A. H. v. d. STEUR Jr. Alzijdige Omgang* SCHOENMAKERIJ L. FABER Zn. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, VOGELENZANG, SCHOTEN, SANTPOORT, ENZ. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING VERRICHT ALLE BANKZAKEN THEO BELTERMANN Boekhandel - Schrijfbehoeften A* Hommersen Doozen luxe post vanaf 50 ct. Heeren" en Dameskleermakerij A. Hoogstraten 20ste JAARGANG ZATERDAG 16 JANUARI 1926 No. 2. UITGAVE DER N.V. „HET MIDDEN" - EXPL.: LEIDSCHE UITG.-MIJ, OUDE RIJN 39, LEIDEN, TEL. 53 EN 73, POSTGIRO 93154 hoofdadministratie de genestetweg 23, leidsche uitg.-maatschappij plaatselijke adressen voor redactie en administratie duinwijckweg 3, telefoon 22177 en drukkerij timmer, telefoon 22003, postgiro 30785 te haarlem bij oen boekhandel edw. joris, £roote houtstraat 94, telefoon 13684, postgiro 93208 -• adres van den plaatselijken verslaggever, bloemendaalscheweg 19, telefoon 22265. advertentién worden uiterlijk tot donderdagmiddag 3 uur aangenomen Bijkantoor BLOEMENDAAL, Bloemendaalscheweg 147 normaal en abnormaal schoenwerk ELEGTR. REPARATIE-INRICHTING van alle soorten Schoenen en Laarzen PLAATSELIJK NIEUWS, BLOEMENDAAL i GARAGE F. STAPPERS S Gedempte Oude Gracht 40, Haarlem le kl. Reparatie-Inrichting. Expertise m Ged. Oude Gracht 64, Haarlem HTOAKffil öiortps Kieverparkweg 154 - Telefoon 10303 tegenover de middelb. techn. school Het beste adres v. Dames en Heeren die prijs stellen op Elegante en Duurzame Kleeding RIDDERSTRAAT 6 - HAARLEM Abonnementsprijs 13.50 per jaar, fl.75 per halt jaar bij vooruitbetaling aan een der onderstaande adressen of met verhooging van 15 ct. incassokosten. Voor Indië en 't Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 7^/2ct. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen ADVERTENTIÉN: 18 ct. per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 60 ct., elke regel meer 12 ct uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder ot naast den tekst speciaal tariel - - Teruggekeerd van mijn bezoek aan de door den watersnood getroffen streken is het mij eene behoefte een persoonlijk woord tot mijn Volk te richten. Naast dank aan God, zij dat een woord van oprechte waardeering tot de redders der kostbare levens, die in gevaar verkeerd hebben, zoowel als tot allen, die medewerk ten tot het liefdevol onthaal, dat den van hun dak beroofden alom bereid is. Niet minder waardeering heb ik voor hen, die rust noch kracht hebben ontzien, om verder onheil te keeren en die niet ver sagen, waar nog steeds onvermoeide werk zaamheid geboden is. Ik ben verzekerd van Uw aller innig medeleven met het leed dat zoovelen ge troffen heeft, een leed waarvan ik zelf getuige ben geweest. Kennend de kracht, die er van uitgaat zich gedragen te weten door gemeenschap pelijk gebed, zoowel voor de door den wa tersnood getroffenen als voor de verdedi gers onzer dijken, zullen allen zonder on derscheid een wensch van mij vervullen wanneer zij zich daarin met mij ver eenigen. WILHELMINA. ik het lot, dat mij in mijn jeugd nog met kameraadjes van allerlei huize op dezelfde schoolbanken gezet heeft. Hierdoor is het mij, ondanks alle, vaak op zeer goede gron den berustende verdeeldheid der maat schappij, mogelijk gebleven, de gemeen schap als een geheel te bezien. Als leerling van een dorpsschool uit den tijd, toen het bizonder onderwijs nog niet overal was doorgedrongen, hadden-wij ge legenheid, op natuurlijke wijze kennis te maken met het huiselijk milieu van al onze kameraadjes. Wij groeiden op met den boer en den arbeider, den ambachtsman en het armhuis. Wij behoefden niet van een wandplaat de schoenmakerswerktuigen te leeren, want we kwamen om pik met het schoenmakerszoontje mee in de werkplaats van zijn vader. Met den bakker kneedden we koekjes, bij den smid trokken wij den blaasbalg en des Zondags na kerktijd ston- (Nadruk verboden). Welk een verandering het gemeenschaps leven sinds de laatste halve eeuw heeft on dergaan, openbaart zich nergens duidelij ker dan in den omgang van onze kinderen. Het heeft nauwelijks zin van een vader land, een woonplaats, een school te spreken, want de burgers van hetzelfde vaderland, de -inwoners van dezelfde gemeente, de schoolkinderen van denzelfden leeftijd kennen elkaar niet langer. De gemeenschap van vroeger is uiteengevallen in groepen, die slechts in federatief verband met elkaar staan, als ze in de volksvertegenwoordiging de opbrengst van 's lands inkomsten pondspondsgewijze verdeelen of coöpera tief optreden, als ze van hetzelfde post kantoor hun briefkaarten betrekken. De eenzijdigheid van de groepsgewijze opvoeding wreekt zich in een ontstellende onkunde, gepaard met een vijandige ach terdocht jegens de andere partij. Het kind leert de wereld kennen als de werk- en ver blijfplaats van de stand-, geloofs- en par- tijgenooten zijner ouders. Buiten deze be kende wereld om bemerkt bij de aanwezig heid op aarde van andere schepselen, die hem op straat tegenkomen of naast wie hij in de trein plaats neemt; wezens van een ander geloof en een andere orde, wezens ook met een andere bestemming dan hij. Voor de arbeiders zijn het de rijkelui; voor de gegoeden is het het volk. De Pro testant noemt hen Roomschen; de Room- sche duidt ze als Protestanten aan. De liberaal spreekt van rooien, de socialist van de bourgeoisie. Het klinkt ongeveer zooals bij een vorig geslacht de naam Hottentot of Chinees klonk voor den Europeaan. Wat weten ze van elkaar meer dan dat ze de anderen, de vreemdelingen en bijwoners zijn? Er mogen misschien zeer ingrijpende redenen geweest zijn om ze op te heffen, ik betreur toch om haar opvoedkundige strekking het verdwijnen van de alge- meene volksschool, zooals vader Comenius die heeft ontworpen. Hoe erkentelijk blijf Vakkundige Schoenreparatie wordt gehaald en bezorgd Haarlem bakenesserqracht 40 den we tusschen de kringetjesspugers op^mendaal ahopvolger van „Meester" van WTli Leeuwen. De Openbare school was toen gevestigd OCXXXXXXXXXXXXXX' .XXXXXXXXXXXXJOCG KLEINE HOUTSTRAAT 10, TEL. 12806 Goncurr. prijzen en vlugge bediening DOGOCOQCOCOOCXXXX30COCOOOOCXXXXX30 JUBILEUM A. IJZERMAN. In ons vorig nummer berichtten we reeds, dat het 15 Januari 40 jaar geleden zou zijn, dat de heer IJzerman zijn intrede bij het o-nderwijs deed. Het is de minder gunstige gezondheidstoestand van Mevrouw IJzerman, die den jubilaris nood zaakt, aan deze herdenking geen officiëele of offi cieuze plechtigheden te doen verbinden. Hij is ten slotte gezwicht voor den drang zijner leerlingen en van zijn personeel, toch iets te mogen doen. De heer IJzerman werd den 6den December 1866 te Leerdam geboren. Hij bezocht daar de lagere school, doorliep de H. B. S. te Rotterdam, daarna die te Amsterdam, waar hij van 15 Januari 1866 tot Mei 1892 als leerkracht verbonden was. Daarna volgde zijn benoeming als hoofd der school te Die- men, totdat hij in 1896 in gelijke betrekking te Bloe de brug. Wij leerden als vanzelfsprekende ervaring, dat socialistische, Roomsche, „fijne" en „grove" kinderen uit hetzelfde vleesch en bloed zijn geschapen en dezelfde spelletjes het prettigst vinden. Treffen we ze thans, volwassen gewor- ftavt - A1<2 -ïinTIpvcs/Ton politieke tegenstanders aan, dan is er in onze verhouding toch steeds iets van be kende welgezindheid, welke dien ijveraars ontbreekt, die van kindsbeen af in hun eigen omsloten kring opgevoed zijn. Helaas, welk een kruisnet van Chineescbe muren houdt ons goede vaderland in vakjes verdeeld Onze jeugd, op de standen- of secte- school groot gebracht en door vader en moeder vermaand, toch vooral niet met straatkinderen om te gaan, kent slechts één enkel vak van deze in haar bonte verschei denheid zoo rijke en harmonische wereld. Zoo kon het gebeuren, dat een mijner meest gewaardeerde vriendinnen me vroeg, wat voor soort menschen het talrijkst zijn, de „beschaafden" of „het volk". En toen ik haar antwoordde, dat dit toch geen vraag was, omdat immers „het volk" verre overheerscht, vroeg ze„Maar waar wonen dan toch al die mensehen, je ziet ze nooit!" Deze jongedame, steeds zorgvuldig om heind gebleven binnen het rayon van het „beschaafde" Museum-kwartier, had van het bestaan van de Amsterdamsche volks buurten in haar onmiddellijke nabijheid even weinig notie als van de wilde volks stammen op de eilanden in de Stille Zuid zee. Even ontsteld staat omgekeerd een Amsterdamsch „boefje" te kijken, als men hem plotseling neerzet in het salon van een patriciër uit het Museum-kwartier. Nu spreekt het vanzelf, dat alzijdige om gang tusschen de jeugd op een klein dorp gemakkelijker is te bereiken dan in een groote stad. Maar legt men zich niet te spoedig bi; de moeilijkheden neer? Beseft men wel vc1 doende de noodlottige strekking van deze wederzijdsche onkunde? Voor jongelieden, die zich voor maat- schappelijken arbeid willen bekwamen, zet ten de leiders excursies op touw naar fa- briekswijken, armenbuurten en buitenbe- drijven. Maar, al mogen de bezoekers van het andere volksdeel zich nog zoo ver trouwd maken met alles wat het oog aan schouwt, in den geest en de sfeer dringen zij nooit zoo door als een kind, dat met zijn schoolkameraadje naar huis gaat. Al tracht men de denkwijze van andersden kenden in het geloof of van tegenstanders in de politiek door bergen lectuur en reeksen vergaderingen te doorgronden, het blijft van buiten aangebrachte wijsheid bij hetgeen het kind onbewust leert verstaan in het gezin van zijn schoolmakker. De in zijn jeugd geleden schade haalt de volwassene nimmer in en in het belang van onze gemeenschappelijke samenleving ware het derhalve te wenschen, dat de ouders hun kroost opzettelijk en stelsel matig gingen gewennen aan algemeene menschenkennis, vrucht van alzijdigen om gang. C. Openbare school was toen gevestigd in de lokaliteiten van het gemeentegebouw Bloe- mendaalsche weg, hoek Donkere Laan, ze doen thans dienst als garage der gemeente vrachtwagens. De school had toen 45 leerlingen, waarvan nog een groot gedeelte uit de gemeente Velsen kwam. In 1903 kwam Kot er»lrnr*!.<S»tvrtn*ir -•-^.—3 stetweg gereed, en nierheen verhuisde de heer IJzerman me tzijn kinderschare. De scepter werd echter in 1914 overgedragen aan den heer Tinholt, en de heer IJzerman werd benoemd als hoofd der M.U.L.O school, het prachtgebouw aan den Vijver- weg. Daar vindt Vrijdag de huldiging plaats door personeel en leerlingen, een huldiging even spontaan als eenvoudig van karakter, omdat het een man betreft, die het vertrouwen en de achting van zijn leerkrachten, en de liefde en aanhanke lijkheid van zijn leerlingen de zijne kan noemen. De heer IJzerman toonde zich een paedagoog bij uitnemendheid. Schitterende resultaten bereikte hij -met verschillende zijner leerlingen, en velen zijn er, die een eervolle positie aan zijn leiding en in zicht te danken hebbenl Ook genoot hij steeds, en geniet nog het volle vertrouwen van de ouders der aan zijn zorg toevertrouwde pupillen, en heel wat intieme gesprekken zijn eerst met „meester" later met „mijnheer" (tempora mutantur") IJzerman ge voerd over aanleg hebbelijkheid en onhebbelijk- heidjes van jongens en meisjes, die thans achtens waardige leden onzer maatschappij zijn. Verder bewoog de heer IJzerman zich gaarne op maatschappelijk gebied. Vele jaren was hij als secretaris verbonden aan de Bloemendaalsche af- deeling van het Witte kruis, gedurende 25 jaar nam hij het secretariaat waar van het Leesgezelschap alhier, als secretaris van de afdeeling Bloemendaal van het Centraal Genootschap voor kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies verrichtte hij verdienste lijk werk van dit genootschap is hij nu hoofdbe stuurder). Ten slotte is hij scriba van de Commissie tot wering van schoolverzuim en van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. Men kan dus nagaan, welk een werkzaam leven de jubilaris achter den rug heeft. En nog staat hij daar, krachtig en levenslustig, met bewonderens waardige vitaliteit. Uitnemend verstaat hij de kunst met de kinde ren om te gaan, en te zien, hoe de bijkans 60-jarige met de spes-patriae omgaat, is een genot op zich zelf. Al is er dan geen kans in 't openbaar den heer IJzerman te huldigen, hij kan er van verzekerd zijn, dat vele stillle zegen- en heilwenschen geuit wor den met de innige hoop, hem nog lang in ons mid den te behouden! Lang leve onze IJzermanl Telefoon 14454 (over „De Steen der Wijzen"); Ds. J. C. van Dijk (over „Job in de XXste eeuw"). Kaarten voor deze 4 lezingen a 2.zijn ver krijgbaar bij de boekhandelaren Bladergroen en Stins. Dr. Gunning zal het bij uitstek paedagogisch on derwerp behandelen welke plaats naast huisgezin en school de jeugdorganisatie in haar vele vormen van den tegenwoordigen tijd in de opvoeding mag innemen. JUBILEUM A. M. SMITS. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer aangaande de lezing van Dr. Gunning, Rector v. h. Amsterdamsch Lyceum. Deze lezing is de eerste van vier winterlezingen die gehouden zullen worden door Dr. Gunning, Prof. de Sopper (over Pascal); Ds. J, A, van Leeuwen Den 19en Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat A, M. Smits als veldwachter-nachtwacht te Bloe mendaal werd aangesteld. Toen was de heer Immink nog burgemeester, en vergissen we ons niet, dan is Smits een der weinigen van het corps, die onder twee burgemeesters in deze gemeente dienden. Gezien het feit van de vele en belangrijke dien sten door Smit aan de burgerij bewezen, gelooven we niet, dat dit jubileum ongemerkt voorbij zal gaan. Voor zijn indiensttreding was Smits heilsoldaat, en behoort met zijn echtgenoote, tot de eerste Hol- landsche officieren van het leger des Heils. Zijn pioniersarbeid verrichtte hij in het Noorden des lands, en van de bange oogenblikken daar doorge bracht, vertelde Smits ons onopgesmukt en interes sant. Meermalen gebeurde het, dat de vrouw van Smits zich voor de kinderen plaatste, om ze te be schermen tegen de vechtende menigte, opeenge pakt in kleine zalen. Het was geen zeldzaamheid, dat de vloer na ontruiming door den sterken arm met bloed besmeurd was. Na eenige jaren als offi cier van het Heilsleger werkzaam geweest te zijn, volgde de 'benoeming te Bloemendaal, waarbij Smits als standplaats Aerdenhout werd aange wezen. Dit gedeelte der gemeente was toen als bebouwde kom slechts in wording, en de huizen waren te tellen. Het was een Eldorado voor allerlei geboefte en gespuis, en over de ontmoetingen die Smits met dit uitvaagsel had, vertelde hij ons op zijn eigen smakelijke wijze, waarbij zijn zin voor gezonde oud-Hollandsche humor hoogtij vierde, n' importe de ernst van de gevallen: Eens, op sur veillance met den rijksveldwachter Kooy, werden eenige stroopers ontdekt, die, zich betrapt ziend niet aarzelden, hun belagers met eenige geweer schoten te begroeten. Bij de achtervolging geraakte Smits te water, en bleef in deze benarde positie twee uren, terwijl hij den revolver, om ,,'t kruid op de pan" droog te houden, in den mond hield. Kooy vond zijn collega in zijn onvrijwillig bad, trok hem er uit, en zij hadden daarna het genoegen de daders alsnog in handen te krijgen. Welke moeilijkheden in dien tijd noodig waren een verdachte te arresteeren blijkt uit het vol gende: Op een nacht ontmoette Smits een stevige polderwerker. Smits hield den laten wandelaar staande, en vroeg hem zijn naam. Vergeefsche moeite! De man bleef potdicht. Wat nu te doen; bewoners waren er niet, de bur gemeester nog minder. Al wandelende en pratende kwam men bij een huis. Smits belde aan en zei brutaal weg: „Heer Burgemeester, deze man ver tikt het zijn naam op te geven." Deze gewaagde manoeuvre had succes: de verlangde inlichtingen werden gegeven. Op 20 Juli 1902 hield Smits met zijn collega W. v. d. Hulst, thans rechercheur te Haarlem, de beruchte Frans Rosier aan. Met deze arrestatie werd de naam Smits wijd en zijd bekend, en in OVERVEEN TELEF. 10956 WERKEN NAAR EIGEN EN GEGEVEN ONTWERPEN OPGERICHT 1903 stilte en openlijk hebben heel veel oude en jonge joffers Smits dank geweten. Later betrapte hij op heeterdaad een rijwieldief, die langeren tijd de omgeving onveilig gemaakt ha:d..Dat Smi(s met deze arrestatie prachtig werk ving. Menigmaal trof Smits op zijn zwerftochten men schen aan, die met zelfmoord-plannen rondliepen. Met een schat van menschenkennis gewapend, doorzag hij dikwijls met een oogopslag met welke ongelukkigen hij te doen had, en een gesprek met tact gevoerd, deed hen altijd van hun betreurens waardige voornemens afzien. De vorige Burgemeester Immink, wist al het goede werk door Smits in dien tijd verricht, naar waarde te schatten, en schonk hem een loffelijk getuigschrift. Ook de gemeenteraad bleef niet ach ter, en liet een passende woning bouwen. De Spaarnebode van 20 Nov. 1907 roemde in een des betreffend artikel de werkwijze van de Bloemen daalsche politie, en releveerde in 't bijzonder de activiteit van Smits en Louisse, waardoor de daders van vele inbraken aan 't licht werden gebracht, o.a. een inbraak, waarbij een verhuiswagen met gestolen goederen in beslag werd genomen. Onder de daders was een Duitscher, die er zich op beroemde kampioen-bokser van Westfalen te zijn. Dat de arrestatie met hevig verzet gepaard ging, valt te begrijpen, doch de politie bleef ten slotte baas. In 1920 werd Smits bevorderd tot Hoofdagent van Politie. De jubilaris vertelde ons, dat van zijn geheele levensloop een alleszins lezenswaardig boek ge schreven kon worden, wat wij gaarne aannemen. Smits vulde zijn practische werk met de noodige theoretische kennis aan, en behaalde reeds in 1910 het diploma met aanteekening. Dat hij een voorbeeld is van nauwgezetheid en plichtsbetrachting, bewijst wel zijn blanco straf register: nimmer werd hij door zijn superieuren ge corrigeerd of ter verantwooding geroepen. De jubilaris is thans 59 jaar oud, en hoopt op 1 Mei 1926 zijn 40-jarig huwelijksfeest te vieren. Zijn huwelijk werd rijk gezegend: moeder Smits schonk hem 13 gezonde spruiten. Na het lezen van deze korte samenvatting uit den eervollen staat van dienst zal ieder het met ons eens zijn, dat de 19e Januari niet ongemerkt voorbij mag gaan, maar op superieuren, collega's en burgerij de plicht rust, den oud-gediende dezen dag tot een onvergetelijke te maken. Proficiat Smits! TOOOOOOXMMOOOOOOOOOCOOCICXIOtXDCXXJXXJOOOCOOOaaXXXlOOOOOOOOOOOeO VERANDER NIETS aan electrische kachels en andere apparaten zonder eerst den steker uit het stopcontact te halen. Omdraaien van den schake laar aan den kachel is niet altijd voHoende. fyywwwirifyyyifiOnnoooooOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQ^OOOOOOC VIOLEN, ALTEN, CELLO'S Speciaal Oude Meester Instrumenten Pirastro Snaren „STIMMGABEL"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 1