Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang GRATIS UMalriell - HUUm Haarlemsche Bankvereeniging A.H.v.d.STEURJr. L. FABER Zn. 19e JAARGANG ZATERDAG 24 OCTOBER 1925 No. 42 electrische reparatie-inrichting KL. HOUTSTR. 10 TELEF. 12896 CONCURREERENDE PRIJZEN EN VLUGGE BEDIENING DE ARJOS-TABAK Garage F. STAPPERS Gedempte oude mi ao, haarleiyi Bijkantoor Bloemendaal, Bloemendaalsche weg 147 Verricht alle Bankzaken De alomtegenwoordigheid van het geluk. Plaatselijk Nieuws, Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Heeren- en Dameskleermakerij Predikbeurten Bewaar deze Bon Geldig tot 1 JANUARI 1926 BLOEMENDAALSCH WEEEBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75per 3 maanden f 0.87-t De prijs voor afzonderlijke nummers is 7'/2 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Ad/és voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. B ij kantoor voor redactie en administratie te Bloemendaal: Bloemendaalsche Weg No. 19 (hoek Rustenburcherweg). Tel. 22265, Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod,huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. van alle soorten Schoenen en Laarzen is verkrijgbaar bij Fa. P. J. DE ZWART, Bloemendaal. C. LINNEKAMP, Bloemendaal KOELEN, Overveen C. KOOPMAN, Tuindorp, Overveen TELEFOON 14454 le klasse Reparatie-inrichting. Expertise Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Zaterdag 24 Oct. (Nadruk verboden.) Het klinkt ongerijmd, te zeggen, dat liet geluk alomtegenwoordig is. In mijn ver beelding zie ik de verbitterde gezichten van hen, die het ontkennen, liet geluk overal! Het mocht wat; zij hebben er nooit iets van gemerkt. Ja, liet ongeluk is alomtegenwoordig; je raakt het nooit kwijt, je raakt er nooit uit, maar het ge luk Als het soms al verschijnt, is het met een benepen gezicht om 't hoekje van de deur, glurend door een kier als een gierige juffrouw, die een bedelaar afzegt. Als het verschijnt, verschijnt het als een regenzonnetje op een druilerigen dag: zoo zie je me en zoo zie je me niet. Het geluk is uitzondering, een zeldzaamheid, het buitengewone bij uitstek. Zoo spreekt de verbitterde, die nooit iets van liet geluk heeft gemerkt. Maai bij vergeet, dat er heel wat dingen in de wereld zijn, waarvan sommige menschen nimmer iets merken. Een oude boerin, die nooit van haar dorpje vandaan was ge weest, hield eens met stelligheid tegen mij vol, dat het buitenland niet bestond. Dat was maar een leugen van de geleerden, om de schoolboekjes vol te krijgen. En voordat het vergrootglas was uitgevon den, had niemand ooit gemerkt, dat de dampkringslucht, die wij inademen, vol is van kleine beestjes. En toch bestonden die kleine beestjes toen evengoed reeds als nu. Men kan de ontstentenis van iets nooit afleiden uit de omstandigheid, dat men er niets van bemerkt. Een blinde bemerkt niets van kleuren, en toch is de wereld vol kleuren. Een doove bemerkt niets van klanken, en toch is de wereld vol klan ken. Voor een gestorvene bestaat de we reld niet meer, en toch is die wereld voor de levenden de stelligste werkelijk heid. Zou het derhalve zoo ook niet kunnen zijn met het geluk! Wanneer gij of ik het geluk niet bemerken, kan het wezen, dat wij tegenover het geluk staan gelijk de blinde tegenover kleuren en de doove te genover klanken. Het geluk kan ons aan alle kanten omringen, zoodat wij er in baden, er in verdrinken, zonder dat wij het ons bewust zijn. Dit doet mij denken aan een verhaal, dat ik als kleine jongen hoorde vertellen en nooit ben vergeten. Op een boot, die schipbreuk had geleden, was de water voorraad uitgeput geraakt. De bemanning- werd waanzinnig van dorst. Totdat ten slotte één der opvarenden, ten einde raad, over de verschansing- in zee sprong. Het water lokte hem. Al was het dan het brakke, ziltige zeewater, drinken zou hij en moest hij! Maar toen hij het zeewater binnen zijn brandende lippen kreeg, was 't hem, als of er een wonder geschied was. Het wa ter was zoet! De drenkeling klom weer in t schip en vertelde de blijmare. Spoedig laafde de gansche bemanning zich aan het voortreffelijke vocht. Hoe dit wonder te verklaren! De boot was toevalligerwijs afgedreven tot voor de monding van een groote rivier, die haar zoet water tot een paar mijlen in zee voortstuwde. De bemanning der boot was dus aan alle zijden door drinkwater omgeven 'geweest, en zou niettemin van dorst zijn omgekomen, indien niet de "ïan, die in zijn radeloosheid overboord was gesprongen, nog te rechter tijd dezen staat van zaken had ontdekt. Aan alle kanten door drinkwater om geven en toch versmachten van dorst! Temidden van het alomtegenwoordige ge luk zich verteren van bitterheid over het ongelukMen moet er toevallig midden in springen om te ontdekken, dat het over al is. Eigenaardige gedachte, dat het geluk ons van alle kanten omringt en dat wij er slechts door een misverstand van zijn gescheiden. Eén stapje links, één stapje rechts, en we ontdekken het; het over stroomt ons, we zinken er in weg. Hoe komt het, dat wij het geluk niet ontdekken, het niet erkennen en zelfs het bestaan er van in twijfel durven trek ken! Het geluk maakt geen misbaar; het is een dagelijksch, vanzelf sprekend ver schijnsel. Het geluk is de normaliteit. Het is als het zonlicht, waarover wij het minst spreken, wanneer wij er het meeste profijt van trekken. Is het zonlicht abnormaal sterk, dan schreeuwen we moord en brand over de hittegolf. Is het abnormaal zwak, dan vervloeken wij de kou. Maar bij nor male temperatuur bekommeren wij ons niet over de zon. Het geluk is de normaliteit. Het is als de dampkring; is deze in harmonie, dan bemerken wij hem niet; is hij overstuur, dan staan wij ontzet over stormen en cyclonen. Zoo maken wij misbaar over alle abnormale schommelingen in het leven, die wij rampen, teleurstellingen of misdaden noemen. Maar deze zijn ten slotte even zeldzaam als de cycloon van Borculo. Hetgeen er alle dag, hetgeen er overal is, is het stille, onbesproken, rus tige en daardoor onopgemerkte geluk, dat als de dampkring duizende vredige huisgezinnen doortrekt en millioenen vredige harten met levensadem vult. Ook het onze, behalve op dit oogenblik, nu wij klagen. Maar ook in onze uren van verbittering laat slechts schijnbaar het geluk ons in den steek; het blijft in onze onmiddellijke nabijheid, aan allen kant wachtend en werkend tot wij het gelegen heid geven opnieuw ons te doortrekken met zijn levenwekkenden vrede. Juist als wij in onze radeloosheid tot het uiterste komen, bemerken wjj vaak, tot onze ver rassing, dat de noodsprong, welken wij doen, ons voert in de verkwikkende, la vende, ons steunende en opbeurende gol ven van het alomtegenwoordig geluk. C. Bloemendaal Ten voordeele van de nieuwe kerk dei afdeeling Bloemendaal van den Protestan tenbond zal door Mevrouw Verschuyl— Veltman, de leidster der catechisaties dezer afdeeling, in het gebouw van de Bloemen- daalsche schoolvereeniging, de volgende maand een bazar georganiseerd worden, met medewerking van haar leerlingen. Eenige bewoners van het Kinheimpark, geërgerd door het afbeulen van een paard, gespannen voor een wagen met steenen, waarschuwden de politie. Deze nam de zweep in beslag en verba liseerde den voerman, zekeren J. W. K. Donderdagavond hield de afd. Bloemen daal—Velsen van de Kon. Maatschij vooi Tuinbouw- en Plantkunde een buitenge wone bijeenkomst in Hotel Vreeburg. Voor de pauze hield de Heer B. G. Swa- nenburg de Oeye een voordracht met licht beelden |over „Paddenstoelen", terwijl na de pauze de Heer van Cruyningen sprak over de cultuur van Cyprepediums. Het was een aangename, leerrijke avond. Huize „Aelbertsberg" is thans met den grond gelijk gemaakt en de afbraak is Donderdag bij partijen in 't openbaar ver kocht geworden. De buitenplaats zal als bouwteirein in exploitatie genomen wor den. Zijn we goed ingelicht, dan zijn reeds enkele perceelen voor villabouw verkocht. We hopen dat met de bebouwing het na tuurschoon zooveel mogelfjk gespaard wordt. Aerdenhout. Maandagmorgen reed een auto door grove onoplettendheid van den chauffeur tegen een telefoonpaal voor den ingang van 't park „Rynegom". Aan paal, draden en isolatoren werd be langrijke schade toegebracht. De auto kwam er, behoudens een ingedeukte radiateur, goed af. Overveen. De bestrating van de Ramplaan, die door voorziening in de gasleiding in desolaten toestand verkeerde, is weer keurig in orde gemaakt. Nu is, hopen, we de Boschlaan eens aan de beurt. Gevoegelijk kunnen we hier van bergen en dalen spreken, wat vooral in dezen regentijd voor de bewoners en pas santen een minder aangename toestand is. Bloemendaal. Op Patna, de aloude huizinge naast Dennenheuvel, dat nog echt aan oud Bloe mendaal herinnert, is op 20 dezer in den ouderdom van 79 jaar overleden de heer Hendrik van Riessen Jansz. Wie zich de stoere gestalte van den bejaarden Bloe mendaler herinnert, weet welk een bekend plaatsgenoot met hem is heengegaan al gemeen werd hij geroemd als de opvoeder van vele kinderen van zijn vooroverleden broer, welke kinderen tot werkzame en flinke zakenmannen in Bloemendaal en Overveen zijn opgegroeid. De teraardebe stelling had Vrjjdag plaats. Nu de -lange winteravonden komen, is een goed boek zeker overal een welkome gast. In de bibliotheek van „Klein Harten- lust" is- een keur van boeken voorhanden voor alle leeftijden. Opdat een ieder er gebruik van kan maken, is de contributie voor kinderen slechts 30 ets., voor vol wassenen 60 ets. per-jaar, waarvoor boek omslag, leeskaart en catalogus worden ver strekt. lederen Woensdag van 2—5 uur worden de boeken geruild, en kan men als lid worden ingeschreven. De bibliotheek is gevestigd in de garage van „Klein Hartenlust", ingang hoek Harten- lustlaan. Het is ons een genoegen te kunnen melden, dat de heer T. Popma, onderwijzer aan de Openbare School voor M. U. L. O. (hoofd de heer IJzerman), Dinsdag aan de Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor doctorandus in de Germaansche Taal en Letteren (Engelsch) met de bijvakken Ge schiedenis en Geschiedenis en Wijsbegeerte. Maandagmorgen trok het de aandacht van een der surveilleerende politieagenten ('twas in de Mollaan), dat een der bekende Katwijker autobussen, die geregeld visschers van Katwijk naar IJmuiden vervoeren, een paar eigenaardige passagiers vervoerde. Op de treeplank toch klemden zich fwee jon gens aan 't voertuig vast, met alle allures van „blinde passagiers". De agent deed de bus stoppen, en na onderzoek bleek, dat de twee knapen op deze wijze een goed koop tochtje naar IJmuiden dachten te maken, om hun vader daar bij terugkomst van zee, den eersten groet van familieleden en bekenden te brengen. Hun overigens goede plannen werden niet verwezenlijkt, daar de politie het raadzamer oordeelde de achterblijvenden niet in ongerustheid omtrent de afwezigheid der kinderen te laten, en de reislustigen op transport zette naar hun woonplaats. Onze plaatsgenoot de heer B. Kranenburg, deed te 's-Gravenhage met gunstig gevolg examen voor het voorloopig machinisten diploma. TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Voor Bont- en Pelswerk het beste adres. Prijzen uiterst billijk. Bloemendaal. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij P. Hamers, Ael- bertsbergstraat 19 Haarlem, een witte poes Petri, Gaelstraat 1 Haarlem, een spaniel P. Maas, Bloemendaal, Bloemendaalsche weg 20, een rozenkrans in etuiBangert, Kleverlaan 43 Bloemendaal, een uitlaat met knalpot van een auto W. A. v. Ooijen, Lage Duin en Daalscheweg 9b Bloemendaal, een gummibal; L. Bakker, Bergweg4 Bloe mendaal, een dames overschoen G. Zwarte- veen, Lage Duin en Daalscheweg 9a Bloe mendaal, een duimstok Heisterkamp, Zbl- weg 73 Overveen, een glazen halsketting; L. Droogdijk, Oranje Nassaulaan 48 Over veen, een zilveren medaille J. W. de Kroon, Waldeck Pyrmontstraat 64 Haarlem, een LipssleutelC. Tesselaar, Brederodeweg 19 Bloemendaal, een ivoren olifantje (hanger van horlogeketting)H. Loerakker, Zuid Brouwerstraat 25 zw. Haarlem, een Duitsche herdershond J. v. d. Merk, Witstraat 37 Haarlem, een paar zwarte kousen mevr. Haagmans, Bloemendaalscheweg 223 Over veen, een verm. gouden brocheaan het bureau van politie te Overveen, een bruine ceintuur, een knoop van een bontmantel, een handbeschermer van een rijwiel, een huissleutel, een paar dameshandschoenen, een rozenkrans in etui, een rozenkrans. Al doende leeren wij. Toen in Bloemendaal nog nergens ge meenteriolen in de wegen lagen, heeft de afvoer van huishoudwater en fsecaliën steeds meer hoofdbreken gekost; het oude stelsel van eenvoudige gestapelde putten, waarmee men 't in het dorp zoolang heeft gedaan, kon niet gehandhaafd blijven. Toch had men niet andersde bodem werd minder water houdend en vooral de afstrooming van water uit de duinen naar de oostelijke polderlan den, voornamelijk den Haarlemmermeer polder, verminderde; herhaalde malen kwam het voor, dat rondom de° stapelputten een vette laag ontstond die heel geen water meer doorlietmen was dan verplicht zijn putten te verplaatsen. Wij kermen hier tuinen, die in den loop van jaren ettelijke malen moesten worden omgewoeld en waarin op het laatst geen versche grond voor goed werkende putten overbleef. Thans komt hier in zwang een ander systeem, dat betrekkelijk zeer goedkoop schijnt en afdoende. De firma Willems Co.. Gasthuisstraat 36 te Haarlem, specialiteit voor werken in beton en gewapend beton (technisch adviseur de heer J. N. Lobel Jr.) heeft hier uitgevoerd en in uitvoering in richtingen van de volgende samenstelling: het huisriool wordt aangesloten aan een soort septic-tank, een vierkante driedeeligo bak met overlaten. Deze komt uit in een ronden verzamelput zonder bodem en maai met gestapelden doorlaatin dezen put komt alleen het door zelf'zuivering gereinigd water; het eerste deel van de tank ont vangt de vaste stoffen, die daarin tot out lediDg komen en zoonoodig daaruit kunnen worden geruimd. Wij twijfelen er niet aan of wij bewijzen velen onzer lezers een dienst door mede te deelen, dat op 't oogenblil; bij het te koop staande landhuisje van der heer J. Möhringen aan den Duinwijckweg eene inrichting als wij bedoelen in aan maak en voor belangstellenden te be zichtigen is; de heer Willems, die de in richting maakt, is zelf daar'tegenwoordig en kan alle inlichtingen geven. Bloemendaalsche Amateur-Fotografen- Vereeniging. Bovengenoemde Vereeniging hield j.l. Donderdagavond hare maandelijksche ver gadering in het Gem. Concertgebouw. Voor den onderlingen lantaarn plaat wedstrijd waren verscheidene inzendingen ingeko men deze plaatjes werden niet, zooals vroeger, tjjdens de vergadering door de jury beoordeeld, maar zullen in een aparte Jury-vergadering gekeurd worden en daarna in de eerstvolgende ledenvergadering ge projecteerd en besproken. Door den heer Gerhard werd een voor dracht gehouden, betrekking hebbende op het maken van kinderfoto's. Spreker bracht verschillende punten naar voren, die spe ciaal bij dit werk in het oog moeten worden gehoudendoor een collectie lantaarnplaat jes werd een en ander duidelijk gedemon streerd. De heer Bekkers besprak verder diverse methoden om den vertragingsfactor van geelfllters te bepalen en wees erop, dat sommige methoden geheel foutief zijn, om dat bij het bepalen van den vertragings factor niet alleen rekening moet worden gehouden met de vertraging zelve, maar ook met de veranderde weergave der kleur verhoudingen, die men bij het gebruik van een geelfilter krijgt. Een aantal lantaarn plaatjes verduidelijkte deze voordracht. Aan den wand was een zeer mooie col lectie foto's van den heer F. F. P. Bins uit Amsterdam tentoongesteld, die alge meene waardeering vond. Tot slot verscheen op het doek de pro jectie van een serie lantaarnplaatjes van den heer H. F. Tillema, die ons een beeld gaf van verschillende deelen van Ned. Oost- Indië, meerendeels betrekking hebbende op het Kampongleven door den heer Tillema werden de meeste plaatjes met een enkel woord toegelicht. Blijkens annonce, voorkomende in dit nummer, heeft de heer A. G. Post een wagen- en carosseriebouwerij gevestigd in het perceel aan den Verbindingsweg 53 te Bloemendaal. De heer Post legt zich toe op het ver vaardigen en repareeren van carosse- rieën en alle soorten van wagens. Verder levert hij verschillende gereedschappen voor den tuin. Wij wenschen den heer Post veel succes. Gereformeerde Kerk van Bloemendaal. Zondag 25 October, v.m. 10 uur en nam. 5 uur,' Ds. J. C. Brussaard, H. Avondmaal. Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Zondag 15 October, v.m. 10 uur, Ds. P. J, de Bruyn, Denekamp, 's avonds 5 uur de heer K. Koopman, Bidstond Zaterdag 24 October, 's avonds 9 uur, Consistoriekamer. vernikkeld Lucifersdoosje ont vangt bij uwen winkelier door inlevering van deze BON niet zes ledige LIN C O L- busjes, -doozen of -pakjes Wenscht U geen doosje dan ont vangt U de vastgestelde prijzen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1