AMEUBLEMENTEN Firma J.H.KRULJr. N.V.VAN BASTEN'S WONINGINRICHTING NEDERLAND-BELOIË Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET Voor gevoelige voeten VICTORIA-WATER FOTOGRAFIE COHNEN BmMENLikHD BÖITEPILA^D TOOiEEL HUMOR EN SATYRE A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON W.IJSSELMÜIDEN Wagenweg 102 t.o. Hazepaterslaan, HAARLEM, Telefoon 11159 Wortelnoten gepolitoerde Dames- bureaux f 245 Eiken Dames- bureaux f 105.—, Rundlederen Fauteuils i 105.—, enz. enz. enz. PERZISCHE TAPIJTEN, Kleedjes f 10.— enz Divan- en Tafelkleeden f135.—, Handgeknoopt Smyrna f 20.— per M-. BEZOEKT ONZE TOONZALEN. G/AWAJ9 ZIJLSTRAAT 66 - HAARLEM Wie prijs stelt op eene duurzame, artistieke foto, late zich op ons atelier bedienen VERGROOTINGEN DAG- EN AVONDOPNAMEN RUIME KEUZE IN LIJSTEN Het regeeringsvoorstel is thans gedaan, om de watersnoodslachtoffers een rijksbijdrage te geven. Daartoe wordt het eindcijfer >van de begrooting van Arbeid, enz. met ruim 600.000.verhoogd, waarvan 300.000.is bestemd voor wederop bouw in Maas en Waal en ƒ300.000.voor rente- looze voorschotten. Het Watersnoodcomité ont ving totaal aan giften, 4.500.000.Na aanwen ding van dat bedrag ontbraken de gelden nog, voor herbouw van 250 totaal verwoeste woningen. Van daar deze aanvullende begrooting 1926. Het Nederlandsche regeeringsantwoord inzake het Britsche memorandum betreffende China ver klaart, 'dat onze regeering bezield is met het op rechte verlangen, China te helpen in de verwezen lijking van zijn rechtmatige aspiraties. De Neder landsche regeering is volkomen bereid, zoo ver mogelijk te gaan om voldoening te geven aan de Chineesc'he wenschen en met de relgeeringen van de andere mogendheden, die1 de overeenkomsten van Washington onderteekend hebben, na te gaan, op welke wijzz recht kan wedervaren, niet alleen aan de letter, maar ook bovenal aan den geest van deze overeenkomsten. De regeering stelt het zich ten plicht, de onschendbaarheid van China streng te eerbiedigen. Thans is het verslag van de Commissie van on derzoek naar de spoorwegramp bij de Vink (de z.g. commissie-Kraus) verschenen en daarin wordt als oorzaak van de ramp opgegeven, dat het af gaand spoor ter plaatse van het ongeval niet goed genoeg verzorgd is geweest; dat het effect van oversnellende treinen daar niet voldoende en niet lang genoeg is geobserveerd geworden, en dat zich onder de 'dwarsliggers ledige ruimten hebben ge vormd, welke geleidelijk zijn 'toegenomen en waar van de waarneming aan 'de gewone schouw is ontsnapt. Aangezien hier sprake is van schuld, nalatigheid of onvoorzichtigheid van de H. IJ. S. M. is te verwachten dat zij in rechten zal worden aangesproken' tot vergoeding 'der geleden schade aan leven, gezondheid en goederen. Ir. Panthaleon van Eek, wat zal met dezen gedaan worden? Men maakte ons in verband met de gewoonte van som mige lieden om slachtoffers te eiscben slechts uit de hoogere rangen der spoorwegambtenaren, de opmerking dat er onder de werklieden, die het on voldoende ballastbed geworpen hebben, toch ook wel zullen zijn, wier geweten spreekt, en die ook geen mond hebben opengedaan. De opmerking is juist, maar het is moeilijk te beoordeelen, hoever de openhartigheid van een ander behoort te gaan. De stakers bij d'e niet-stationneerende taxi-be drijven hebben een belangrijk deel van de sympa thie van het publiek ingeboet door de inferieure strijdmiddelen waartoe zij hun toevlucht te Am sterdam namen. De met nieuw-aangenomen perso neel uitrijdende wagens werden dezer 'dagen be laagd door kopspij'kertjes, die de stakers in mas sa's voor de betrokken 'garages hadden gestrooid. Verder worden door de stakers en hun vrienden (waaronder nota bene een Amsterdamsc'he gemeen teraadslid, de 'heer Overst, tevens stakingsleider) de betrokken garages voortdurend opgebeld om de lijnen te 'blokkeeren of gefingeerde auto-bestellin gen te doen. Naar thans uit de bekentenis van een commu- nis'tenlei'der gebleken is, hadden de communisten in Indië ibij welslagen hunner onderneming, het weinig vriendelijke plan gehad, de autoriteiten op te hangen, maar 'die burgerij die zich aan hun gezag onderwierp, te sparen. De consuls zouden be schermd worden, speciaal de Engelsche. De heer Dac'hlan, die deze prettin'ge onthullingen deed, pro- feieerde dat in 5 jaar het communisme Indië zou overheerschen. Prinses Juliana zal dezen zomer gedeeltelijk te Katwijk aan Zee doorbrengen en daartoe een eigen huis, de villa 't Baerle, bewonen. Het ver blijf van H.KH aldaar houdt verband met haar wensch, ook na dezen zomer haar studiën voort te zetten ten aanzien van enkele onderwerpen, waarin zij belang stelt, en welke voor haar van bijzonder gewicht zijn, waartoe zij zal volgen eenige colleges aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Volledigheidshalve dierienl eenige frappante mis daden venmeid te worden. Te Amsterdam stak een man 'tijdens een twist een 26-jari'ge buffetjuffrouw (die hem wilde verlaten) met een 'broodmes. De vrouw werd gedood. De dader is gevat. In den 'Haag heeft een tot nog toe onopgespoorde dader de vrouw van den manufacturier Wilk aan 't Be- zuidenhout in d'e voormiddaguren vermoord en ver volgens een bedrag van eenige honderden guldens (dat gereed lag voor een betaling) medegenomen. De minister van Justitie loofde 1000.uit voor de opsporing. In Groningen reed Maandagavond een auto met 5 passagiers in het 'Hoendiep. Twee meisjes en een jongeman verdronken. De plaatselijke gesteldheid aldaar doet denken aan 'dien plek aan de Leidsche- vaart te Haarlem bij den Stadsschouwburg. He't is gewenscht daar stevige hekken te plaatsen. Bij de Kooy stortte een Pander landvliegtuig neer, waardoor de korporaal-konstabel Lievense ernstig verwond werd. Bij Groenlo werd een tweede kolenlaa.g aange boord. De zoutlaag, welke tot op 300 meter ge peild werd, blijkt nog dieper dan 400 meter te zijn. De boor 'bevindt zich nog steeds in het zout, Engeland. Het Britsche kabinet houdt zich voortdurend bezig met de Chineesche kwestie, De minister van Oorlog moet zijn vacantie in het zon nige Zuiden opgeven en idïe Riviera verwisselen voor Downingstreet. Opnieuw heeft de regeering haar 'bereidheid' te 'kennen gegeven, om in libe- ral-en geest te onderhandelen met elke Chineesche regeering die autoriteit heeft. Evenwel zal in geen geval berust worden in een gewelddadig optreden van bet gepeupel, zooals die aan den, Jang Tse i werd aan den dag gelegd. jHet eerste schot te Sjanghai tegen de 'blanken gericht, zou een ver laten van d'e memorandum-politiek door de Engel sche regeering inluiden. Verschillende vlootdeelen kregen opdracht zich .gereed te houden voor ver trek naar China. De politiek 'der Engelsche regeering blijft ver zoenend ten aanzien van alle redelijke Chineesche nationale aspiraties. Het Engelsche volk wil slechts, in nauwe samenwerking met het Chineesche volk, 'de noodzakelijke garanties voor den handel tus- schen China en Engeland handhaven. Met het oog hierop, zal de Britsche gezant te Hankau in staat zijn, definitieve voorstellen' te doen aan Tsjen, in' zake het beheer der Britsche concessies in dat ge deelte van China, dat ondier beheer van de Kan- tonregeering staat. Frankrijk Woensdag 'heeft Briand in de Kamercommissie voor Buitenlan'dsche za'ken zijn verklaringen omtrent zijn buitenlandsche politiek afgelegd. Zooals reeds vooraf verklaard was, heerschte er in het kabinet volkomen overeenstem ming ten aanzien van de verschillende kwesties. Een crisis is dus voorshands vermeden en Briand's standpunt heeft gezegevierd. Een openbaar debat over de buitenlandsche politiek zal allereerst in den senaat plaats hebben. Omtrent de Fransohe schulden aan Amerika heeft Pomcaré verklaard, dat de Ver. Staten bij geen enkele gelegenheid slappen hebben gedaan bij Frankrijk, om een, ratificatie van de schuld- overeenkomst in de nabije toekomst te eischen. De geallieerde militaire deskundigen achten de door .generaal ivon Pawels gedane voorstellen om trent Duitschland's ontwapening onvoldoende. Men heeft hem een week tijd gegeven om zijn1 voor stellen te herzien. Men verwacht niet, dat de onderhandelingen afgebroken zullen worden, Duitschland. Nadat dr. Curtius de opdracht ot vorming van een kabinet had teruggegeven, daar hij niet had kunnen slagen, een centrumministerie samen te stellen, aanvaardde dr. Marx de opdracht uit handen van president 'Hindenburg. Deze zocht de oplossing door de vorming van een kabinet der burgerlijke partijen, waaraan onder leiding van het j Centrum ook de Duitsch-Nationalen zullen deel nemen. Ook hij gaf de opdracht terug. Gisteren kwam het scheidsgerecht in Den Haag 'bijeen voor de beslissing in zake de interpretatie van een bepaling van het 'Dawesplan. Wordt Duitschland in het gelijk gesteld, dan zou ca. 9 milliard goudmark afgetrokken kunnen worden. 'Duitschland' stelt zich evenwel niet voor, dit aan zienlijk bedrag in eens af te trekken en op deze v.ijze direct 3 of 4 achtereenvolgende annuïteiten te schrappen. Het wensch t deze 9 milliard te ver doelen over alle andere annuïteiten en ca. 10% van elk jaarlijksoh 'bedrag af te trekken. 'Duitschland houdt zich inderdaad kranig; dit werkzame volk dwingt respekt af. De thans op- gedwongen gewoonte om veel te produceeren voor anderen zal later Duitschland zelf zeer ten goede komen. België. De Belgische regeering heeft de onder handelingen met Peking over een nieuw handels verdrag met China hervat. Dientengevolge heeft België de Ibij het Hof van Int. Justitie aanhangig gemaakte procedure ingetrokken. In overeenstem ming met haar politiek, dat zij z'ch onthoudt van inmenging in de birmenlandsche aangelegenheden van China, heeft de Belgische regeering besloten, de Kantonneezen op de hoogte te houden van de onderhandelingen met Peking. België heeft voorts afstand gedaan van de Belgi sche concessie te Tientsin. In dleze' concessie wonen geen Europeanen. ^EOEÜL QOSY-mBlB 31. LEGER EN VLOOT. Wij zeiden in ons vorig opstel, dat de Gouver neur-Generaal is opperbevelhebber van land- en zeemacht. Voor deze taak staan hem ter zijde de legercommandant en de commandant van 'de zee macht. Het leger staat ginds geheel los van het Nederl. leger, doch de Zeemacht is voorloopig nog een onderdeel van de Koninkl. Nederl. Marine. Omtrent de samenstelling van het leger zullen wij niet in bijzonderheden treden, doch wij ver melden slechts, dat het ten deele uit Europeanen, ten deele uit Inlanders bestaat. De Inlanders wor den wat land-aard 'betreft meestal uit elkaar ge houden, daar dooreenmenging soms tot onge- wenschte verhoudingen leidt. Zoo onderscheidt men dus Europeesche compagniën en o.a. Javaansche, Amboneesche en Timoreesche compagniën. De Am'boneezen hebben zich een bijzonderen naam als soldaat verworven en vormen een hoofd bestanddeel van het marechaussee-korps, dat in Indië niet bereden is, doch bestaat uft uitgezochte woud-loopers. De officieren van het Ind. leger waren eertijds allen Europeanen, doch in den laa'tsten tijd staan ook voor ontwikkelde inlanders de officiersrangen open. Als eeretitels trouwens werden militaire rangen reeds lang toegekend aan Indische vorsten, zoodat de Sultan van Djokjakarta en de Soesoe- hoenan van Solo meestal den generaalsrang be kleedden. z Het leger is over geheel Indië verspreid, doch verreweg het grootste deel ligt op Java en verder een zeer sterke afdeeling in Atjeh. Naast het eigenlijke leger bestaan nog een paar bijzondere inlandsche afdeelingen, t.w. het legioen van Mangkoe Negoro in Soerakarta en de Barisans op Madoera. De handhaving van eerstgenoemd korps, be staande uit infanterie en cavalerie en gevormd door 'lieden uit het eigen land met eigen officieren, berust op een in vroegere 'tijden aan het hoofd van 'het Mangkoe-Negorosche Huis opgelegde ver plichting. De Barisans 'werden in 1830 opgericht als 'hulp troep van gouvernement als verplichting tegen over de kwijtschelding van een bestaande schuld'. Het is een infanterie-korps, bestaande uit Madoe- reezen onder eigen officieren, terwijl alleen enkele 'holl. officieren zijn aangewezen als instructeurs. In de vorige eeuw zijn deze troepen, in samen werking met ons leger, een paar maal te velde geweest, en hebben toen goede diensten bewezen. Overigens is he't korps bestemd voor de handha ving van rust op het eiland' Madoera zelve, waar toe het onder toezicht staat van den resident van di't eiland. Een 'bijzonder-wetenschappelijken naam heeft de Ind. topographische dienst, 'die belast is met op name en kaarteermg van terreinen, welke kaarten niet alleen voor het leger van nut zijn, maar die ook voor verschillende 'burgerlijke diensten, voor kadaster, landtente-regeling, e.d. werden gebruikt. Ook aan ander wetenschappelijk werk wordt meer malen 'door het leger deelgenomen, waarbij wij op het oog hebben de vele onderzoekingstochten op Borneo en Nieuw-Guinea, waaraan soms werd deelgenomen als beschermingstroep, en waarbij ook vaak onze officieren van land- en zeemacht een daadwerkelijk aandeel en zelfs de leiding 'hadden. Ook ander praktisch werk wordt door het leger verricht. Zoo noemen wij den aanleig van de Atjeh-tram door de genie en zouden wij ook op d'en bouw van andere wegen kunnen wijzen. Hulp bij natuurrampen, bijv. na de vulkanische verwoesting bij Wouosobo, wordt vaak verleend. De marine is een onderdeel van de Nederl. Zee macht. De officieren en verdere Europeanen wor den 'telkens voor een aantal jaren in Indië te werk gesteld, terwijl de bemanning der schepen voor een groot deel met inlanld'sche matrozen wordt aangevuld. 'De commandant van de zeemacht zetelt te Weltevreden; de marinewerf is te Soera- ibaija gevestigd. Ook de marine verricht naast militaire plichten, bezigheden, die ten algemeene nutte strekken, b.v. door opmeting der Indische wateren, waarmee d'e hydrograp'hische afdeeling belast is. De z.g. opnemingsvaartuigen zijn voort durend aan het werk om peilingen en opmetingen te verrichten en aldus onze zeekaarten, die trouwens een uitstekenden naam hebben, aan te vullen en te verbeteren. Wij moeten hier ook ver nielden de z.g. „Indische Gouvernements-Marine", die bij d'e oprichting in 1866 deel uitmaakte van de zeemacht, doch in 1898 werd' geplaatst onder den inspecteur van bebakening en loodwezen, waardoor feitelijk met het militaire karakter werd verbroken. De vaartuigen worden ter beschikking gesteld van gewestelijk bestuur o.a. voor 'de volgende doeleinden; 1. Vervoer van landsdienaren en goederen, 2. politietoezicht in de territoriale wateren, 3. tegengaan van slavenhandel. In verband met deze zaak zijn de vaartuigen voorzien van eén lichte bewapening en nog dragen zij bij de inlanders den naam „Setengah Compenie", hetgeen te vertalen is door „half regeeringsmacht". Het officierskorps van de gouv. marine staat buiten dat der oorlogsmarine. De vloot telt 28 vaartuigen, (waaronder het kabels-chip ,„de Telegraaf"), waarvan er ongeveer 18 in dienst zijn. Het binnenlandsche bestuur beschikt over een heele vloot van „gewestelijke vaartuigen", waar mee de ambtenaren de onder 'hun gezag staande eilandjes kunnen bezoeken en de rivieren kunnen opvaren, die echter noc'h met de oorlogsmarine, noch met de gouvernements-marine in verband staan. A.s. Maandag 24 Januari wordt in den Stads schouwburg des avonds om half acht opgevoerd de opera „Carmen" van G. Bizet, De Italiaansche Opera had met de Caranen dit seizoen weder een 'buitengewoon succes. Er treden in op Si'gnorina M Valverde, Signorina L. Lauri, O. Franzina, L. Squarzina, en de Signori F. Battaglia, Piccioli, Baldo, Santolini, Parodi. De muzikale leiding is toevertrouwd aan C. Cas- tagnino. Het ballet staat ondier leiding van Signora Maria Golferini. D'e costumes zijn van de firma Ardovino te Milaan, het kapwerk van de firma Mie-hels uit Amsterdam. Uit de verschillende ons ten' dienste staande persbeoordeelingen, nemen wij enkele zinnen over uit de kritiek van C. H. in Het Algemeen Handels blad van 23 December 1926: „De opvoering van „Carmen" door de Italianen was schitterend. Dat kwam in de eerste plaats door de voortreffelijke Carmen-typeering van Maria Valverde. Valverde geeft Cariüen zooals dat moet, doch te zelden 'begrepen wordt; 'n ongegeneerde woeste volksmuid, maar ook een vrouw die van iemand met volle overgave 'kan houden. Maar ook vocaal 'kon de zangeres 'deze zware partij absoluut aan. Het was in alle opzichten een pracht-prestatie. De Escamilio van Piccioli was al even frappant; een boom van een vent en een boom van een stem. De Don Josévan Battaglia was vooral vocaal opperbest. Ook de 'bezetting der bijrollen was goed, onge woon goed zelfs. I'k hoorde zelden een zoo sonore Zuniza a's van Baldo en een Micaëla als van Lauri. Het kwintet in idle tweed'e acte werd een virtuoos Scherzo van ongekende pittigheid. Dirigent Cartagnino 'had' weer geheel het pracht- peil van het begin dezer stagione; koor en orkest waren, zeker en soepel. Het ballet, geleid door Maria 'Golferine, was zeer charmant. Het is zeker onnood'ig de iHaarlemsche mu ziekliefhebbers nog op te wekken deze voorstelling bij te wonen, want maar wij vernemen waren op d'en eersten dag 'der bespreking de Gaanderij, Amphitheater en Parterre reeds uitverkocht' Wij maken in de'ze rubrieik met 'erkentelijkheid melding van de goede regeling, die de Haarlem- sche politie heeft ingesteld voor het autoveikeer 'bij den Stadsschouwburg, het 'heeft nu geen zin meer op het feit, dat het heel slecht geweest is, terug te komen; dankbaarheid heeft de voorrang boven booze herinneringen. In het oude verdrag met België van 1839 is ons souvereine recht om de doorvaart van vreemde oorlogsschepen op de Schelde te verbieden, niet beperkt. Deze voor Idle veiligheid van' ons land zoo hoogst gewichtige aangelegenheid wordt in het thans aan hangige tractaat niet volkomen duidelijk geregeld, en is niettegenstaande den op de Regeering in de Tweede Kamer geoefenden aandrang, door Minis ter van Karnebeek niet volledig toegelicht. Een Belgisch Kamerlid heeft nu aan Minister Vandervelde op 16 December j.l. hieromtrent dui delijke vragen gesteld. D'och het verlangen om het voor België zoo 'gunstige verdrag in 'de wacht te sleepen, deed Minister Vandervelde speuren naar een middel oim aan een stellig ant/woord hierop te ontkomen, gelijk hij ook bij de 'behandeling in het Parlement dezen lastiger: vrager uil den weg was gegaan. Minister Vandervelde heeft zich aan de beant woording 'd'er gestelde vragen onttrokken door van bevriende zijde vragen uit te lokken, nu niet in de Kamer, maar in d;en Senaat, die een minder stellig antwoord! vereischten. Een senator heeft veertien dagen later de schijnbaar zelfde vragen gesteld1. En fluks werden, deze door den Minister met een gladde algemeenheid beantwoord en naar dit antwoord wordt dan de eerste vragen steller verwezen! Het lijkt slim bedacht, maar in Nederland, waar velen' met spanning op het antwoord van den Bel gischen Minister wachtten, laten zelfs menschen met weinig onderscheidingsvermogen zich niet mis leiden door deze poging om de zaak te ver troebelen. Eén 'ding beginnen nu ook 'die weinige voor standers van het tractaat te beseffen; dat België vasthoudt aan de aanspraak op het recht van doorvaren zijner oorlogsschepen. Zeg, Jansen, dat is nu al minstens de vijfde keer, dat ik je om dat tientje moe't vragen, dat ik je geleend heb! Maar van Puffel'en, weet je 'dan niet meer, hoe dikwijls ik jou heb moeten vragen, voor je het mij leende? 'O SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEOEN CON- CURREERENDE PRIJZEN. ER WORDT ALLEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DU1TSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DF. GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN Frankestraat 13 Haarlem VOETKUNDIG SCHOENMAKER Een heerlijke avonddrank in de Wintermaanden is het OBERLAHNSTEIN vermengd met Whisky, Cognac, Vermouth, Wijn of Limonade-siropen. Voor huishoudelijk gebruik bizonder aanbevolen in heele liter-schroefflesschen, inhoudsprijs 32 cent. Jonge vader: Die lichtgevende verf is een reuze uitvinding. Vrijgezel: Waar gebruik jij 'die voor? We beschilderen baby's gezicht er mee, dan kunnen we hem 's nacht de flesc'h geven, zonder het licht aan te steken. De eenzijdig geleerde man was in zijn werk verdiept, toen zijn vrouw riep; O man, 'ba'by heeft alle inkt uit het fleschje opgedronken! Schrijf dan maar met potlood, was het drco- meri'g antwoord. Een klein jongetje zat naast zijn moeder aan het feestmaal en probeerde een enorm stuk pudding naar binnen te werken. Op eens voelde hij den 'blik van zijn moedler op zich rusten en hij liet met een schuldig gezicht zijn lepel zakken. O, Henkie, ik was hanig dat dat allemaal naar binnen zou gaan, zei ze. Nou, mammie, en ik was juist zoo bang van niet. Een zeer zuuruitzienid'e en overdreven magere dame 'kwam bij den dokter en vertelde hem, alles wat zij voelde. Ja, zei ze, dokter, i'k d'enk aldoor maar, dat een man -me volgt. Zou U denken, dat ik aan vervolgwaanzin lijd? Hoogmoedswaanzin, mompelde 'die dokter. De dierentemmer was ziek en nu kwam zijn vrouw zich aanbieden, om zijn werk te verrichten. Heef U ervaring op dat gebied, vroeg de eigenaar van het circus twijfelachtig. 'Niet bepaald op dat gebied, antwoorde de vrouw. Maar mijn man kan toch best de dieren onder den duim houden, niet? Ja, dat kan bij zéker. Nou, dan moet U eens zien, hoe gemakke lijk ik hem onder den duim houd. Hermanus viel niet erg bij zijn rijken oom in de smaak. Tevergeefs trachtte hij een gunstige indruk te maken. Op een avond zeide hij tegen oom: Oom, zou U het niet 'dwaas vinden, als ik een meisje zou trouwen, dat verstandelijk mijn mindere zou zijn? Erger dan dwaas, Hermanus, zei Oom, erger dan dwaas! Onmogelijk, dat zou het zijn. Wat duurde dat verschrikkelijk lang, voordat U die kies van 'dien meneer eruit had, zeide de assistent tot den tandarts. Ja, was het antwoord, hij is getrouwd met 'het meisje, waar ik verliefd op was! Henkie klom op vader's schoot en vroeg: Pappie, kan U nog van die leuke kunstjes? Ietwat verwonderd vroeg pa: Wat heb ik nou? Wat bedoel je met kunstjes? Wel, mammie zei, dat toen U jong was, dat U toen dikwijls dronken 'kon zijn als een kanon. Toe pa, laat U dat eens zien! WETENSWAARDIGHEDEN. Is 'het U bekend: dat een kat gemiddeld een leeftijd bereikt van 14 jaar? dat de vuilste stad ter wereld is Rochdale (Lancashire, Engeland) dat in Rochdale de onreinheden (voornamelijk ro>et) welke uit de lucht op de grond komen, be rekend in tons (1000 K.G.) per vierkante mijl per jaar, 793 bedragen? dat 'het Leger des Hells in 81 landen gevestigd is? dat zijn officieren in totaal 58 verschillende talen spreken? dat de Prins van Walesonlangs het eerste eerediploma van de Society of Apothecaries ont ving en nu gerechtigd is: de „medicijnen en chi rurgie" uit te oefenen? dat niemand nog neiging heeft zich door hem te laten behandelen? dat in Amsterdam per jaar ongeveer 25 rnilh' oen kopjes, schoteltjes, bordjes, enz., gebroken worden? dat mlen binnenkort op de lijn Londen-Brigh- ton ('het Engelsche Zandvoort) wagens zal la'en loopen, waarin de passagiers zullen dansen? dat we nog veel meer dingen weten, die U niet weet? dat we bang zijn, dat U ons vervelend vind! met onze vragen?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2