E HUISVROUW RECEPT HUMOR EN SATYR E WETENSWAARDIGHEDEN De leer van Zarathustra. Van alles wat. it met een breeden rand nte van achteren in de lit seizoen haar intrede jnt terrein te winnen, niet zoo heel waarschijn- uwigheid heel lang zal de plooien en strikken, i zijn aangebracht, leelijk nen bij het zitten. Wat niet meer? Neen, dat is 3n meestal den geheelen van den nacht. Maar, het m avond bal? Neen, wij ruimte van achteren zal ig duren. We zagen dan japonnetjes, waarbij het was en alle ruimte naar Ltst. Intusschen, dit moet lie ruimte van achteren staan. Dat ziet men wel ran het linksche figuurtje. ,n zwart of donkerblauw abot en kraagje van witte iij zwart staat misschien rêpe de chine, lurtje is de afbeelding van van bruin fluweel met vit bont of imitatiebont. lige coupe zou men op het ;gen, dat we hier te doen tailleurcostume. Nu, als fid zijt, laat niets U weer- lilleureostume te maken, iapon is immers veel ge- het voeringlijfje is een van crème crêpe de chine uin strikje. En dat is toch lan een heele blouse van ietwaar? Madeleine van houtwerk van menschen, die in het m in het voorjaar, hier en it laten opknappen, een m of iets van dien aard, laat in het najaar doen, irjaar achterwege moest 1 met den geschokten toe- :'s portemonnaie, als ge- irjaarsschoonmaak. Maar laten we in ieder geval e nieuwgeverfde muren, ringen enz. dikwijls moe- joud water. Indien eenigs- •ruik daar dan regenwater dat niet, doe dan een het koude leidingwater, eling wordt de verf harder stand tegen een stootje, iren enz. neme men bij •oge, flanellen of wollen iet beslist noodig is,, dan iter en azijn. Zorg er zoo- ior, geen vlekken op dit k te maken. Omdat, wan- ,an maken, er in de meeste imend plekje ontstaat. En leeljjker dan de vlek zelf. t grootmoeders houdboek en citroen, die aan de lucht t, gaat heel gauw schim- dien halven citroen, dien gebruikt, onder een glas. int U hem nog een paar m. pelen fijn. moest, doe er inplaats van koude bij. vlpgger en gemakkelijker fijner moes. ne stukjes zeep, te klein in nog mee te wasschen, n gootsteen een aarden iwart gevuld met water, afgedankte stukjes zeep er krijgt U een zachte voor allerlei reinigings-1 ken kunt. raxpoeder een best middel :en is? Strooi dat eiken twee tot drie weken bÜ len grond, op planken enz-» vaar dat vieze goed zich Nieuwe vitrage gordijnen, katoenen klee- dingstukken enz. zijn voor den eersten keer moeilijk te wasschen door de lijm, die in bet goed zit en waarmee het „opgemaakt" ijP. Daarom moeten we dat nieuwe goed, alvorens het te gaan wasschen, een heelen nacht in warm water laten staan, waarin ye twee of drie handen zout hebben op- Igelóst. Dat haalt de lijm er uit en verge makkelijkt het wasschen. Linoleum blijft veel langer goed en wordt [veel makkelijker schoon gehouden wanneer men er een laagje vernis op brengt. Vooral Ier om denken, dat we heel dun vernissen. Nieuwe schoenen moeten vooral niet te [dik met schoencrême behandeld worden. De {overtollige crème vormt een koek en doet het leer spoedig barsten. Een heerlijk en goedkoop aardappelschoteltje De wintertijd, tijd van warme hapjes en [warme schoteltjes bij de boterham, komt laan- Daarom een eenvoudig recept vooreen aardappelpureeschoteltje. Neem een K G. gekookte aardappelen, een halve kan melk, leen half ons boter en wat zout qn noot- muskaat. Maak de aardappelen flink fijn, [met de kokende melk. Doener dehelitvan [de gesmolten boter door, verder zout en (nootmuskaat naar believen. De puree mag niet te droog zijn. Doe ze nu in een vuur vast schoteltje. De bovenkant wordt glad- Igemaakt, waarna men er wat paneermeel over' strooit. Hier en daar legt men een klontje van de overgehouden boter. Derand wordt nu schoongemaakt en het schoteltje (in een matig warmen oven gezet. Hierin (moet het blijven tot er een bruin korstje (op is. Huisvrouw Voor 6 personen Sagosoep Men neme hiervoor D/2 Eter bouillon van [rundvleesch, 40 gram sago, 3/4 ons kalfs gehakt, een ei en een stukje foelie. De [bouillon wordt op de gewone wijze getrok- ken, desgewenscht met de foelie. Daarna wordt de bouillon gezeefd en laat men er de sago in koken, maar heel zachtjes, tot I de korrels goed doorschijnend zjjn. Datduurt j ongeveer drie kwartier. De laatste tien minuten laat men er de gehaktballetjes in (meekoken. Het ei wordt in de soepterrine geklopt, waarna men er de soep voorzichtig (doch goed roerende bij doet. dat de bladen met eitjes in een schoone mand worden gelegd in een klein broed- kamertje, waar men een steenkoolvuur in aarden potten brandt en de temperatuur op ongeveer 80 graden houdt? dat zij hierin 9 dagen en nachten blijven? dat de eitjes dan groen worden en een dag of twee later de rupsjes er uit kruipen dat gedurende de eerste twee a drie dagen de rupsen dag en nacht om de twee uur gevoed moeten worden met fijngehakte moerbeibladen dat de rupsen in 18 dagen hun vollén wasdom bereiken? dat de boeren ze op den achttienden dag op een bamboerek zetten, waar ze zich bijna dadelijk beginnen in te spinnen? dat men tegenwoordig benzine maakt uit plantaardigen alcohol, verkregen uit vruchten, zaden, wortels en bloemen? dat men in Frankrijk alcohol maakt uit suikerbieten dat men uit 1000 K.G. suikerbieten 40 liter benzine verkrijgt dat het mogelijk is door bestraling met sterke electrische lampen den plantengroei te bevorderen dat sommigen daaruit de conclusie trek ken, dat het mogelijk is, op dezelfde ma nier kaalhoofdigheid te bestrijden Patroon (tot bediende, die geld moest [innen)En, wat zei Jansen Hij zei, dat hij me elk been in mijn [lichaam zou breken en me uitbeenen, als [ik nog eens mijn gezicht liet zien. - Zei hij dat Ga dan terug en zeg [hem, dat hjj niet moet denken, dat hij me [door geweld kan bang maken. Een oude juffer kwam aan het loket en Ivroeg den bureaulist: Mag ik een kaartje [voor Florance? De bureaulist zocht tien minuten lang [in allerlei spoorweggidsen en boeken, maar 1 kon het blijkbaar niet vinden, want hij vroeg: Waar ligt Florance - Die ligt niet, ze zit daar op de bank, [antwoordde de juffrouw verontwaardigd. -Je kan gewoonweg geen eerlijk meisje [meer krijgen, zei mevrouw Gryp. De laatste [ging weg en nam negen handdoeken mee. Wat voor handdoeken O, van die hotel-badhanddoeken, die [ik van de laatste reis had meegebracht. Een letterzetter, die geen werk kon [vinden, kreeg een baantje als kellner. Een [van de eerste klanten, die hij bediende, [riep hem terug en zei: „Kellner, ik vind [daar een steen in mijn soep." Spijt me, meneer, dat is een drukfout, [moet zijn „been". Kellner: We zijn hier heel modern, meneer, [we bereiden alles met electriciteit. Klant: Is 't toch waar? Wel, als je [dezen biefstuk nog eens een schok gaf? Dat lijkt wel een stuk hondenbrood, [wat je daar eet Dat is het ook. De dokter zei immers, dat ik meer dierlijk voedsel moest gebruiken? DochterDie piano is heusch echt van [mij, niet vader? Ja kind. En als ik trouw, mag ik haar meenemen Zeker kind. Maar praat daar nu met [niemand over, anders kon je je kansen [wel eens verspelen. Waarom heeft de voorman je ont slagen Wel, een voorman is iemand, die erbij staat en kijkt, of zijn mannen werken. Dat weet ik wel, maar wat heeft dat [er nu mee te maken? Nou, hjj werd jaloersch op mjj. De menschen dachten dat ik de voorman was Is het u bekend: dat de Chineesche boeren in het voorjaar [eitjes van zijderupsen koopen? dat deze eitjes verkocht worden opveilen [stevig papier, waarop er 200.000 tot 240.000 zitten? Het Mazdaznan-Centrum, Dan. de Lange- straat 14, Amsterdam, zendt ons het vol gende, overgenomen uit het Mazdaznan- maandschrift Groote bewegingen bewijzen de waarheid hunner leeringen door de menschheid te bevrijden, vrij te maken op alle gebied. Mozes geeft reinigingswetten, die het volk Israël gezondheid schenken en uithoudings vermogen in alle verdrukkingJezus begint zijn zending in Galilea door de zieken te genezen en de vermoeiden op te beuren; Mahomed legt grooten nadruk op de gezond heid des lichaams en des geestes door vasten en gebed-op adem. In de sferen van hoogste wijsheid en inzicht èn in de eenvoudigste vragen des levens, bouwden de groote leiders der menschen voort op Zarathustrische wijsheid, neergelegd in de Zend-Avesta. Hoe 't dage lij ksch leven in dienst te stellen van 't Hoogste Doel. Zarathustra bracht niets nieuws. Hij wenschte eenvoudig, dat men zou toepassen wat men geloofde. De mensch had het ver gebracht in wetenschap en vinding, maar 'g doel van 't leven op aarde was vergeten. De rijkdommen van den bodem gingen te gronde of werden tot onnutte producten verwerkt. Waar eens de paradjjs'lijke schoonheid der natuur 't oog verheugde, leefde nu de heer der schepping in enge, onhygiënische samenscholingener ontston den broedplaatsen voor bacteriën en insec ten, ziektekiemen voor 't lichaam, langzaam verderf voor den geest. Zarathustra vergaarde de schoone filosofie Mazdaznan (bewustzijn van de Eeuwig- werkende Gedachte) en gaf ze zijn mede- menschen als gids, die 't leven op aarde leidt naar volmaaktheid. Zarathustra leerde niet de Goede Gedachte en 't Goede Woord alleen, veel meer nog de Goede Daad, door voorbeeld, naar het Mazdaznan Woord: „Ik ben hier op deze aarde om haar vruchtbaarheid te schenken, de woestijnen om te scheppen tot een para dijs, een paradijs dat God en zijn bondge- nooten een waardige woonplaats biedt." Den grond bebouwen, maakt de aarde gezond, zoodat ze door haar producten energie kan schenken aan den bebouwer. Zoo wordt ook de mensch krachtiger en schooner naarmate hij door arbeid zijn eigen gaven en talenten leert kennen en ontwikkelt. En moeder aarde beloont den arbeid door 't geneeskrachtig gewas voort te brengen, dat den mensch steunt en sterkt in zijn groei. Arbeid is geen vloek en geen plicht, is oefening. Wij kunnen 't leven in zjjn diepsten zin niet begrijpen, voordat ons lichaam in staat is dat leven volledig te manifesteeren. Onze eerste plicht is dus dit lichaam vol komen te beheerschen en we vinden in Mazdaznan alle aanwijzingen om dat doel te bereiken. De vindingen der wetenschap in de laatste decenniën op het gebied der maatschappe lijke gezondheid, der economie en ook voor de gezondheid der individuen, hebben on rust en ziekte niet weten in te perken. IntegendeelMazdaznan is gegrond op duizenden jaren ervaring en toepassing van enkeling en gemeenschap en bewezen in alle cultuurperioden. De ontwikkeling van 't ras deed steeds de Arische volkeren westwaarts trekken. Als plaats van hun ontstaan wordt alge meen het hooggebergte van Centraal-Azië aangewezen Omstreeks 6000 jaar v. Chr. vinden we op de hoogvlakte van Iran (Aryana) reeds een hoogbeschaafd volk, te midden waarvan Zarathustra leefde en leerde. In hun taal, de Zendtaal, waarvan alle Europeesche talen afstammen, schreef hij de Zend-Avesta Kennis van 't.Open Boek Natuur; zna, znan, zend: kennen, wetenin't Grieksch gnosis; bij de Semietengabr, gebr of hebr). Vanuit Aryana verspreidde Mazdaznan zich westwaarts, eerst naar Chaldea (Magiërs) en Mesopotamië, dan over geheel Klein-Azië en langs de kusten der Middellandsche zee. Abraham, afkomstig uit Ur in Chaldea bracht de Zendleer naar Palestina waar hij gewjjd werd, en het brood en den wijn ontving, door den Vredevorst Melchizendek Koning der ZendpriestersZarathustra, Zaradusht of Zoroaster is geen eigennaam maar wil zeggen: Vredevorst of Koning van Salem. Het is de Titel der Hooge- priesters der Zendorde, zooals ook Jezus, Hebr. 5:6, een Koning van Salem, een Hoogepriester naar de Orde van Melchizen dek genoemd wordt). En evenals Abraham namen ook de andere stammen op hun tocht westwaarts, veel van de levenswijze en levenswijsheid mede uit het gemeenschappelijk Arisch vaderland; wijsheid, die steeds hernieuwd werd door Zend-boden, die scholen stichtten en later in de overlevering als halfgoden vereerd, bleven leven. Dionysos, Orpheus en Pythagoras bjj de Grieken (Dionysische en Orphische mysteriën), de Atonreligie bjj de Egyptenaren. Bij de Semieten noemde men deze Zend-boden Gabri-El (Wetende van God). Niet alleen ih de geschiedenis van- het Christendom spelen deze een groote rolook aan Mahomed wordt Allah door Gabriël geopenbaard. Zoo hervinden we overal de wegen die ons voeren tot de gemeenschappelijke bron van Arische wijsheid, die we in Zarathustra belichaamd zien. Plato (400 v. Chr.) die naast zjjn leermeester Socrates, en Aristo- teles, zijn leerling, één der grootste ver tegenwoordigers was der Zendleer onder de Grieken, erkent dit, zeggende dat, wat hij leert, stamt van Zarathustra die meer dan 5000 jaar vóór hem leefde. Augustinus (400 n. Chr.), een der meest gezaghebbende kerkvaders, zegt dan ook terecht: „Wat men nu den Christelijken godsdienst noemt heeft bij de Ouden bestaan en was steeds aanwezig, vanaf het begin van het menschelijk geslacht totdat Christus in het vleesch kwam Aan het begin onzer jaartelling vinden we het Zarathustrisme rijk vertegenwoor digd in de landen rond de Middellandsche Zee: de Gnosis in Egypte, Neoplatonisme in Griekenland en Klein-Azië, Esseners en Nazireërs in Perzië en Palestina. Alexandrië was het brandpunt van geestelijk leven, de stad die Alexander de Groote stichtte, en welker bibliotheek beroemd werd door 't exemplaar der Zend-Avesta dat hjj in Iran veroverd had. Terwijl zoo overal de Zendleer werd geleefd door verschillende groepen en ge meenschappen, treedt daaruit naarvoren één, die de waarheid der leer aan zichzelven bewjjstYehoshua Nazir, Jezus de Nazireër, in wien gedachte, W-oord en daad tot een heid werden. Die met zjjn leven bewees, dat 't koninkrijk Gods is in onsin elk van ons, en door een ieder geopenbaard kan worden„nog grooter dingen dan deze zult gij volbrengen." Hoe? en hjj ademde voor hen en hij zeideneemt ook gij zoo den Geest." Eerst sinds 1762, toen Anquetil Duperron een brokstuk der Zend-Avesta uit Azië naar Europa bracht en vertaalde, kwam de westersche beschaving weer in direct contact met haar uitgangspunt. En toch, niettegenstaande vele duizende jaren ver streken, is Mazdaznan niet verouderd Mazdaznan is geen moraalfilosofie, maar is gegrond op de natuurwetten, volgens welke ook heden nog heel 't menschelijk organisme functioneert, die de hoogste func- tiën van ons wezen het denken, bepalen. Men stond verbaasd in een 7000-jarig geschrift weer te vinden wat eerst door 't Christendom geopenbaard, eerst door de moderne wetenschap beredeneerd s.cheen. Weinigen zjjn zoo verwoed als bedriegers uitgekreten en vervolgd als Anquetil Du- perron en later Dr. Ha'nish, die de Aves- taansche wijsheid in zjjn geheel publi ceerde, totdat men de waarde zag, en zweeg. Kant, Renan, Schopenhauer, Goethe, Dr. Max Müller, Dr. Haekel, Jackson en vele anderen putten uit deze bron. De grondslag van Mazdaznan, dien we steeds weer in iedere cultuurperiode her kennen, wordt gevormd door De leer van den adem (ook door zang en gebed 'op adem'). De leer der wedergeboorte (van de fonteinen levend water). De leer van de voeding tot opbouw van een reinen tempel voor den geest (symbolentarwe en vruchtensapbrood en wijn). Deze drie groote ontwikkelingsfactoren, tot nu toe door enkele begrensde groepen en bewegingen aan weinigen geleerd, „en zonder geljjkenis sprak Hij tot de menigte niet, maar Hij verklaarde alles zjjnen dis cipelen in het bijzonder," verkondigt heden Mazdaznan, nu het verlangen naar waarheid algemeen is geworden, open en vrij aan een ieder. Al foer zjjn ziekte te danken heeft aan een onhebbelijken demon, die de zielestof ge roofd heeft, wordt de hulp van een pries ter ingeroepen. Het is dan zaak vlug te handelen, want als de zielestof door den boozen geest ono-egeten wordt, is het te laat. De priester weet gewoonlijk dadelijk, •waarheen hij zich te hegeven heeft. Meestal is het 'n tuin of een kruisweg of een andere bijzondere plek. Hij be geeft zich op weg en neemt een paar sa rongs, een kuiken en een kind mee. Zoodra men op de juiste plaats geko men is, wordt er spoedig wat rijst ge kookt. Het kuiken wordt eveneens ge kookt, De rjjst en het vleesch worden op een schotel gelegd en de plechtigheid kan beginnen. De ziel wordt uitgenoodigd van de lek kernij te eten. Eerst zacht en vriendelijk, daarna harder en eindelijk luid schreeu wend, maar toch nog zooveel mogelijk op vriendelijken toon. Ook roept de priester verschillende goden aan, om de ziel ontzag in te boezemen. Maar het duurt vaak lang voor de ziel komt. Vooral die van een rjjke schijnt zeer weerspan nig te zijn. Eindelijk ziet de priester aan de bewe ging van het gras of aan wat dan ook, dat de ziel in aantocht is. Hij houdt de sarong gereed, en zoodra de ziel vlak bij is om van de spijs te eten, wordt vlug- de sarong om haar heen geslagen en zij is gevangen. Nu keert men terug. Het kind gaat voorop met een groot blad, om te zorgen dat de ziel en de priester niet nat worden als het eens mocht gaan regenen. Dan volgt de priester met de ziel. En daar achter vaak een tweede priester met een sabel, waarmee hij links en rechts en om zich heen slaat, om te zorgen, dat de de monen de ziel niet weer meepakken. Zoo komt men thuis. De priester met zijn sabel slaat met dit wapen op den drempel of tegen de deur, om den zieke te waar schuwen, dat de ziel terug is en dat hij fii gereed moet houden om haar op te vangen. Vlug gaat het nu naar de kamer van den zieke en de sarong wordt boven zijn hoofd geopend, terwijl de priester vol blijde ontroering roept: „Uw ziel is te rug!" Wordt de zieke na deze ceremonie niet beter, dan is dit een bewijs, dat de ziel weer gevlogen is. Men doet dan verder geen moeite meer, want dan is gebleken, dat zij toch niet te houden is. een eveneens met kleurig papier bestrik- ten stok in de hand. Omringd door een joelenden troep kin deren, die hem nieuwsgierig volgt, stapt hjj van erf tot erf, om overal de blijde boodschap te brengen, vaak in den vorm van een lang vers, en eindigend met de uitnoodiging: „Of 't oe bleeft te komen tegen aonstoanden Zundag". De broedneuger wordt gewoonlijk be loond met een kwartje, dat op den bodem van een vol glas brandewijn of jenever ligt. Hij moet eerst het glas leegdrinken 0111 het geldstuk machtig te worden. Geen wonder dus, dat hjj aan 't eind van zjjn rondgang, vooral als het aantal genoo- digden groot is, vaak verre van nuchter meer is. Waarschijnlijk is deze omstan digheid wel oorzaak, dat in een van de vele broedneugersgedichten de regel voor komt: „Heb ik mien boodschap niet wel of kwoalik gedoan Zielestof. De Alfoeren denken zich de lucht be volkt met allerlei demonen of booze geesten, die in staat zijn de menschen ziek te maken, wat zij doorgaans doen door iemand zijn zielestpf te ontnemen. Dit is voor den patiënt lioogst gevaarlijk om dat de geest met die zielestof allerlei lee lijke streken uithalen kan, wat dan te zien is aan de vreemde gedragingen van den patiënt. En het ergste is wel, dat de geest soms de zielestof opeet. Dan is er geen helpen meer aan, maar moet de zieke onherroepelijk sterven. Zoo denken de Alfoeren. Zoodra men nu meent, dat een zieke Er was nog geen waterleiding. Jan Claesz wat ten tijde van Alva schepen te Amsterdam. Toen waren de Roomschen nog vrijwel oppermachtig en duldden geen afdwalingen op kerkelijk gebied. De Hervormden werden overal vervolgd. Ook Jan Claesz had zich aan ketterij schuldig gemaakt, en om zich te zuiveren en weer in den schoot der moederkerk te worden opgenomen moest hij een bede vaart naar Rome doen. Te Rome werd hem opgelegd een beschilderd glas in de kerk te ge ven en een jaar lang niets dan water te drinken. Het eerste was nog te doen maar het laatste viel hem al te hard. Op den terugweg van Rome liep hjj hierover te piekeren. Hij kwam op 'n lumineus idee en maakte terstond rechtsomkeert, om te Rome te vertellen, dat er te Amster dam nog geen waterleiding bestond en dat het drinkwater er zeer ongezond was. Men kon het alleen gekookt drinken, en dan moest het bovendien nog met hop vermengd worden. Dit werd hem welwil lend toegestaan, en Jan Claesz dronk voortaan bier. Dit bierdrinken heeft hem den toenaam van „Van Hoppen" be zorgd. In 1555 liet hij een glas schilderen, waarop hjj zelf in monniksgewaad was afgebeeld, en gaf dit aan de kerk. Nu was hjj volkomen gerehabiliteerd en in 1560 werd Jan Claesz. van Hoppen burgemeester van Amsterdam. Groot begrafenis. In de Noordelijke gedeelten van Cana da is de winter zeer streng en lang. Men zou zoo denken, dat het voorjaar daar met gejuich en gejubel begroet moet wor den. Is het voorjaar niet de meest poëti sche tijd in alle landen? Wordt de lente niet in alle talen bezongen? In Canada gaat het eenigszins anders. Daar heeft men bij het begin van de lente eerst een droeve taak te vervullen, die niet wel te rijmen is met gezang en gejubel en poëtische ontboezemingen. Daar moet eerst de groote begrafenis achter den rug zijn. Gedurende den langen winter sterven ook daar veel menschen. Natuurlijk, maai de grond is er dan zoo stijf bevroren, dat de doodgraver geen gat kan graven. Daarom wacht men tot het voorjaar als de aarde weer ontdooid is. En dan pas worden de stoffelijke overblijfselen van allen, die gedurende den afgeloopen win ter gestorven zjjn, aan den schoot dei- aarde toevertrouwd. Zweetvoeten. Zweetvoeten is een gebrek, dat meestal bij mannen voorkomt, 't Is een gevolg van het steeds gesloten zitten der voeten in de schoenen. De voeten zweeten van alle lichaam sdeeken het meest. Leer laat slecht vocht door en de voeten zitten dus bjjna den geheelen dag in een dampbad. Abnormale zweetafscheiding is hiervan het gevolg. Ter genezing en voorkoming drage men ruime rijglaarzen of lage schoenen en katoenen of half wollen kousen of sok ken, die men eiken dag verwisselt voor schoone. Thuis drage men zeer ruime pantoffels, terwijl men de voeten dage- ljjks met frisch water moet wasschen, waarin een weinig aluin is opgelost. De „broedneuger" In Drente heeft een oud gebruik, om het huweljjk van een paartje aan te kon digen, lang stand gehouden. Zelfs tegen woordig nog gaat de „broedneuger" rond in sommige Drentsche dorpen, en hier en daar in Overijsel en den Achterhoek van Gelderland, om aan buren, kennissen en vrienden de uitnoodiging over te brengen, op de bruiloft van het jonge paar te ko men. Deze bode heeft zijn hoed met kleurige linten versierd, draagt papieren rozen in de knoopsgaten van zjjn jas en heeft SPROKKELS. Den oudsten dierentqin der wereld heeft naar alle waarschijnlijkheid de Chinee sche keizer Wu-Wang laten aanleggen, omstreeks 1150 jaren voor Christus. Sancta-Maria in Italiaansch Zwitser land en Findel zjjn de hoogst gelegen plaatsen in Europa. De eerste ligt 2487 M. boven den zeespiegel, de laatste 2075 M. Met de opbrengst van eigen bodem kunnen de inwoners van Engeland slechts 100 dagen van het jaar gevoed worden. Voor de andere 265 dagen zjjn zij aange wezen op invoer uit het buitenland. In Zuid-Afrika leeft een slang, die ring- halsslang genoemd wordt en in staat is haar gif ongeveer vijf meter ver weg te spuwen. Omstreeks het jaar 1500 betaalde men voor 32 eieren slechts één stuiver. In de Zuid-Duitsche stad Neurenberg wordt een kunstarm bewaard, die nog goed bruikbaar is en toch reeds omstreeks het jaar 1500 vervaardigd werd. Men denkt gewoonlijk, dat een vleer muis geen geluid geeft, maar niets is min der juist. Alleen is dat geluid zoo ,hoog van toon dat vele menschen niet in staat zijn het met hun ooren op te vangen. Aan een eik van middelmatige grootte zitten ongeveer 800.000 bladeren. Er waren in 1914 in geheel Europa meer dan 40 millioen paarden. Naargeestigheid vindt haar oorsprong- in den mensch, niet in de omstandigheden van het leven. Of een zieke in een gou den dan wel in een houten ledikant ligt, zijn ziekte blijft dezelfde. De halve waarheid vindt veel meer koo- pers dan de heele en zuivere. Nog heden staan Babel en Jeruzalem tegenover elkander, doch met Jeruzalem in het hart kunnen wjj veilig door "Babel wandelen, maar wie Babel in 't hart heeft, is zelfs in Jeruzalem niet veilig. De menschen zjjn slechts zoo lang pro ductief, als zij religieus zijn. Het oordeel, dat men over anderen uit spreekt is een weerkaatsing van eigen ziel. In het jaar 1921 zijn in Pruisen 10600 tweelingen geboren en 116 drielingen. Om de lucht van gekookte uien uit een pan te verdrijven,' moet men de pan eerst met kokend water vullen en er dan heete sintels in doen. Naar schatting heeft de dicht behaarde vleermuis anderhalf millioen haren op haar lichaam. De zwaluwen, die in den herfst naar 't Noorden van Afrika trekken, leggen die reis in nog geen 24 uur af.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 7