Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang A.H.v.d. STEUR Jr. Hotel Duin en Daal - Bloemendaal Exploitatie: LEIDSCHE UITGEVERSMAATSCHAPPIJ, OUDE RIJN 39, LEIDEN, Telefoon 53 en 73. Plaatselijk Nieuws. Heeren- en Dameskleermakerij ZONDAG Namiddag- en Avondconcert 19e JAARGANG ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1925 No. 36 Opgelet s.v.p. Wij moeten sterk staan. Herfstdraden. Bijzondere Vrijwillig Landstormkorps „Kennemerland". Oe Religieuse Kring te Aerdenhout. Kennemer Lyceum. De schietwedstrijden van Burgerwachten. Garage F. STAPPERS Gedempte oude Gracht ao, hoarleiki Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Voor NAJAAR- en WINTERKLEEDING het beste adres. Alles reeds voorhanden J. A. MENG. BLOEMENDAAISCH WEEEBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad: per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75per 3 maanden f 0.873. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. Hulpadressen voor redactie en administratie: Duinwyckweg 3, Tel. 22177, Bloemendaal en Ged. Oude Gracht 63. Tel. 11862, Haarlem. Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. Door de 1 Juli ingetreden verandering in het administratie- en redactie-adres van ons blad is het telefoonnummer daarvan in den Gids foutief. Onze telefoonnummers zijn Bloemendaal 22177 (redactie 's avonds). Haarlem 13684 (administratie) of 11862 (redactie overdag). Leiden 73 (administratie overdag). Wij moeten sterk staan in het leven, sterk en kl aanvaarden wat ons geeft het lot, maar blij moet zijn de held in ons, de god, die zich verkoos dat moeizaam-zware werk. Zichzelf beperkend in zoo broze woon, open te bloeien, langzaam open gansch, dan wint de kracht, dan zwiert de levensdans en blinkt het licht zoo helder en zoo schoon. Dhn wordt hij heerscher, die zichzelf be dwong, zjjn oorsprong wetend, noemend zacht een naam, wijs man, een kind gebleven, toch een kind. Zoo mensch te zijn, wie weet een schooner faam, met alles één, met weiden, woud en wind, met al wat leeft, een mensch, die leed en zong. J. Reddingius. Zaterdag 12 Sept. (Nadruk verboden.) Walt Whitman, de Amerikaansche dich ter, die het forsche en grootsche bezong, dat er in de natuur en in den arbeid der menschen valt waar te nemen, had ook oog voor het teere en fijne. Eens in den herfst, in de door hem verheerlijkte .Ne gende Maand", zag hij „een stille geduldige spin, waar zij op een kleinen vooruitsprin genden hoek alleen zat." En hij zag, „hoe zij, om de ledige groote ruimte rond zich heen te onderzoeken, Zich spinnende, spinnende, spinnende langzaam liet afzakken aan onzichtbare draden, Die zij steeds effende, die zij onvermoeid verlengde". En deze herfstdraden hebben den dichter iets te zeggen. „En gij, o mijn ziel,waarzjjtgij?"roept hij uit. „Omgeven, los, in matelooze oceanen van Ruimte, Eindeloos peinzend, wagend, spinnend zoekt gij de sferen om u er mee te ver binden, Tot de tijd, tot de brug, die gij behoeft, zal gelegd zijn, tot het slepende anker vasthoudt, Tot de herfstdraad, die gij uitlaat, ergens aan vast blijft, o ziel." Er ligt iets eerbiedwekkends in het ge heimzinnig spinrag, dat zich weeft door den stillen, plechtigen herfst. Steeds gaat er een huivering door mij heen, als ik, wandelend langs de tuinpaden of doordrin gend tusschen de struiken, het brooze werk van de noeste, geduldige arbeiders schend. Herfstdraden, we kunnen ze niet ongerept laten, want ze zyn overal, ja, ze omspin nen ons zelf, onze kleeren, onze haren, onze handen en vingers. Heel de stille herfstwereld is één weefsel van geheim zinnige draden, waaraan onzichtbare wer kers arbeiden, onverpoosd. Zjjn ze niet, deze kleine, geduldige spin nen, het beeld van de menschenzielen, die aanraking zoeken aan allen kant en ver binding trachten te krijgen met gebieden, waarvan zij tot nog toe gescheiden schijnen? Gelijk de dichter ze aanschouwt, „los, in matelooze oceanen van Ruimte", zijn ze niets dan zwevende stofdeeltjes in het Heelal. Wat is een mensch zonder contact met zijn omgeving Angst maakt zich van hem meester, daar in het ledige rondom hem, waar hij eenzaam is, alleen met zijn kracnten en gedachten, die vruchteloos blijven in eenzaamheid. Heel het werk van den mensch is ten slotte niet anders dan het zoeken naar verbinding. Al zijn arbeid richt zich op dit ééne doelgemeenschapsvorming. Welk een moelijkheden heeft hy bij dit pogen te overwinnen Stil en geduldig spint hij zijn dradenduizendmaal knappen ze af onvermoeid herhaalt hij zijn proef. Toeval of boos opzet vernielen zijn werkmaar alweer peinst hij op nieuwe middelen alweer waagt hij een nieuwe poging, en hij rust niet, tot de herfstdraad, dien hij uitlaat, ergens aan vastblijft. Heel de menschenmaatschappij zit vol herfstdraden. Teer, broos, onzichtbaar, maar van beteekenis om het eerbiedwek kend streven dat zij belichamen. Streven naar contact, naar alzijdige gemeenschap. Draden van mensch tot mensch, draden van groep tot groep, van volk tot volk. Draden van vriendschap, van verstand houding, van liefde. Duizendmaal door broken, tienduizendmaal afgeknapte, maar honderdduizendmaal weer aangeknoopte draden. Als een stille geduldige spin zit de man der wetenschap in zyn werkplaats, en uit dat verstolen hoekje, dat de geruchtma kende menigte voorbij gaat, zendt hij zijn gedachten uit over de wereld. Langen tijd drijven zij rond met de wisselende winden, maar eens krijgen zij vat en hechten zich vast, hier, daar, overal. Als een stille geduldige spin weeft de dichter aan het teere web zijner verbeel dingen en hij weet niet, waar hij weer klank vindt. Maar onzichtbare draden ver binden onderling de menschen, die zich opgebeurd voelen door zijn woord en be koord door zijn beeld. Herfstdraden hangen tusschen de torens van de hoofdsteden der verschillende landen. Hoe broos en teer, maar ook hoe veelvuldig zijn de draden, die de pacifisten uitlaten, om de volkeren met elkander in aanraking te brengen. Zij moeten wel bij uitstek „stil en geduldig" zijn, deze vredestichters, die voortdurend hun weefwerk verstoord zien door het booze opzet van de geweldenaars. Zy moeten wel „eindeloos peinzen en wagen". Maar hoevelen hunner zitten heden, in deze „lieflijke Negende Maand", in hun hoekje verscholen en weven en weven O, handhavers van den oorlog en bestrijders van het internationalisme, talloos en talloos als dé herfstspinnen zijn uwe tegenstan ders onvermoeid herhalen zij, dag in, dag uit, hun zwakke pogingen, tot eindelijk hun herfstdraad zal houden en de volkeren één zijn. Neen, de menschenziel is niet eenzaam. Een ramp treft een klein stadje en de slachtoffers van de cycloon weenen op puinhoopen. Maar onmiddellijk gaan de stille, geduldige spinnen aan het werk om het geschondene te herstellen. Er is wel geen huis, geen gehucht in Nederland, van waar uit niet een verbindingsdraad uitgaat, om zich vriendschappelijk te hechten aan Bor- culo. Wy allen zenden onze herfstdraden uit en op ieder onzer hechten zich herfstdraden. Draden van vriendschap, van gemeenzaam heid, van menschlievendheid. Duizende draden. Ze zijn zoo broos en zoo fijn,- dat wij ze niet merken. Maar als de September- zon schynt, schittert heel onze arme, be droefde wereld van filigraan. Een netwerk van teer, troostend gouddraad. Gemeenschap, aanraking, verbinding: het doel van het leven. Zelfs volstaat de mensch met gemeenschap op aarde niet langer. Yan planeet naar planeet schieten de stout moedigste spinnen neer, vruchteloos voor- loopig, maar volhardend, totdat ook op Mars hun herfstdraad zal houden. Eerbiedwaardige aanblik van den stillen, plechtigen herfstC. Bij den ingang van den Duinwijckweg is een rood bord aangebracht, waarop met witte letters te lezen staat: Geen door gaand verkeer. Dit is eene groote verbete ring. Het opschrift op het vorige bord „Doodloopende weg", scheen wel gelezen te worden als „Doorloopende weg". Om het nieuwe bord behoorlijk zichtbaar te doen zijn, zal het aanbrengen van een electrische straatlantaarn langs de Zomer- zorgerlaan aan de zijde van huize Zomer- zorg noodzakelijk zyn. Trouwens toch zal een lantaarn daar gewenscht zyn, in ver band met. de toenemende bewoning en het feit dat enkele bewoners van den Duin wijckweg geregeld van motor of auto ge-' bruik maken. Uitslag Schietwedstryden. Op 3 September zijn de schietwedstrijden voor de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Schoten, welke zijn gehouden op de schietbanen te Overveen, beëindigd. Niettegenstaande het regenachtige weder was de opkomst zeer gunstig. Op een nader te bepalen datum in begin October 1925, zal de prijsuitreiking plaats hebben. De uitslagen zyn als volgt(Maximum 100). A. A. van Riet 92 puntenJ. P. J. Bergman 90C. J. Boerssee 89C. Kok 87 (43)A. H. F. den Baas 87 (40)J. C. van der Linden 87 (39)J. van Alphen 83 D. van Rijn 82 Blom 81 (40)F. Koelemeij 81 (39)M. J. Henneman 80 (39), Sipkes 80 (38), G. F. van der Molen 79 (39)H. Op penkamp 79 (331J. C. Seaijs 78 (33), P. Slot 78 (32)H. P. Reyer 76 A. Hubert 75; W. J. Korte 75W. Traksel 73 (34)A. Hoogeboom 73 (27)W. Pool 70 (35)Busé 70 (32)W. J. M. Fransen 72Hoogland 69 L. B. Elferink 67 J. J. van Roon 66 A. G. van der Kamp 65; G. Huisman 60; O. D. van der Gronden 59; M. Th. Huls bosch 58; M. H. B. Stubinitsky 51 (19); L. Uitendaal 51 (18)Knotter 50Pool 49; Sprenger 37; H. C. M. Leeflang 31. Wij lezen in de Gids voor Aerdenhout Bentveld, dat waren er bij de oprichting der afdeeling Wijkverpleging verschillende omwonenden van Aerdenhout, die de mee ning toegedaan waren, dat er in deze om geving voor een wijkzuster géén werk, aan tijdelijke hulp by ziekten en ongevallen geen behoefte zoude zijn, de ervaring op gedaan in de thans afgeloopen maanden heeft wel het tegendeel bewezen. Werden er in de maand Januari j.l., de maand, waarin de wijkzuster haar werk begon, 84 bezoeken afgelegd, in Augustus j.l. is het aantaP afgelegde bezoeken tot 344 geklommen. In 344 gevallen is er in Augustus der halve geschoolde hulp verleend, zoowel by ziekte als bij kraamverzorging, en wat dit zeggen wil, hoeveel lijden daardoor verzacht en hoeveel levensmoed daardoor gegeven is, kunnen het best de patiënten en hunne huisgenooten beseffen. Een groot voordeel is o.a. ook daarin gelegen, dat het thans mogelijk is, geliefde zieken in huis te ver plegen, terwijl anders opname in een zieken- inrlchting met al het leed, de kosten en ongemakken zelfs bij de beste verpleging daaraan onvermijdelijk verbonden, gebie dend noodzakelijk geweest ware. Het bestuur van den Religieusen Kring vertrouwt dan ook dat alle bewoners van Aerdenhout en Bentveld, van welke rich ting ook, de afd. Wijkverpleging naar krachten zullen steunen, om het begonnen werk naar den eisch te kunnen blijven voortzetten. De lessen aan het Kennemer Lyceum zijn Woensdag 2 September 1925 hervat. Toegelaten zijn tot de vierde klasse vijf nieuwe leerlingen tot de derde klasse tien; tot de tweede zes en tot de eerste 63 nieuwe leerlingen. Het lyceum telt nu drie eerste klassen, drie tweede klassen, drie derde (één H. B. S.-, één Literair-Econo- mische-, één Gymnasium-klasse) vierde en vijfde H. B. S.- en 4e, 5e, 6e Gymnasiumklas. Met ingang van 1 November a.s. is be noemd tot leeraar Duitsch de heer K. H. ten Haafmet 1 September zijn benoemd tot leerares Wiskunde dr. A. Snethlage leeraar Duitsch de heer M. Polakleeraar Staatswetenschappen mr. A. F. v. d. Grampel. Omtrent de op 5, 6 en 7 September gehouden schietwedstryden van Burger wachten in de provincie Noord-Holland op de banen te Overveen, kunnen wij den volgenden uitslag vermelden: Geschoten werd met geweer of karabijn TELEFOON 14454 le klasse Reparatie-Inrichting. Expertise M. 95 (met of zonder bajonet), afstand 100 Meter, houding staande of knielend, vrije hand. Het geweer wordt met één patroon als enkel-lader geladen en daarna met een houder van 5 patronen. Geschoten werd op tijd. Hiervoor wordt de tijd geteld van het commando „Vuur" af van den baan- commandant, nadat de schutter met geladen geweer de houding van vaardig heeft aan genomen. De deelnemende schutters werden ge rangschikt in vier klassen: Veteranen, A, B en C. Veteranen scherp. 1. Haarlem, 248 p. in 137 sec.2. Bloemendaal 244 p. in 147 sec.; 3. Amsterdam 235p. in 138 sec.; 4. Velsen 235 p. in 143 sec. Klasse A, scherp. 1. Bloemendaal I 258 p. in 146 sec.; 2. Haarlem, 254 p. in 146 sec.; 3. Amsterdam I 247 p. in 150 sec.; 4. Am sterdam 242 p. in 137 sec.; 5. Velsen 230 p. in 140 sec) Klasse B, scherp. 1. Bloemendaal II 238 p. in 175 sec.; 2. Haarlem 236 p. in 187 sec.; 3. Blaricum 228 p. in 158 sec.; 4. Amsterdam 228 p. in 158 sec.5. Helder 224 p. in 166 sec. Klasse C, scherp. 1. Helder, 241 p. in 212 sec.2. Amsterdam, 221 p. in 201 sec.; 3. Velsen, 213 p. in 155 sec.4. Bloemen daal III 212 p. in 197 sec.; 5. Helder, 195 p. in 222 sec. Marga Korpsklasse A. 1. Nieuwer Amstel 270 p. in 141 sec.; 2. Volendam 264 p. in 146 sec.3. Vinkeveen 261 p. in 145 sec.; 4. Wognum 259 p. in 150 sec. Klasse B. 1. Nibbixwoud, 259 p. in 188 sec.2. Z.-Scharwoude 258 p. in 166 sec. 3. Uithoorn, 254 p. in 190 sec.4. Vinke veen, 252 p. in 198 sec. Klasse C. 1. Volendam, 266 p. in 218 sec. 2. Vinkeveen 255 p. in 197 sec.3. N.-Schar- woude 251 p. in 225 sec.4. Wognum 244 p. in 200 sec. Personeel baan. Veteranen scherp. 1. P. Langendonk 46 p.; 2. G. M. Boersma 46 p. 3. Henneman 45 p.; 4. A. J. Hekker45p. 5. Luttik 45 p.6. G. Eldermans 45 p. Klasse A. 1. C. van Zalen, 47 p.2. G. Galis 46 p.3. H. J. van Tongeren 45 p. 4. P. Kruyer 45 p.; 5. J. W. Mulder 44 p.; 6. H. C. van Carnaval, 44 p. Klasse B. 1. W. P. Piepers 47 p.2. W. Kuiper, 47 p.; 3. J. Vos Hz. 46 p.; 4. F. P. Hekker 44 p.5. J. de Leeuw Hz. 44 p. 6. P. Roeien 43 p. Klasse C. 1. W. Grommel 47 p.2. C. F. Vetter 47 p.; 3. C. Hugtenburg 46 p.; 4. W. Kramer 44 p.5. L. Vos 44 p.6. H. Klauwers 43 p. Vrije baan zal later bekend gemaakt worden, eveneens diegenen die nog voor een personeelen prijs in aanmerking komen. Er werd door veel schutters aan dezen wedstrijd deelgenomen, hoewel het weder ongunstig was, werden hooge series ge noteerd. Echt vriendschappelijk werd er vurig om de eerste pry zen gekampt. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Zondag 20 September a.s. des n.m. te 2 uur in een nader bekend te maken restaurant te Haarlem. Aan het eind der vorige week, te laat om in ons vorig nummer te worden bericht, is, helaas eene vrij ernstige aanrijding voor gekomen op den Zylweg in onze gemeente. Een jongen op een fiets is van achteren door een auto aangereden, ten gevolge waarvan hij een enkel brak en een ernstige hoofdwond bekwam. Een minderjarig dienstmeisje uit Aerden hout heeft de plaat gepoetst naar Amster dam, doch is door de zorg onzer politie aldaar aangehouden. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de politie alhier aangehouden een uit Hillegom afkomstig dronken automobilist, wiens wagen door den onder „invloed" staanden geestestoestand van den bestuur der in diens plaats de bekende waggelende bewegingen maakte, waardoor zyn baas] TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL opgericht 1903 zelf zich op den weg zou hebben onder scheiden. Een geval dus van omgekeerde auto-suggestie. Het heerschap is in ver zekerde bewaring genomen. Het is te hopen, dat hem zyn rijbewijs voor geruimen tijd wordt ontnomenmisschien zou 't ook van nut zyn dat hy voorwaardelijk werd ver oordeeld onder voorwaarde dat hij den drank liet staan. Nu wij de vorige week een en ander uit de geschiedenis hebben medegedeeld van het Chr. Fanfare-corps „Sursum", willen wij thans iets mededeelen over den direc teur, den heer J. A. Meng, die wel de ziel van het corps kan genoemd worden. J. A. Meng is de zoon van den heer W. F. Meng, in leven predikant by de Hervormde Kerk. Hij werd in 1875 te Rot terdam geboren en verhuisde later naar Broek in Waterland, Uit zichzelf beoefende hij uit liefhebberij de muziek op 15-jarigen leeftijd ontving hy teekenles van den ar chitect De Bazel te Amsterdam en tege lijkertijd zyn eerste muzieklessen van den muziekonderwijzer H. Stapel te Broek in Waterland. Hoewel hy teekentalent had, gevoelde hy zich meer aangetrokken tot de muziek. Een poosje was hy .pistonnist bij het in zijne woonplaats bestaande muziekcorps; op 19-jarigen leeftijd deed hy in die functie examen bij het 7e Reg. infanterie, toen staande onder leiding van Joh. Zaagmans. Slechts 3 weken bleef Meng pistonnist en koos toen zijn lievelingsinstrument: de baryton. Na 3 jaar hierop geblazen te heb ben, werd hij stafmuzikant en kreeg zijn aanstelling als solo-barytonist. Te Amster dam ontving hij lessen op baryton en trombone van den heer Roeien, solo-trom bonist van 't Concertgebouw (de heer Meng woonde toen ook te Amsterdam), cello-lessen van den heer F. Stolp, cellist aldaar en theoretische muzieklessen van den heer Schoonderbeek, onderkapelmeester van het 7e Reg. inf. Ook kreeg hy orgel- en piano lessen van Doortmont, organist te A'dam. Als 26-jarige ging Meng van 't 7e Reg. inf. weg en deed examen by het Haarlemsch Orkest (thans H.O.V.) als solo-barytonnist, solo-trombonist en cellist; 20 jaar lang was hy een der beste krachten van het orkest. Achttien jaar werkte hij onder leiding van wijlen den heer C. P. W. Kriens, 1 jaar onder Louis Boer (thans kapelmeester bij de Gren. en Jagers) en 1 jaar onder den tegenwoordigen dirigent, den heer Nico Gerharz. Ondertusschen was de heer Meng in 1918 dirigent geworden van het Sym- phonie-Orkest „Euterpe" en in 't volgende jaar werd hy tot organist benoemd bij de Ver. van Vrijz. |Herv. en den Protes tantenbond. In 1920 werd hy dirigent van de Post-Harmonie (de vereeniging is nu wegens financieel tekort opgeheven) en 15 Juni 1922 dirigent van „Sursum". Den lsten Dec. van hetzelfde jaar werd Meng in op volging van den heer Mulder dirigent van de muziekver. „Lourens Janszoon Coster". In 't voorjaar van 1922 heeft de heer Meng wegens drukke werkzaamheden als lid der H. O. V. moeten bedankensedert wijdt hij zich geheel aan zyne muziek korpsen en het geven van zyne lessen. J.l. Donderdag heeft de heer v. T. uit Aerdenhout een kind doodgereden dat spelenderwijs zich uit een autobus over den straatweg begaf. By het ter perse gaan van dit nummer zijn nadere bijzon derheden ons nog onbekend.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1