laren Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang Kennemer Fotohandel Gerard Berman A.H.v.d.STEURJr. GRITIS II rssir. (2 Haarlem Wild-Hal L. FABER Zn. Hotel Duin en Daal - Bloemendaal einti gespschoentjes vanaf f 1.00 kraagpantoffels f I.5S LLAARZEN I. Houtstraat 10, HAARLEM ?rd vleesch ie van aardewerk uit - Vrije Bezichtiging Riet-meubel-industrie 7 - HAARLEM - Tel. 12735 uinkonijnen, P a t r ij z e n, in, Eendvogels, ïerende prijzen. LIEFTING. jnium-onderwijs. 19e JAARGANG ZATERDAG 10 OCTOBER 1925 No. 40 Zichzelf tegenspreken. ELECTRISCHE REPARATIE-INRICHTING KL. HOUTSTtf. 10 TELEF. 2896 CONCURREERENDE PRIJZEN EN VLUGGE BEDIENING DE ARJOS-TABAK Garage F. STAPPERS Gedempte oude Gracht 40, haarleiïi Plaatselijk Nieuws. Kruisweg 48 - Telef. Uitere. 13326 - HAARLEM Camera's, Foloartikelen enz. Het beste adres voor vergrootingen OPNAMEN IN EIGEN OMGEVING Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Heeren- en Dameskleermakerij Bewaar deze Bon Geldig tot 1 JANUARI 1926 ZONDAG Namiddag- en Avondconcert ach niet in deze bedoe- tiet werk goedgemaakt ar de omhulling. Integen- ;s dergelijks, doen mjj de paneelen, ;ht wordt weergegeven, irwegarbeiders, ons laat 3 beweging van die licha- egeven. gaande arbeiders, is meer d. Het lichten van den luisternis reeds over de rgrond en het veld trekt, Z'n onderwerpen aan den d zijn mooie gegevens en brok verweerde pier oneindige watervlakte, an deze houtsneden met beeldhouwer Jansen van i. Het behoort bij elkaar, an deze beeldjes geven irte vlak van de hout sering. rons is harmonisch en iardoor het kapje eenigs- ;ig" aandoet. Door een- vlakken is alles juist Is b.v. de Docent. Hierin ir en houding degeleerde, ler meisje zeer karakte- van z'n eigen kop ligt innen van den man, die le materie verwerkt tot ijnen en vlakken. koude ontvingen wij :nde kleuren en soorten, gesorteerd. welbekende 1 en leer gevoerd 132 33/36 37/40 .15 f 3.55 f 3.95 lanbevelend, 1FOON 12896 TIJDSCHRIFTEN 1HANDEL iTHEEK DRUKWERK iliiiiHiHiiiiuiiimiiiiiiiHiiiimiiiiiiiiiiiiigg ESST P. Kiesslraat 97 1WERIJ loor met bet leveren van tie bewerking "901 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiin léren van Uw rieten beien is Uw adres ELEEFD AANBEVELEND DIERENPENSION ABRLBM" iSKWEEKTUIN) TEL. 14479 in, pluimvee, gevogelte, enz., •RICHT BEDRIJF nheid voohbovengenoemd icht. Motto: „MUZIEK" >TE HOUTSTRAAT 94. BLOEMENDAALSCH WEEEBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75; per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 5 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. Bijkantoor voor redactie en administratie te Bloemendaal: Bloemendaalsche Weg No. 19 (hoek Rustenburcherweg). Tel. 22265, Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, buur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 pegels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD.' Zaterdag 10 Oct. {Nadruk verboden.) Onlangs schreef een vrouw een boek en een andere vrouw gaf er haar oordeel over te kennen. Wat mij in deze heoordeeiing verwonderde, was het' verwjjt dat de schrijfster zichzelf tegensprak. „Doen we dat niet allemaal vroeg ik, „en doen vrouwen het niet in 't bizonder Het dunkt rnjj niet bijster moeilijk, tegenspraak in iemands uitingen te ont dekken. Buitengewoon moeilijk lijkt het mij, iemand te vinden, die zichzelf nimmer tegenspreekt. Mocht er zoo iemand bestaan, dan zou ik liever niet met hem kennis maken. Want hij moet wel een saai en geesteloos wezen zijn. Slechts een automaat spreekt zichzelf niet tegen. Wanneer men een dubbeltje in de gleuf doet, komt er een reep chocola en werpt men daarna nogmaals een dub beltje er in, dan weet men met de stel ligste stelligheid, dat er wederom een reep chocola in het laadje zal liggen. Er zijn ook menschelijke automaten ledepoppen, die gelijk speelgoed, dat men opwindt, steevast, dezelfde geluiden slaken en dezelfde bewegingen verrichten. Op zoo'n ledepop kan men vertrouwen, gelijk men vertrouwen kan op alles wat machine is. Wie voor verrassingen gespaard wil blijven en niet tegen' het Onverwachte kan, om- ringe zich met automaten en ledepoppen. Dan zal zijn leven het veilige gangetje gaan, zonder prikkeling, zonder verontrusting. Helaas voor dezulken is de mensch geen automaat en geen ledepop, al doen som mige exemplaren hieraan denken. Want de mensch is een levend wezen en geen doode machine. Men weet, als men een mensch opvvindt, nooit heelemaal zeker vooruit, welken kant hij zal opgaan ging hij gister rechts, dan geeft dit geenerlei waarborg, da. hij heden niet links zal gaan. Ging hij gister vooruit, dan kan hij heden heel goed achterwaarts zich bewegen. Men weet, als men hier een dubbeltje in de gleuf werpt, nooit heelemaal zeker vooruit, wat er uit het laadje zal komen; was het zooeven zoetigheid, straks kan het bitterheid wezen. Ik kan me voorstellen, dat dit voor vele rechtschapen lieden een uiterst verdrietig geval is. Menschen, die zichzelf tegenspre ken 1 Hoe kan men met hen omgaan, hoe kan men met hen zaken doen, een huwelijk sluiten, een beweging op touw zetten En toch zou de maatschappij wellicht nog een weinig onbehaaglijker worden, zoo wij niet allen "op onze beurt onszelf af en toe tegenspraken. Een klein voorbeeld volsta. Er zijn van die menschen met „vaste principes". Zjj doen niet aan weldadigheid, omdat zij vinden, dat de Staat voor de hulpbehoevenden moet zorgen inplaats van de particulieren. Maar voordat zoo'n prin cipieel man weet wat hij doet, heeft hij, onder den verschen indruk van het geval, een tientje naar Borculo gestuurd of een stakkerd aan de deur een kop koffie ge geven. Achterna is hij woedend om zijn inconsequentie. Er zijn vrijgezellen, die zweren, nimmer te zullen trouwen en die terzelfder tijd naar den goudsmid loopen om een verlo vingsring te bestellen. Er zijn vrouwen, die haar man een „akelig mispunt" vinden en hem een minuut later om den hals vallen. Er zjjnmaar waar is hier het eind Honderdmaal op een dag spreken we onszelf tegen, ook al meenen wij de be ginselvastheid en de consequentie in eigen persoon te zijn. Wij spreken onszelf tegen, omdat wij levende menschen zijn en het leven zichzelf tegenspreekt. Het leven is niet in een leefregel te persen en spot lachend met elk systeem. van alle soorten Schoenen en Laarzen is verkrijgbaar bij Fa. P. J. DE ZWART, Bloemendaal. C. LINNEKAMP, Bloemendaal KOELEN, Overveen C. KOOPMAN, Tuindorp, Overveen TELEFOON 14454 1e klasse Reparatie-Inrichting. Expertise Het is stelselloos en tegenstrijdig in elk opzicht. Het plaatst tegenover elke zijde een keerzijde en draait zijn slachtoffers, gelijk kinderen bij het blindemanspel, om en om, zoodat zij het ééne oogenblik de zijde en het andere oogenblik de keerzijde zien. Het leven is grillig en deelt zijn gril ligheid mee aan ons, onevenwichtige schepselen, die van den traan in den lach schieten en van optimisme tot pessimisme vervallen. Het leven verwisselt voortdurend ons uitzicht en onze omstandigheden, het schudt de factoren, welke ons lot en onze stemming bepalen, door elkaar als de glaasjes in een kaleidoskoopwij hebben geen houvast aan de gegevens, waarop wij onze houding willen grondvesten. Hoe kunnen wij bij dezen staat van zaken voorkomen, dat we onszelf tegen spreken Wij behoeven heusch geen zwakke lingen of huichelaars te zijn, om ons tel kens op een innerlijke tegenstrijdigheid te betrappen. Beurtelings door pool en tegen pool getrokken, steeds schommelend tus schen de ééne waarheid en de andere, bestendig beseffend, dat er twee zielen wonen in onze borst, geven wij ons over aan deze wonderlijke onvermijdelijkheid en trachten er ons met veerkrachtigen humor over te troosten inplaats van er met de verbittering van den verstarde tegen in te gaan. Alles beter in het leven dan de ver starring, alles wenschelijker dan de werk tuiglijkheid, alles begeerlijker dan de dood. Neen, het is waarlijk geen verwijt, wanneer men tegen ons aanvoeren kan, dat we onszelf tegenspreken het is de hoogste lof, die men ons toezwaait, want met dit oordeel geeft men te kennen, dat wij meer dan automaten en ledepoppen, dat wij levende menschen zijn. Strevende, worstelende, wankelende men schen, maar eerbiedwaardig in ons streven, in onze wankele worsteling. Slechts de dood spreekt zichzelf niet tegen. C. Mejuffrouw E.' Cense, onderwijzeres aan de school der Bloemendaalsche Schoolver- eeniging, heeft tegen 1 Januari a.s. ontslag uit hare betrekking aangevraagd. Bloemendaal. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij D. Wiersma, Kleverlaan 41, Bloemendaal, een rjjwiel- belastingmerk 1925 in etuiv. d. Mo'olen, Brederodeweg 68, Bloemendaal, een kinder- handtaschje; L, Bakker, Bergweg 4, Bloe mendaal, een eksterRutgers v. d. Loeff, Prof. v. Vlotenweg 3, Bloemendaal, een kinder-portemonnaieP. Vermeer, Bloe- mendaalscheweg 77, Bloemendaal, vier portretjes; A. v. d. Werff, Korte Klever laan 36, Bloemendaal, een hanger v&n een horlogekettingC. v. d. Meulenr Tessel- schade 'Ziekenhuis, Amsterdam, een paar handschoenen; Voerman, Kinheimweg 65, Bloemendaal, een gekleurde meetstokKroes, Zuider Stationsweg 5, Bloemendaal, een linnen rijwieltasch met inh.J. de Vries, Korte Zijlweg 6, Overveen, een brilJ. Ver- swijveren, Eikenstraat 41, Velseroord, een actetasch A. W. Verhoef, Prins Hendrik laan 44, ÓverVeen, een bankbiljetJ. B. Haas, Oranje Nassaulaan 54, Overveen, een hondenzweep Flooren, Oosterlaan 4, Aerdenhout, een portemonnaieaan het bureau van politie te Overveen, een sleu teltje, drie sleuteltjes aan een touwtje, een pak stalen, een sleutel met ring, een voetbalschoen. Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging Dinsdag 29 Sept. vergaderden het bestuur en de Technische Commissie der B.O.V. in Hotel Vreeburg alhier. Deze vergadering was hoofdzakelijk be legd met het oog op de a.s. winteruitvoe- ringen. Er werd besloten dit jaar wederom 2 uitvoeringen te geven, waarvan de data werden vastgesteld op 12 en 19 December. Het voorloopig vastgestelde programma be staat uit een 17-tal nummers. Verder werd overeengekomen, dat de jongens welke eerst na Woensdag 7 October adspirant-lid ge worden zijn, niet aan de uitvoeringen mede mogen werken, daar de ervaring heeft ge leerd, dat dit altijd verwarring geeft. Jubileum Jac. van Kempen Onze plaatsgenoot, de gevierde tenorzan ger Jac. van Kempenvierde Zaterdag zijn 25-jarig zangersjubileum. De Chr. muziekvereeniging „Sursum", dir. de Heer Meng, heeft den jubilaris een serenade gebracht ten huize van de fam. Westerwoudt te Overveen, waar de Heer van Kempen zich Zaterdagavond bevond. Eveneens had daar een huldiging plaats door de leerlingen, namens wie mevr. Wes terwoudt den leeraar een antieke kast aan bood. Ten slotte werd nog het woord ge voerd door Ds. J. C. Brussaard te Bloemen daal. 4 Buiten de vele- schriftelijke gelukwen- schen was er een keur van bloemstukken, om te getuigen van de algemeene waar deering voor het werk van onzen grooten zanger. De heer Jac. van Kempen is niet alleen als kunstenaar, maar ook als mensch in ons midden een welwillende persoon lijkheid. Leefden wij in een stad der an tieken, b.v. Athene in zijne bloeiperiode, dan zou hem van gemeentewege een bur gerkroon zijn uitgereikt; dat zijn knoops gat niet is gesierd geworden met eene Ko ninklijke onderscheiding kan o. i. alleen worden toegeschreven aan de ambtelijke jeugd van den tegenwoordigen minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, aan wien wij een nummer van ons weekblad zullen toezenden. Gelukkig is de Staat niet het hoogste, en kan deze onze Bloemen daalsche nachtegaal zich getooid achten met de wel niet zichtbare, maar des te meer voelbare achting en genegenheid zijner medeburgers. Lang zal hij leven Wij knippen uit „De Kampioen" Er was aan de Redactie gevraagd, waarom de Bond geen waarschuwingsbord geplaatst had in de gevaarlijke bocht in een zand weg aan den duinzoom te Bloemendaal. Van bestuurszijde ging iemand poolshoogte nemen en kwam tot de ontdekking, dat namens den A.N.W.B. door een kwieken grappenmaker al een bordje aan een boom bevestigd was met het opschrift: „Rotbocht" A.N.W.B. De kwiekheid van den grappenmaker laat overigens, zooals men ziet, ruimte voor zeker gemis aan beschaafdheid van uit- 'drukken. In de étalage van de firma Cassee(wijn handel) zijn te bewonderen 2 schitterende prijzen, behaald door de plaatselijke kegel club D.O.K. in het concours, uitgeschreven ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van den Amsterdamschen Kegelbond. In den strijd om het kampioenschap van Nederland werd de 2e prijs behaald (zil veren tak) en in de korpswedstrijden de 4e prijs (beker). Als men in aanmerking neemt, dat 270 korpsen aan deze wedstrijden hebben deel genomen, mag men terecht van een schit terende prestatie gewagen. De namen der kegelaars zijn P. Hout graaf, C. Cassee, L. Stroucken, P. Lamboo en J. Mij er. D.O.K. I is het eenig aangesloten vijftal van den Haarl. Kegelbond, dat in dit con cours een prijs behaalde. Voor de te Bloemendaal wonende biljart spelers, leden van de biljartclub der Socië teit Vereeniging diene, dat de jaarlijksche roosterwedstrijd weldra zal aanvangen en men zich nog heden voor deelneming kan opgeven. De in te leggen waarborgsom be draagt f 1.50 per speler. Krachtens besluit van de jongste algemeene vergadering scheidt de club zich met 1 Januari a.s. af van den Ned. Biljartbond. De 23-jarige Duitsche dienstbode A. H. werd te Bloemendaal in arrest gesteld, in afwachting- van de nadere beslissing van den Off. van Justitie te Haarlem. Zij was vroeger in een hotel alhier in betrekking, en maakte zich schuldig aan diefstal van een parapluie, ten koste van een gelogeerde familie, die eerst later de vermissing van het regenscherm bemerkte. Aangifte volgde, waarop de politie het corpus delicti vond in de tegenwoordige dienstbetrekking van de langvingerige jongedame. Nader vernemen we, dat de dienstbode over de grens gezet is (zonder parapluie.) Overveen. Vrijdag 2 Oct. had in Hotel „Van ouds het Raadhuis" de openbare verkooping bij toeslag plaats van de villa Djember en om liggende perceelen. Combinatie 1 tot en met 4 A. i. Stoel, f32.835,- perceel 5 C. F. Verkooy f 9.100,— perceelen 6, 7, 8 A. Jansen f21.360,— 9 tot en met 14 A. H. J. de Jong f72.140,— Zonder beraad werden de 14 perceelen in de koopen als bovenvermeld toegewezen tot een bedrag van f 135.435.— Zijn* we wel ingelicht, dan zal de villa Djember met den orhliggenden tuin in den zelfden toestand blijven, en een nieuwen bewoner krijgen. De andere perceelen zul len waarschijnlijk bestemd worden voor bouwterrein. De naam Djember werd destijds aan het huis gegeven door een vroegeren eigenaar, wjjlen den Heer Mr. C. Sandenberg Mat- thiesen, als bezitter van een plantage te Djember (N.O.I.) De schildersknecht J. V. had het onge luk hij zijne werkzaamheden aan in aan bouw zijnde huizen in de Rijnegomlaan van een ladder te vallen. Nadat geneeskundige hulp verleend was bij het zetten van zijn ontwrichten arm, is hij per auto huiswaarts gebracht. Donderdag genoot onze gemeente de bij zondere belangstelling van eenige belasting- TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Voor NAJAAR- en WINTERKLEEDING het beste adres. Alles reeds voorhanden ambtenaren, die met behulp van de politie eenige vallen uitgezet hadden, ter controle van het juist nakomen der rijwielbelasting wet. Eenige ontduikers werden op den kop getikto.a. werd ons een belastingplaatje van 1924 getoond, keurig overtrokken met zilverpapier. Natuurlijk werden plaatje en rijwiel in beslag genomen, terwijl dit muisje voor den betrokkene nog wel een staartje zal hebben. Waartoe toch dat kinderachtig geknoei ter ohtduiking van bepalingen, die op zichzelf noch onbillijk, noch ondragelijk zijn De Bloemendaalsche recherche kan weer op een mooi succes bogen. Eenige weken geleden vermeldden we in ons blad diefstal van kleederen en rijwielen gepleegd in het Duinlustpark. De politie bracht deze diefstallen in verband met inbraken gepleegd in IJmuiden, en waarvan de daders, de beruchte v. d. Groep, de man die indertijd verdacht werd van moord op z'n schoonzuster in de En gelenburgstraat, den Haag, en Oostenbrugge uit Purmerend, beide varensgezellen, gepakt waren. De rechercheur Togtema ontwrong Oosten- brugge de bekentenis, dat v.A d. Groep meer wist van de misdrijven gepleegd in onze gemeente. Eene huiszoeking in de woning der moeder van v. d. Groep had tot resultaat, dat de kleedingstukken, waaronder eenig kindergoed, gepakt in een taschje 'op een der ontvreemde fietsen, gevonden werden. Toen ging alles van een leien dakje. v. d. -Groep, die er prat op gaat nog nimmer een zijner wandaden hekend te hebben, viel door de mand, en deed een lang relaas van zijn omzwervingen door Bloe mendaal. Hieruit bleek, dat hij in deze omgeving al bijzonder goed georiënteerd is; o.a. voegde hij rechercheur Togtema toe ik ken je al 10 jaar. De beide rijwielen bleek hij in den Haag „verpatst" te hebben voorf15.—Den koopers (onderzocht en intusschen bewezen is, dat ze te goeder trouw handelden) werd wijsgemaakt, dat hij (v. d. Groep) van zee thuis komende, in Leiden het echtelijk huis leeg had gevonden. Z'nv vrouw en kind waren er vandoor, en de meubelen ver kocht. De rijwielen, gestald bjj een hersteller te i Leiden, wilde hij thans van de hand doen. De menschen, wier medelijden door dit met actie opgehangen tafereel opgewekt was, werden koopers van de fietsen, terwijl een rijwielplaatje voor fl.— bij den koop ingesloten werd. Natuurlijk komen de fietsen nu weer bij de rechtmatige eigenaars te recht, die een kleine schadevergoeding aan de Haagsche goedgeloovigen zullen betalen. We zijn er van overtuigd, dat v. d. Groep, die al eens in het Provinciaal Ziekenhuis alhier ter observatie is geweest, voor ge- ruimen tijd opgeborgen zal worden, terwijl een woord van hulde voor haar actief op treden aan onze recherche niet onthouden mag worden. vernikkeld Lucifersdoosje ont- vang-t U bij uwen winkelier door inlevering van deze BON met zes ledige tINCOL- -doozen of -pakjes Wenscht U geen doosje dan ont vangt U de vastgestelde prijzen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1