M. J. SM INK- R.SMINK%FiRHAJ.J. BEUKERS 15015 Firma J.H.KRULJr. Mej. NORDEN PEDICURE-MANICURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING ORTflOPAEDIE Brand stoffenhandel PRIMA ANfHRACIET BINNENLAND BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31-33 TELEFOON 10441 BUITENLAND TOONEEL W. 1JSSELMÜIDEN FOTOGRAFIE SCMAAKRUBR1EK BEKENDMAKING Barrevoetestraat 21 Haarlem f TE KOOP GEVRAAGD EMSER-WATER: 65 CENT Spannende dagen. De strijd om de oplossing. Om de coalitie, R. K. en democraten. Over par lementen gesproken. Het waren spannende dagen, deze week. Im mers, het zag er naar uit, dat de kabinetscrisis, waaraan wij reeds zoo geruimen tijd laboreeren, eindelijk werd opgelost. Op de wijze, als reeds eer der uiteengezet, n.l. door accrediteering van den gezant te Bern of dien te Weenen bij het Vaticaan. Het huidige kabinet bleef daadbij aan als rechtsch zakenkabinet. Het spreekt van zelf, dat voor een dergelijke oplossing verschillende moeilijkheden uit den weg geruimd moesten worden. Wat' de Ch. Hist, fractie aangaat, kon geconstateerd worden, dat eenige verzachting in haar houding plaats vond. Er zijn n.l. drie richtingen in deze fractie. De eene is die, welke bij het oorspronkelijke standpunt blijft, n.l. geen gezantschap bij het vaticaan onder welken vorm dan ook, omdat het gaat om het prin cipe. De tweede is die, welke zich wel met de ge noemde oplossing kan vereenigen en de derde groep bestaat uit leden, die wel bezwaren tegen da oplossing hebben, maar die niet van dien aard zijn, dat daarop het kabinet zou moeten vallen. Dit ver klaart dan ook het feit, dat althans een deel van de Ch. 'H. fractie tegen een eventueele motie van afkeuring van deze oplossing in de Kamer zou stemmen. Ten minste, wanneer die motie een zoo danig karakter zou dragen, dat daarmede het leven van het kabinet gemoeid was. Van Ch. H. zijde werd dus wel medegewerkt ooi tot een oplossing te komen. Aanvankelijk scheen er bij de R. K. geen bezwaar tegen dit voornemen te bestaan. De R. K. ministers en leiders konden zich in het algemeen, gesproken wel vereenigen met het denkbeeld van Dr. de Visser. Maar in de R. K. fractie deden zich ernstige moeilijkheden voor. Verschillende leden waren van meening, dat na het compromis be zwaarlijk zou kunnen worden volgehouden, dat 's lands belang ermee gediend was, omdat van re- geeringszijde en van den kant van de voorstanders van het gezantschap bij het vaticaan dit gezant schap verdedigd is, als een noodzakelijke luister post in dit diplomatieke milieu. Interessant is in dit verband de uiteenzetting van Mr. P. M. Arts (R. K. Volkspartij) welke betoogde» dat er veel voorbarigs geweest is in de verklarin gen van de heeren Nolens, Snoeck Henkemans, Vliegen en Marchant. Over enkele dagen, aldus meende Mr. Arts, zal blijken, dat alles blijft zoo als het was. De fout van de R. K. staatspartij en ook van de sociaal democraten was, dat men het gezantschap heeft aangegrepen om een andere par lementaire meerderheid te vormen, doch niet af gewacht heeft totdat een of andere belangrijke democratische maatregel aan de orde was. En Mr. Arts was ervan overtuigd, dat er toch vandaag of morgen een democratisch voorstel aan de orde komt. Laat daarom de coalitie nu nog maar waf doormodderen, al zou spr. niet vriendschappelijk tegenover die coalitie staan. En hij meende, dat er een samengaan moet komen tusschen R. K. en sociaal democraten, doch de tijd is daarvoor nog niet rijp. Dat zou moeten gaan over democratische maatregelen. wingen ten 'beste gegeven over het parlementaire stelsel in het algemeen en het onze in het bijzon der. De heer Treub is van meening, dat de min gunstige vooruitzichten op economisch gebied het gevolg zijn van veel te ver gaande ingrijping van het parlement. Indien de politiek zich wat minder met de economie inliet; zou 'het er voor beide beter uitzien, meent hij. En hij bepleit de noodza kelijkheid van de terugdringing van het parlement tot zijn ware taak. De debatten moeten beperkt worden en behandeling van allerlei zaken, die bui ten het eigenlijk kader harer werkzaamheden val len, moet achterwege blijven. De parlementen moe ten hun werkwijze herzien. De heer T. verklaart dat men nog altijd mag hopen, dat het Nederland- sche parlement uit eigen beweging tot de conclusi zal komen, dat een grondige verandering in, en herziening van die werkwijze niet kan uitblijven Wij betreuren het dat Mr. Treub daaraan iets toegevoegd heeft wat lijkt op het aanbevelen van een Staatsgreep, de lang verkropte ontevredenheid van ons volk zal dan ongetwijfeld in verkeerde richting losbreken. Toch is 't niet mogelijk dat het, zoover komt; dan komt een nieuwe tijd van een (democratisch) liberalisme). Deze week zag tot aller voldoening zoo niet 'het einde, dan toch de tot-stilstand-koming van den' watersnood. Uit alle streken komen voortdurend berichten van val en vele ondergeloopen plaatsen zijn weer droog. Maar eerst moest einde der vorige week een omvangrijke ramp nog plaats vinden, als een laatste poging van het meedoogenlooze wate I om kommer en verdriet te verspreiden. Dat was toen, geheel buiten verwachting, de IJseldijk bij Zalk doorbrak over een lengte van 120 Meter. Aan- vankelijk bestond gevaar, dat door de daaruit voortvloeiende overstrooming de spoorlijn Zwolle j Amersfoort zou worden versperd. Dit is gelukkig niet gebeurd. Met man en macht is aan een nood- dam gewerkt en -het gevaar is nu bezworen. H. M. de Koningin die herhaaldelijk de geteisterde stre ken bezocht en zich persoonlijk op de hoogte stel de van het reddingswerk, bracht ook een bezoek aan Zwolle en Dalfsen. Nu de toestand verbetert en het onmiddellijke gevaar geweken is, is het personeel en materiaal der marine naar de stand plaatsen terug gezonden. Ook wordt met ingang van 16 dezer de bewegingsvrijheid aan de land macht weer verleend. De giften voor de slacht offers vloeien ruim en het is te hopen, dat, evenals met de door de stormramp getroffenen het geval was, ook hier volledige schadevergoeding zal moge lijk blijken. Daartoe is echter nog veel noodig. Het groote publiek wordt maar al te gauw optimistisch bij de berichten, dat nu het gevaar voorbij is. Laten we bedenken, dat er enorm veel verwoest is en men nog bij lange na den omvang van de schade niet kent, omdat er nog veel te veel onder water staat. En de ingevallen vorst belooft ook al niet veel goeds. Beurzen open dus! We zitten nog steeds met een demissionair mi nisterie. Het ging er anders deze week hard op lij ken, of het aftredende ministerie als rechts zaken kabinet zou terugkomen. Het grootste deel van 'le Ch. H. fractie had zich met de voorgestelde oplos sing, n.l. accrediteering van den gezant te Bern of te Weenen bij het Vaticaan, vereenigd. Maar hoewel de R. K. ministers en leiders ook hiertegen geen bezwaar hadden, besliste 'de R. K. kamer fractie, in vergadering bijeen, anders. Zoodat voorloopig de crisis nog voortduurt. Maandagmor gen werd weer een buitengewone ministerraad ge houden. De heele wereld houdt zich bezig met de Hon- gaarsche bankbiljettenaffaire. Het is inderdaad een groot geluk voor Frankrijk en zijn franc, dat door de oplettendheid van den Haagschen geldwisse laar Sanders het eerste valsche biljet van 1000 frs. (er waren er 25 miliioen) werd gesignaleerd, waar door alles aan het licht kwam en de Fransche franc voor een catastrophe en wellicht Europa voor een desastreuse staatsgreep werd behoed. Daarom treft het des te meer, dat de Fransche regeering tot nog toe geen tijd heeft gehad den heer Sanders al was 't maar een eenvoudig bedankje te sturen. Intusschen heeft deze zwendel zijn nut gehad. Tot dusver bestond hier te lande een gebrek aan een tijdige en doeltreffende waarschuwing aan bankiers, kassiers, enz. dat er valsch geld in om loop is. De Ned. Centrale inzake falsificaties voelde dit gemis en nu wordt door middel van het finan- tieel archief Keesing een signalement van onecht bankpapier verspreid. En, indien iemand een valsch biljet aanbiedt, luidt de waarschuwing; De politie waarschuwen en aanbieder, indien onbekend, laten wachten, laten volgen of beletten te vertrekken. Nimmer het falsificaat terug geven en de persoon zonder meer laten gaan". De uitnoodiging van den Volkenbond aan Ne derland tot deelneming aan de voorbereidende con ferentie voor vermindering van bewapening, is door onze regeering aanvaard. Aan den secretaris generaal van den Volkenbond is medegedeeld, dat te zijner tijd de namen der vertegenwoordigers zul len worden bekend gemaakt. Ten slotte d'ient nog de aandacht gevestigd te worden op de lezing van Mr. Limburg, lid der Ned. delegatie naar de Vol- kenbondsvergadering, over Locarno en den Vol kenbond, waarbij dezer er op wees, dat zonder het protocol van Genève, het verdrag van Locarno er nooit gekomen zou zijn. Voor den Volkenbond £%1 Jj)P.iirp.9„,vW.t,g.r1QAt1! tót j vrij. j Engeland. Het schijnt dat de Mosoelkwestie op vredelievende wijze uit den weg geruimd zal wor- I den. Weliswaar blijft Turkije op het standpunt staan, dat de Volkenbondsbeslissing van nul en geener waarde is: maar de Turksche gezant te Londen heeft aan Baldwin medegedeeld, dat Turkije genegen is, met Engeland te onderhande len over een voorloopig accoord, met optie voor verlenging, mits Engeland zich o. m. aan deze voorwaarde houdt, dat de betwiste zóne geheel ontwapend zal worden voor den duur van bedoelde overeenkomst. Hoewel het gerucht, dat de eerste zitting van de voorbereidende ontwapeningscommissie verdaagd zou worden, definitief als onjuist is tegenge sproken, vraagt men zich in zekere kringen af, of dit geen proefballontje van de Engelsche regee ring is geweest. Zij heeft n.l. tijdens de jongste Volkenfoondsvergadering telkens gepoogd, de voort varendheid waarop o.m. de Ned. afgevaardigde Jhr. Loudon aandrong, te temperen. Het valt niet te ontkennen, dat de belangstelling in Engeland voor het ontwapeningsprobleem den laatsten tijd aan het afnemen is. Frankrijk. De strijd om de financieele voorstel len, nu van minister Doumer, duurt voort. De radicaal-socialistische kamergroep is het op ver schillende punten met de regeeringsvoorstellen oneens. De soc. partij heeft in de financieele com missie den strijd tegen de regeering aangebonden. Men blijft rekening houden met regeeringsmoeiiijk- heden in de naaste toekomst. Daarop wijst ook het besluit, op het congres der Fransche socialisten ge nomen, waarbij de meerderheid zich voor deelne ming aan een regeering uitsprak, mits de socialis ten daarin de meerderheid hébben, benevens de keuze der portefeuilles, dus dat zij alles zouden te zeggen hebben. Duitschland. De groote coalitie is nu definitief mislukt. De soc.-democratische rijksdagfractie ver wierp dezer dagen met 85 tegen 33 stemmen het voorstel tot toetreding tot een groote-coalitie- regeering. Nu is dr. Luther met de kabinetsformatie belast. De nieuwe regeering zou dan bestaan uit vertegenwoordigers van centrum, democraten en Duitsche volkspartij en, wat betreft de Duitsche buitenlandsche politiek, op den steun der soc. de mocraten aangewezen zijn. Italië. Mussolini maakt het wel wat al te bar. Hij tracht zijn dictator's arm nu oo*k al uit te strekken tot de bestrijders van het fascisme, die ilaar Frankrijk's gastvrijen bodem uitweken. Hij eischt n. 1. uitwijzing uit Frankrijk van anti-fascis ten, die naar Frankrijk gevlucht zijn. De Fransche pers neemt scherp stelling tegen dezen met de goede zeden en de volkenrechtelijke ge bruiken strijdigen eisch. De Italiaansche republikeinen, socialisten en libe ralen kunnen zich volkomen veilig voelen onder de hoede van het Fransche volk, schrijft de Quotidien. Hongarije. De zwendel-affaire heeft groote af metingen aangenomen. Zeer hooggeplaatste perso nen zijn gearresteerd. De Hongaarsche regeering heeft aan Frankrijk verklaard, onverbiddelijk te zullen optreden, hoe hooggeplaatst de betrokke nen ook zijn. De auteurs van de biljetten-verval- sching moeten particuliere personen zijn, die in gel delijke moeilijkheden verkeerden, en die, onder voorspiegeling van avontuurlijke politieke revanche doeleinden eenige ambtenaren overhaalden mee te doen. Altijd en overal weer verwarring, bedrog en ge meenheid als gevolgen van oorlog, onderdrukking en daarop gevolgde fanatieke wraak. oooocooc<xxxxxxxxxxx>oooooocoooooooooooooooooooooooooooooocoooooo GEBRUIK ALLEEN electiische handlampen van VEILIGE constructie. Nergens mag eenig koperen deel van de lamp of van het snoer bereikbaar zijn. Kapotte snoeren en onveilige handlampen hebben menigeen het leven gekost. ooooccoooooooooooc>oocxxxxxxx3ocooocx»cx>oooooooooooooooooooooooooo STADSSCHOUWBURG HAARLEM. Cor Ruijs-ensemble. Thuiskomst. Voor een vrij talrijk al dadelijk zeer aandachtig weldra, door de spelenden, zeer geboeid en ten slotte enthousiast zijn bijval betuigend publiek ging verleden week Zaterdag 9 Januari Thuiskomst too- neelspel van J. J. Bernard door Cor Ruijs uit het Fransch bewerkt. Cor Ruijs speelt zelf mee als vader Mérin, wiens zoon vier jaar in krijgsgevan genschap heeft doorgebracht en weder thuis komt om naar allen hopen zijn vroeger gelukkige huwe lijksleven met de trouwe en teere Blanche te her vatten. Blanche heeft echter als bewoonster van een huis waar plaats was, op verzoek van den bur gemeester van het provincie-stadje (het stuk speelt enkele weken na het sluiten van den wapenstil stand) gedurende eenige maanden een Ameri- kaansch officier gehuisvest, deze heeft zich cor rect gedragen en Blanche heeft in geen enkel op zicht zich tegenover hem in eene ongeoorloofde verhouding bevonden, maar bij zijn vertrek belijdt b'' Bwpche vopr haar alles te devoelen wat haar de hall-verweduwde gelukkig zou kunnen maken. Blam he had den officier leeren achten, hij heeft de leegte harer verlatenheid voor een deel gevuld, terwijl zij nog steeds met de oude liefde voor haar man op dezen en alleen op dezen bleef wachten. Ze is jong, tenger en mooi, en nu heeft de onvoor zichtige uitlating van den Amerikaan bij zijn ver trek in haar, die behoefte heeft aan steun en geluk gevoelens wakker geroepen die zij niet wil koeste ren, maar die niettemin bestaan. Vlak op het ver trek van 'den Amerikaan, dien men op het tooneel niet te zien krijgt komt André terug, naar geest onevenwichtig en ook lichamelijk verworden en de liefde van Blanche voor hem is nu een nieuwe zich kenmerkend door diep medelijden, 't is de oude André niet meer. Roerend schetst de schrijver en aangrijpend spelen Tilly Lus, als Blanche, en Frits Bouwmees ter als André Merin de scene der terugkomst van den slechts schijnbaar onbeschadigden oorlogs invalide. Blanche zal hem het leven weer goed maken en met de zonnewarmte van haar liefde het 'bevrorene in zijn hart en zijn hoofd ontdooien; zij zullen samen weder een maaltijd nuttigen, doch daar komt in den door den Amerikaan gebezigden servetring diens nog pas gebruikt servet naast dat van Blanche zelve uit de buffetlade in André's handen; een korte verklaring volgt, en in eens stijgt argwaan en twijfel omtrent de trouw zijner vrouw in het moede en zieke brein van André om hoog om daarin met haken en wortels zich vast te nestelen en zijne in den grond nog ongeschonden liefde voor Blanche te overwoekeren. Dan begint het lijden der vrouw. André als allen die een oor log, een mobilisatie of een langdurige krijgsgevan genschap ondergingen bruut geworden thuis bande loos en dus onbeheerscht, wordt met al zijn inner lijke goedheid ©nverdragelijk, zijn vrouw is hem niet meer het geliefde wezen maar de gevreesde verpersoonlijking van zijn twijfel en hij worstelt met haar en pijnigt haar zoo ruw als hij het zich zelf doet. De Amerikaan laat dan berichten, dat hij nog steeds hoopt, dat Blanche tot hem komt en deze, uitgedreven hoor haar onverdraagzamen man neemt het besluit om heen te gaan. Nu verstoot zij haar man; deze wil niet; maar door de schok tot het inzicht gekomen dat haar ontrouw in het ver leden niet bestond maar in een mogelijke toe komst door hem zelf is nabij geroepen geeft hij zich gewonnen. Hij zal Blanche laten gaan. Op dat oogenblik komt de door Cor Ruijs voortreffelijk getypeerde en gespeelde „père noble", de oude Mérin, die nog niet weet hoe ver de breuk is ge gaan, binnen, vergelijkt zijn eigen eenzaam ter grave neigend leven met het zalige bestaan, waar van zijn zoon met zijn schat van een vrouw no genieten kan en prijst hen en zegent hen een vooi een. Dat wordt voor beide echtgenooten die in der grond van elkander onverbrekelijk zijn blijven hou den, te veel. En in het laatste bedrijf zakt het scherm als zij nevens elkander aan de haard geze I ten elk hun leed uitschreien om al 't gerezen mis verstand en om al wat zij gedreven door omstandig heden buiten hun wil elkander hebben aangedaan Dit slottafereel blijft ons bij als een verstarde vloek over allen die oorlog willen, of oorlog dulden of oorlog voeren, gebeeldhouwd in de intieme sfeer van het normale vriendelijke Fransche burgergezin. Mej, Jo ten Braake bezette op zeer voldoende wijze de rol van Jeanne Liron, de huisvriendin, met 'n niet geheel ongerept verleden, wier figuur den schrijver dient om de naieve, schuldelooze par s' on van Blanche des te duidelijker te doen uit komen. Het spel van Tilly Lus is vol bekoring en mis schien nog meer vol beloften voor de toekomst. Ook Frits Bouwmeester boeide sterk Wanneer „Thuiskomst" in Haarlem weder gaat, zullen onze lezers zich een tocht naar het Wil- sonsplein niet berouwen. PROBLEEM No. 70. L. A. KUIJERS, Amsterdam. J. 1. Zondag ging „De onbekende vrouw" van Alex Bisson. Het is 'n pakkend romantisch stuk. Hoofdrollen vervullen mevr. Van der Horst van der Lugt Melsert als de vrouw, die een misdaad begaat -en lang onbekend blijft voor haar zoon, die haar verdedigt; Ko van Dijk als de Off. van Justitie die met deze vrouw getrouwd was, terwijl Van Warmelo een schavuitigen zaakwaarnemer uitne mend typeert. Ditmaal deed Adr. Van der Horst, de regisseur, zelf weer eens mee als advocaat- generaal. Het stuk pakte het publiek vooral in het laatste bedrijf sterk aan. Mat in vier zetten. Stand der 6tukken: Wit: Kc3, Db6, La3, Pe7, Pf2, b3, e3, g2, g6 h2. Zwart: Ke5, Ta5, Lg7, Pa6, a4, b7, c5, e6. Wie onzer oplossers durft bovenstaande 4-zet aan? OPLOSSING PROBLEEM No. 67. (H. VAN BEEK). Stand der stukken: Wit: Kd^, Dal, Lfl, Pe4, d4, e3, f4. Zwart. Kd5, La7, Pe8, b4, f5. 1. Dala3, enz. Goede oplossing ontvangen van: F. ERLINGS, te Bloemendaal. Competitiestand der Bloemendaalsche Schaakclub. J. Vermeer, punten 1 F. A. R. Erling, 1 C. v. d. Werff, 1 A. v. d. Werff, 1 H. J. S. Beek Vj H. Lucas 0 H. G. v. Riessen 0 Klauwers 0 J. Barink lh H. W. van Dordt 0 Van Ina BoudierBakker gaf het Schouwtooneel j.I. Dinsdag Springvloed, een stuk met een komisch voorspel en met dit tragisch thema: welke wraak neemt het leven op degeen, die een soortgenoot het leven ontneemt? De intrige van het stuk is een voudig en aan dialogen is een ruime plaats gege ven. Het boeit wel en is waarschijnlijk op eene gebeurtenis uit de werkelijkheid geinspireerd, toch bejnerkt men wel, dat de schrijfster meer op den levendigen roman dan op het bouwen van een too- neelwerk is ingesteld, en naar onze bescheiden •meening leent zich ook de onderhavige stof, als men geen tweede Shakespeare is, beter voor no velle of roman, dan voor een gesproken uitbeel dende vertooning. Het mihUek te sp'haars rvnfte:k/vmen. tfenoot zichtbaar en hoorbaar van het komische voorspel en bleef ook verder zeer aandachtig, klaarblij kelijk ook omdat wat mevr. BoudierBakker uit den aard van haar wezen altijd de moeite waard is. Concurreerend adres voor a'le soort Ortho- paedisch SCHOENWERK Speciale inrichting voor Schenen naar maat FRANKENSTRAAT 13 Haarlem, Tel.13534 Het eerste „Focus" nummer van den nieuwen jaargang '26, brengt illustraties ter grootte van den zetspiegel van het blad. Er zijn er acht en dank zij de goede origineelen en het mooie kunst druk papier zijn ze een genot voor het oog. Bijzonder valt op de fraaie herfstfoto, getiteld „De strijd tusschen zon en nevel" van J, T. d. Oest. Ook „Slagschaduwen" en „De Zonne over won" resp. van E. J. v. d. Eist en H. G. A. Goorkate zijn bijzonder fraai. Voor liefhebbers van sterofotografie schrijft Luitenant-Kolonel Van Albada een belangrijk artikel onder den titel „De stereoscopie in gevaar". Van de hand van den redacteur van „Focus" verschijnt het eerste artikel van een serie over den pigmo overdruk, waarin een beschrijving wordt ge geven van een nieuwe methode, door den schrijver uitgewerkt, waardoor 'bezwaren, tot heden verbon den aan het overdrukken van broomoliebeelden op geschept papier, worden vermeden. C. A, P. Ivens schrijft onder den titel „Foto en Radio". Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 69 J. VAN DIJK Azn., De Lier. Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kb6, Dh8, Ta4, Te6, Lel, Lc4, Pbl, a6, c5 d5, e4. Zwart: Kd4, Ta5, La8, Lgl, Pg8, f3, f6. Dit probleem verwierf een eervolle vermelding in een wedstrijd van'de „Hampstead and Highgate Express" (1906). is het Telefoonnummer van de bekende ANTIEKE EN MODERNE MEUBELEN, ROK- EN SMOKING COSTUUMS WITTE INDISCHE PAKKEN EN AL WAT U MET VERHUIZING VAN DE HAND WENSCHT TE DOEN 0VERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 2.'012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN. ER WORDT ALLEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN. het van ouds bekende en onovertroifen middel tegen HOEST, VERKOUDHEID en alle aandoeningen der slijm vliezen. Prijs per heeie kruik

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2