M. J. SMINK-BEUKERS R.SMINK% FIrma J.J. BEUKERS Firma J.H.KRÜL Jr. Automobielen STOI Victoria-Water ontv« SCHOUTEN's MAGAZIJN FOTOGRAFIE GOHNEN PRIMA ANTHRACIET WONINi VAN FOTO-ARTIKELEN INDISCHE PEDICURE-MAniCURE KIMDERHUISVEST 33 TEL.10441 EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING Brandstoffen handel Fa. ANT. - BLO s Kodak' Gevaert en Nebofllms Ruime sorteering Foto-artikelen TELEFOON 10744 Zijlstraat 66, Haarlem BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31-33 TELEFOON 10441 BINNENLAND NEDERL. OOST-INDIË ONZE PLANTENDOKTER A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON Meubel- en Tapijthandel „DE CONCURRENT" Van 't Hoff en Jansen Botermarkt 12 Haarlem Filiaal: Begijnestraat 16 Beverwijk HEDEN ONTVANGEN Prachtcollectie Axminster Karpetten, Tafel' en Divankleeden, in alle maten Voorzien .van Electrische Draaierij vervaardigen onderdeelen TELE SCHA GROOTE MARKT 23a HAARLEM WITTE PAKKEN en alle soorten KOPER WERK te koop gevraagd. NAnr\r n barrevoetestraat 21 urutll haarlem - tel. 15015 OOK'AAN HUIS TE ONTBIEDEN. WIJ STREVEN ER NAAR U HET BESTE TE LEVEREN OP FOTOGRAFISCH GEBIED zoek in en wenschte alleen dan tot reorganisa tie over te gaan, als hij tot de overtuiging komt, dat de huidige organisatie onjuist is. Tot slot zij nog vermeld de treinontsporing bij .Wouw van den sneltrein Vlissingen-Amsterdam, Dinsdagmiddag, waarbij door onbekende oorzaak 5 wagens ontspoorden. Eenige reizigers werden, ge lukkig niet ernstig, gewond. Wanneer we de balans opmaken van die zoo vurig verbeide Pinksterdagen, dan is het al een heel pover resultaat. De eerste dag was met zijn koude weer en vinnigen wind een groote teleur stelling voor alle neringdoenden. En voor de va- cantiegangers niet minder. De tweede dag maakte des middags een klein beetje goed, wat te voren verbruid werd. En niettegenstaande de stroomen stedelingen.op-zoek-naar-natuurschoon dunner waren dan andUTre jaren, schijnt er een ware stroom van ongelukken over ons land gevaren te zijn. In een groot aantal plaatsen vonden ernstige auto-ongelukken plaats, waarvan enkele met doo- ctelijke afloop. Zelfs bet water eischte zijn tol. In Nijmegen bijv. verdronken twee jongens in de rivier. Neen, een vroolijke herinnering laten de achter ons liggende feestdagen niet achter. Amstedam herbergde op een terrein in voor malig Watergraafsmeer eenige duizenden jeugdige socialisten, allen leden van jeugdclubs, die dit jaar bun reünie in Holland hielden, als gasten van de A.J.C. Er waren zelfs deelnemers uit Saksen en (Beieren, die naar Holland waren komen loopen. Vier weken tippelen! Ook waren verschillende buitenlandsche politieke personen meegekomen, o.a. minister van der Velde uit België. Er werden 1 optochten gehouden naar het Stadion, demon stratie-bijeenkomsten op het IJsclubterrein, fak- I keioptochten, enz. Ontelbare malen klonk „Wir sind die junge Garde" en de Internationale. O.a. voerde de secretaris van het I.V.V. het woord, waarhij hij opwekte tot het bereiken van den wereldvrede door het socialisme. Minder kalm en vreedzaam ging het bij de com munisten toe, die ook al Amsterdam hadden uit verkoren voor een congres. Het Partijbestuur wei gerde namelijk de afdeeling Rotterdam tot het congres toe te laten, op grond van de overweging, dat deze geen rechtmatige vertegenwoordigster van de Rotterdamsche communisten is. Deze af deeling is immers geschorst. De voorzitter had het daarbij hard te verantwoorden, dat hij bij zijn pogingen om de oppositie „uit te hameren" den voorzittershamer stuk sloeg. Ten slotte ver liet de oppositie het congres. Wijnkoop, van Burink en v. Ravensteyn werden geroyeerd. De oppositie uit Rotterdam legt er echter den nadruk op, dat haar heengaan van het congres niet be- teekent, uittreden uit de C. P., doch een niet er kennen van het congres. Zij blijft zich beschouwen als te behooren tot de C. P. H. en tot de derde Internationale. Intusschen werd op het congres van de C. P. te Amsterdam heftige critiek op de geroyeerde partijbestuurders uitgeoefend. Besloten werd tot de instelling van een commissie tot re organisatie van de Partij. Minister van der Velde, die in verband met de A.J.C. ons land bezocht, vond nog gelegenheid een verklaring af te leggen in zake het Nederlandsch- Belgische verdrag. Aan beide parlementen wordt het op 1 Juni ter ratificatie voorgelegd. En hij sprak de overtuiging uit, dat het verdrag te Brus sel zeker zal worden geratificeerd. Hij beschouwde het als een belangrijke stap in de richting van econmlische toenadering tusschen Nederland en Voorts is thans ook ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van het N'ed. Duitsche verdrag van Handel en Scheepvaart van 1851, alsmede van het douane- en credietverdrag, zooals deze op 26 Nov. 1925 te Berlijn tot stand kwamen. De zaak tegen den lieidadigheidsparasiet-Ver- schoor (inzameling voor de Drentsche venen) vor dert nog niet hard. Het wettig bewijs is nu nog pas ten deele te leveren. De handige penningmees ter van het Comité v. d. Drentsche venen (dit was zijn officieele titel) laat zich bij elk verhoor door liefst 2 advocaten bijstaan. 'Hij weigert alle in lichtingen en „herinnert" zich niets. Het staat echter toch absoluut vast, dat de zaak ter open bare rechtzitting verwezen wordt. Interessant was de uitspiaak van minister v. d. Vegte in zake de bekende postkwestie. Hij kon het standpunt van zijn voorganger in zake de post- leiding niet overnemen. Hij moest daarom zijn eigen weg gaan. Z.Exc. stelde dan ook een onder- BUITENLAND Engeland. De mijnwerkersstaking duurt on verminderd voort. Baldwin heeft geen succes ge had met zijn voorstellen. Eerst weigerden de mijn werkers drie punten van de voorstellen te aan vaarden: n.l. loonsverlaging, districtsminima en verplichte arbitrage. Daarna verwierpen ook de mijneigenaars de voorstellen van Baldwin, alsook die van het rapport Samuel. De mijneigenaars blijven 'het standpunt innemen, dat de noodige verlaging der productiekosten slechts kan bereilét worden, door herstel van den 8-urendag en loons verlaging van 10%. Waarmede 'we dus op het zelf de punt van 29 April zijn teruggekomen. In de kringen der mijnwerkers werden wederom een be drag van ruim 3.000.000 ontvangen. Als men weet dat de mijnwerkers in doorsnee slechts £2.4,6. ver dienen, kan men bergijpen, dat zij den strijd met groote verbittering en hardnekkigheid voeren. Frankrijk. De positie van het huidige kabinet schijnt weer wat hechter te zijn geworden. Men gelooft namelijk, dat de strijd in Marokko tot een su cesvol einde zal leiden, terwijl de pacificatie in Syrië snel moet vorderen en bovendien de daling van den franc tot staan is gebracht. Dit komt de regeering zeer goed te pas-, daar heden de Kamer weer bijeen komt en er eenige zeer harde nooten gekraakt moeten worden o.a. hervorming van de kieswet, ratificeering van de schuldenover eenkomst met Amerika, terwijl ook wel weer de noodig financieele offers ten behoeve van den „succesvollen" oorlog in Marokko en Syrië zullen worden gevraagd. Het is opmerkelijk, hoe telkens wanneer de financieele zijde van het Marokkaan- sche avontuur belicht moet worden, de geheele Fransc'he pers overvloeit van allerlei optimistische berichten, omtrent de buitengewone successen en het voor de deur staande einde van den oorlog. Thans bood Krim hervatting der onderhandelingen aan, waarbij hij staking der vijanderlijkheden voorstelde, doch geen onderwerping. Van Fran- sche officieele zijde wordt nu, om blijkbaar maar meteen van de zaak af te zijn, verklaard, dat Abd-el-Krim gevlucht is en dus geen stammen meer vertegenwoordigt. Een ander bericht meldde zelfs, dat hij gevangen genomen zou zijn. Dus moesten de operaties beslist voortgezet worden. Hoe het ook zij, wi'e tusschen de regels van deze zeer omzichtige opgestelde communique's door kan lezen, bevindt, dat de hoop op een spoedig einde van het Marokkaansche geschil of een Fransch- Spaansche overwinning even onzeker en in de lucht hangend is, als een luchtspiegeling in dit dorre land van zand en zon. Duitschland. De politiek rust een wijle. Maar achter d'e coulissen blijft de beweging voortduren. Naar van officieele zijde werd medegedeeld, moet het gevaar voor een rechtsche Putsch nog niet geheel afgewend zijn. De campagne voor de 20 Juni te houden Volksstemming in zake de vorsten- onteigeniing is in vollen gang. Te München had roet Pinksteren een droevig ongeluk plaats. Een trein uit Rosenheim reed op een buiten het station staanden personentrein uit Berchtesgaden. Twee wagons werden verbrijzeld, waarbij 30 menschen gedood werden en een groot aantal personen m>eer of minder zwaar gewond: Een triestig einde van den tweeden Pinksterdag. Japan. Wederom is Japan door een ernstige ramp geteisterd, welke reeds aan 'honderden men schen het leven kostte, terwijl er bijna 3000 per sonen vermist worden. De Vulkaan Tokachi be gon plotseling te werken. Ontzettende lavastroo- nten verwoestten dorpen, waarin op één plaats niet minder dan 300 huizen verwoest werden, ter wijl uit dit zelfde dorp alleen 1000 menschen ver mist worden. In totaal vonden drie uitbarstingen plaats: bovendien ging aan de eerste uitbarsting een aardbeving vooraf. 13. DE LANDBOUW. (Koffie, Cacao, Thee en Coca). Wij gaan nu over naar de koffie en de cacao, de eerste oorspronkelijk afkomstig uit Arabië, de tweede uit tropisch Amerika. Met deze gewassen te zamen zijn ongeveer 70.000 H.A., dus vier maal de oppervlakte van de Haarlemmermeer, beplant en wel voornamelijk op Java. Zooals wij reeds vermeldden, is vóór 1870 de koffie het troetelkind der Indische regeering ge weest. De z.g. Java-koffie echter ging meer en meer achteruit, zoodat men moest uitzien naar andere koffiesoorten, die zich beter wilden aan passen aan 'het Ind. klimaat. Men he;eft deze ge vonden in de Robusta- en in de Liberia-koffie, die echter niet op zoo groote hoogte groeien kun nen als de vroegere soort. Thans levert Indië jaar lijks meer dan 1 millioen 'balen van ruim 60 K.G. koffie of het één twintigste deiel der wereldop brengst. De cacao neemt veel kleinere plaats in dan de koffie, zoodat de totale Java-uitvoer slechts een waarde vertegenwoordigd van 1 millioen gulden. De cacao-boom ontwikkelt zich tot een forschen boom met mooi blad, doch vormt slechts zeer nietige bloesempjes. Het is wonderlijk hoe zich hieruit de, naar verhouding, reusachtige groote fraai purper gekleurde vruchten kunnen vormen. Langwerpig van vorm, is de grootste afmeting der vrucht 15 tot 20 c.M. De pitten uit deze vrucht, de cacao-boonen, vormen de eigenlijke handelswaar. Zoowel de bloeiende koffietuinen, als de vrucht dragende cacaóboomen zijn een lust voor de oogen. Nu is de thee aan de beurt, de thee die uit China is ingevoerd in ons Indië, doch eerst haar groote bloei heeft gekregen na den invoer van het z.g. Assam-thefezaad, De theedrank wordt over een groot deel der wereld genuttigd en in Amerika vooral meer in gang gevonden na 'de drooglegging. Rusland van ouds een theeland is door de revolutie lang uit de markt geweest, doch begint zich nu als theedrinker te herstellen. Verreweg de grootste verbruiker echter is Engeland. De wereldopbrengst bedraagt vermoedelijk (de Chineesche cijfers zijn moeilijk te schatten) ongeveer 600 millioen halve Kilogrammen, waarvan Java en Sumatra op 80.000 H.A. tuinoppervlak, te zamen het één zesde deel leveren. De theeplant is een heester, die men vroeger vrij liet groeien, en dan zoo hoog werd, dat het theeblad waar het om te doen is met be hulp van ladders geplukt moest worden. Onze In dische planters echter trachten door snoei te krijgen een lage, doch zeer 'breede kroon, waadoor de pluk gemakkelijk wordt en de bodem dermate wordt beschaduwd, dat het uitdrogen daarvan wordt beperkt en 'de groei van onkruid wordt tegengehouden. Alleen de zaadboomen laat men vrij groeien. De thee-pluk geschiedt meestal door vrouwen en hierbij wordt reeds terstond de scheiding ver kregen in z.g. Oranje-pecco, pecco en pecco-sou- c'hon, namen die verhand houden met een min deren of meerderen, dus z.g. fijneren of groveren pluk. Om Oranje-pecco te oogsten plukt men slechts de allerjongste blaadjes van elk twijgje. Het verscbe blad wordt naar de fabriek ge bracht en aldaar gedroogd, geflensd en gerold, het geen grootendeels machinaal geschiedt. Het ver liest daarbij ongeveer f de'el van zijn gewicht. De aldus bereide thee wordt verpakt in kisten met een voering van theelood als vochtbescherming en komt aldus ter markt, de kisten bruto wegende ongeveer honderd pond. Londen is de grootste theemarkt, doch Amster dam neemt eën aanzienlijke tweede plaats in met onze Indische en ook met Chineesche thee. In den handel vreest men voor een mogelijke thee-tekort in de eerste twee jaren, waarom thans veel thee op Java wordt voorverkocht, d.w.z, 'dat reeds nu bijv. de oogst van 1926 of '27 wordt verhandeld. Terwijl eenige jaren geleden de marktprijs te Amsterdam tusschen 40 en 50 cents per pond be liep, is nu de prijs bij voor-verkoop gaandeweg gestegen tot 85, 90 en zelfs reeds 92 cents f.o.b. vrij aan boord') Java-haven, zoo'dat de geheele Indische thee-oogst thans een waarde heeft van 80 millioen guldens! Bij een kostprijs van ongeveer 40 cents, laat deze verkoopsprijs dus een beduidende winst over, zoo dat op dit oogenblik aandeelhouders, het Indisch Gouvernement en ook 'de Ned'erl. schatkist dank zij 'de Indic'he N.V.-belasting en de Nederl. winst- en tantième-belasting goede zaken maken met de thee. Vermoedelijk door dit gewin aangetrok ken, overweegt men ook van Gouvernements-wege thee te gaan verbouwen, waarvoor op de begroo ting '26 gelden ter voorbereiding zijn aangevraagd. Daar het 4 of 5 jaren duurt eer de theestruik ge plukt wordt, is het moeilijk te zeggen, hoe de markt zal zijn als die onderneming aan de voort brenging gaat deelnemen. Intusschen wordt ook door particulieren de aanplant op Sumatra uit gebreid. De roep omtrent onze Indische thee is de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd en dit ook alweer dank zij het werken van het algemeen proefstati on voor thee, van waaruit aan alle aangesloten planters vele nuttige wenken worden gegeven. Ook de inlandsche bevolking neemt deel aan den thee-aanplant, doch daar zij niet is ingericht op de bewerking van het blad, verkoopt zij dit meestal aan de nabij gelegen Europ. fabrieken. Hoewel deze dit blad tegen matige prijzen opkoo- pen, geloof ik toch niet, 'dat zij daarmee den naam van hun onderneming bevoordeelen. Het is in den laatsten tijd nu en dan voorgekomen, dat leverin gen als minder-goed werden bestempeld. Dit ligt vermoedelijk aan vermenging met bevolkingsthee, doch daarnaast ook aan z.g. groveren pluk, een fout begaan door lieden, die in verband met de hooge prijzen nog een bijzondere grooten oogst nastreefden. Tegen dit kwaad is reeds vaak ernstig gewaarschuwd. Langs de wegen in theetuinen en op andere on dernemingen wordt veelal als bij-culture geplant de coca-plant, waaruit de cocaïne, het bekende verdoovingsmid'del, wordt bereid. De jaarlijksche uitgevoerde waarde aan coca moet ongeveer 1^ millioen gulden bedragen. 17. Er is voor eenige jaren terug heel wat meer geschreven over de ziekte, die ik nu ga behande len, dan tegenwoordig het geval is. Dit beteekent niet, dat de Ameri'kaansche kruishessenmeeldauw van geen beteekenis meer is, maar dat hij alge meen is geworden en er tegen waarschuwen over bodig werd. Gelukkig kan ik er aan toevoegen, dat we hébben geleerd de ziekte in bewang te houden. Die ziekte kwam in ons land uit omgevende lan den en werd in 1907 voor het eerst waargenomen op kruisbessen in Amerongen en Rhenen. Zij is afkomstig uit Noord-Amerika, dat ons meer der gelijke fraaie geschenken heeft bezorgd. Hoe de zwam de reis over het groote water heeft ge maakt, is niet precies te zeggen. De zwam die men Sphaerotheca mors uvae noemt, tast een enkele maal roode en zwarte bes sen en een sierribes aan, maar bepaalt zich overi gens tot dusverre tot de kruisbessen. Snel groei ende struiken zijn haar het liefst, oude struiken ir. de schaduw van boomen tost zij zelden of nooit aan, daarop huist de vrij onschadelijke Eu- ropeesche kruisbessenmeeldauw. Er ontstaat op de blaadjes aan den onderkant, op de scheuten en op de bessen een wit donsje dat snel een wit viltig overtrek wordt, na eenigen tijd lichtbruin wordt en daarna zelfs donkerbruin. Dit vilt bestaat uit tal van schimmeldraden, een zoogenaamd mycelium, waarop tal van opstaande draden worden gevormd, die sporen afsnoeren, welke verstuiven en nieuwe besmetting veroor zaken. De wind, menschen aan Hun kleeren, vogels aan hun pooten en veeren, insecten aan hun li chaam nemen sporen van de eene plant naar de andere en van den eenen tuin naar den anderen. De aangetaste bessen groeien niet tot groote vruchten en worden bitter van smaak. Zij verliezen dus aan waarde en de Meeldauwwet verbiedt den verkoop en zelfs het vervoer van besmette bessen, tenzij onder vergunning naar speciale jamfabrieken. Over de bestrijding kan ik kort zijn. Snijdt in December alle aangetaste scheuten af zoover het bruine vilt is te zien. Er zitten dan vruchtlichamen in, waaruit in het voorjaar sporen zouden komen. Sproei daarna met 7.5% carbolineum, ook den grond. En tenslotte bespuiten we de struiken voor of hij 'het eerste optreden van de ziekte met ge wijzigde of alkalische Bourgondische pap, ge maakt van 1.5 K.G. kopervitriool en 1.5 K.G. sodex in 100 Liter water. Hiermee kan den Amerikaan- schen kruishessenmeeldauw in bedwang houden en gezonde vruchten oogsten. SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. LAGE PRIJZEN LAGE PRIJZEN Ofschoon wij het niet wenschen te pousseert!: als geneesmiddel voor een bepaalde ziekte, mogen wij op grond van deskundige verklaringen Oberlahnstein zeer zeker aanbevelen als een tafeldrank, die bij geregeld gebruik een zeer gunstigen invloed heeft op de vitaliteit van den gebruiker. Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heeleLiterschroefflesschen.inhouds- prijs 32 cent. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT 18. Wie, die eigen peentjes teelde, heeft nooit te klagen gehad over wormstekigheid, pierigheid, roestigheid of vuur? Waarschijnlijk niemand, want de kwaal is algemeen en geen 'kind of het kent den bitterigen smaak van pierige wortels. Toch weten weinigen waardoor deze beschadi ging wordt veroorzaakt. Dikwijls krijgt de bemes ting de schuld, want versche mest is niet goed voor peen. Inderdaad, oude kracht van het vorige jaar in den bodem is voor de ontwikkeling van goede peentjes beter en als bemesting noodig is, kan men kunstmest gebruiken. Maar niet de mest veroorzaakt de pierigheid, maar versche mest lokt de wortelvlieg, die eitjes legt aan de jonge peen en de hieruit verschijnende larfjes graven gangen in de wortels, vullen die met hun uitwerpselen en veroorzaken aldus het euvel met den bitteren smaak. Er verschijnen in één zomer twee generaties en behalve peen wordt ook knolselderie en peterselie aangetast. Het loof van aangetaste planten wordt geelachtig tot rood en eerst de oudste, daarna de jongere bladeren gaan tot verwelking over. Bij win terpeen treedt in de kuil aan pierige wortels dik wijls rotting op, waarvoor bij peentjes in den zemer geen tijd is. Zooals uit het bovenstaande reeds is gebleken, moet men beginnen geen verschen mest te gebrui ken, opdat de wortelvlieg niet naar de peenbedden wordt getrokken. Dit geldt niet alleen voor de wortelvlieg maar ook voor d'e uienvlieg, de »|a- lottenvlieg, de preivlieg, de 'koolvlieg en hoe zij alle mogen heeten. Pluk in een bed met peen niet hier en daar een wortel uit, maar oogst voor den voet op. Als er gaten in het bladerdek ontstaan: vinden de vliegen hierin goede gelegenheden om bij de wortels te komen en daar maakten we door het uittrekken van peentjes even zoovele gaatjes, waarin de vlie gen eitjes kunnen leggen in 't directe bereik der wortels, waarin de larven moeten wezen. Moet men aldus plukken, giet dan in ieder geval zoo rijkelijk water, dat alle gaatjes in den bodem met grond dichtvloeien. Probeer het ook eens of het telen van uien tuschen of bij de peen de wortelvlieg weg houdt, zooals wordt beweerd door geloofwaardige men schen, al lijkt het wat vreemd. EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN. ER WORDT ALLEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN. A Eerst thans zijn standen te publicee de vijf elftallen v genomen. Tw D.E.C. 18 Hollandia 18 Alc. Vitrix 18 Bloemendaal 18 West Frisia 18 Zandvoort 18 Schoten K.F.C. W.F.C. D.W.S. 18 18 18 18 E< Haarlem 3 20 Bennebroek 20 Hillegom 20 Schoten 2 20 R.C.H. 4 20 'H.F.C. 4 20 E.D.O. 3 20 'Haarlem Vet." 20 Zandvoort 2 20 Bloemendaal 2 20 T.H.'B. 2 20 Haarlem Vet. Bloemendaal 4 12 D.W.O. E.H.S. 3 R.C.H. 9 E.D.O. 8 Swastika R.C.H. 10 12 12 12 12 12 12 Swastika 2 st Bloemendaal Haarlem 8 E.D.O. 7 Aurora 4 R.C.H. 8 H.F.C. 7 D.S.K. 3 3 12 12 12 12 112 12 12 I.V.O. 3 12 Bloemendaal 5 12 D.O.A. 2 D.I.O. 4 Schoten 4 Damiaten 2 F.D.O. 9 12 12 12 12 12 Oplossingen, bij Schaakredacteur 23, Bloemendaal. PF E. L. PR; M Stand der stui Wit: Kb5, Dfl, Zwart: Ke5, P Gespeelt te Ui taan-séance (40 Wit: Dr. S. TARTAR (Parijs) b d2d4 Pgl—f3 £2—g3 Lflg2

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2