E IP 13 ZT E 3 g K E RS CTflFI Prins ilMlslaan 9a a BRAnFFEtMIIDEL AUG. OEPKES WIJNHANDEL Kodak's en Films Victoria-Water -1EGRAFENIS-ONDERNEMING R.SMINK TEL.10441 PEDICURE-MAMICURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 DE EENIGE ITAL. rn FIRMA J. H. KRUL Jr. KINDERH Predikbeurten Burgerlijke Stand. Uit de Omstreken. UISVEST HAARLEM Binnenland. Buitenland. Sport. FOTOGRAAF 11589 IOVERVEEN ORTHOPAEDIE W. IJSSELMUIDEN o 2 2 O O IN NEDERLAND GO H ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN Gr. Markt 23a HAARLEM Telefoon 10744 OVERVEEN BLOEMENDAAL Te lef. 1617 Telefoon 22012 LEVEREN PRIMA ANTHRACIET, EIER KOLEN,GIET-, BRECH- e EN GASCOKES 5! Oberlahnstein, t ;EIGËN ROUW EN VOL5-AUTO 'S De Vereeniging voor Jeugdwerk te Bloe- mendaal kwam Donderdagavond in Hotel Vreeburg zamen met honderden kinderen, die mee hadden gedaan in den wedstrijd tot het kweeken van bloemplanten uit zaden en stekken. Er waren meer dan 160 inzendingen. 15 Prijzen werden uitgereikt. Na afloop van de prijsuitdeeling hield Dr. Jac. P. Thijsse eene bevattelijke toe spraak over het Naardermeer en de Ver eeniging tot behoud van Natuurmonumenten; daarna werd een schitterende goochelfilm van den heer Burdet vertoond. Wij komen op dezen zeer geslaagden avond de vol gende week terug. Gereformeerde Kerk van Bloemendaal. ZONDAG 13 SEPTEMBER, v.m. 10 uur en nam. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. Ned. Herv. Kerk Bloemendaal. ZONDAG 13 SEPTEMBER 1925, v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Jeugddienst in Maranatha. V.m. 10 uur, de heer C. V. Doorschodt, 's-Gra- venhage. Overveen (Lokaal Openbare School) V.m. 10 uur, K. Koopman. Ned. Protestantenbond. ZONDAG 13 SEPTEMBER, v.m. 10i/2 uur, in het Gebouw v. d. Bloemend. Schoolvereeniging, Ds. A. R. de Jong, van Bussum. Santpoort. ZONDAG 13 SEPTEMBER, v.m. 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Herdenking Johannes Pistorius. „Onze eerste Ilollandsche Martelaar". (Ps. 1126b) Bloemendaal. Bevallen: M. J. Koopman—Kokkelkoren, z.; A. Wagemaker—Kempeneers, 2 d.; P. van der VeldenKroon, d.; M. P. Ruigrok Van Wees, d. Ondertrouwd: B. D. de Vries en B. E. Christoffels; Th. A. Kenniphaas en A. E. Landzettel. Getrouwd: J. A. Rubenkoning en A. O. Velsen; P. C. Schijffelen en E. Rienstra. Overleden: M. H. A. van den Hooff, 15 j. Zandvoort. Men meldt ons uit Zandvoort, dat zich aldaar een centrale commissie heeft ge vormd met het doel den aftredenden burge meester te huldigen. De commissie bestaat uit de heeren C. Siegers, wethouder, Jelle- ma, gemeente-secretaris en jhr. Baronnet Speelman, gemeente-ontvanger. Deze centrale commissie wordt terzijde gestaan door eenige sub-commissies, die elk een deel van het programma voor hun rekening zullen nemen. Alle plaatselijke vereenigingen werken mede. Santpoort. Een verrotte telefoonpaal. Doordat Dinsdagavond op den Duinweg een paal van het locaal-Rijkstelefoonnet, welke geheel verrot was, omviel, maakten de draden contact met die van het Provin ciaal Electr. bedrijf en ontstond kortsluiting. Juist kwam een autobus van A. D. O. S. aanrijden, welke in de draden verward ge raakte. Door tegenwoordigheid van geest van den chauffeur, die tijdig stopte, werd grooter onheil voorkomen. Een heer en een dame waren gelukkig juist de plek van het ongeluk gepasseerd, toen het plaats vond. Proces-verbaal werd opgemaakt en nadat een lijnwerker der P. E. N. den paal ver wijderd had, werd deze door den veld wachter in beslag genomen. Haarlem. De verbouwing van het Bioscoop-Theater „De Kroon". Bovengenoemd theater heeft een ver bouwing ondergaan, die in 6 weken tijds gereed is gekomen. Men kan er aan zien, wat doortastendheid, kunstzin engeld vermogen. De oude concertzaal is herscha pen. Alles wat de moderne decoratieve kunst vermag, is er aan gedaan. Dinsdagavond heeft, voor een geheel be zette zaal, de opening plaats gehad in tegenwoordigheid van autoriteiten en tal van gemeentelijke hoofdambtenaren. De heer Schetzer hield een min of meer hu moristische welkomstrede, waarin hij velen dank bracht, die aan de verbouwing van het theater hadden medegewerkt. De vertooning van een extra mooie film, „De Wolvon van Montmartre, besloot den goedgeslaagden feestavond. Het nieuwe Columbarium op Westerveld. Op advies van de architecten dr. Berlage en Gratama is door het bestuur der Facul tatieve Vereeniging voor lijkverbranding aan den heer W. M. Dudok, architect te Hilversum, de bouw van het nieuwe Co lumbarium op Westerveld opgedragen. in de jongste „Berichten en Mededee- lingen" der Vereeniging zijn hieromtrent verschillende bijzonderheden opgenomen. Het zal een open hofbouw worden, aan sluitende bij het bestaande columbarium de oppervlakte, die het inneemt bedraagt 50 X 30 M. Uit de schetsteekening van den hof blijkt, dat het geheele beeld er een zal worden van groote stemming. Er komt een gazon met lage heesters en een kleine vijver wellicht met een fonteindaarachter een rustieke bank, waar dan tevens een beeld als Rodin's „Le Penseur" plaats zou kunnen vinden. Daarbij sluit zich aan een zuilengalerij, die een prachtig verschiet opent. Het geheel "wordt bekroond door een 19 M. hoogen toren in wit en zwart, waarop een vergulde urn zal komen te staan. Het geheel zal een mooi aspect heb ben. Men heeft gedacht aan eene verbin ding met het crematorium, waarvoor een zeer gelukkige oplossing is gevonden. Een kleine verbouwing aan het crematorium zal daartoe noodig zijn. Aan het eind van de verbindingsgang komt een kleine koepel. Het geheel zal in volle harmonie zijn met de omgeving. Het geheele plan kan in twee gedeelten uitgevoerd worden^ hetgeen met het oog op de kosten in de bedoeling van het hoofdbestuur ligt. Het gedeelte, dat het eerst voor uitvoering in aanmerking komt, is het eigenljjke columbarium, zooals het definitieve project te zien geeft. De schets teekening geeft aan, hoe het columbarium kan aangesloten worden aan het cremato rium, daarmede dan één schoon bouwkun dig geheel vormende. Dit aansluitende ge deelte is gedacht als een fraaie opgang naar den rechtervleugel van het cremato rium en het kantoor van den adjunct directeur. De daarbij ontstane galerij biedt eveneens gelegenheid tot het plaatsen van urnen. De toegang is bovendien daarom zoo mooi, omdat het een prachtig uitzicht geeft op het achter het crematorium lig gende landschap met een fraaien den op den achtergrond. Zoolang deze toegang niet is gemaakt, eigent het terrein zich schit terend voor een landelijken opgang aan den rechterkant van den heuvel. Niet alleen past de bouwtrant zich bij de omgeving aan, doch bij het ontwerp is ook rekening gehouden dat op verschillende plaatsen het schoone natuurpanorama te aanschouwen valt, dat aan de ligging van het columbarium zulk een bijzondere be koring geeft. Aangezien de behoefte aan ingebruikstelling van het geheele nu uit te voeren gedeelte zich eerst langzamerhand zal doen gevoelen, worden voorloopig alleen vakken gemaakt in de 9 nissen en de beide open gangen, waar totaal 1230 urnen plaats kunnen vinden. Deze gedeeltelijke afwerking doet geen schade aan het geheel, omdat zij symmetrisch wordt uitgevoerd. Zij zal aangenamer aandoen dan dat het gebouw een groot aantal ledige vakken bevat. Hoogere kosten brengt die geleidelijke af werking niet met zich mede, omdat de nissen gevormd worden door in elkaar slui tende uniforme platen, die naar gelang van behoefte kunnen aangebracht worden. Voor de urnen zal een bepaald model ontworpen worden, opdat het aesthetisch inwendig aanzien niet geschaad wordt door urnen van allerlei vorm en kleur. Het be stuur der N.Y. Begraafplaats Westerveld heeft het plan goedgekeurd. Weldra zal het contract worden afgesloten. De bestekken voor de aanbesteding zijn gereed, zoodat binnen enkele weken de aanbesteding aan den geschiktsten aannemer gegund kan worden en de bouw van het Columbarium een aanvang kan nemen. Omtrent den nieuwen oven kan worden medegedeeld, dat de keuze der oven-com missie gevallen is op den Didier-gasoven van de Stettiner Chamotten-fabriek, die zoowel om financieele redenen als op technische gronden de voorkeur verdiende, omdat 1°. de stookgassen een circuit doorloopen, dat geheel gescheiden is van dat der ver brandingsgassen van het lijk. De stook gassen komen dan ook niet in de eigenlijke ovenkamer, waarin de kist wordt inge voerd, doch verhitten deze kamer door middel van een dubbelen wand van holle steen. Hierdoor is het zelfs onmogelijk het lijk in de directe vlam te verbranden, ter wijl bij de asch ook geen verontreinigingen van de stookgassen kunnen komen, gelijk dit wel het geval is bij alle andere be staande 0 ven typen, alwaar de eigenlijke ovenruimte voor het invoeren van binnen door de vlam op temperatuur wordt ge bracht. 2°. het verbrandingsproces is aanzienlijk beter dan in alle bekende oventypen, ter wijl de oven practisch rookloos is. De Armenraad van Heerlen en omstre ken, blijkbaar den toevloed van mijnwer kers naar Limburg willende temperen, heeft aan de gemeente- en burgerlijke Armbesturen buiten die provincie in een uitvoerig exposé van feiten verzocht, hen, die zonder over voldoende eigen middelen te beschikken, naar Zuid-Limburg willen verhuizen, te wijzen op de daaraan ver bonden gevaren. Wij ontleenen daaraan het volgende: In de mijnindustrie heerscht tegenwoor dig een groote malaise, welke uiteraard van zeer ongunstigen invloed is op de ar beidsvoorwaarden en de arbeidsmarkt. Door de mjjndirectie's is de met de werknemersbonden gesloten collectieve arbeidsovereenkomst tegen 1 November opgezegd. Alle arbeiders, welke op een der mijnen worden aangesteld, moeten zich aan een keuring onderwerpen, teneinde vast te stellen of zij voor het mijnwerk lichame lijk geschikt zijn. De arbeiders moeten in 't bezit zijn van een stel werkkleeren, inbegrepen een stel zware mijnschoenen. Deze kleeren moeten zij zich zelf verschaffen. Zij moeten in 't bezit zijn van een be wijs van goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester hunner laatste woon plaats, alsmede van een bewijs van den laatsten werkgever, waaruit blijkt, dat de vorige betrekking op regelmatige wijze is verlaten. Het eerste loon wordt pas ontvangen op den tweeden betaaldag, volgende op de indiensttreding. De loonbetaling geschiedt om de 10 dagen. De loonen van de mijnwerkers zijn tij dens de malaise zeer verminderd. Vergoeding voor gemaakte reis- en ver huiskosten wordt niet gegeven. Wordt de arbeider niet te werk gesteld, dan moet hij op eigen kosten terugkeeren. De woongelegenheid is tegenwoordig beperkt. Het inwonen bij andere gezinnen is in de huizen der Woningvereenigingen, en in die der Mijnondernemingen, verboden. De huren voor arbeiderswoningen va- rieeren van 17.tot 24.per maand. Vóór het betrekken van een woning, toebehoorende aan een der Woningveree nigingen moet een waarborgsom worden gestort, ten bedrage van 15.tot 25.Tevens moet bij vooruitbetaling de huur worden voldaan over een tijdvak van een halve, in sommige woninggroe pen van een heele maand. Wanneer deze goede raad geen ver band houdt met de leuze Limburg voor de Limburgers, is ze even doeltreffend als goed bedoeld. De S.D.A.P. heeft van groote toewij ding getuigd bij de verbranding van het stoffelijk overschot van den heer H. H. van Kol, die als idealist, man met een groot en goed hart en eveneens als be kwaam ingenieur, is herdacht. De heer Schaper heeft, naar aanleiding van dit overlijden, openlijk zijn afkeer van crematie betuigd; dit is natuurlijk een zaak van strikt persoonlijke voor keur of afkeur. Toch doet het eenigszins vreemd aan dezen modernen mensch zooveel waarde te hooren hechten aan de geschiedenis van het doode overschot van een vriend en geestverwant, om wiens geest het hem toch in de eerste plaats is te doen geweest. De gemeente Hoogeveen heeft 300 ja ren bestaan. Ook Sneek heeft feest ge vierd, dat is weer veel ouder. De particuliere vereeniging aan de Universiteit te Utrecht, die leerstoelen in de voor ons Indië belangrijke wetenschap pen wilde stichten, heeft over de opposi tie van hen, die met wat Leiden gaf genoe gen namen, gezegevierd. Men kan zijne kinderen nu óf modern en democratisch, öf conservatief tot bestuursambtenaar in Indië laten opleiden. Te Eindhoven hebben» dames met min of meer ontbloote beenspieren om het hardst geloopen, en nog spreken sommi gen van het donkere Zuiden. Op tal van plaatsen maakt men zich op om Jan de Bakker, den eersten priester martelaar, die in ons land om zijn geloof is verbrand, te herdenken. Sedert ons vorig overzicht heeft het internationaal socialistisch congres te Mar seille zijn werkzaamheden beëindigd. De belgische minister van der Velde, dezer dagen in minzaam onderhoud gezien met onzen minister van buitenlandsche zaken, was congres-voorzitter der voltallige ver gaderingen. Het congres heeft hoofdzakelijk economische vraagstukken behandeld en zulke als de emigratie, de drankbestrijding en de strijd tegen de t. b. c., welke met die vraagstukken in nauw verband staan. De duitscher Hilferding en de franschman Leon Blum gaven verstandige woorden ten beste toen zij betoogdendat slechts ééne oplossing de akute krisis op maatschap pelijk en politiek gebied duurzaam zal be ëindigen: een internationale politieke en wetenschappelijke organisatie, waarbij elke staat het streven van bizondere bevoor rechting opgeeft, de volken hun wederkeerige afhankelijkheid erkennen en, het oude souve- reiniteits-begrip afzwerende, de souvereini- teit vanhet geheel erkennen. Voor verstandige woorden kon men in die dagen ook terecht bij het te Stockholm gehouden wereldcongres der kerken. Prof. Carnegie Simpson uit Cambridge sprak over de opvoeding tot eene christelijke persoonlijkheid. Hij zeide dat God iedere ziel tot een persoonlijkheid maaktniets wat machinaal wordt gemaakt, heeft het kenmerk van persoonlijkheid. De vrijheid der persoonlijkheid is in wezen een innerlijke vrijheid; het is ook een redelijke en een zedelijke vrijheid. Christelijkheid is niet dat een mensch zich in God verliest, zooals de mystici zouden willen, maar het is dat de mensch zich in Jezus Christus terug vindt. Het is verantwoordelijkheid aan Christus, die den mensch vrij maakt. Per soonlijkheid is de moed, het leven tegemoet te treden. Een mensch met persoonlijkheid kan steeds zichzelf zijn. Dr. J. S. Motoda uit Tokio zeide naar aanleiding van de uitspraak „het Oosten voor het Oosten en het Westen voor het Westen", dat het christelijk ideaal dient te zjjn: het Oosten en het Westen voor de menschheid. In tegenstelling met zooveel goedheid en redelijkheid zag men ter zelfder tijd in Noord-Afrika en in Syrië Franschen en Spanjolen zich hoe langer hoe meer vast- nestelen in de moeilijkheden, door hunne ietwat imperialistische en avontuurlijke politiek teweeggebracht; fransche oppositie bladen wisten een en ander te vermelden over goedbedoelde doch door regeeringson wil te Parijs mislukte vredespogingen, van Ab del Krim uitgegaan. De wereldgeschie denis zal ook in deze zijn wereldgericht. De Buick-auto, welke op zijn reis om de wereld ook ons land bezocht, heeft, naar zijn maker wereldkundig maakte, na meer dan 50.000 Km. te hebben afgelegd, zijn uitgangspunt, een stad in Michigan (Ver. St.) weder bereikt zonder zelfs de minste reparatie te hebben ondergaan. Wie het gelooft, is overtuigd van de buitengemeene kwaliteiten van dit merk. De rjjksregeering in Berlijn staat voor tal van moeilijkheden van de soort als wij hier tijdens den wereldoorlog door de in sluiting te midden van onze vriendelijke geburen van oost en van west hebben ondervondenvaststelling van prijzen voor de levensmiddelen is een der voornaamste. Daarbij komen dan vanzelf conflicten bij de spoorwegen, de banken, in het bakkersbe drijf enz., omdat degenen die van een vast loon moeten leven, er weinig op vooruit gaan wanneer zij tegenover de uitwassen van den krisistoestand als prijsafspraken tusschen levensmiddelen-leveranciers e. d. zich bepalen tot het aanhalen van den buikriemdeze operatie kan slechts worden voortgezet totdat de ruggegraat en het daarin gelegen centraal-zenuwstelsel is be reikt, en hetzelve gaat dan reageeren. Ook Parijs heeft veel te lijden gehad van een staking der bankbedienden. Het lot van het land dat overwinnaar heet is nog steeds niet rooskleurig en de fransche frank staat nog altijd laag. De muntkoers blijft nog steeds de getrouwe meetschaal waarop de innerlijke kracht van het land van herkomst valt af te lezen; en Norman Angell die reeds voor 20 jaar betoogde, dat een moderne oorlog ook den zoogenaamden overwinnaar deerlijk zou schaden, ziet deze zijne stelling proefondervindelijk bevestigd. De regeeringen van Frankrijk en Engeland hebben vriendelijk doch tegelijkertijd slim- melijk onderhandeld over de afbetaling der fransche oorlogsschuld aan Engeland; het fransche doel daarbij is steeds betaling aan Engeland en aan Amerika afhankelijk te maken van de betalingen die Duitschland zal doen; Engeland daarentegen wil Duitsch land op zijn verhaal doen komen om met dat land weder geregeld winstgevenden handel te drijven. De spoorwegongelukken blijven in Frank rijk aanhouden, het materiaal schijnt te licht en het temperament van het personeel te vurig. De machinist, die met een vaart van 100 Km. of meer een modern stations emplacement tracht binnen te snorren, is misschien in de oogen van zijne kameraden een held als 't goed afloopt, maar klaar blijkelijk onder zijn werk tevens aan of van de kook. De engelsche en turksche regeeringen hebben voor een commissie uit den Volke bond doen pleiten over de vraag, of het petroleumrijke gebied van Mosoelin KL Azië, oorspronkelijk behoorende tot Turkije, aan dit land zal worden teruggegeven, dan wel onder invloed zal blijven van Engeland, dat er voortdurend op uit is, zijn pleegkind Engelsch-Indië met muren en ramen waarin matglas te omringen. Het is niet nadeelig, dat het voorwerp van dit conflict weer iets verder ligt dan de Balkan. Het Nederlandsche congres van dans- leeraren in het begin dezer maand te Dordrecht bijeen, werd ook door buiten landsche afgevaardigden bezocht; een en- gelschman zal beproeven de oorspronkelijke engelsche cadrille hier ingang te doen vinden, waarmede weder de 18e-eeuwsche mogelijkheid geopend wordt, dat ook oude lieden charmant en gratievol dansen. De Volkenbondcommissie voordeopium- bestrijdiDg heeft hare 4e zitting gehouden daarin is aan den dag gekomen, dat de haven van Sabang door de opiumsmokkelaars als de pest wordt geschuwd, omdat aldaar by eventueele overlading van opium streng wordt toegezien of wel inderdaad van wettigen handel sprake is; een indirect compliment aan het adres van onzen plaatsgenoot, den directeur der Sabang-Mij. De Shenandoah, de door Duitschland aan Amerika overgegeven en omgedoopte Zep pelin, is in een storm vernield. Japan, het land van natuurrampen en geestkracht, is opnieuw getroffen, nu door groote overstroomingen. De verhouding tusschen de duitsche en fransche regeeringen wordt slechts zeer langzaam aan beter; wel stuurde de heer Herriot aan den heer Loebe, president van den Rijksdag, na diens bezoek aan Parijs een vriendelijk telegram, waarin hij zyne medewerking toezegde aan elk streven om alle volken, speciaal die van Europa (dit moest hij in verband met Marokko er wel bij seinen) de tastbare (waarom ook niet de ontastbare?) weldaden van den vrede te brengen, doch eenige dagen later depo neert een duitsche commissie in Parijs een krans op het graf van den onbekenden franschen soldaat, en ziet de politie kans die daad te beantwoorden door een ver wijderen van die krans op een onhoffelijke manier. Voetbaloverzicht. Het spel is begonnen; de traditioneele strijd tusschen de zomersport-koninkjes en keizer voetbal is kort geweest, en voor de zooveelste maal geëindigd in een éclatante overwinning van „het bruine monster", dat weer acht a negen maanden zalheerschen over zijn duizende aanhangers. Ook in Bloemendaal werd het homerisch treffen met belangstelling gevolgd, en toen aan den uitslag niet meer te twijfelen viel, maakte ons plaatselijk elftal zich op voor is verhuisd naar bij het Kennemer Lyceum NIEUW TELEFOONNUMMER Concurreerend Adres voor alle soort Ortho paedisch schoenwerk speciale inrichting voor schoenen naar maai FRANKENSTR. 13 HAARLEM -• IEL. 13S34 c© H—4 PÜ CQ H—4 OPGERICHT Ao. 1883 Hegullersdwarstrast 74 - Telefoon 47627 VRAAGT REIZIGERBEZOEK OF ONZE PRIJSCOURANT llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STRENG CONCURREERENDE PRIJZEN is niet wrang of scherp als gefabriceerde en zoogenaamde kunstmatige minerale wateren, doch pétillant, smakelijk en opwekkend, Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbevolen in heele Literschroefflesschen, mhoudsprijs 32 cent.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2