M. J. SMINK-BEUKERS R.SMINK%FimüJ.J. BEUKERS STOEL PEDICURE-MANICURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 VAN DEN POLITIEKEN STERRENHEMEL EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31-33 TELEFOON 10441 BINNENLAND BUITENLAND NEDERL. OOST-IN DIÊ FOTOGRAFIE EMSER-PASTILLES SCHAAKRI I Wit: Kc8, Db6, Ta4, Lal, Zwart: Ke5, Tc3, Pd8, Pe3 1. Kc8c7, enz. SPOI Vergissen wij ons niet, dan ligt op den onder grond der regeeringscrisis de blijkbare onwil van een deel van ons volk om het door Minister Van Karnebeek voorgestane verdrag met België te be krachtigen. Men kan 'beter onderling wat ruzie maken dan in onmin komen met vreemden. Er is zelfs een Nationaal-Comité van actie tot wijziging van het verdrag met België opgericht. Dit comité, waarvan de zetel te Utrecht en de secretaris de ingenieur A. A. Mussert te Baam is, heeft in X stellingen zijn beginselverklaring neergelegd, be vattende zijn voornaamste bezwaren. Men meent dat het overwicht en het voordeel te veel aan de Belgische kant ligt. Het min of weer internationa- tiseeren der Schelde gaat dit comité tegen de schreef, het vreest voor den bloei van Antwerpen; in heel het geschrift ligt een geest van wantrouwen ten opzichte van België, zijn regeering en zijn volk. Het comité besluit zijn brochure, welke de be ginselverklaring vergezelt met de opwekking het verdrag niet te bekrachtigen Minister Van Kar nebeek moge zich tot teekening verbonden hebben geacht, de volksvertegenwoordiging is nog vrij om goed. of af te keuren. De behartiging van vreemd Staatsbelang mag niet reiken tot over eigen Staats belang. De ministerieëele crisis 'brengt het Departe ment van Buitenlandsche Zaken ongemerkt heen over den drempel, die door de vrij onverwachte oppositie is ontstaan. Eindelijk is de Tweede Kamer weer bijeen. De tijd drong en men kon niet wachten op het einde van de schier eindelooze regeeringscrisis. Eerst de overeenkomst met de Kon. Paketvaart My. voor het onderhouden der scheepvaartverbin dingen in Ned. Indië' van 1926 tot 1930. De heer Joekes (v. d.) vond de indiening van het thans voorgelegde contract te laat. En met de tariefsver- hooging was hij het niet eens, waarom hij bij amen- spr. den heeren Van der Waerden en Braat in over weging hun voorstellen in te trekken en noodigde hij de regeering uit deze aangelegenheid nog eens te bezien. Na eenige discussies werden een amende ment van Rappard en het voorstel Van der Waer den verworpen, terwijl het amendement op het voorstel Braat werd aangenomen. Maar dat ver droot den heer Braat, die, terwijl de lachsalvo's door de Kamer schalden en de heele Kamer juich te, om schorsing van de beraadslagingen vroeg, in dement voorstelde het tarief niet met 30 pCt., maar verband met de aanneming van het amendement, met 20 pCt. te verhoogen. De heer Cremer (s, d.) Hetgeen de voorzitter dan ook voorstelde. Toen steunde dit voorstel, al moest hij toegeven, dat de Maatschappij zich gedurende de oorlogsjaren lof felijk gedragen heeft. Nadat de heer Boissevain (v, b.) gelegenheid had gevonden, de Kon. paket een pluim op den hoed te steken, kregen we de maidenspeech van minister Welter, die toezegde, dat bij een volgend con tract spoed bij de indiening bij de Kamer zal wor den 'betracht. Van het amendement Joekes wilde de minister niets weten. Immers de voorgestelde 30 pCt. waren reeds een compromis. Ook de heer van Vuuren (r. k.) stelde in het licht, dat het te vrijmoedig van de kamer zou zijn, die 30 pCt. te verminderen, omdat dit percentage een compromis is tusschen de 35 pCt., die de My. vroeg en de 27% PCt-, 'die de regeering bood. En nadat mini- ter Weiter er nog op gewezen had, dat het index cijfer in Indië met 70 pCt. is gestegen, zoodat de tariefsverhooging met 30 pCt. zeer gemotiveerd is te achten, werd het amendement Joekes verwor pen en het wetsontwerp z.h.s, aangenomen. Daarna de Vroedvrouwenschool te Heerlen, veel besproken onderwerp. Nu werd 27.500 gevraagd voor de voltooiing van de school, waarvan het Rijk nu de gebouwen krijgt, waartoe een overeen komst zal worden aangegaan, met de Vereeniging Moederschapszorg, die de school exploiteert. De dames Bakker Nort (v. d.) en de Vries Bruins (s. d.) waren er niet van overtuigd, dat de school, ook na de reorganisatie, goed zal zijn. Het was een ge schiedenis van vergissingen. Daarom stelde laatst genoemde een motie voor, waarin wordt uitge sproken, dat de voorgestelde reorganisatie geen voldoende waarborg voor doelmatige exploitatie biedt en de regeering wordt uitgenoodigd vóór de begrooting 1927 een voorstel te doen voor oprich ting van een rijkskweekschool in het Zuiden. De heer Snoeck Henkemans, erkennende, dat er ve .1 door het onderhavige wetsontwerp wordt verbe terd, ,ging toch met de even genoemde motie -nee. Nadat de heer Boon (v. bhet wetsontwerp be streden had en de heer Schreurer (a. r.) de motie 'had afgekeurd, werd het ontwerp van R. K. zijde verdedigd door mej. Meyer. Zij zette uiteen, dat de opheffing van de school groote sociale schade zou aanrichten, en stopzetting van de opleiding zou be- teekenen Ook minister Kooien legde daarop de nadruk. Spr. wees er op, dat door hem is bereikt, dat de gebouwen aan het Rijk overgaan, dat er 22.000 bezuinigd is en dat in plaats van 80.000 over 1925 67.500 subsidie wordt verstrekt. De motie de Vries Bruins vond de minister bezwaar lijk. De motie werd, nadat zij eerst nog belangrijk verzacht was, verworpen met 47 tegen 35 stemmen en het wetsontwerp met 68 tegen 12 stemmen aan genomen. Toen was het prettig aandoende zomertijddebat aan de beurt, In deze dagen van barre kou en sneeuw, verschafte het ons een welkom glimpje zomerzonne warmte. Er waren n.l. twee wetsont werpen aanhangig, welke alle twee een compro mis beoogden tot stand te brengen tusschen vóór en tegenstanders van zomertijd. Het eene was van den heer Braat (pl. 1.) die zomertijd tusschen 31 Mei en 1 September voorstelde en het andere van den heer Van der Waerden (s.d.) die een vervroeging met 40 minuten in plaats van met 1 uur, wensc'he- Iijk vond. En ten derde was er weer een amende ment op het voorstel-Braat, geconcipieerd door de heeren Van Dijk, Bijleveld, c.s., die den zomertijd wilden invoeren tusschen 10 Mei en 9 October. Eén ding was nogal gelukkig. De geachte heeren afge vaardigden waren blijkbaar tot de ontdekking ge komen, dat ze het vraagstuk zomertijd toch nooit absoluut kunnen oplossen. Dies onthielden zij zich van het tot uit den treure te herhalen der afge zaagde argumenten pro en contra. Men hield zich heel loffelijk bij de ingediende ontwerpen. Zoo vond de 'heer Van Rappard (v. b.) het voorstel van der Waerden te ver gaan. Daarom wenschte hij den termijn, thans in de wet genoemd, te beperken. De heer van Voorst tot Voorst (r. k.) verklaarde, dat men nu eenmaal voor het feit staat, dat de Eerste Kamer den zomertijd wil handhaven. Het voor stel Van der Waerden vond deze spreker onaan nemelijk, in verband met de moeilijkheden met de spoorwegdienstregeling. Het 'beste vond spr. om hier te lande, den midden-Europeeschen tijd in te voeren voor het geheele jaar. Dan zou men aan ver schillende moeilijkheden ontkomen. Daarom gaf volgde een verwarde en rumoerig debat, maar de hoofdzaak was, dat tenslotte, nadat de heer Van Vuuren (r. k.) op stemming over het schorsingsvoor- stel had aangedrongen, dit voorstel met 46 tegen 31 stemmen werd aangenomen. plex van 23 ontwerpen, waarvan er 19 betrek- plex van 23 ontwerpene, waarvan er 19 betrek king hadden op de z.g. plooien, die gladgestreken moesten worden, werd aan de Kamer voorgezet Nu, een tevreden stemming heerschte er niet in de Kamer. De heer Laan (S.'D.A.P.) had allerlei grie ven, o. m. dat de maand- en weeklooners niets krijgen. De aanslag door minister Colijn op de ambtenaren gepleegd, krijgt thans een duurzaam karakter, vond hij. De heer Kuyper (r.k.) wenschte een betere loonregeling voor rijkswerklieden, spe ciaal in gemeenten der 3e klasse. De heer Ketelaar (v. d.) nam het op voor de onderwijzers, leeraren en kantonrechters, terwijl de heer Bulten (r.k.) ver klaarde, dat er meer geld noodig was om de onbil lijkheden in de salarisregeling weg te nemen en dat dit geld z.i. wel te vinden zou zijn. De heer Dres- selhuys vond de salarisregeling der ambtenaren ab soluut niet behoorlijk. En vooral de leden der rechterlijke macht waren te laag gesalarieerd. Zelfs diende 'deze spr. een amendement in, tot verhoo ging van eenige salarissen, maar daar de algemeene stemming in de Kamer tegen dit amendement was, trok hij het weer in. Minister Colijn kwam ook tegen dit amendement op, evenals minister Schok- king, omdat 'het niet aanging, de salarissen van één groep te verhoogen, terwijl dit voor de andere ambtenaren niet het geval zou zijn. En het eind van het liedje was, 'dat alle ontwerpen z.h.s. wer den aangenomen. Een groot aantal andere wetsontwerpen, o.a. wij ziging van art. 16 van het Volkenbondsverdrag, her ziening van de faillissementswet, enz. werden voorts nog goedgekeurd'. Waar zou nu een weekoverzicht anders mee be ginnen, dan metde crisis. De oorspronke lijke zending van dr. J, Th. de Visser, n.l. de vor ming van een parlementair kabinet, is mislukt. En de formateur vroeg ontheffing van de opdracht. Waarop H. M. hem een nieuwe opdracht verleen de, n.l. tot vorming van een kabinet, zonder meer. Op het oogenblik zijn de besprekingen nog in vol len gang, zoodat er nog niets van te zeggen is, of dr. de Visser zal slagen of niet. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat hij, het voorbeeld van den heer Cort van der Linden volgend, een extra parlementair kabinet zou kunnen vormen, dat door zijn samenstelling het vertrouwen der rechtsche partijen, en wellicht ook van een partij ter linker zijde, zou genieten. Doch men geeft er zich reken schap van, dat ook hierbij alles afhangt van den steun der R. K. Een minderheidskabinet, steu nende op de groote Protestantsche partijen in de Kamer acht men onwaarschijnlijk. In breede kringen van rijksambtenaren en werk lieden heerscht ontevredenheid, omdat de door de Tweede Kamer aangenomen wijzigingen van het Bezoldigingsbesluit voor hen, die gerekend hadden op een uitkeering, los van het bezoldigingsbesluit, een teleurstelling opleverden. Volgens de voorge stelde nieuwe regeling krijgen de maand, en week looners niets. Ook de Rijkswerklieden ontvangen niets. In arbeiderskringen wordt de positie van het lagere personeel ongunstig geacht en is men van meening dat het levenspeil der ambtenaren bene den een redelijk minimum blijft. Een bekend Nederlander heeft dezer dagen nieu wen luister aan onzen goeden naam in het buiten land bijgezet. Prof. Mr. J. A. van Hamel, directeur van de juridische afdeeling van den Volkenbond, werd door den Volkenbondsraad benoemd tot Vol kenbondscommissaris te Danzig. Deze functie is een zeer belangrijke. Danzig is bij het verdrag van Ver sailles een vrije stad gemaakt, geplaatst onder de garantie van den Volkenbond, welke er zich laat vertegenwoordigen door een Hooge Commissaris, die in overeenstemming met 't wetgevende lichaam heeft te werken. De Hooge commissaris heeft als speciale taak, in eerste instantie te beslissen over I alle geschillen tusschen Polen en de Vrije stad Danzig, aangaande het vredesverdrag of aangegane overeenkomsten. Een hoogst belangrijke taak dus. De benoeming is dus wel een blijk van groot ver trouwen in den heer Van Hamel. Mr. Van Hamel is de oudste zoon van wijlen den bekenden hoog leeraar in het'strafrecht. In de Brusselsche Bankaffaire is uitspraak ge daan. En tot groote verbazing ,,van wie het aan schouwden" werden de beide „directeuren" vrij gesproken. De verduistering kon niet bewezen wor den. En van de valschheid in geschrifte (aanbren gen van wijzigingen in een creditboek) werden zij vrijgesproken. En dat, waar het O.M. verklaarde, dat de heeren toch meer dan een millioen verduis terd hadden. Voor leeken is zoo iets onbegrijpe lijk, maar wanneer men ziet hoe vaak eene dag vaarding of instructie in elkaar is gezet wordt menig ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak duidelijker. Het botert nog niet best in onze nijverheid. Uit de mededeelingen van het Bureau voor de Statistiek over het 3de kwartaal 1925 blijkt, dat weliswaar verschillende verschijnselen er op wezen, dat zich in een aantal bedrijfstakken verlevendiging voor deed, maar dat toch weer voor een groot deel der nijverheid de tijden nog altijd ver van gunstig .va ren, waarvan de oorzaak in de eerste plaats gezoctit moet worden in de toestanden buiten de grenzen. Veel werk was slechts te krijgen tegen onbevre digende of zelfs slechts prijzen. Menigmaal achtte men in de werkgeverskringen den bedrijfstoestand achteruitgegaan ten opzichte van verleden jaar. Men acht den laatsten tijd meer en meer de eisch tot het voeren van een welvaartspolitiek op den voorgrond getreden. De netelige Mosoelkwestie is door den Volken- bondsraad behandeld en de uitspraak luidt in dien zin, dat het vilajet Mosoel aan het koninkrijk Irak zou worden toegewezen. Het Engelsche mandaat over Irak zou voor den duur van 25 jaar worden verlengd. Aan deze beslissing zou de voorwaarde van het sluiten van economische en handelsver- drage n tusschen Turkye en Irak worden vastge knoopt. De Britsche regeering was hiertoe ge neigd. Maar Turkye kan aan deze beslissing haar goedkeuring niet hechten. Zoodat het pleit waar schijnlijk nog in lang niet beslist is. De Engelsche Minister van marine is krachtig aan het bezuinigen. Niet minder dan drie marinewer ven werden gesloten, hetgeen een bezuiniging me de brengt van ruim 12 millioen gulden per jaar. De protectie van de Engelsche industrie zal niet uitgestrekt worden tot de ijzer- en staalindustrie, die daartoe een verzoek had gedaan. De econo mische commissie uit het kabinet, die de zaak on derzocht, is van meening, dat een industrie, als de onderhavige, die het grootste deel van de grond stoffen der meest verbruikende industrieën levert, geen douanebescherming noodig heeft. Al weer crisis in Frankrijk. Nu is de kersversche Minister van Financiën, Loucheur, weer afgetre den, daar de financieele commissie zijn voorstel len niet onderschreef en er dus geen voldoende sa menwerking bestond betreffende de plannen voor het herstel van het begrootingsevenwicht en de in stelling van de amortisatiekas. Van sommige zijde hoort men de veronderstelling uiten, dat Caillaux weer in het kabinet zal opgenomen worden. Dat de toestand in Frankrijk door het gebrek aan sa menwerking echter zeer ernstig is, 'blijkt o. a., uit een fel artikel van de Matin, waarin wordt betoogd, dat thans het oogenblik is gekomen voor een „Union Sacrée". Frankrijk, aldus de M., heeft steeds in ernstige uren een leider gevonden, die in staat was het land te redden. Het vaderland is nu in gevaar, gaat het blad voort', afgevaardigden, ver_ zamelt al Uw moed, haast U, U aan te sluiten bij een partij, waartoe de meest energieken uit den lande behooren. Benoemt een comité van openbaar welzijn, met volle macht, doch ook met volle ver antwoordelijkheid. Belast dit comité met de behar tiging van Frankrijk's belangen, met de opdracht te overwinnen.... of te sterven. Frankrijk heeft ge noeg van gepraat en onverantwoordelijken. Goed gebruld, Fransche leeuw, zou men kunnen zeggen. Lut'her heeft bedankt voor de opdracht tot vor ming van een kabinet, aangezien hij vreesde niet te zullen slagen, in verband met den tegenstand dien zijn persoon bij de socialisten ondervindt. Daarna vond president Hindenburg den oud-Minister dr. Koch (democraat) bereid een Ministerie te vor men op basis van de groote coalitie. Het door dr. Koch opgestelde arbeidsprogram werd door de leiders der rijksdagfracties van de Duitsche Volks partij, Beiersche Volkspartij, centrum, democraten en sociaal democraten onderzocht, terwijl verschil lende onderhandelingen werden gevoerd. Reeds eergisteren bleék, dat Koch's pogingen niet zouden slagen. Behalve de Mosoelkwestie heeft de Volkenbonds raad ook het Grieksch-Bulgaarsche geschil berecht. Daarbij wordt Griekenland veroordeeld tot 30 mil lioen leva schadevergoeding. Verder werd reorga nisatie van de grenswacht aanbevolen alsmede de benoeming van een verzoeningscommissie ter rege ling van toekomstige grensincidenten. Aanvankelijk werd gemeld dat beide landen de uitspraak aan vaardden, maar later kwam het bericht, dat Grie kenland toch de schadeloosstelling te hoog vond en daarom vermindering verzocht of verlenging van den termijn, waarin zij betaald moet worden. 5. BEVOLKING LEVENSWIJZE. In aansluiting aan ons vorig opstel over den In- landschen volksaard, moeten wij nog een aanvul ling geven. Wat daar vermeld is betrof in hoofdzaak de in landsche arbeiders-bevolking, d.w.z. dat deel der bevolking, waarmede de Europeaan die niet als bestuursambtenaar werkzaam is bijna uitslui tend in aanraking komt. Boven dit deel der bevolking staat echter een kleine klasse van hooger ontwikkelden, aan wie men zeker andere eigenschappen mag toekennen. De inlander van hooge geboorte op Java, de vorstentelgen, 'de regenten-families e. d„ kenmer ken zich in de eerste plaats door groote vorme lijkheid en beschaafde manieren, tegenwoordig grootendeels ook door goede wetenschappelijke opleiding en daardoor vaak ook door een hoog plichtsbesef .zoodat ongetwijfeld een aantal in landsche bestuursambtenaren in hoog aanzien staat bij onze regeering. Ook verscheidene andere inlandsche ontwikkel den: artsen, onderwijzers en tegenwoordig ook rechtskundigen en officieren, staan zeer goed aan geschreven. Buiten Java zijn deze ontwikkelden veel gerin ger in aantal. Er zijn ook daar Sultansgeslachten, waar men de zoons een Europeesche opvoeding doet geven, maar daartegenover staan andere, bij wie van een dergelijke vooruitgang nog weinig te bespeuren valt, zoodat de vorstenzoon zich nau welijks onderscheidt van den minsten onderdaan En nu „de levenswijze". Wij spraken reeds over de meerdere of mindere behoeften van 'den inlander en komen nu van zelf tot zijn levenswijze, d.w.z, voeding, kleeding en woning. Wat voeding betreft is hoofdzaak „rijst"; 's mor gens rijst, 's middags rijst, 's avonds rijst! In het Oosten van den Archipel treedt ook sago op den voorgrond. Verder hier te lande bij name min der bekend wordt Ketellah gebruikt. Toch is deze wortel de grondstof voor de hier wél be kende tapioca en voor vele biscuits. Als toespijs bij de rijst worden verschillende kruiden gebruikt, verder visch en garnalen versch of gedroogd en een enkele maal kip en karbouwen- of geitenvleesch. Vruchten, vooral pisang, worden veel gebruikt, terwijl de klapper- noot soms het vruchtvleesch, maar vooral de olie een onontbeerlijk deel van het rijstmaal uitmaakt. De 'kleeding vertoont nog al eenige verscheiden heid, in zoover, dat bijv. de Papoea meestal spier naakt loopt, tenzij men hals-, oor- of armsieraden als kleedingstukken wil aanmerken, terwijl de Dajaks (de mannen) volstaan met een heupdoek, die in een lange slip naar voren afhangt en met eenhoofddoek, die 'het hoofd meer omwindt dan dekt. Maleiers en Javanen dragen meestal een korte broek en veelal een baadje. De Javaan tooit zich verder met een heupdoek over de broek en met een veelal zeer sierlijk gevouwen hoofddoek over het hoofd. De vrouwen dragen overal de sarong, hoewel de lengte van dit kleedingstuk zeer verschilt, zoodat deze bij de Dajaks slechts even over de knieën rijkt, op Java tot aan de enkels en o. a, aan het Koeteische hof over den grond sleept. Het boven lijf is soms naakt, zooals bijv. op Bali, doch meestal draagt de vrouw een baadje, dat ook weer zeer verschillend van lengte is. Op Java is verder het gebruik van de slendang vrij algemeen. Dit is een los over den schouder hangende lange, smalle doek, die behalve als sieraad ook gebruikt wordt ter on dersteuning van lasten, o.a. voor het dragen van I kinderen. Sieraden worden veel gebruikt; gouden borstspelden en haarnaalden zijn bij de vrouwen in hooge eer, terwijl oorringen van zilver of ander metaal onder de minder ontwikkelde stammen veel vuldig voorkomen. Men springt daarmee zoo kwis tig om dat een aanzienlijk metaalgewicht bereikt wordt, met het gevolg dat de oorlellen gerekt worden tot zij op den schouder reiken.... tenzij zij reeds vóór ze zoover zijn, zijn doorgescheurd. Kleine kinderen loopen vrij algemeen ongekleed rond, tenzij met een metalen plaatje voor het schaamdeel, het plaatje hangende aan een koordje om de heupen. Voetbekleeding is onder het ge wone volk niet gebruikelijk, behalve bij enkele „heertjes" op Java, die Europeesch schoeisel dra gen. Als bijzonderheid willen wij nog vermelden, dat de Soendanees de man wel te verstaan als hij voor zijn plezier uit is, gaarne met een Euro peesche damesparasol wandelt.om niet te ver. branden. Wij bespraken hier de kleeding van den gewo nen man. De inlandsche bestuurders (vorsten, regenten e. d.) dragen den langen broek met 'heup doek of sarong er 'boven, waarin gewoonlijk een fraai versierd wapen is gestoken. Verder meestal een zwart zijden jas en verschillend gevormde hoofddeksels, meer of minder hoog, doch alle zon der rand, en meer of minder met goud versierd. Fraaie sandalen behooren bij de Meeding dezer lieden, terwijl zij zich in het openbaar steeds ver- toonen, gevolgd door een pajong-drager. De grootte en kleur van deze pajong of parasol geeft op Java 1 den rang aan van hem, die er door beschaduwd j wordt. Nog even moet vermeld worden, dat oók het tatoeëeren in sommige streken van Indië gebrui- j kelijk is, vooral op armen en beenen. Zoo ontmoet. ten wij de vrouw van een Dajakscbe radja, die o.a. keurige „mitainas" op de handen getatoeëerd had. Wij komen nu tot de huisvesting, j In 'hoofdzaak kunnen wij onderscheiden drie i woning-vormen, n.l. de paalwoning, de woning op den vlakken grond en de drijvende of vlot-woning. De paalwoning is behalve op Java, Bali en Lombok het vrijwel algemeen voorkomende type, hoewel ook in den vorm veel verscheidenheid voorkomt. De algemeenheid zal wel het gevolg zijn van de drie volgende voordeelen: langs de rivieren en langs de zee, waarborgen ze ook bij hoogen waterstand, dat de bewoners geen last van dit element hebben; op maagdelijk ter. rein, waar dus pas het bosch gekapt is en de grond nog zeer vochtig is, kan de wind onder het huis spelen en den bodem doen drogen; zij geven een zekere mate van veiligheid tegen mensch en dier. Zooals gezegd, wijken de vormen onderling veel van elkaar af, In de eerste plaats de paalhoogte, die boven den grond gemeten tot den vloer, van een halven meter tot 6 meters en meer (bij de Dajak-woningen) uiteenloopt. Ook de grootte der huizen is zeer verschillend en loopt uiteen van de gewone één-gezins-woning tot de stamwoning, waarin soms 600 menschen bijeen huizen. Door fraaien vorm munten vooral uit de Menang. kabau-huizen op Sumatra, De nok steekt aan voor- en achterzijde ver buiten de gevelvlakken uit en is aan beide zijden omhoog gebogen, terwijl de topgevels schuin omhoog gaan en rijk met snij werk versierd zijn. Ook de Dajaks brengen aan de nokemden en aan de toppen van de windborden der eindgevels snijwerk aan. Het tweede soort woningen, de op den beganen grond gebouwde huizen, zijn wel is waar in Indië minder verspreid, maar daar zij de gebruikelijke vorm op Java en ook op Bali en Lombok zijn, waar verreweg het grootste aantal ingeze tenen woont, is toch hun aantal overwegend. Het zijn in het algemeen één-gezins woningen, die wederom als gevolg der dichte bevolking, voor al in de steden slechts op kleine erven zijn ge bouwd. Het derde model, de vlotwoningen, komen uit den aard der zaak voor op enkele rivieren en wel in hoofdzaak de Palembang-rivier en de Moesi op Sumatra en op de groote stroomen van Borneo, allen rivieren met sterk schommelenden waterstand. De huizen worden gebouwd op een vlot of raket van enkele reuzenstammen gemaakt, welk vlot met een zwaren rottan-ka'bel aan den oever ligt ge meerd. Stijgt het water na zwaren regenval, dan gaat het vlot mee omhoog en den bewoners deert het water niettenzij de kabel breekt. Een tweede voordeel van deze huizen is, dat zij in zoover zeer 'hygiënisch zijn, dat men alle huisvuil afdoend kwijt raakt, terwijl men gemakkelijk zijn boot bestijgt en verlaat, een voordeel van te groo- ter beteekenis, wijl juist op deze rivieren bijna alle verkeer te water plaats 'heeft. Over de samenstelling der huizen, de bouw materialen, hopen wij in een afzonderlijk hoofd stuk te spreken. Het eerste Decembernummer van „Focus" brengt een aantal fraaie platen naar bekroonde foto's in één der laatste prijsvragen. Verder is er nog een prachtig fragment van de Abdij te Middelburg en nog veel meer moois. In het hoofdartikel „Mooie Sneeuwfoto's en, hoe die te maken" geeft de redacteur allerlei opmer kingen van foto-technischen en aesthetischen aard. Pinakryptol geel is de titel van een artikel, door Tuinzing, waarin besproken worden de eigen schappen van dit nieuwe middel, dat mogelijk maakt fotografische platen bij helder geel licht te ontwikkelen. Een artikel brengt mededeeling over vervaardi ging van directe positieven van L. E. G. v. Ewijk, het afdoende middel tegen HOEST, VER KOUDHEID en alle aandoeningen der slijmvliezen. Prijs per alum, kokerktje 32 ct. j waarvoor in Engeland patent Beginnershoekje houdt zich b kelijke winteronderwerp: Het I platen. In de humoristische rubri voor over het in ontwikkelde zilver. De schrijver vertelt zilver, dat in zijn buffetlaadj j rubriek „Geïllustreerde Criti dige foto's, getitelt „Oud Ke' duw" en „Ganzentrio" opbo Oplossingen, bijdragen, enj Schaakredaoteur van dit bl j 23, BloemendaaL EINDSPELSTUDI J. G. CAMP1 Wit aan zet, Stand der stukken: Wit: Kb5, Lg5, a4, b2, b6, Zwart: Kfl, b7, d5, d6, g3, TOURNOOI TE Twaalfde ronde: de afgeb schukYates werd remise. Een en twintigste ronde: Remise werden de pari RomanofskiBogoljuboff, G RétiTorre. Voorts won Spielmann van Rubinstein, Ta witsch, Löwenfisch van G Bogatirtschuk en Werlinsl Capablanca was vrij. Eindstand. Eerste prijs:: E punt; 2e prijs: dr. Em. Laske J. R. Capablanca, 13punl shall, 12% punt; 5e en 6 C. Torre en dr. S. Tartakow 7e en 8e prijs gedeeld do< Richard Réti, beiden 11% Pl deeld door I, Genefski en 10% punt; 11e prijs Bogatirt: Voorts behaalden Rud Spi Ien Werlinsky 9% punt; Löwe nowitsch 8% punt; Yates Samisch 6% punt; Chotimirs rioff 4% punt. Beroemde m [mann (41 jaar) en Rubinstein [naar huis! Spielmann was pri internationale meestertoumo [der sterkste spelers van dei Ihson b.v. in 1907 den eerst Weelde in 1909, te Petersburg isten prijs; won b.v, de tournc jtiaan (1912) en Plstyan (1912) OPLOSSING PROB1 (G. BRO< Stand der stukken; g. Goede oplossing ontvange F. Erlings, te Bloemendaal Schoten. VOETB. De uitslagen der op Zone speelde wedstrijden luiden i BloemendaalZandvoort D. W.S.Hollandia D. E. C—W. F. C. SchotenW estFrisia Voor 20 December is vastj HollandiaBloemendaal. West—Frisia—W. F. C. Alcmaria VictrixD. E. C ZandvoortK, F. C. Schoten—D W. S. I De eenige wedstrijd, die niet doorging wegens onbe: lerrein, was dus K.F.C.A Dat Bloemendaal niet vai Reeft, is niet te wijten aan di Be Zandvoortploeg. Integenc lende elftallen heeft het mee Aen, Dat dit mogelijk was, fla* meer ^an eréerlijk lakse BJloemendaal-spelers, de go< ^Reijk en Kopjes Nieman niet ^Pullen niet te veel meer va; éen alleen, dat het geestdrift ^■oorters weldadig aandeed. Je te winnen. Elk gemis a* Run prettig enthousiasme vc R de ontmoeting in een rui Rat trouwens bij een leidinj geeft onmogelijk is. Blij R>o spelen, dan behoeven ze <*atie te koesteren. Fijne pu: R-Uen male, en tevergeefs Rfachtige en gevaarlijke aa

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 2