15019 TWEEDE BLAD \NSDORP N ESSEX Het Bloemendaalsch Weekblad Verzorgt llwe gevleugelde vrienden f JKE STAND IGENDA IENDAAL rPOORT RVEEN. KL dbZn. i Luxe Automobielen en Onderhoud icheweg 8, Tel. 22387 EMENDAAL RAADSVERSLAG NABETRACHTING [outgraafRuigrok van der rkVan Doorn z. C. A. M. r z. R. van den BrinkVan N. Stals en J. B. M. van 'rie en E. M. Senrp. Heintz 60 jaar, M. G. Briihl JANUARI 1926. NTE, voormiddag 10 uur, en dienst. 23 Januari 's avonds 9 uur mer. KOMST in gebouw „Mara. ddags 10 uur. khuyzen, Amsterdam, uari 1926 's avonds 8 uur Bijbellezing. ÏRK, voormiddags 10 uur, ;t, uit Utrecht. Ie. MTE, voormiddags 10 uur, den Bergh van Eysinga, ingers", 1 Cor. 2 vs. 10b. SCHOOL, voorm. 10 uur, ari 's avonds 8 uur de heer Z under dorp. tL voor 1 of 2 personen, en ook afzonderlijk te huur. 4, Bloemendaal. 1H KT IN BINDEN DIIRIFTEN, ENZ. I- Nieuw Telefoon No. lEMEr^DAAL 45 TELEF. 22242 TERSWAREN ESCHWAREN »N1W AAKARTIKELEN in Motorrijwielen dingen trachtten aan te ne- mmunicatic. Dc spoorwegen Wij moeten van de eene nnen gaan. Hier is het cen- ductie. Kijk eens naar - 'at de hand naar de lage hen- eind elooze rijen opvolgden, met prairiegras bedekt ge- e wist men hier en daar de buffels nog aan te wijzen, den, sommige wel een mijl :oo recht als een kaars, tot weg. Overdag tornden de over die korenvelden, de i^over zijni schouders benge- :ht op het weelderige don- entonig onder zijn machine an een schop met den voet, halmen aanrolde en bevrijd- r daarvoor stil te staan en gebroken verder. Soms boog een bos klitten uit het voort, den eenen dag na kwam dan het dorschen. dan op de wagens met de weggebracht, waarbij de en- de witte ban- Het koren werd dan of uitgestort in de graan veld stonden te wachten en t een klep gesloten opcnin- winter het voorjaar den bodem voor het graan (Wordt vervolgd). No. 3. ZATERDAG 23 JANUARI 1926 VERSLAG VAN DE OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE BLOEMEN DAAL, GEHOUDEN OP DONDERDAG 21 JANUARI 1926. Aanwezig alle leden. Punt 1. Verleening eervol ontslag aan J. de Jong Czn., als Commandant der Gemeentelijke Brandweer. De heer Van Kessel vraagt hoe 't gaat met 't ander personeel b.v. den ondercommandant. De Voorzitter antwoordt, dat deze ontslagen door B. en W. gegeven worden. Goedgekeurd. Punt 2. Benoeming lid Plaatselijke Commissie van Toezicht Lager Onderwijs (vacature Van der Werff). aanbevolen H. Zieren em A. J. v. d. Meij (bedoeld werd waarschijnlijk G. A. v. d. Meij). De heer Zieren wordt met op één na algemeene st mm en gekozen. Punt 3. Verkoop van grond langs de Noorder- tuindorpslaan aan W. hoek. Goedgekeurd. Punt 4. Wijziging der verordening regelende de samenstelling en de werkkring der vaste raadscom- missiën, welke verordening beoogt, artikel 1 voort aan als volgt te lezen: Artikel I. Er bestaan, de volgende vaste Raadsoommissiën, ingesteld overeenkomstig het voorschrift van: I. artikel 54, alinea 1 der Gemeentewet: a. voor de gemeentefinanciën. II. artikel 54, alinea 2 der Gemeentewet op voordracht van Burgemeester en Wethouders: b. voor Publieke Werken; b. voor Onderwijs; d. voor Sociale belangen; e. voor Gas- en Waterleiding. III. artikel 166 der Gemeentewet: f. voor de verordeningen, tegen wier over treding straf is bedreigd. Elk dezer Oommissiën is samengesteld uit drie leden, den voorzitter inbegrepen. Bij afwezigheid of ontstentenis van den voorzitter wordt deze ver vangen: voor zoover betreft de Commissie ge noemd sub 1 door een der leden; voor zoover be treft de Commissiën genoemd sub II, door een an der lid van het College van B. en W., door dit College aan te wijzen; voor zoover betreft de com missie, genoemd sub III, door den plaatsvervan- genden burgemeester. De heer de Roo van Alderwerelt vraagt, wat er gebeuren moet, als de voorzitter plotseling ver hinderd is, en geen tijd of gelegenheid 'heeft de an dere leden te bereiken. Moeten de andere leden dan als schooljongens naar huis toe gaan? De Voorzitter: 't Geval zal zich zoo wel bij uit zondering voordoen. Men kan nu eenmaal niet al les reglementeeren. Nood breekt wet: de vergade ring gaat door onder leiding van het oudste Com missie-lid. Punt 5. Voorstel om B. en W. te machtigen tot het aangaan van een kasgeldleening, dat ter voor ziening van het in den loop van het jaar 1925 te verwachten gebrek aan kasgeld. Het zal een tijde lijke geldleening zijn van ten hoogste 100.000. tegen een rente van niet meer dan. 1 pCt. boven het promessedisconto van de Nedërl. Bank. De heer Luden, die als 'lid der financieele Cotn- Commissie zich met het voorstel vereenigde, vraagt zich af, of de leeningen, die tot een gezamenlijk bedrag van 327.000 uit 't reservefonds gefinan- cieerd zijn, niet beter konden omgezet worden in een vaste leening. Dit hangt echter af van den tijd, waarvoor 't geld noodig is. Is 't voor twee of drie maanden, dan is 't voordeeliger naar een bankin stelling te gaan, al is dit dan ook tegen iets duur dere rente. Wethouder Laan geeft toe, dat 't geld goedkoop is. De prolongatierente is laag, maar toch altijd nog 4J a 5 pCt. Moest de 300.000 op rente gezet wor den, zou dit kapitaal hoogsten 21/2 pCt. rente af werpen, dus lijkt den Wethouder van financiën de voorziening uit eigen middelen beter. t Is echter de vraag, of de leening noodig zal zijn, en dan is 't nog maar voor zeer korten duur. Goedgekeurd. Punt 6. Regeling van den werkloozensteun. B. en W. lichtten dit als volgt toe: Naar aanleiding van de in de raadszitting van 17 September 1925 aangenomen motie, luidende: „De Raad, van oordeel, dat de werkloozensteun „op de wijze als deze thans geschiedt, geleidelijk „behoort te worden afgeschaft, verzoekt Burge meester en Wethouders maatregelen te nemen om „tot deze geleidelijke afschaffing te geraken", en mede naar aanleiding van het verschil van mee ning omtrent de boeking der uitgaven, verband houdende met de werkloozenzorg, hebben wij, na daaromtrent overleg gepleegd te hebben met de Commissie voor Sociale belangen de eer U te ad- viseeren, het volgende te bepalen: ie. steun aan werkloozen, in den vorm van werkverschaffing, zal slechts verleend wor den in het tijdvak van 1 October tot en met 31 Maart, met diem verstande, dat om de week werk verschaft zal worden; 2e. het loon der werkloozen zal' blijven voor gehuwden 26.em voor ongehuwden 18.- per werkweek bij de werkverschaf fing; 3e. bet totaal gezinsinkomen zal niet meer dan 32.— per week mogen bedragen om voor tewerkstelling in aanmerking te komen; 4e. 'deCommissie voor Sociale Belangen is be voegd om in bijzondere gevallen van het sub 2 en 3 bepaalde af te wijken; 5e. het loon, dat in de zes wintermaanden aan werkloozen wordt betaald, komt ten laste van den post „werkverschaffing"; De Weled. Heer J. DRIJVER, Secretaris der „Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Vogels", Heerengracht 260=266, Amsterdam, schrijft ons dato 10 December 1925; t-.-v. Uw..UniverseeIvoer voor Lijsters" en „Gemengd Zaad voor inl. zaadetende vogels" (Volièreszaad) beschouw ik als een uitkomst voor hen, die op doelmatige wijze den vogels hulp willea verleenen in den kwaden wintertijd. 6e. indien de gemeente voor het werrichten van werkzaamheden aan wegen, plantsoenen enz. in de zomermaanden losse werkkrachten noodig heeft, worden deze zooveel mogelijk gerecruteerd uit de ingezetenen van Bloe mendaal en wordt hun een loon toegekend naar arbeidsprestatie, zulks ter beoordeeling van den gemeente-architect. De hiervoor be- noödigde gelden komen ten laste van de pos ten der begrooting, 'die voor de betrekkelijke 'dienstvakken zijn uitgetrokken. Voorts kunnen wij U nog mededeel-en, dat in den loop dezes jaars U een voorstel zal bereiken om trent eventueele verdere afschaffing der werkloo- zenzorg, terwijl voor de posten „wegen" en „plant soenen", voorkomende op de begrooting dienst 1925, een na'der crediet zal worden aangevraagd in verband met de tewerkstelling van werkloozen bij deze takken van dienst. De heer Schulz gelooft niet, dat dit d'e uitwer king moet zijn van de motie. Dit voorstel beweegt zich in de richting van afschaffing der seizoen- werkloosheidszorg maar niet van de crisiswerkloos- heidszorg. De overige tijd van 't jaar wordt uitge schakeld. En wat gebeurt er met de werkloozen, die we ook zomers kunnen krijgen? Wil men die zonder -neer aan den dijk zetten? Wethouder Van Nederhasselt verwijst de heer Schulz naar de laatste alinea der toelichting, waar uit blijkt, dat dit voorstel een vootl'oopige regeling inhoudt. De heer Schulz. Als ik den wethouder dus goed begrijp, krijgen we voor 31 Maart a.s. een nieuw voorstel te behandelen, wat de oplossing zal bren gen van het vraagstuk: wat te doen met de werk loozen, die we na 31 Maart krijgen. De heer Van Nederhasselt. Dit ligt inderdaad in de bedoeling der Commissie, 't Staat niet vast, of ook de w-erkloosheidszorg in den zomer geregel! zal -worden. We moeten echter in d'en geest der motie blijven handelen. De heer Hogenbirk juicht het voorstel toe, om dat hij -daarin een begin ziet, van de werkloosheids- zorg af te komen. De heer Van Kessel heeft de begrippen crisis- en seizoenwerkloosheid nog niet hooren definiëe- ren. Zijn meeninig is, dat de taak, die vroeger de werkgever op zich nam bij werkloosheid, gescho ven werd op de schouders der gemeente. In de bouwvakken wordt zelfs het contract verbroken, om aan het doorbetalen van de feestdagen in de Decembermaand te ontkomen. Niet -lang geleden werd spreker nog een compliment gemaakt dat in Bloemendaal de steunverleening zoo schitterend was geregeld. Laten we den toestand dus laten, zoo als hij is. Voorstel B. en W. wordt goedgekeurd. Punt 7. Vaststelling verordening betreffende het verhaal van pensioenbijdrage van boventallige- en vakonderwijzers. De heer Luden heeft geen kennis van alle onder wijszaken. Hij vindt 't voorstel buitengewoon goed, maar werkt het in de practijk voldoende rechtvaar dig tegenover de vakonderwijzers? Zij hebben een groot tijdverlies, b, v. de gymnastiekleeraar P. A. Kok, -die verbonden is aan de school in Bloemen daal, Overveen en Vogelenzang. De heer Hogenbirk betoogt, dat daar al rekening mee gehouden is in de belooning van het wek.- lijksoh lesuur, zoodat de vakonderwijzer met min dere lesuren dan de klasse-onderwijzer vaak even* veel en soms nog meer verdient. De heer Schulz is 't eens met den beer Luden. Hij meent, dat de salarieering der vakonderwijzers volkomen los staat van d!ie der klasse-onderwijzers. Wethouder Laan kan zich uitstekend vereenigen met het advies van de Commissie van Bijstand voor het onderwijs. Onderwijs is onderwijs en onderwij zers zijn onderwijzers. Het begrip vakonderwijs is ouderwets. Het gymnastiekuurtje is eigenlijk een speeluurtje en het zingen is ook wel heel aardig, -naar het leven van de Hollandsche taal is onein dig veel moeielijker. De heer Kremer sluit zich aan bij het betoog van den heer Schulz.Hij wil de vakonderwijzers buiten de pensioenbijdrage houden, óf hun salaris even redig vcrhoogen. De heer de Visser daarentegen vindt het billijker, dat beide categoriën over één kam geschoren wor den. Want als straks de concierges der scholen en later de congierge van het raadhuis aankom .n. Waar is 't eind, als men onderscheid gaat maken? De heer Van Kessel staat aan de zijde van de vakonderwijzers. Hij vindt het merkwaardig, dat d'e sprekers worden beantwoord door den wethou der van Financiën. Hoe denkt de Wethouder van Onderwijs er over? Hij kan zich voorts niet ver eenigen met de wijze, waarop zooeven over de vakonderwijzers gesproken is. De heer Laan merkt op, dat hij in de eerste plaats van zijn recht als raadslid gebruik 'heeft gemaakt, en in de tweede plaats ook om de dubbeltjes den t. 'Hij ontkent op minderwaardige wijze ovre de vak onderwijzers gesproken te 'hebben, heeft intgendeel de grootste waardeering voor de heeren, en zou 't hun niet nadoen. Wethouder Van Nederhasselt noemt ,,'t een kwestie van appreciatie van billijkheid". De vergelijking die d'e heer de Visser met de congierges gemaakt heeft, gaat niet op, omdat deze menschen heel ander werk hebben. Ten slotte wordt een voorstel van den heer Schulz, om de vakonderwijzers de volgens art. 36, le lid sub a der Pensioenwet 1922 verschuldigde bijdragen tot 3 pCt. van den pensioengrondslag niet te doen betalen verworpen, terwijl de verordening, zooals zij aan B. en W. geadviseerd werd door de Commissie van Bijstand voor het onderwijs, aan genomen wordt. Op verzoek van eenige raadsleden worden de besprekingen over punt 8 uitgesteld tot de vol gende agenda-punten, (inclusief de rondvraag) be handeld zijn (exploitatie Zeeweggronden). ONTHEFFING BEPALINGEN DER BOUW VERORDENING. 1. Verzoek van J. D. Wildeboer te Aerdenhout voor bouw eener teekenkamer en fietsenberg plaats op Sectie B no. 3358 aan de Veldlaan. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dit verzoek gunstig te beschikken. Goedgekeurd. 2. Verzoek van N. Roodenburg te Overveen voor bouw eener woning op Sectie A no. 6707 aan de Lonbar Petriiaan. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek in te willigen. Goedgekeurd. 3. Verzoek van P. Rot Czn, te Westzaan voor bouw eener garage bij perceel Lonbar Petri iaan no. 22. Burgemeester en Wethouders stellen voor, gunstig op dit verzoek te beschikken. Goedgekeurd. 4. Verzoek van Mr. I. C. de Beaufort te Heem stede voor verbouw eener garage op Sectie A no. 4718 aan den Rijperweg. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek toe te staan. Goedgekeurd, 5. Verzoek van P. A. M. Roozen te Overveen voor bouw eener bollenschuur op Sectie B. no. 479 aan de Houtvaart. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek in te willigen. Goedgekeurd. 6. Verzoek van Gebrs. Bijvoet te Overveen voor bouw eener garage aan 'het Rollandspad. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dit verzoek gunstig te beschikken. Goedgekeurd. 7. Verzoek van C. J. Cassee te Bloemendaal voor bouw eener bergplaats op Sectie A nö. 4677 aan den Bloemendaalschen weg. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek toe te staan. Goedgekeurd. 8. Verzoek van Gebrs. M. en W. Lolkus voor bouw van drie woningen op Sectie A no. 8193 aan de Julianalaan. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op d'it verzoek gunstig te beschikken. Goedgekeurd. 9. Verzoek van J. J. Lansdorp te Bloemendaal voor bouw eener garage aan den Bloemendaal schen weg. Burgemeester en Wethouders stellen voor, gunstig op dit verzoek te beschikken. Goedgekeurd. 10. Verzoek van W. Dyserinck te Haarlem voor bouw eener garage met chauffeurswoning op Sectie B no. 3764 aan den Bentveldsduinweg. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit verzoek in te willigen, althans voor zoover het de zijwaartsche scheiding betreft, doch niet ten -aanzien van den afstand van den voor gevel tot den weg. Goedgekeurd. 11. Verzoek van J. Bieren-s de Haan te Bloemen daal voor bouw van een schuurtje op Sectie A no. 6351 aan de Koepellaan. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken, aan gezien door dien bouw d'e omgeving ontsierd wordt. Afgewezen. Wel breekt de beer Hogenbirk een lans voor de goedkeuring van dit verzoek, maar de overige raadsleden vereenigen zich ten slotte met het voor stel van B. en W., nadat 'gebleken is, dat het schuurtje beter in plaats van naast, achter de ga rage gebouwd kan worden. Punt 10. Ingekomen stukken: 1. Dankbetuiging van het Chr. Fanfare Corps „Sursum" en van de Haarlemsche Orkestver- eeniging voor verleende subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Proces-verbaal van kasopname bij den Ge meente-Ontvanger. Idem. 3. Klachten van E. P. van Bommel inzake de ver lichting, afrastering en waterloozing van den Vijverweg. 'Naar aanleiding van dit adres berichten Burge meester en Wethouders, dat de verlichting daar ter plaatse naar hun oordeel voldoende is; de afrastering niet slechter is dan bij andere niet in exploitatie zijnde bouwterreinen; en dat maatregelen genomen zijn om de afwatering te verbeteren. Wethouder Laan zegt dat de afwatering ver beterd is. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Adres namens het Hoofdbestuur van het Na tionaal Verbond van gemeenteambtenaren in zake salarieering der technische ambtenaren. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit adres niet in behandeling te nemen, daar dit adres niet voldoet aan de eischen, gesteld in artikel 8 der Grondwet. (Men mag niet na mens iemand iets verzoeke of op een dergelijk verzoek beschikken). De heeren Schulz en Nuyens zijn van meening, dat B. en W. hier te veel aan formalisme vast hom den. Een lange discussie volgt, waarbij zelfs het grondwet-artikel no. 8 voorgelezen wordt. De heer Schulz stelt voor, het adres in handen te, stellen van de Commissie van georganiseerd over leg om prae-advies, wat volgens de voorzitter in strijd is met de Wet. Het adres wordt voor kennisgeving aangeniomen, De heer Schulz verzoekt er aanteekening van te maken, dat hij tegenstemt. 5. Schrijven van den Commissaris der Koningin over het toekennen eener kindertoelage aan de Commissarissen van politie. Onder verwijzing naar het besluit van 19 Oc tober 1922, geven Burgemeester en Wethouders dne Raad in overweging, aan den Commissaris der Koningin te berichten, dat hij als zijne meening uitspreekt, dat het geven van een kindertoelage aan den Commissaris van Politie hem niet wenschelijk voorkomt, te meer daar men kindertoelage aan werklieden niet heeft willen toekennen. De Raad vereenigt zich met de zienswijze van B. en W. onder voorwaarde, dat de woor den te meer uit het bericht aan den Commis saris der Koningin verwijderd zullen worden. 6. Bericht der Directie van de Noord-ZuZid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij, dat zij de in voering van tienrittenkaarten in verkeer tus- scben de lijn „OverveenHaarlem" en de overige stadslijnen te Haarlem tegen den prijs van 1.25 per kaart overweegt. De heer de Roo van Alderwerelt is dankbaar, maar niet voldaan. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangeno men. Punt 11. Verkoop van grond langs den Hooge Duin en Daalsche weg en Koninginne duinweg aan A. Warns. Goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert 'de heer de Roo van Alderwerelt hoe het staat met het doortrekken van de Julianalaan. Volgens Wethouder Laan wordt er hard aan ge werkt. Al vraagt men in elke vergadering naar deze plannen, het zal er niet harder door opschieten, omdat 't niet vlugger kana T. z. t. hoopt spreker den Raad te laten zien, hoe uitstekend daar alles in orde zal komen. De heer Bornwater vraagt waarom juist op de voetpaden langs den Zijlweg geen zand is ge strooid. Alles kan niet tegelijk antwoordt de heer Laan. Onze gemeente is zoo groot, waarbij nog komt dat we pech met den zandstrooier gehad hebben, dat ieder z'n beurt af moet wachten. Bij een volgende sneeuwval is ditmaal de Zijl- weg het eerst aan de beurt. Dan maakt de heer Bornwater de opmerking, dat hoewel in de raadsvergadering, waar tot aanschaf fing van een motor met zijspan ten behoeve der politie besloten was, de wenschelijkheid bepleit was, Hollandsch fabrikaat de voorkeur te geven. Niet alleen heeft men een buitenlandsch merk aan geschaft, maar het voertuig is zelfs buiten de ge meente gekocht. Ook de heeren Van Kessel en de heer Hogenbirk spreken hun verwondering over deze handelwijze uit. De heer Van Kessel merkt op, dat de motor spuit ook al niet door een gemeentenaar geleverd is en dringt er op aan, dat voortaan met de belan gen en wenschen van den middenstand te dezer plaatse rekening gehouden zal worden. Hij veroor deelt de argumentatie, als zou men in Bloemendaal geen Harley-Davidson kunnen leveren. De heer Laan beantwoordt de sprekers. Hij kon de motor direct van den Hoofdagent goedkooper betrekken, dan van een agent uit Bloemendaal. Dat scheelde 7*/j pCt. van den koopprijs. Wil de Raad echter, dat alles in Bloemendaal gekocht wordt, dan is 't hem goed, maar dan dienen de hee ren zich duidelijk uit te spreken. Het is begrijpe lijk, dat men dan niet zoo voordeelig zal slagen. De heer Hogenbirk zegt, dat 't niet hier om gaat. Wél bespreekt hij de wenschelijkheid, dat men niet zonder meer de inwoners passeert, maar hen ten minste prijsopgave laat doen. Blijk thet, dat zij te duur zijn, soit! de menschen zijn koopman ge noeg, om te begrijpen, dat de goedkoopste inschrij ver de leverantie zal krijgen. Maar dan is aan de eischen voldaan. Van inschrijving is bij de levering der Harley-Davidson geen sprake geweest. De Voorzitter geeft dit toe, zegt 't te betreuren, en dat men voortaan zal handelen in den geest, zooals de heer Hogenbirk bepleit heeft. De 'heer de Waal Malefijt heeft gelezen, d'at de Burgemeester van Haarlem in de laatste raadsver gadering gzegd heeft, dat in 't jaar 1925 in de ge meente Haarlem 657 huwelijken gesloten werden. Van ideze paartjes waren er 242 genoodzaakt zich buiten de gemeente te vestigen. Spreker heeft dat ook voor Bloemendaal nagegaan, en kwam tot de volgende cijfers: gesloten huwelijken: 66, geves tigd buiten de gemeente 43 paren, waarvan 10 een leegstaande woning in Haarlem betrokken, wat spreker 'n belangrijk argument tegen de annexatie plannen noemde. Een stem: Wij moeten Haarlem annexeerenl Nadat de rondvraag gesloten was, kwam punt 8: Voorstel tot het aangaan van een tweetal overeen komsten betreffende de exploitatie der Zeeweg terreinen met de Erven v. d. Vliet, in behandeling. De heer Luden verliet de vergadering. De heeren A. F. Kremer, C. W. de Visser en Jhr. J. C. Mollerus stelden voor, de behandeling van dit punt aan te houden tot de gewone vergadering in de maand Maart, met de volgende toelichting: Het is hun onmogelijk geweest in den korten tijd, die daarvoor beschikbaar was, deze belangrijke voordracht voldoende te bestudeeren. Bovendien achten zij het principieel onjuist, dat de burgerij niet de redelijke gelegenheid gehad heeft, zich van de beteekenis van deze voorstellen rekenschap te geven. Ten slotte 'heeft door deze wijze van be handeling de gelegenheid tot het indienen van be hoorlijk doordachte en geformuleerde amendemen ten ontbroken. De heer Kremer wil er de nadruk op vestigen, dat de fractie „Vrijheidsbond" buiten tot voorstel staat, doch het zuiver 'het belang der gebeele bur gerij betreft. De heer Schulz wil hoogstens uitstellen tot de Februari-verga'dering, evenals de heer de Roo van Alderwerelt. De heer Van Kessel daarentegen wil tot onmid dellijke behandeling overgaan. Hij herinnert aan de actie, door de Vrijheidsbond onder de burgerij ont ketent, over den aankoop van de gronden langs 'den Zeeweg, en voorziet weer dergelijk gebeuren. Trouwens, als er voor 'de Maart-vergadering weer eens nieuwe leden bijkomen? Voorts wijst hij er op, dat de H. H. de Visser en Mollerus wel de besprekingen over de begrooting gevolgd hebben, en zelfs aan de stemmingen deel nemen. Konden zij dit lijvige boekdeel wel bin nen zoo korten tijd bestudeeren? Hij acht het vol doende, als de wil voorzit om aan de besprekingen der contracten mee te werken. De heer de Visser antwoordt, dat hij juist door een voorloopige bestudeering tot de conclusie ge komen is, dat in de te sluiten overeenkomsten veel voetangels en klemmen liggen. De heer Kremer gaat u er mee accoord, de ter mijn te bekorten tot 25 Februari, welk voorstel door den heer Hogenbirk gesteund wordt. De beer Kremer beklaagt er zich over, dat de stukken zoo onvolledig zijn, 't welk uit de thans gevoerde besprekingen duidelijk blijkt. De heer Laan waarschuwt voor uitstel. Hij wil zich desnoods borg stellen voor de contracten, omdat hij er van overtuigd is, dat de correct en voordeelig zijn. Tenslotte wordt een voorstel van den heer de Roo van Alderwerelt aangenomen, het voorstel als eenig punt der agenda te 'behandelen in een ver gadering te houden op 11 Februari a.s. De beide Wethouders stemmen tegen. Nadat de heer de Visser verzocht heeft tegen 'dien tijd een raming van kosten klaar te hebben (aanleg van de kabels en het buizennet voor gas licht en water en rioleering) en vooral het vraag stuk der rioleering goed onder de oogen te zien in verband met de eigenaardige constellatie der Zee weg-gronden, wordt de vergadering gesloten. Met niet geringe verbazing hebben wij den heer Schulz het gemeentebestuur van formalisme (een ziekelijk hangen aan den vorm óm den vorm) hooren beschuldigen, naar aanleiding van het, (gelukkig door den Raad aangenomen) voorstel van B. en W. om een verzoekschrift van den Se cretaris van den Nationalen Bond van Ge meente-ambtenaren voor kennisgeving aan te nemen, d.w.z. ter zijde te leggen, op grond dat dit verzoekschrift (niet verge zeld van eene behoorlijke machtiging op den onderteekenaar, uitgegaan van het College namens hetwelk 't verzoek heette te worden gedaan) alleen onderteekend was door den Secretaris zelf, die niet ge rechtigd is in zijn eentje zulke dingen te doen. Allerminst was de beschuldiging van den heer Schulz hier op haar plaats, omdat de heer Secretaris, die zich zelf de volle

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 5