HUMOR IN WOORD EN BEELD I HAARLI DENKEN 20ste JAARGANG TOONEEL FOTOGRAFIE ONZE PLANTENDOKTER VOOR DE HUISVROUW Bijkantoor VEI Wij ontvingen de «volgende circulaire van De Co-opera-tie, de bekende onderneming onder di rectie van 'de heeren Albert -van Raalte en Alexander Poolman, die ook in Haarlem, in den Stadsschouwburg opvoeringen zal geven van de in ons land meest geliefde Duitsche en Fransche opera's van waarlijk muzikale waarde, waaraan reeds verschillende geslachten van onze landge- nooten zich hebben verkwikt en waarmede ons jonger geslacht niet onbekend mag blijven. Werken als deze scheppen in ons vreugde en verheffing tevens en wij kunnen niet nalaten vooral onze kunstlievende plaatsgenooten op te wekken het volgende met de meeste aandacht te lezen. Wij hébben de eer ter Uwer kennis te brengen, dat de co-OPERA-tie in het seizoen 1926/'27 3 Gala-voorstellingen in de Stadsschouwburg zal geven en wel: 6 October 1926, 13 December 1926 en 7 Februari 1927. Voor deze Gala-voorstellingen zal een keus gedaan worden uiit de navolgende werken: Orpheus Monna Vanna F i d e 1 i o Lohengrin Manon Lescaut T h a ïs von Gluck Février «van Beethoven Wagner Massenet Massenet De werken van Massenet en Février zuilen in de Fransche taal uitgevoerd worden, de 'werken van Beethoven, Wagner en -van Gluck in de Duitsche taal. Het karakter dezer voorstellingen zal dat van model-uitvoeringen zijn. Daartoe zal de co-OPERA- tie met eigen orkest komen en met allereerste solisten, waaronder evenzeer buitenlandsche als Nederlandsche. Voor deze voorstellingen wordt een speciaal abonnement uitgegeven. Reeds «vanaf heden ligt aan den Schouwburg een lijst ter inteekening ge reed, waarop men voor dit gala-abonnement kan inschrijven. Bij de 3 gala-voorstellingen vaste zitplaats. De abonnementsprijs per 3 'voorstellingen is: Loge- Stalles 13.75; Fauteuil de Balcon 12.19; Parket ƒ10.60; Parterre 8.94. Gewone prijzen per 3 voorstellingen zijn: Loge- Stalles 16.65; Fauteuil de Balcon 14.70; Parket 12.75; Parterre 10.80. Stedelijke belasting, au teursrechten, plaatsbespreking en garderobe inbe grepen. Bij elke gala-voorstelling te bespreken. De uitmuntende reputatie, die de co-OPERA-tie zich verwierf in Nederland, zoowel als in Frank rijk, doet vermoeden, dat dit Gala-abonnement zeer in de lijn zal vallen van het kunstzinnige Haarlem. Wie tijdig zijn abonnement opgeeft, kan verzekerd zijn van de zitplaatsen die hij wenscht. Het eerste September-nummer van „Focus" be vat behalve de gewone rubrieken, een artikel met 5 foto's door J. B. Hartmann over het fotogra feeren van paddestoelen. Een uitvoerig artikel behandelt de beteekenis der standontwikkeling en de voordeelen en ge varen dezer methode aan de hand van verschil lende recepten. Een vervolgartikel over de foto tentoonstelling te Frankfurt houdt zich nu bezig met hetgeen wetenschap en industrie daar inzon den. De hoofdillustraties zijn ditmaal een bijzondere lust voor het oog. Er zijn vier stillevens van K. H. Idema, heel 'eenvoudige onderwerpen, een stoof, een 'kruik, een paar bloemen, een pot met lathy rus, een Japansch vaasje en een afgodsbeeldje en al deze dingen zijn gecombineerd tot mooie rusti ge tillevens, en genomen in fel zonlicht toonen zij prachtige tafreelen vol leven en beweging. R. W. Tuinzing behandelt de vraag of de extra lichtsterkte objectieven, die tegenwoordig wor den aangeboden, voor amateur aanbeveling ver dienen. Hij komt tot de conclusie, dat de gemid delde amateur dergelijke instrumenten maar hoogst zelden zal behoeven. Een volgend artikel behan delt autoc'hroomkleurenfotografie, terwijl een geestig artikel verschijnt onder het hoofd „Oude Negatieven", welk artikel zich bezighoudt met fotografeeren van kippen. 38. We hebben ook dezen zomer, op de eene plaats iets meer dan op eene andere, de bessen en vooral de roode aalbessen, vroegtijdig het blad zien afwerpen, nadat het slechts korten tijd eenigs- zins geel aan de struiken ha'd gehangen. Behalve enkele donkere stipjes was er niets bijzonders aan te ontdekken geweest, zoodat aan een ziekte niet werd gedacht. Toch wordt deze vroege bladafval veroorzaakt door een- schimmel, n.l. Gloeosporium ribis, die de boven 'bedoelde donkere stippen doet ontstaan en die dus niets anders zijn dan bladvlekken. Men noemde de ziekte tot dusverre bladvlekkenziekte, welke benaming in den laatsten tijd werd ver anderd in de typischer benaming bladvalziekte. Het optreden van deze ziekte is sterk afhanke lijk van 'het weer, hetgeen onder anderen hieruit blijkt, dat zij zeer grillig optreedt, n.l. enkele jaren achtereen ziet men haar en) dan komt er plotse ling een jaar, waarin er van 'de bladafvalziekte geen sprake is. Op vochtige gronden treft men haar overigens het meest aan en uit den aard der zaak in vochtige zomers me'er dan in 'droge. Het zijn vooral «de aalbessen, die van deze ziekte hebben te lijden en wel des te meer, naarmate zij vroeger optreedt. Als de bladeren vóór den oogst afvallen, schrompelen de bessen ineen en blijven zuur, zoodat het niet noodig is ze te oog sten. We hebben dit ook dezen zomer hier en daar weer gezien, zoowel bij aal- als kruisbessen. Alleen de roode aalbes Hollandsche dikkop (sy noniem Duitsche of Fransche zure) blijft steeds en op alle gronden van deze ziekte verschoond. Het verdient daarom reeds aanbeveling dezen bes meer aan te planten. Bestrijding is niet mogelijk. Ter voorkoming kan men de afgevallen bladeren verzamelen en ver nietigen en in den winter sproeien met 10% vruchtboomcarbolineum, waarmee soms resultaat is bereikt. Men kan het middel dus licht probeeren, temeer, omdat het in ieder geval goed is tegen de bladluis. 39. Wij willen in dit artikeltje even verwijlen bij een ziekte, die de koolplanten veelvuldig aan tast en onder de benaming knolvoet algemeen bekend is. Omdat men somtijds in de ziekelijk opgezwollen wortels der koolplanten maden aan treft, schrijft men den knolvoet wel aan deze wer king toe, maar ten onrechte. De eigenlijke ver oorzaker der ziekte is een slijm'zwam, die in den bodem aanwezig is en daaruit in de wortels van kool en andere kruisbloemige gewassen, b.v. muurbloemen, binnendringt. We hebben hier weer te doen met een verklaarbare vergissing der practici, die meermalen te spoedig in den voor hun oogen zichtbaren bewoner der wortels den veroorzaker zien, terwijl de eigenlijke vijand door zijn kleinheid voor het bloote oog niet waarneem baar is. Niet alle koolsoorten zijn in gelijke mate,, vat baar voor de ziekte en in elk geval lijdt de eene soort meer dan de andere, omdat zij minder sterk is. Bloemkool en in iets mindere mate sluitkool ziet men meer lijden dan de sterkere spruitkool en de nog krachtiger boerenkool het minst. De slijmzwam kan in sporenvorm gedurende wel een tiental jaren in den bodem aanwezig zijn. Plant men er «kool, dan zullen de sporen in de 'buurt van de koolwortels uitloopen en de zwam dringt 'er in binnen. Zij woekert er in en doet de cellen abnormaal groot worden en zich buitenge woon sterk deelen, waardoor woekeringen ont staan. In de cellen vinden we aan het eind van den groeitijd of als de planten eerder sterven vele duizenden sporen, die in den bodem geraken als de wortel in rotting overgaat. Aldus word den grond weer voor jaren besmet. Het is dus zaak geen koolstronken op het veld te laten staan, maar men moet deze na den oogst zoo vlug -mogelijk rooien en vernietigen, zoodat er geen gevaar bestaat, dat de sporen der slijm zwam op de eene of andere wijze toch in den bodem geraken. Hieraan moet in dezen tijd van 't jaar worden gedacht door ieder, die wel eens kool 'bouwt. Een bestrijdingsmiddel, dat ik meteen kan noe men, is de toediening van kalk aan den bodem in den herfst. Men geeft om de vier of vijf jaar per are 20 tot 24 K.G. stoffijn ongebluschte kalk, waardoor de sporen worden gedood of minstens gehinderd. Waar mogelijk geve men geen stalmest of compost, omdat de slijmzwam in humus sapro- phytisc leeft. Onze sponsen. Ben van de belangrijkste hulp middelen van de vrouw in haar dagelijksch werk is de spons. En daar goede sponsen vrij duur zijn, is het heel nuttig, iets meer ervan te weten, opdat wij er bij tut koopen ons voordeel mee kunnen doen. De spons is feitelijk het geraamte van een weekdier. De weeke massa is door rotting en ver volgens wasschen en uitknijpen verwijderd, tot we alleen de pons, zooals wij die kennen, over hiel den. Deze bewerking van de spons moet met veel zorg gebeuren, daar hierdoor de kwaliteit van de spons bepaald wordt. Wanneer we dus sponsen zien met roode vlekken (gevolg van slechte be werking) moetén we die nooit koopen, omdat die vlekken later gaan bederven. Zooals te begrijpen is, wordt in de sponsen dikwijls kalk in een of anderen vorm aangetroffen. Immers de sponsdieren leven in de zee. Deze kalksporen worden verwij derd door een zuur. Ook dit moet met de ver- eischte zorg geschied zijn. Verdier hebben we blan ke spnosen en bruine. De bruine zijn de sterkste, want die zijn niet gebleekt. Deze gebruiken we dus altijd voor het ruwere werk. Soms zijn de ge bleekte sponsen niet alleen gebleekt, maar ook nog geverfd, waardoor ze een verdacht mooie gele kleur hebben. Door uitwassc-heni komt deze be driegerij aan het licht. Omdat de sponsen heel moeilijk geheel schoon te krijgen zijn, is het niet aan te bevelen, er al te vuil werk mee te doen en er evenmin mee te zeepen. Dit geldt natuurlijk alleen voor de werksponsen. Dan moeten we 'er het koopen van onze sponsen dus op letten, dat de spons niet te hard is. Harde sponsen scheuren spoedig evenals die, welke te groote gaten heb ben. Dan moet er op gelet worden, dat ze uit één stuk bestaan en niet uit aan elkaar genaaide stuk ken, terwijl ook alle kalk goed verwijderd moet zijn, omdat we anders krassen krijgen op verf, enz. Knip uit deze wenken, 't zijn kostbare geschenken. In den zomer wil men in sommige streken wel eens veel last hebben van de z.g. zwarte torren. Een prachtig middel om ze te vangen is des nachts een kommetje met bier in de keuken neer te zetten. Bewaar macaroni in een luchtdichte trommel en dompel het voor 'het koken in kokend water (met zout). Schroeivlekken uit het linnegoed kunnen we uitmaken met het volgende probate middel, een half ons volders aarde wordt gekookt in een kwart liter azijn en het sap van drie uien. Eieren die te lang gekookt hebben en daardoor te hard zouden geworden zijn, leggen we een mi nuut in koud wat'er. Dat maakt ze zachter. Voor we de nieuwe aardappels gaan schap pen (een werkje waaraan menigeen een broertje dood heeft) is het goed ze gedurende 5 minuten in warm water te laten staan, waarin een klont soda is opgelost. Dat maakt de schil los en ver gemakkelijkt het schrappen veel. Maak alluminium vaatwerk nooit met soda schoon. Afwasscihen met water en zeep (en dan nog zoo vlug mogelijk afdrogen) is ruimschoots vol doende. Wasch haarborstels uit in koud water met een weinig ammonia. Een frissche zomerdrank. De z.g. Indische si roop is een fijne zomerdrank. We maken die als volgt. Op 5 liter water, nemen we 5 pond suiker, 50 gram citroenzuur. Suiker en citroenzuur wor den in het kokend water opgelost. Als dit koud is geworden, doen we er een paar eetlepels wijn geest en citroen'essence bij. Goed roeren en dan in flesschen bewaren. Wanneer we deze drank gaan gebruiken, hebben we niet meer noodig dan twee eetlepels op een glas koud water. Als rieten zittingen van stoelen slap worden, moeten ze als volgt behandeld worden. Spons ze aan beide zijden af met heet zeepsop, waarin een handvol zout is gedaan. Laat ze in de open lucht staan en als het riet bijna droog is, leg er dan een lap over en strijk met een heet ijzer. Daarna zullen de rieten zittingen als nieuw zijn. Tegels van een ingebouwden haard mogen nooit met water afgenomen worden. Doop een 'katoenen- lap in de terpentijn en wrijf er de tegels mee, tot ze geheel schoon zijn. Nawrijven met een zachte doek. Pruimenmoes. Nu de pruimen in het land zijn, maken we pruimenmoes. Vooral is dat een uit komst, als de pruimen bijvoorbeeld nog wat hard of zuur blijken te zijn. Op 4 pond pruimen nemen we een vijfde kan water, lf ons suiker, benevens wat sago. De pruimen worden gewasschen en van de pitten ontdaan, waarbij we echter geen sap mogen verloren laten gaan. Dan met water, sap en suiker opzetten en gaar laten koken. Dit duurt ongeveer 10 minuten. Het sap wordt met wat sago afgebonden. VEEREN KUSSENS EEN GEVAAR. Moeders, wil dit terdege leeren, Gevaarlijk voor Uw kleine is een kussen met veeren. Wilt ge den zuigeling voor leed bewaren, Laat hem slapen op een dun kussen met varen. Kasper, Stockholm Lustige Welt, Berlijn Ruy Bias, Parijs Journal Amusant, Parijs De kunst van verkoopen Is dit een nieuwe stof? O jaWe hebben ze gisteren eerst ontvangen Verkleurt ze niet? O neen, mevrouw! Als u eens bedenkt, dat deze coupon drie weken in onze etalage in het volle licht heeft gelegen Beroepstrots Neen, met dien kerel moeten we ons niet inlaten. Een gewone zakkenroller Is er wel iets, kleiner dan je voet? O jamijn schoen Verbeeldt u, mevrouw, ik dacht dat u overleden was Gelukkig niet! Hoezoo? Wel, ik heb uw schoonzoon juist de maat genomen voor een lichtgrijs zomercostuum.... Toen we trouwden, zwoer je dat je me liefhad Zeker. Maar je hebt toch wel eens gehoord, dat iemand in sommige gevallen tot een zeker cijfer op zijn eed geloofd wordt? Buen Humor, Madrid Pêle Mêle, Parijs Pèle Mêle, Parijs Is dat Van Puffelen, die met je vorige vrouw zou trouwen Hij is klaarblijkelijk al met haar getrouwd. Karikaturen, Oslo -vjSI Wat zijn de doktersrecepten toch altijd on leesbaar geschreven! Ja, dat heeft menigen patiënt gered Hebt u het begin van den twist bijgewoond? O hé, meneer de rechter, al twee jaar ge leden: ik was bij het huwelijk aanwezig! Als je wat hout voor me wilt hakken, kan je van het middageten mee krijgen Wel, mevrouw, en wat eten we van middag? abonnementspr jaar bij vooruitbetali datum verhooging va 't Buitenland met ve 71/2 ct. Abonnement* MtMIIMtHUI (Nadrul Nogmaals een uil De Bussy als uitg, geredeneer," zegt „gaat het werkelijk moet ook de oploss; deze dingen, over twijfelziek maken, ziekte is het levei voor die zwakte ge De ethiek loopt in vraagteekens, in maar meer dan d zelf, dat de ethiel vermag te verklari Een dergelijk werken op tobberi; levensproblemen ei ten ondergaan. Ell wij ons wel eens i bestaan en in de waarvoor het lev- kwelt ons de ervar vruchteloos blijft, verder; hoe dieper dringen, hoe meer ken en hoe onmog uitkomst te vindei Zelden bevredigt een gedachtenwiss godsdienstige of zelfs voor den ingi stof komt het oog' wordt, alsof hij zijl lijke en onbelangr dat getheoretiseer achtig raadsels o] zonder praktische Wat moet echt« die, vermoeid van hof der tegenstr ward is geraakt? wat is waarheid t ling is geworden? der zekerheid vai ging Vooral in een t zoowel het persooi pelijk leven zich 1 ping met probleme redeneerzucht nooi ben geen tijd tot ten voort. Maar uit? Waar ligt hel streven hebben t< ons de plicht? Dil weg. Wij kunnen Dan is het goed onze gedachten s blindelings voort noodzakelijkheid, doet er niet toe, v komen, en beter keerden kant uit geen kant uit. Laat ons iets i zij. Laten wjj de i ratelend zichzelf 1 strooien tusschen ledig gelaten, elka molen vernielen. Werken op ziel beid als zoodanig de spieren zich s vult, als de belang bepaald doelpunt, of dit doelpunt ni het bloed zich voc levensstroom zijr voerend de duf gestolde bedenks voor nieuwen en ruime rijk van li' Arbeid is de n gangmaker en de 1 proces, dat dreigt een ontijdig ein< maakt en verder wikkelingsmogelij De praktijk is uit de door pein; kracht putten k? en weder op te r strijd om het bc strijd, omdat hij dende rijk der h levenwekkende v< is voor menig ziel de uitkomst j

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 6