M. J. SMINK-BEUKERS R.SMINK%™5AJ.J. BEUKERS BANDEN Firma J.H. KRUL Jr. V 6ARA6E F. STAPPERS Victoria-water REPARATIE-INRICHTING Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET PEDICURE-MAniCURE KIMDERHUISVEST 33 TEL.10441 Van 't Hoff en Jansen Botermarkt 12 Haarlem i AUTOMOBIELEN en MOTOREN STALLING EXPERTISE BINNENLAND BUITENLAND EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29 -31-33 TELEFOON 10441 ONZE PLANTENDOKTER HANDEL EN NIJVERHEID Meubel- en Tapijthandel „DE CONCURRENT" Filiaal: Begijnestraat 16 Beverwijk HEDEN ONTVANGEN Prachtcollectie Axminster Karpetten, Tafel- en Divankleeden, in alle maten A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON EERSTE KLAS STOCK» MICHELIN- Ged. Oude Gracht 40, Haarlem Telefoon 14454 Den Haag heeft j.l. Maandag H. M. de Koningin, bij 'haar terugkeer van het Loo, een hartelijke ont vangst bereid, in verband met haar zilveren hu welijksfeest. Behalve autoriteiten, bevonden zich vereenigingen met banieren en muziek aan het station. Fakkellichten gaven een feestelijk en fan tastisch aanzien. H. M. ontving in de wachtkamer verschillende personen, terwijl zij van den Burge meester een oorkonde in ontvangst nam. Bij den tocht door de stad, werd H. M. door duizenden toegejuicht. Voor het paleis brachten vereenigingen H. M. hulde. Het Haagsche comité bood het ge- teékende portret van prinses Juliana aan. Des avonds woonde de koninklijke familie in de Groote Kerk de door het Haagsche comité georganiseerde herinneringsbijeenkoimst bij, waar liederen ten ge- hoore werden gebracht. Voorts vond Donderdag de aanbieding van het huldeblijk van het Nationale Oranje Comité een schilderij voorstellende H. M., de Prins en prinses Juliana, benevens een gecal- ligrafeerd album, plaats. Het comité heef een be langrijk bedrag aan geld overgehouden, dat aan H. M. is aangeboden voor een liefdadig doel. Het verzoek van de S.D.A.P.-fractie aan den voorzitter der Tweede Kamer, om tot een spoed vergadering van de Kamer te komen, is ingewil ligd, dus is het niet uitgesloten, dat wij voor be langrijke gebeurtenissen op parlementair gebied staan. De fractie doet het voorstel om H, M. in overweging te geven, tot ontbinding van de Tweede Kamer over te gaan. De Kamer komt Dinsdag 2 Maart a. s. te 1 uur nam. daartoe bijeen. In zake het gedwongen verlof van ir. Damme, den directeur-generaal der P.T.T. staat vast, dat het verlof door den heer Damme niet gewenscht werd. Van gebrek aan samenwerking tusschen den heer Damme en de leidende hoofdambtenaren van het Hoofdbestuur van P.T.T. moet geen sprake zijn. Van andere zijde word gefluisterd, dat intrigues van leidende hoofdambtenaren aan het heele ge val niet vreemd moeten zijn. Hoe men het echter bekijkt, het blijft een eigenaardige geschiedenis, vooral als men weet, dat de minister den heer 'Damme eenvoudig verlof gaf, omdat de minister uit de wijze waarop de heer Damme de zaken behan delde, opmaakte dat hij rust noodig had, voor zijn zenuwen. Holland is een land met zeer groote, men zou soms geneigd zijn te zeggen, „onbegrensde" mogelijkheden. Het dagblad „Het Volk" beschuldigt openlijk den hoofdambtenaar Duijnstee van intri- geeren. De Carnavalsfeesten in Limburg en Brabant (voornamelijk Oeteldon'k, de carnavalsnaam van 's Hertogenbosch) zijn in vollen gang. Deze fees ten zijn niet zoo druk als andere jaren. De Waters nood heeft er een onmiskenbaar stempel op ge drukt, ook al doordat vele carnavalsvermakelijk heden aan een collecte voor de slachtoffers van den watersnood zijn dienstbaar gemaakt. Wat den toestand in de watersnoodgebieden be treft, deze schijnt weer normaal te worden. Vele vluchtelingen zijn in hun woningen teruggekeerd. Toch zakt het water nog niet veel. Te Alfen (Maas en Waal) staan alle terreinen, die voor het plaat sen van noodwoningen in aanmerking zouden komen komen, nog onder water. Het herstelwerk vordert flink, wat betreft dijken, enz. De Amsterdamsche verkeerspolitie heeft een ten toonstelling op verkeersgebied georganiseerd, in verband met het feit, dat het verkeer in de hoofd stad sedert 100 jaar door de Amsterdamsche politie gecontroleerd en geleid is. Verschillende gegevens, ook op historisch gebied, zijn hier bijeengebracht Op de verschillende moeilijkheden, die Amsterdam vi or het verkeer oplevert door trams, fietsen, karren, bruggen enz. is de aandacht gevestigd terwijl ook de algemeene verkeersproblemen, die voor het heele land van beteekenis zijn, naar vo ren worden gebracht. Tal van binnen- en buiten- landsche inzendingen verleenen aan deze ten toonstelling een zeer bijzonder karakter. Zooals bekend is zou tegen de volgende maand de invoering van de nieuwe Motor- en Rijwielwet plaats hebben. Maar het tijdstip van in werking treding is weer verschoven. In verband met de omvangrijke voorbereiding welke de invoering ver- eischt, zal het nu pas midden 1926 worden, al vorens aan invoering gedacht kan worden. Engeland. De toetreding van Duitschland tot den Volkenbond Wordt in Engeland met ingenomen heid begroet. De Labourpartij diende een motie in het Lagerhuis in, waarbij uitdrukking wordt ge geven aan 'de voldoening over Duitsc'hland's stap endat dit land een permanenten zetel in den Raad zal innemen. Maar verder wordt de wen9ch uitge sproken dat uitbreiding van het aantal permanente 'zetels, om te voldoen aan verlangens van andere mogendheden, als inbreuk op de Locarneesche overeenkomst wordt beschouwd, welke niet door Engeland mag worden gesteund. De Britsche minister van financiën deelde in het Lagerhuis mede, dat Engeland's nationale schuld 7738 millioen pd. st. bedraagt, of 12 keer zooveel als in 1914. Wat de dreigende arbeidsconflicten aangaat, schijnt de kans op moeilijkheden onder de mijn werkers iets verminderd. De minister voor het mijnwezen heeft den mijnwerkers een memorandum beloofd, betreffende de overeenkomst met de mijn eigenaars, waarin tevens de verzekering wordt ge geven, dat het staatssubsidie toereikend is om den eigenaars in staat te stellen de mijnarbeiders in alle districten op zijn minst het minimumloon van de oude overeenkomst (geëindigd op 31 Juli j.l.) te betalen. In Australië woeden hevige bosch- en veld branden, waarbij reeds eenige tientallen menschen om het leven kwamen. Frankrijk. Het langdurige treurspel in de Fran- sche Kamer over de saneeringsvoorstellen, welke in nieuwe belastingen, enz. voorzagen, om het be- grootingsdeficit van 4200 millioen te dekken, is achter den rug. Met groote moeite, nadat Briand de vertrouwenskwestie had gesteld, is 'het zeer besnoeid complex voorstellen aangenomen. Maar niet, dan nadat er nog sterken druk op de sodalis ten was uitgeoefend, om zich van stemming te ont houden. Men schat de opbrengst der nieuwe be lastingen op 1600 millioen. Een vrij poover resultaat dus. Dat vo<nd Briand ook, die zeer teleurgesteld is. De. ontwerpen gaan nu naar den Senaat. Het plan van Briand is nü in den senaat de ontbrekende mid delen te vinden. Sommigen meenen, dat daardoor 'n constitutioneele kwestie zal ontstaan, omdat de senaat niet 't recht van initiatief in zake belasting heffing heeft. Maar Briand verklaart, dat de senaat wel het recht heeft, ontwerpen, die door de Ka mer afgestemd werden, weer op te nemen, En wanneer de senaat dan op deze manier de ver- eischte middelen zou hebben gevonden, zal Briand het ontwerp van den senaat in de Kamer brengen en daarbij de vertrouwenskwestie stellen. De be slissing zal waarschijnlijk vallen op 28 Februari. Het spook van een ministercrisis dreigt ernstiger dan ooit. Of zal de regeering zegevieren? Duitschland. Thans worden te Berlijn verschil lende onderhandelingen gevoerd, in verband met de bezetting van diverse posten door Duitschland in het Volkenbondskader. Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Volkenbond vertoeft momenteel te Berlijn, om besprekingen met den Minister van Buitenlandsche zaken, dr. Stresemann te voeren. Met het oog op het voorstel der sociaal-demo craten en communisten tot het houden eener volks stemming over de vraag: „Onteigening der ver mogens der voormalige Duitsche vorstenhuizen" is thans de deponeering der lijsten op de periode van 4 tot en met 17 Maart bepaald. De Duitsche regeering heeft te kennen gegeven, dat zij hier mede uitsluitend aan de wettelijke voorschriften aangaande zulke voorstellen heeft voldaan. De inhoud van het wetsontwerp neemt zij niet over, GENEVE. Op de buitengewone zitting van den Volken'bondsraad, bijeengeroepen in verband met Duitschland's aanvraag om toelating tot den Bond, werd de zevende vergadering van den Volkenbond bepaald 'op 8 Maart a. s. Op de agenda voor deze speciale zitting komen de volgende punten voor: 1. Het verzoek der Duitsche regeering om in den Volkenbond te worden opgenomen. 2. De beslis singen 'der Volkenbondsvergadering over eventueel door den Volkenbondsraad in overeenstemming met artikel 4 van het statuut dn te dienen voor stellen. 3, Budgetkwesties. 4. De keuze van een nieuw vergaderingsgëbouw. (4.) Behalve de bladluizen noemde ik als dier lijke parasieten van de vruchtboomen, die men nu kan bestrijden door de hoornen te bespuiten met vruchtboomcarbolineum, d'e bloedluis op den ap pel en de spinnende mijten, die ook op peer, pruim, perzik, kruisbes enz. voorkomen. De eerste ziet men in den zomer op stam en takken als witwollige plekjes. Dit blijken bij on derzoek wasdraden aan het achterlijf der luizen, die, als men ze stuk drukt, een roode plek op den vinger veroorzaken en waaraan zij haar naam te danken hebben. Ook andere luizen bezitten d'eze roode kleurstof, b.v. de cochenil'leluis, die vóór de komst der aniline-verfstoffen werd gekweekt voor de bereiding van de duurzame roode1 cochenille- verf. In den winter zitten weinige bloed'luizen op wondeplekkem en kankerplaatsen aan stam en takken van den appel verscholen en een deel trok naar den wortelhals van den boom. Door dezen in zijn rusttijd te sproeien met 10 pCt. carbolineun, waarbij men den wortelhals na ontblooting mede spuit, kan men de bloedluis goeddeels bestrijden. De weinige nieuwe kolonies, die in den zomer nog optreden, kan men dan gemakkelijk baas. Ik kom hierop tijdig terug. De spinnende mijten leven aan de onderzijde der bladeren, behalve 'de op kruisbes levende soort, die vooral aan de bovenzijde der bladeren verblijft. Zij gelijken wel iets op spinnetjes in 'het klein en volgens de dierkundige indeeling staan zij daar van ook niet ver af. Haar spinsel is veel nietiger en bevindt zich alleen op de bewoonde plaatsen. Men ziet er de volwassen mijten, kenbaar aan acht pootjes, de zespootige larven, afgestroopte huid1- jes, ei'huidjes en witte eitjes in. De mijten en haar larven maken gaatjes in de opperhuid van het blad en eten het 'bladimoes daar onder weg, zoodat het loof geelachtig grauw wordt. Het doet dan weinig meer voor de voeding van de plant en valt meestal voortijdig af. Vooral plan ten, die op warme, droge plaatsen staan, hebben van deze mijten te lijden. De mijten overwinteren zelf of in eivorm aan de boomen en aan alle voorwerpen, waaraan deze leunen of zijn gebonden. We kunnen haar bestrij den door boomen, muren, stokken enz. te spuiten met 10 pCt. caribolieum als de boomen deze sterkte verdragen. Bij pruimen mogen we niet meer nemen dan 7.5 pCt. en bij perziken slechts 5 pCt. Zorg vuldig sproeien is ook hier vereischte. niën de rubber van de Inlanders opkoopt om de grondstof dan in eigen fabrieken tot een stand aard product te verwerken. Het afgewerkte pro duct zal met schepen van de deelnemende maat schappijen naar de Europee®che markten vervoerd worden. Dit Nederlandsch intitiatief moet ten zeerste worden toegejuicht. Inderdaad is de toestand, dat de bevolkingsrubber naar Singapore wordt uitge voerd en daar verwerkt, voor Nederlandsch-Indië zeer ongewenscht. Wij denken hierbij niet alleen aan de belangrijke winsten, die door de verwer king van het product ini Indië en het vervoer daar van 'kunnen worden verkregen, en die nu door de Chineezen te Singapore worden behaald, maar ook aan de onafhankelijkheid van de Inlandsche rub- berproducenten van buitenlandsche opkoopers. Op de ontwikkeling der Inlandsche rubbercul tuur 'kan dit initiatief e'en gunstigen invloed' heb ben; in de toekomst zal misschien een vaste vorm van samenwerking tusschen producent en verwer ker worden tot stand gebracht, terwijl dan mis schien een gunstige invloed kan worden geoefend op het beheer der aanplantingen en de winning. Naar uit Amsterdam wordt gemeld hebben een aantal tabaksmaatschappijen en enkele scheep vaartmaatschappijen een syndicaat gevormd tot oprichting van een maatschappij, die in onze kolo Het jaar 1926 zal voor de Nederl, Reisvereeiging vooral belangrijk zijn omdat in dat jaar het reisge- bied plotseling enorm wordt uitgebreid. Het plan- nietje dat indertijd zoo losjes werd opgeworpen om een tocht naar de Nieuwe Wereld te maken, is ingeslagen, heeft vasten vorm aangenomen, en is nu tot 'een stevig gefundeerd plan geworden. Het staat thans vast, dat de N. R. V., die haar leden eerst overal heen in Europa bracht, en daarna voet zette op Afrikaanschen bodem, in 1926 Amerika als derde werelddeel in haar reis plannen opneemt. Een vertegenwoordiger der N. R. V. dr. J. J. Hallo, is in den zomer 1925 een onderzoekingstocht gaan maken naar Amerika. Het is een plan voor 35 dagen, en wij weten reeds nu, dat een groot aantal leden den tocht zal medemaken. De reissom bedraagt slechts f 1100. doordat gebruik wordt gemaakt van de nieuw- geschapen t'oer is t en-d erde -k 1 ass e voor den over tocht. Waar een derde klasse reis voorheen voor gewone toeristen tot de onmogelijkheden zou heb ben 'behoord, hebben de veranderde omstandig heden er toe geleid, om het verblijf in de derde klasse zoodanig te Vefljfeteren, dat de vroegere be zwaren 'geheel zijn Vervallen. De meeste groote maatschappijen hebben hun zeekasteelen in de laatste tijden ijverig verbouwd en den dienst ge reorganiseerd, ten einde den toeristen van beide kanten van den Oceaan een behoorlijk verblijf, uitstekende verzorging en 'een aangename over tocht te verschaffen. Dit is wel „het nieuwe" in het moderne toeris tenverkeer! vereischten de verpakking voor verschillende soor ten artikelen, bestemd voor de tropen, moet vol doen. LAGE PRIJZEN LAGE PRIJZEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken stelt zich voor, indien daar voor althans in haar district voldoende belang stelling bestaat, den heer Van der Hoeven uit te noodigen te Haarlem een demonstratie te geven. De Kamer verzoekt derhalve belangstellenden en belanghebbenden zich vóór 23 Februari a. s. aan het Secretariaat, Kruisweg 70 Haarlem, tele foon No. 13486, te willen aanmelden. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. C. Cassee, Bloemendaal, Bloemendaalsche- weg 14, als makelaar in onroerende goede ren. 2. A. Meiboom, Haariem, Spaarne 71, als make laar in teerproducten en aanverwante artike len. 3. P. Kok, Schoten, Raadhuisplein 12, als make laar in onroerende goederen. 4. G. P. de Vries, Schoten, Gen. Cronjéstraat 33, als makelaar in motorrijtuigen in den ruim- sten zin des woord. 5. H. M. Franken, Schoten, Raadhuisplein 1, als makelaar in het autobedrijf. 6. H. J. Nyenhuis, Heemstede, Overboschlaan 2, a'ls makelaar in onroerende goederen. VERPAKKING VOOR DE TROPEN. Daar de ervaring heeft geleerd, dat niet altijd Nederlandsche fabrikanten en anderen op de hoogte zijn omtrent de vereischten, welke aan doel matige verpakking, bestemd voor afzet in de tro pen hunner artikelen, moeten worden gesteld, heeft 'het Bestuur van de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" in samenwerking met dat van de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstel- lingsibelangen, in overleg met den heer W. C. A. H. van der Hoeven, vertegenwoordiger hier te lande van de Nederlandsche Indische Jaarbeurs te Ban doeng, een verzameling van een aantal modellen verpakkingen voor verschillende soorten artikelen bijeen gebracht, met medewerking van 'de Ver- eeni'gde Blikfabrieken. De bedoeling is, 'dat aan fabrikanten, expor teurs en winkeliers, voor zoover deze in het on derwerp belang stellen, aan de hand van de verza meling modellen, wordt aangetoond, aan welke HULP- EN VOORSCHOTINSTELLINGEN. Vooral in onze dagen geldt het voor tal van ge zinnen zuinig te zijn en op te passen. In den z.g. kleinen stand is over 't algemeen het inkomen niet van dien aard, dat op lichtzinnige wijze met salaris of loon 'kan worden omgesprongen. Velen hebben wel een vast, doch dikwijls uiterst beperkt inko men en de minste schommeling doet hun huishou delijk budget het evenwicht verliezen. Ziekte, te genspoed of ondoordachte uitgaven brengen vaak zulke gezinnen in financieeie moeilijkheden en wanneer dan de reddende 'hand ontbreekt, is soms het gevolg, dat zulke gezinnen op den rand van den ondergang komen of ten onder gaan. Gelukkig 'dat voor tal van die financieel zwakke ren de reddende hand niet ontbreekt en zij, wan neer zij tenminste zelf ernstige pogingen doen om er weer bovenop te komen, nog wel eens gehol pen worden. Soms op welwillende wijze door familie of kennissen, doch ook wel op andere wijze. Want vaak brengt het milieu, waaruit zij zijn voort gekomen of waarin zij verkeeren, mede, dat finan- cieel-kraohtige personen niet aanwezig zijn en dus andere hulp noodig is. Die hulp ontbreekt niet ge heel en al, daar er maatschappelijke instellingen zijn, bereid onder voorwaarden en waarborgen voor aflossing te helpen. De meesten dier hulpinstellingen zijn particuliere en hebben veelal tot doel ambtenaren, gemeente werklieden, gepensionneerden en ook kleine in- dustrieelen te helpen. Hieruit blijkt, dat het ter rein der werkzaamheden zich meer beperkt tot de gezinnen met kleine doch vaste inkomens. Deze gezinnen geven uit den aard der zaak het kleinste ■verliesminimum, daar regelmatige terugbetaling kan plaats vinden. Naast die particuliere, vindt men gemeentelijke. Zoo in Amsterdam. De gemeente-ambtenaren en gemeente-werklieden genoten door hun vaste positie maar al te veel het „vertrouwen" van de woekerbanken en geldschieters. Een gevolg hier van was, dat tal van ambtenaren en werklieden danig 'bij deze „humane" instellingen of helpers in het krijt stonden. Het leenen ging zoo gemakke lijk. Men diende eenvoudig een aanvraag voor een voorschot in met de verklaring, dat het salaris als waarborg gesteld werd. De z.g. „cessie .van salaris"! De nadeelen van deze wijze van geld voorschi - ten waren voor de leenenden zóó groot, dat Burge meester en Wethouders van Amsterdam van oor deel waren, dat aan dergelijke praktijken voor goed een einde gemaakt moest worden. In 1917 werd dan ook een besluit vastgesteld, waarbij be paald werd, dat een leening, gesloten op cessie van salaris, ontslag voor de betrokkenen ten ge volge zou kunnen hebben. Waar nu echter bedoelde groepen wel eens in zulke omstandigheden kwamen, dat hulp noodig was, troffen B. en W. in 1919 een maatregel, 'waarbij het gemeente-personeel tot 10 pCt. van 'het jaarsalaris als voorschot kon krij gen, doch uitsluitend voor aanschaffing van huis houdelijke benoodigdheden. Dit instituut is dus feitelijk een overheidsinstelling tot financieeie hulp aan gemeente-personeel. De particuliere voorschotinstellingen, w.o. men ook kerkelijke vindt, hebben meestal tot doel: door voorschotten, tot een bepaald bedrag, de tijdelijk in 'financiëele moeilijkheden verkeerende gezin nen te helpen. Meestal worden voor die voorschot ten een of twee goede borgen gevraagd, zoodat vol doende waarborgen aanwezig zijn voor behoorlijke aflossing van kapitaal en betaling van rente. In den laatsten tijd kwam het nog al eens voor, dat bij vcorsohotinstellingen solide personen voor schotten kwamen vragen, die niet in staat bleken goede, financieel-krachtige borgen aan te wijzen. Het gevolg was, 'dat juist die personen, die soms dringend aan financieeie 'hulp behoefte hadden, niet geholpen konden worden en daardoor in han den van woekeraars terecht kwamen of bij min derwaardige instellingen hulp zochten. Vandaar dat meer en meer overwogen werd zulke personen toch te helpen en dus de borgen, ook al waren zij niet-financieel krachtig maar van goede reputatie, te accepteeren. Een streven, dat zeer zeker waar deering verdient. Uit de geschriften van den Armenraad te Am sterdam, waaraan wij de mededeelingen ontleenen, blijkt, dat het risico der instellingen niet zoo heel groot is. Zoo bedroeg van de instellingen, die rentelooze voorschotten verstrekken aan personen van alle gezindten, de som, die de voorschotnemers' schul dig bleven door borgen aangezuiverd of als on inbaar afgeschreven tezamen 4.36 pCt. van de verstrekte voorschotten. Van de kerkelijke voorschotinstellmgen 'bedroeg in het ongunstigste jaar 1920 de som, die de voor- schotnemers schuldig bleven, te zamen 2.27 pCt. van de uitgeleende bedragen. Bij de Biss'choffsheim-Vereenigimg behoefde in de jaren 1918, 1919 en 1920 niets door borgen te worden aangezuiverd of wegens oninbaarheid te worden afgeschreven. Dat voorschotinstellingen, welke op deze wijze werken, van sociale beteekenis zijn, behoeft zeker geen nader betoog. SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. 2 HAARLEM. VAN OBERLAHMSTEIN NATUURLIJK MINERAALWATER VOOR HUISHOUDELIJK GEBRUIK ZEER V00R0EELIG EN GEMAKKELIJK IN HEELE LITER-SCHROEFFLESSCHEN, PRI1S 32 CENT. 0VERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN. ER WORDT ALLEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2