O.-. RADIO 9a KRUL Jr. Kunsthandel F. H. SMIT Teeheni U der Boon Wontholt EPKES L1NCOLFABRIEK - HAARLEM a n Films TENTOONSTELLING Groote Collectie Grafische Kunst w.o. werk door Jap. Houtsneden Stalling VERGULDERIJ U dwaalt TE ITAL. m PO Bewaar deze Bon (geldig tot 1 Januari 1926) Wenscht U geen doosje dan ontvangt U de vastgestelde prijzen HAARLEM J. C. U. LEGNER LIJSTENMAKERIJ Electrische Haarden en Kachels AAT 53 15425 RAAF ner Lyceum >ONNUMMER /een nam SJMDEL CO H W. IJSSELMUIDEN HAARLEM - TEL. I3534 ENHANDEL LOEIENDAAL I AFDRUKKEN HAARLEM 0744 »W ater Steuncommissies. Boeken en Tijdschriften. Brieven van een winkelier in ruste. GRÖOTE HOUTSTRAAT 69 BROUET, BAUER, K. KOLLWITZ, MISLÉE, WILSON, DUPONT, DE ZWART EN VELE ANDEREN Interessante Collectie origineele drukken uit de Gil Bias" van Steinlen Facsimiles naar Etsen, Gravures enTeekeningers van bekende meesters Ruime gelegenheid ElectroTechnisch Bureau Lood- en Zinkwerkersbedrijf KOLENHAARDEN j ffarmoBsstr. 2, HaarlBi, Tel. 1D38T - 'lein 35 ps mini-Watt lam- i antenne voor den prijs van MONSTEATIB. sd naar RLAND 1883 Telefoon 47627 IF ONZE PRIJSCOURANT ORTHOPAEDIE Concurreerend Adres voor alle soort Ortho- paedisch schoenwerk speciale inrichting voor schoenen naar maat FRANKENSTR. 13 tan gaat breken al wenkt, :lke huisvrouw mdstof denkt. ;el verstandig JL bestelt, dstoffenhandel voor haar geld. elefoon 22012 h- schen te pousseeren in bepaalde ziekte, skundigen verklaren STEIN i een tafeldrank, die ir gunstigen invloed den gebruiker. Voor inder aanbevolen in inhoudsprijs 32 cent STOEL's UOIIIGBUREAO, Bloemendaalsche weg m, Bloemendaa Als we de voorhoeden van beide elftallen vergelijken, slaat de balans ver in 'tvoor- deei der gasten over. Voornamelijk frappeerden ons de snelheid en juistheid, waarmede het rood-witte quin tet de aanvallen opzettedit misten wij ten eenenmale bij de thuisclub. Alles ging een of meer tempo's te langzaam, ter wijl samenhang en overleg absoluut zoek waren. Met een kleine variatie op den beken den uitroep in „Hamlet" zouden we zeggen: Een koninkrijk voor een snellen midden- voor! De verdediging der witten kan op een uitstekenden wedstrijd terugzien het achtertrio Beijk-Sunter-Bakker zal een ge duchte linie in de competitie-wedstrijden blijken. W. F. C. forceerde in Amsterdam een gelijk spel tegen D.W.S., een alleszins goede prestatie. De hoofdstedelingen onver schillig welke vereeniging zijn op eigen terrein heel wat mans, en we weten bij ondervinding hoeveel moeite het kost, daar in de polders ook maar één punt te ver- l: overen. Schoten desavoueerde onze voorspelling niet, en bracht Alcmaria de derde neder- I laag in successie toe. Het was een.span nende, fraaie ontmoeting, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Radsma ver dedigde zijn doel uitstekend en bracht door zijn keurig spel de geel-zwarten in veilige haven. De Alkmaarders waren zeer ongelukkig voor 't doel en hun spel was veel beter, dan hun slechte plaats op de ranglijst doet vermoeden. Het zou ons dan ook niet ver- wonderen, als dit elftal ten slotte nog een goede plaats bemachtigde. Hollandia, de eenige vereeniging, die nog geen tegenpunten in haar debet heeft, sloeg op eigen terrein Zandvoort, zij 't dan met de kleinst mogelijke cijfers. De defensie der Zandvoorters met de Jong, Keur, Water en den spil Beekhuis kreeg gelegenheid zich nog eens in de oude kracht te toonen, en het feit, dat de gastheeren de eenige goal maakten uit een strafschop, spreekt voor zich zelf. Het mangelt den kampioenen echter aan een goede voorhoede, en 't gemis van spelers als Houtkamp en Keesman begint zich reeds danig te wreken. De Hoornaars, die dit jaar in de volgende op stelling spelen Schutte de Jong—Dekker Oerlemans—KnolSchaap Polman—Neefjes—Freeze—Haring—v. d. Rol bevestigen den goeden roep, die van hen uitgaat. Het elftal vormt een uitstekend geheel, het verband tusschen de linies is zooals het wezen moet, en de uitblinkers zijn: Knol, Polman, Freeze en v. d. Rol, zooals men ziet spelers, die de voornaamste plaatsen bezetten. Het programma voor a.s. Zondag be schouwende, blijkt dat D. E. C. de jongste der afdeeling, K. F. C., ontvangt. We geven den Koogers geen schjjn van kans en voor spellen een sprekende overwinning voor de Amsterdammers. Bloemendaal, dat zich tegen W.F.C. op zal stellen met: Beijk Sunter-Bakker Kluit-Beijk-Parson Kopjes Niemann-G. Strik-de Jong-IJfs-Spoor zal een harden dobber hebben tegen W.F.C. in Wormerveer. Slechts als de goede op stelling der voorhoede gevonden is, gelooven we in succes. We hebben echter nooit on gelukkig in het chocoladestadion gespeeld, dus rekenen we tenminste op gelijk spel. D.W.S. trekt naar Alkmaar, en deze wedstrijd kon wel eens het eerste succes voor de victorie-menschen worden. Eén punt minstens denken we hun toe en twee punten zijn hun van harte gegund. Schoten maakt geen verre, maar wel een lastige uitreis naar Zandvoort. We hebben een voorgevoel, dat het winnen thans wel eens veranderd kon worden in verliezen want al hebben de badmannen twee weken achter elkaar verloren, dat is geen reden voor ons om te veronderstellen, dat ze daarom als afmaakbare slachtoffers beschouwd kunnen wordenintegendeel, het blijft een team, waar iedere tegenstander terdege rekening mee dient te houden. We houden 't dus op een Zandvoort-zege. Tot slot een soort derby in 't hooge Noorden daar komen twee „doode" steden, vertegenwoordigd door twee springlevende elftallen, met hun niet minder geestdriftigen aanhang tegen elkaar in 't veld. De leiding berust bq den heer Yersteegh Meulemans, wien het wasschen van dit varkentje wel is toevertrouwd. Bij ons staat vast, dat Hollandia zich ten koste van de Enkhuizers met twee punten zal verrijken. Het tweede elftal zette de competitie in met een wedstrijd tegen E.D.O. 3 en nam geen halve maatregelen. De oudjes van Pigge zagen zich met 3-2 geslagen eerljjk gezegd verdienden deze oude kerels, die door hun enthousiasme menig jongere ten voorbeeld zijn, wel een gelijk spel, en als de onvoltalligheid bij den aanvang hun geen parten gespeeld had, gelooven we zelfs dat een overwinning lang niet tot de onmogelijkheden behoord had. Zondagmorgen wordt met: Schoehuys Jansen-van Lent J. Parson-Veldhuis-Sabelis van Dam-H. v. Beem, Immer-v. Laar-R. Strik acte de présence tegen R. C. H. 4 gegeven (wederom thuis). Dit elftal is niet voor de poes, gezien het feit, dat de blauw-zwarten tegen Bennebroek met een 52 overwin ning debuteerden. Het vierde elftal speelt 's middags tegen Steeds Voorwaarts uit Haarlem. We zijn benieuwd naar de prestaties van de jongere garde,, en zullen die in kalmte afwachten. Het kan niet gezegd worden, dat over 't algemeen de commissies tot verleening van steun aan werkloozen zich in die sympathie mogen verheugen, waarop zjj als sociaal orgaan, zij het dan ook slechts van tijdelijken aard, recht hebben. De motieven zijn niet zoo moeilijk te vinden. Gebrek aan economisch inzicht eenerzijds en gebrek aan waardeering anderzijds maken het leven van deze commissies niet tot de aangenaamste. Het gebrek aan eco nomisch inzicht brengt n.l. mede, dat er maar al te velen zijn, die de werkloosheid als een plaatselijk verschijnsel zijn gaan beschouwen. „Neem den steun weg, stel de menschen voor de 'harde noodzakelijk heid öf te werken, öf niet te' eten en ge zult zien, dat zij, die werken willen, in een minimum van tjd ook inderdaad werk zullen vinden." Zoo redeneeren deze laat- sten, maar zij vergeten, dat hun redeneering geheel mank gaat, daar de gelegenheid tot werken geschapen wordt door de gelegen heid om te kunnen werken. Met andere woorden, dat de meer of mindere werk gelegenheid afhankelijk is van de econo mische toestanden. Het gebrek aan waardeering brengt mede, dat de ontevreden elementen onder de werkloozen liever lui dan moe zijn, op alle mogelijke wijzen de controle trachten te ontduiken, altijd mopperen over de lage uitkeeringen en daardoor de steunverlee- ning voor anderen bederven. Bovendien telt iedere gemeente onder de steuntrekkenden on-sympathieke figuren, die echter, op grond van reglementaire voorschriften, niet kunnen worden buiten gesloten en die hun heele leven blijven vegeteeren op steuncommissie en armen zorg. Ofschoon wij betreuren, dat in ons land een voldoende werkloozen-verzekering nog ontbreekt, waardoor de steuncommissies overbodig zouden zijn, staan wij toch sym pathiek tegenover bedoelde commissies. Immers zijn de arbeiders niet verantwoor delijk voor de heerschende werkloosheid integendeel, zij zijn de dupe ervan, en dus mogen zij ook niet aan hun lot worden overgelaten. Men kan niet sympathiek staan tegenover de steunverleening en nog min der tegenover sommige steuntrekkenden de billijkheid brengt mede, dat men erkent, dat de economische toestanden de oor zaken zijn. In den laatsten tijd is in enkele gemeen ten van ons land voorgesteld de steun commissies op te heffen. Als argument werd dan naar voren gebracht, dat door ontbre ken van de steungelden de werkloozen wel werk zouden weten te vinden. Wij voor ons vinden zulke voorstellen nog al naïef en zeer zeker gespeend van de eenvoudigste beginselen van de eco nomische wetten. Want door het stop zetten van de steunregeling wordt de werk gelegenheid niet verruimd. Het eenigste wat de werkgelegenheid verruimen kan is' verbeterde economische toestanden. Nu is de economische toestand nog niet van dien aard, dat van opheffing sprake kan zijn. De enkele gemeenten, die het dan ook aandurfden, zjjn op hun besluit teruggekomen. Want nog altijd verkeeren wjj, als gevolg van den grooten wereld oorlog, in een tijd van malaise, die fei telijk als een na-crisis beschouwd kan worden. Dat wij nog steeds in een overgangs tijdperk leven en de tijden nog verre van normaal zijn, kan ook blijken uit het over zicht over het le kwartaal 1925 van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waar men leest„Alles te zamen gevat waren nog alle teekenen aanwezig, dat de industrie een overgangstijdperk doormaakt en dat het herstel over het geheel niet dermate is gevorderd, dat in dit overzicht een veei opgewekter toon kon worden aangeslagen dan in het laatst daaraan voorafgaande." En ook uit de cijfers, die genoemd Bu reau geregeld verstrekt, blijkt, dat het aan tal van werk verstoken arbeiders in ver schillende bedrijfsgroepen nog te hoog is gebleven om bevrediging te kunnen schen ken. Zoo waren er in de maand Maart van dit jaar nog ruim 76.000 werkloozen. Uit alles blijkt, dat de economische oor zaken de meer of mindere werkgelegenheid bepalen en dat de oplossing van het werk loosheids-vraagstuk niet 'n plaatselijke, ook niet een nationale, doch integendeel een internationale aangelegenheid is. Dat de werkloosheid niet maar de on geschoolde, doch integendeel ook de meer geschoolde arbeiders omvat, kan b.v. blij ken uit de statistieken betreffende de En gelsche werkloosheidverzekering. Deze ge ven toch aan, dat ruim 88 pet. van de werkloozen in Engeland in normale tijden voldoende en daaronder 67 pet. zelfs vast werk hadden. Dat het grootste deel van dergelijke arbeiders, die buiten hun schuld, onder een stelsel van voortbrenging maan denlang den demoraliseerenden invloed ondergaan van niets te doen en him gezin zien verarmen, iedere arbeidsaangelegen- heid zullen aangrjjpen, mag toch wel op goede gronden verwacht worden. Dat er echter onder de werkloozen ook zijn, die liever steun ontvangen dan werken, moet worden toegegeven. Met dit al is het verkeerd om de steun verleening te willen stopzetten omdat er misbruik van gemaakt wordt. Er is nog nooit een sociale instelling geweest, waar van niet enkelen misbruik wisten te ma ken, Goede controle, werkverruiming, zooals het verbeteren of aanleggen van binnen wegen, graven of uitdiepen van slooten, schoonhouden van wegen, enz., dat alles behoort er te zijn. Maar voor opheffing van den steun lijkt ons de tjjd nog niet ge komen. „Focus." Het tweede Septembernummer van „Fo cus", het fraaie fotoblad, brengt reproducties naar de bekroonde foto's uit de „Focus" prijsvraag „Avondschemering". Tevens ver schijnen een viertal bijzonder fraaie platen naar opnamen in Algiers door Mr. L. de Bruyn te Breda. Een belangrijk artikel over het persoon lek beïnvloeden van het positieve foto grafische beeld schrijft J. G. Staal onder den titel: „Plaatselijke Naontwikkeling en Verzwakking op het Positief". Een vervolg artikel over den gomdruk behandelt ditmaal de voorljjming en het oppassen van het beeld. De schrijver daarvan, Adr. Boer, doet daarover buitengewoon belangrijke mededeelingen. Een klein doch belangrijk artikel ver schijnt van de hand van R. W. Tuinzing over een eigenaardig bestanddeel van de ge latine, waarin mededeelingen wordt gedaan over een vondst van de moderne weten schap, waardoor het mogelijk zal worden de oorspronkelijke gevoeligheid van de tegenwoordige broomzilvergel^ineplatcn vijftig- tot honderdmaal te verhoogen. Een en ander werd door Dr. Sheppard behan deld op het Colloid-scheikundig congres te Rochester. Over fixeerhardingsbaden schrijft Ir. H. Rusting een belangrijk artikel met vergelijkende studies over de samenstelling van recepten, in verschillende handboeken gegeven. Het „Beginnershoekje" houdt zich nogmaals bezig met het aantrekkelijke onderwerp „Vacantie", terwijl de vaste rubriek „Geïllustreerde Critiek" aan de hand van fraaie foto's watervallen in de foto grafie bespreekt. Zeer belangwekkende mededeelingen van historischen aard bevat het vervolgartikel over het Eeuwfeest der Fotografie te Parijs, waarin de oudste fotografische procédé's de revue passeeren en tevens de geschiedenis der cinematografie en van de. kleurenfoto grafie wordt behandeld. Verder bevat dit nummer de gebruikelijke rubrieken „Ons Matglas", „Onze Boeken kast" en „Vereenigingsnieuws". Tfr ar mjrci vernikkeld Lucifersdoosje ontvangt U bij uwen *1^ winkelier door inlevering van deze BON met zes ledige LINCOL-busjes, -doozen of -pakjes slechter. Nu ben ik maar een eenvoudige kruidenier, van al die geleerdigheid, waarmee de kranten soms vol staan, heb ik geen ver stand, maar het wil mij toch voorkomen, dat men, om bij ons eigen land te blijven, het bij het verkeerde eind heeft. Kijk eens, veertig jaren heb ik achter de toonbank ge staan, heel wat guldentjes, kwartjes, dubbel tjes en centen zijn over die toonbank heen en weer geschoven, maar behalve dien eenen cent, dien jij eens, hoe weten wij nog niet, ingeslikt hebt, hebben wij nooit geld gegeten! Al die zilveren en koperen schijfjes had ik in den vuilnisbak kunnen gooien, wanneer ik ze niet had kunnen inruilen tegen eetwaren, kleeren enz. Met m'n eenvoudig kruideniers verstand redeneer ik nu: al die centen zijn bijzaak, ik heb er niets aan, wanneer ik er niets voor kan koopen. En lees nu de krant eens goed. Dan zal je zien, dat iedereen vecht om die schijfjes. Hij, die ze heeft, wil ze niet afstaan; wie ze niet heeft wil ze hebben. En tijdens dien strijd ligt het gereedschap van den werkman nutteloos in een hoek, staat de machine van den fabrikant stil. Dat is nu precies eender alsof je met je beiden in het water ligt en gaat vechten om een balk, waar je beiden op zitten kunt. Want er zijn voldoende machines, er is vol doende gereedschap om ons volk van het noodige te voorzien. En de dubbeltjes dienen er alleen voor om wat gemaakt wordt naar de plaatsen te brengen, waar het gebruikt kan worden. Wanneer wij allen nu eens be gonnen met aan het werk te gaan, ieder op zijn post, en wij gingen dan eens onderzoe ken of ieder wel een behoorlijke portie krijgt, zou dat niet betere resultaten opleveren*? Nu handelen wij juist omgekeerd. Ja, zal je zeggen, dat is allemaal heel mooi op papier, maar zoo ver krijg je de menschen niet. En voor Borculo dan? Helpt niet ieder mee den nood van onze landgenooten in de verwoeste streken te lenigen? Welnu, het is met de armoede, die onder een deel van ons volk heerseht, precies zoo. Deze kan alleen, maar dan ook alleen gelenigd worden, wan neer wij allen samenwerken (en dan de klem toon op werken!) Ik vind al die commissies, die wij in ons land hebben en bijna dagelijks komen er Vinkhuizen, 24 Augustus 1925 Je vader heeft een baantje, als je het ten minste zoo noemen wilt! Sinds vanmiddag ben ik lid van het 10 Augustus-comité op ons dorp. De notaris heeft mij gevraagd lid te worden. Je begrijpt, met beide handen greep ik het aanbod aan. En zij hebben mij maar dadelijk penningmeester gemaakt ook. We zitten met z'n achten in het comité, de notaris, een paar gepensioeneerden, een fa brikant en een arbeider. En weet je, m'n jongen, wat mij na de eerste vergadering, die wij gehouden hebben, gebleken is? Dat de menschen toch waarlijk niet zoo slecht zijn, als men moet opmaken nit hetgeen er alzoo in kranten wordt geschreven over politieken partijhaat en arbeidstwisten. Bij oom Dirk in Amsterdam heb ik veel kranten gelezen en ontdekt, dat het buiten en binnen onze grenzen nog verre van vrede is. Ja, het schijnt, dat er na 1919 zonder kanonnen en geweren nog verbitterder gevochten wordt, dan in de jaren van den oorlog, toen de menschen met de vreeselijkste wapens el kander te lijf gingen. Waarom is dat toch noodig? Naar huis wandelende, van middag, moest ik voortdurend aan al dat gevecht tusschen menschen denken. Hadden wij, in de soos, niet bij elkaar gezeten, menschen van allerlei „politieke kleur", zooals men dat noemt, een fabrikant en een arbeider en trokken wij niet allen één lijn, vormden wij niet allen één front tegenover den gemeen- schappelijken vijand? En zoo is het in heel ons land! De duizenden, die voor, de 10 Augustusramp worden bijeengebracht, komen uit brandkasten, geldkistjes en loonzakjes. Je ziet dus, dat wij menschen, wanneer het er op aankomt, onze twisten kunnen verge ten. Wanneer het er op aankomt, dat wil zeggen, wanneer de mensch ondervindt, dat er gevaren zijn, waartegen men zich alleen kan beveiligen door naast elkander te gaan staan. Maar waarom moeten er nu eerst spaanders vliegen, voor wij zoover komen? Kijk nu eens in Engeland. Daar is het de laatste jaren zeer slecht gegaan met de steenkool. En nu eindelijk de industrie is vastgeloopen, begint men met het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van den slechten gang van zaken. In ons land hebben wij een Ministerie van Arbeid, een Hoogen Raad van Arbeid, Raden van Arbeid, Rijks bemiddelaars, ja ik weet al niet wat voor functionarissen, die allen zich bemoeien met wat ik maar zal noemen het arbeidsleven. Toch is de eene staking nog niet afgeloopen, of de andere wordt al weer afgekondigd. En onderwijl wordt de toestand, waarin een groot deel van ons volk moet leven, steeds TELEFOON 10404 VAN DOOR IN VOORRAAD Ruime keuze in Ruime keuze in Ook merk LIPS en PETERS wanneer U bij het koopen van kleeding uitsluitend op den prijs let. Een costuum, dat U alleen maar koopt omdat het goedkoop is. zal er ook altijd goedkoop uitzien. Onze EERSTE KLAS ENGELSCHE GEMAAKTE HEERENKLEEDING is in verhouding tot de prima kwaliteit der stoffen laag gesteld in prijs. Ze wordt door uitsluitend eerste krachten met gebruik van prima fournituren vervaardigd, vandaar haar duurzaamheid en elegant model: terwijl een groote verscheidenheid van modellen tn elke maat een onberispelijken pasvorm pooi ieder pguar garandeert. De recommandatie bewjjst bet. V'o. de Tèmpelierütroat Colbert-cosluums in de nieuw» ste dessins en modellen, vanaf f 32.50 Jongeheeren-costuums. *-20.>- Gabardine regenjassen 25.— Sportcostuums. Linnen coetuums. Flanellen pantalons enz.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 3