rieën Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang naar Marken L. FABER Zn. A.ftv.d. STEUR Jr. Hotel Duin en Daal - lloemetiilaa! IELIKGSTEEG13 ie-Inrichting lobielen WIELEN in in dit blad Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ, OUDE RIJN 39, LEIDEN, Telefoon 53 en 73. neuws. :ht Marken. UNA MARIA" Attracties uff et, vaart 11292 Haarlem O /raagt prijsopgaaf 19e JAARGANG ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1925 No. 34 n achtgedachten. ELECTRISCHE REPARATIE-INRICHTING KL. HOUTSTR. 10 TELEF. 2896 CONCURREERENDE PRIJZEN EN VLUGGE BEDIENING Garage F. STAPPERS Gedempte oude Gracht 40. haarleiyi Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Neeren- en Dameskleermakerij Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten Burgerlijke Stand. Uit de Omstreken. ZONDAG Namiddag- en Avondconcert si dikke Jaap. lachte, maar sprak er :e meende, dat de jon- oor de wereld zou ko- ïrdingen betaalde voor skschool voor Zeevaart, ike Jaap kapitein en iedenis vau den dren- hij gevangen had ge- slotte toch geluk had ondernemende heer d in rijwielen en mo rste klas reparatie- ndingsweg 55, t.o. het waarmede gewis in jehoefte is voorzien, melding van, omdat i snellen groei zijner jwordeu deze uit te le omwonenden zeer zijn. de perceel is erbij gelegenheid is geko- rutomobielen en mo- onderneming is te he bekwaamheid van r Keuzen, op rijwiel- ïgen aan rijwielen en Kenzen zich even- in motorbooten. Door aring kon hij op dit een eerste kracht be- aar de desbetreffende Bloemendaalsch Week- !fd verzocht, het abonne- ide halfjaar 1925 vóór •ijven op onze postreke- ermijding van incasso- I over het bedrag a f 1.75, isokosten, per kwitantie VERSMAATSCHAPPIJ ude Rijn 39, Leiden. .30, Prijs 12.— aar 11.- m van alle soorten ieuw en reparatie ;ens sn, op hun plaats ge in hadden hun beste n daar waren door al jes erin gemaakt. Toe- gezeemd. Van binnen- van- ballen en bet ge- ïenen hooren en het jen in een gokmachi- ren tegen de met zorg- ;ste hinderpalen bots- len stuiver op een be- lad hij recht op drie t, dan bad de speler ijn geld. am beersebte er een geroezemoes. Niette- ol dag was, waren de s toch aan; zij vorm- i in den rook. Aan de uit de Police Gazette ske houdingen. Ook met punaises vastge- met dames, die krap droegen en meestal ielden. Zij waren be- schilderijen". Er wa- i schilderijen". (Wordt Vervolgd.) BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75; per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. Hulpadressen voor redactie en administratie: Duinwyckweg 3, Tel. 22177, Bloemendaal en Ged. Oude Gracht 63. Tel. 11862, Haarlem. Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op eeü bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. De waarn. Directeur van het Postkantoor te Bloemendaal brengt ter kennis, dat op den „Hooge Duin en Daalscheweg" bij de Kijkduintrap een brievenbus is geplaatst. De lichtingen geschieden in de bestelling en wel 8.30 v., 3.30 a. en 7.30 a- Koninginnedag. Op 31 Augustus zal het Postkantoor na 2 uur voor de behandeling van postzaken gesloten zijn. De openstelling voor Telegraaf en Tele foon blijft onveranderd. 29 Augustus. Nadruk verboden). Slapeloosheid schijnt in onzen inspannen- den tijd een vrij algemeen verschijnsel te zijn. En het kwellendst van deze kwaal zijn de gedachten, die den slapelooze komen plagen. Is men eenmaal aan het denken geraakt, dan lokt de eene gedachte de andere uit en spoedig heeft men een heel stelsel gesponnen, waarin de dingen uit het dag leven in een nieuwe kiem en een ander formaat zijn tezamen gevoegd, zoodat men een volkomen gewijzigden kijk op zijn zaken gekregen heeft. Gewoonlijk is deze kijk minder bemoe digend dan overdag. De nacht is de tijd voor het tobben; dan ziet men alles even duister in en weegt alles als lood. Angst en moedeloosheid, vrees en wantrouwen maken zich van het bewustzijn meester; men weet niet, hoe men, als straks de zon zal zijn opgegaan, den wachtenden arbeid volbrengen zal en den hopeloozen strijd voortzetten. Doch na het opstaan des morgens valt het wat mee. Men kan zich thans niet verbeelden, dat men zich zoo bezorgd heeft gemaakt en gekscheert over hetgeen in 't holle van den nacht bittere ernst is geweest. Het is, of men aldus in twee werelden leeft. Welke is de ware wereld, die van den dag of die van den nacht Wat be antwoordt het best aan de werkelijkheid: het optimisme of de zwartgalligheid? Voor de zooveelste maalbeide hebben hun recht en beide zijn even waar of onwaar. De werkelijkheid is de geduldige, ontvankelijke, vorm- en kleurlooze objectiviteit. Zij is zooals zij is en bekommert zich niet om menschelijke waardeering. Zij weet niet eens, dat er een menschelijke waardeering bestaatzij laat zich schatten, onverschillig en onbewust, door ieder die haar betast en het zijn de tastende vingers der taxa teurs, die haar waarde of onwaarde toe schrijven, naarmate het doel dat men voor heeft en het gebruik dat men van het materiaal wil maken. De werkelijkheid krijgt eerst beteekenis voor ons, zoodra onze verbeelding dat stuk objectiviteit omzet in subjectief bezit zoodra wij de werkelijkheid, door de ge voelens, die wy er aan hechten, maken tot iets persoonlijks, dat wij opnemen in onze ziel, zoodat het met die ziel tot een een heid vergroeit. Voor den pessimist is de wereld ellendig, en zij is dat ook werkelijk; voor den op timist is zy voortreffelijk en hare voor treffelijkheid is te zijnen overstaan de vol strekte realiteit. De gezonde juicht in de kracht en de pracht van de zomerzonde zieke trekt voor deze kwelling de gordijnen toe. Toch is het dezelfde zon, die schijnt voor gezonden en zieken beide, maar zij wordt anders, zy wordt eerst iets in het oog dat haar opneemt. Zoo kunnen wij dus ons zelf geen on standvastigheid verwijten, zoo wij des nachts de wereld anders zien dan overdag. In den nacht zyn wy zelf anders, en door onze veranderde lichaams- en zielsgesteld heid reageeren wij anders op de omgeving. Nachtgedachten hebben hun recht naast de gedachten des daags. Maar zy moeten zich tot hun domein bepalen. Als de zon opgaat, verschuilen de nachtdieren zich in hun holen; eveneens trekken dan de nachtgedachten zich tot de diepten der ziel terug. Een nachtgedachte overdag maakt een even ongelukkig figuur als een nachtvlinder in de volle zon. Voor het werkzame, levendige bestaan van den dag heeft de nachtgedachte nimmer gezag. Er zyn menschen, die by nacht leven, en die hun arbeid bij nacht verrichten. Gelijk men de werkers verdeeld in morgen middag- en avondwerkers, kan men ook van nachtwerkers spreken. Deze menschen, die overigens tot de uitzonderingen be lmoren, komen het meest voor in bet rijk der kunst. Begrijpelijk is, dat de kunstenaar zich het best concentreert in de uren van stilte en duisternis, waarin alle rumoerige en opzichtige afleiding geweken is. Geheel aan zichzelf overgelaten, kan hij zich volledig aan zijn scheppingswerk wijden. Maar het gevaar, dat deze wijze van werken meebrengt, is, dat zyn scheppingen nachtgedachten zijn. Het is wel opmerkelijk, dat bijv. een romanschrijver als Dostoievski, die met middernacht zijn pen in de inkt doopte en doorschreef tot 5 of 6 uur in den ochtendstond, zich, gelijk zijn criticus De Gruyter opmerkt, kenmerkt door het geheimzinnige, ondoorgrondelijke, spook achtige, vrees- of ontzagwekkende, dat ons treft in het holst van den nacht. Zouden de boeken van dezen grooten Rus lichter en zonniger van toon zyn geworden, zoo hij de gewoonte had gehad, overdag te schrijven Indien dit het geval ware, mogen wij ze geen' gezag toekennen voor het dagleven, evenmin als wij dat met onze eigen nacht gedachten plegen te doen. Het zijn schaduw beelden, die by den nacht passen, en in verband met den nacht schoon en werkelijk zijn. Maar als de zon opgaat, verliezen zij hun waarde. Men pleegt den tijd in te deelen over eenkomstig de indeeling van het etmaal. Ook de geschiedenis der menschheid heeft haar lichte en duistere oogenblikken. En ongetwijfeld leven wij thans in het holst van den nacht, al schijnt soms de ochtend stond nader te komen. Dienen wij derhalve misschien veel van het grillige en duistere, het sombere en angstwekkende, dat de tegenwoordige kunst kenmerkt, als nachtvisioen te beschouwen In elk geval doen wy wijs, aan het ver warde en schemerige, het zwartgallige en sinistere, dat wij in onze lectuur aantreffen, geen eeuwig gezag toe te schrijven. Het geen in onze slapeloosheid als vaste norm voor ons staat, zal straks aan het ontbijt onzen lachlust opwekken. Dit stemme de meesters tot bescheidenheid en stelle de leerlingen gerust. C. van alle soorten Schoenen en Laarzen TELEFOON 14454 1e klasse Reparatie-inrichting. Expertise TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 De Haarlemsche Orchest-Vereeniging heeft met eene uitnemende muziekuitvoe ring j.l. Woensdagavond wederom hon derden aan zich verplicht. Muisstil waren de toehoorders evenals andere keeren, waarop dit muziekcorps ons publiek ver kwikte. Het is te betreuren, dat B. en W. heb ben toegestaan, dat op den hoek van het Kinheimpark en den Bloemendaalschen weg, een druk verkeerspunt vooral voor auto's, een schutting is geplaatst, die het uitzicht totaal beneemt. Misschien kan men door eenige planken er tusschen uit te nemen het gevaar alsnog ietwat ver minderen. Steunconcert. Dinsdagavond j.l. vergaderden de Voorzitters en Secretarissen van de mu- ziekvereenigingen „Laurens Jz. Coster" en „Euterpe" te Haarlem en „Sursum" van Bloemendaal in het Proveniershuis, tot nadere bespreking van het door de drie vereenigingen te geven steuncon cert. Besloten werd het gecombineerde con cert te geven in het park van het Bron gebouw op Vrijdag 11 September, 's avonds 8 uur. De pachter van het Brongehouw ver leende voor het doel een belangrijke re ductie op de gewone pacht. De heer Timmer, drukker alhier, had aangeboden gratis 100 raambiljetten te drukken. Als B. en W. van Haarlem op het gedane verzoek om vrijstelling dei- belasting goedgunstig beschikken, zal dit concert zeker flinke baten afwerpen. plaats vinden, dan zijn de leden zeker be reid, onmiddellijk te water te gaan, en zoo noodig bekwaam het opwekken dei- levensgeesten toe te passen. Natuurlijk kan men leden eener vrij willige brigade niet verantwoordelijk stel len voor een ongeval, ook mag het toe zicht der leiders niet verslappen. Ik ben overtuigd, schrijft de heer M„ dat al onze leden van den Bond en geleiders en ge leidsters van een tocht voldoende ver antwoordelijkheidsgevoel bezitten voor een taak, die zij vrijwillig op zich nemen. A. F. Bijvoet, f In den ouderdom van 71 jaar is Maan dag ten zijnen huiZe „Schoonoord" te Overveen overleden de heer Antonius Franciscus Bijvoet, oudste firmant der firma Gebr. Bijvoet. De heer Bijvoet was gedurende 'n reeks van jaren lid van den raad der Gem. Bloemendaal, afgevaardigd door de R. K. Kiesvereeniging. Van wege zijn juist in zicht werden zijn adviezen in de verschil lende commissies, waarin hij verder een werkzaam aandeel had, zeer op prijs ge steld. Het meest evenwel trad de heer Bijvoet op den voorgrond op het gebied der bloembollencultuur; verscheidene gouden medailles werden door hem behaald op tentoonstellingen als kweeker van bolgewassen, zoowel hier te lande als in het buitenland. Als jurylid voor diverse bloemen-ten- toonstellingen, werd aan zijn oordeel steeds hijzonder veel waarde gehecht. Geen wonder dan ook dat zijn verschei den uit de bloembollenwereld door zeer velen betreurd wordt. Een drieling. Het echtpaar G. Kemper-Siebeling te Overveen, werd verleden week Donder dag juist op den verjaardag van den heer Kemper verrast met de geboorte van een drietal dochters. Vermoedelijk door een vrachtauto is Woensdagavond een paal der gemeente hij het voetpad dat de Koepellaan kruist, door midden gereden. Serenade. Onder zeer groote belangstelling bracht het Chr. Fanfarecorps „Sursum" Maan dagavond j.l. omstreeks half acht een se renade bij het mede-bestuurslid den heer G. G. van Beem, ter eere van zijn zilve ren huwelijksfeest. Nadat met Psalm 68 vers 10 geopend was, werden eenige marschen en walsen ten gehoore gebracht en werd met Psalm 134 gesloten. De Voorzitter der vereeniging wenschte daarna het Bruidspaar namens „Sursum" geluk, waarna de leden door de jubilee renden op een kleine verfrissching wer den onthaald. School-boottochten en Beddingsbrigades. De heer A. J. Meijerink, voorzitter van de Reddingsbrigade te Haarlem, verzoekt ons opname van een door hem ontworpen denkbeeld, waarop hij kwam door het ver- drinkingsgeval op Donderdag 13 Augus tus te Haarlem, toen een jongetje van een boot in het Zuider-Buitenspaarne viel en verdronk. Laten wij trachten, zoo schrijft de heer Meijerink, uit dit tragisch gebeuren een les te putten voor de toe komst, om herhaling, zoo mogelijk, tot een minimum te beperken. In ons land zijn tot heden ongeveer 25 reddings-brigades voor drenkelingen ge vestigd. Wil een schoolbestuur of veree niging met een groot aantal kinderen een boottocht organiseeren, laat men zich dan wenden, tijdig, tot besturen dier briga des, met het verzoek een 3- of 4-tal leden der brigade den tocht mee te doen maken. Hun taak zal zijn, na overleg met de leiders van den boottocht, streng toe te zien op de kinderen, opdat zij zich niet bevinden op voor hen gevaarlijke plaat sen; dat door kinderen geen hekken ge opend worden, in één woord de brigade- leden, kenbaar aan een armband' in bri- gadekleuren, houden nauwkeurig toezicht ook bij het gaan der kinderen aan en van boord. Mocht onverhoopt toch een ongeval De forensenkwestie. „De Gemeentestem" schrijft het vol gende: Een te Bloemendaal wonend gedele geerd commissaris van een naamlooze vennootschap, gevestigd te Zaandam, was in laatstgenoemde gemeente over de be lastingjaren 1921-'22, 1922-'23 en 1923-'24 als forens aangeslagen, op grond dat hij oj) meer dan 90 dagen van elk der ge noemde belastingjaren de beschikking zou hebben gehad over een vaste inrich ting tot persoonlijke uitoefening van een betrekking. Nadat Ged. Staten van Noordholland deze aanslagen hadden vernietigd, kwam het gemeentebestuur van Zaandam in be roep bij de Kroon, aanvoerende: dat de aangeslagene, vroeger eenig firmant eener vennootschap onder firma, welke in Jan. 1916 was omgezet in een naamlooze ven nootschap, sindsdien (ingevolge art. 8 der statuten) optrad als gedelegeerd commis saris dezer naamlooze vennootschapdat hij, hoewel drie kantoorbedienden tot directeuren werden benoemd, steeds de leider der zaken bleef, hetgeen o.a. ook blijkt uit de verschillende bepalingen in de statuten, volgens welke de werkzaam heden van de directeuren geregeld worden in overleg met den gedelegeerden com missaris, terwijl de aangeslagene steeds de contracten voor in- en verkoop behandel de; dat hij volgens verkregen inlichtingen als gedelegeerd commissaris een zelfde vast salaris als de directeuren genoot, van 600Ó 's jaars; dat hij mitsdien ge acht moet worden op meer dan 90 dagen van elk der genoemde belastingjaren de beschikking te hebben gehad over een vaste inrichting tot persoonlijke uitoefe ning van een betrekking. Bij Kon. besluit van 23 Juni 1925, no. 130 is het beroep echter ongegrond ver klaard, op de enkele overweging, dat de aangeslagene weliswaar gedurende de genoemde belastingjaren gedelegeerd commissaris der bedoelde naamlooze ven nootschap geen aanleiding geven om aan te nemen, dat hij in deze hoedanigheid de beschikking zou hebben gehad over het te Zaandam gelegen kantoor der vennoot schap. Eerste Doopsgezinde Landdag. Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie, verzoekt de Kerkeraad der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem plaats voor de vol gende mededeelingen of herinneringen. De Algemeene Doopsgezinde Sociëteit, die de Centrale Vereeniging en het ver tegenwoordigend lichaam is geworden van de Nederlandsche Doopsgezinde Gemeenten, organiseert minstens om de 3 jaren een Doopsgezinden Landdag.De eerste Landdag zal 9 en 10 September a.s. te Haarlem worden gehouden. Hij is een vergadering van gemeenten. Elke gemeente brengt één stem uit. Maar zij kan naar den Landdag zoovele leden af vaardigen als zij verkiest. Haarlemsche Doopsgezinden hebben toegang op vertoon van een bewijs van toegang op naam, dat ten kantore van onzen koster administrateur verkrijgbaar is. De Landdag wordt gehouden in het Bron- Het beste adres voor EERSTE KLAS KLEEDING tegen billijke prijzen gebouw, Woensdag 9 September 's avonds 71/2 uur opent Ds. Dykema van Amsterdam de samenkomst, waarna Ds. Binnerts zal spreken over de A. D. S.( en Ds. Deenik van Leeuwarden ovtr het congres te Bazel. Donderdag 10 September 's morgens 10 uur wordt de Landdag voortgezet Prof. Kühler zal dan spreken over den oorsprong onzer Broederschap en Ds. Leendertz van Koog over de taak onzer Broederschap in het heden. Gemeenschappelijk gezang en solozang staan ophet programma, gedachten wisseling, een gemeenschappelijke koffietafel op Don derdagmiddag. De tijd van voorbereiding is kort geweest. Maar wij hopen dat vele Haarlemsche Doopsgezinden den Landdag zullen bij wonen, en dat zoovelen mogelijk huis en tafel willen openstellen voor broeders en (of) zusters van buiten. De plaatselijke collecte voorde geteisterde streek van Zeeland tot Borculo heeft op gebracht f 3607.43. Gereformeerde Kerk van Bloemendaal ZONDAG 30 Augustus. V.m. 10 uur en nam. 5 uur, Ds. J. C. Brussaard. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. V.m. 10 uur, Ds. H. A. C. Snethlage, Pred.-Dir. van het Haagsche Diaconessenhuis. Gebouw Maranatha geen dienst. Santpoort. ZONDAG 30 Augustus. V.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Jezus Christus in U"2 Cor. 13 5m. Bloemendaal. Bevallen: J. A. WarmerdamKoeleman, z. M. G. W. van Zijl—Buitenhek, z. A. M. van Dam- Vossen, z. A. J. Ten Hacken Ruis, z. W. van der ZonZwetsloot, d. S. E Florisson Boon, d. A. M. Oepkes—Gerritsen, z. M. M. A. C. de Vries Leber, z. Ondertrouwd: P. C. Schijffelen en E. Rien- stra. J. A. Rubenkoning en A. C. Velsen. Overleden: M. A. Vermast, 69 j. A. F. Bij voet, 71 j. De administratie van Psycho-synthese maakt bekend, dat op 4 Sept. e.k. te 8.15 n.m. wordt gehouden eene Openbare Voor dracht door den heer B. van der Meer, in het Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22, te Haarlem, over de Bergrede, zulks ter inleiding van eene reeks van vijf voor drachten De School voor Bouwkunde. Door het Haarlemsch raadslid Joh. Visser zijn aan B. en W. dier gemeente de volgende vragen gesteld 1. Is het B. en W. bekend, dat het be staan der School voor Bouwkunde, Ver sierende Kunsten en Kunstambachten ern stig door mogelijke Regeeringsmaatregelen bedreigd wordt? 2. Zijn B. en W. van oordeel, dat de ge noemde school een waardevol opleidings instituut vormt voor de artistieke ontwik keling van talentvolle jonge menschen in, en ook ver buiten onze gemeente? 3. Hebben B. en W. reeds besloten al hun invloed bij de Regeering aan te wen den, opdat de School in haar tegenwo> rdig gebouw gehuisvest en voor Haarlem be houden blijft?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1