M. J. SMINK-BEUKERS RSMINKYhFïüZJJ BEUKERS RADIO Firma J.B.KRÜLJr. BANDEN Victoria-water 6ARA6E F. STAPPERS REPARATIE INRICHTING PEDICURE-MArtlCURE KIMDERHUISVEST 33 TEL.10441 EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING ELECTRO-RADIO Brandstoffenhande! PRIMA ANTHRAC1E AUTOMOBIELEN en MOTOREN V STALLING EXPERTISE BINNENLAND BUITENLAND BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERNUISVEST 29 -31-33 TELEFOON 10441 MEUBEL- EN TAPIJTHANDEL „DE CONCURRENT" - VAN 'T HOFF JANSEN boeken en tijdschriften TOONEEL NEDERL. OOST-INDIÊ EERSTE KLAS STOCK- MICHEUN- Ged. Oude Gracht 40, Haarlem Telefoon 14454 Morgen zal Hare Majesteit de Koningin den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in het hu welijk trad met Hertog Hendrik van Mecklenburg Scbwerin. Er zal geen luidruchtig uiterlijk vertoon van feestelijkheid zijn. H. M. verzocht, de even tueel ingezamelde gelden, bestemd voor bloemen- huldes, enz. ter gelegenheid van haar 25-jarig hu welijksfeest, te willen afstaan aan het Waters noodcomité. Een' verzoek waaraan velen gehoor hebben, gegeven. Op het Loo zal een intiem huise lijk feest plaats vindeniwaaraan alleen enkele familieleden zullen deelnemen. Ook is het H. M., met het oog op hare drukke bezigheden niet mo gelijk dit jaar audiëntie te verleenen, er zullen geen mondelinge gelukwenschen in ontvangst ge nomen kunnen worden. Zoo zal de dag van den zevenden Februari overeenkomstig den wensch van H. M. naar buiten vrijwel onopgemerkt voor bijgaan. Het gaat den communisten in ons land niet naar den vleeze. De Communistische Partij hier te lande is in allerlei stukjes verbrokkeld; we hebben nieuwe en oude partijen, verstoten en nieuwe lei ders van de partij, enz. enz. Toch biedt Trotzki genereus aan, ons arme stervelingen in West Europa, 'die nagenoeg geheel verstoken zijn van de zegeningen van het communisme, te helpen en te steunen. En hij heeft dezer dagen de ontstellende mededeeling gedaan, dat de kapitalistische bour geois regeeringen in Europa op het punt staan in te storten. Misschien zou het niet kwaad zijn wan neer de Russische menschenvrie-nden eerst eens deden, wat voor de han!d ligt, n.l. orde in eigen land stellen, ook alvorens ons te schoolmeesteren. In een vergadering van gezagvoerders, stuur lieden, enz. bijeengeroepen te Rotterdam, werd voor enkele dagen geprotesteerd' tegen de pogin gen, in den laatsten tijd voorgekomen, om de vei ligheid aan boord in gevaar te brengen, door niet nakoming der Schepenwet wat betreft het uitwa- teringsmerk. Er werd met klem op gewezen, dat de eigenlijke schuldigen niet gezocht moeten wor den onder de kapiteins, die zich aan overbelading schuldig maken, maar onder de readers. En in een motie van afkeuring sprak men zich scherp uit tegen de overtreding van de bepalingen- betreffende de uitwatering, terwijl een dringend beroep op de scheepsofficieren werd gedaan alle pogingen tot wetsontduiking tegen te gaan. De uitlating, op de vergadering gehoord, n.l. dat „de veiligheid aan boord, het hoogste goéd van den zeeman" is, werd op wel treffende wijze onderstreept, door het ver gaan van de „Alkaid", waarbij de opvarenden, ten getale van 27 man, slechts met groote moeite werden gered. Dit is slechts één geval uit vele. Eiken dag staat de zeeman aam groote gevaren bloot. Het is dus niet meer dan billijk, dat hij van den reeder eischt, dat niet moedwillig de veilig heid aan boord in gevaar gebracht wordt. Er moet weer geholpen worden! Nog is de ellende van den watersnood niet half aohter den rug, of uit een anderen hoek van ons vaderland komt een kreet om -hulp. Het is weer mis in de Veenstreken van Drente, in de gemeente Emmen, die 25 dorpen omvat, met 43.0000 inwoners. De 'helft van dit aantal inwoners is noodlijdend. Er wordt weer honger geleden en koude, ontzaglijke armoedg. Jn jcÜcüdê krotxen, plaggenhutten, hui zen gezinnen van 10, 12 personen, levend van 9 of 10 gulden per week, van de werkverschaffing. Armenzorg en werkverschaffing schieten' te kort. Nu moet het groote Nederlandsche gezin weer bijspringen. Het slechte weer van den laatsten tijd •heeft den toestand nog erger gemaakt. Ba'nge nood dreigt weer. Daarom: de postrekening van het werkcomité van het centraal Steuncomité Emmen is 79400. Amsterdam heeft zich op waarlijk grootscheep- sche wijze voorbereid om een fikschen aanslag op de portem'onrnaie der burgerij uit te voeren, door middel van een collecte op Maandag 8 Februari ten bate van de slachtoffers van den Watersnood Niet minder dan 2000 collectanten zullen dien dag dew Amsterdammers een bus onder den neus hou den. De Bakkerspatroonsvereeniging levert een stapel yan 8000 broodjes gratis voor de voedering van de wakkere collectanten. Den geheelen dag en ook 's avonds rijdt de „zilvertram" weer, een tramwagen, waarin een compleet orkest, verge zeld van een zwerm collectanten, ten einde onder de opwekkende tonen van' de muziek, beter de beurzen te attakeeren, Engeland. Dinsdag heeft de Koning van Enge land het parlement weer geopend. Daarbij werd de gebruikelijke troonrede uitgesproken. Daarin werd in algemeene termen over de verschillende vraag stukken gesproken. Zoo werd o. m. uitdrukking ge geven aan een streven naar vriendschappelijke betrekkingart met Turkye, terwijl als de meening der regeering werd uitgesproken, dat thans een belangrijke stap in de richting van beperking der bewapening mogelijk zal zijn, als gevolg vain het systeem van veiligheid, geschapen door het ver drag van Locarno en de aanvullende overeenkom sten. Verder werd medegedeeld, dat uitnoodigi-n- gen voor een internationale conferentie in zake effectieve internationale regeling van den arbeids tijd verzonden zijn. De debatten in het Lagerhuis over het adres van antwoord waren zeer kalm en tam. Van liberale zijde werd slechts lichtelijk de schuldregeling met Italië becritiseerd, waarom trent Lloyd George verklaarde, dat hij niet ge loofde, dat de belastingbetaler van Engeland op faire wijze behandeld iis. In het adres van ant woord werd er den nadruk op gelegd, dat de re- geeringsvoorstellen betreffende het goedkoop ma ken en de ontwikkeling van de electriciteit en het opruimen van achterbuurten met ingenomenheid begroet worden, maar dat het zwaartepunt van de troonrede was het aandringen op een geest van verzoening en verdraagzaamheid in de industrie. Frankrijk. De Fransche Kamer houdt zich thans bezig met de artikelsgewijze behandeling van het financieele ontwerp van de financieele commissie uit de Kamer. Daaraan is voorafgegaan de met ongedudl verwachte rede van Briand, waarin men Begijnestraat 16, Beverwijk COMPLETE MEUBILEERING Botermarkt 16 - Haarlem VERHUIZINGEN door het geheele land, onder volledige garantie en vakkundige leiding. Prijsopgave kosieioos zonder eenige verplichting. een uiteenzetting van het regeeringsstandpuint hoopte te vinden. Maar Briand sprak slechts in zeer algemeene bewoordingen en toonde zich zeer verzoeningsgezind. Zooals ingewjiden verwachtten, vermeed hij kleur te bekennen, omdat daardoor eten crisis zoolang mogelijk van de baan gescho ven wordt. Hij wees er op, dat het land solider is, dan men denkt en dat de schatkist alleen maar even op verhaal moet komen, waarna de franc, evenals in 1921, weer sterk zal stijgen. In zijn rede, zette de voorzitter der financieele commissie Malvy het ontwerp uiteen. Dit komt hierop neer: lo. Gelijkheid voor de belastingen; 2o. Hen te 'doen betalen, die daartoe verplicht zijn, alvorens hen, die betalen, zwaarder te belasten; 3o. Slechts een berop doen op indirecte belastingen, voorzoo- ver dat onvermijdelijk is. Volgens Malvy voldeed het ontwerp 'der regeering aan deze principes niet. Maar Briand vreest, hoewel hij erkent dat er veel goeds in het ontwerp der commissie is, dat het waarschijnlijk niet spoedig genoeg geld in de schatkist zal brengen. Amerika. Er is ontegenzeggelijk een kentering te bespeuren in de houding door de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika tegenover den Volkenbond in den loop der laatste jaren ingenomen. In het eerst, nadat toetreding tot den Bon'd was afgestuit op het verzet van die Yankees, welke Europa liefst in eigen vet lieten gaar koken, was geheelonthouding het parool. Op den duur Züj> ;r,er, te Washington echter wel in, dat een dergelijk systeem niet vol te houden was. Zoo ontstond het instituut der Amerikaan- sche „waarnemers". Nog een stap verder, en de Unie bleek berei'd op bepaalde punten van Volkenboradswerk tot ac tieve deelneming over te gaan. En thans is men reeds zoover gevorderd, dat Uncle Sam heeft besloten tot het Internationaal Gerechtshof in den Haag toe te treden. Sneller dan menigeen vermoed of gehoopt 'heeft, is dus tot heden 'de ommekeer in de houding van Washington geweest, een houding, die dit mag wel naar voren worden gebracht meer getuigt voor het gezond staatkundig verstand van het Amerrkaa-nsche volk, dan het negatieve besluit, waarmee het zichzelf destijds, toen het tenslotte niet bereid bleek den nobélen strijder en lei'Ter Wilson te volgen, een geduchten klap in het aan gezicht gaf. Niettemin zijn we nog niet, waar we wezen moeten; er zal nog heel wat moeten geschieden, eer ten langen leste de Unie ook als li'd van den Volkenbond begro'et zal kunm'en worden. Naarmate men echter in de V. St. meer en meer den gegronden indruk zal kunnen krijgen, dat niet eenzijdige politieke overwegingen, maar de be langen van internationale gerechtigdheid en vrede richtsnoer voor de da'den van den Bond en zijn organen uitmaken, zal de aandrang in de Unie om zich bij den Volkenbond aan te sluiten toenemen en tenslotte zoo sterk worden, dat de Bonds-vriew- den de uiteindelijke overwinning zullen behalen. Ook om 'die re'den dus mag men hopen, dat Recht en Billijkheid steeds voornamer plaats in de be slissingen van Genève zullen gaan innemen! Duitschland. Nu het nieuwe kabin'et-Luther door de eerste gevaarlijke zóne heen is bij de stem ming over 'de motie van vertrouwen kreeg de re geering er van de 440 stemmen 160, tegen de op positie 150, bij 130 onthoudingen is het niet 'waarschijnlijk, 'dat het binnen korten tijd in moei lijkheden zal komen. Deze motie van vertrouwen had 'het nadeel, dat zij de 'binnen- zoowel als de buitenlandsche politiek der regeering omvatte. Nu moesten de socialisten zicb onthouden, omdat zij niet onvoorwaardelijk de bmnen'landsche politiek der nieuwe regeering wilden goedkeuren. En de Nationalisten hadden juist bezwaar tegen' Strese- mann's 'buitenlandsche politiek. Een dergelijke al gemeene motie van vertrouwen zal zoo spoedig niet meer voorkomen. Wanneer het dus in de toe komst gaat over onderwerpen van binnenlandsch beleid, dan zullen de Duitsch-nationalen de re geering wel steunen, terwijl de Socialisten de re- stem bij 'de buitenlandsche politiek ten gunste der regeering zullen aanwenden. Zoodat dit kabinet lang niet in zoo wankele positie verkeert, als men uit de vertrouwensmotie zou opmaken. Integen deel, het is aan te nemen, dat het voortaan over een flinke meerderheid zal beschikken, zij het dan ook een afwisselende meerderheid. Volkenbond. Genève. De voorbereidende ontwa peningsconferentie, welke binnen enkele weken zou plaats hebben, is thans op verzoek van verschil lende 'leden van den Raad uitgesteld, waarschijn lijk tot ca. 15 Mei. De Volkenbondsraad zal waar schijnlijk op 8 Maart bijeenkomen, om Duitsch- land's toelatingisverzoek te behandelen. Reeds is op Duitschland eenige pressie uitgeoefend, om zijn verzoek niet te lang meer uit te stellen, zoodat men eerlang het officieele Duttsche verzoek kan verwachten. In Portugal is revolutie no. 28 uitgebroken doch zooals gewoonlijk wordt gemeld, zonder dat iemand het fijne van de zaak weet, alweer gesust, Zou 't niets iets zijn voor den heer Nypels van het Handelsblad er eens een 'kijkje te gaan nemen en voor ons eenig licht over dit wonderlijk gebeuren te verspreiden? Bij W. J. Thieme Cie te Zutphen zullen bin nenkort verschijnen: H. J. Kohier, Habinsaran, het Land van de Zon nestraal, (Mijn leven onder de Batakkers); A. Sixma van HeemstraSchimmelpenninck, Uit het Grijs Verleden (Middeleeuwsche Heldensagen); Boris Raptschinsky, Peter de Groote in Holland: Dr. Jan de Vries, Volksverhalen uit Oost-Indië; E. T. Chalmers Werner, Mythen en Legenden van China II; R. Renssen1, Ontwerpen voor Opschrif ten ter. 'dienste van Nijverheids- en teekenscholen, schilders, teekenaars, enz.; Dr. P. Leendertz Jr., j Het Wilhelmus van N.assouwe, met verklaring en historische toelichting; J. G. Brasser, Jacht op Groot Wi'd in N. Oost-Indië; S. D. Le Fèbre, Ascon de Fries; J. M. Brans, Nibelungenlied, ver lucht met platen van E. Wiethase; J. A. Schuursma, Fragmenten uit een Reisdagboek; Dr. J. F. L. Momtyn, Spreekwoorden en Spreekwoor delijke uitdrukkingen der Romeinen; Charles Diehl, Constantinopel, bew. door Dr. N. J. Singels. De directeur van den Stadsschouwburg in Haar lem heeft j.l. Zondag een voortreffelijk geslaagde proef genomen met de opvoering van een zooge naamd volksstuk. Het eta'semble Solser en 'Hesse voerde op het burlesque en in het tweede en vierde bedrijf zelfs ontroerende typisch Amster- •damsche spel. „De Jantjes 2" van Herman Bouber, met heel aardige muziek en zangteksten van Louis Davids Jr. Kluizenaar als Dolle Dries vooral was voortreffelijk, trouwetos a'll'e spelers waren goed, al vinden wij dat Alex Faassen en Tine Beukman de quas'i-aristocratische figuren van den heer en mevr. Breevoort te veel parodieerden. Wij hebben genoten; het publiek op alle ra'ngen 'leefde mee, zoo nu en dan applaus bij open doek. Echt leuk. 9. DE TROPISCHE PLANTENWERELD. (V ervo'lg). Van de Indische houtsoorten, waarvan er niet slechts tientallen, maar honderdtallen voorkomen, is hier te lande nagenoeg alleen in gebruik het djati- of teak-hout, een gewild materiaal voor bui tendeuren, voor fraaie raamkozijnen en voor lam- 'brizeeringen', terwijl het in Indie „het" materiaal is voor de meubelmakerij. Het is fraai oranjebruin van kleur en zeer duurzaam, welke laatste eigen schap het hout ook bijzonder geschikt en gewild maakt voor spoorwegdwarsdragers. Wegens de hooge handelswaarde wordt deze houtsoort op Java zorgvuldig aangekweekt in staatsbosschen. Het ijzerhout, dat ik reeds vroeger bij den hui- ze'n'bouw vermeldde als materiaal voor dakbedek king (Sirappen), staat in duurzaamheid nog boven het 'djati-hout, doch het is zóó hard, dat het uiterst moeilijk te bewerken is. Het 'laat zich 'gemakkelijk splijten, maar voor de schaaf, zaag of beitel is het moordend. Daarbij komt nog, dat op den duur ijzer sterk inwerkt op deze houtsoort, zoodat een gespijkerde plank na enkele jaren losraakt. On danks deze bezwaren wordt het ijzerhout toch wel gebezigd voor brugbouw, maar het is dan ook een zeer gewoon iets, dat alle planken rammelen, als men met eenig voertuig over het 'dek rijdt. Zeer gewild is het materiaal voor het maken van palisa- deeri'ngen, zoodat men bet ziet toegepast bij mili taire versterkingen en opslagplaatsen. Andere zeer mooie houtsoorten zijn o.a. op Borneo het „iimpas", ongeveer in de kleur van don ker mahonie en het aldaar voorkomende ebben hout; elders leerden wij kennen het „marbou", een Vraagt demonstratie van het meest MODERNE ontvangtoestel bij U thuis of bij ons. 4 Lampstoestel in ebonieten Kastje, afmetingen 30X10 X16 c.M. te bedienen met één knop en toch zoo selectief, dat U Hilver sum en Königswusterhausen,Daventry en Parijs zonder dat ze elkaar storen kunt ontvangen. Door de kleine af- melingen zeer goede korte golfont- vangst. Prijs 1103. Plaatstroom apparaten: Munhyan Fischer f37.50 en Philips f 55. Groote keuze luidsprekers en een enorme sorteering in onderdeelen. Gierstraat 53, Haarlem, Tel. 15425 houtsoort, die wat kleur 'betreft doet denken aan donker eikenhout en het „blangiran", mede een houtsoort, die aan mahonie doet denken Ondanks de vele goede houtsoorten, die in het oerwoud voorkomen, is ontginning dezer bos- schen als hout-winning in Indië nog uiterst zeld zaam, wal voornamelijk een gevolg is van den zeer moeilijken afvoer van de zware stammen. (In Ame rika en Europa heeft dit vervoer bij voorkeur plaaas als de bodem besneeuwd en dus glad is). Ontginning van bosch-voortbrengselen komt meer voor en betreft dan vooral rottara, damar (hars) en z.g. wilde rubber. Dit bedrijf is voornamelijk in handen van de bewoners van het binnenland, die zooals ik reeds vroeger vermeldde deze waren als ruilmiddel bezigen om zich in de kust plaatsen het noodige te kunnen verschaffen. Tegenover de boven vermelde harde houtsoor ten, staan er natuurlijk tallooze van mindere hard heid era oo'k eenige, die uitmunten door zeer snel len groei en daarmee gepaard gaande groote broosheid. Toc'h hebben ook deze soorten soms bijzonder nut en worden zij als „sc'haduwboomen" geplant tusschen jonge thee- en rubberplaratjes, dezê tegen te veel zonnehitte te beschermen. Als zoodanig moet vooral genoemd worden de „al- bizzia", die met een kantfijn bladerdak is getooid. Slechts zeer spaarzaam vertegenwoordigd is in Indië het „naaldhout". Toch komt ook dit voor in de „Tjemarah", die wij in uitgestrekte bosschen zagen in 't Tengger gebergte nabij Tosari en ook in verspreiden vorm langs de kusten van Billitora. Wij willen nu een woord wijden aan de blader verwisseling. Indië heet 'het land van het „eeuwige groen". Men kent er geen „algemeene" bladwisse ling als in onzen winter. Wel valt ook daar het blad, maar meestal eerst, wanneer het door het nieuwe blad, dat op het punt staat zich te ont plooien, wordt afgestooten en dit gebeurt dan nog dikwijls taksgewijze, zoodat men aan den boom zelf deze verandering nauWlijks opmerkt. Toch zijn er enkele soorten, die wèl in eebs kaal worden. De „ketapan" wordt eerst prachtig rood van kleur, zooals hier de Amerik. eik, dan valt alle blad in 2 of 3 dagen af en weer enkele dagen later staat hij opnieuw in een frisch groen kleedl Ook de djatie-boom behoort tot de soorten, die tij delijk geheel naakt staan, doch hier zonder de tooverac'hti'g mooi-rooden gloed. Wij bespraken bier ree'ds velerlei kinderen van het oerwoud; ik wil nu trachten den lezer door een korte beschrijving nog een indruk van het on gerepte bosch als geheel te geven. In het oerwoud is 'het een wir-war van allerlei gewassen, van laag hout en opschietende boomen. De laatste voeren een onderlingen strijd o'm licht en om lucht, zoodat zij zeer srael omhoog schieten, zonder zich tijd te gunnen een goed takkenstelsel te vormen en dus eindelijk op een zeer hoogen stam slechts een nietig kroontje dragen. Niet zel den vindt men er boomen die een hoogte van 40 Meters en meer bereiken. Tusschen dit geboomte, dat nauw opeen staat, slingeren zich de veelal doornachtige lianen, waarvan wij reeds den rottan noemden, en op de takken en tegeto de stammen woekeren tal van boomvarens, die soms in zeer grillige vormen zooals de hertshoornvaren omlaag hangen. Verder komen in deze bossc'hen vele orchidee-soorten voor,' soms met fraaie groote bloemen, vaak ook als nauwlijks opvallende kleine vlindertjes. Ook in het oerbosch is het een voortdurend ster ven van boomen era struiken en een steeds zich herhalend ontkiemen van gevallen zaden. Telkens stuit men op gevallen boomstammen, die daar vaak reeds tientallen van jaren gelegen hebben en dan ook nagenoeg geheel vergaan blijken te zijn. De tropische regens werken daartoe in hooge mate mede, vooral in vlakke gedeelten, waar het wat.r moeilijk wegvloeit en de bodem veelal als een moeras doorweekt is. Dat het zich banen van een doortocht door zulk een woud, nu eens over een moerasbodem, dan weer langs steile hellingen om hoog of omlaag, klimmende over gevallen boom stammen, lianen en doornstruiken links en rechts wegkappende, niet gemakkelijk is, zal men zich wellicht kunnen voorstellen. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de met waterdamp oververzadigde atmosfeer vooral in de lage streken uiterst drukkend is en de geuren van 'het rottende 'hout vaak zeer onwelriekend zijn, dan begrijpt men lidht, dat hoe overweldigend mooi de planten- weelde op zich zelf is zoo'n tocht niet altijd een genoegen is. OVERVEEN BL0EMENDAAL Telefoon 11617 Telefoon 22012 LEVERT T I EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN. ER WORDT ALLEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN. OBERLAHHSTEIN NATUURLIJK MINERAALWATER VOOR HUISHOUDELIJK GEBRUIK ZEER V00R0EELIG EN GEMAKKELIJK IN HEELE LITER-SCHROEFFLESSCHEN, PRIJS 32 CENT VAN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2