Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang GRATIS Haarlemsche Bankvereeniging A.H,v.d. STEUR Jr. L. FABER Zn. Heeren- en Dameskleermakerij 19e JAARGANG ZATERDAG 31 OCTOBER 1925 No. 43 Bijkantoor Bloemendaal, Bloemendaalsche weg 147 Verricht alle Banktaken ELECTRISCHE REPARATIE-INRICHTING KL. HOUTSTR. 10 TELEF. 12896 CONCURREERENDE PRIJZEN EN VLUGGE BEDIENING DE ARJOS-TABAK Garage F. STAPPERS Gedempte oude Gracht ao, hoarleiyi Aan de lezers. Allerzielen. Plaatselijk Nieuws, Kleverparkweg 154 - Teisfoun 10303 Bewaar deze Bon Geldig tot 1 JANUARI 1926 BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75per 3 maanden f 0.876. De prijs voor afzonderlijke nummers is 7'/2 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. B ij kantoor voor redactie en administratie te Bloemendaal: Bloemendaalsche Weg No. 19 (hoek Rustenburcherweg). Tel. 22265, Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod,huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. van alle soorten Schoenen en Laarzen is verkrijgbaar bij Fa. P. J. DE ZWART, Bloemendaal. C. LINNEKAMP, Bloemendaal KOELEN, Overveen C. KOOPMAN, Tuindorp, Overveen .1. v. d. BROEK, K. Kleverlaan 14, Bl'daal. TELEFOON 14454 1e klasse Reparatie-inrichting. Expertise Dit nummer bestaat uit twee biaden. EERSTE BLAD. Pastoor Willenborg, mr. Tideman en Het Bloemendaalsch Weekblad. Onze eerwaarde r. k. dorpsgeestelijke heeft j.l. Zondag voor de geloovigen zijner parochie van den kansel afgekondigd, dat zij z.i. Het Bloemendaalsch Weekblad niet moesten lezen. Z.E.w. deelde mede, dat nadere inlichtingen bij hem konden worden ingewonnen. Wy hebben van deze gelegen heid gebruik gemaakt. Vriendelijk werden wij door den pastoor ontvangengul er kende hij genoemden raad van den kansel te hebben gegeven, en op onze vraagop welken grondlegde pastoor Willenborg nummer 40 van Het Bloemendaalsch Weekblad voor ons, vouwde bet open en zie, daar was met blauw potlood aange streept een artikel over een nieuwen godsdienst, die beweert eigenlijk nog ouder te zijn dan het Christendomhierop was door 'n ander zijne aandacht gevestigd en hij vond het voor zijne parochianen wel bedenkelijk. Wij konden ons daarmede niet vereenigen. Waarom dan niet Haarlem's Dagblad, de Stadseditie en zooveel andere neutrale bladen verboden Deze behelzen toch ook vaak artikelen van wetenschap- pelyken aard, die niet in het r.k. kader passen. Ja, daarom hebben wij onze eigen bladen, voerde de heer Willenborg aan. Wij hebben hem toen beloofd ons op de N. H. Ct. te abonneeren en laten nu aan den heer W. over of deze nu ook het lezen van die andere bladen wil verbieden, dan wel zijn bezwaar uit dit oogpunt tegen ons blad wil herzien. Z.i. is neutraliteit niet mogelijk. Van roomsch standpunt zeker niet. Maar de werkelijkheid en die moet toch ons uitgangspunt zijn, willen wy van gedachten wisselen levert bizonderlijk in ons land nu eenmaal ver scheidenheid van standpunt en dus ver scheidenheid van uitgangspunt bij rede neering op; alleen dus wanneer men rede neering over standpunten uit wil sluiten, b.v. omdat men van oordeel is dat met eigen geloof kan worden volstaan, alleen dan moet men, naar onze bescheiden meening, zich van wetenschappelijke uit eenzettingen van wat anderen denken, gevoelen en willen, verre houden. Maar daartegen moet onmiddellijk aangevoerd worden, dat onze geachte roomsche land- genooten zei ven dit standpunt niet innemen. Hunne redeneerende kranten en tijdschriften in de eerste plaats bewijzen zulks. Maar er kwam nog iets bij, zei pastoor Willenborg, en toen wees hij op een ar tikeltje dat hemzelf had getroffen, een verhaaltje over zekeren Jan Claesz van Hoppen, een kolom verder staandedaarin kon de geloovige lezen een spotten met iets wat hem heilig was. En waarlijk, toen wij zoo bij den vriendelyken man zaten, toen gevoelden wij dat hij daarin gelijk had, en wij beloofden hem dit openlijk te verklaren, hetgeen wij bij deze doen en wij zijn hem dankbaar dat hij er ons op opmerkzaam heeft gemaakt. Want ons doel is niemand te krenken, van welk standpunt hij ook bij zijne levensbeschou wing moge uitgaan. In het gesprek met pastoor Willenborg kwam verder aan den dag, dat de door en door slechte persoonlijkheid, die ons nog voortdurend naar de beurs tast, den pastoor heeft willen wijs maken, dat hem het Bloemendaalsch Weekblad is ontnomen, omdat hij niet, maar wy wel tegen Rome wilden schrijven. De man van de sluipwegen heeft er blijkbaar niet op gerekend, dat God andere wegen voor de waarheid kiest dan de zijne en in Zijne onuitsprekelijke Goedheid zelfs den r.k. pastoor van Bloe mendaal en mr. Tideman in een openhartig en vertrouwelijk gesprek hijeen heeft ge bracht om ook in dit opzicht de waarheid boven den leugen te doen zegevieren. Het Bloemendaalsch Weekblad is en blijft neutraal in den zin dien wy daaraan hechten, d. w. z. het staat geen enkele politieke party of maatschappelijke groep met uitsluiting van anderen ten dienste het wil het verblyf in Bloemendaal ver aangenamen en verlichtenieder moet er zijne gevoelens en gedachten zonder kren king van anderen in kunnen uiten en ieder moet er iets in kunnen vinden, wat hem inlichting, leering of stemming geeft ten goede. En niet alleen in dit geval, maar in elk geval en altyd zijn wij dankbaar voor ieder die ons er opmerkzaam op maakt als wij of onze medewerkers in het een of in het ander, zij het ook onbewust, te kort schoten. Ons jaarboekje Help uzelf, 14e jaargang, dat zijne voltooiing nadert, zal o.a. bevatten een volledige lijst van alle gemeentelijke verordeningen en instructie's, alfabetisch ge rangschikt en een omgekeerde telefoonlijst. Wij verzoeken onzen adverteerders den tekst hunner annonces steeds zoo vroeg mogelijk in te zenden, te Bloemendaal bij den heer Adr. Cassee, Bloemendaalscheweg hoek Rustenburcherweg of rechtstreeks aan ons kantoorDuinwyckweg 3, en te Haarlem bij den heer Edw. Joris, Groote Hout straat 94. Advertentiën kunnen ook recht streeks gezonden worden naar Leiden, Oude Rijn 39, aan het adres onzer admi nistratie aldaar. Advertentie-contracten voor Help u zelf worden het gemakkelijkst afgesloten te Bloemendaal met den heer C. Cassee, tele fonisch te ontbieden no. 22265, te Haarlem met den heer J. Koopman, Duivenvoorde straat 25 aldaar. Men lette op onze telefoonnummers: Bloemendaal 22177 of 22265, Haarlem 13684, Leiden 73. Het nummer van den heer Edw. Joris is niet onder de J. te vinden, maar bij Alg. Boek-, Muziekh. en Kunsth. Edw. Joris. Redactie. Zaterdag 31 Oct. (Nadruk verboden.) De trits van gedenkdagen: Hervor mingsdag, Allerheiligen, Allerzielen is wederom aangebroken en met haar de herdenking van onze dooden. Betuigen op de eerste der beide genoemde dagen Protestanten en Roomsch Katholieken on derscheidenlijk eerbied en erkentelijkheid jegens de helden en martelaren, die stier ven voor het heil hunner gemeenschap, de laatste dag is de dag voor de kleinen en de bescheidenen, die geen rol hebben gespeeld op het wereldtooneel, doch, on bekend hij de menigte, slechts in den kring van hun onmiddellijke omgeving vereerenswaard zijn gebleven. Allerzielen, thans geldt het de doo den zonder onderscheid des persoons; ar men, vervloekten, misdadigers, ook op hun graf legt een naamlooze uit de schare in alle stilte heden een simpele bloem. Want het is toch altijd een vader, een moeder, een kind of een echtgenoot, wiens leven, in den stroom van liet leven verloren gegaan, niettemin een onuit- wisckbare herinnering heeft geschreven in een enkel liefhebbend hart. Groot boven mate is de invloed van onze dooden. Wij zijn het ons slechts zel den bewust, hoe sterk zij nog in ons le ven. Zij beheerschen soms ons bestaan met een geheimzinnige macht, die wij tijdens hun leven nooit hebben bemerkt. Het is, of eerst met den dood de mensch voor zijn naasten beteekenis krijgt. Plet is geen frase, dat de dooden in onze herinnering voortleven. Zij leven daar inderdaad, de gestalte, waarin wij hen in ons hebben herschapen, is bestendiger dan de stoffelijke gedaante, die wij in dat ontzettend uur grafwaarts hebben ge dragen. Wij houden gemeenschap met hen, wij vereenzelvigen ons met hen, zij zyn een deel van ons bestaan en een stuk van onze ziel geworden. Wij raken hen niet weer kwijt, wij kunnen ons niet van hen losscheuren, zij vormen onze ge dachten, richten onzen wil, beheerschen onze gevoelens. Onze dooden zijn de stille getuigen van al onze daden, de voortdurende contro leurs van ons geweten; zij deelen in ons geluk en lijden mede in onze smart. Op hen doen wij een beroep in onze ha chelijke oogenhlikken; tegenover hen pleiten wij in onze verwikkelingen. Zij vormen den klankbodem, waartegen ons leven resoneert. Wij wanen hen te verliezen, wanneer wij ze neerlaten in het graf. Maar wat heeft deze lugubere plek te maken met onzen band tusschen hen en ons? Wat voor betrekking heeft hij, wat voor be trekking hebben wij op dat naargeestig stukje grond, dat nimmer een plaats heeft ingenomen noch in zijn, noch in ons leven! Het ware graf van den doode is ons eigen hart, waarin hij is neergezon ken, toen zijn verschijning daarbuiten ons verliet. Daar koesteren wij hem, daar is zyn woning, waar hij het eeuwige leven en de wederopstanding heeft. Wij meenen, onafhankelijk en vrij, onzen weg te gaan door het leven. Maar, neergezonken in ons bewustzijn en daar zich machtig en groot makend, wonen de dooden, die ons bestaan met hun voor beeld en hun herinnering beheerschen. Diep onder de oppervlakte van ons da- gelijkscli bestaan ligt dat geheimzinnig, schimachtig rijk van herinnering en droom, het rijk van het verleden, het rijk van den dood. Daar tronen onze heeren, onze heiligen en helden, wier wenk onze wet, wrier bevel ons gebod is. Want het verleden is machtiger dan het heden, het is meester van de toekomst. Allerzielen is een knieval voor hen, die, ofschoon lichamelijk gestorven, in den geest onbeperkt heerschappij voeren over het gebied van ons bestaan. Soms weer streven wij hun invloed, zoodra wij ons bewust worden, dat hun gezag is verou derd en noodlottig werkt op de ont plooiing van onze eigen, zelfstandige per soonlijkheid. Openlijk weigeren wij, hun gezag te erkennen, maar in 't verborgen herkrijgen zij hun macht over ons. In onze oogenhlikken van verslapping, in den slaap en in de mijmerij van de sche mering doemen hun stille schimmen op en vervullen ons hart met den vreemden, zoeten weemoed van het vage herkennen. Dan spreken hun oogen aanmoediging of verwijt, dan troosten hun lippen met een lang vergeten woord van genegenheid. Dan rijzen hun gestalten op met de oude omgeving, waarin wij met hen hebben ge leefd en verkeerddan herschept de her innering het verleden tot een onwerkelijk, geheimzinnig heden; dan betreden wij met hen dit gastvrij toevluchtsoord, waarin wij gewaarborgd zijn tegen de slagen en kwetsuren van den levensstrijd waarin wy met hen zijn teruggekeerd in den goeden, ouden tijd, toen wij gaaf waren en in harmonie met ons lot. En wanneer eenmaal ook voor ons het ontzettend oogenblik komt, dat ons licha melijk leven breekt, dan staan de leven den radeloos rondom onze sponde, maar in onze hulpeloosheid strekken wij de han den naar de gestorvenen en met onzen laatst en ademtocht fluisteren wij als van een reddenden engel den naam van een lang overledene. Allerzielen! u gedenken wij, die wij immer gedenken, zoodra het werkelijk heidsleven een moment van verpoozing laat voor don droom. D, die als een cor don van getrouwen ons leven bewaakt; u, die den bodem van ons bewustzijn, onze herinnering, met uw bestendigheid vult en daaruit doel opbloeien den rijken was dom van onze liefste gedachten en tee- derste gevoelens. Laat ons, nu de herfst de bladeren doet vallen en uwe graven met een stemmig, sril kleed overdekt, uw voortdurend nabij- zijn vieren met in bewustheid te doen wat wij in onbewustheid geen oogenblik na laten. Overveen. Zaterdagmiddag om 4 uur verzamelden de leden van de R.K. Harmonievereeniging „Euphonia" zich in het tuindorp om onder leiding van hun kranigen directeur, den heer J. W. Lafeber, een muzikale wandeling door Overveen te maken. Een en ander trok natuurlijk veel belangstelling, terwijl appreciatie niet uit kon blijven na de pit tige marschmuziek, die dit kranige troepje muzikanten 40 man) op hun rondgang maakte. Het was een welkome afwisseling in de eentonigheid van het dorpsleven en ook in de wijk Bloemendaal zou een dito wandeling van „Sursum" met genoegen tegemoet gezien worden. Bloemendaal. Op de dezer dagen door de afd. „Bloe mendaal" van den Nederlandschen Protes tantenbondgehouden jaarvergadering, geleid door den Voorzitter, den heer de Wijs, werd het geringe bezoek betreurd. Gememoreerd werd „de blijde boodschap" (zooals de secr., de heer Tin holt, dit in zijn jaarverslag noemde) van de schenking der nieuwe kerk door een der ingezetenen. Uit het jaarverslag teekenen we verder aan, dat er 100 catechisanten waren, dat het kerkbezoek reden tot tevredenheid geeft en dat de afdeeling zich uitbreidt, terwijl het goed geslaagde Kerstfeest, georganiseerd door mevr. Verschuyl—Veltman, in herin nering gebracht werd. Uit het door de penningmeesteresse, mevr. de Clercq—Stoop uitgebracht financieel verslag bleek, dat de rekening over het afgeloopen jaar sluit met een voordeelig saldo. De begrooting voor het komende jaar kon in verband met de onkosten voor de inrichting van het nieuwe kerkgebouw niet sluitend gemaakt worden. Secr. en pen- ningm. werd dank gebracht voor het ge houden beheer en de juiste verslagen. Nadat tot afgevaardigde voor de Algem. Verg. van den Bond te Enschede de heer Rozingh benoemd was en de beschry vingsbrief voor deze vergadering was besproken, werd de bijeenkomst gesloten. TEGENOVER DE MIDDELR TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Het beste adres voor Dames en Heeren die prijs stellen op Elegante en Duurzame Kleeding gieter het ongeluk, bij het afstappen van een steiger terecht te komen in een spijker, waarvan een bloedende wond aan zyn voet het gevolg was. Door een der omwonenden werd de eerste hulp verleend, daar op het werk zelf geen verbandmiddelen aanwezig waren. Daar het „risico van den arbeid" vooral in het bouwbedrijf zeer hoog is, zou het aan te bevelen zijn, als de aanwezigheid van een verbandtrommel op bouwwerken verplichtend gesteld werd. Maandag werden de Bloemendalers ver gast op eenige staaltjes kunstvliegen, uit gevoerd op dikwijls zeer geringe hoogte. Vooral boven het Kinheimpark werd op behendige wijze gemanoeuvreerd enloopings, salto's en vrilles werden op zekere wyze ten uitvoer gebracht. Wij vermoeden gezien de richting waaruit het vliegtuig kwam en waarin het verdween dat het uit het vliegkamp „de Kooy" afkomstig was en dus een rijksmachine was. Waar we er van overtuigd zijn, dat deze capriolen met een vooropgezet doel boven Bloemendaal gemaakt worden, vragen we ons af, of een en ander met de bedoelingen van het be trokken Ministerie in overeenstemming is. Het is echter maar een vraag Zondagavond werd J. v. D. door een agent van politie gesommeerd te stoppen, daar hij op een rijwiel gezeten was, niet voorzien van een „helder uitstralend licht" In plaats van hieraan te voldoen, begon v. D. te racen met het gevolg, dat hij weldra als gangmaker dienst deed voor den agent. Lang duurde de wedstrijd niet, want in no-time spurtte de wakkere dienaar van de H. Hermandad den vluchteling op zy en greep hem in den kraag. Toen bleek, tot overmaat van ramp, dat de recalcitrant in „kennelijken staat" verkeerde, waarop hij, geëscorteerd door eenige belangstellenden, naar „vadertje" gebracht werd. Op een in aanbouw zynd landhuis aan den Duinwyckweg had Maandag een lood Aan den heer H. Smidt van Gelder is bij Kon. Besluit van 19 dezer, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsv. lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dank betuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. In den nacht van 27 op 28 October is ingebroken in de villa „Lommeroord", Rij- perweg 9, bewoond door Mevr. D. d. W., geb. M. Daar de bewoonster afwezig was (juist 28 Oct. keerde zij terug) was de villa 's nachts onbewoond. Wel verrichtte het personeel gedurende den dag de werkzaam heden, en hierdoor werd dan ook Woens dagmorgen het onwelkome bezoek, dat 's nachts in huis gebracht was, ontdekt. O.m. zijn ontvreemd2 gouden ringen, 2 juweelen overhemdsknoopen, 1 goud ge vlochten damesbeurs met gouden beugel, 1 goud gevlochten beursje, 1 gouden hee renhorloge, 1 gouden dameshorloge, 1 gou den ketting met medaillon, 1 gouden broche met camée, 1 oud gouden broche, 1 zwaar gouden armband, 1 dito met brillanten, 1 lange gouden horlogeketting. Deze goederen zyn voor 'n groot deel souvenirs. Hoe de dief of dieven in huis gekomen zijn, is nog niet met zekerheid te zeggen vermoedelijk is men langs den klimop naar boven geklommen, en daarna door een raam naar binnen gegaan. Van dedader(s) geen spoor. Verzekering dekt de schade. Maandagavond kwam een defect auto- chassis, getrokken door een automobiel, over den spoorwegovergang aan de Klever laan. Juist op den overweg haperde het stuur van het chassis. De waarschuwing werd niet opgemerkt door den voorsten chauffeur, waardoor het defecte vehikel tegen het hek opbotste, en dit vernielde. Door de raadscommissie van bijstand voor Publieke Werken is een zeer toe te juichen besluit genomen: eiken tweeden Maandag van de maand, des avonds van half acht tot acht uur, zal ze op het Raad huis zitting houden, om belanghebbenden in de gelegenheid te stellen, hun belangen bij P. W. in te brengen en toe te lichten. vernikkeld Lucifersdoosje ont vangt U bij uwen winkelier door inlevering van deze BON met zes ledige L IN C O L- busjes, -doozen of -pakjes Wenscht U geen doosje dan ont vangt U de vastgestelde prijzen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1