Firma J.H.KRULJr. Automobielen Victoria-water PRIMA ANTHRACIET FOTOGRAFIE COHNEN BiNNENLANO M. J. SMINK-BEUKERS PEDICURE-MAniCURE KINERHUISVEST 33 TEL.10441 EERSTE HAARLEMSCHE EGRAFENIS-ONDERNEMING R.SMINK%fïrkJ.J. BEUKERS BEGRAFENISSEN-CREHTIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW El VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-3-33 TELEFOON 10441 A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON i BUITENLAND NEDERL. OOST-IN Dl Brand stoffen handel Voorzien van Electrische Draaierij vervaardigen onderdeelen FOTOGRAFIE ZIJLSTRAAT 66 - HAARLEM De van ons atelier afkomstige foto's moeten den toets der critiek kunnen doorstaan. ZIE ZIJN ONZE RECLAME! In de vergadering van. 'de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel te Utrecht, ter bespreking van het Ned.-Belgisch verdrag, werden uitvoerige beschouwingen gehouden. Aan het slot verklaarde de voorzitter van het hoofdbestuur, dat hij, na alles wat hij gehoord en gelezen heeft, moet zeggen: „Ik weet 'het niet". Een openharti ge verklaring van den oud-minister Posthuma, Hij waarschuwde tegen stemmen voor een motie, wel ke de Tweede Kamer uitnoodigde het verdrag te verwerpen. Ten slotte werd een motie aangeno men, van het departement Deventer, waarbij de regeering werd verzocht de onderhandelingen te heropenen. Van de 36 departementen der Mij. waren er 26 vertegenwoordigd, waarvan er 25 vóór stemden en 1 blanco. Door deze motie wordt erkend, dat regeling der verhouding tusschen beide landen wenschelijk is, dat het onderhavige verdrag naar het oordeel der werkgevers in de Nijverheid de levensbelangen van Nederland onherstelbaar zou schaden Dinsdag vond de ter aardebestelling plaats van de twee slachtoffers van het vliegongeluk nabij Brussel, waarbij de passagier, de bekende Am- sterdamsche koopman W. Hepner en de piloot de Vree werden gedood. Bij de crematie van den heer Hepner waren vele autoriteiten aanwezig. De over ledene nam een vooraanstaande plaats in in Am- sterdamsche handelskringen. Ook de piloot de Vree, werd met een grootsche hulde aan zijn nagedachtenis ten grave gebracht. Men heeft nog geen andere oorzaak voor het ongeluk weten op te sporen, dan plaatselijke hevige mist, waardoor de vlieger zich in den afstand tot den grond ver gistte, met een der vleugels den grond raakte, waarna het toestel neersloeg, de benzinetank in brand raakte en het geheele toestel in enkele seconden volledig werd vernietigd. Dat was het einde van de F VII, die naar Indië vloog. Het zomerweer heeft verhoogd verkeer met au to's, enz, ten gevolge en jammer genoeg vertoont het aantal ongelukken dus een stijging. In de nabij heid van Amsterdam, tusschen Naarden en Muiden sprong Dinsdagavond' de band van een personen auto, die daardoor over den kop sloeg waardoor bij Roermond nam een vrachtauto waarschijnlijk drie der 4 inzittenden ernstig werden gewond. En wraak op de spoor, wegens de herhaalde onge lukken bij onbewaakte overwegen. Want hier reed bij een bewaakte spoorwegovergang een vracht auto met een 30 K.M.-vaartje door den afsluit boom en wist den boom in een spoorwegcoupé van een passeerenden trein te doen dringen. Drie rei zigers in den coupé werden gewond, waarvan 1 vrij ernstig. In het onfortuinlijke Padang-Pandjang is de aard korst nog n:et geheel tot rust gekomen. Telkens worden nog aardschokken gevoeld. Bij een spoor baanverzakking bij Piladang werden 2 inlanders gedood en vier gewond. Thans wordt officieel medegedeeld, dat Padang Pandjang ten gevolge van de jongste ramp 222 menschen werd gedood en 674 huizen instortten, terwijl de schade wcrdt geraamd op 2.500.000. De onrust in Atjeh duurt voort. Een patrouide onder luitenant Schreuder legde in het Kloëtsche 9 opstandelingen neer. Bij dit gevecht werd één van onze mannen gedood en 2 werden er ge wond. i i De door den inmiddels afgetreden minister Bon- gaerts ingestelde commissie van onderzoek naar den Radio-omroep heeft haar taak beëindigd. Zij stelt stichting voor eener N. V. voor nationale om roep, met 100 aandeelen, waarvan er 13 aan de H.D.O. en 5 aan de Ver. v. Radio telegrafie zouden komen en de rest aan niet-neutrale (dus politieke) vereenigingen. Verder wordt een retributie van 10.per Radiotoestel, te betalen in 2 termij nen van 5.voorgesteld. Het onweder, dat in verschillende streken van ons land ten gevolge van de groote hitte heeft gewoed, heeft weer tal van ongevallen aange richt. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in huizen en torens en veroorzaakte brand. Verschillende personen werden door het hemelvuur getroffen, gedood of gewond. Door wolkbreuken verd o.a. in de Betuwe en 'bij Uithuizen (Groningen) groote schade aangericht aan te velde staande gewassen. Eindelijk kan worden gemeld, dat dé Rijksbe middelaar, de heer H. A. van IJsselstein er in slaagde, de partijen, betrokken bij den strijd in de steenindustrie in Gelderland en Overijssel tot el kaar te brengen, zoodat ten aanzien van het col lectief contract overeenstemming heerscht. SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. Bij het hernieuwde onderzoek naar hel wrak van den Terschellinger loodsschoener, werd niets gevonden Engeland. Er komt beweging in de mijnwer kersstaking. De mijneigenaars hebben de loon schaal op grond van den 8-urendag gepubliceerd en de mijnen zijn heropend. Aanvankelijk zullen de ioonen in alle districten, met uitzondering van 4, gelijk zijn aan die, welke vóór de staking golden. Er zijn evenwel nog weinig arbeiders aan het werk gegaan. Men verwacht zeer binnenkort een nieuwe conferentie van alle betrokkenen bij de mijnin dustrie. De voorzitter der mijnwerkersfederatie Smith moet 'het weer over de mogelijkheid hebben gehad, dat de arbeiders ten slotte loonsverlaging zullen aanvaarden. De Spoorwegarbeidersunie heeft besloten geen stappen te doen om het vervoer van steenkolen stop te zetten. Inzake de overeenkomst, welke zoo juist door Caillaux met den Britschen minister van financiën ter zake van de Fransche schuldbetaling is af gesloten, is men in toonaangevende kringen van meening, dat deze overeenkomst gunstiger voor Frankrijk is, dan de voorloopige. Wij hebben onzen schuldenaar edelmoedig behandeld, ver klaard de „Times". Frankrijk. Zoodra Caillaux zijn vertrouwens votum van de Fransche Kamer had het kwam er maar net, met een meerderheid van 20 stem men, bij 40 onthoudingen begaf hij zich naar Londen, om de Fransche schuldbetalingen aan Engeland te regelen. Caillaux staat op het stand punt, dat de eerste voorwaarde voor de stabilisatie van den franc is, regeling der 'buitenlandsche schul den. Caillaux heeft nu de volgende regeling aan vaard, ter betaling in 62 jaar van 653.127.900: 1926'27 4 millioen; 1927'28 6 millioen, 1928 '29 8 millioen, 1929—'30 10 millioen, 1930—31 tot en met 195657 12^- millioen en van 1957'58 tot en met 1987'88 14 millioen. Caillaux, die wel cri tiek in de Kamer verwacht, hoopt deze overeen komst toch te doen aanvaarden, wanneer hij ailes duidelijk aan de Kamer zal hebben uiteengezet. Hij verwacht, dat deze regeling een gunstigen in vloed zal hebben op den wisselkoers, maar, zoo verklaarde hij wat terneergeslagen in een inter view: ik ben geen heer en meester over de beurs! Duitschland* In Duitschland worden verschil lende maatregelen ter 'bestrijding van de werk loosheid voorgesteld. Van 'de 50 millioen mark, welke aan de spoorwegen zullen worden ver strekt ter voltooiing van werken, zal reeds in dit jaar een groot deel worden besteed. Het Mit- tellandkanaal zal verder zoo spoedig mogelijk wor den voltooid, voor den bouw van landarbeiders wo ningen wordt dit jaar 30 millioen uitgetrokken, ter wijl met de spoorwegen onderhandelingen gaande zijn over door dezen aan de ijzerindustrie te ver strekken nieuwe opdrachten tot een totaal van 100 millioen, echter met steun van de regeering. Wederom heeft Duitschland ernstig te lijden ge had van nooidweer. Wolkbreuken richtten, vooral in de bergstreken, groote schade aan. België. De havenstaking te Antwerpen is vrij wel geëindigd, op enkele partieele stakingen na. Er werd een dagloon van 40 franc overeengekomen. De Beléic^ht> rptfeerjmJ n.öorrv^ «1— cafloorlnj .A c*r financiën en den strijd voor den franc krachtig ter hand. Een wetsontwerp is ingediend, dat den koning volmacht geeft gedurende 6 maanden, zon der inmenging van het parlement, alle noodzake lijke maatregel te nemen betreffende biljetten- circulatie, leeningen en levensmiddelenvoorzie- ninig, en stijving van de amortisatiekas. Verschil lende voorstellen, strekkende tot steun van den franc worden voorts ingediend, o.a. tot beperking van de weelde-uitgaven en invoeren van graan, enz., 'bezunigingen verhooging der spoorwegtarie ven met 10%, enz. Minisier Jaspar verklaarde verder dat de emotie in het land door niets wordt gerechtvaardigd. Werkloosheid is er niet. Het even wicht van begrooting 1926 is verzekerd, zelfs bij hause der wisselkoersen, In 1927 zal het evenwicht nog zekerder zijn en er zal geen behoefte zijn aan nieuwe belastingen. Portugal. De nieuwe Portugeesche dictator generaal Gomez da Costa is al weer afgezet. Hij had geen gebruik meer willen maken van drie ministers, waarop de anderen ook hun functies neerlegden. Deze en andere zaken waren oorzaak, dat Gomez dezer dagen op order van Carmona, minister van buitenlandsche zaken (door Gomez ontslagen) werd gearresteerd en gevangen gezet. Carmona maakte zich zelf premier. Maar naar verluidt moet Gomez te Oporto ontscheept zijn, nadat op de kruiser, waarop hij vervoerd werd, muiterij was uitgebroken. Reeds moet hij een nieuwe contra-revolutie op touw zetten. Doux pays! Amerika. De bliksem sloeg in een munitie depot te Lake Denmark, waardoor een ontzettende ontploffing ontstond. 17 dooden 100 millioen schade Munten, Maten en Gewichten. Het is nog niet zeer lang geleden, dat er in Indië vele oude en ook vreemde munten algemeen in gebruik waren, doch door een z.g. muntzui'vering is daaraan onlangs een einde gemaakt. Daarmee zijn de oude duiten vrij wel verdwenen en heeft de dollar in Deli als gangbare munt afgedaan. De gulden is thans evenals hier ook ginds de geldende munteenheid; die overeenstemming gaat nog verder; men gebruikt in Indië dezelfde rijksdaalders, guldens en halve guldens als hier, al is de kokers van den Indischen gulden hooger of lager dan die van dezelfde munt in Holland. Het Hollandsche pasgeld, dus de munten van 25 cent en daaronder, is ginds niet gangbaar. De Indische pasmunt omvat stukken van dezelfde waarden als hier, met uitzondering van den stui ver, doch zij hebben een eigen stempel en o.a. waarde-aanduiding in Maleisch en in Javaansch schrift. Het in Indië geldende bankpapier wordt daar uitgegeven door de Javasche Bank, die dus in zoover onze Nederl. Bank vervangt. De grootte der papier waarden stemt niet geheel met de onze overeen. Er zijn. nog verscheidene streken in Indië, waar hel bankpier bij den inlander on bekend enonbead is, met het gevolg, dat men er met stapel* i zakken vol zilver moet werken. Maar ook tegenover t zilver is hij nog wan trouwend en zoo is hi in Indië zoowel onder de inlanders als onderEuropeanen gebruikelijk, dat men elke zilveren rut op klank onderzoekt, waartoe op elk kantooieen marmeren plaat ligt en wat elders op de versteenen gebeurt. Klinkt de munt niet hder, dan weigert men ze aan te nemen. Toch zijldeze dofklinkende mun ten voor het meerendee echt. Biedt men ze tot onderzoek bij de Jrasche Bank, dan hoort men, dat hoogstens een a'kele munt er van valsch is. Voor het overige is et gemis aan klank ge volg van kleine beschavingen, die er door het veelvuldig neersmijten o het marmer niet beter i worden. Eigenaardig is het, datie munt, die hier slechts zeer zelden voorkomt, d halve gulden, in Indië in groote hoeveelheden aanwezig is. Goud ziet men in Indië thans weids of niet. Wat maten en gewichtn betreft hebben wij tot nu toe in onze besprekigen slechts gebruik ge maakt van de namen va: het metrieke stelsel en drukten wij alles uit it meters, hektaren en in kilogrammen. Wij moetei nu echter tot de werke lijkheid komen en dan b'.jkt het, dat het metrieke stelsel in Indië verre un algemeen gebruikelijk is. Voet en vadem (de aatste door den Maleier „depab' genoemd) zijn rog zeer gebruikelijk voor lengte maten, de voet bovendien voor hoogte meting, de vadem voor dieptebepaling. De berg hoogten drukt men ibijni altijd uit in voeten en de zeeman peilt de diepe in vademen en voeten. Voor grootere Iengter rekent men ginds met „palen", doch de paal oj Java is Weer niet gelijk aan de paal op Sumatra. De eerste is ongeveer 1507 mieters lang, de laalste rond 1850 meters. De Java-paal steunt op ome oude Holl. maten en staat gelijk met 400 Rijnlandsche roeden, terwijl de Sumatra-paal gelijk is aan 1jto graad of 1/a uur gaans. Als vlaktemaat voor landerijen rekent men met de „bouw" (bahoe", welke overeenkomt met 500 vierkante Rijnl. roeden rif 7096 vierkante meters. iFctv<t XtJiYVSIIL lïien SOIlfs iWA ÏUCI 'UUUUOIK •ouuwa. De Engelsc'he landmaatsobappijen, waarvan er vele in Indië zijn, gebruiken meestal hun eigen na tuurlijk sterk afwijkende maat, de acre, onge veer overeenkomende met 0.4 H.A. Als inhoudsmaten kent men, naast de onze, de gantang (ongeveer 8.4 liter) en d'e Kojan. 'De in houdsmaat van vaartuigen wordt in Kojans uitge drukt, waarbij de Kojan 1.272 Ms. Deze beide benamingen komen ook voor als gewichtsmaten, waartusschen dan staat de meer gebruikelijke „pikol". 27 pikol maken één Kojan, terwijl de pikol 100 Kati telt. De Java-pikol komt overeen met 125 Amsterdamsche ponden of met 61.76 K.G. Daar Singapore (Engelsch gebied) een pikol heeft met een iets grooter gewicht, is voor den handel nnet den z.g. „overwal" (alzoo genoemd ten opzichte van Sumatra steeds een verrekening tusschen deze pikol waar den noodig. Voor fijn gewicht o.a. bij den opiumhandel en voor edele metalen wordt de Kati onder verdeeld in 16 Thail, de Thail in 10 tji en de tjj in 10 hoen. Dil zijn alle Ghineesche gewichtsnamen, terwijl de inlander in plaats van „hoen" bezigt den naam „timbang". Het pikolgewicbt kan men bijna dagelijks in onze bladen onder de marktberichten vermeld vinden, o.a. voor afdoeningen van suiker. Het schijnt echter, dat men dit jaar voor deze koopwaar tot het metriek stelsel wil overgaan. Behalve de door mij genoemde maten en ge wichten, bestaan er nog hier en daar gewestelijke eenheden, doch deze kunen wij niet alle vermel den. De behandeling van dit onderwerp brengt ons als vanzelf op den kleinhandel. Men kent in de groote plaatsen enkele Europeesche warenhuizen en taartjes-paleizen, eenige bij-voorkeur-Fran- sche kappers, enkele voorname kleeding- magazijnen en goudsmidswinkels, maar overigens is het winkelbedrijf, waar wij Europeanen te land komen, meestal in Chineesche handen en voor sommige weelde-artikelen als porcelein, zijde, cloisonèwerk en brons in handen van Engelsch- Indiërs, de z.g. „Bombay-winkels". Onze witte pakken en witte schoenen echter maakt de Chinees, de slager is een Chinees, onze meubelmaker een Chinees! Alleen voor de dagelijkscbe rijsttafel gaat or.ze kokkie haar inkoopen doen op d'e inl. markt op pasar, waar overigens de inlander zelf alles vindt wat h ij noodig heeft. Het straatventer-beroep wordt uitgeoefend door Chineezen en Inlanders beide. Zij gaan echter niet met kar of kruiwagen de baan op, doch dragen hun waar, in 2 lasten verdeeld, aan de uiteinden van een op den schouder liggende draagstok. Zóó trekt de Chinees er op uit met varkens- vleesoh en beide landaarden met kippen, groen ten, vruchten en snuisterijen. De Chinees overvraagt in het algemeen sterk en tegenover nieuwelingen zelfs schrikbarend, zoodat men tot op een zesde of een achtste moet afdin gen, maar overigens is hij een uiterst voorkomend en aangenaam handelsman en tevens een zeier handig ambachtsman. Nu denke men niet, dat men door heel Indië aldus zijn inkoopen kan doen. Wel vinidt men tenzij men totaal in de binnenlanden zit bijna overal Chineesche toko's, doch die bevatten slechts de waren, die ook de Inlander voor zijn dagelijksch leven behoeft. Op onzen meer verfijnden smaak van Westerlingen zijn ze niet ingericht, zoodat men, op zulk een plaats vertoevende, zich meu belen, kleeren en blikjes-voorraden van Java, van Singapore ol zelfs rechtstreeks nit Europa moet laten komen. Dit is een omslachtig iets maar als eindelijk de kist met vaak lang-ontbeerde en dus met spanning verblijde voorraden komt, dan is de vreugde daarover des te grooter en de dag, waarop men de goederen ontpakt, is een van de weinige feestdagen, die men daar kent. Dan tooit de huisvrouw zich in een nieuwe Parijsche japon of met een uit Holland ontvangen kanten kraag, de heer des huizes rookt een fijne sigaar en men smult aan snijboontjes, asperges uit blik en lekkere Hollandsche chocolade. O B E RLAHHÏTEIH NATUURLIJK MINERAALWATER Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Literschroefflesschen. Inhoudsprijs 32 cent. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT if ES EM TIJDSCHRIFTEN 'Ons werd ter resencie toegezonden het Protes- tantsch Boeroepsadresboekje voor Haarlem e.o. Wij zijn van oordeel, dat 't nut van zulk een uit gave voor protestantsche winkeliers en afnemers veelzijdig kan zijn, maar dat 'n maatschappij, waarin menschen van bepaalde geloofsovertuiging alleen op elkander zouden zijn aangewezen, den naam van maatschappij niet zou verdienen. De Evangelische Maatschappij afid. Haarlem, welke ook bovengenoemde uitgave bezorgde, deed ons ook toekomen het programma van de Wart- burgreis, welke door een 35-tal leden dier maat schappij als bedevaart in 'de eerste week van Augustus ter eere van Luther s nagedachtenis wordt ondernomen naar Cassel, Eisenach en den Wartburg. Alles is door 'de 'heeren W. F. Bremer "Sz,, 'ds. Baar en van Eskert keurig georganiseerd. Onze beste wenschen vergezellen de deelgenooten op hun reis. De Gezondheidscommissie van Bloemendaal c.a. zendt ons haar jaarverslag over 1925. Daar het verslag voor onze gemeente geen nieuws be- j vat, wat onze lezers niet reeas Kennen uit Dericmeri in ons blad, volstaan wij er meer, het verslag aan het bureau onzer drukkerij voor belangstellenden ter inzage te leggen. Wij ontvingen verschillende nummers van het Bulletin Fokker van de Nederlandsche Vliegtuigen fabriek. Deze onderneming en hare leiders houden de eer van ons volk ter dege op. De bulletins bevatten behalve 'het voornaamste Fokker-vliegtuignieuws, prachtige kieken en door gaans een hoofdartikel, getuigende van de recht- matige trots der onderneming op de vliegtuigen, die zij heeft weten te vervaardigen. Waar zelfs vreem de reegeeringen Nederlandsche vliegtuigen be stellen, ligt het voor de hand, 'dat onze holland sche vliegeniers eigen hollandsche namen gebrui ken tot aanduiding van hunne koene verrich tingen, Wat door Grasé uitgevoerde „Stuyls" zijn, „side-slips" en „Immelman-turns" verstaan wij niet. In Admiraal Tirpitz-Erinnerungen komt op 'blz. 16 het woord achterdeck voor; vele in de Zeevaart over de geheele aarde gebruikelijke uitdrukkingen zijn hollandsche, waarom zou het in de Vliegvaart anders behoeven te zijn? Laat men althans zich op z'n hollandsch uitdrukken in wat aan vliegtuigen en de Vliegvaart oorspronkelijk en eigen is. Van de uitgevers-maatschappij .Elsevier" ont vingen wij weder eene aflevering van Duizend en een kijkjes in Zwitserland, een verzameling kieken in koperdiepdruk weergegeven met korte artikelen van bekende Zwitsersche schrijvers. Aan het werk is veel zorg besteed. „Weet gij wat een wabber is?" vraagt de Neder landsche Vereeniging tot bescherming van vogels, ■Heerengracht, Amsterdam. De Wabber is een koord, loopende tusschen de netten, waarmede de vogelaars werken, dit koord is van 'dunne zij touwtjes voorzien en aan die touwtjes zijn lok vogels vastgebonden, aan de staartveeren, en om nu te voorkomen 'dat 'die veeren worden uitge trokken, drukt de vogelaar de staartveeren stuk voor stuk dieper in het achterlijf van den lok vogel. De lokvogeltjes zitten, op den wabber, zoo dra zich vinken, sijsjes, enz. in de buurt bevinden, rukt de vogelaar aan 'den wabber, 'de lokvogeltjes fladderen op, doch onmiddellijk worden zij door den wabber weer omlaag getrokken, dit op en neer fladderen lokt d'e soortgenooten. Het boekje geeft foto's van in 'beslag genomen kieviten en andere slachtoffers van dit wreed en onwettig bedrijf. De Ned. Vereeniging spoort ne Overheid aan en steunt haar bij het werk der Vogelbescherming, Wie daarvoor gevoelt geve zich aan als lid of 'donateur. In het hoofdbestuur zetelen o.a. als secr.- penningmeester, onze buur man 'de 'heer G. Drijver te Santpoort, als lid 'dr. Jac. P. Thijsse van hier. Het hier besproken geschriftje wordt kosteloos voor belangstellenden ter beschikking gesteld; wendt U tot den secretaris, 'Heerengracht 260 266, Amsterdam. EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN. ER WORDT ALLEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN. WIELRIJDER. Bedenk, dat Gij gemakkelijker kunt uitwijken dan een voetganger en VERGEET NIMMER, DAT ER SLECHTHOORENDE VOETGANGERS ZIJN. Kort geleden waren door de redactie van „Fo cus" uitgeschreven twee prijsvragen Schoon heid in de Industrie" en „Verbeteren door Ver- grooten". Het eerste Juli-nummer brengt prach tige reproducties daarvan. Het zijn schijnbaar weinig aantrekkelijke onder werpen, een zandtrein, een heimachine, een as- phalt-mengmachine, waarmee de straten gerepa reerd worden en een aantal booten op stroom, ge huld in rook en smook. De foto's zijn echter prachtig. Verder is er de prijsvraag „Verbeteren door Vergrooten" en in het begeleidende artikel ver schijnen kleine foto's met allerlei fouten, die in de vergrootingen, welke ook gereproduceerd wer den, geheel overwonnen., zijn. Verder brengt dit nummer een interessant arti kel van den heer Joh, Heuperman, „Natuuropna men". Voor dit doel werdt de reflexcamera aan bevolen en een viertal prachtige foto's naar op namen in de vrije natuur gemaakt, bewijzen, dat deze raad goed was. In 'e rubriek „Tochten voor Landschapsfoto grafie" vindt men een keurig geïllustreerde be schrijving van een tocht door Zuid-Limburg, ter wijl de „Geïllustreerde Critiek"- zich bezighoudt met het bespreken van het standpunt in de foto grafie en het beste uur, waarop men de opnamen maken kan. Voor den meer wetenschappelijk aangelegden amateur 'bevat dit nummer nog een zeer belang wekkend artikel van de hand van Chr. A. C. Nell, den bekenden metereoloog, over metingen van de lichtsterkte te Scheveningen. Dit is een nieuw ge bied op het terrein der wetenschap, waarop men zLh in Holland toelegt, en dat van het grootste gewicht is voor de fotografie.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2