ZOON TWEEDE BLAD SLAG Tel. 10131 HTING JL JR. ANDEL ENDAAL &CIET No. 50 Bet Bloeraendaalsch Weekblad ZATERDAG 19 DECEMBER 1925. oorterstraat 50 ev/eg 8, Tel. 22387 iENDAAL ESSEX R WERK AN'T LAND afelstellen /ertrekken »rtjes RAADSVERSLAG van Donderdag 17 December 1925 :OON 22012 'EGEN CON- ^DT ALLEEN ilSCHE- EN RD, WIER >1 ALS DE BEZITTEN. 20 cent per K.G. it 50 ct. per pond IZN., TEL. 15429 Motorrijwielen :iX8 Automobielen i Onderhoud ve go6d en vlug, ook ijk uitgevoerd door 39, Bloemendaal A Verwulft 5 Op de portieren ston- >tels, welke zij vertegen- Commercial House en al was het fijne hoteli ouderij. die veel te veel schitte- ;rfletste kleeren droegen, 'ust van de belangstelling, Zij deden echter alsof ingen, maar tegelijK lie- nd rondgaan. Zij begon- ;en onderwerp dat altijd ïd van den honger," zei iden kleerenkoffer over- egenaan gaan zitten. De g zich om hem heen 'e igen kakelend en giche- oe Jimmy?" „Wou Ji®" hebben?" Maar Jiniiï'V aar om zich door zulke e laten houden, iselijk van jullie. Dat ik ok wel." ïu hun aandacht op de» ft dezen keer eens niet len laatsten keer was t ikelijk." ils 'n laadstok," zei een meteen een paar dans stuk van een liedje neu- (Wordt vervolgd)- Aanwezig alle leden. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent te 10.15 uur voonn. de ver gadering. Als le punt der agenda komt in behandeling het verzoek van J. G. van Schaik om afwijking toe te staan van eene bepaling der bouwverordening bij den bouw van drie huizen op den driehoek langs de Delft bij het viaduct in de lijn HaarlemOver- veen. De heer De Roo van Alderwerelt herinnert aan twee weigeringen ten aanzien van denzelfden grond door den Raad uitgesproken en hij acht het on billijk nu vergunning te geven. De heeren Prinsenberg en De Waal Maleüjt her inneren er aan dat er genoeg lucht en licht over blijft. De gevraagde ontheffing wordt met 10 tegen 5 stemmen verleend. Alvorens met punt 2, de gemeentebegrooting voor 1925 wordt begonnen, herinnert de voorzitter aan gulden woorden van den heer De Waal Ma- lefijt bij de vorige begrooting geuit, dat de 'debat ten bij begrootingen soms aan veldslagen doem den ken, doch dat er meestal weinig veranderd wordt in de door B. en W. voorgelegde cijfersJfij geeft de leden in overweging kortheid te betrachten. Luden: Die woorden golden alleen voor 1924. De algetneene beschouwingen worden geopend. De heer Schulz acht het begrootingsdebat de juiste gelegenheid om naar buiten te brengen de motieven waarom wij hiervoor en daar tegen zijn. Allereerst klaagt hij er over dat de begrooting als altijd weer veel te laat is rondgezonden. Reeds in het voorjaar wordt het percentage van de te heffen inkomsten belasting vastgesteld, zoodat men dan reeds ongeveer weet wat men uit kan geven. Verder de finantieele toestand. Deze blijft zich gunstig ontwikkelen. Het batig saldo van 1924 groot/ 500000.is tot 679000 aangegroeid. Er zou reden zijn te pleiten voor belastingverlaging, overwegende dat 3 pCt. van de plaatselijke inko mens pl.m. 750.000 op zal leveren, dat door Con versie van leeningen besparing is te wachten en 3 a 4 ton uit de Zeeweg-geschiedenis. Toch heeft de finantieele commissie, waarvan spr. lid is, met het oog op de onzekere factor der annexatie geen plan tot belastingverlaging geopperd. Spr. zelf ech ter wil pleiten voor verhooging van den aftrek voor elk kind v3n 50 op 100 om de groote gezinnen tegemoet te komen. Dan de exploitatie der gemeentegronden. De uit komsten daarvan zijn onbekend: doch het publiek heeft het recht om te kunnen nagaan of de cam pagne hier gevoerd tegen de gemeente-exploitatie van gronden juist is geweest. Wat de posten betreft, ze toonen niet een geest van initiatief. Behalve wat de behandeling der werkloozenzorg betreft gaat alles in het oude gareel, doch die verandering is het gevolg van een raadsmotie. Van een Volksbadhuis, een school bioscoop, de Raadhuis-questie geen spoor. In zake het gemeente-personeel laat men zelfs bet oude personeel, dat men in vasten dienst noo- dig heeft, in lossen dienst en noemt ze los-vast. Dan is er de rioleering. Ze is verouderd, deugt niet, maar 'n goede - oplossing is niet door partieele verbetering te verkrijgen, men make een overzichtelijk plan te verdeelen over 5, 10, des noods 15 jaren. Ten slotte wenscht spr. iets te zeggen over de verhoudingen in den Raad. Voor eene goede verhouding is het noodig, dat de leden der vrij talrijke Vrijheidsbond-fractie zitting ne men in de commissiën die daartoe zoo mogelijk moeten worden gereorganiseerd. De heer Kremer (blijkbaar sprekend als woordvoerder van deze fractie) spreekt allereerst een woord van lof uit over den toestand der gemeente. De belastingen zijn laag. Het onderwijs is spreekwoordelijk goed. De voornaamste wegen zijn op één uitzondering na in orde, het personeel van raadhuis, politie en brandweer doen hun best. Een afzonderlijk woord van hulde brengt spr. aan de politie voor haar on- ngs gebleken werkkracht en ijver. Toch moet hem hij alle lof jegens B. en W. van het hart, dat hij het systeem van Wethouder Laan: „Wat er ook „gebeure, nooit hooger dan 3 pCt. plaatselijke be lasting" hem onjuist voorkomt: het noodige moet gebeuren, ook al zou daarmee de 3 pCt. over schreden worden. De le vraag is: wat is noodig en dan doen we roet 1j2 pCt. wonderen. Weth. Laan: De tering moet naar de nering ge zet worden. Kremer: De tering naar de nering zetten is best, maar als de nering niet deugt, loopen de klanten weg. De heer Van Kessel sluit zich bij den heer Kre mer aan in lof voor het dag. bestuur; maar hij heeft een heel lijstje van wenschen die raadsleden op perden, waaraan nooit eenig gevolg gegeven is. We weten niet hoe het staat met de financiering der gemeentegronden, met de verzekering der po litiemannen tegen ongevallen, dan de tramquaes- tie. B. en W. laten alles te veel zooals 't is: 't gneit verschillende raadsleden, dat wat ze naar voren brengen door B. en W. niet' in bewerking genomen wordt. De heer Kremer brengt den heer Schulz nog dank voor zijn voorstel tot reorganisatie der commissies: als wijziging mogelijk is,werken wij gaarne mee. De Voorzitter als hoofd der politie sprekend, wentelt de lof op de politie af op het personeel, at uitstekend is en goed werkt. Weth. Laan. De lof van den heer Van Kessel vind 1 mooi, 't is alleen maar jammer, dat hij den dom per er op zet; naar zijn lijst ben ik eng benieuwd. e tramquastie is bij den minister aanhangig ge maakt; bereiken wij langs dien weg niets dan moet er een vluchtheuvel komen. De begrooting is te laat '"gediend, maar men vergete niet dat dit jaar de nieuwe nog pas bestaande commissiën geraadpleegd moesten worden. Volgendjaar zal er op gelet wor den. Medewerking aan een nieuwen raadhuisbouw is van spr. niet te wachten, dit zou aan rente en af lossing 100.000 'sjaars kosten. Wat rioleering betreft, deze is voor zooveel noo dig aanwezig, er staat met regen hier en daar een plas, maar dat staat op den Nieuwendijk ook. Het meest afdoende is een septic-tank. Kremer: Ik heb al 7 putten in mijn tuin. Weth. Laan: Mijnheer Kremer, heeft al zeven putten, en één tank is voldoende. Het leggen der riolen in de wegen is hier moeilijk, we moeten vaak door groote bulten heen graven. Wat de financiën betreft, die staan er goed voor; ik acht het voor Bloemendaal van groot belang lage belastingen te houden. Er wordt geleidelijk veel aan wegenonderiioud gedaan. Maar de kwaal is de heeren willen alles in eens, de heeren moeten meer geduld hebben (algemeene hilariteit). Naar mijn idee komen we op een glibberig pad als we niet een vast percentage stellen. Om onze ge meente mooi op peil te kunnen houden moeten we met plaatsen als Heemstede, Baarn, Wassenaar en zoo concurreeren. Ons (spaar)potje is veel kleiner dan 7 ton, we hebben een groot gedeelte weer aan ons zelf geleend, omdat we 't anders van buiten hadden moeten leenen. En dan wordt maar altijd vergeten, dat we ruim 3 millioen schuld hebben. We behoeven maar 20 van onze hoogstaangeslagenen kwijt te raken of het belastingpercentage komt van 3 op 5 of 6 pCt. Men wil den Zijlweg geheel vernieuwen, ik vind het best als de 'heeren het zoo bepalen maar het kost 70.000; daaraan, aan een nieuw Raad huis, een badhuis en aan de rioleering zijn we ons potje meer dan kwijt. Ik blijf op mijn standpunt: geen verhooging van belasting. Weth. Van Nederhasselt zijnerzijds van antwoord dienende op de algemeene beschouwingen door de leden gevoerd zegt: Op mijn terrein ligt de behan deling der zak-n: het personeel (vroeger) van de reiniging en 't badhuis. Ik ben nog altijd de min derheid in B. en W. die deze menschen eene vaste aanstelling wil geven. Voor het (douche)badhuis wil ik een memorie-post op de begrooting hebben. Overigens ben ik van oordeel, dat een gemeente als Bloemendaal zich niet respecteert door geen beter raadhuis te stichten. De heer Kremer repliceert: De joviale en meteen gocheme manier, waarmee mijnheer Laan ant woordt, daar ben ik niet van thuis; het is of ik met een zekere wellust zou gezegd hebben: geef maar uit. Ik wil, dat men doet wat noodig is en niet met pokken en mazelen al maar beperkt tot een vooraf bepaalde grens. De heer Hogenbirk vraagt aan Weth. Laan hoe 't staat met 't grondbedrijf. Is er winst gemaakt? Hoeveel? Is er schuld mee afgelost? In zake de belasting staat spr. geheel aan de zijde van den heer Laan; een limiet bijv 3 procent is noodig. Verder wil spr. opnieuw vastleggen, dat getracht moet worden in onze gemeente alom het natuur schoon te behouden, met bosschen en wandelpar ken blijve Bloemendaal een landelijke gemeente. De heer Schulz verklaart zich bevredigd wat de tijd van indiening der begrooting betreft. Niet wat betreft de grondverkoop. Het publiek moet weten, dat het gemeentebestuur niet zoo stom is geweest als men hem heeft willen wijs maken. Wat het Raadhuis betreft de heer Laan is blijk baar de minderheid in B. en W„ het vorige jaar hebben we een post daarvoor op de begrooting gehad. Onze gemeente is zoodanig gegroeid, dat geen enkele localiteit in 't raadhuis meer in de behoefte voorziet. Wat de rioleering betreft, wij als raadsleden heb ben een overzicht noodig; we moeten het geheel, het stelsel kunnen overzien, het moet niet voor komen, als in het Kinheimpark dat aansluiting aan de rioleering op Hartenlust onmogelijk bleek. Spr. vindt het jammer, dat de heer Laan de 3 millioen schuld op 't tapijt bracht, er zijn produc tieve schulden b.v. voor woningbouw, gas, water leiding waarvoor men z'n rente terugkrijgt, 't pu bliek krijgt aldus een verkeerde voorstelling. Spr. heeft geen antwoord ontvangen op zijn ver zoek het bedrag voor 'kinderaftrek te verhoogen. In zake de losvaste werklieden had de heer Laan vroeger geen bezwaar tegen een vaste aanstelling. Overigens is spr. van oordeel dat deze zaak niet hoort in de commissie van georganiseerd overleg, deze behandelt alleen de arbeidsvoorwaarden, niet de aanstelling. In zake het Volksbadhuis is spr. voorloopig be vredigd, over de schoolbioscoop 'heeft hij niets gehoord. Hierop neemt de heer Luden het woord, hij sluit zich aan bij wat de heer Hogenbirk heeft gezegd; maar wil in zake de kinderaftrek zeggen daarop volstrekt niet geprepareerd te zijn en dus niet van plan te wezen er over in beschouwingen te treden. Weth. Laan antwoordt den heer Hogenbirk, dat hard gewerkt wordt in die richting vooral in over leg met belanghebbenden. (Stemmen: Bravo). Overigens blijft no. 1 zuinigheid. In den tijd dat de heer Van Stolk lid van den Raad was zeide deze: iedere raadsvergadering kost een ton. Het zou me verschrikkelijk spijten als de wenken van den heer Kremer (de heer Kremer los-vast-geër- gerd: Ach, schei toch uit!)De heer Laan scheidt inderdaad uit en acht verhooging van den kinderaftrek niet urgent; de minder gesitueerden met 1000.belastingvrij voor le levensonder houd, royaal behandeld in 't onderwijs, hebben 't hier niet zoo slecht. De grondverkoopen hebben een winstsaldo ge geven van 27053.35, wat met dit bedrag is te doen zal met de financieele commissie worden over legd. Als de heer Schulz nu weer het woord vraagt verzoekt de Voorzitter hem 't kort te maken. Schulz. Mijnheer de Voorzitter, die zaak van de kinderaftrek is al oud, eigenlijk heeft de Raad vroeger reeds in mijn geest beslist, het ging nu alleen maar om de vraag of wij op de gewijzigde verordening Koninklijke goedkeuring konden krij gen, Dat 't hier voor minder gesitueerden zoo bui tengewoon is kan spr. niet toegeven; voor inko mens onder 2GpO is de belasting hier gelijk die in Amsterdam in verband met 't stelsel van progressie. De Voorzitter zegt toe deze zaak bij dag. bestuur en financeiele commissie en in de volgende raads vergadering ter tafel te zullen brengen. Nadat Weth. Van Nederhasselt beloofde de schoolbioscoop ter sprake te zullen brengen in de onderwijs commissie, worden de algemeene be schouwingen gesloten. De begrooting van uitgaven wordt nu post voor post behandeld tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 890.000 (bevolkingscijfer per 1 Januari 1925: 12589 zielen, of bijna 80.per ziel). Bij de gewone diensten wordt de post verwarming op voorstel van den heer Van Kessel in verband met de gedaalde brandstofprijzen met ƒ1100 vermin dert. Een kleine verhooging van den post fotografisch archief tot 500.ging er niet door zonder dis cussie; de heeren Van Kessel, De Waal Maleüjt en de Voorzitter namen het warm voor het archief op. Bij post 30. Kosten huistelefoon zeide de heer Schulz dat men te gemakkelijk toegaf aan den drang van ambtenaren (om het hun gemakkelijk te maken). De heer Hogenbirk: neen, dat is allemaal bespa ring van tijdverlies en dus van kosten. •Dé post blijft gehandhaafd. Bij post 33 uiten de heeren Van Kessel en Schnlz het verlangen dat bet raadhuispersoneel alle, (ook spoedjwerk aan de kiezerslijst verricht; in verband hiermee wordt de post van 100.op 1.terug gebracht. De post 44, rechtskundige adviezen wordt van 1500 op 1000.teruggebracht. De heer Schulz vraagt aanteekening dat hij tegen de post van 3500.voor kosten uitbreidings plannen is, hij acht wat nu gebeurt, uitbreidings plannen maken die later misschien weer gewijzigd moeten worden in verband met gewestelijke plan nen, monnikenwerk. De heer Luden is dit wel ten deele met hem eens, maar acht de Raad aan een eenmaal genomen beslissing gebonden. De heer Prinsenberg wijst er op, dat ook andere gemeenten (Heemstede en Haarlem b.v.) voor aan sluiting van wegen wachten op onze plannen, ook is 't noodig dat wij plannen gereed hebben in ver band met inkomende bouwaanvragen. Bij post 48 vraagt de heer Nuyens hoe het staat met de ongevallenverzekering van de politie. Weth. Van Nederhasselt: De premies zijn hoog. Immers gelijk aan die in gemeenten met hoog gevaren-percentage, terwijl hier weiinig risico is. Van Kessel. Dit is niet juist, iedere gemeente wordt naar zijn aard geclassificeerd. Luden. Ik 'hecht niets aan zulk een verzekering; wie hier in of door den dienst letsel krijgt, zal al tijd geholpen worden. Van Kessel: Dan moet dat in zijn rechtspositie worden vastgelegd. (Stemmen: neen, niet noodig). De Waal Maleüjt. 40 jaar geleden is hier een po litieagent Van 'der Lijken vermoord, zijn weduwe heeft steeds pensioen gehad. Bij post 60. Belooning van het politiepersoneel wordt gevraagd of deze in Bloemendaal niet te hoog is, gelijk de meerderheid van B. en W. meenen. Schulz opponeert tegen deze meening. De post blijft onveranderd Bij post 61 brengt de heer Hogenbirk hulde aan het georganiseerd overleg. De heer Kremer verlangt aanschaffing van een motorrijwiel met zijspanwagen, voor de handhaving van het verkeer en in het belang van het politie personeel zelf. Laat Freudenborg een zestal man nen opleiden tot motorrijder, zonder dat wij een af zonderlijke motorbrigade hebben. De Voorzitter juicht 't denkbeeld toe; naarmate de overtreders zich toerusten moet de politie vol gen. Van Kessel bestrijdt het voorstel. De heer Kremer weet niet, welke onkosten en onheil in Haarlem (en Heemstede) 't gevolg zijn geweest. Het wordt daar een algemeen gejakker. Hij acht voor Bloemendaal 't onnoodig en kostbaar. De heer Luden steunt den heer Kremer; ook hij ergerde zich o. a, aan 't jakkeren der Haarlemsche brigade zelfs door onze gemeente, waar ze niets te maken heeft. Voor de menschen en de veiligheid ook van vrouwen op eenzame wegen is noodig, wat de heer Kremer wil. Schulz: Het werkt ook preventief. Voor auto- vallen heeft men ook mannetjes noodig; in Heem stede schaft men zelfs 'n tweede wagen aan. De Voorzitter herinnert aan de vrijheid van het autoverkeer buiten de bebouwde kom mits het verkeer niet in gevaar wordt gebracht. Ook de heeren Nuyens en de Roo van Alder werelt steunen het voorstel Kremer. De heer Prinsenberg klaagt over het niet hand haven van de maximumsnelheden in de bebouwde kommen. Hij is tegen deze tamelijke uitgave. De heer Kremer formuleert zijn voorstel nader. De heeren Van Kessel en Prinsenberg dringen aan op eventueel aanschaffen van een Nederlandsch fabrikaat. Het voorstel Kremer wordt met 3 stemmen tegen (Verdegaal, Prinsenberg, Van Kessel) aangenomen. De Raad gaat nu pauzeeren en komt te 2'U uur weer bijeen. Bij post 74 brengt de heer Van Kessel verbete ring van de straatverlichting ter sprake; de Raad heeft deze gewenscht; wanneer het Provinciaal be drijf gelijk nu blijkt niet meewerkt, is het gewenscht lampen van grootere lichtsterkte aan te brengen. De heer De Waal Malefijt herinnert aan de donkere hoek hij den Bovenweg en eene verlichting van den Elswoutlaan. Bij vermeerdering der lichtsterkte zul len de lantaarns veranderd moeten worden. In dit verband wijst de heer De Roo van Alderwerelt op een nieuwe Philipslamp speciaal voor straatver lichting; ook vraagt hij of 't wellicht beter is terug te gaan tot gasverlichting. De heer Mollerus zegt in zijn maidenspeech. De P.E.N. zegt: 't contract van 5 jaar willen wij niet koppelen aan verlaging van den stroomprijs. De prijs op 0.40 per K.W.-uur is duur, maar het Prov. bedrijf kan daar weinig aan doem. Dit bedrijf had de bekende kolen-clausule niet opgenomen in hare contracten met de afnemende gemeenten. Spreker acht het wenschelijk het Dag. Bestuur uit te noo- digen opnieuw met de P.E.N. te onderhandelen; de tijdsduur kan misschien verkort worden. De inrichting der lantaarns hier is onpraktisch, ze zijn te hoog. Hij wenscht ook eene verbetering daarin. De heer Schulz wijst op Vogelenzang, dat door gas verlicht wordt, iets dergelijks voor de geheele gemeente zal ons op te veel geld komen te staan. We kunnen echter ingaan op 'n voorstel van de P.E.N. tot .verhooging der lichtsterkte van 32 op 100 lichtkaarsen. De zgn. hoogere prijs van 0.40 houdt verband met 't verschil in 't begrip Kilowatt en Kilowatturen. Dienaangaande heerscht in den Raad eenig misverstand, ook hij wil onderhande len. De heer Nuyens klaagt over de verlichting van den Vogelenzangscheweg, die houdt op bij den Doodweg; laat men haar 'bij gedeelten uitbreiden; er zijn daar verschillende villa's gebouwd of bin nenkort te verwachten. Weth. Laan zegt, ik heb mij veel moeite gegeven cm de verlichting uit te breiden, maar o.a. de heer Luden zei toen: we hebben hier licht genoeg. 100 kaarslampen, wat 2000. meer kosten zou, konden wij krijgen, als we voor 5 jaar wilden tee- kenen.Gasverlichting kunt u je uit je hoofd zetten, dat is veel te duur. Voor 1200 per jaar kunnen we beter licht krij gen maar dan is contractverlenging onvermijdelijk Het licht is hier zoo slecht, dat we de auto's niet kunnen voorschrijven met gedempte lichten te rij den. We zullen zien een lantaarn uit te vimden met een arm, als de lichtsterkte verhoogd wordt zijn wij er. Misschien kan dan het aantal lantaarns ver minderd worden; ik wil wel weer onderhandelen als de Raad zich maar duidelijk uitspreekt. Eigenlijk behooren Elswoutlaan en Vogelenzangsche weg ook verlicht te worden, maar de dubbeltjes! Wat de stroom betreft onze kabels zijn ingericht op gelijk stroom, draaistroom is beter, maar dan wil men ons de oude kabels laten overnemen. De heer Prinsenberg geeft in overweging dat de Raad zich tot Ged. Staten wendt om steun, want in ieder geval betalen de ingezetenen te veel in ver houding tot de kostprijs. De heer Dé Waal Malefijt wil beginnen de hoofd wegen beter te verlichten, de vrij komende lampen kunnen dan voor de secundaire wegen benut wor den. Hij wijst er verder op dat de palen imet zoo als in 't park Rijnegom vlak bij boomen mogen staan. Weth. Van Nederhasselt zegt den heer De Jong te hebben opgedragen de plaats aan te wijzen, waar gegraven mag worden, hij zal onderzoeken hoe dit zit. De heer De Visser heeft gehoord dat 't contract met de P.E.N. met 2 jaar afloopt, hij wil nu over het nieuwe contract onderhandelen, het nieuwe! contract zou dan misschien spoediger in kunnen gaan. Hij oppert de gedachte eventueel een eigen bedrijf te stichten. De heer Mollerus ziet geen nut in een brief aan Ged. Staten. Ook het bedrijf der P.E.N. moet ren- deeren, het moet de stroppen van slechte jaren in halen. De heer Laan zegt: in de commissie voor onder handelingen zitten leden van Ged. Staten. Besloten wordt de onderhandelingen weder op te nemen. De heer Schulz verzoekt aanteekening. dat hij is tegen de subsidie aan Politiescholen elders, Schiet verenigingen en Burgerwacht. Bij de behandeling van de kosten van schoolart sen wordt het begrip „klasselokaal" vervangen door „leerklasse", als grondslag voor de salarieering. Op voorstel van den heer Van Kessel wordt aan de prudentie van het Dag. Bestuur overgelaten, waar een memoriepost voor een Volksdouchebad in de begrooting zal worden ingelascht. Bij de post 119: Werkzaamheden door de ge meente voor particulieren te verrichten protesteert de heer Schulz er tegen, dat daarop winst wordt gemaakt. De heer Van Kessel zet uiteen, dat in die zooge naamde winst de vergoeding voor risico die de ge meente draagt, schuilt. De heer Schulz handhaaft zijne opvatting en be zwaar, hij vraagt geen wijziging van tarieven noch 'n bepaalde boeking, maar hij wil naar buiten ge demonstreerd hebben, dat er geen zuivere winst gemaakt wordt op werken, waarbij we de men schen dwingen van onze hulp gebruik te maken. De iheer Hogenbirk ontkent beslist, dat hier van zoodanige winst sprake is. Ovxereenkomstig het voorstel van Weth. Van Nederhasselt worden de kas-inkomsten op 20000,. de kas-uitgaven op 16000.geraamd. Er ontstaat nn weer een debat over een tele foon-aansluiting voor den heer Krimp. De heeren Prinsenberg en De Waal Malefijt zijn er voor, Oe heer Schulz is er tegen. Weth. Laan en 'de Burgemeester verdedigen den post, de heer Krimp woont in de nabijheid van ge meentewerklieden, er kan door storm als anders zins 's avonds of 's nachts voorziening door zijne bemiddeling noodig zijn. Met 8 tegen 7 stemmen wordt de post gehandhaafd. (Stem; „De telefoon van den heer Krimp kruipt door bef oog van een naald".) De heer Nuyens vraagt bij post 131: onderhoud van wegen meer belangstelling voor Vogelenzang. De heer Schulz brengt hier de werkloozenzorg bij ter sprake. Merkwaardig vindt hij, dat wel is waar de pro ductieve werklooze krachten een betere uitkeering krijgen, maar de niet-productieve, welke men als losse arbeiders aanhoudt nu duurder zullen worden. Hij wil verder de zgn. losvaste arbeiders nu ein delijk in vasten dienst genomen hebben. De heer Van Kessel begrijpt niet, dat de heer Schulz het 'bedrag te hoog vindt en niet juist blij is, dat ieder werklooze nn aan bet werk kan wor den gezet met verdienste naar praestatie. Ook de heer Hogenbirk bestrijdt den heer Schulz, we werken aldus het instituut der Werk loozenzorg weg. Volgens Weth. Van Nederhasselt is er een groot nadeel n.l. dat degenen die door den heer Van Kessel schilderachtig koekebakkers genoemd zijn nu naar armenzorg moeten worden verwezen. De 'heer Hogenbirk: neen zoo'n man krijgt dan b.v, maar 26.in plaats van 32 per week. Weth. Van Nederhasselt betreurt het nog steeds, dat de erfenis van den heer Otto in deze zaak door den Raad is aanvaard; er zijn werkloozen die slechts 15 pCt. van hun loon waard zijn, en die zullen dan ook maar 15 pCt. daarvan ontvangen, die kunnen daar niet van leven. De heer Schulz is 't niet met den heer Van Ne derhasselt eens, dat in ieder geval als er geen ge meentewerk is, er veel nood zal worden geleden; hij wil dan tenminste een minimum-grens hebben b.v. 't bedrag van 13.per week, waar beneden men niet gaat, Bovendien is 'n uniforme regeling natuurlijk beter. Weth. Van Nederhasselt zet het standpunt van B en W. uiteen. De heer Van Kessel heeft voldoende vertrouwen in B. en W. en den heer De Jong dat 't met 't mi nimum loon nog wel los zal loopen, komen we van de crisiswerkeloosheidszorg af, dan is ons hoofddoel bereikt. Weth. Laan: Wat de Vogelenzangscheweg betreft, straatsteenen koopen we niet meer 't betere dek breiden we geleidelijk uit. Wat de „losvaste" arbeiders betreft, 't zijn ar beiders, die afkomstig zijn van de nu aanbesteede reinigingsdienst; we moesten ze langzamerhand zien kwijt te raken, maar ze doen nu nog b.v. aan het hoofd van werkloozenploegen goed n dienst. Maar om die voor ontslag opgeschrevenen ja zelfs ontslagenen nu voor vast aan te stellen vind ik 'n beetje kras. De heer Nuyens pleit niettemin daarvoor. De heer De Visser vraagt is 't wel noodig het corps vaste werklieden uit te breiden, eerst als dat vaststaat kunnen we hun titel veranderen. Weth. Van Nederhasselt acht degelijk noodig al deze menschen in vasten dienst aan te houden. Ook de heer De Waal Maleüjt pleit er voor. De Voorzitter vraagt laat de Raad zich dan uit spreken. Kremer tot den heer Laan: hebt U ze noodig. De heer Hogenbirk zegt: de begrnselvraag is wil len we het gemeentepersoneel uitbreiden, of niet. De heer Schulz acht dit zeer onzuiver, want dit hangt af van de noodzakelijkheid. (De heeren ko men nu in een discussie over de voordeelen van wegen aanleggen in eigen beheer. Na eene opmerking van den heer De Visser dat 'niet behoort te worden aangestuurd op een uitbrei ding van het vaste corps wordt met 11 tegen 4 stemmen besloten B. en W. de vrijheid te geven de los-vaste werklieden als ze geschikt zijn na keu ring in vasten dienst aan te stellen zonder uitbrei ding van het corps. De heer Bornwater, gesteund door den heer Lu den pleit warm en uitvoerig voor definitieve ver betering van den Zijlweg, de voetpaden inbegrepen. De heer Luden ziet op tegen de kosten. Kunnen we de heele tram niet 'kwijt, vraagt hij b.v. door 'n goede motorbus, voor den railwegdienst in de plaats te vragen? Weth. Laan herhaalt in andere woorden wat hij in de vorige vergadering heeft gezegd. We weten nog niet of we de tram kunnen stopzetten. Bornwater Ik tart iemand te zeggen dat ik over drijf, als ik zeg dat de toestand van den Zijlweg allerabominabelst is. Besloten wordt het advies van Mr. Van Styrum af te wachten. Bij post 135, onderhoud van pompen en riolen, breekt de 'heer Schulz een lans voor het maken van een behoorlijk systeem van rioleering voor de heele gemeente. Weth. Laan antwoordt: alle nieuwe riolen worden gelegd op 0,50 M. boven A. P. er is al een zeker systeem. De Waal Maleüjt: bij ons heerscht het verkeerde stelsel, dat alle huisriolen overstorten in de vaar ten hoewel er putten zijn. De heeren Prinsenberg en Laan zijn 't er niet over eens wat de oorzaak is, dat de openbare wa teren in Haarlem zoo geweldig stinken, de heer Prinsenberg meent, omdat alle vuil ook faecaliën daarin wordt geloosd, de beer Laan omdat 't is een mengeling van zout en zoet water. Weth. Laan zegt toe dat B. en W. de zaak in behandeling zullen nemen. Bij de post 173. Schoolgelden vraagt de heer Schulz of het het wel juist is dat nu de scholen van de heeren Tinholt en IJzerman in aard gelijk zijn gesteld, de opbrengst aan schoolgelden ook niet op ongeveer gelijk bedrag worden geraamd, en hoe ver 't staat met de invoering van het 7e leer jaar aan de school van den heer IJzerman. Ook wil spr. de behandeling van de leerlingen met betr. tot het zelf aanschaffen van leermiddelen voor die twee scholen gelijk maken, Weth. Van Nederhasselt deelt mee dat met Sep tember B. en W. zullen aanwijzen op welke dier 2 scholen elk kind geplaatst zal worden. De andere zaken zal hij in de Onderwijscommissie brengen en daarna weer in den Raad. Naar aanleiding van een opmerking van dr. j Bornwater over de gebrekkige verwarming van enkele lokalen in de school van den heer IJzer man verklaarde de Raad te wenschen dat daarin wijziging komt desnoods door bijplaatsing van een kachel, als tijdelik hulpmiddel. De heer Prin senberg pleit voor het aanbrengen van dubbele ramen. Bij post 278 maakt de heer Schulz bezwaar tegen de 500.uitgetrokken voor subsidie aan Bloe- mendaal's Bloei voor Koninginnefeesten. Er wordt niet over gestemd. Dezelfde spr. stelt voor de subsidie aan de Haarl. Orkest-vereeniging van 1000.tot 1500.te verhoogen. Weth. Laan herinert er aan, dat wij verleden jaar de muziektent van haar voor ƒ2000, gekocht hebben. We hebben hier goede andere muziek korpsen. De heer Kremer: Die geven volgens uw opvat ting meer muziek „op droog zand", maar de quaü- teit is wel wat anders. De heer Mollerus en de Voorzitter ondersteu nen het voorstel van den heer Hogenbirk als we er één concert meer voor krijgen. Het aldus geamendeerd voorstel is met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. Over de begrooting van het Gasbedrijf spreekt de heer Mollerus. De gasprijs is een indirecte be lasting. Een 30-jarig contract is met Haarlem afge sloten over dit monopolistisch bedrijf. Ware een contract met het Hoogovenbedrijf niet voordeeli- gen? De verordening op het gasbedrijf is zeer on-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1925 | | pagina 5