LINCOLPOLISH LINCOLPOLISH LINCOLPOLISH KOOPT EEN BUS KOOPT EEN BUS KOOPT EEN BUS HAARLEM. TGONEEL INGEZONDEN STUKKEN Voor de ledige bus ontvangt U dan 4 cents, zonder dop 2 cents serie inbra'ken, eenige maanden terug gepleegd in Bloemendaal, Heemstede en Haarlem. Hem werd ten laste gelegd: dat hij in of omstreeks het tijdsverloop van Oct. en Nov, 1925 op verschillende tijdstippen, met 'het oogmerk van wederreohterlijke toeëigenimg heeft weggenomen uit de woningen van na te noemen rechthebbenden: A. te Bloemendaal een aantal sieraden te we ten: een gouden 'heerenhorloge, twee antieke gou den dameshorloges etc. etc., alles toebeboorende aan mevr. Moltzer, geb. Dudok de Wit, althans aan een ander dan aan hem; beklaagde hebbende hij zich den toegang tot de woning verschaft door inklimming van een raam. ring der gestelde eisdhen van temperatuur enz. voorafgegaan en de aanleg moet zoodanig zijn dat eene gelijkmatige verwarming van het geheele 'luchtvolume der kas wordt verkregen en geen last wordt ondervonden van neerdruipend con- denswater of van bevriezen daarvan. Aan de hand van niet a'l te duidelijke lichtbeelden werden de verschillende systemen van kete's en buizen-aan leg nader uitgelegd en een en ander omtrent de ventilatie verteld. De Voorzitter vestigt de aandacht op het systeem van verwarming met geforceerde circulatie van den Ir. Naaktgeboren. Tijdens de pauze werden de inzendingen beke ken en gekeurd en werden door de Commissie van keuring, bestaande uit de H. H, J. J. v. Cruy- ningen, J. H. Bouwer en P. F. Gozeling de vol gende punten toegekend aan: G. Sweyen Jr. 2 Amaryllisplanten 7 punten. Alb. F. Bos 1 vaasje, 2 bakken Narcissen 6 pnt. B. P. Vader, 1 bak tulpen Gen. de Wet 10 pnt. W. Beunder, 2 potten Azalea's 10 pnt. J. Spaargaren, een partij Brusselsch lof 9 pnt. De Voorz. vraagt den heer Bos inlichtingen om trent de ingezonden kleine Narcis Poetaz. De heer B. te Bloemendaal een sleutel toebehoorend aanj g,os verheugt zich over die vraag om de aandacht te mevr. G. S. de Clercq, althans aan een ander dankunnen vestigen op deze kruising van N. Poëticus aan hem, beklaagde, hebbende hij zich den toe- j met n. Tazette welke gebleken is absoluut win- gang verschaft door een glasruit te verbreken, als i terhard te zijn en op de groote tentoonstelling te gevolg waarvan een spanjolet kon worden overge- j Heemstede bewezen heeft op een koele plek in de haald en een raam kon worden igerpend door nai schaduw van geboomte 8 weken aan één stuk, goed dit aldus gedaan te hebben door het aldus ge opende raam binnen te klimmen. C. te Bloemendaal een tooneelkijker en een hor- •loge, toebehoorende het eerste aan Frederik Möl- te kunnen bloeien. De heer Bos wenscht deze Nar cissen af te staan aan iemand in het bezit van een koe'le kamer of 'koele serre om de proef op de som te nemen. De heer Hirschfeld is van meening dat linger, 'het tweede aan zijn echtgenoote althans- <je toekenning van punten dan eigenlijk uitgesteld al'es aan een ander dan aan beklaagde, hebbende j moet worden, want blijkt deze soort Narcis werke- hij zic'h den toegang tot de woning verschaft door ijjfc 8 weken aan één te bloeien dan is zij ook ruim een kelderraam binnen te klimmen. D. te Heemstede zes zilveren theelepeltjes, een 10 punten waard. Komt aan de orde het Bestuursvoorstel in het zilveren lucifersstandaard, een zilveren lucifers- j najaar October/November op een nader vast te dooshouder, twee bronzen beeldjes, een rood me- .stellen datum weer eens eene onderlinge tentoon- talen beeldje en een tooneelkijker, alles toebe- J stelling te houden van „Alles wat groeit en bloeit" hoorend aan P. PI. Th. D. de Fauvage, althans aan en WOrdt dit voorstel met applaus aangenomen, een ander dan aan hem beklaagde, hebbende hij f)e Vragenbus bevat enkele vragen die aanlei- zich toegang tot die woning verschaft door in eenling zullen geven tot later te houden causerieen. buitendeur een gat in het hout te boren, daardoor, Een der vragen: Hoe het staat met de lijst van be- ling en in de hut die tot dusver aan den kunstschil- doen de merkwaardige collectie te gaan bezich tigen. Introductiekaart voor de voordracht op Zater dagmiddag 27 dezer kunnen aangevraagd worden bij de N. V. Uitgeversmaatschappij „Focus", Potgie- terweg 19 Bloemendaal. Te1efoon 22241. Onderlinge wedstrijden B. G, V, Op den feestavond der B. G, V. werden tevens door den directeur, den heer P. A. Kok de uitsla gen van bovenstaande wedstrijden bekend ge maakt. Van deze wedstrijden, waarvan 't atlethisch gedeelte reeds in September '25 gehouden is, waren 'n iedere graad 1 medaille voor het hoogst aantal punten atlethiek en gymnastiek tezamen uitgeloofd. Verder in iedere graad een diploma voor gym nastiek en een diploma voor atlethiek, 't welk ech ter niet door dezelfde persoon gewonnen kon worden. Ie graad dames. A'lgem. prijs mej. M. van Noggeren. Atlethiek. prijs mej. L. van Beem. Gymnastiek, prijs mej. H. ter Schiphorst. 2e graad dames. Ie prijs Gymnastiek mej. B. Mooiweer. 3e graad dames. Ie prijs atlethiek mej. T. Menet. Ie prijs gymnastiek G. Muller. Heeren le graad. Algem. prijs W. Pronk. Atlethieli, W. v. Zadel. Gymnastiek J. J. v. Doorn. 2e graad. Algem. Prijs J. Freijser. Gymnastiek J. v. Vorden. 3e graad. le prijs gymnastiek B. Beek. 2e prijs gymnastiek J. Th. Gerrits. le prijs atlethiek J. Parson. Een heerlijk vooruitzicht. Het gemeentebestuur heeft besloten de duinter reinen van den heer Hugo Muller, achter 't Wil- helminaduin, thans eigendom der gemeente Bloe mendaal open te stellen voor de publieke wande- de spanjolet over te haten en aldus de deur te openen. In deze zaak waren 13 getuigen gedagvaard. De publieke tribune was stampvol. Verdediger was Mr. G. W. C. Pliester. Voor de tafel der rechters lagen de gestolen voorwerpen. De vragen door den rechter gesteld, werden correct, doch eenigszins zenuwachtig beantwoord Bekennen deed de beklaagde echter niet, hoe wel het bewijsmateriaal overstelpend was. zienswaardigheden te Bloemendaal, waarom het Hoofdbestuur reeds verteden jaar heeft gevraagd geeft de Voorz. aanleiding nogmaals beheerders van mooie buitenplaatsen en kweekerijen aan te sporen opgave daarvan te doen, aangezien de Secretaris mededeelt dat slechts ééne opgave was ingekomen. De Voorzitter deelt verder mede dat in de vol gende maand een propaganda-avond te Aerden- hout zal gehouden worden, waarin Prof. Stomps als spreker zal optreden. Hij noodigt de leden uit Het 'getuigenverhoor leverde in aansluiting met 00>k in eigen kring propaganda te maken om led^.n de reeds door ons blad uitvoerig gepubliceerde bij- winnen voor onze afdeeling, daar het aantal zonderheden, geen nieuwe gezichtspunten op. I leden de laatste paar jaren stationair blijft, het- Opmerkelijk was de verklaring van den hoofd- geen dus achteruitgang beteekent, agent-rechercheur de Vos, die verklaarde, dat het j Bij de rondvraag deelt de he-r Dr. Posthumus onderzoek ingesteld de vingerafdrukken resp Meijjes mede dat hij thans uitvoering moet geven 21, 21, 15, 17 en 19 punten van overeenkomst j aan zjjn reeds een jaar geleden geuit plan, om af opleverde, met welke cijfers het minimum aantal treden als Voorzitter onzer Afdeeling daar hij •ver is overschreden. Van Os vond dit onbegrijpe deze Gemeente en vermoedelijk ze'lfs ons land lijk en bleef ontkennen. In aanmerking nemende gaat verlaten. Hij verzoekt daarom de leden hunne het feit, dat beklaagde niet gunstig bekend staal,1 aandacht te laten gaan over de benoeming van een en reeds 2 maal werd veroordeeld, en t voor 'het opvolger. Hij brengt dank aan de bestuursleden die O. M. vaststaat, dat beklaagde de dader is, eisc-hte hem steeds krachtig ter zijde stonden en aan de het O. M. een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek 1eden voor de groote medewerking die 'hij in al der preventieve hechtenis. .die jaren heeft mogen ondervinden. Hij gaat heen De verdediger het woord krijgende, zegt hetzelf-me{ aangenaamste herinneringen aan de tijd die qualificaties is hem daarbij van weinig zorg. De Vrijheidsbond, Otto c.s., dat is het gevaar! Dat zei hij trouwens in 1923 al. Het is een heele eer voor onsen voor mij in het bijzonder, zelfs in mijn graf. Maar wat moet men bij zoo iets wel denken van zijn medeburgers? De actie der geheele burgerij tegen den aankoop •van de Zeeweggronden, noemt de heer Schulz in zijn naiveteit nog maar strijk en zet: „de Hetze van den heer Otto c.s." Ik hoorde laatst brave burgers, die over mij li pen, dit onderwerp behandelen. „Hebben al die menschen zich dan maar zoo door dien Otto c.s. laten meesleepen? Wat moeten dat een schapenzijn", zei de een. „Och", zei de ander, „zoo meent het de heer Schulz; „die is dat blijkbaar in zijn kringen zoo gewend." Ik behoefde mij niet om te draaien! Tegelijk nam ik mij even wel voor, den heer Schulz nog eens te verschijnen en dan de namen van eenige schapen in vurige bleekblauwe letters voor hem op den muur van Meerenberg te malen. Ik noem maar voor de vuist weg op: Vissering, De Marez Oyens, Bierens de Haan, Van Riemsdijk, Westerwoudt, Levenkamp, Quarles van Ufford, Va«n Rees, Stoel, Boreel, Van Olst, Van der Werff, Bosch, Roosegaarde Bisschop, Honig, Laan, Van Toulon van der Koog, Monnik, Meppelink, Van Dedem, Van Tuyll, enz. enz. all - maal volkje, da zich door een zekeren mijnh er met een c.s. zoo maar laat bewegen tot de meest dwa~e, lichtvaardige en onbehoorlijke actie! Ik denk, dat hij zal grieze'en. Zoo doet U het niet, Mijnheer de Redacteur dat zou beneden Uw groote scherpzinnigheid zijn. Gij zanikt niet, maar gijinsinueert. Dat is in den grond vhn de zaak een veel geniepiger metho de; die gij echter beneden Uw eer moest achten. Vooral gij, die nog jurist zijt bovendien. Waar heeft men ooit gehoord, dat een aantijging zonder aan leiding, grond of bewijs werd goedgepraat met de bewering: dan moet de man maar aantooncn, dat 'hij het niet gedaan heeft! Van zoo iets gaat zelfs een schim een rilling door zijn beenderen. ~U beweert, dat op vrij ruime schaal een „pam flet" is verspreid waarin „op een honende manier gewaarschuwd en gedreigd werd tegen de aanne ming der Zeewegvoorstellen". Als dat zoo is, heb 4k daar part noch deel aan. Nietteimin borduurt U er de fraaiste onderstellingen omtrent mij omheen. Wij hebben zoo'n dingetje niet gezien, zegt gij maar voorzoover wij konden nagaan, houdt men den heer Otto voor den steller. Zoo, zoo! De stijl, ziet U, en die E. er onder; de heer Otto had in de vorige periode een groote invloed op ons blad. Ei. Ei, ik wist dit niet; ik heb eerlik gezegd altijd ge meend, dat de heer Schulz of de heer Van Kessel, Voor de ledige bus ontvangt U dan 4 cents, zonder dop 2 cents part noch deel (heeft aan het -verspreiden van een pamflet waarin op een hoonende manier gewaar schuwd en gedreigd werd tegen d-e aann ming der Zeewegvoorstellen. Wij nemen aarvan akte en (bevorderen de verspreiding van die mededeeling niettegenstaande de heer Otto dit op 't oogen-b.'k aan ons niet verdient. Maatregelen ten zijnen op zichte te nemen, achten wij niet noodig. Ons is bekend, dat hij jaren lang de door den ander ontworpen raadso-verzichten, voor dit blad corri geerde. Dat kan met de 'beste bedoelingen zijn begonnen en steeds te goeder trouw zijn volvoerd. De omstandigheden en de personen echter zijn se dert dien dusdanig van gesteldheid en positie en gedrag veranderd, dat o.i. ieder het met den heer Otto (goed meent op zijne hem -een raad moet blij ven geven in -den geest van de onzen, die blijk baar zijn afgewezen. Men behoeft niet bijzonder scherpzinnig te zijn om dit alles te begrijpen en wie zijne kalmte en daarmede zich zélf bewaart, zal zoolan-g hij voor fat oenlijk man w'l doorgaan, o.i. ook niet den schijn wiTen aannemen, zich aan ■de zijde van den misdaad willen scharen, 's Heeren Otto's Hoogachtend is buitengewoon. Wij besluiten met nog eens te verklaren dat ons b'ad allen ten dienste staat. de requisitoir verwacht te hebben. Hij vindt 't eei geschiedenis die aan een film doet denken. Mr. Pliester acht echter Van Os niet normaal en toont dit met verschillende voorbeelden uit 't heden en verleden van den beklaagde aan. Meer malen werd Van Os verpleegd in een krankzinni gengesticht Hij dringt 'daarom aan op een psychia trisch onderzoek, en geeft toe, dat wanneer vast komt te staan, dat beklaagde normaal is, hij de straf ten volle verdient. De Bloemendaalsche Hoof-d-agent Togtema legt dan nog eenige verklaringen af i. z. de vingeraf drukken, waarna de rechtbank in de raadkam .r gaat. Hierna verklaart de president, dat een onder zoek zal worden ingesteld naar de verstandelijke vermogens van Van Os, en dat de stukken in han den zullen worden -gesteld van den Rechter-Co 1- missaris. Op een vraag van den president of beklaagde hij als Voorzitter in onze afde- ling heeft doorge bracht en hoopt verder hare verrichtingen en haar gestadigen bloei trouw van uit de verte te vol gen. De heer Hirschfeld brengt den heer P. M. dank voor al hetgeen hij voor deze afdeeling deed: aan Heeft zich eenmaal de mare verbreid dat de Bloe mendalers in de -nieuwe theeschenkerij op 't Hugo Muller-duin bij 't Kapje niet met zich laten mal len, dan zijn we weldra voor goed rijk-er geworden een nieuwe ontspanningsplaats, die in het bizonder voor volwassen menschen aantrekkelijk is. Waarschijnlijk in verband met dit plan wordt -het veld aan den voet van den oprit naar het Kopje bij „De Boekhorst" verfraaid; de voor bouwterrein wegens de gesteldheid van den bodem niet zeer gesc-hikte driehoek was tot voor kort als aard appelveld verhuurd aan politieagenten, gemeente arbeiders ën gepensioneerden, nu wordt hij met mannemacht tot plantsoen ingericht; hoezeer wij d-e verdwijning der aardappelveldjes- voor de be trokkenen betreuren zoo ku-nnen wij alles bijeen genomen deze 'moderniseering van dit terrein ten slotte toch niet afkeuren. Hierbij behoort da-n naar -onze zienswijze afsluiten en verdwijnen of sterk verlagen van de zanddijk naast het beroemde „paadje van Van der Wyck", zoodat dit pad en de hem is de groei en bloei dezer afdeeling, thans de aardige huizen van Duinwyck zich allengs organisch grootste der K.N.M.T.P. te danken, hij was de bij (het plantsoen aansluiten. Ten slotte is t-och heel drijfkracht en wist 'het werk op hoog peil te hou- onze gemeente in haar no'g niet bedorven gedeelten den; onze afdeeling lijdt door dit aftreden een bijna onherstelbaar verlies. De heer Bos neemt het woord namens de leden om dank en hulde te brengen namens allen, die dit aftreden zullen voelen als een persoonlijk verlies. 'De heer Van Nederhasselt zegt, dat zeker geen enkel 'lid van af de oprichting onzer afdeeling zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt als de heer Dr. P. M. en dat zeker niemand meer waard is aan onze Afdeeling te worden verbonden als Lid van ver dienste als onze aftredende voorzitter, waarmee de dit begrijpt, antwoordt hij; Neen edelachtbare. De .vergadering door hartelijk applaus instemt, zoodat president legt hem een en ander nader uit, waarop 8e heer Dr. W. Posthumus Meijjes bij acclamatie Van Os verklaart, dat 'hij waarschijnlijk onder hypnose heeft gestaan. Afdeeling BloemendaalVelsen der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Deze afdeeling hield j.l. Dinsdag hare maan-de- lijksche -bijeenkomst in Hotel Vreeburg te Bloe mendaal. Voor de pauze trad als spreker op Ir. A. G. Fuchs uit Arnhem met eene lezing over de „Cen trale verwarming en ventilatie van broeikassen". Spreker begint met een kort overzicht over het gebruik van broeikassen in vorige eeuwen, be schrijft de ontwikkeling -der broeikassen tot hun huidige vorm, de verschillende wijzen van verwar ming; doorstoken in de holle muren, door directe verwarming, door invoeren van heete lucht direct in de kas, dan wel door heetelucht-kanalen, ver volgens stoom- en warmwater-verwarming van uit een centrale. Spreker behandelt de voor- en na- deelen aan die systemen van verwarming verbon den. Aan warmwater-verwarming al dan niet m-et geforceerde watercirculatie wordt tegenwoordig de voorkeur gegeven. Aan eene goede uitvoering moet een bestudee- Voor de ledige bus ontvangt U dan 4 cents, zonder dop 2 cents tot Lid van Verdienste werd benoemd. Nies meer aan de orde zijnde werd de vergade ring gesloten. Kunstfotograiiën J. van der Pant. Sedert -begin Januari maakt een collectie van omstreeks honderd foto's vervaardigd door den 'heer J. van der Pant, New Westminster, Canada één groote tuin. -onder de auspiciën van de redactie van het foto blad „Focus" te Bloemendaal een rondreis door Het Volk schrijft, het publiek moeite had zijn ap- Men schrijft ons: Voor „De Nieuwe Gedachte", 'die dit seizoen nog geen lezingen in Haarlem -heeft doen houden, zal a. s. Zondagmorgen Dr. Willem Royaards in den Stadsschouwburg uitleggen en voordragen „De Tors" van Adama van Scheltema, welke ochtend oo'k voor het publiek toegankelijk is. De Vereeni- ging is hiertoe gekomen -omdat in haar verschillen de afdeélingen deze voordracht een bizonder suc ces heeft gehad in Utrecht werd ze in den Rem- 'brandt-bioscoop bezocht door duizend menschen, terwijl nog velen moesten worden teruggezonden. Royaards vat het grootsche gedicht op als dat van een ouder man, die bij het allengs naderen van zijn levenseinde met wegend en verzoenend oor deel terugziet op zij® ontroeringen en die der menschheid. Zijn voordracht, in het begin stil en zinnend, maar allengs stijgend tot aan het magistrale slot is vol rijke wendingen, zoo-dat, naar der Boskamp was verhuurd een theeschenkerij te -vestigen. De attractie van een tochtje naar het Wil- helminaduin en omgeving wordt daarmede zeer ver hoogd; naar wij vernemen is de bedoeling dit duin terrein weer onmiddellijk voor het pub'iek te slui ten als blijkt dat dit zich niet houdt aan het voor schrift dat niet buiten -de pa-den mag worden gel-O'j- pen e.'d.; het duinterrein wordt als het ware op proef aan de hoe-de -van het publiek toevertrouwd of beiden, indertijd een grooten invloed op het Wij geven onzen -plaatsgenooten in overweging Bloemendaalscli Weekblad hadden. Maar, verstaat steeds paraat te zijn om zij ter plaatse zijn er U mij wel, ik zal dit -nooit insinueeren. de gegeven voorschriften te helpen eerbiedigen.„Als de onderstelling omtrent den heer Otto juist is schrijft U verder dan vreezen wij, dat bij uithoofde van vroeger door E, aan hem bewe zen diensten zich niet 'geheel vain 'hem kan losma ken." Zie, M. de R., dit is geen borduren meer, maar een groote gemeenheid. Excuseer dit juiste v/oord, wij zijn dn het schimmenrijk wat oprecht,- Als U periodiek Uiw haat wilt uitspuwen tegen den 'heer Eikelenboom, hoe onbebeerscht oo'k, 't laat mij, philosophisclh als schimmen zijn, koud. Het treft, -dunkt mij, meer U zelf dan hem. Maar laat mij er in ieder geval buiten. Het allerfraaiste komt nog; „Mocht de veronder- stellig omtrent den heer Otto onjuist zijn, 'dan be tuigen wij ons leedwezen aan de verbreiding daar van te -hebben medegewerkt, maar zouden hem dan willen uitmoodigen 'duidelijke maatregel. - né men dat deze of soortgelijke onderstellingen niet weder kunnen rijzen." Ik weet niet M. de R., hoe U dit juridisch noemt. Kaïn het zijn; eene soort van va'lschheid in (geschrifte? In het schimmenrijk noe men wij het nog anders. M. de R. Ik meen, dat ik het recht heb, zelfs als vergeten burger, van U te vorderen, dat U zelf d door U -noodig geoordeelde maatregelen te mijnen opzichte zult némen. Welke dit zijn, is duidelijk. U kunt er natuurlijk een heele boel omheen draaien, maar ik verlang voldoening op den main af: als gij beschuldigt, moet gij bewijzen en als gij niet kunt bewijzen, moet gij zonder slingers om den arm de beschuldiging terugnemen. Ik verzoek U beleefd, dit ingezonden stuk onge wijzigd en behoorlijk gecorrigeerd in Uw blad op tc nemen. Een vorige maal, toen U zich ook in de vingers gesneden had, -heeft U een ingezonden stukje van mij kalm niet geplaatst en er een goede wensch voor mijn (gezondheid uitgedraaid. Deze methode vindt 'bij mij niet de wellicht verwachte wa-ardeering.. Ik wensch eenvoudig overeenkomstig het journalistiek igebruik -behandeld te worden. Hoogachtend en bij voorbaat dankend, Uw dw. P. OTTO. „De Opschepper", blijspel in 3 bedrijven van G- Kelly, met Ko Arnoldi van Het Schouwtooneel ir. den tielr-ol, heeft ons j.l. Zaterdag wel geamu seerd; het zijn 'meest alle huiselijke spelen van den haard, -wat we tegenwoordig in den Haarlemschen Stadsschouwburg te zien krijgen. Huiselijkheid is maar alles, zei tante Jans. En toch zijn er nog menschen die er anders over denken. Aubry Piper, de opschepper zelf b.v.; wat 'n tamboer-majoor! Er kan niets gebeuren in huis of daarbuiten, of hij steekt er zijn neus in en blageert en snoeft als 'n Amerikaansche Alcibiades, die voor clown had ge studeerd; en terwijl hij opschept, scheppen an deren, zijn vrouwtje en zijn zwager in de eerste plaats voor hem alle levensmoeilijkheden op een groot blik, dat ze ergens buiten zijn gezichtskring leeggooien, en zoo kan hij ongestraft van de eene -opschepperij op de volgende overgaan, zonder, zoo als -elk ander overkomen zou, te struikelen en te verdwijnen. Ko Arnoldi heeft alle levendigheid en tevens alle gezelligheid van zijn temperament in deze rol ge legd, hij bracht daarna telkens weer het stuk als blijspel op z'n beenen terecht, die eenige malen ■begrafenispassen 'gingen aannemen; een mijnheer uit het eerste bedrijf sterft aan een beroerte, en in het derde bedrijf zit de 'geheele familie n.b. in de zwartste rouwkleeren. Wij .vonden in dit stuk en deze opvoering den tooneelspeler sterker dan den schrijver. Naast Arnoldi verdient mevr. Van der Horst dankbaar vermelding voor de natuurlijke wijze, waarop zij de rol van de m-et den opschepper tel kens op nieuwe wijze verlegene schoonmoeder Vervulde. Nederland. De heer Van der Pant, vroeger jaren te Haar lem woonachtig, was eenigen tijd verbonden aan de Redactie van „Op de Hoogte". Daarna is hij naar Canada geëmigreerd en heeft zich daar met kracht toegelegd op de beoefening der fotografie in artistieke richting. Van der Pant he ft gedurende de laatste jaren met zijn werk een wereldnaam veroverd. De tech nische en bovenal de artistieke kwaliteiten zijn dan ook wel zeer merkwaardig. Nadat de collectie eenige malen in Amsterdam is geëxposeerd en ook te Zwolle, Arnhem, Nijmegen, Hilversum, Alkmaar en Leiden, zal ze vanaf Woensdag 24 dezer tot en met 28 dezer tentoongesteld zijn in het Museum voor Kunstnijverheid op de Dreef. Op Zaterdagmiddag 27 dezer, des namiddags te drie uur zal -door den heer Adr. Boer, Bloemen daal in de Rotonde van het Museum voor geno- - di'gden en andere belangstellenden een voordracht worden gehouden -over den inhoud en de beteeke- nis van -dit werk. Amateurs en vakfotografen en verder allen die belangstellen in fotografie en kunst zullen goed plaus te onderdrukken. Geachte Redactie, Wat héb ik dan toch ter wereld wel bedreven, -dat men mij zelfs in mijn (politiek) graf niet met rust kan laten? Heb ik een zoo geweldadigen in vloed op de geesten mijner medeburgers geoefend, dat zelfs mijn schim nog angst aanjaagt? Als men den heer Schulz hoort (in Uw nummer van 6 dezer) en thans ook U (in Uw nummer van 13 dezer) zou men 't gelooven. Het spijt mij.voor den heer Schulz en voor U; mijn) rust zal er verder wel ni t door gestoord worden. Dat de heer Schulz overigens bang is voor mijn verschijning, ik zal het hem niet euvel duiden. Het resultaat van de laatste Raadsverkiezing zit hem blijkbaar nog in de beenen; hij vreest niets zoo zeer als een herhaling. Katholieken, Antirevolu tionairen, Christelijk-Historischen, Communisten, hij ducht ze geen van alle, maar tegen den Vrij heidshond mokt hij, foetert -hij en toornt hij, dag aan dag, en de qualiteit van zijn argumenten en Naschrift van dq Redactie. Wij zullen den heer Otto niet volgen op den door hem gekozen weg van gewilde polemiek en harts tocht en heleediging. 'Hij rekent wel zeer op ons fatsoen door ons zijn stuk ter goedmoedige plaat sing aan te bieden. Wij raden dengeen die zich voor deze aangelegenheid interesseert aan om den aanhef onzer Nabetrachting van de vorige week zelf nog eens opnieuw te lezen; wij behoeven daar- vain geen woord terug te nemen; in regel 4 en 5 moet hij dan echter niet zooals de heer Otto doet voor hadden lezen hebben; hij zal -verder gewaar worden, dat wij niet borduurden, maar eenvoudig weergaven wat wij bij publiek en autoriteiten ver namen, dat wij de mogelijkheid van eene vroegere compagnieschap tusschen den heer Otto en dien ander, wiens persoon ons koud laat, maar wiens jegens cms gepleegde daden aan onze lezers reeds bekende tooneelen van bedrog en leugen en intrigue weder oproepen, zoowel aannamen als verwierpen en dat wij voor beide gevallen den heer Otto openlijk een goeden raad hebben gegeven. Dat die raadgevingen beiden in zoo slechte aarde vielen en den heer Otto dusdanig buiten zich zeiven brach ten, doet ons vermoeden, dat tusschen hem en den thans omgenoemde, noch bestond noch bestaat zulk een degelijke afstand als wij -voor hem zouden wenschen. Vast staat thans alleen 'dat de heer Otto ueNEKC.. Zooals de graafschap Gelderland eens verdeeld is geweest in Bronkhorstianen en Heeckerianen, zoo zijn de inwoners van 'Haarlem en omstreken nu als Schuil'ianen en Van Dobbianen (of moeten wij -dezen Van Riemsdijkkisten noemen?) gescheiden en gedeeld. Niet oorspronkelijk, zegt Schuil. Wij blij ven er buiten. Het stuk Tieneke van Va-n Riems dijk heeft j.l. Zondagavond vooral voor de pauze ons onafgebroken geboeid. Men gevoelt dadelijk te doen te hébben met een schrijver, die op het too- neel thuis is, die voor zijn rollen zijn menschen weet te kiezen en gesecondeerd wordt door spe lers die allen als waren ze familieleden van dit zijn •geestenproduct of van zijn schijftalent voor het goed uitkomen daarvan op het tooneel waken en werken. Welk 'n voorrecht voor 'n schrijver. Het talent van den heer Van Riemsdijk ligt naar onze zienswijze niet naar de zijde van het tooneelspel allerminst naar 'die van het drama, maar naar den kant van de -burlespue en het blij-eindigend tooneelspel. Kom. kom, waarom moet Tineke nu dood. Zij, de flinke pienidere meid n et de aan geboren gave van inzicht en bekorend gedrag, een erfenis waarschijnlijk van 'n vader die mede schuld was aan haar vondelingschap, waarom zal zij, die toch reeds de officieel verloofde is van -den bank directeur, -bezwijken onder de zwarte magie van de leugenachtige, bedriegelijke en intrigueeren'e schoonmoeder, Xantippe in duodecimo en de be dorven kinderen uit 't eerste huwelijk? Hoe komt de schrijver er toe den flinken bankdirec teur, die zijn eigen zoon en de schoonmoeder de deur wijst, niet in die richting te doen volharden? De andere meisjes? Maar er zijn toch nog kost scholen! Moest het meisje dood om tot een tragisch einde van het stuk te komen? Zoo ja, dan vinden wij die apotheose een vlek op het overigens zoo onderhoudende stuk. 'Het publiek was best in zijn nopjes en zoodanig in de blijspel-stemming, -dat -het in, 't derde bedrijf nog lachte, toen er hoogstens had behooren te wor den gehuild. Alle spelers waren goed. Kitty Perin-Kluppel! als verschijning reeds dadelijk veroverend, Louis Gim- borg als van Walraven de bankdirecteur im-petueus en openhartig, maar toch correct, mevr. Schwab -geb. Weiman als de heksachtige mevr. van Nichte- vegt, Herman Schwab als -de drankzuchtige dokter en dan de kinderen waarvan 3 gedegenereerd, al len -hebben, en dat is toch eigenlijk je ware, 'her haaldelijk doen vergeten dat ze tooneelspeelden. Het beschaafd geheel van Van der Lugt Meiserts gezelschap heeft 'n zeer goed verzorgde opvoering gegeven.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 6