STOEL'S WONINGBUREAU, BFdaalscheweg 161, Bloem endaal Bloemendaalsch IJzermagazijn DE BLITZ Een abonnement op dit blad kost U tot 31 Decemberf 1.20 GARAGE F. STAPPERS Te koop gevraagd Fa. ANT. CA8SEE Zn. WONINGINRICHTING - BLOEMENDAAL - DE ANNEXATIE EINDELIJK EEN OPLOSSING De BLITZ Motortransportkar is aangekomen TELEFOON 22260 SPORT SCHAAKRUBRIEK PLAATSELIJK NIEUWS AERDENHOUT. Korte Kleverlaan 22-24 - Telefoonnummer 22704 SPECIALITEIT IN IJZERWAREN EN GEREED- APT DDI 17PN SCHAPPEN, TEVENS HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN LAUIi lIllüA/Lll UIT ANDERE GEMEENTEN. HUMOR EN SATYRE vraagt geen Garage vraagt geen Chauffeur vraagt geen Belasting vraagt geen duur onderhoud vraagt weinig benzine of olie vraagt NIETS maar geeft VEEL IS HET TRANSPORTMIDDEL VOOR Vraagt nog heden demonstratie bij den Agent voor Haarlem en Omstreken: GED. OÜDE GRACHT 40 - TEL. 14454 HAARLEM DAMES! MAISON WILLY BEDIENT U CORRECT DAMESKAPSALONS ZIJLSTRAAT 53BOVEN TELEF. 15112 Vermoedelijk zal bet schaakgebouw reeds 1 September a.s. worden betrokken. OPLOSSING EINDSPELSTUDIE No. 19. (H. RINCK). Stand der stukken: Wit: K'g7, Ph5, a7, b5, g6. Zwart: Ke4, Ta2, Pd7, b6, f6. l.K.g7h6, Ta2 X a7; 2. g6—g7, Ta7—a8!; 1 g7g8 D., Ta8 X g8; 4. Ph5 X f6f. Pd7Xf6 en Wit is pat (remise). Een eenvoudig, mooi en leerzaam eindspel. VOETBAL. Op 't laatste oogenblik [konden we in ons vorig o\ erzioht nog bekend maken, dat H.F.C. 2 tegen Bloemendaal gewonnen had gegeven, zoodat ons elftal al heel goedkoop in de tweede ronde der R.C.H.-seriewedstrijden kwam. De volgende ronde (Zaterdagmiddag 4 uur) moet den strijd aangebonden worden tegen R.C.H. 2, dat Zandvoort in een uurswedstrijd met liefst 7O klopte. We vermoeden, dat de geel-'blauwen een vacantie elftal op de been gebracht hebben, want al zijn hun gelederen verzwakt, toch gelooven we niet, dat de aderlating van zóó groote beteekenis is, als de uitslag tegen de R.C.H.-reserves doet vermoeden. In theorie moet 'Bloemendaal de b 1 au"w-z w art en spelende in de reserve eerste klasse wel „aan' kennen, maar toch is van zoo'n eersten wedstrijd weinig te zeggen. De spelers moet er weer in komen, en de ongeoefendheid kan groote parten spelen. IJfs ontbreekt wegens uitstedigheid voorloopig op 't appél. M. Jansen vervangt hem, zoodat 't elftal er als volgt uit ziet: J. Beijk C. A. Bakker M. Jansen IH. Loerakker H. Beijk P. J. Parson G Kopjes Nieman J. Sunter Ph. Immer H. de Jong M. Strik Het tweede elftal treedt Maandagavond om 7 uur in het strijdperk tegen Kinheim, dat dit sei zoen, na het afdeelingskampioenschap in den H.V.B. behaald te hebben, promoveert naar de 4e klasse N.V.B. Kinheim beschikt over een pootig, vurig spelend elftal. Onze reserves zullen zich dus geheel moeten geven, om een eervol resultaat te behalen. Ze verschijnen in de volgende opstelling: K. Sohoehuys G. Strik M. Jansen J. v. Maren G. v. Dam H. S. van Lent J. v. Outersterp J. Cassee Ad. Cassee iH. v. Beem W. Bruijnis ping van het thans aanhangige wetsvoorstel, waar- bi; dan tevens ernstig en met aandrang zou kunnen worden gewezen op de noodzakelijkheid eener spoedige wijziging van de Gemeentewet, waarbij samenwerking van buurgemeenten door de wet zal worden geregeld. Hoogachtend, F. TEDING VAN BERKHOUT Jr. •Haarlem, 14 Augustus 1926. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van dit blad, De Genestetweg 23, BloemendaaL PROBLEEM No. 98. J. T. KOUWENHOVEN (Warmond). Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kfó, Th4, Lb5, Pe8, a3, e3; f2; Zwart: Kd5, a4, a5, b6, e4f «gó. 0- HET NATIONAAL SCHAAKGEBOUW. Met het nationaal Schaakgebouw gaat het nu ernst worden. Aljaren lang heeft het 's-Graven- haagsch Schaakgenootschap zich beijverd .voor het bijeenbrengen van het benoodigde kapitaal. Het bestuur en de voorlichtingscommissie hebben den zeer moeilijken weg tot het einde toe afgelegd. Na de vele panden wélke in den loop van dit jaar bezichtigd en afgekeurd waren, kwam eenige maanden geleden, door bet overlijden van Baron Bentinck, een 'huis vrij aan de Van Speijikstraat No. 1 te 's-Gravenhage, dat geheel en al beant woordde aan de eischen, welke de bedoelde com missie aan een schaakgebouw stelt. Het is rustig gelegen in het geometrische centrum der stad, gemakkelijk mét trams te bereiken en zeer solied'e gebouwd. Het een anderhalf heerenhuis met vier ramen aan de straat en zeer hooge eerste ver dieping. 'Deze verdieping, we'ke voor schaakge legenheid zal Worden benut, bestaat uit vier groote kamers, een serre en een portaal. DoOr verwijdering van een muur zal een prachtig lokaal voor vergaderingen of föesten ontstaan. De gelijk - vloersche verdieping heeft drie kamers, garde-robe, groote keuken en kelder, terwijl de tweede ver dieping eveneens vier groote kamers bevat, even als de zolderverdieping. Tenslotte aan de achter zijde van het huis een schaduwrijke tuin van plm. 10 X 20 M., zeer geschikt om 's zomers in te schaken. Volgens een bericht in de Stads-Editie van Woensdag 18 Augustus verneemt dit 'blad uit den Haag „van doorgaans zeer goed ingelichte zijde" dat de Minister van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw, Mr. «Kan, nog voor 21 September, a.s. datum waarop de Staten-Generaal weer vergade ren, zijn Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over het Haarlemsche annexatie-wetsont werp zal doen verschijnen. Wanneer dat inderdaad gebeurt, voegt de redac tie er bij, 'komt er schot achter de zaak, en kan de annexatie nog onverwacht spoedig een feit blijken te zijn. De Stads-Editie drukt zich voorzichtig uit: Wan neer dat inderdaad gebeurtzeer juist. We hebben al zoo dikwijls data hooren noemen waar op „schot achter de 'zaak zou komen", dat we met gerustheid den nu weer genoemden fatalen datum afwachten. Maar„als dit inderdaad gebeurt" kan (wij spatieeren) de annexatie nog overwacht spoe dig een feit blijken te zijn. Tusschen kunnen en zullen is echter een groot verschil! In verband hiermede geven we hieronder een ingezonden stuk weer, Voorkomende in de Stads- Editie van Zaterdag 14 Augustus 1.1. Schrijver is geen Bloemendaler, ook geen Heemsteden aar, doch'een Haarlemmer. Commentaar achten we overbodig! „Een levensbelang voor Haarlem". Geachte Redactie, 'Naar aanleiding van ihet ingezonden stuk van den heer Joh. Visser, lid van den Gemeenteraad van Haarlem, in uw 'blad van 10 dezer, die de annexatie volgens het kleine plan met extra scha de 'vergoeding van 2.000.000.aan Heemstede een levensbelang voor Haarlem acht, zou ik de volgende vragen aan uwe lezers in overweging wil len geven: le. Gelooft gij niet dat bij eventueele uitbrei ding van grondgebied ook in de nieuw te annex- eeren stadsgedeelten een h'eirleger stadsambtena ren, -beambten en -werklieden te w'erk zullen worden gesteld, inplaats van de betrekkelijk een voudige zuinige en tot geenerlei klachten aanlei ding gevende huishouding van de betrokken bui tengemeenten? Is bet u niet reeds lang gebleken, dat centralisatie in Staats- en Stadsbeheer juist het tegendeel van zuinigheid in de hand werkt? 2e. Hebt gij wel eens nagegaan hoe betrekke lijk weinig bouwterrein er nog in het te annexe'e- ren Heemsteedsche gebied beschikbaar is, waar door het wel zeer duidelijk wordt dat gebrek aan woonruimte binnen de tegenwoordige grenzen van Haarleim slechts een voorwendsel is om andere redenen te verbloemen? Is het u zelfs niet duidelijk dat de Haarlemsche woonstreek zich alleen naar de zuidzijde zal blij ven uitbreiden, zoolang ook niet aan dien kant door overmatige belastingen het leven van de beter gesitueerden veel zwaarder wordt gemaakt dan in andere woonstreken in binnen- en buiten land? 3. Gelooft gij dat een vruchtbaar belastingob ject als dat te annexeeren noordelijk deel van Heemstede, welks overname aan de Gemeente Haarlem niet 2.000,000.maar c.a. 6.000.000. zal kosten, werkelijk op den duur „een vruchtbare goede grond" zal blijven (de terminologie is van den heer Visser) als straks tal van de hoogst aan- geslagenen uit dat gebied zullen vluchten, omdat zij het voordeeliger vinden om in eens verlies op hun huis te nemen, dan jaarlijks c.a. 10 pCt. van hun inkomen te moeten missen, door de höog'ere be lastingen, die 'Haarlem hoopt te oogsten? 4. Gelooft gij, dat renteniers die met veel moei te en zorgen, zich een fortuin hebben bespaard (in Indië b.v.) er nog over zullen denken om zich te vestigen in een streek, die ook later nog bloot zal staan aan den machtshonger van Haarlem, en waar hunne vaste eigendommen dus kans loopen op eene even ernstige depreciatie als met de hui zen en terreinen in Heemstede het geval zou wor den 'bij annexatie? Hebt gij wel eens' nagerekend wat U meer voordeel zou opleveren, de verterin gen van die bewoners onzer schoone woonstreek, of de belastingpenningen, die zij misschien in het begin nog zullen 'betalen, maar die zij op den duur toch zullen ontvluchten? Welnu indien gij U die vragen gesteld hebt en na rijp overleg voor U zelf beantwoord, dan ben ik er van overtuigd, dat gij met mij tot de conclusie zult komen, dat het een levensbelang voor Haar lem is, dat deze annexatie niet doorgaat, totaal afgezien van de vraag 'hoe men denkt over d'e meerdere of mindere moraliteit van het geval. En dan hoop ik, dat gij met mij zult komen tot de overtuiging dat alle lagen van Haarlem's be volking er evenveel belang bij hebben, dat Haar lem op een goeden voet blijft met de buren, die het voor zijn eigen welvaart absoluut noodig heeft, evengoed trouwens als voor deze buren een goed geoutilleerde en welvarende stad onmisbaar is. 'Dit kan m.i. alleen geschieden, indien bij de Staten-Generaal wordt aangedrongen op verwer- De directeur van het postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat met ingang van 15 Augustus de tijd om het kostelobs afhalen van brieven, etc. op Zondag voor het wijkgehouw Aerdenhout is bepaald op 9—9.30 uur v.m. SNIJBOONMOLENS TE KOOP EN TE HUUR jCgar RIJWIELSTALLING -*NP NA 50 JAREN. In den zomer van 1876 werd doOr Dr. Walter Bion te Ziirich de eerste vacantiekolonie uitge zonden. Tegenwerking, verkeerd begrijpen en ver dachtmaking ten spijt wist de brave predikant de gelden te verzamelen om 68 kinderen 14 dagen lang naar de bergen van Appenzell te zenden. Het stekje, door hem geplant, is in deze 50 jaar gegroeid tot een machtigen 'boom, die zijn beschuttende takken spreidt over het zwakke kind van letterlijk de heele beschaafde wereld. De uiterst primitieve wijze van verpleging is gevormd tot een op wetenschap en ervaring stoe lend onderdeel van de sociale hygiëne. De mannen, die het 'werk elders introduceerden: Dr. Varrentrap te Frankfort a/d Main, Edmond Cottinet te Parijs, Dr. Kops te Brussel en anderen, zij zullen wel niet meer zijn, evenmin als 'de stich ter Bion, die 3 September 1909 overleed. Ook van hen, die het mooie werk'van Bion in Nederland voor 'het eerst toepasten, leeft geen meer. Namen echter als van Dr. Coronel te Leeuwarden, Mr. A. Kerdijk en Dr. P. J. Barnouw té Amsterdam en G. L. Zwartendijk te Rotterdam zijn met gouden letters aangeteekend in de geschiedenis der Neder- landscbe Gezond'heidskolonies. Nederland heeft inmiddels in vakkundige ver pleging, in algemeene toepassing en wetenschap pelijke fundeering een plaats van beteekenis ge kregen, misschien wel de eereplaats. Was het in Zwitserland de predikant, hier in ons land waren het de onderwijzers, die voor ruim 25 jaar een nieuw tijdvak inluidden, een tijdvak van bloei en ontwikkeling en geweldige groei. Zij en daarna de heeren Dr. A. Sikkel Azn., Mr. L N. Ro'odenburg, Prof. G. Scheltema, Th. M. Ketelaar en anderen zijn de eigenlijke grondves ters van 'h<et Centraal Genootschap voor Kinder- herstelling®- en Vacantiekolonies, in welks huizen het buitenland de Gezondheidskolonies van Neder land komt bestudeeren, een Genootschap, dat di rect 'of indirect den stoot gaf tot de oprichting van honderden plaatselijke vereenigingen of lan delijke zustervereenigingen. Nu wederom staat Nederland op den drempel van een nieuwe periode. Er wordt krachtig ge werkt en gepropageerd voor de winterverpleging, die vaak nog heilzamer is dan 'die in den zomer. Nog eenige jaren van noesten arbeid en het kan ons alleen spijten, dat Dr. Bion niet heeft kunnen ervaren, hoe 'het kleine 'Nederland zijn groote gedachte weet uit te voeren. In een Amerikaansche fabriek werd honing in potjes verpakt. Op een tafel naast de potjes lag een hoop doode bijen. Een nieuwsgierige bezoeker vroeg, waarvoor die moesten dienen. Wel, zei de directeur, we stoppen in elk potje een bij. Maar waarom? Wel, meneer, we willen dat onze klanten weten, dat ze echte bijenhoning krijgen. Daarom stoppen we in elk potje de bij, die de honing gemaakt heeft Zoo, zei de schoonvader in spé, dus jij wil me' alle geweld met mijn dochter trouwen? Heb je haar moeder al gezien? Jawel meneer, maar dochters worden niet altijd precies als haar moeder! De vriendelijke voorbijganger zag een man hij een heg staan, die een bok bij zijn hoorns vast hield. De man riep hem aan en vroeg: Zoudt U dien 'bok even bij zijn hoorn willen houden, terwijl ik over de heg klim en 'het bek open maak? Zeker, zei de voorbijganger, terwijl hij het beest bij zijn geweldige hoorns pakte. Dank U wel,- zei de man, toen hij over de heg geklommen was. Dat monster viel me een uur ge leden 'woedend aan. Al dien tijd héb ik met hem geworsteld. Hij kan U geen kwaad doen, zoolang U hem bij zijn hoorns vasthoudt en ik hoop dat U net zooveel geluk 'hebt als ik. Het jonge mevrouwtje kwam statig, met opge- richthoofd de keuken binnen. Ze zou het meisje ■voor de eerste keer 'die les lezen. Arabella, zei ze, ik wensch dat je in het vervolg beter op tijd naar bed gaat en 'dat je niet zoo luidruchtig bezoek in de keuken krijgt. Gisteravond werd ik uit mijn slaap gehouden door 'het onbedaarlijke lachen van een van je vriendinnen Ja mevrouw, dat weet ik, zei Arabella vroolijk, maar ze kon het niet helpen. Ik vertelde haar juist, hoe U geprobeerd had een chocola-pudding te maken! Mijn vader is zoo groot, dat hij over de schut ting kan kijken, zéï Liesje. O, dat kan mijne ook, als hij zijn hoed op heeft, zei Miesje. Meester: Fre'ekie, als1 je vijf knikkers hebt en Henkie zegt „ik geef je er vijf bij", hoeveel hebt je er dan? Vijf meester! Want Henkie neemt mij niet! ken hem toch veel beter dan U, meester! Ik Men verzoekt ons uit Haarlem opname van het volgende: De Bijbel in Esperanto. Het bekende Britsch en Buitenlandsch Bijbel genootschap, in v'ereeniging met het Nationaal Bijbelgenootschap van Schotland, had het manus cript overgenomen van het 'Oude Testament in Es peranto, vertaald door Dr. Zamenhof. Het manus cript is door bekwame deskundigen zorgvuldig gecontroleerd met het Hebreeuwsche origineel, o.a. door Dr. Mc. Facyen, professor in de Hebreeuw sche taal te Glasgow. Een van de voorwaarden van uitgave is, dat 'het Nieuwe Testament in één band gebonden zal worden met het Oude. De ver taling van het Nieuwe Testament is niet van Dr. Zamenhof, doch van een commissie, die onder re dactie van Ds. John Cyprian Rust uit Scham, Cam bridge, vóór dertien jaren het Nieuwe Testament uitgaf in samenwerking met d'e Bijbelgenootschap pen. Nauwlettende lezers van den Esperanto Bijbel zullen er veel in vinden, dat anders uitgedrukt wordt dan in de nationale taal. De bijna algemeene regel in Esperanto: één wo'ord, één gedachte, maakt de vertaling haast tot een verklaring. Men verwacht dan ook, dat deze vertaling een gewichtige plaats zal innemen 'bij het zendings werk. De Esperanto Bijbel kan besteld worden bij alle agentschappen van het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap over de geheele wereld'. Dominee: Ik had werkelijk met Uw vrouw te doen. Ze had vanmorgen onider de preek zoo'n last van hoestaanvallen, dat alle mensehen gere geld naar haar zaten te kijken. Echtgenoot: O, maak U zich maar niets bezorgd. Ze had haar nieuwe hoed en mantel voor het eerst aan, ziet U. Verkooper: Ja meneer, in deze wagen zult U ziéh net voelen, of U thuis bent! Kooper '(gedecideerd): Hm, heeft U geen ander soort? Ik lijd vreeselijk aan slapeloosheid. Ik heb al van alles geprobeerd, maar ik kan maar niets vinden, dat me in slaap maakt. Waarom probeer je niet eens met tegen jezelf te praten? Een wielrijder passeerde een dorp en vroeg aan een jonge man, waar de zijweg aan zijn linkerhand naar toe leidde. De jonge man zei dat hij het niet wist, iets dat hem zeer speet. De wielrijder reed door. Toen hij een kwartier later bij een tafétje afstapte, hoorde hij dat iemand vreeselijk hijgend en blazend achter hem kwam aangerend. Het was de jongeman van zooeven. Ik héb het aan mijn broer gevraagd, bracht hij er ademloos uit. En? Die weet het ook niet! een vrijstaande VILLA met OA RAGE en GROOTEN TUIN, liefst op drukken stand, in de omge ving van Haarlem en buiten de annexatie van Haarlem vallende. Brieven letter M. Bur. v. d. Blad. Man: Geloof jij in de theorie, dat de roem en de grootheid van je vader dikwijls een hinderpaal zijn voor den zoon? Vrouw: Ja. Maar gelukkig hoeven we ons voor onzen jongen in dat opzicht niet ongerust te maken, man. WETENSWAARDIGHEDEN. Is 'het U bekend: dat sommige horlogeschroefjes zoo klein zijn, dat er 500.000 in een pond gaan? dat volgens een Fransch geleerde bloemkool, artisjokken en Brusselsche kooltjes eigenlijk bloe men zijn? id a t 'hij zijn verwondering te kennen heelt ge geven over het feit, dat we niet meer bloemen voor voedsel gebruiken? dat in C'hina bloemen dikwijls als groenten op tafel verschijnen? dat chrysanthemum-sla een van de fijnste schotels in Japan is? dat men niet minder dan 4.061 spieren in het lichaam van een mot geteld heeft? d a t een van de grootste bijenmarkten van Europa te Veenendaal gehouden worden? dat de gevaarlijke slangen, die voor dieren tuinen aangekocht worden, nog flinke prijzen op brengen? Een phyton kost f250.tot f600. dat de leelijke ratelslang nog f 25.tot f 75. opbrengt? dat te midden van het oerwoud op Java, niet zoo ver van Batavia, een groot koopvaardijschip ligt, geheel opgetuigd? dat jaren geleden, tijdens een groote vloedgolf, het schip van uit zee, mijlen ver het 'binnenland werd ingespoeld. Toen het water terugliep, bleef het schip achter. dat gewone golven op zee 1 tot 2 meter hoog zijn? d a t bij hooge zee de golven ongeveer 9 meter hoog zijn? dat bij vliegende storm een hoogte van 12 meter bereikt kan worden? dat dé lengte van de hoogste golven, van top tot top gemeten 300 meter moeten zijn en dat er 20 seconden verloopen, voordat eene golf de andere vervangt? dat de vloedgolf van de aardbeving in Lissa bon in 1755 20 meter hoog was en dat een vloed golf bij Peru eens een schip over de spits van een kerktoren droeg en een mijl het land in achterliet? dat de eerste reddingsboot werd gemaakt door een Londenschen koetsier, Lionel Lukie, die in 1784 een Noorsche jol ombouwde in een „onzink- bare boot? dat volgens een berekening de vrouwen in En geland thans jaarlijks f 200 millioen meer voor den kapper uitgeven, dan in den tijd, dat zij het haar lang droegen? dat in de laatste 2 jaren in Engeland 7 millioen vrouwen haar lange lokken lieten kortwieken? dat een staaldraadfabriek te New Castle juist 'dezer dagen een stalen kabel uit een stuk afmaakte, welke 10 kilometer lang is? Een gedachte. De arme denkt dikwijls, dat hij gelukkig zal zijn, als 'hij alleen maar rijk is. 'Geloof mij, de woningen der armen staan beter bekend voor geluk, dan paleizen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 3