HUMOR SN WOORD EN BEELD I HAARLI ILL m VOOR DE HUISVROUW HANDEL EN NIJVERHEID ONZE PLANTENDOKTER HUMOR EN SA7YRE UITGAVE C Bijkantoor VE SERRE- fijn en gl RECLAME A. VAN winstjagers zonder eenigen gemeen schapszin heeft de overheid een zwar taak. Zij kan niet stelselloos tegenhouden en ingrijpen; maar als zij eenmaal een bepaald stelsel heeft aanvaard, richten dat speculanten hunne listen en lagen naar dat stelsel in en zoo dwaalt men van de eene mi sère in de andere, tenzijde gemeen schap, de overheid èn de besten der specu lanten inzien, dat in de lengte van tijd ge zien, algemeen en bizonder belang samen vallen en zij op grooten voet gaan samen spannen om te zorgen, dat de ter beschik king komende terreinen tijdig in hun ge- zamende hand overgaan, om te worden ge ëxploiteerd zooals de geest der menschen van dezen tijd dit nu eenmaal wil; niet alleen met behoud van frischheid en vrij heid voor de bewoners, maar ook op eene wijze die aansluit bij het landschap der streek. Iedere buitenwoning klein of groot, die van den arbeider en van den winkelier, met zijn bedrijfsgebouwen erbij, evengoed als de woning van den man die buiten woont om rust en vrijheid te hebben na gesjouw in een stoffige en duistere stad, ze moet zoodanig zijn gestyleerd, geplaatst en in gericht, dat zij aansluit bij het landschap waar ze verrijst, ze moet uit dat landschap organisch schijnen voort te komen. Alleen dan heeft het buitengewonen volledig zin; alleen dan ook zal daar een gelukkig en aangenaam slag menschen leven, die het leven voor zichzelf en voor anderen maken tot een tweede Paradijs. eieren prijken, die door hun kleurige schaaltjes als het ware nog eens zoo appetijtelijk zijn. Eieren kleuren, in verschillende tinten, is een dankbaar en toch vrij gemakkelijk werkje. Het gemakkelijk ste is wel, bij den drogist wat giftvrije verfstoffen te koopen. Aan een heel klein beetje hebben we al genoeg. In kokend water, doen we zooveel kleurstof, dat de kleur van het water heel fel de gewenschte tint vertoont. De eieren maken we eerst even in gewoon kokend water nat en leggen ze vervolgens in het kleurwater. Laat ze er een tijdje in liggen, tot ze de kleur goed aangenomen hebben. Ilaal ze er dan uit en laat ze drogen. Wanneer ze goed droog en koud zijn kunnen we ze nog mooi glanzend maken, door ze met wat vet te wrijven. Daar de eieren dus eenigen tijd in kokend water liggen voor het kleuren, moeten we er wel aan denken, ze iets zachter te koken dan we ze 'eigenlijk willen hebben. Een andere manier om de eieren zonder kleurstof te kleuren, is ze te koken in afgietwater van gekookte groenten. Uienschillen geven bijvoorbeeld een bruine kleur, schoone uien geel, roode kool of bieten rose, enz. Maar de onschadelijke verfstoffen van den drogist (verschillende soorten verfhout) werken in ieder geval zekerder. Een nuttige wenk, is een kostbaar geschenk Heeft U met de schoonmaak een nieuw kleed op den vloer gekregen? Denk er dan om, dat U het de eerste maand niet met een rolveger of stofzuiger bewerkt. Gedurende die maand moet het alleen zorgvuldig en flink geschuierd worden met een karpetschuier en vooral niet tegen den draad in schuieren, maar juist met den draad1 mee. Paascheieren. Het is een aardige gewoonte in vele huishoudens, om aan het Paaschfeest een ook werkelijk feeste lijk tintje te geven. Een aardig middeltje daarvoor is, om 's morgens bij het ontbijt, of 's middags bij het koffiedrinken, de tafel vroolijk te ver sieren, met een paar vaasjes met geurende hya cinthen of tulpen. En in de eierdopjes of op de groote eierschaal, moeten dan leuke, gekleurde K a s p e r, Stockholm. Regisseur: En denkt u er aan: bij deze repetitie moet duidelijk te zien zijn, dat u den graaf een kus geeft Filmdiva: Denkt u dat u maar alles van mij vergen kunt? U vergeet, dat de rol van den graaf door mijn man gespeeld wordt! U 1 k, Berlijn. Ach ja, Berlijn is mooi, en ik geloof ook wel, dat er veel te zien is. Maar ik had al mijn aandacht noodig om bij ons uitstapje een oog op mijn man te houden Zitten er vetvlekken op Uw schoenen, Een wei nig roet is voldoende om ze te verwijderen. Kijk af en toe de achterkant van schilderijen en portretten eens na en zie, of er geen gaatjes in het papier zitten. Zoo ja, plak ze dan dicht opdat er zich geen stof ophoopt. Die houten stellingen of die ongeverfde planken in Uw kast, kunt U veel beter mooi blank krijgen, door ze met heet water en zand te boenen, dan met zeep. En het is goedkooper ook. Maak Uw kachelglans liever vochtig met een paar druppels azijn, 'dan met water. Dan hoeft U maar 'heel zacht te wrijven, om de zoozeer be geerde glans te krijgen. Braadpannen kan men gemakkelijker schoon maken en afwasschen, wanneer ze nog warm van het koken zijn, dan wanneer ze koud zijn. Nog steeds last van mieren? Pas dan dit middel tje eens toe. Zet een glas met nat van gedroogde pruimen met wat suiker onder in de kast, waarin het lastige volkje is binnengdrongen. De mieren komen op het zoete vocht aan en bekoopen hun snoeplust met den verdrinkingsdood. Voordat men een koperen ketel, die langen tijd niet gebruikt is, weer dienst laat doen, moet hij gereinigd worden met zout en azijn. Een eierschoteltje voor de Paasch. Daarvoor is 'de z.g. Schotsche rib heel geschikt. Neem 6 eieren en 6 sneetjes oud brood zonder korst, alsmede ons boter. De boter laten we in den koekenpan lichtbruin worden, waarna we er de sneetjes brood aan beide kanten lichtbruin in bakken. Op elk sneetje breken we vervolgens voorzichtig een ei. Dan bakken we ze verder net als gewone spiegeleieren, dat wil zeggen, tot het wit gestold is. De dooier moet in het midden blijven. Leg deze Schotsch ribben op een warme schotel en geef ze met peper en zout. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken vergadert a. s. Dinsdag. Voor de leden ligt een concept-adres aan den Minister van Justitie ter inzage over het innen van kwade posten in het klein bedrijf. 10) De tijd van het zaaien van spinazie is er, zoodat het noodig is er nu op te wijzen, dat men bij het zaaien reeds er naar moet trachten het op treden van de wolf, het bont of de smeel of hoe men deze meeldauwziekte verder mag noemen, te voorkomen. Men begint met den grond, waarop het vorige jaar spinazie groeide en voor al als deze de wolf had te mijden. In de tweede plaats kiest men een open terrein, waar de wind over kan waaien. En ten derde zaait men ruim. Waarom, zal het volgende uit de levensgeschiede nis der zwam, die de wolf veroorzaakt, U leeren. De wolf is een valsche meeldauwziekte, want de zwam leeft niet buiten op de bladeren, zooals de echte meeldauwzwammen doen, maar er in. Zij zendt alleen aan de onderzijde der bladeren haar sporendragers naar buiten, die men daar als een blauwgrijs overtreksel kan waarnemen. Aan de bovenzijde van zulke plekken is het blad geelach tig van kleur, waaraan men de ziekte op het veld direct kan herkennen. Hoe vochtiger het weer is, en hoe dichter de plantjes opeen staan, des te gunstiger worden de groeivoorwaarden voor de schimmel, die bij droog weer en op drogen grond geen ideale groeivoorwaarden vindt. Zaai daarom op een open terrein en wees zuinig met het zaad, opdat de wind de plantjes droog kan houden. Tegen het einde van den groei der spinaziebla- deren vormt de zwam in het inwendige dikwandige sporen, die heel wat beter tegen allerlei invloeden bestand zijn dan de sporen, die tijdens den groei aan de onderzijde der bladeren worden gevormd, zooals we boven reeds aanduidden. Deze dik wandige sporen 'heeten eisporen. Een groot aantal komt met de resten van spinazie direct of via den composthoop in den grond, waar zij ontkiemen, zoodra jonge spinazieplantjes onder haar bereik komen. Draag dus zorg, dat geen door wolf aange taste spinazie ooit in den grond kan komen, en vermijd in elk geval mogelijk besmetten grond. Het is voor de gezondheid van menschen met zwakke ingewanden en van kinderen niet goed veel spinazie met wolf te eten. Het is n.l. bekend, Kijk eens vader, wat een groot Mah- Jongg-spel hebben die mannen daar! Musket e, Weenen. J Hoe vond je het stuk? Onzinnig. Er verloopt tusschen het eerste en het tweede bedrijf vier en twintig uur, en nog had de heldin dezelfde japon aan De juiste wijze van geeuwen terwijl men danst. Ga je op reis Neen, naar het kantoor van de inkomsten belasting! Als je niet zooveel jenever dronk, zou je niet zoo'n neus hebben. Ik zal je eens wat zeggen: in mijn eerste levensjaren heb ik alleen maar melk gedronken. Wie bewijst me, dat het niet ddarvan komt? P I e M 1 e, Parijs. Meggendorfer Blatter, München. Geachte toehoordersik wilde u iets voorlezen uit mijn studie „Hoe men een on feilbaar geheugen krijgt." Maar kan iemand mij misschien een bril leénen? Ik bemerk, dat ik den mijnen vergeten heb Als je dan met alle geweld je haar wilt laten bobben, goed dan. Maar je moet het zelf weten van mij krijg je geen ander, als 't er eenmaal af is! •V Sondagsnisse-Strix, Stockholm. Pêle Mêle, Parijs. Buen Humor, Madrid. dat hiervan doorloop het gevolg is. Zij, die geen spinazie uit eigen tuin kunnen eten, mogen dus toe zien, dat zij van den leverancier meeldauwvrije groente ontvangen. Huisbaas, tot tandarts: Maar kunt U dan niet iets afbetalen op Uw huurschuld? Tandarts: zeker. Ik zou U bijv. iederen dag een tand uit kunnen trekken, totdat de schuld vereffend i«. Herinner U zich juffrouw Smit nog? Zij: Neen. Hij: Dat was het leelijkste meisje van het dorp? O, maar ik vergat, dat dat was, nadat U weg is gegaan. De eenige manier om de vrouwen te leeren kennen, is te trouwen. En dan zijn vrouw te bestudeeren? Neen, te luisteren naar wat zij hem vertelt over andere vrouwen. Elze Tom zegt, dat ik een raadsel voor hem ben. Greet: Dat weet ik. 'Hij wil je opgeven. Agent, die kerel nam de arm van mijn vrouw! In orde, meneer, we zullen hem op het bureau fouilleeren. Zoo, maat, hoe kom jij aan dat blauwe oog? Wel, Piet Krom is net van de huwelijksreis te rug en ik 'was de man, die hem aanraadde te trou wen. Er werd een volkstelling gehouden. Manus Slim kreeg een formulier thuis en begon dat ijverig in te vullen. Toen hij kwam aan het kolommetje: waar geboren, beschreef hij dat voor zijn kinderen als volgt: Pietje en Marie boven, Henk in d'e voor kamer. Verleden week heeft een vriend van mij zijn kaak uit het lid gegaapt. Waar sprak je dan met hem over? 'Abonnementsprijs 1 vooruitbetaling aan verhooging van 15 Buitenland met verh Abonnementen kunr HOOFDADMINISTRA TELEFOON 22003,I (Nadfu! Het valt wel eer woord te omschri doel van het lever lukkig, dat het leve lijk maakt; het s vraagt ons niet on slotte hebben wij der, en dat is het le leerschool, waarin wijsheid en zelf vei hulpbehoevende ki Buiten spelen zoodra de schoolbi plaats leeg en wi. stuk als nietige hooge poort, waari ons speelsch geruc schappelijk stilzwi ten het wijze woc kenden Meester. Wij trachten h< ontwijken. Wij t laten opzettelijk tijd te winnen bij op de stoep en ir eindelijk op de 1 spelen wij verde heidsdroom, totd Stem ons tot ons opletten dwingt. Kinderspel zijn ons overgeven, d kunnen, hoe volw worden en op we antwoordelijke p ons heeft gesteld, ballonnen en sch moeten vliegers o zoodat wij met h( de huizen, waarir plicht. Wij moe sprookjes, hoe r moeten prentjes k vertellen, en ons prinsen of ballet' met elkaar speler schelp vinden, mo houden, om te lu van de yerre, om Maar dan luidt Het Leven staat les. In elkaar zak de ballon tot een stuiter rolt in c hangt gehavend boomen. Inplaats we rekensommen kubussen en prisr gaan vertellen, taalregels. Ons k en onze samensp overhooren. Hela: borgen in onzen verre, onmetelijl meer Zóó is voor o ontmoeting met de harde leerschc is niet alleen hr nuchter; het is nuchterheid. We school van 't lev onze vrije kwar onzer illusies. Z ruime keuze Vier pitriete met tafel REPAREER

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 6