9a f. I. SMIT DKKO Yan der Boon Mlolt ffariesstr. 2, Haarlem, Tol. 10387 Fabrikant H. STAM, Haarlem EPKES Hederlandsche, en meesters de Kunst ÏHUWING Reparatie-Inrichting Stalling WIJNHANDEL STELLING DE EENIGE ITAL. W. IJSSELMUIDEN 5RAAF JTSTRAAT 69 ILEM en Pastels JANSEN >ortefeuille voor in van artistieke i en hetrestau- Prenten en Jerijen 8.V. SCHOENEN Zn. - KI. Houtstraat 10 loutstraat 10, HAARLEM N - OPGERICHT 1898 Brieven van een winkelier in ruste. Het Chr. Fanfarecorps „Sursum". Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. ElectroTechnisch Bureau Lood- en Zinkwerkersbedrijf Ventilatoren in alle prijzen Electr. Haarden, Strijkijzers Schemerlampen Vloeibaar Poetscrême Wettig gedeponeerd 1e Klas Automobielen Motoren fa Ruime gelegenheid tot IN NEDERLAND u 2 DJ 2 O O STOEL's uioniUGBUHEAU. fiioemendaaische meg lit, Bioemendaai ORTHOPAEDIE Conourreerend Adres voor alle soort Ortho- paedisch schoenwerk speciale inrichting voor schoenen naar maat FRANKENSTR. 13 HAARLEM - TEL. I3534 Isd naar :mer Lyceum OONNUMMER SO VEEN IN 10404 RRAAD 'ellen N. R. V. WANDEL- men toch niet op wandeltochten te vorens voorzien te tan de n hoog, laag, Bruin tn Zwart en No. 10, wil men hte MONTA N.R.V. te een mindere soort in irdt aangeboden anbevelend )0N 2896 O die onovertroffen draaimolen, met zijn grimmige leeuwen, dartele paarden en schommelende bakken. Welnu, hij draaide er nog eens lustig op los en wanneer er geen leeftijdsgrens was gesteld, zou onge twijfeld tijdens het kinderfeest menig vol wassene zijn lang vervlogen indrukken nog eens vernieuwd hebben. Doch 's avonds hebben de ouderen hun schade weten in te halen. En verder waren er eenige kermisver makelijkheden, o.a. een moderne zweef molen en het onvernielbare hoofd van Jut, dien stakkerd, die het altijd maar verduren moet, hoe de moker hem kastijdt; een schiet- en e'en vischtent, een goochelaar wiens gelijke men nergens in de wereld vindt, een snoeptent enz. enz. 't Was alles even leuk en gezellig. En, zooals het behoort, daartusschendoor de opgewekte muziek. Ook ontbrak de beroemde oud-Holland- sche poppenkast niet. Nog steeds is de aantrekkingskracht hiervan groot. Kent men grooter held dan Jan Klaassen Grooter feeks dan Trijn? De kinderen en jongelui konden verder hun hart ophalen aan allerlei sport en spelen, als vogelschieten, koekslaan, tonnetje rijden, hardloopen met hindernissen (voor mannen en jongens), eierloopen, wedstrijden met hindernissen voor gekostumeerde jongens, bloempotjes loopen, tonsteken (voor mannen en jongens, om je een aap te lachen), alles even aardig en amusant. Dat er druk gebruik van werd gemaakt, spreekt vanzelf, want aan jeugdige lief hebbers en liefhebsters geen gebrek Kijk eens, wat wij met elkaar doen, in de wereld, is ruilen. De een maakt dit, de ander dat en door voortdurend ruilen komen de goederen ten slotte vanzelf in handen van hen, die ze noodig hebben. Wanneer wij nu maar zorgen, dat er veel te ruilen is, krijgt ieder zijn portie. En daar hapert het juist aan. Er is niet genoeg om te ruilen. Waren wij allemaal verstandig, dan zou ieder op zijn manier en met de hem ten dienste staande middelen zorgen, dat er meer goederen gemaakt werden. De een zou harder werken, een ander zou harder laten werken door van zijn ver diensten wat op zij te leggen om grondstoffen en machines te koopen. Dit nu gebeurt tegenwoordig niet! Er komen steeds meer menschen, die er zijn willen het steeds beter hebben, maar de fabrieken, waar dan toch alles maar vandaan moet komen, maken niet zoo veel goederen, dat zij aan de toenemende vraag kunnen voldoen. Ons volk zal, wil het weer vooruit komen, een potje moeten maken om datgene van te koopen wat noodig is om de productie uit te breiden. Hoe dit potje gevormd wordt, en door wie, is mijn zaak niet, maar komen moét het. Zijn wij weer op den goeden weg, dan komt er vanzelf behoefte aan meer winkels, maar zoolang wij nog achteruitgaan, d.w.z. zoolang zooveel verteerd wordt, dat er geen nieuw kapitaal gevormd wordt, acht ik diegroote uitbreiding van net aantal winkels een gevaar. Ook vóór den oorlog zag men steeds nieuwe zaken verrijzen. Toen gingen wij in welvaart voor uit. Nu is de uitbreiding van het winkelbedrijf in vele gevallen een bewijs van overmatige vertering. Moge onze nieuwe regeering het noodige doen om ook het Spotten" weer aanlokkelijk te maken. In het belang van den winkeliersstand, die het goed heeft, wanneer heel het volk het goed heeft Hier laat ik het voor ditmaal bij. De volgende week schrijft Moeder. Namens ons allen gegroet door je Vader Amsterdam, 10 Augustus 1925 M'n beste Jongen! Wat is Amsterdam veranderdTien jaar geleden is het, dat ik er voor het laatst was. Oom Dirk haalde ons af, en dat was maar goed ook, want de straat, waar hij woont, hadden wij niet ge makkelijk gevonden, hoor! Eerst twee trams en dan nog een kwartier loopen ongeveer. Drie kwar tier, van 't station naar zijn huis. Geen kleinigheid, wat? Als je grootvader vroeger drie kwartier reizen moest, was het heele huis in opstand. Het Zondagsche pak moest geborsteld worden, het beste frontje uitgezocht en je tante Mina moest zijn schoenen een extra beurt geven. Ja, dat was wat in dien tijd. Drie kwartier in den trein was een heele reis. Nu maken de menschen in een groote stad zoo'n reisje tweemaal op een dag 's morgens als ze naar hun werk gaan en 's avonds als ze naar huis terugkeeren. Ja, de wereld is wel veranderd. Laat ik je nu eerst vertellen, waar wij logeeren. Oom Dirk woont in een nieuwe buurt, op een bovenhuis, een étage zooals ze dat hier noemen. Toen wij aankwamen, stond juist de slager voor de deur. Tante hing boven uit het raam en vierde een mandje naar heneden. De slager deed het vleesch erin en gaf een sein, dat tante weer „halen" kon. Je moeder kon van verbazing geen woord zeggen. Zoo'n vertooning had ze nog nooit mee gemaakt. Oom Dirk zei, dat ze het allemaal zoo deden in zijn buurt, want dat het toch niet aan ging om voor elke boodschap drie trappen af te dalen en weer op te klimmen, 's Avonds tegen zeven uur laat oom het mandje zakken en wacht tot de krantenjongen zijn lijfblad erin gedaan heeft. Dan gaat het gevalletje weer naar boven en de familie heeft, zonder een voet buiten de deur ge zet te hebben, de courant op tafel. Het heeft weinig gescheeld, of de hijschinrichting was afgebroken. Er is namelijk een schoonheids commissie in Amsterdam. Welnu, de heeren van deze commissie vonden dat een burgermanswoning geen pakhuis was. De „galgjes" tegen de muren moesten afgenomen worden en er mocht niet meer met mandjes gewerkt. Niemand stoorde zich even wel aan het verbod en de commissie schijnt ten slotte zoo verstandig te zijn geweest, aan de eischen van een modern huiselijk verkeer tegemoet te komen, 's Morgens is het nu „laden en lossen" in de straat. En het gaat prachtig! De gemeen schapszin wordt er zelfs door ontwikkeld. Gister zag ik tegenover ons, hoe de juffrouw van drie hoog d'r mandje voor het raam van twee hoog liet bengelen. Na een oogenhlik ging het venster open, er werd een flesch azijn, of zoo iets, uit de mand genomen, endrie hoog kon weer halen. Er is nog iets vermakelijksOom Dirk heeft met z'n buren een gemeenschappelijke voordeur, die 's avonds afgesloten wordt, wanneer de laatste man binnen is. Om te weten wie binnen is en wie niet, heeft men beneden in het portiek een houten kastje. Op de rechter helft zijn de namen van de bewoners geschilderd. Gaat oom uit, dan schuift hij een plankje voor zijn naam weg; komt hij thuis, dan schuift hij het er weer voor. Wie 's avonds laat thuis komt, kijkt of er nog een naam open staat. In dit geval mag de voordeur nog niet worden afgesloten. Verder zal ik zwijgen over het huis hier. Moeder zal je de volgende week er een en ander van vertellenzij heeft er meer verstand van en zij ergert zich dood in de „hoedendoos", zooals ze ooms verblijf noemt. Op mijn wandelingen hier in de buurt heb ik vooral naar de winkels gekeken. Ze zien er over het algemeen netjes uit, maar het is mij een raadsel, waar al die zaken haar klanten vandaan halen. Het spreekt vanzelf, dat ik voor de vrije concurrentie ben, maar of die groote uitbreiding van het aantal winkels nu wel een bewijs is van een gezond zakenleven, betwijfel ik. Je leest vrijwel dagelijks in de courant, dat de wereld verarmd is door den oorlog, dat, vooral m ons land, de verarming grooten omvang heeft aangenomen. Wat drommel!, waar komen dan al die winkels vandaan? En waar leven die winkeliers van? Ik heb over deze kwestie nage dacht en geloof de oplossing wel gevonden te hebben. Er is door den oorlog in ons land O.W. gemaakt. Wij hebben als volk aan den oorlog wel wat verdiend. Na den oorlog was het, of de menschen veel te verteren hadden. Wij merkten dat ook in onzen winkel. Toen kwam plotseling de terugslag. De menschen kochten minder en be gonnen te mopperen over de hooge prijzen. En zoo is op het oogenhlik de toestand nog. De prijzen zijn hoog, de omzetten over het algemeen klein. Nu zeggen ze wel, dat alles duur is, omdat de loonen zoo hoog zijn, maar deze bewering, zonder meer, is onzin! Wij winkeliers hebben er voordeel van, wanneer de loonen hoog zijn en de fabrikanten zouden het ook spoedig aan den lijve ondervinden, wanneer het volk weinig verdiende en niets kocht. Bovendien, ik vind het altijd ver dacht, wanneer iemand moppert over de verdiensten van een ander. Neen, wij moeten de oorzaak van de dure prijzen niet zoeken in de loonen alleen De namen der leden zijn van links naar rechts, van achteraan begonnenH. Wassink, A. Boelsma, H. Bolsenbroek (bassisten), J. J. Huizinga, K. J. van Apeldoorn (tuba's), C. van Goor (vaandeldrager), E. Pieters, R. Rijkens, H. Loerakker, P. Wassink, G. G. van Beem, J. van Vorden (bugles) J. A. MENG (directeur), rechts achter den directeur A. Grootegoed (bariton), verder naar rechts G. J. Bronkhorst, J. van Duivenbode en H. Beuckers (bugles) en op dezelfde rij nog de trombone's C. Schuit en G. van Beem. Vóór P. Wassink gehurkt C. van der Maas (althoorn). ZittendeJ. Genis (trompet), A. Schipper (althoorn), E. Oskam (althoorn), H. Koopman (althoorn), H. Bakker Jr. (bugle), H. Bakker (gr. trom), J. v. d. Klinkenberg (kl. trom) en J. Lambooij (trombone). En last not least, hetgeen in 't hollandsch overgezet wil zeggenwerkelijk nu eens iets bizonders drie dames, te weten Mej. H. Visser, E. van Beem en E. Genis (allen corhoorn). Door de welwillende medewerking van den heer J. C. Mol, zijn wij in staat onze lezers een in foto uitnemend geslaagde beeltenis van bovenstaand fanfarecorps aan te bieden. Wij doen dit om twee redenen. In de eerste plaats als teeken van erkentelijk heid voor betgeen de leden van dat corps door studie en toewijding bijbrengen tot verlevendiging van het dorpsleven alhier. In de tweede plaats, omdat (maar dit gaat buiten het bestuur om, en is alleen maar zooiets van ons zelf) de kas van het corps versterking behoeft en ons aller belang medebrengt, dat het blijft bestaan en bloeien. Wanneer, dit zij fluisterend voortgezegd, een vij f-en-twintigtal onzer abonné's elk het kleinste bedrag van twee cjjfers in guldens ter beschikking van den penningmeester stellen (de post weet den penningmeester van „Sursum", den heer H. Bakker, aan den Kennemer- weg 7, makkelijk te vinden), gelooven wij, dat heel wat zorg uit de wereld is en dezen winter met nog frisscber moed dan voorbeen' zal worden gestudeerd en ge oefend. De geschiedenis van het corps is deze: Reeds meermalen was gebleken dat bij de openlucht-samenkomsten op Hemel vaartsdag of 2en Pinksterdag bet moeilijk was muziek te krijgen, om alsdan den zang te begeleiden. Een vergadering van den Chr. Nat. Werkmansbond deed besluiten om te trachten zelf een fanfarecorps op te richten. Met den meesten spoed ging men aan 't werk en met Dr. de Vrijer, den vorigen Herv. predikant alhier, aan 't hoofd, gelukte bet zeer spoedig. Op 1 Mei 1922 werd besloten tot oprichting over te gaan. Het toenmalige bestuur werc^ saamge- steld uit Dr. M. J. A. de Vrijer, Eere- Voorzitter; C. Scbuijt, Vooritter; J. J. Huizinga, Secretaris; H. Bakker, Pen ningmeester, H. Hilgeman, Muziekcom- missaris en H. Beuckens, Alg. Adjunct. Tot dirigent werd benoemd de heer J. A. Meng, en onder zijn leiding werden de instrumenten aangekocht, zoodat men 26 Juni de repetitiën kon aanvangen met 22 leden. 31 Augustus was het corps in staat alhoewel nog zeer gebrekkig een paar koralen te spelen ter verwelko ming van den Eere-Voorzitter, die van zijn vacantie-reis terugkwam. Wat een geduld en taaie volharding heeft de heer Meng in die dagen getoond om te trachten van leeken op muzikaal gebied muzikanten te maken. Wat hij in drie jaren bereikt heeft zal u hier duidelijk worden. In die drie jaren van zijn bestaan be zocht „Sursum" 5 concoursen. Op 9 Juni 1924 waagde het zich op 't Nationaal Con cours te Edam, waar in den Concours- wedstrijd een 3e en in den Marschwed strijd een 2e prijs werd behaald. Op 30 Juli 1924 te Zwijndrecht behaal Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is inge komen een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hunnen naam vermelde vakken 1. A. de Lieme, Schoten, Schoterweg 168, als makelaar in koloniale- en kruideniers waren. 2. D. van Zetten, Zandvoort, Kostver- lorenstraat 111, als makelaar in vaste goe deren, hypotheken en assurantiën. 3. G. J. de Bruin, Zandvoort, Gr. Krocht 23, als makelaar in onroerende goederen. 4. Jhr. G. Elias, Haarlem, Wilhelmina- straat 67, als makelaar in roerende goederen. de het corps drie prijzen, n.l. den len prijs Marschwedstrijd, den len prijs Concours wedstrijd en den 2en prijs in den eere- wed'strijd. Op 21 Mei 1925 te Bioemendaai den 2en prijs in den Marschwedstrijd en den len prijs in den concourswedstrijd (met lof van de Jury voor den jeugdigen Pis- tonnist). Op 1 Juni te Enkhuizen, den len prijs en een extra-prijs voor het hoogst aantal punten in den marschwedstrijd en een len prijs in den Concourswedstrijd. Op 29 Juli te Naaldwijk, den len prijs in den Marschwedstrijd, den len prijs in den Concourswedstrijd en een extra- of eereprijs voor het hoogst aantal behaalde punten van het geheele concours. Verschillende malen verleende het corps zijn medewerking bij jubilea en Ko- ninginnefeesten. Uitvoeringen en concerten staan gere geld op het program en werden dikwijls gegeven. Zeer veel belangstelling en finan- tieele steun mocht het corps reeds onder vinden, zoowel van het Gemeentebe stuur en de Vereeniging „Bloemendaal's Bloei" als van vele ingezetenen. De be schermvrouw Mevr. de Wed. Dudok de Wit geh. Moltzer, schonk in Aug. 1923 een mooie banier, welke steeds het corps ver gezelt. Mevr. Dudok de Wit had, daartoe aangezocht na het vertrek van Dr. de Vrijer, welwillend de haar toegedachte plaats als beschermvrouw aangenomen, doch na verloop van ruim een jaar oor deelde H.E. dat zij ons niet voldoende met raad kon bijstaan, waarna Mr. J. Bierens de Haan van Caprera welwil lend bereid is gevonden het bescherm heerschap te aanvaarden. Mevr. Dudok de Wit werd daarna tot eerelid benoemd. De vereeniging telt thans na vele schommelingen (een deel van de oprich ters bleef getrouw) 41 werkende leden en 7 aspirant-leden. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld. Beschermheer: Mr. J. Bierens de Haan. Eereleden: Mevr. Dndok de Wit- Moltzer; Dr. M. J. A. de Vrijer. K. J. van Apeldoorn, Overveen, Voor zitter; J. J. Huizinga, Kennemerweg 13, Secretaris; H. Bakker, Kennemerweg 7, Penningmeester; E. Pieters, Jangijzen- vaart, Santpoort, MuziekcommissarisA. Schipper, Boschlaan, Alg. Adjunct; G. G. van Beem, Overveen, 2e Penningmeester; A. P. Boelsma, Schoten, Commissaris. Behalve degenen die op bovenstaande foto zijn afgebeeld, behooren nog tot het corps, maar waren verhinderd zich mee te laten kieken, de heeren: M. Bolsen broek (bas), C. Bolsenbroek (bariton), A. Bolsenbroek (bariton), J. J. Huizinga (solo-piston), P. Kenbeek (le piston), A. Boelsma Jr. (piston), P. Pieterse (trom bone), J. de Graaf (bugle), J. Huisman (corhoorn) en H. Dalman (althoorn). De agenda voor de 34ste vergadering- der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken, te hou den op Dinsdag 8 September 1925, des namiddags te 7 uur in het Gebouw dei- Kamer, Kruisweg 70, te Haarlem, luidt als volgt 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 3. Goedkeuring verzonden brieven: aan de Afdeeling Handel en Nij verheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, be treffende export naar Polen. b. aan het Bestuur van den Haar lemmermeerpolder, betreffende wa terstand in dezen polder. c. aan de K. v. K. en F. te Nijme gen, inzake haar adres betreffende tarief van invoerrechten land- en tuinbouwproducten Duitschland. d. aan de Tuindersvereeniging „De Eendracht" te Lisse, inzake dienst regeling spoorwegen. e. aan den Burgemeester der Ge meente Haarlem, inzake openstelling Handelstentoonstelling Brongebouw (23 Juli). f. dito, inzake verleenen dispensa tie verkoopverbod Handelstentoon stelling Brongebouw (4 Augustus). g. aan Burgemeester en Wethou ders te Haarlem, inzake autobus diensten te Haarlem. i. aan Burgemeester en Wethouders te Hillegom, inzake opheffing post bestelling te Hillegom. j. aan Directeur postkantoor Haar lem, inzake 2e hestelling- Vogelen zang, Bennebroek. fc. aan Directeur-Generaal P.T.T. inzake nieuwe bepalingen tengevolge van het Postcongres Stockholm. I. aan Vereeniging Nederland in den Vreemde, inzake bijdrage kosten stand. m. aan Secretariaat 4e Congres Ongevallengeneeskunde, inzake sub sidie. n. aan Vereeniging Schuttevaer, in zake uniformiteit verordening. 4. Aanvragen voor lidmaatschap, do natrice of subsidie: 1) Ned. K. v. K. voor Zwitserland te Zürich. 2) Ned. Amerikaansche K. v. K. te Amsterdam. 3) Vereeniging voor Glascultuur te Heemskerk. 4. Vereeniging van Gebruikers van Stoomketels en Krachtwerktuigen te Amsterdam. 5) Ned. Vereeniging v. Tentoon- stellingshelangen ten behoeve Int. Tentoonstelling Binnenscheepvaart Basel. 5. Ontslagaanvraag, A. Pielage, Haar lem. 6. Kort verslag afgevaardigden Mid denstands Congres te Assen. 7. Kort verslag afgevaardigde Congres Int. K. v. K. te Brussel. 8. Voorstel Hooy, inzake het houden van algemeene beschouwingen bij de begrooting 1926. 9. Concept-schrijven van de Commissie ad hoe, ter beoordeeling van de Me- Het IDEAAL voor alle metalen is LinCOL POLISH van en OPGERICHT Ao. 1883 H CQ Reguliersdwarstraat 74 - Telefoon 47627 VRAAGT REIZIGERBEZOEK OF ONZE PRIJSCOURANT

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 3