11 i te 31 STEIN METZ Van der Boon fentlioll Warioesstr. 2, Haarlem, Tel. 10387 ElectroTechnisch Bureau Lood- en Zinkwerkersbedrijf KOLENHAARDEN 3RTHOPAEDIE Af. IJSSELMUIDEN Voetbal. Handel en Nijverheid. Onderwijs. Tooneel Reizen en Trekken. Verkeerswegen. Drankbestrij ding. KENNEMER FOTOHANDEL GERARD BERMAN Kruisweg 48 - Telefoon Interc. 133326 - Haarlem Inrichtingen voor donkere kamers. Adviezen gratis Boeken en Tijdschriften. FOTOMAGAZIJN EN ATELIER RIJKSSTRAATWEG 14 CAMERA'S PLATE N PAPIEREN Projectielantaarn Optica f 37.50 ONTWIKKELEN 9/12 FL 0.10 AFDRUKKEN FL. 0.12 VERBROOTEN LANTAARNPLATEN Electrische Haarden en Kachels STOEL's UIOIIIIGBUREAO, Bioemenoaaische weg in, Bioemendaa ioncurreerend A dras 'oor alle soort Ortho pedisch schoenwerk ipeclale inrichting voor ichoenen naar maat PRANKENSTR. 13 IAARLEM -• TEL. 13534 nstaande E, FRANSCHE, ENGELSCHE 'ERS NERAALWATER ik bijzonder aanbev olen lesschen, inhoucsprijs !NT. I ineen zouden slaan voor zoo een knappe compositie, maar dat wij tot inkeer J zouden komen, tot beter en rijper mensch. Zoo was deze werkelijke Back-avond |er een van bijzondere vreugde! Met het koraal Sanctus werd aange- vangen, en toen bleef er den gansoben I avond stijging van lijn tot en met het 1 prachtige „Magnificat", Cantate 106. „Gottes Zeit ist die Aller beste Zeit". Cactus Tragicus, is een requiem van [bijzondere schoonheid, niet sprekend van louter droefenis, maar van blijden „over- I gang." En tot slot het wondere „Magnificat", toen de doffe trom zich hooren deed en daaruit telkens opsteeg die heftige jubel zang naar den Oneindige, dat was wel'heel aangrijpend. De solopartijen waren alle in ver trouwde bekende handen: mevrouw Noordewier, Mejuffrouw Anke Sckier- beek, mevrouw J. Dresden Dhont, Louis van Tulder en Max Kloos, 't zijn alle be kende Bach-zangers, mevrouw Noorde wier natuurlijk de mooiste van allen. Wie zal haar ooit kunnen vervangen, zij met haar stem uit duizenden. Twee dingen alleen hinderden het I clavecimbel in 't concerto. Wat klinkt dat instrument toch glansloos en dun, soms gansck overstemd door 't orkest. Toch 't clavecimbel voor de fijne teekening van 't werk noodig, is hier onze moderne I vleugel te grof, maar hoe uitstekend ook [bespeeld, de klank van dit instrment [deed 't niet. En dan wat pijnlijk toch dat ap plaus na déze muziek zou niet 't als een stilzwijgende overeenkomst gesloten kunnen worden, na Bach's muziek geen I „handgeklap!" De uitslagen van de op 18 Oct. gespeelde [wedstrijden zijn: W.F.C. West-Frisia 1 1 D.E.C.—Alc. Victrix 3—2 K.F.C.—Zand voort 2—2 Bloemendaal—Hollandia 3—4 D.W.S.—Schoten 0—1. Voor 25 Oct. staan op het programma: Alom. Victrix—W.F.C. ZandvoortD.E.C. Hollandia—K.F.C. D.W.S.—West-Frisia. West-Frisia kon het in Wormerveer niet [verder brengen dan gelijk spel, en daar [D.E.C. van Alcmaria won, is de afstand [tusschen no. 1 en 2 iets grooter geworden. De tweede „draw" in deze afdeeling werd [op het K.F.C.-terrein bevochten, waar „de Jgroote Koogsche" en Zandvoort de punten (broederlijk deelden. Schoten kwam zoowaar met een over- [winping uit Amsterdam terug, waardoor [het vast komt te staan, dat „the struggle [for life" dit jaar voor de geel-zwarten niet [zoo zwaar zal zijn als 't vorig seizoen. „Bloemendaal" wist, thuis spelende tegen [Hollandia, weder geen overwinning te boe ken, waardoor voor de derde maal in successie op eigen terrein met „the odd goal" verloren werd. Het begint er lang zamerhand minder mooi voor de witten uit te ziendrie winstpunten uit vijf wed strijden is al een zeer poover resultaat. Voor de rust profiteerde Hollandia van l't wind-voordeel, en wist zij door haar mid- i denvoor, den geduchten Freeze, een nuttigen j 40 voorsprong te veroveren. Heel moei- lijk werd 't dezen goalgetter overigens niet gemaakt, daar de Bloemendaal-achter- i hoede hem geregeld vrij spel liet. In deze •periode werd 't gemis van Bakker in de [verdediging danig gevoeld, en we zijn van I meening, dat, wanneer de aanvoerder den [geheelen wedstrijd links back gespeeld had, [er geen 4 doelpunten door de gasten ge- [maakt zouden zijn. In de tweede helft waren de rollen verwisseld en was Bloemendaal meesten tijds de aanvallende party. De achterstand werd na stug spel dan ook tot 4—3 ge deduceerd, en was de witte voorhoede een [greintje gelukkiger geweest, dan zou een overwinning zeer wel tot de mogelijkheden 'behoord hebben. Ons plaatselijk elftal heeft echter weinig [of geen veine, en we vreezen, dat in dit [seizoen weinig of geen geluk haar deel zal [zijn, wat een reden te meer moet zijn, zoo krachtig mogelijk aan te pakken. Een beschouwing over de komende wed strijden kan o.i. gevoegelijk achterwege olijven, daar het, in verband met den a.s. jZondag in 't Stadion te Amsterdam te (spelen internationalen wedstrijd Holland •Denemarken niet onmogelijk is, dat de meeste ontmoetingen geen doorgang zullen hebben. Bloemendaal vroeg en verkreeg reeds uitstel tegen Schoten. Yan de andere elf- jtallen is momenteel nog niets bekend. We Jyolstaan ditmaal dus met onze prognose ponder meer. Alcmaria—W.F.C. •Zand voort—D.E.C. |Hollandia—K.F.C. W. S.W est-Frisi a (Alcmaria wint) (gelijk spel) (Hollandia wint) (D.W.S. wint) Bloemendaal 2 verloor, zooals te ver- échten was, van Haarlem 3. De cijfers (32) vallen echter mee en geven ons vertrouwen in het elftal der reserves, dat de juiste opstelling een en goeden geest ge vonden schijnt te hebben. Het derde sloeg D.S.K.-3 met liefst 71, terwijl het vierde een ernstige concurrent E.H.S.-3, met 5—3 in 't zand deed bijten. Bravo! dat gaat den goeden weg op. Het vijfde blijft in 't hoekje waar de slagen vallenditmaal was dit hoekje aan den Vergierdenweg, waar Schoten 4 de onzen met 4—1 er onder hield. Zondag speelt alleen ons derde elftal, 's morgens om 10 uur, op eigen terrein tegen H.F.C. 7. We raden ieder belang stellende aan, dit a.s. kampioenselftal eens in zyn verrichtingen gade te slaan. De opstelling is: E. Mooy, G. v. Kooten, J. Schreur, M. v. Loon, Ant. Cassee, G. v. Laar, W. v. Hooff, W. Bos, W. v. Zanten, J. v. Maren, W. Bruynis. Van twee „ondernemers". Wij leven in een democratischen tijd, waarin het een ieder vergund is, onder nemer te worden. Zeer groote industrieele en landbouwondernemingen, zoowel in Nederland als in Indië, hebben als leiders personen, die uit de eenvoudigste betrek kingen zijn opgeklommen. Toch schijnt het een daad van moed te zijn, om zich tegen woordig nog „ondernemer" te durven noemen. Inderdaad hebben velen stelselmatig ge leerd, het begrip „ondernemer" minder boog aan te slaan. Maar wellicht kunnen twee gebeurtenissen uit de laatste dagen meer algemeen het besef bijbrengen, dat „zelfs" een ondernemer belangrijke nationale verdiensten kan bezitten. Allereerst de eere-promotie van een onzer grootste industrieelen, Dr. F. G. Waller, onlangs afgetreden als president-directeur van het bekende Delftsche concern. Men mag den zedelijken moed van den Senaat van de Technische Hoogeschool prijzen, dat hij- toonde, aan het begrip „ondernemer" als zoodanig nog groote waarde te hechten. En nog meer van den promotor, Prof. Volmer, waar deze deed uitkomen, dat de promotie niet gold den chemicus, maar den ondernemer in Dr. Waller. Niet den ondernemer gelijk deze door velen nog wordt gezien maar den ondernemer, die telkens weer den stoot geeft aan de ontwikkeling van de welvaart, en de gave moet bezitten om door menschen van gansch verschillenden aanleg, in onderlinge samenwerking, op de doelmatigste wijze in de productiebe hoeften te doen voorzien. En voorts het jubileum te Vlissingen, waar door de Werf „De Schelde", en mèt haar de geheele bevolking, het feest van vijftig jaren scheepsbouw werd gevierd. Ook daar een herinnering aan moeilijke tijden, waarin al het optimisme van een Arie Smit noodig moet zijn geweest om het hoofd omhoog te houden. Ook daar verknochtheid en toewijding: 87 dragers van gouden medailles voor veertigjarigen trouwen dienst, bij de huldiging aanwezig, vormden een sprekend bewijs. En ook daar tenslotte een ondernemer, wiens nationale verdiensten werden erkend en geëerd, door een Koninklijke onderscheiding. Een land, dat nog ondernemers gelijk deze bezit, kan zonder vrees de toekomst tegemoet gaan Er wordt aan alle kanten in Haarlem e.o. gewerkt om deze streek, op onderwijsgebied van ouds van goede reputatie, baar naam te doen hoog houden. Haarlem is thans aan de Emmakade nabij de Schouwtjesbrug een nieuw gebouw rijker geworden van het Christelijk Lyceum. Naar wij vernemen zal het nieuwe gebouw ongeveer half Nov. a.s. officieel in gebruik kunnen worden geno men. Wij hopen spoedig in de gelegenheid te zijn omtrent gebouw en inrichting iets meer mede te deelen. Zondag 1 November a.s. zal in den Jans schouwburg te Haarlem een voorstelling plaats hebben van „de Kingford-Sehool", naar het geestige, welbekende boek van Cissy van Marxveldt, door mevr. Hopman- Kwast in vroolyken operette-vorm bewerkt. De verschillende dansen zijn ingestudeerd door Miss Jenny Stenacker. Aanvang te twee uur precies. zelf aangelegd, of werden strenge voor schriften omtrent ondèrhoud of aanleg ge- ge vem Maar al te zeerwerd begrepen, dat voor handel en bedryf noodig was, dat zoowel te land als te water er behoorlyke verbindingen moesten zyn. Het waren in ons land o.a. de Romeinen, die zoowel van militair als economisch standpunt voor behoorlyke wegen zorgden. Zoodra was niet ons land onderworpen, of groote heir banen werden aangelegd, waarlangs niet alleen de kohorten trokken, maar die ook dienden om de koopwaren aan te brengen en dus zoowel een militair- als economisch doel hadden. Later was het de Germaansehe marke, die de zorg voor de wegen, bruggen en wateringen op zich nam en daardoor het recht had tot het heffen der noodige wegen- brugge- en watergelden. Eigenaardig mag wel een bepaling om trent de breedte van den weg heeten. Als meestbekend voorschrift toch gold, dat, wanneer een ruiter den weg in het midden bereed, en de speer in de lengte dwars voor zich over 't paard legde, de beide ein den dan niet over de wegzoomen mochten strekken. Met de toenemende ontwikkeling op allerlei terrein kwam vanzelf de wegen kwestie in een ander stadium. En vooral het gebruik van de technische hulpmidde len in het wegverkeer, als gevolg van den grooten oorlog, heeft thans een vraagstuk in het leven geroepen, dat zelfs van dien aard is, dat de Overheid zich gedwongen gevoelt in te grijpen en dit op te lossen. Vóór den oorlog toch was het aantal auto's, zoowel luxe- als vrachtauto's, be trekkelijk gering. Maar de oorlog bracht hierin groote veranderingen. De reusach tige transporten munitie, de groote leger- voorraden, de snelle en vele troepenver plaatsingen konden niet meer plaats hebben op de oude wijze, n.l. per trein of door paarden getrokken voertuigen. En in bijna alle landen stond naast vervaardiging van munitie en legervoorraden ook de aanbouw van auto's op het programma. Achter de verschillende fronten werd dan ook met koortsachtigen ijver gewerkt aan de ver vaardiging van de noodige auto's. Toen nu de oorlog tot bet verleden be hoorde, kwam ook voor het wegenverkeer de groote ommekeer. Immers een gevolg was, dat de moderne motor zich allerwege begon te vertoonen en al vrij spoedig het paard verving. Overal, zoowel in de steden als op het platteland, kwam de auto in gebruik, de economischer voordeelen van de yrachtauto's werden gaandeweg erkend en ook de zware vervoer-auto deed zijn intrede. Maar nu bleek al spoedig, dat de oude wegen tegen de nieuwe voertuigen niet bestand waren en de wegenkwestie nam een aanvang. Instede van nu onmid dellijk te overleggen wat de beste oplossing zou zijn en in welk opzicht verbetering noodig was, stonden de beheerders van de wegen in den beginne tamelijk vijandig tegenover het nieuwere verkeer. Bijna overal werden door waterschappen, polders, provincies en gemeenten bepalingen uit gevaardigd, meestal inhoudende beperking van asbelasting, breedte der banden enz. En in stede van de baan vrij te maken voor het nieuwe vervoermiddel, werd ge tracht een slagboom op te werpen en de ontwikkeling tegen te houden. Van welke groote beteekenis goede we gen voor handel en verkeer zijn, behoeft zeker niet te worden uiteengezet. De auto heeft nu eenmaal een blijvende plaats in onze moderne maatschappij veroverd en het zou dwaasheid zijn dit te willen ont kennen. In ons modern verkeer kan de auto niet meer gemist worden. Trouwens in het buitenland is men ook op dit ter rein ons voor. Zoo is onlangs in Californië, ter bevordering van het vreemdelingen verkeer, een wegenplan ontworpen voor den aanleg van 3000 mijlen automobiel wegen, waarvan de kosten van aanleg werden geraamd op 30.000 dollars per mijl (1609 Meter). En de kwestie die in ons land aan de orde van den dag is, n.l. of de gebruikers al of niet hebben mede te betalen, bestaat daar niet, want algemeen is men van meening dat dit vanzelfsprekend is. De autohouders zijn dan ook verplicht in de kosten bij te dragen. Welke de oplossing voor ons land moge zijn, moeten wij afwachten. Maar te hopen is,, dat deze spoedig gevonden zal worden, en het moderne verkeer in de juiste banen geleid zal worden. Eindelijk zal dan van Regeeringswege de noodige zorg aan de verkeerswegen be steed worden. De Troonrede zegt tenminste hieromtrent„De zorg voor de groote ver keerswegen te land vordert bijzondere aan dacht. Ook hieromtrent zijn voorzieningen in overweging genomen." Het is een gelukkig teeken, dat van Overheidswege thans de wegenkwestie zal worden opgelost. Want het drukke verkeer van de laatste jaren is van dien aard, dat de wegen meer dan overbelast zijn en langzamerhand een gevaar voor de ge bruikersgaan opleveren.Van oudsherwerden trouwens van overheidswege of de wegen Men verzoekt ons opname van het vol gende Op Zaterdag 17 October werd te Utrecht de jaarlijksche vergadering gehouden van het Adviesbureau Centrale Drankweer met aangesloten Drank weercomité's, onder voor zitterschap van Dr. F. Delhez van Dordrecht. De vergadering was zeer druk bezocht. De secretaris, Ds. A. J. Montijn van Utrecht, gaf een overzicht van wat door verschil lende plaatselijke comité's was verricht, zoowel op wettelijk als op propagandistisch gebied. Bij plotselinge verhindering van Mr. van Walsem, die deze inleiding op zich had genomen, werd door den heer J. Balke- stein van Zwolle een en ander gezegd over de toename van het wijngebruik in allerlei kringen, waar dit vroeger niet bekend was. De heer Terwisscha van Scheltinga, directeur van Sobriëtas, sprak daarna over: „Waarde en samenstelling van een enquête j naar drankgebruik onder schoolkinderen." Al moet men met trekken van conclusies j uiterst voorzichtig zyn, toch kan een der gelijk onderzoek in verband met de vorde ringen der kinderen, groot nut hebben. Het zal in elk geval helpen de overtuiging ingang te doen vinden, dat alcohol geven aan kinderen misdadig is. Over „pachtvergunningen in de nieuwe Drankwet" gaf de heer J. in 't Veld van Rotterdam een inleiding. Hy schetste het hier langzaam ingeburgerde misbruik en sprak in verband hiermee over het rapport van de Staatscommissie-v. d. Lande. Wordt dat rapport eventueel door de Regeering overgenomen, wat echter nog lang niet zeker is, dan zou, wat nu onwettig gebeurt, wettig worden gemaakt, daar dan het per soonlijk karakter der vergunningen zou komen te vervallen. Bij de discussie bleken er onder de drankbestrijders twee stroo mingen te bestaan, n.l. één strooming, die de wet in overeenstemming wil brengen met den onwettigen toestand, omdat daar nu eenmaal niet veel tegen te doen schijnt te zijn, en een andere die tot eiken prijs, hoe moeilijk ook, den onwettigen toestand in overeenstemming wil brengen met de wet, en geen bakzeil wil halen tegenover den drankhandel. De zeer geanimeerde vergadering werd door Drankweer-Comité's uit alle deelen van het land en door enkele Gemeente- raadsleden-drankbestrijders bijgewoond. „Focus". De hoofdschotel uit het laatste „Focus"- nummer wordt gevormd door de mede- deelingen over de „Kino und Photo"- Tentoonstelling, de „Kipho", die onlangs te Berlijn is gehouden. In de rubriek „Ons Matglas" geeft de redactie, een enthousiaste beschrijving van een klankfilm, die haar vertoond werd. De eerste mededeelingen verschenen daar over in „Focus" 1922. Over de bereikte resultaten nemen wij de volgende mededeeling over„Het was een historisch oogenblik toen bij de opening der Kipho op het witte doek verscheen „Das Wort hat Herr Reichsminister Dr. Stresemann". Op het doek verscheen het portret, van dezen staatsman op wien in dezen tijd zoo veler oogen gevestigd zijn. De film vertoonde een enkele inleidende beweging en onmiddellijk daarop klonk de aanhef van het openingswoord in volle zuiverheid en verstaanbaar tot in de verste hoeken der zaal. Het was grootsch en bijna ontroerend, deze demonstratie van de nieuwste overwinning van het meiischelijk vernuft te mogen bijwonen en de aanwezigen waren blijkbaar onder den indruk. De rede klonk kristalhelder door de ruimte en was volkomen vrij van hinderlijk bijgeruisch, terwijl er een volkomen harmonie was tusschen de beweging der lippen en het gesproken woord." Yerder brengt „Focus" een uitvoerig verslag van het vele, dat op de Kipho te zien was, o.a. een film vertooning in natuur lijke kleuren naar het additieve systeem van Jan Szczepanik. Over de in gelatine aanwezige sensibili- seerende stof worden door T u i n z i n g nieuwe hoogst belangrijke mededeelingen gedaan. De bijzondere stof, waardoor de ge voeligheid der moderne fotografische platen op fabelachtige wijze zou kunnen worden vergroot, bleek te zijn Allyl isosulfocyanaat. De Londensche correspondent van „Focus" geeft een uitvoerig verslag van de zeven tigste jaarlijksche tentoonstelling van de Royal Photographie Society. Het loopende artikel over den gomdruk wordt vervolgd, terwijl dit nummer verder de gebruikelijke rubrieken brengt, terwijl nog speciale ver melding verdient een belangwekkend artikel over nieuwe zoekerconstructies door Luite nant-Kolonel Yan Albada. De platen in dit nummer zijn reproducties naar opnamen van P. M. G. M. v. Ha ar en. De vereeniging voor kraamvrouwverzor ging van Bloemendaal C.A. bericht hier mede, dat aanvragen voor verpleging kun nen geschieden by hetzij schriftelijk, hetzij mondeling op haar spreekuur Donderdag nam. van 2 tot 4 uur. Bankwezen in Nederland. Voor ons ligt „Het Bankwezen in Neder land", uitgegeven in twee talen (Neder- landsch en Engelsch) door J. Morks, be werkt door Dr. A. Sternheim. Titel en schrijver van dit werk beloven meer, dan de inhoud in werkelijkheid geeft. Het opschrift toch doet ons meer ver wachten dan een droge opsomming zon der meer van eenige finantieele instel lingen, waarbij hypotheekbanken en levens verzekeringmaatschappijen, terwijl techni sche- en organisatorische bijzonderheden van ons bankwezen ten eenenmale ont breken. Trouwens, het voorwoord, geschreven door oud-minister Treub, tracht deze on volledigheid te excuseeren. „Het (boek) voorziet derhalve in een „leemte, want al zal men, na van zijn in- „houd kennis te hebben genomen, nog niet „in staat zyn tot oordeelen noch over de „afzonderlijke banken, die beschreven wor- „den, noch over aard, omvang enbeteeke- V.H. CHEF ATELIER WIJLEN CLAUSING HAARLEM bij het Soendaplein Ruime keuze in Ruime keuze in Ook merk LIPS en PETERS

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 3