoort. De Zandvoortsche Voetbalvereeniging. Niettegenstaande de groote belangstelling, welke altijd voor de Zandvoortsche Voetbal-Vereeniging bestaat, was ditmaal haar jaarvergadering niet druk bezocht. Zij werd geopend door den voor zitter, den heer C. Siegers, die met een kort woord opwekte Z V.V flink te steunen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Otter, was zeer pessimistisch gestemd, vooral wat betrof de leden. Met eendrachtige samen werking hoopte hij een herstel te kunnen be werken. Daarna bracht de heer J. Verloop, penning meester, zijn verslag uit. Hieruit bleek, dat in het afgeloopen jaar ontvangen was een bedrag van f 5421, wélk bedrag ook was uitgegeven. Het rapport der kascommissie vermeldde, dat de rekeningen accoord waren bevonden. De schuld, die Z.V.V. op haar boekje heeft, is met f 1121 verminderd en bedraagt thans nog f 7728. In de kascommissie werden daarna gekozen de heeren E. Bos, J. Water Jzn. en J. vanderWerff. Op voorstel van het bestuur werd besloten de samenstelling van de |elftallen door het bestuur (Elftal commissie) te laten regelen. De verkiezing van een secretaris voor den heer J. Otter (herkiesbaar) werd uitgesteld. TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEEDING tegen b i 11 ij k e prijzen Een verzoek van den heer Segerius om uitbe taling van een bedrag van f 40 werd in handen gesteld van het bestuur. Bij de rondvraag werd een bespreking gevoerd over de al of niet wenschelijkheid om het bestuur uit te breiden met eenige leden. Deze besprekingen gaven aanleiding tot een voorstel uit de verga dering in dien geest. Op de volgende vergadering zal over dit punt een beslissing genomen worden. Waarschuwing. De commissaris van politie te Zandvoort waar schuwt een ieder geen goederen af te geven aan, of handelsrelaties aan te knoopen met Jolian de Schaaf, geboren te Amsterdam 17 Maart 1899, van beroep koopman, laatst wonende Vechtstraat26 te Amsterdam, en Matthijs Wolf, geboren te 's-Gravenhage 18 Juni 1880, van beroep handels agent, laatst wonende Meerhuizenstraat 4 te Amster dam, welke personen thans beiden woonachtig zijn aan het adres Boulevard de Favauge No. 15 te Zandvoort, alvorens inlichtingen bij hem, com missaris van politie, te hebben ingewonnen. Aanbesteding van een Columbarium op Westerveld. Door den architect W. M. Dudok, te Hilversum, is namens de Vereeniging voor facultatieve lijk verbranding aan A. van Hoften, aannemer te Haarlem, opgedragen het bouwen van een Colum barium nabij het Crematorium op de begraafplaats te Westerveld, voor de som van f59.249. De zomerzitting. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Otto worde hier medegedeeld, dat niet vacantie- redenen, gelijk in No. 29 is vermeld, maar ge zondheidsredenen hem in de zomerzitting afwezig deden zijn, welke rectificatie wij gaarne plaatsen. De belangrijkste gebeurtenis, welke zich aan het politieke firmament voltrokken heeft, is de benoe ming van de heeren Colijn (Financiën), de Geer (Binnenlandsche Zaken), Schokking (Justitie), Rutgers (Onderwijs c.a.), Kooien (Arbeid), Bongaerts (Waterstaat), Lambooy Defensie en Weiter (Kolo niën) tot ministers der kroon. Behalve de laatst genoemde drie zijn 't allen in de parlementaire geschiedenis welbekenden. Wat wij van hen te wachten hebben schijnt te zijnvoortzetting van het stelsel van bezuiniging op de staatsuitgaven met vermindering van belastingen in haar gevolg, verdere uitbouw van die sociale maatregelen, waardoor de arbeid zoo goed mogelijk wordt be schermd tegen de nadeelen van het tegenwoordige productie-stelsel, voortzetting van de droogmaking der Zuiderzee, verbetering der kanalisatie van het Zuiden des lands, verdere voortzetting van de politiek der rechtsche partijen in zake het vooruit schuiven van het bizonder onderwijs voor het openbare, bezuiniging op militair gebied, definitieve afsluiting van het aanhangige tractaat met België. Deze lijn wordt door de geschiedenis zelve aan gewezen. Of een der ministers een bizonder onder werp op zijn program heeft waaraan hij zijn naam zou willen verbinden, zal uit de in September komende troonrede moeten blijken. Vergissen wij ons niet, dan zou het Nederlandsche volk aange naam verrast zijn indien de nieuwe minister van defensie een man bleek te zijn, die de beteekenis van een Nederlandsch leger en van eene Neder landsche marine vooral in hunne waarde als vredesinstituten toonde te verstaan en wanneer de nieuwe, tot dusver niet tot de rechterlijke macht in betrekking staande minister van justitie, wiens ervaring vooral betrekking schijnt te hebben op opvoedings- en gevangeniswezen, buitendien over de voorwaarden beschikte noodig voor hem, die de rechterlijke macht wat recruteering en opvat tingen betreft de zoo geducht noodige vernieuwingen wil doen ondergaan. Wat den advocaat Mr. Heems kerk niet mogelijk is geweest, zal misschien den outsider Schokking gelukken. Nog beter ware het indien hij ook onze verouderde burgerlijke wet geving op de hoogte des tijds wist te brengen; doch zoo iets durft men nauwelijks droomen,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1