Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Santpoort, Schoten, Overveen, Aerdenhout en Vogelenzang qg? A.H.v.d. STEUR Jr. Heeren- en Dameskleermakerij 19e JAARGANG ZATERDAG 14 NOVEMBER 1925 No. 45 Door open gordijnen. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten Buitenland. Kleverparkweg 154 - Telefoon 10303 Bewaar deze Bon Geldig tot 1 JANUARI 1926 BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Abonnementsprijs van Het Bloemendaalsch Weekblad per jaar f 3.50, per half jaar f 1.75; per 3 maanden f 0.875. De prijs voor afzonderlijke nummers is 71/2 cents. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen. Adres voor redactie en administratie te Haarlem bij: Boekhandel EDW. JORIS, Groote Houtstraat 94, Telefoon 13684. B ij kantoor voor redactie en administratie te Bloemendaal: Bloemendaalsche Weg No. 19 (hoek Rustenburcherweg). Tel. 22265, Advertentiën18 cents per regel, bij afname van 500 regels of meer, korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 10 regels f 1.50, elke regel meer 15 cents. Tusschen den tekst of op een bepaalde plaats speciaal tarief, dat op aanvrage verkrijgbaar is. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Liefde is d'eenge kracht, die de ziel naar hoven draagt tot de sfeer van het eeuwige leven van zelf; zij bevleugelt ook 't laagste streven daarom wil ik haar boven alles loven. i Als ontgoocheling en twijfel ons ontrooven 't geloof, dat menschheid eens omhoog zal zweven, laat ons dan 't wonder der liefde beleven één oogwenk maar: wij zullen weer gelooven. Al het moeitevolle inwendig schouwen en heel de spanning van de zielekrackten verwerven zwaar, wat Liefde spelend wint; daarom moet men op haar uitvloeiing- bouwen hel nieuwe rijk en de taak der gedachte is, dat zij alle poorten open vindt. Henriëtte Roland Holst. Zaterdag 14 November. (Nadruk verboden.) Ik weet niet, of ik hier met een nieuwe gewoonte te doen heb, dan wel of mijn aandacht er nu eerst op is gevallen. Maai den laatsten tijd treft het mij, wanneer ik des avonds langs de straat wandel, in hoevele woningen het licht brandt door open gordijnen. De aanblik Yan de straat is er door veranderd; wat vroeger een donkere eentonige laan was, is thans een afwisselend kijkspel geworden. Maak ik mij aan onbescheidenheid schul dig, wanneer ik onder het voortgaan mij een blik gun in die lange rij huiskamers, waarvan de bewoners zich opzettelijk te kijk hebben gezet Want dit moet wel opzettelijkheid zjjn. Het kan voorkomen, dat een enkele huis vrouw vergeet, de gordij nen dicht te trekken, wanneer ze het licht aangestoken heeft. Maar onmogelijk dunkt mij deze gelijktijdige onachtzaamheid bij duizenden huisvrouwen in Velp, in Maastricht, in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Klaarblijkelijk hebben wij hier met een nieuwe mode te doen, die in verband staat met het afge sneden haar en de korte rokken. Het is een demonstratie van den „modernen tijd". Men kan zjjn gordijnen open laten om te zien en om gezien te worden. Het eerste heeft bij avond geen zin. Wat is er te zien op de donkere druilerige straat, waarlangs sporadisch een tram of een wandelend paartje passeert Trouwens, men kijkt niet uit door de open gord jj nenmen gedraagt zich, alsof de vensters een vierde gesloten wand waren. Wat heeft men aan zijn uit zicht, terwijl men de krant leest, piano speelt^ een spelletje doet of half sluimerend zijn sigaar rookt? Het kan niet om het kijken te doen zijn. Dan moet het wezen om bekeken te worden. En inderdaad, ook in het bekeken worden kan iets aantrekkelijks liggen. Hedendaagsche zielkundigen verdeelen de menschen in twee soortenzij, die lust hebben in het kijken en zij, die lust hebben in het bekeken worden. Reeds als kinderen openbaart zich deze verschillende neiging. Uit de eerste groep ontwikkelen zich de onderzoekers en ontdekkers; de beoor deelaars ook en de bedillersde scherpzin nige waarnemers, die proeven doen en xepedities op touw zetten, de juristen en rechercheurs, de mannen van de kritiek en van de contröle. De laatste groep levert de militairen en de tooneelspelers, de flir tende vrouwen en de flaneerende dandy's, de mannequins en de schildersmodellen, de redenaars, schrijvers en dichters, die behoefte hebben hun innerlijk aan de menigte te openbaren. En gelijk overal in de schepping, vult ook hier het één het ander aan en trekken de beide groepen profijt van elkander. De kunstenaar kan niet leven zonder publiek en het publiek niet zonder kunstenaar. Laat mij daarom mij niet schamen een kijker te zijn voor hen, die zich te kijk zetten; zoo ik niet keek, zouden zij de gordijnen niet open laten staan. Dit wederzijdsche gebrek aan schaamte is een kenmerkend verschijnsel van den modernen tijd. Vroeger keek men ook, maar tersluiks door een spionnetje of glurend door 't sleutelgat. Vroeger liet men zich ook bekijken, maar door een kier, die den kijker met raadselen prikkelde en achter plooien en sluiers, die het geheim aanlok kelijk maakten door het te verbergen. Nu kijkt men en laat men zich bekijken frank en vrijde geheimen van 't lichaam on geheimen van de huiskamer zijn gemeengoed geworden. Daarmee is iets heel teers en heel kostbaars te loor gegaande innigheid en vertrouwelijkheid van het be- slotene, dat het heiligdom was van de in gewijden alleen. De huiskamer, die veilige en heilige plek der gezinsgemeenschap, waar men zich onbespied en ongegeneerd aan zijn eigen stemming kon overgeven, waar men zichzelf kon zfjn en niet langer een rol behoefde te spelen, is schouwplaats ge worden voor eiken voorbijganger, gelijk de lichaamsvormen voor eiken voorbijganger voorwerp zijn geworden van bewondering of spot. Het is, of al het persoonlijke zich in 't algemeene verliest. Verwijd zijn de wanden der woningheel de straat, heel de stad, heel de wereld is één groote woning ge worden, die openstaat voor elk der leden van het ontelbaar gezin, dat geen geheimen voor elkaar koestert; dat alles gemeen heeft. Ach ja, laten wij de nieuwe gewoonte uit dat oogpunt bezien. Dan wordt het een symbool van verruiming, van uitbreiding voor den menschelfjken geest en 't men- schelijkgevoel. Het zijn geen vreemden voor me, die krantlezende, pianospelende, half sluimerend hun sigaar rookende gasten, die door hun uitlokkenden aanblik mijn wandeling door de donkere straat amusant maken. Het zijn mijn broeders en zusters, mijn deelgenooten aan hetzelfde leven en dezelfde levensgewoonten. Zij doen net als ik ik behoor bij hen. Waarom zouden wij ons voor elkaar schamen In elke deur zou ik kunnen binnenvallen en in elk huis me terstond thuis voelen. Hoe vertrouwd en gemeenzaam zijn mij de gedragingen daar in iedere woning, die ik passeer en die mijn woning kon wezen. Zij voeren elk hun eigen bestaan, deze menschen, die ik bekijk door open gordijnen elk hunner heeft zijn eigen zorgen en zaken, en toch, hoe gelijk is hun aller sfeer, hoe houdt een gemeenschappelijke innigheid hen bijeen. De innige band van het geheimzin nige, belangwekkende Leven, dat onze ge zamenlijke kwelling en onze gezamenlijke rijkdom is. C. Mevr. Brongersma-Klinkhamer expo seert van 15 Nov.15 Dec. nieuw werk (boekbanden, versierde steenen, teekenin- gen) in den kunsthandel „De Vuurslag" van den heer Hack, Toornstraat 66 te Scheveningen (wijk Duinoord). Onze plaatsgenooten, die in dat tijdperk Den Haag bezoeken, zullen zich dit voor een tocht naar „De Vuurslag" ten nutte kun nen maken. Aan de in onze gemeente woonachtige leden van den Amersfoortschen Kenne- mer-Kring wordt in herinnering gebracht dat jhr. dr. B. Elias Zondag 15 Nov. te 2V2 uur in het Remonstrantenhuis te Haarlem zal lezen over: De vriendschap bij Romain Roland, Duhamel en Vildrac. Introductie 1. De afdeeling „Bloemendaal" van deNoord- hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" hield 9 November een ledenvergadering in Hotel „van Ouds het Raadhuis" te Over veen onder presidium van den voorzitter, Dr. J. Th. Bornwater. De opkomst was allertreurigst en in dit opzicht steekt „Het Witte Kruis" al niet gunstiger af bij vele van de plaatselijke zustervereenigingen. Na behandeling dei- ingekomen stukken werd tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering, 26 Nov. a.s. te Hilversum te houden, benoemd de heer S. P. Reinierse en als plaatsvervanger Dr. H. L. v. Beusekom, die volmacht kre gen, hun stem uit te brengen op de heeren W. Spuyman te Zaandam en A. van Dam te Haarlem. Na enkele besprekingen, inz. het Huis houdelijk Reglement, ging de vergadering uiteen. Daar er dezer dagen een gerucht liep, dat er voor de vierde maal in Bloemendaal ingebroken was en zelfs nadere bijzonder heden de ronde deden, achten wij het dien stig, deze fantasieën met klem tegen te spreken. We moeten niet toe gaan geven aan (gedeeltelijk) misplaatsten angst. Daar wordt de zaak mee verergerd, niet ver beterd De Tramontanen bij elkaar houden en voor 't overige... waeck u saeckDe bende schijnt nu Heemstede tot doelwit te kiezen. Overveen. Op de Rampenlaan heerseht „rumor in casa". Door het afgraven der grasbermen, rusten de onderste treden der bruggen niet meer op den grond, waardoor er een ver plichte opstap noodig geworden is. De ge meente-architect is al in den arm genomen (figuurlijk voor zoover wij weten), en met verlangen zien de bewoners een voor hen aannemelijke oplossing tegemoet. Bloemendaal. De bazar, georganiseerd in „Eben-Haëzer" ten bate der Zending, is keurig voor elkaar, en een lust voor de oogen. Talrijk en aardig zijn de kleinere knutselwerkjes, en 't is belangrijk te zien, hoe er van weinig, veel gemaakt kan worden. De grootere werk stukken zullen tal van liefhebsters verlok ken naar de beurs te grijpen. Wjj wenschen de Directrice van Eben-Haëzer veel succes toe bij haar loffelijke pogingen Santpoort. Dinsdagavond gaf „onze" Muziekvereni ging „Wilhelmina" onder directie van den Heer A. F. Dekker een geslaagde winter- uitvoering in Hotel „Zomerlust." Wij schrij ven „onze" muziekvereeniging, immers Santpoort is niet denkbaar zonder Wilhel mina, en omgekeerd. Het publiek heeft genoten van de gebo den muziek, en gaf door luid en herhaald applaus na elk nummer te kennen, hoe het de vorderingen van de dilettanten, die, zooals 't programma vermeldt de muziek al leen en uitsluitend beoefent en om de muziek zelf, waardeerde. Voor den ervaren musicus „was alles echter niet van „vreemde smetten vrij" doch over 't geheel werd er dragelijk en vooral met élan gespeeld. Een aardig intermezzo was de huldiging van den heer Breek, die zijn 25-jarig lid maatschap van Wilhelmina vierde. De heer Krom releveerde de groote verdiensten van den jubilaris, en deed uitkomen, dat de heer Breek vooral in tijden van tegenspoed zijn vereeniging steeds trouw gebleven was. Een zilveren horloge werd hem overhandigd, waarbij de wensch uit gesproken werd, dat het den heer Breek gegeven zij, ook eens een gouden uurwerk in] ontvangst te mogen nemen. De heer Huyboom trad op als cabaretier. Hem zij den welgemeenden raad gegeven, zijn aspiraties op wat hoogeren grondslag te zoeken. Na afloop dancing staat op het programma, De beste, brave Santpoorters zullen waar schijnlijk begrepen hebben, dat dancing ge legenheid tot dansen beteekent, maar wat ter wereld doet deze barbaarsche uitdruk king op zoo'n programma? Dient 't om de zaak in Santpoort een bepaalden glimp te geven? Was 't niet wel zoo goed geweest, als men had laten drukken: na afloop ge legenheid tot dansen? Bloemendaal. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bijL. v. d. Pol, Brederodeweg 33 Bloemendaal, een bruine hond, voorzien van een halsband met een eind ketting P. Tromp, Scheepersstraat 32 zw. Schoten, een vulpotlood mevr. Leijns, Mr. Enschedeweg 18 Aerdenhout, een gou den dameshorlogeHekker, Tuindorplaan 20 Overveen, een bruine kipReijnvaan, van Lennepweg 6 Aerdenhout, een bruine hond Boorsma, Zandvoorterweg 29 Aer denhout, een ceintuur; Th. Dekker, Juliana- laan 323 Overveen, een spaniel; Yan Wees, Rollandspad 4 Overveen, een handbescher mer van een rijwiel; Schafer, Bloemen- daalscheweg 186 Overveen, een Duitsche herdershond; De Vries, Korte Zijlweg 6 Overveen, een tabakspijpaan het bureau van politie te Overveen, een glacé hand schoen, een dameshandschoen, een sleutel, een slagersboekje in blikken étui, een R.K. kerkboekje, een paar kinderhandschoentjes, een hondenhalsband, een hondenketting, een rjjwielbelastingplaatje 1925. Gereformeerde Kerk van Bloemendaal. Zondag 15 Nov., v.m. 10 uur en nam. 5 uur, Ds. J. C. Brussaard. Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal. Zondag 15 Nov., v.m. 10 uur en nam. 5 uur, Ds. J. C. van Dijk. Bidstond Zaterdag 14 Nov., 's avonds 9 uur, Consistoriekamer. Jeugddienst in Maranatha. v.m. 10 uur, de heer J. IJserinkhuijsen, Amsterd. Liturgische dienst. Overveen (Lokaal Openbare School) Zondag 15 Nov., v.m. 10 uur, de heer K. Koopman. Woensdag 18 Nov., 's av. 8 uur, de heer K, Koopman. Bijbellezing. Ned. Herv. Gem. Santpoort, Zondag 15 Nov., v.m. 10 uur, Prof. Dr, Gr. A. van den Bergh van Eysinga. „Alles even goed," Rom. 828. Locarnode Volkenbond, Amerika en Rusland. Sedert de internationale conferentie te Locarno plaats vond, is er iets veranderd in de algemeene beteekenis van dezen plaatsnaam. Als de menschen van Locar- na spreken, bedoelen ze niet meer dat plaatsje aan het Zwitsersche deel van het Lago Maggiore, of zelfs maar het pact, dat daar werd besproken, neen, dan doe len ze op een geest van verzoening. Want iedereen erkent, dat de wereld te Locarno een grooten stap vooruit gedaan heeft, in ieder geval het stuk van de wereld, dat reikt van de Oostzee-staten en Polen tot aan den Atlantischen Oceaan. Het feit, dat over dit belangrijke stukje aardbol de zon schijnt en de wolken zijn opgetrokken, dat de daarop gelegen staten, die elkaar eerst bestreden, nu materieel en moreel elkaar meer nabij zijn gekomen dan ooit te voren, maakt, dat de daarbuiten gele gen wereld heel veraf lijkt. Wel mag men TEGENOVER DE MIDDELB. TECHN. SCHOOL OPGERICHT 1903 Het beste adres voor Dames en Heeren die prijs stellen op Elegante en Duurzame Kieeding zich thans afvragen, wat zal Amerika doen, en wat Rusland? Weliswaar staan deze twee sociaal lijnrecht tegenover el kander, maar één ding hebben ze gemeen, n.l., dat zij buiten het volkenbondsver- band staan. Daarmede hebben zij afgezien van deelnemen aan het bevorderen van den wereldvrede. Ook Duitschland stond tot nog toe in een dergelijke houding. Maar daarin is nu een verandering ge komen. Is de officieele goedkeuring van den Rijksdag er eenmaal, dan wordt daar mede de aantrekkingskracht en autoriteit van den Volkenbond in hooge mate ver hoogd. Maar Amerika en Rusland? Een van Amerika's presidenten is de man ge weest, die den „Volkenbond" ontwierp. Hij bracht hem ook tot uitvoering en zijn naam staat als een der eerste onder het Volkenbondsverdrag. Doch zijn land wei gerde dit te bekrachtigen. Niet oinjlat het niet accoord ging met de bedoeling, doch wegens binnenlandsche oneenigheid, partijgeschillen, enz. en omdat men meen de, dat hij te ver gegaan was in het op leggen van zijne persoonlijke autoriteit. Practisch gesproken is er dus eigenlijk niets, dat een toetreding van Amerika tot den Volkenbond in den weg behoeft te staan. De bezwaren komen voort uit voor zichtigheid, een soort aarzeling, merkbaar bij de bovendrijvende partij, om het volk van haar continent te mengen in zaken van een ander continent, Europa, van welks zaken het niet voldoende op de hoogte zou zijn. Het is nu voor Amerika niet zoozeer een beginsel-kwestie als wel een wachten op een andere partijsamen stelling en op een verandering in den al- gemeenen gedachtengang van de kiezers. Met Sovjet Rusland ligt de zaak echter anders. Voor Rusland zou een toetreding tot den Volkenbond, een vredesbond, be- teekenen het opgeven van de gedachte aan een wereldrevolutie, welke gedachte tot nog toe de buitenlandsche politiek van de Sovjet Unie heeft beheerscht. Men heeft daar steeds de stelling gehuldigd, dat een communistische staat niet alleen kan staan in een kapitalistische wereld. De communistische staat moet dus de andere wereld veroveren, of de wereld moet den communistischen staat verove ren, de een moet in den ander opgaan. Tot nog toe heeft Rusland niet veel succes gehad. Wel zijn hier en daar communisti sche partijen opgericht, maar daartegen over staat, dat het kapitalisme, in den vorm van de particuliere onderneming zich in Rusland op belangrijke wijze heeft ontwikkeld en zich daar verder uitbreidt. Men vraagt zich af, wat daarvan het einde zal zijn. Het antwoord daarop is niet gemakkelijk te geven. Want het is niet aan te nemen, dat alle vruchten van 0 II J& T I 0 vernikkeld Lucifersdoosje ont- ll H li I I T:""d U bij uwen winkelier li II H I I IX door Inlevering van deze BON met zes ledige LI N C O L- bnsjes, -doozen of -pakjes Wenscht U geen doosje dan ont vangt U de vastgestelde prijzen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 1