PLAATSELIJK ZEEUWS BLOEMENDAAL SCHAAKRUBRIEK ONZE PLANTENDOKTER VOOR DE HUISVROUW HANDEL EN NIJVERHEID TECHNISCH BUREAU STUURMAN MAAS Hl ijk debat, overigens niet getuigende van ennis der gemeentewet bij onze raads leden (het is verbazingwekkend hoe wei- ig onze Edeiachtbaren dit stramien, Vaarop zij hebben te borduren, raadple- en) ontspon zich over de vraag of de mbtenaren verplicht of gerechtigd zijn nliehtingen aan de raadsleden persoon lijk hoofd voor hoofd, te verstrekken en ot zij gesteld konden worden onder de bevelen van een commissie van bijstand in het beheer der gemeente, gelijk wij er zoovele kennen. Wanneer de raadsleden art. 123 e.a. van onze voortreffelijke ge meentewet eens willen naslaan, zullen zij gewaar worden, dat nu eens de burge meester, in andere gevallen B. en W., in weer andere de Raad (deze treden allen op hun beurt als „gemeentebestuur" op) gerechtigd zijn van de ambtenaren in lichtingen te vorderen, maar dat nergens in de wet aan commissie's, zelfs niet aan Commissie van bijstand bevoegdheden worden gegeven, op gron/d waarvan zij gemeenteambtenaren iets zouden kunnen bevelen. Zeifs in de instructies der Com- missiën van bijstand zou zoodanige macht tegenover de ambtenaren aan hen niet kunnen gegeven worden, want zoogoed als B. en W. de verantwoordelijkheid dra gen voor het beheer der gemeente, langs de lijnen, die de Raad hun daarvoor heeft gegeven (welke lijnen weder in overeen stemming moeten zijn met de wet), even goed hebben de ambtenaren krachtens hunne aanstelling de plicht zich te houden aan de bevelen van het college, dat de ver ordeningen en andere besluiten van den Raad heeft uit te voeren, en die zij in die uitvoering hebben ter zijde te staan. Interessant was ook het debat over de door de heeren Schulz, Nuyens en Van Kessel gewenschte verhooging van den belastingaftrek voor kinderen, die voor namelijk de handenarbeiders ten goede zou komen. Inderdaad het is, zooals de heeren Schulz en van Kessel zeiden, wie niet uit ervaring weet wat het is werk loos arbeider te zijn, of te zitten op de schopstoel van het telkens dreigend ont slag met 1 of 2 weken, en met een salaris net voldoende om niet et verhongeren, die kan zich niet voorstellen wat het voor een huisvrouw is belasting te moeten betalen, waarvoor niets tastbaars direct verkregen wordt en hoe moeilijk het is voor den man om zijne, in deze omstandigheden ver- keerende vrouw het begrip bij te brengen, dat de gemeenschap, waarvan zij tal van weeldeuitingen ziet en waaraan zij zelf voor hare kinderen zoo vaak te kort komt, financiëele offers eischen mag en moet. De zaak is intusschen met medewerking van de heeren de Waal Malefijt, Born- water en Wethouder Laan, wederom in goede banden geleid, blijkbaar dragen ook deze drie den werkman een goed hart toe. De duitsche architect van den heer André de la Porte heeft zich mal aange steld door te doen alsof hij met onze ge meentelijke overheid en verordeningen niets te maken had; wij zijn hier werke lijk niet in achter-Pommerentoch komt het ons niet rechtvaardig voor dezen heer Berchenbreiter, die misschien geen woord Hollandsch lezen kan als eene uitzonde ring te beschouwen. Ook de meeste Neder- landsche architecten maken bouwplannen zonder vooraf de plaatselijke verordenin gen te hebben bestudeerd; er bestaat op dat punt een soort beroepspedanterie, die in tal van gemeenten aan de ambtenaren en de besturen veel on- noodige last veroorzaakt en waarmede vele architecten, in tegenstelling met wat zij wanen, geen eer in leggen. De heer André de la Porte mag zijn garage niet bouwen; de Raad was, in navolging van wethouder Laan weer goedig toen hij wat het woonhuis betreft, allerlei door de vin gers zag. In dit verband wijzen wij nog eens op de ten Raadhuize ingeburgerde onwettige gewoonte beschikkingen te geven op adressen van onverantwoorde lijke tusschenpersonen (architecten, ma kelaars, rentmeesters, enz.), die wanneer het puntje bij het paaltje komt, in con flict met de gemeente door hunne last gevers kunnen worden gedesavoueerd, wanneer dezen bij de requesten geen be hoorlijke volmachten hebben overgelegd, volmachten, die in lijnrechten strijd met de grondwet en den geest van onze wet ten op ons Raadhuis nooit worden ge- eischt. De kosten van 150.a 200.voor ééne schoolbioscoop-voorstelling, met in begrip van die van het vervoer der kin deren uit andere wijken naar de M.U.L.O.- school te Bloemendaal, zijn erg hoog; waarom het gemeentebestuur zich in deze aangelegenheid niet verzekert van de aan gewezen hulp op dit gebied den reeds ver in het buitenland vermaarden deskundige den heer J. C. Mol, is ons een raadsel. Terecht heeft de heer Van Kessel de houding van B. en W. gelaakt in zake de watervoorziening, of liever, het gebrek daaraan aan de Houtvaart. Hoe kortzich tig van een gemeentebestuur om b.v. het uitbreken van een typhusepidemie of iets van dien aard af te wachten, alvorens in de onmiddellijke nooden der volksgezond heid te voorzien; alsof zoodanige voorzie ning van overheidswege, in dit geval de waterleiding, er ware om winst mede te maken en niet om voor goede toestan den te zorgen ook daar, juist daar, waar ze zonder overheidsinmenging niet tot stand kunnen komen. Over het doodrijden van den ouden stakkerd op den Brede- rodeweg zijn eenige hartige woorden ge zegd. Vreemd alleen deed het ons aan, dat de heer Van Kessel er van gewaagde, reden, een strook nota bene van eenige tientallen centimeters. Wordt het niet hoog tijd, dat het gemeentebestuur van dat de dader op „het voetpad" had ge- het Provinciaal gesticht een strook langs den weg opvordert over de geheele voor zijde, voldoende breed om een flink, ver hoogd voetpad te maken? Bij de Rond vraag hadden wij van een der Bloemen- daalsche leden een ernstige klacht ver wacht, omtrent den miserabelen toestand van de Kleverlaan, voor zoover ze ligt op ons gebied. In deze is zoowel Haarlem, dat met het onderhoud is belast, als Bloe mendaal dat met de wet in de hand Haar lem tot behoorlijk herstel en onderhoud dwingen kan, schromelijk in gebreke. De fameuse overeenkomst met de Er ven Van der Vliet over de Zeewegterrei nen kwam ten slotte nog even ter sprake. Tot onze groote voldoening is de Firma Van Dam, van welke wij voor onze ge meente niets goeds verwachtten en van welke wij nog nimmer met lof hebben hooren gewagen, teruggetreden. De heeren Stuurman Maas alhier hebben zich gevestigd onder de firma Technisch Bureau Stuur man Maas, welke ten doel heeft gesteld zich in den meest uitgebreiden zin te belasten met het aanleggen van centrale verwarming, sanitair, water voorziening en verder alles wat tot deze branche behoort, Kantoor en teekenkamer zijn gevestigd in het perceel De Genestetweg 16. Wij brachten er dezer dagen een bezoek en konden ons overtuigen van de degelijke opzet der zaak. Wij hopen, dat de heeren veel succes zullen hebben. De 18de Mei, de herinneringsdag aan de eerste Vredesconferentie, is op tal van plaatsen in ons land herdacht, Voor de leeraressen en kinderen van 't Kopje heeft mevrouw Van Heerdt op dien dag eene uitnemend geslaagde causerie gehouden over de Volkenbondsgedachte. De school heeft met een engelsche brief geantwoord op de radio boodschap der kinderen van Wales en Mou-» monthshire. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 88. H. J. DEN HERTOG, Amsterdam. Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kei, Dh6, Le8, Pe6, a2, a5, b3, f3, g2. Zwart: Ke5, Pa8, d5, f7. HAARLEMSCHE SCHAAKVEREENINGING. Voor den tweeden feestavond van de Haarlem- sche Schaakvereeniging, den 12en Mei j.l. had de heer Dr. M. Euwe zich bereid verklaard een simul- taan-séance te geven. De Nederlandsche meester speelde aan 41 borden. In slechts vier uur ver sloeg hij 33 tegenstanders en maakte twee par tijen remise, tegen de heeren A. C. Strumphler en D. J. Tork. Winners waren de heeren Ph. Th. Stol, dr. A, P. Timmer, Ch. Mook, H. T. v. Es, P. Mobach en W. A, de Boer. Het reslutaat, bijna 83 pCt. is bijzonder mooi. De simultaan-voorstelling werd door veel be langstellenden bijgewoond, onder wie enkele da mes, terwijl bovendien de verloofde van Dr. Euwe, mej. C. E, Bergman, medespeelde. De Voorzitter, de heer J. J. van Bork Jr. bracht den simultaan-speler een woord van hartelijken dank voor zijn sohitterend spel. De 'Haarlemsche Schaakvereeniging kan met voldoening terugzien op de beide feestavonden, ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum, OPLOSSINGSPROBLEEM No. 84. (A. VERVEEN). Stand der stukken: Wit: Kal, Del, Lf5, Lg5, Pa5, a6, c4, d7, e6, g4. Zwart: Kd4, Ta8, Tg8, La7, Lbl, Pb5, a2, a3, c6, d3, g7, h4. 1. e6e7, enz. GOED OPGELOST door: J. VAN GULIK, te Overveenj H. W. VAN DORT, te Schoten. SCHAKEN, BloemendaalIJmuiden. Dinsdag 1 Juni a.s. komt de schaakclub IJmuiden tegen de Bloemendaalsche schaakclub een matsch spelen in Hotel „Vreeburg" te-Bloemendaal. Aanvang des avonds 8 uur. Bezoekers en schaakliefhebbers zijn welkom. Toegang vrij. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOf Wanneer ge in de eene hand electrische toestel len hebt (zooals stofzuiger, ketel, telefoon, lamp), raak dan met de andere hand nooit een gaskraan of eenig ander deel van de gas-, licht- of water leiding aan. fOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXX>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOO 14. Nauwelijks is het voorjaar in het land ge komen en voelen we de lente in de lucht of reeds blijken ook de kleine plaaggeesten ontwaakt. De rozen laten pas haar eerste blaadjes schuchter zien en nu wij dit ontluikende groen met blijd schap betrachten, moeten we zoowaar ook de eer ste bladluizen waarnemen. Echte dikkerds, die aanstaande grootmoeders van een nakomeling schap van duizenden. Wat zullen wij er mee be ginnen? Bestrijden, hoe eer hoe beter! Men kan deze luisjes het best dooden door tegen den avond te sproeien met een insecticide, welk is in dit geval bijzaak, want zij zijn niet moeilijk te dooden. Men heeft dus de keuze tussc'hen XL ALL, phytophiline, venetan, quaissiazeep, groene zeep, enz. Maar als U mij vraagt geef ik dezen raad: Sproei steeds met 'het volgende middel: In 1 maatje brandspiritus wordt 10 gram salicylzuur opgelost en in 10 liter water 2 ons zachte zeep, hetgeen het beste gaat door eerst een weinig warm water te gebruiken. Beide oplossingen wor den bij elkander gegoten en omgeroerd, waarna de sproeivloeistof gereed is. Met dit middel kunnen we de bladluizen met zeer veel succes bestrijden. Maar niet alleen deze plaaggeesten van de roozen, maar ook de cicaden, ■die vlugge beestjes, die men vooral bij klimroozen tegen muren en schuttingen op warme plaatsen zoo dikwijls kan vinden aan de onderzijde der bla deren, waar zijn sappen zuigen, zoodat aan den bovenkant tal van witte stipjes ontstaan, die steeds talrijker worden, totdat de bladeren einde lijk geheel wit schijnen en voor de voeding der plant weinig waarde meer hebben. Maar hiermee is nog niet alles gezegd van de werkzaamheid van het middel, want ik moet er nog aan toevoegen, dat men er ook het wit, de bekende meeldauwziekte, uitstekend mee be strijdt. Men ziet deze ziekte zoo vaak bij rozen, vooral bij warm staande klimrozen en in het bij zonder bij de soort Turners Crimson Rambler. Van groote beteekenis voor den siertuin is nog dat dit middel de rozen niet besmeurt. Er blijft niets achter, de bladeren worden integendeel glan zend groen en beschadiging heeft nimmer plaats. Het is wel van belang om steeds des avonds te sproeien, opdat de geringste kans op beschadiging worde vermeden en opdat de vloeistof zoo lang mogelijk op de insecten kan inwerken. Men sproeit met een z.g. pulverisateur, hetzij groot of klein maar hierover in het volgende stuk je iets. 15. Het zijn niet alleen de rozen, die vroeg in het voorjaar al worden opgezocht en geplaagd door insecten. Zij deelen dit voorrecht met de kruisbessen, die in vele tuinen worden gevonden, waar slechts even plaats is voor vruchtboomen en -heesters. Het insect dat de kruisbessen teistert, is de bessenbladwesp, die aan de pas uitgeloopen blaadjes eitjes legt. Waren er aalbessen, dan zou den ze ook hierop eitjes kunnen leggen, maar zoo vroeg in het jaar staan deze nog bladerloos en van de zwarte bessen houdt deze bladwesp niet. Zoo blijft dus de kruisbes alleen aan bod. Uit de eitjes verschijnen binnen de twee weken larven, z.g. bastaardrupsen, grijsgroen met glan zend zwarten kop, geelachtig gekleurde zijden en zwarte vratjes over het geheele lichaam. Men ziet ze meestal in eigenaardig gebogen houding en als men ze verontrust, slaan zij naar den aard der bastaardrupsen het achterlijf omhoog. Zij schaven in den beginne het blad af, daarna bijten zij er gaten in en tenslotte eten zij de bladeren tot op het dikste gedeelte der hoofdnerven in hun geheel op. De beschadging begint gewoonlijk binnen in de struiken en wordt dan dikwijls niet opgemerkt. Als daarna de larven eenmaal groot zijn gewor den, gaat door haar groot aantal de beschadiging zóó snel, dat men in eerst wel meent, dat de struiken in één nacht zijn kaal gegeten. Er verschijnen in een zomer twee of drie, soms zelfs vier generaties, waarvan elk volgende sterker in aantal kan zijn en gewoonlijk ook is. Het is dus zaak de bestrijding aanstonds in het voorjaar ter hand te nemen. Men doet dit het best door de struiken in den morgen te bestrooien met insec ten poeder of poedervormige gebluschte kalk. Men kan ook sproeien met 2% chloorbarium, maar dan alleen na den bloei, opdat men de nut tige bijen niet vergiftigd en den eigenaar verdriet. Tenslotte rest mij te voldoen aan mijn belofte om iets te vertellen van de pulverisateurs. Zeer handig zijn de 1 of 2 liter inhoudende sproeima- chines, die na het vullen met vloeistof tot een be paalde hoogte met samengeperste lucht worden gevuld, waardoor men zonder verder pompen alle vloeistof kan verspuiten. Ik noem de „Sproeikan Platz". Iets anders is de goedkoopere ballonspuit Phénix en in de derde plaats kan men kiezen de van een nevelverstuiver voorziene kasspuit, die dus voor het sproeien met bestrijdingsmiddelen geschikt is gemaakt. Met een gieter of een gewone kasspuit kan men niet sproeien! Behang en Gordijnen. Nieuw behang, nieuwe gordijnen, dat zijn de dingen, die ons nu dikwijls bezig houden. Daarom is het niet kwaad, een paar woorden aan deze onderwerpen, die een huisvrouw zoo na aan het 'hart liggen, te wijden. Hoe langer hoe meer zien we de behangers terugkomen van het behangen met betengel, behangseldoek, dat eenige ruimte tusschen muur en behang overliet. Ook in de nieu we huizen, die toch dikwijls vochtig zijn, wordt het behang direct op de muur geplakt (het be hangen met doek was speciaal voor vochtige mu ren). Vooral in gezinnen met kinderen, waar nog al eens gestoeid wordt, werd maar al te dikwijls het behang geschonden, door een duw of stoot. Is bet behang echter dadelijk op den muur geplakt, dan kan het tegen een stootje. Dan is er tegenwoor- idig z.g. gezondheidspapier in den handel, dat is papier, dat in de eerste plaats geen schadelijke stoffen bevat en voorts, dat men met een vochti- gen doek kan afnemen, zonder dat het bederft. Ook voor kinderrijke gezinnen is dit wel te ver- kiezen. Kleur en patroon van behang zijn lang niet onverschillig. We moeten rekening houden met hoogte en grootte van de kamer (geen enorm pa troon in een kleine kamer, of een heel klein fi guurtje in een groote kamer, enz.), met het licht in de kamer (een donkere kamer verdient een licht behangetje, een lichte kan met wat gedekter kleur volstaan) en de kleur van het schilderwerk en de meubelen. De aard van het vertrek is ook lang niet onverschillig, een huiskamer moet een sterk behang hebben, waarop nu niet dadelijk alles te zien is, in de sdaapkamer waar wij rusten behoort het behang rustig te zijn, niét met ru moerige krullen en kleuren. En onze gordijnen? Laat ze in de eerste plaats niet te dik of donker zijn dat ze te veel licht wegnemen. Laat ze zoo glad mogelijk en waschbaar zijn en zorg ervoor, dat ze licht gelijkmatig doorlaten. We kunnen ze hebben van katoen (wordt gauw vuil, maar is sterk en goed waschbaar) of linnen (duur maar sterk en waschbaar, terwijl ze ook lang niet gauw vuil wor den). Rolgordijnen van lancaster, worden niet gauw vuil, maar als ze het ook zijn, kunnen we ze niet makelijk schoon maken. Rolgordijnen worden steeds minder gebruikt. Voor overgordijnen heb ben we gekleurd katoen, linnen, wol (warm en ge zellig, maar echte stofnesten), vitrage (laten wel veel lichrdoor en kunnen ook gewasschen worden, maar alweererg stoffig), dan nog neteldoek en z.g. kaasdoek. Deze laatsten zijn niet duur en kunnen wel goed gewasschen worden. Maar 's-a- vonds kijken we erdoor heen. Voor keukens of andere minder intieme vertrekken wel te gebrui ken. Nutige wenken voor keuken en kamer. Hoeveel zout moet er eigenlijk in groenten (die gekookt worden) gedaan worden? Eén eetlepel op 4 kan water. Mahoniehout moet worden „afgenomen" met azijn of koude thee. Dat is het beste voor de kleur. Voorkom de vorming van schimmel op de kaas. Leg daartoe een klontje suiker bij de kaas in den kaasstolp. Zijn die lakschoenen dof geworden? Met een doek met terpentijn is er nog heel wat glans op te krijgen. Hardgekookte eieren kunnen gemakkelijk ge peld worden, wanneer men ze van uit het kokende water, in koud water dompelt. Gaat U sausijsjes bakken? Dompel ze voor het bakken dan eerst even in kokend water. Dat voorkomt, dat ze openbarsten. Messen, die voor langen tijd opgeborgen worden moeten afgenomen worden met een lapje met zoe te olie en dan één voor één in flanel, baai of zeemleer gerold worden. Spoel neteldoeksche gordijnen in aluinwater. Dit houdt de kleuren in stand en maakt ze tevens on brandbaar. Een half ons aluin op 4 liter water is voldoende. Te veel blauwsel in het waschgoed? Doe het dan in een tobbe met kokend water en laat het daarin een half uur staan. Helpt dit niet voldoende, kook het goed dan, tot het wit is. Rijstkoekjes. Ter afwisseling van de pannekoeken, kunnen we, zoo men wil voor „toe", wel eens rijstkoekjes bak ken. We nemen 1 ons gekookte rijst (dat is rauw ongeveer een theekopje), 3 eetlepels suiker, 3 eet lepels bloem, 1 theelepeltje kaneel, 2 eetlepels boter en een scheut melk (voldoende om een goed be slag te maken). De suiker, bloem en kaneel men gen we aan met de koude melk, waarna we er de rijst bijvoegen. Van dit beslag bakken we in de gewone koekenpan met de boter, telkens van één lepel beslag, ronde koekjes. Slakropjes met gehakt. De heerlijke voorjaarsgroenten zijn er weer, al zijn ze ook duur. Een fijn schoteltje is: slakropjes met gehakt. Op 12 kropjes nemen we 7 ons kalfs gehakt, 1 ons oud 'brood, ons boter, J L. bouil lon, peper, zout, muskaat. Kropjes schoonmaken en in ruim kokend water met zout gaar koken. In tusschen het gehakt met geweekt brood en peper enz. aanmengen. Maak twaalf kleine en 1 groote bal en bak die in boter bruin. Doe de kropjes in een vuurvast schoteltje, vul ze met balletjes ge hakt, leg, den grooten in het midden, giet de af gemaakte jus van het gehakt en bouillon er over, strooi er wat paneermeel over (met wat boter) en zet ze in een matig warmen oven, om er een bruin korstje op te laten komen. KOLENRAPPORT. In Juli van het vorig jaar brak in Engeland een conflict uit waarvan een oogenblik scheen, dat het tot een geweldige botsing zou leiden. Het was het bekende conflict in de kolenmijnen. De kwestie, die toen rees, wilen wij nog even kort releveeren. De onvoldoende opbrengsten van de kolenindu- strie brachten de mijneigenaars er toe, voorstellen te doen, 'die voor de arbeiders in de mijnen, een belangrijke verslechtering zouden medebrengen. De grief van de mijneigenaars was, dat de genid- dUde - opbrengst verlies beteekende daar de uit komsten over heel het land een verlies van drie stuiver per ton te zien gaven. Vandaar hun voor stellen, die beoogden, door vermindering van de productie-kosten, dit verlies op te heffen. Van de zijde der mijnwerkers werd aangevoerd, dat de verliezen ontstaan waren door een ondoel matige productie, die een gevolg was van het niet technische en economische beheer der mijnen. Zij eischten daarom nationalisatie van de mijnen, waardoor eenheid in de productie gebracht zou DE GENESTETWEG 16 - BLOEMENDAAL TELEFOON 22701 CENTRALE VERWARMING WATERVOORZIENING - SANITAIR BEGROOTjlNGEN KOSTELOOS worden en ook de scherpe concurrentiestrijd van de mijneigenaars onderling zou worden opgelost. Deze nationalisatie werd geëischt als voorbereiding voor de socialisatie. Een gevolg van beider hou ding was, dat een ernstig conflict dreigde uit te breken, dat vermoedelijk tot een groote ramp voor Engeland geleid zou 'hebben, daar de mijnwerkers steun hadden gezocht bij de transportarbeiders en het spoorwegpersoneel en aldus een machtigen driebond vormden. De regeering, het noodlottige van een botsing maar ai te goed inziende, meende in alle gevallen een oplossing te moeten vinden en vond deze in het verleenen van een subsidie, die tot 1 Mei 1926 zou duren. Deze subsidie kwam hierop neer, dat de Regeering, dus feitelijk de En gelsche belastingbetalers bet verlies van de mijn eigenaars aanzuiverden. Tevens benoemde zij een commissie, die den toestand zou hebben te onder zoeken en haar bevindingen in een rapport zou neerleggen. Dit rapport is thans gepubliceerd. Een directe oplossing bevat dit niet. Wel geeft het belangrijke cijfers en mededeelingen maar of nu een behoorlijke basis voor den zoo hoog noodigen bedrijfsvrede in de Engelsche kolenmijnen gevonden zal worden, lijkt twijfelachtig. Uit het rapport blijken eerst recht de groote moeilijkheden, die overwonnen moeten worden. Maar wie het rapport goed leest, komt tot de slotsom, dat de oplossing niet in nationalisatie van de mijnen gezocht moet worden. Uit dit rapport blijkt, dat twee oorzaken van invloed zijn geweest op den algemeenen achteruit gang, n.l. de oorlog bracht een verlies van afzet gebieden, voornamelijk Rusland en Frankrijk, ter wijl de toenemende electrificatie van grooten in vloed was op de vermindering van het kolenver- bruilc, eene vermindering die overigens in het al gemeen gelukkig is te noemen daar de voorraad steenkolen in de aardkorst beperkt is. De commis sie zocht de oplossing in 'n grooter gebruik van de steenkool en zocht naar middelen om de steen kool zooveel mpgelijk in staat te stellen op de wereldmarkt fe concureeren. Van belang is de erkenning door de commissie, dat het mijnbeheer economisch niet is zooals het behoort. Er is te weinig samenwerking, de mijnen zijn te veel op eigen voordeel uit, vandaar een on- noodige verbrokkeling, waardoor met verlies ge werkt wordt. Daarom zal samenvoeging van klei nere, niet rendeerende mijnen, met grootere wél rendeerende, moeten plaats vinden, waardoor een betere verdeeling van lasten en kosten verkregen zou worden en een loonender exploitatie het ge- gevolg zou zijn. Dit is koren op den molen van de tegenstanders der vrije concurentie. Ofschoon de commissie erkent, dat met verlies gewerkt wordt, merkt zij toch ook op, dat over 't algemeen de grootere ondernemingen niet ongun stig werken, en dat onder deze nog wel gevonden werden, die een behoorlijk winstmarge konden boeken. Een opmerking, die reeds vóórdien door de mijnwerkersorganisaties gemaakt werd. Uit een en ander blijkt, dat de economisten, die trust-vor ming na de periode van wilde concurrentie voor spelden, niet geheel in het ongelijk worden ge steld. De commissie stelt ook voor de z.g. royalties, de recht en, dei de grondeigenaars heffen van de mijnen, af te koopen voor de som van honderd millioen pond sterling. Over deze royalties is heel wat strijd gevoerd. Thans wordt het bestaan ervan op sociaal-econo mische gronden veroordeeld en wordt zelfs gerap porteerd, dat geen vrede in de mijnen zal kunnen heerschen en ook voor de toekomst geen oplossing te vinden is, zoolang deze rechten niet zullen zijn afgeschaft, Ook ons komt deze regeling, n.l., dat de eigenaren van een stuk grond waar nu toeval lig een mijn gevestigd is, jaar in jaar uit en van het eene geslacht op hét andere, van de gedolven kolen en 'belasting innen, onafhankelijk van de vraag of zij eenig nadeel van de delving onder vinden, economisch niet juist voor, het is een over blijfsel uit een verouderde en door de economische feiten achterhaald rechtsbeginsel. Zooals men uit 't bovenstaande zien kan, worden vooral voor de toekomst wel nuttige wenken ge geven. Ook van een mogelijke nationaliseering wordt niet gerept, iets wat ons niet verwondert, •want een nationalisatie kan wel de lasten alleen verleggen, immers instede, dat de mijnen deze zouden dragen, zouden de belastingbetalers dit doen, maar de toestand, de kwestie dus van vol doende afzet, tegen behoorlijke winst, die kwestie beheerscht ze niet. Men ziet dat de zaak moeilijk is. En het is de vraag hoe het op 1 Mei a.s. gaan zal. Dan toch houdt de subsidie op en van loonsverlaging willen den mijnwerkers niets weten. Beter den nationalisatie, subsidie of loonsverla ging lijkt ons een betere regeling van de kolenin- dustrie. Het zal op den duur tot nationale en inter nationale regelingen moeten komen. De kolenin- dustrie heeft nu eenmaal haar hoogtepunt over schreden. OOOOooooooooooocKXicxxioooccooooooocooocxxxxxooooooooooooGcxxxJoooa WEEST VOORZICHTIG en steek geen licht- lamp op, terwijl ge met één hand de aardverbin- ding of een „ge-aard" deel van Uw radio-toestel vasthoudt. Aanraking van het koper der lamp zou U licht het leven kunnen kosten. lOOCXXJOOOCXXXXXXXXXïOOOOOOOCWOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 5