R.SMINK7hFÏRMAJ.J. BEUKERS St. Nicolaas-reclame Adverteert in „Het BloemendaalsGh Weekblad' STOEL'; SGHOUTEN's MAGAZIJN M. J I. SMINK- U K RS Victoria-water WONINGINRIG Een ak VAN FOTO-ARTIKELEN PEDICURE-MANICURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING LINCOLPOLISH Fa. ANT. CASSE - BLOEMEND/ FOTOGRAFIE COHNEN HEEFT U IETS GEBROKEN? A. MUDDE BEGRAFENISSEN "CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31-33 TELEFOON 10441 BI^MENLAND BUITENLAND NEDERL. OOST-IN DIE A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON KOOPT EEN BUS TOONEEL VOOR DE HUISVROUW TELEFOON 22 SPOR" 1 ZIJLSTRAAT 66 ST. NICOLAAS - HAARLEM - KERSTMIS Een op ons atelier vervaardigde fpto is een blijvende herinnering en daarom de mooiste surprise RUIME KEUZE IN FANTASIELIJSTEN (Vergrootingen en reproducties naar elk portret) »an uw antiek porcelain, gebruiks- of kunstvoorwerpen in steen, marnier, ivoor, sehiidpad, koper, brons enz. ALlES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DE HERTEKOP" - HAARLEM ln- en verkoop van meubelen en oudheden GROOTE MARKT 23a HAARLEM PROJECTIELANTAARNS EN AANVERWANTE ARTIKELEN RUIME KEUZE VERGROOTINGSLANTAARNS TELEFOON 10744 De heele week heeft zoowel Kamer als pers zich met het Nederlands ch-Belgische verdrag bezig ge houden. De rede van minister v. Karnebeek werd door velen gunstig beoordeeld' en in de partijbladen werd deze vrijwel zonder uitzondering als een knap stuk werk geroemd. Men achtte 's ministers uitlating, 'dat hij onder igeen voorwaarde zou toe stemmen in heropening der onderhandelingen van zeer groote 'beteekenis. Van belang was ook de memorie van antwoord over de algemeene beschouwingen in zake de staatsbegrootimg. Daarin wordt o.m. verklaard, dat de uitvoering van het! igehieele program van 11 Maart in bet voornemenl van het 'kabinet 'blijft. Bezuiniging blijft noodig en wordt zelfs noodiger, zoo op 'den duur voor 'de behartiging van sommige sociale en cultureele belangen nieuwe offers van de schatkist zouden worden gevergd. Bij de be- oordeeling van de schatkist kan niet worden vol staan met te wijzen op de „gunstige ontwikkeling van 's lands financiën", daar die ontwikkeling, zoo als zij zich thans openbaart, verkregen is ten) ge volge van een overbelasting 'der natie, welke anti sociaal werkt. De indruk dat hevig v.erzet in of ficierskringen de regeering zal weerhouden van een kloe'ke uitvo'ering van ha'ar plannen, mist allen grond. De regeering staat op het standpunt, dat eenzijdige ontwapening van Nederland n'iet kan worden aanvaard'. Verder kan een kosteloos ouder domspensioen van de regeering niet verwacht worden. Ook is 'de reg. van meening dat voors hands rust moet heersc'hen i.z, hef Bezoldigings besluit. Ook Nederland heeft een staartje gehad van de groote feestvreugde in België naar aanleiding van het huwelijk van 'den Belgischen kroonprins met de beminnelijke Zweedsche prinses Astri'd. Na het huwelijk in Zweden, vertrok de prins weer naar België, terwijl de prinses aan 'boord van den krui ser Fylgia 'de reis naar haar nieuwe vaderland aan vaardde. In Vlissingen kwam Maandagmorgen de kruiser binnen, geëscorteerd door 3 Nederlandsche torpedobooten. De Prinses werd door de Neder landsche autoriteiten, namens 'H.M. de Koningin verwelkomd, waarbij haar talrijke 'bloemenhulde® verden aangeboden. De Prinses onderhield zich zeer vriendelijk met 'de dames van de Belgische kolonie te Vlissingen. De mailtrein voerde verder nog Prins Karei van Zweden aan. Deze werd door de vorstelijke personen, 'die het schip verlaten had'den, op het perron verwelkomd. Hier was een cerewacht der Nederlandsche Marine opgesteld'. Na het inspecteeren van de wacht ging het hooge gezelschap weer door de Koninklijke wachtkamer naar den 'kruisr terug. Om de reis naar Antwerpen voort te zetten De stand der rivieren, vooral in Limburg, vraagt voortdurend de aandacht. Wteliswaar acht men nog geen gevaar aanwezig en wordt de toestand der dijken voldoende geacht, doch het is zaak, waak zaam te zijn. Uit België werd Maandag nieuwe was geseind, als gevolg der zware regens. Daar inmid dels het weer verbeterd is, kan opnieuw een-gun stige wending verwacht worden. De Beersche overlaat was einde vorige week over 2000 meter in werking met een diepte van 5 c.M. Zondag werd te Amsterdam de groote tentoon stelling van Horecaf {Hotel-, café- en restaurant bedrijven) geopend door 'den heer Heringa, namens den minister van Arbeid. Aan d'eze tentoonstelling, waarop 250 stands zijn, en waaraan talrijke attracties verbonden zijn, zijn wedstrijden in 'het koken en tafeldekken vastgeknoopt. Weer heeft de onbewaakte spoorweg een slacht offer gemaakt. Nu in Zuid-Bevelanid nabij Goes, onder de gemeente 'Baarland. Een autobus met 9 passagiers werd daar door een' zandtrein te plet ter gereden. Dit op een traject van tden Locaal- spoorweg, die nog niet eens in gebruik genomen is. De chauffeur werd gedood' en verschillende pas sagiers min of meer ernstig gewond. Wat zal de oplossing van het stelsel der onbewaakte spoor wegovergangen zijn en hoe lang zal die nog op zich laten wachten? In verschillende arbeidsconflicten is een geluk kige wending gekomen. De dreigende staking in d'e Rijn-scheepvaart, waarvan ook 'Nederland de ge volgen zou ondervinden, is afgewend. I>e arbitrale uitspraak, die door de werkgevers werd afgew*ezen en door de arbeiders aanvaard1, is door den Duit- schen minister van Arbeid bindend verklaard. De staking bij Heemaf is geëindigd, alsook die 'bij de stofzuiger Mij. Elecrtrolux, waar 100 man bij betrokken was. Engeland, De door het T.U.C. gevoerde be- mdddelingsonderhandelingen met Baldwin hebben tot resultaat gehad, dat de regeering opnieuw voor stellen heeft gedaan aan de mijnwerkers- en mijn- 'eigenaarsbonden, wélke een 'basis zullen vormen voor een oplossing van het conflict. De mijnwerkers moeten het principe der districtsregelingen aan vaard hebben ten aanzien van de loonen1 en de uren, in overeenstemming met de nationale begin selen. Verder houden de voorstellen in, de instel ling van een natio/nalen arbitrageraad, i'ets waar tegen de 'eigenaars zich steeds sterk gekant heb ben. Men gelooft, dat de regeering in principe van de eigenaars een concessie te dien aanzien heeft weten te verkrijgen. Dat zou dan ook de eenige concessie zijn. Want verder hebben de eigenaars als hun eischen van April j.L, in principe althans, toegewezen gekregen, als 'bijv. verlaging van het minimumloon met 10%, opheffing van den 7-uren- dag,districtsregelingen, en beperking van de in menging van den staat wat de reorganisatie betreft, tot de mijnwet van dezen zomer. Men gelooft nu dichter te zijn hij een hervatting der onderhande lingen tusschen arbeiders en eigenaars en dus op heffing van het conflict, dan ooit. Ten zij, de ar beiders ter elf-der ure nog districtsregeling der uren dus feitelijk verlenging van den arbeidsdag zouden w'eig-eren. Frankrijk. Het revolutie-complotje van kolo nel Macia, die met een handjevol Spanjaarden en Italianen' in Spanje revolutie wilde maken en een Catalaansohe republiek stichten, krijgt een ander tintje, door een mededeeling van de Temps, waar uit zou blijken, dat de 'heele opzet was, in Spanje wantrouwen op te wekken jegens Frankrijk. De zonderlinge medewerking van kolonel Garibaldi zou daarop wijzen. Het doel van de Italianen zou zijn geweest, in Spanje den indtruk te wekken, dat Frankrijk samenzweringen tegen 'dat land aanmoe digt. Dat zou de betrekkingen tusschen Frankrijk en Spanje verstoren, ten gunste van Italië. Omtrent de administratieve hervorming die in Frankrijk voltrokken wordt, kan nader gemeld wor den, dat door leen nieuwe decentralisatiemaatregel van den minister van Binnenl. Zaken zekere be voegdheden van departementale en gemeentelijke besturen uitgebreid worden, welke tot nu toe bij het centrale bestuur te Parijs berustten. Men hoopt op deze wijze de vorming van economische dis tricten te 'kunnen bevorderen, die niet onderhevig zullen zijn aan de beperkingen en moeilijkheden der bestaande territoriale districten. De financieele commissie uit de Kamer heeft het ontwerp-begroo- ting goedgekeurd. Deze levert een batig saldo van 699 millioen op. Duitschland. 'De Duitsch-Nationalen hebben een zonderlinge maatregel genomen om de regee ring in moeilijkheden te 'brengen. Zij steunden een soc.-dem. voorstel tot verhooging der werkloozen- steun met 30%, dat daardoor werd aangenomen. De minister verklaarde echter, dat het hem waar schijnlijk niet mogelijk zal zijn, het wetsvoorstel uit te voeren, terwijl hij mededeelde, dat inmiddels maatregelen waren genomen, om de steun met 10% voor de uitgetroldkenen en 15% voor hun ge zinsleden te verhoogen. De Duitsch-nationalen mo tiveerden 'hun stem vóór het soc.-dem. voorstel, omdat zij de onzakelijke agitatie en demagogie der soc.-dem. aan 'd'e 'kaak wilden stellen. Bij de overige stemmingen zouden zij zich onthouden en bij de eindstemming zouden zij tegen stemmen. Schorsing der beraadslagingen, door de regeering voorgesteld weid' 'door soc.-dem., comm., Duitsch- Nat. en Völkischen weer verworpen. Toch acht' men de situatie van het kabinet nog niet critiek, omdat de soc.-dem. tegen de moties van wantrou wen in het heele 'kabinet, door communisten en Völkischen ingediend, zouden stemmen. De Duitsche regeering heeft besloten officieele stappen te doen bij de geallieerde negeeringen in zake de militaire controle. Men is van oordeel, dat d'eze zoo spoedg mogelijk vervangen moet worden door een Volkenbondscontrole. Italië. De ministerraad heeft een serie vér strekkende decreten uitgevaardigd, waarbij o.m. de doodstraf is ingevoerd, alle passen voor Italianen worden ingetrokken, alle anti-fascistische organisa ties worden ontbonden verklaard en een politieke politie wordt ingesteld. De zgn. negeering drijft zelf met onbekwamen spoed naar een burgeroor log. België. Heel 'België, speciaal Brussel, viert feest naar aanleiding van het huwelijk van den kroonprins met prinses Astrid van Zweden. 'De kerkelijke inzegening had gisteren plaats. Ook Ne derland is do-or een 'drietal sp'eciale afgevaardigden bij de feesten aan het' hof vertegenwoordigd'. De Hollandsche kolonie in Brussel bood een geschenk aan. j Ver. Staten. Bij d'e gehouden verkiezingen van' een aantal senatoren, werden 21 republikeinen en 13 democraten gekozen. De nieuwe senaat zal 'bestaan uit 49 republikeinen, 46 democraten en een lid der boerenpartij. Onder de 49 republikei nen is een radicaal blok, dat in 'den senaat den doors'ag zal geven. Men verwacht van een en ander geen milder houding ten aanzien van Frankrijk. 24. DE MIJNBOUW. (Petroleum, Goud en Zilver). 'Naast het tin, waaraan een vorig opstel was gewijd, is ook de petroleum voor Indië een zeer voornaam voortbrengsel geworden. Reeds lang ge leden wisten de inlanders dat 'de grond hier en daar een brandbare olie opleverde, 'die zij dan ook verzamelden en gebruikten. De petroleum-winning op groote schaal, die in 1859 begon in Pensylvania (Amerika), in 1872 ge volgd door Bakoe (Kaukasië), werd in Indië eerst geboren in 1890, toen aldaar werd opgericht de (Koninklijke) Maatschappij tot Exploitatie van Petroleum-'bronnen, aanvankelijk met een kapitaal van 1 millioen gulden. Andere ondernemingen volg den en weldra werd op Java, op Sumatra en op Borneo met goed gevolg naar petroleum geboord. De bovengenoemde Maatschappij groeide en smolt samen met buitenlandsche belangen, waartoe zij tijd opgericht1, ten deele ook met 'het oog op ter reinen op Borneo en Sumatra. Men wist, 'dat 'het goud der volkssieraden uit het land zelve afkomstig moest zijn en meende nu, dat er met stelselmatige ontginning kapitalen te verdienen zouden zijn. Men is echter in dat opzicht meestal bedrogen uitgekomen. Wel zijn er nog altijd eenige onder nemingen met dit doel aan het werk, maar veel grooter is het aantal, dat te gronde is gegaan. Het goud 'komt in Indië voor zoowel in de pri maire afzettingen (ad'ers), als in secundairen vorm, ■d.w.z. door verwering van het de aders omringende gesteente, gelijk daarmee afgebrokkeld, meege voerd 'door het water en bezonken in de rivier beddingen als z.g. „st'roomgoud". De rijkste aders trof men tot nu toe aan op Sumatra, waar nu o.a. als meest bekenden nog werken de Maatsch. 'Redjang-Lebong en Si- mau en waar sedert eenige jaren ook een gou- vernements-onderneming „Tambang Sawah" wordt gedreven in 'Bengkoelen, alwaar 'de geheele voor- SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Teleloon 13310. HAARLEM. Voor de ledige bus ontvangt U dan 4 cents, zonder dop 2 cents haar kapitaal gaandeweg vergrootte tot ruim 400 raad edel "letaal, dus goud en zilver te zamen is millioen .(Sulden! Zii werkt thans over den tfeheelen ëeschat °P 20 millioen gulden. Tot nu toe gaat millioen gulden! Zij werkt thans over den geheelen aardbol en zij zelf neemt aan, dat slechts onge veer 1/s van haar kapitaal voor het werk in Neid'. Indië wordt 'besteed. Toch blijkt uit deze cijfers, welke groote belangen deze ondarneming voor ons Indië vertegenwoordigt en voegt men daarbij de Dordtsche Petr. Mij., de Koloniale Petr. Mij., de Perlak Mij. e.a., dan is zeker ver over d'e 100 millioen gulden als kapitaal in dit bedrijf gestoken. Ook hier weer gaan wij het technische bedrijf stilzwijgend voorbij, slechts vermeldende, dat de in de diepte liggende olie-beddingen bereikt moe ten worden door boring. Het boorgat wordt be kleed door daarin geplaatste ijzeren buizen, die tijdens het boren meezakken en telkens van boven verlengd worden. Door d'eze buis komt, zoodra de olielaag bereikt is, die olie omhoog, hetzij on'der druk van daarboven aanwezige gassen of door oppompen. De olie wordt in Indië behandeld, waarbij door destillatie, d.w.z. verdamping bij verschillende tem peraturen en daarna weder vloeibaar-making door afkoeling dier dampen, in-zwaarte-verschillende oliesoorten worden verkregen, waarvan de licht ste is de benzine, gevolgd door kerosine of ge wone lampolie en waarvan, na nog verschillende deze staafe-ontginning echter nog niet zeer voor spoedig. Dit is vermoedelijk ook de reden, dat, nu er ook in Z.W. Java (Djampang) goud is ge vonden, het Gouvernement 'de ontginning niet zeive ter hand zal nemen, 'doch deze weer onder be taling van een zeker winst-aandeel aan particu lieren zal overlaten. De totale jaaropbrengst van Indië aan goud en zilver, welke beide metalen meestal te zamen in 't gesteente voorkomen, moet ongeveer 8 millioen gul den bedragen en is dus slechts van matige be teekenis tegenover de beide vorige aard-voort brengselen, tin en petroleum. Doch het blijft mogelijk, dat ook elders in Indië nog rijke aders voorkomen, zooals die van Red- jang Lebong plaatselijk is geweest, zoodat wij in dat opzicht op wat meevallers moeten hoepen. - r! OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK MINERAALWATER Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Literschroefflesschen inhoudsprijs 32 cent Eduard Verkade als regisseur is in de eerste plaats voornaam; hij weet in zijn t'roep de rollen juist te verdieelen, hetgeen vooral opvalt in de laatste jaren, waarin hij zich zeiven d'e hoofdrol als die er is, vaak niet toebedeelt. Houd ons ten tusschensoorten, de stook-olie de zwaarste is. De 1 ^oei(jei lieve lezer, er zijn wel hoofdrollen, die diepste boring in Indië werd tot nu toe in Atjeh 1 voor Verkald-e passen, maar daar gaat het nu niet verricht, n.l. tot 1350 meter, waaruit men zal be grijpen dat zoo'n boring soms een werk is, dat maanden lang duurt. Voor het raffineeren der licbt-olie is o.a. een behandeling noodig met zwavelzuur en d'aar de hoeveelheden, die 'hiervan verwerkt worden, zeer aanzienlijk zijn, heeft men eigen zwavelzuur-fa brieken opgericht. Een der olie-'bestanddeelen is de parafine, waaruit o.a. kaarsen worden gemaakt. Aanvankelijk 'had men een eigen kaarsenfabriek, doch deze is naar ik meen verplaatst naar Japan. De olie wordt voor den buitenlandschen groothandel gepompt in zg. tankschepen, uitsluitend voor dit doel ontworpen en gebouwd en daarmee vervoerd, doch voor Indisch gebruik wordt zij in blikken geschonken. Deze blikken hebben een in houd van 4 gallons d.w.z. ongeveer 18 L„ en worden met tweeën in een kist gesloten. Te Tje- poe, op Java, heeft men onlangs een blikken fa briek geopend, die per dag 18000 blikken kan af leveren. Men ziet dus, dat aan 'de petroleumwinning vele neven-bedrijven vast zitten en men zal begrijpen, 'dat een reusachtig personeel voor al deze werken noodig is. In 'het jaarverslag der Kon. Mij. tot Exploitatie van Petr.-bronnen van eenige jaren geleden, las ik, dat zij in dienst had in Indië 12.23 Europeanen en 25000 inlanders en Chineezen. Daarbij komt dan nog het personeel der andere petroleum-ondernemingen. Amerika en Mexico overtreffen Indië verre in opbrengst van olie; ook Rusland en Perzië hebben een iets grooter cijfer, 'doch wij nemen de vijfde plaats in met 'n hoeveelheid .van meer 'dan 3 milli oen ton per jaar. Wij weten zoo ongeveer wat de benzine en wat de lichtolie in Holland kosten en mogen, daarop afgaande, de waarde van de ge noemde opbrengst gerust op 200 millioen gulden stellen. De meeste petroleum levert Borneo's Oostkunst met eenige voorliggende eilanden, o.a. Tarakan; daarna volgt Sumatra (Palem'bang, Djambi en A'tjeh), 'dan Java, vooral de residencies Soerabaya en Rembang, terwijl ook het eiland Ceram, in den Molukschen Archipel, begint mee te doen. Intusschen geldt ook omtrent petroleum het zelfde als omtrent het tin, Reusachtige hoeveel heden worden aan den bodem onttrokken en er komt niets of nagenoeg niets (men is niet zeker omtrent het ontstaan van de aardolie) bij. Zoo doende valt te verwachten, dat over enkele tien tallen jaren 'deze bron van inkomsten zal ophouden te vloeien. Goud! Ook deze roep heeft voor eenige 10-tal- len jaren door In'dfë weerklonken. In 1897 vond men op Noord-Celebes op verschillende plaatsen goud en tal van Maatschappijen werden in dien mogelijk is, door de andere leden van het Ver- eenigd Tooneel verdienstelijk bijgestaan. Zaterdag (hedenavond) komt Annie van Ees met Leontientje 'n tooneelspel in 9 tafereielen van Felix Timmermans en Ed. Veterman; de namen Timmer, mans en Annie van Ees waarborgen een opvoe ring belangrijk aan, inhoud en vorm. Aangezien Annie van Ees héden, tevens jubileert, zullen on- twijfeld velen onzer plaatsgenooten hedenavond naar den Stadsschouwburg optrekken, Mevrouw de Boervan Rijk die ons in stukken van 'Heijermans zoo vaak echt-menscbelijk ontroer de, beeft a-s. Dinsdag te kwartier over achten haar eereavond in den Stadsschouwburg met 'het be kende blijspel: Tropenadel. Wij willen onze lezers nog op iets anders wijzen. Op 16 November geeft 'het gezelschap van Fritz Hirsch in den Stadsschouwburg „Ein Walzcrtraum" ran Oscor Strauss; de 'N.R.Ct. schreef er o.a. dit over; Toen het orkestje voor het eerst het „Leise, ganz leise", inzette, voelde men in de zaal een soort van beweging, dat de menschen blij waren het weer eens te 'hooren. Het Handelsblad schreef o.a.: Fritz (Hirsch, Idie als neef van 'den regeerenden vorst weer 'veel karakter in zijn rol wist te leggen, heelt als „Eintage" in het tweede bedrijf een spot- couplet op de jazz-bands gegeven, een verrukke lijke charge, die ook om hare bedoeling zeer werd gewaardeerd. Impressario is Hugo Helen van den Princessesdhouwburg. om. Verkade is vooral bouwer van een, wat ruimte- verdeeling, vormen en kleuren betreft, 'betoove- rend tooneel. Hij toomde ons dit j.l. Woensdag avond in den Stadsschouwburg weer met Makro- poulos, van den hier onbekenden schrijver Karei Capek (een Oostenrijker of Hongaar), met Else Mauhs in de hoofdrol. Makropoulos is een tooneel spel in drie bedrijven, waarvan de laatste twee in rijkdom van vreemdheid telkens hoven hun voor ganger uitsteken, zoodat wij in het laatste tafereel van het laatste bedrijf volkomen aan elke ons ver trouwde werkelijkheid ontrukt zijn. Dergelijke stuk ken kunnen een symboliek behelzen, welke ons bij het naar huis gaan toch iets meegeeft. Bij dit stuk .echter is zulks niet het geval. Makropoulos beteekent letterlijk: „lang en veel", bet is hier die naam van een Zigeunerin die een levensrecept heeft meegekregen, welks toepassing 'haar een 300- jarige onsterfelijkheid waarborgt; 'deze verleidelijk schijnende maar in de praktijk ongelukkig uitpak kende onsterfelijkheid, blijkt alleen voor het licha melijke te gelden; het zieleleven van de recept- getrouwe patiënte blijkt den normalen duur van een menschenleven niet te hebben kunnen overschrij den. Emilie Marty, d'e ongelukkige onsterfelijke operaster, spreidt dus op tooneel en binnenskamer hare technische levenstalenten even volmaakt als 'koud ten toon, zij 'biologeert al wie 'haar ontmoet, maar niemand of niets heeft hare innerlijke belang stelling, want zij heeft zelf geen innerlijkheid meer. De zin daarvan is, dat gieen sterveling de hem/ voorgeschreven maat kan overschrijden, het gaat in tegen magie en occultisme, en al wat verder in eenzijdigheid het leven tot onmatuur drijft. Dit gegeven is echter zoo gewoon, dat het ons alleen nog aanspreekt, dn zooverre wij zelf reeds tot on- natuur zijn verworden. Een stuk als dit is een uitlooper, een afdwaling; straks komt er een schrij ven, die aan zijn hoofdpersoon een tooverformule geeft, 'die hem of haar in staat stelt tegelijkertijd in verschillende gedaanten ten toomeelë te ver schijnen. Met tooverij en wonderdoenerij kan men alles m elkander timmeren; doch het blijft; voor de kinderkamer. M'aar ook een kinderkamer kan voor groote menschen d'e moeite van een bezoek waard zijn, door zijn houw, door inrichting en kleurenrijkdom. Dat is hier het geval. Wij betreuren onzen gang naar den Schouwburg niet, en wekken, indien het stuk weer eens mocht worden gegeven, diegenen onzer lezers op, die oogen hebben om te zien1 en herinnering aan den ouderwetschen tooneelbouw om te vergelijken, om zich ieens 'n paar uur te laten betooveren of beetnemen (wat ongeveer op hetzelfde neerkomt), door het onvergelijkelijke werk van den regisseur Verkade, d'e schitterende costuums van Else Mauhs en ihaar fascineerenid spel. Zij werd, in zoover 'dit in zoo'n leeg stuk Om het oude brood op smakelijke manier op te ruimen. We maken gelijke sneetjes en snijden er 'de korstjes af. Dan leggen we op één sneetje wat appelmoes, goed uitgestreken, zoodat het overal even dik ligt en leggen daarop weer een sneetje, Goed aandrukken. De aldus gemaakte broodjes bakken we met boter (of slaolie) licht bruin. En we geven ze warm, met wat suiker bestrooid. Let eens op, dat U 'dan nooit meer klachten hoort over het oudbakken brood! .Schimmel- z.g. weer-vlekken in het linnengoed kunnen door het volgende middeltje weg gemaakt worden. Maak de vlekken vochtig, smeer er zeep op en 'bedek ze met fijngeschraapte kalk. Wrijf dat goed in en wasc'h daarna op 'die gewone manier. Een zuinige huisvrouw laat bij het koken van verschillende gerechten nooit e'en lepel in de pan staan. Want die lepel leidt de warmte weg en dus moet er langer gekookt worden. Wanneer U een of ander wollen kleedingsluk verft, verf dan tegelijk wat stopwol mee. Als er dan eens een steekje aan het kleedingstuk te doen is later, 'heeft U precies de juiste kleur erbij. Vuile vingers op Uw mooie geverfde deuren, enz. worden verwijderd, door ze af te nemen met een doek van zacht flanel, die uitgewrongen is in water, waarin een paar druppels ammonia zijn gedaan. Nog een pTachtmidldel om schroeivlekken uit Uw linaen-goed te halen is het volgende: Ntem op liter water, een 'half ons volders aarde en het sap van 'drie uien en meng dat dooreen. Na de behandeling uitspoelen. Zeemlederen handschoenen behouden hun kleur, als U ze wascht in water, waarin gedurende ten nacht sinaasappelschillen hebben gestaan. Een goede raad voor elke huisvrouw. Thee- of koffievlekken in ons tafelgoed kunnen verwij derd worden door het betten der vlekken me' glycerine. Daarna het goed wasschen. Die glazen stop op uw Eau de Cologneflesckje, die er zoo muurvast 'in zit, kunt U loskrijgen, door een klein beetje zoete olie tusschen stop en hals te druppelen en vervolgens de flesch bij het vuur te verwarmen. Een paar druppels terpentijn in de doozen, waar in U Uw goed wegbergt, zal de motten op een eerbiedigen afstand houden. Voordat U 'haakjes en oogjes aan het goed zet, is het nuttig, de haakjes en oogjes eerst in sterk sodawater te koken. Dan zullen ze in de wasch niet roesten. Ais uw leerlap toch eenmaal hard is geworden, wasch hem dan goéd in zeepwater en voeg bij het water, waarin U hem uitspoelt wal olijfoae (een theelepeltje). Dat maakt de lap weer socpe' en hij zal nu niet weer hard worden. 'Nog een middel om te voorkomen, dat Uw strijkijzers bij het strijken aan het goed blijven kleven, is, zeepwater te gebruiken bij het maken van stijfsel. 'Het goed zal dan ook nog mooier glanzen. VOETBAL. De uilslagen der op Zondag tweede klasse A gespeelde wé K. F. C.West Frisia SchotenV. V. A Alcmaria VictrixHaarlem HollanidiaHelder BioemendaalZeeburgia Voor Zondag 14 Nov. staat ZeeiburgiaK.F.C. West-FrisiaSchoten. V.V.A.Alcmaria Victrix. HaarlemHollanidia. HelderBioemendaal. De wedstrijd tusschen K. F. had een spannend verloop. Nad van een nuttigen 30 voorsprc den, wist W'est-Frisia dezen ai te verkleinen. De oud-West^ Boutshoorn, die thans in KJF.C, maakte er 42 van, maar ever de keeper der thuisclub, die een derde tegenpunt hielp. De 1 nog gelijk te maken, maar het rood-blauwe supporters een o eindsignaal klonk. Schoten viel ons tegen door toch heusch zóó sterk niet Vergierden weg nog wel met 4— Verkerk dezen middag missch V, V. A. 'heeft zich nu een e vaarlijke zóne gewerkt. Zooals wij in ons vorig ov« is van Alkmaar de Victorie liet zich blijkbaar niet door c intimideeren, maar sloeg No. besliste cijfers, waardoor d'e A pieren niet weinig zagen stijgt In. Hoorn heeft het ook al j rust inging, stond Helder met het er inderdaad donker voo „Toon" Freeze kreeg het dan had spoedig gelijk gemaakt, w wedstrijd de „hattrick" verric'J niet op, en wist weer de leidir had er allen schijn van, dat eigen veld geslagen zou word kele minuten voor tijd de geli Bioemendaal stelde haar sup] en verloor met 10 van Zee moeting, die op niet al te ho voorhoede gehandicapt door Kopjes Nieman, bracht er niets eene doelpunt, dat de Amste ten even na de hervatting mi de beslising. Meer dan ooit solute schotloosheid van onzt Noch Sunter, noch Immer, noc tot een dragelijk schot te br 9. zegge negen goals, w«lke i gemaakt werden spreken vooi lijk is 'het, dat onze verded houden kan, en daarmede is h doende verklaard. Zeeburgia ontvangt Zondag legenheid haar succes te conti eenigheden, welke momenteel roodkragen-vereeniging beersi neerend op de spelers w-erkei Schoten onderneemt de v< huizen-. Wij kunnen den ge succes op hun uitstapje toe w< aan, dat dit e'en schrale trooj V.V.A., dat Alcmaria op b moed den strijd aanbinden, niet, dat het den hoofdstede hun sterke tegenpartij te slaa Voor Haarlem, dat Hollar het parool „oppassen". Een makkelijk te „hebben" tegens voor verrassingen, waarbij we het succes uit, vrij wat groi thuis, 't welk Freeze c.s. ti boeken. Bioemendaal gaat de Noor Noordpool, liggende op Tuind van de Noordelijkste vaste provincie. Een vaste nederlaag zegt l We zijn nog niet met een ne'C noch uit Amsterdam, noch i maar. Waarom dan wel uit and se,e? Het was jammer, dat onz'e zwaren strijd tegen Bennebro ment de overwinning zage: blijft het resultaat dezer on prestatie, vooral, waar de voc van Cassee en Strik geweldi brengen de tweede-elftallers

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2