M. J. SMINK-BEUKERS R.SMINK%FÏRivJ.J. BEUKERS Automobielen Firma J. H.KRDLJr VICTORIA-WATER BLITZ Motortransportkar Brandstoffenhandel PEDICURE-MAniCURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING PRIMA ANTHRACIET I ENLAND BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31*33 TELEFOON 10441 BUITENLAND TOONEEL ONZE PLANTENDOKTER INGEZONDEN FOTOGRAFIE COHNEN Voorzien Agent voor Haarlem en Omstr. voor de De Nieuwjaarsrede van den voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel is altijd een „gebeurtenis", ook al wordt die rede niet uit gesproken, zooals dit jaar het feval was. De voor zitter was n.m. ongesteld. 'De heer 'Heldring komt dan tot de conclusie, dat, alles tezamen genomen, men den indruk heeft, dat de stijgende lijn (van ons economisch leven) van vorige jaren onder d'en invloed van 'bijzondere omstandigheden in het af- geloopen jaar horizontaal liep, doch dat zij, be houdens onvoorziene nieuwe hinderpalen, haar zwak opgaande richting zal hervatten, naar m'ate de internationale omzetten toenemen en onze voornaamste opkooper, Duitschland aan koop kracht wint. Groot optimisme 'kan men echter niet voeden, zoolang het protectionisme van andere Staten hoogtij viert. Een verdere ernstige belem mering van het bedrijfsleven is de hoogte der pro- duktiekosten. Ons loonpeil staat in ongunstige ver houding tot dat in België en Duitschland. In de hoofdstad zijn de Iconen weer hooger dan elders in ons land. Ook achtte de heer Heldring de be lastingen véél te hoog. Het nieuwe jaar zette in de hoofdstad in met een zware brand aan den Heiligeweg, boven café Modern, waar twee verdiepingen uitbrandden en een bewoner, die ongesteld te bed lag, zich slechts met de grootste moeite kon redden. De brand ont stond door z.g. „ongevaarlijk" kamervuurwerk, dat een kerstboom deed vlam vatten. Leiden zette het nieuwe jaar in met een wilde jacht op twee opium-smokkelaars. Het was de politie ter oore 'gekomen, dat 2 Rotterdamsche opiumsmokkelaars opium te koop hadden. De Am- sterdaimsche rechercheur Kok deed zich als een rijk kooper voor en zoo was Maandag te Leiden de strik gezet. Amstend'amsche en Leidensche recherche werkten samen. De pseudo-kooper- rechercheur Kok ontmoette hen en dë koop kwam tot sand. Bij de toen volgende ontknooping, vlucht ten de verkoopers en een wilde jacht ontstond. De smokkelaars werden gevat. Maar door een treurig misverstand werd de Amsterdamsche recher cheur Kok door een van zijn Leidsche collega's in het hoofd geschoten. Kok is oveleden. Voor Indië brachten de -eenste twee dagen in het nieuwe jaar ook al weinig goeds, n.l. onlusten op West-Sumatra, waar vrijwel het he'ele district Siloengkan in opstand is. Communisten deden een aanval op 'het station te Siloengkan, met het doel de kas te rooven. De Europeesche wegopzichter Leurs werd venmo'ord. De zoon van den stationchef werd zwaar gewond. Bij een treffen met de op standelingen sneuvelde de eerste luitenant Simons. Dertig opstandelingen Werden gedood. Drie gear resteerd. Men is den toestand meester. Streng op treden wordt geëischt. Onze luchtvloot gaat niet onbelangrijk uitgebreid- worden, daar dezer dagen het contract geteekend werd, waarbij de Nationale Vliegtuig Industrie den bouw op zich neemt van 18 zeevliegtuigen van het type-Wornier-Wal. Zij zullen uitgerust zijn met 2 Laurent Dietrich motoren, waardoor het motor vermogen opgevoerd wordlt tot 900 P.K. Verder zal de Fokkerfabriek een proeftoestel bouwen, een groot zeevliegtuig T IV, waarna -eventueel een serie-opdracht zal volgen. Al deze vliegtuigen zijn bestemd voor N-ed.-Indië. De Weldadigheidspostzegelverkoop moet voor Amsterdam een winst van een 25000 gulden heb ben opgeleverd. Prinses Juliana zal in de geheimen van de Staat huishoudkunde worden ingewijd -door Prof. Dr. G, M. Verrijn Stuart. De aanzienlijke vertraging die tot nog toe in Parijs ontstond bij 'de doorzending van de Indische Mail- naar Holland, zal nu tot het verleden be- 'hooren. Vanaf einde Maart zullen er, telkens op den dag van aankomst der Indische mailbooten te Marseille drie directe 'expresstreinen n-aar Am sterdam vertrekken, die post en passagiers zullen méde nemen. In de bouwbedrijven is Weer iets gaande. De werknemers hadden een viertal voorstellen gedaan tot wijziging van de collectieve arbeidsovereen komst, welke o.m. vacantieregeling inhield. Deze voorstellen zijn door de neutrale en R.-K. patroons bonden unaniem verworpen. raamte voor den vrede geschapen heeft, dat mis schien door de incidenten in het leven der volken van tijd tot tijd onrustbarend! geschokt mag wor den, maar dat -desondanks een instrument van waardeerbare stevigheid vormt 'tegen het oorlogs gevaar. Omtrent de Fransch-Duitsche toenadering verklaarde hij, dat de leidende personen in Frank rijk en Duitschland door dezen weg in te slaan, een heilzaam voorbeeld hebben gegeven, zonder dat zij de moeilijkheden, di-e nog overwonnen -moe ten worden, onderschatten. Aan -de voortzetting van dit groote Europeeschewerk zal Briand zich blijven wijden, zooals hij er reeds al zijn krachten aan gegeven heeft. Om dat werk te kunnen voort zetten, behoeft men in 'Duitschland zoowel als in Frankrijk de medewerking van allen, die van goe den wil zijn en die beseffen, dat 'de samenwerking tusschen 'de beide landen van het hoogste belang is voor de handhaving van den wereldvrede. Zeer opmerkelijk was, dat 'bij de jaarwisseling de vertegenwoordiger van -den Paus de warme in stemming uitsprak met de door Briand gevolgde politiek, welke leidde tot het verdrag' van Locarno en Duitschlan-d's toetreding tot den Volkenbond. De Fransche regeering zal zich aan het voor- loopig accoord in z-ak-e de Fransche schulden aan Engeland houden en op 15 Maart a.s, 2 imiHioeii betalen, Duitschland. Men houdt hier ernstig rekening met de -mogelijkheid, dat de huidige rijksminister dr. Curtius (econ. zaken) 'binnenkort als rijkskan selier zou optreden en een regeering van het midden vormen. Stresemann moet hem gaarne als toekomstige rijkskanselier zien, omdat Stresemann zelf niet voor het kanselierschap kan candideeren. Verder gelooft imen, dat, indien Curtius niet zou slagen in zijn pogingen tot vorming van een rijks- regeering, hij van d'en rijkspresident volmacht zou 'krijgen tot ontbinding van den Rijksdag. 'De Britsche minister van Koloniën moet in een interview verklaard hebben, dat Duitschland' voor zijn 'herstel geen koloniën noodig heeft. Zoo er ergens koloniaal gebied te koop zou zijn, 'dan had Duitschland 'het recht, dat gebied te koopen, maar het kon niet de geringste aanspraak doen gelden op een nieuwe verdeeling dier koloniale mandaten. De minister van financiën Rein-hold gaf te ken nen, dat Duitschland het nieuwe jaar intrekt met absolute gezonde financiën. Niettemin was er. bleef de f-inancieele positie buitengewoon precair, en de nog steeds buitengewoon hooge belasting druk kan niet verzacht worden, door die stijgende herstelbetalingen. Dezer diagen werd het vriendschaps- en- arbri- trageverdrag met Italië te Rome geteekend. Nicaragua. In Nicaragua is een felle strijd gaande tussch'en d-e conservatieven onder leiding van president Diaz, en d'e liberalen onder president Sacasa. Bloedige veldslagen tussch-en conserva tieve en liberale troepen worden geleverd. De Ver. Staten houdt rich nog afzijdig, hoewel er een strooming is voor interventie. Engeland, De ou'dU en nieuwjaarsredevoerin- gen waren niet hoog gestemd. Baldwin zei, dat '26 een jaar was van betreurenswaardigen tweestrijd en industrieele depressie en hij wekte op 'om te besluiten in 1927 de schade goed te maken. Mac- Donald noemde 1926 een verschrikkelijk jaar. Op timistisch was -de lord-Mayor (burgemeester) van Londlen, 'die zeide, dat de voorteekens goed waren. Er is verbetering te zien in den handel, de werk loosheid neemt af en er zijn aanwijzingen van een nieuwen geest die tusschen ondernemers en ar beiders groeiende is. Het Britsche memorandum in zake China, waar bij verleening der surtaxes van Washington en feitelijke erkenning van de Kantonregeering wordt voorgesteld, heeft niet onverdeeld sympathie ge vonden. Natuurlijk is men er in Peking nli-et over gesticht en beoordeelt men het onverschillig. Kan ton zelf beschouwt het ook met wantrouwen, maar onen is in Engeland van meening, dat men op het oogenlblik nog niet naar de -meening van Kanton heeft gevraagd en dus Kantons critiek voorbarig is. Frankrijk sluit zich nog niet hij de Engelsche politiek aan en Japan evenmiin. Maar Nederland aanvaardde 'het -memorandum met volkomen in stemming. België keurde het ook goed, zij het met eenige reserves. In de Vereenigde Staten bestaat een' strootming om onafhankelijk van andere naties onderhande lingen te openen met China over de bekende kwestie. Frankrijk. Uit Frankrijk komen opgewekte woorden. Briand verklaard in een. intervi-euw, dlat hij blijft volhouden, dat 1926 in Europa een ge KLAWDIA GOREWA. Heden 8 Januari komt in den Stadsschouwburg w-e'der de beroemde -danseres Klawdia Gorawa, van het voormalig Keizerlijk Russisch Ballet, met haar partners Ivan Kirëeff, L. Kapowa en Nicolas Or- l'off. In October trad Klawdia Gorewa met veel succes ■hier -in den Stadsschouwburg op, en de pers was onverdeeld in haar lof, zoodat besloten werd' een tweed'e uitvoering te geven. Op het programma komen o.a. voor dansen uit gevoerd op de muziek van Chopin, Saint-Saens, Debussy, Drigo, Tsjaikofsky, Rachmaninof, Mus sorgsky Kreisler en Mozart. De zeer fraaie costuums zijn, afkomstig uit Pa- rijsohe ateliers, en vervaardigd naar ontwerp van- de beroemde kunstenaars Bakst, Gudleikin en Gons- zoriwa. Klawdia Gorewa 'heeft met haar ensemble ge tracht het 'beste uit bet Russische ballet naar Europa te brengen, en dat baar dit gelukt is be wijzen de prachtige recensies en, volle zalen die haar deel werden. Na haar eerste optreden te 'Haarlem maakte zij een groot tournee door ons land. Het nieuwe jaar luidde voor d'en Stadsschouw burg in Haarlem goed' uit en zette goed in. Het was een genot de zaal eenige malen geheel gevuld te zien, met jong -en oud, 'die vrouwen en meisjes in fleurige toiletten; we misten alleen de rooje, groene, grijze en blauwe vesten en rokken, waar mee de 'heeren der schepping ons beloofd hebben als nieuwste opstandigen ook van hun kant de zalen in 1927 ouderwetsch -kleurig te maken. „Je meent 't?"r vraagt U? Ja zeker; het is onwaar en onwaardig, -dat de man of 'de mijnheer der Schep ping, rich ook hij feestelijke gelegenheden ge- dlraagt in het zwart, als ware hij voortdurend aan het 'begraven-, aan het deel'en van een erfenis, of aan 'het houden van een geleerde toespraak. Onze mannen zijn noch zoo saai, noch zoo deftig, als zij er uit zien. Zou Haarlem -met verandering op dit gebied niet eens het voorbeeld willen geven? Dit is nu echt iets, waarmee, naar de bekende uit spraak van onze Koningin-moeder de kleine man den groote aan kan. Daarop dan maar gevlast. 30 December was het vol 'bij Jo van Ammers Kuller's Opstandigen; 't was nog Kerstvacantie, veel logeetjes in stad, zoons en 'dochters thuis, Saalborn's troep met mevr. Rooyaards die in Haar lem altijd blijft trekken, de roep over de schitteren de decors en costume's een goede pers, alles werkte mee, ook nog de titel van het stuk, want aan het woord „Opstandigen" is iets Potem'kin-achtigs, zonder 'het griezelige -en verbo'dene; men w-eet, dat 't alles in netten' kring blijft, er wordt niemand in doodgemaakt, alleen zijn de „reactionairen" en de „revolutionairen." -drie bedrijven lang bezig el kander te 'doodlverven, en wat nog het iraeest ge ruststelt is, -dat degeen die in het -derde -bedrijf, met verloren illusiën, op het tooneel sterft, Dr. Elize wijsman is, de vrije vrouw, 'die gestudeerd en 'gepraktiseerd heeft, maar die ten slotte getuigt voor alle vrouwen- een gelukkig huwelijk boven alles te stellen. Een oude stelling, voor bestrijding niet vatbaar. Het brandend vraagstuk door mevr. Ammers Kuiler in „Opstandigen'" met beredemee- ring aangeroerd, maar niet in de diepte aange sneden en allerminst opgelost, is dit: Gegeven het onomstootelijk feit, dat de gemeenschap thans op de getrouwde èn op die ongetrouwde vrouw be slag legt, hoe is dan nog voor haar het hoogste, een gelukkig huwelijk, bereikbaar? Intusschen moeten wij dankbaar zijn, dat d-e schrijfster, die het meest zi-chzelve is geweest in het uitbeelden van de figuur van. het n'ichtje, vlot, rijk, levendig en dikwijls geestig is, zooals wij da-nik'baar moeten zijn-, dat 'de Saalborn's het ge- -heele 'g'eval zoo uitnemend vertolkt hebben. Men moet er 'heen gaan, 'd-e Opstandigen zijn geen Op standelingen. Wie wat van Rousseau gelezen heeft, weet wat de opstandigen in het eerste ibeidrijf (Ao. 1842) willen; die in het tweede bedrijf, 70 jaar later spelend!, staan zoo'n beetje op het stand punt van 'wijlen -mej. 'Drucher, en Anna de Savornin Lobman; de nieuwe geest gaat zich als 't ware in de sociale verhoudingen plasticeeren; in het derde bedrijf (Ao. 1926) verloopt heelemaal in de mate rie, in- dat bedrijf gelukt het de doodgewone menschelijk'heid 'dlan ook gemakkelijk alle verdere opstandigheid onschadelijk te maken, -en dan keert met 'het aanschouwen van een sterfbed en een omhelzing ook in ons ge-moed de rust weer. Men moet er heen, al was het, als gezegd, alleen maar o<m aamkleeding, costuums en spel. Van ander soort is het populaire engelsche blijspel: „Je meent 't?i" (in het eng-elsch: Is zat so, wij zouden dit misschien, plat, ook kunnen ver reien met Je z_it wat), waarin Jan Musc'h van begin- 'tot ein'de bindt en amuseert. 'Boeit is een te sterk 'woord, want daarvoor is het stuk zelf te 1-eeg. Het stuk houdt het midden tusschen een film en een tooneelstuk. Een intrigue is er eigenlijk niet in; we hebben een slechtaard, die alleen goed is voor zichzelf, en een goedaard, die zich zelf kwaad doet, er ontstaan eenige vergissingen, die word'en opgehelderd, waarna de goedaard de slechtaard aftoffelt. Twee jongens van de vlakte beoefenen als meester en leerling het ed-ele(?) boksvak van beroep en zij brengen, niet -door hun minnarijtjes, die 'zijn heel gewoon, maar door hun in Musch, den toekomstigen kampioen-licht gewicht, culmlneerende droogkomiekerigheid, wij zouden zeggen op z'n Aimsterdamsch volkshumor in 't stuk van de soort, waarvan de te vroeg ge storven Solzer (uit 'die Vic) voor het eerst het geheim heeft geopenbaard. Men amuseert zich van ■het begin tot 'het einld. Musch en zijn kameraad Davids en de rest van het gezelschap amuseeren zich ook. Dat daarbij de boksmanie er een beetje tusschen genomen wordt, amuseert ons. Wij zagen d'e voorstelling van 1 Januari. Wann-eer het stuk weer komt, dan weet U het wel. No. 1. Er zijn tal van dieren, groot en klein, die aan verschillende 'tuingewassen schade toe brengen, welke we herhaalde malen waarnemen, zonder dat wij den veroorzaker direct herkennen omdat het beeld der beschadiging ons onbekend is. We willen in enkele artikeltjes eenige dezer dieren en hun vraatbeeld beschrijven en hun be strijding aangeven. In den winter, als de aardappelen, bieten, enz. uit den grond zijn, is er voor den woelrat dikwijls aanleiding te knagen aan de wortels van verschil lende hoornen en 'heesters, die soms tot dicht onder de oppervlakte van den grond worden af geknaagd, zoodat zij los in den bodem staan en natuurlijk moeten sterven. Aan de puntig toege- 'kloven worteleinden zien we de indrukken der scherpe snijtanden van den woelrat, 'die in zijn onderaardsche gangen onbemerkt deze beschadi ging kon tot stand brengen. Vooral bij vruehtboomen op lage gronden, die doorsneden zijn door slooten, wordt menigmaal deze schade geleden. Daar toch huist de woelrat of waterat het meest, al kent men ook op hooge gronden zond-er water dezen rat, die daar dikwijls aardwolf of, zeer verkeerd, wel 'hamster wordt genoemd. Zijn vacht is hier lichter van kleur dan in de waterrijke streken, waar men dezen rat ten onrechte wel zwarte rat noemt, welke na zijn ver drijving door den bruinen rat in ons land zich bijna uitsluitend moet vergenoegen met de boven verdiepingen der pakhuizen in de havenplaatsen. De 'woelrat heeft korte, krachtige pootjes, een korte, niet geringde staart, ondier de vacht ver borgen kleine ooren en een stompen snuit. Hij is aan zijn bouw te herkennen als een dier, dat in den grond leeft en wroet. Den naam waterrat kreeg hij, omdat hij in waterrijke streken veel vuldig voorkomt en daar aan den waterkant, waar zijn gangen uitkomen, veel wordt gezien. Zijn haar is donker van kleur, op hooge gronden dikwijls grijsachtig. M-en vangt den woelrat, 'die steeds langs den waterkant loopt en liefst niet zwemt, dn daar op gehangen rattenkorven, Men vergiftigt hem met sokial-koek, een zeer bruikbaar middel van den laatsten tijd, of door stukjes arsenicum, -die in schorseneerenwortels of peen worden gestopt, die men in de gangen stopt. No. 2. De bruine rat is iets grooter 'd'an de woelrat, zijn snuit is spits, zijn staart langer en geringd, zijn ooren grooter en boven de vacht uitstaand, zijn pooten zijn slanker en niet geschikt om als graafwerktuigen te -dienen; zijn kleur is bruin, op den rug soms vrij donker en aan de buikzijde licht tot grijs. Ziehier het beeld van den 'bruinen rat, die minder dan d-e woelrat aan het water is gebonden, al kan hij ook goed zwemmen, en die meer alles- eter is. Hij leeft in schuren, stallen, hoenderhok ken, 'kelders, enz., eet alles wat eetbaar is van dierlijken zoowel als plantaardiglen aard' en sleept zaden en knollen naar zijn voorraadschuur. Deze rat is -brutaal en arglistig, hij dringt overal door, maar is moeilijk te vangen. Klemmen moeten goed gesteld en verborgen liggen, anders vangt men er geen bruinen rat in of men vindt er op een- goeden keer een poot in, die het gevangen dier zichzelf heeft afgebeten om zich te bevrijden. Oude ratten laten zich niet gemakkelijk verschal ken. Meer succes heeft men met vergiftigen, mits dieze, als het aantal ratten groot is, worden gevarieerd-, want gebruikt -men voortdurend eenzelfde middel, dan woidt dit na eenigen tijd door de overlevende ratten vermeden. Goeld toegepast, liefst door in jectie van een levenden gevangen rat, die men na den kunstgreep Iaat loopen, leveren ook de cul turen van rattentyphus een gunstig resultaat op. Doordat er in 'de laatste jar-en in verschillende landen en steden een verwoede strijd is aangebon den tegen al te talrijk wordenden -bruinen rat, heeft men in de dagbladen over de waarde en eventueel gevaar voor de menschen van deze typhusculturen kunnen lezen. Voor gebruik in het klein raad ik liever aan de zeer goede resultaten opleverende zelio-pasta. Zeer werkzaam is ook een mengsel van 20 deelen zee- ui -in poe'dervorm (rood), 30 deelen broodkruim, 30 deelen vet, 20 deelen stroop en 6 druppels anijsoüe. Een ander middel is; 6 ons gips met 1 ons suiker en) 2 ons roggemeel, droog dooreen gemengd en op verschillende plaatsen op schoteltjes zoodanig gereed gezet, dat het mengsel niet nat kan worden. Een and-er der vele middelen is nag: 20 deelen koolzure bariet met 80 -deelen gierst (beter dan tarwemeel) gemengd. Denk bij de toepassing van deze middelen aan de huisdieren, alleen zee-ui schijnt voor hen on gevaarlijk. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Geachte Redactie, Een klein plaatsje s.v.p. voor het volgende: Nu de Raad de behandeling van de gem, bei- groot'ng 1927 achter den rug heeft, zal ieder zeker evenals onder,geteekende, de overtuiging hebben gekregen, dat met onze belastingpenningen voor zichtig wordt omgesprongen. Hiervoor alle huldek Iets echter moet mij van 't hart; ik had n.l. zoo gaarne gezien, dat bij de afdeeling „publieke wer ken" een voorstel ware gedaan, om bij dien dienst een auto ter beschikking te stellen van de Directi», Onze gemeente is buitengewoon uitgestrekt en nu moge een fiets al een zeer te waard'eeren middel zijn voor vlugge verplaatsing, maar of het aan bevelenswaardig 'is? Dat vele fietsgejakker in weêr en wind wreekt zich t.z.'t. zeker; 'hoe minder ziekteverlof, hoe beter functioneert een bedrijf. De afstanden, die zoo straks weer af te letggen zijn als met den wegenbouw wordt begonnen zijn enorm. Mij is altijd geleerd-; „als je iets goeds hebt, zie het dan zoo lang mogelijk goed te houden" en waar nu onze gemeente zoo gelukkig is te kunnen 'bogen op het bezit van een zeer bekwaam, be trouwbaar en actief corps ambtenaren bij publieke werken, zeg ik „waardeer dat en tracht ze zoo lang mogelijk goed' te houden." Hier is een auto zeker nuttig en noodig; nuttig omdat het van groot Ib'elang is als de Directie vlug kan zijn, daar, waar men haar noodig heeft en noodig om hetgeen ik hierboven zei. Tot mijn leedwezen? (vergeet vooral dat vraag- teeken niet, zetter) ben ik geen lid van den Raad; ware ik dat, ik zou zeker met dat voorstel zija gekomen, Regner c'est Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, P. B.ids. A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310, HAARLEM. ZIJLSTRAAT 66 HAARLEM OPNAME BIJ DAG EN AVOND - SPECIAAL ADRES VOOR VERGROOTINOEN RUIME KEUZE IN LIJSTEN Drinkt ook in de wintermaanden OBERLAHNSTE1N het bevordert de digestie en een regelmatige afscheiding der vochten. Voor huishoudelijk eebruik bizonder aanbevolen in heele liter- schroefflesschen, inhoudsprijs 32 cent. OVERVEEN Telefoon 11617 BL0EMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN. ER WORDT ALLEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD. WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2