Mevr. J. MAAS~flOHN BLOEMENDAAL UITBREIDINGSPLAN NAALDENVELD Zweedsche Heilgymnastiek en Massage Craynesterlaan 6, Heemstede BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN NABETRACHTING TOONEEL PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL. OVERVEEN. ONDERWIJS HAARLEM. laten, zullen B. en W. daarmee wel rekening wil len houden en stelt 'hij voor de discussie te sluiten. Weth. Van Nederhassélt gevoelt zich verplicht voor het zoover komt zijn collega uit het Dag. bestur bij te staan. De verzekering was vroe ger bij eene andere Mij. ondergebracht; de heer Knegt deed toen een aanbod, zoodat toen tot af sluiten besloten werd de moreele verplichting be stond 'het hem te gunnen. In zake de benzine (de heer Laan was toen ziek) is besloten de ingezetenen te doen inschrijven, toen de minimumprijzen ons al bekend waren; het leek ons toen beter de biljetten ongeopend terug te zenden. B. en W. wilden alleen de billijkheid betrachten. De Raad ging hierna over tot een ander punt, het verzoek van G. Bouwhuizen en C. van den Berg om aan zieke werkloozen gedurende den tijd, dat zij mochten werken, een uitkeering te doen, Overeenkomstig de hun verstrekte opdracht hebben Burgemeester en Weth. dit verzoek in handen gesteld van de Commissie van Bijstand in Sociale aangelegenheden om bericht en raad. Deze Commissie, van advies dienende, heeft in overweging gegeven om geen voorstel te doen om aan dat verzoek tegemoet te komen. Zij toch is (althans de meerderheid) van meening, dat elk geval op zich zelf beschouwd moet worden en in voorkomende gevallen van ziekte steun moet werden verleend naar behoefte. Zij acht het bo vendien absoluut verkeerd om eenig dienstver band te scheppen tusschen de gemeente als werk geefster en werkloozen als werknemers, omdat werkloozen niet in dienstbetrekking zijn. De werkverschaffing is een noodmaatregel en als zoo danig moeten de menschen, die daarbij te werk gesteld worden, het ook voelen. Van eenig dienst verband mag naar het oordeel der Commissie geen sprake zijn. Ook Burgemeester en Wethouders (die in meer derheid het advies der vorengenoemde Commis sie onderschrijven) achten het onjuist om perso nen, die elders geen werk hebbende kunnen vin den en daarom bij de gemeente, krachtens de haar opgelegde taak om voor hen te zorgen, te werk zijn gesteld, nog te bevoordeelen boven an dere ingezetenen, die, wanneer zij door ziekte worden getroffen, een beroep op gemeentelijke hulp moeten doen en die hulp erlangen in den vorm van ondersteuning. De Wethouder voor Sociale zaken, Van Neder- hasselt, achtte de thans gevolgde handelwijze (uit keering van 70% van het loon) billijker, o.a. daar z.i. de ziekte van de werkloozen veelal gevolg is van het hen opgedragen werk. De heer VanKesselis tegen het prae-advies van B. en W. en Commissie. De zgn. werkloozen zijn eigenlijk werknemers. De Raad 'heeft de vori ge maal al voorloopig geholpen, laat men daar nu een regel van maken, de menschen verrichten pro ductieven arbeid. De heer 'N u y e n s wil 'n billijke regeling, of er dienstverband bestaat of niet heeft er niet mee te maken. De heer De Waal Malefijt vraagt wat het beteekent, dat de ziekte van de werkloozen veel al het gevolg is van het hun opgedragen werk. Weth. Van Nederhasselt beantwoordt deze vraag, de menschen zitten wei tot hun knie ën in het water, of moeten liggen op pas ingewa terde wegen. Hij acht 70% een billijke regeling. Volgens de heer Hogen'birk gaat men de verkeerde richting uit als men de werkloozen met gewone werklieden gaat gelijk stellen, hij wil dat de Raad los van die gelijksteling uitmaakt in hoe ver zij bij ziekte uitkeering krijgen. De heer 'De Visser is het eens met hen, die theoretisch de meerderheid van B. en W. gelijk geven, maar practisch de zieke werkloozen zoo veel als noodig is, helpen willen, desnoods met 100 of 150% van het loon; elk geval echter af zonderlijk te beoordeelen. Andere leden o.a. de heer Prinsenberg slui ten zich hierbij aan. Weth. Laan geeft een overzicht van het aantal werkloozen; dezen winter 70 a 80, kort geleden 95, nu nog 46; het is dezen, winter gelukt ze achtereen aan den gang te houden; 'het zijn uit -den aard der zaak niet altijd de beste krachen, 70% te geven 'bij ziekte acht spreker niet in hun be lang, Als de menschen in Bloemendaal om onder stand komen worden ze altijd royaal geholpen; dat is ook voor zieken onder de werkloozen de weg. De heer K r e m e r stelt voor een einde aan de discussie te maken, door B, en W. te machtigen aan zieke werkloozen den onderstand te geven dien zij noodig hebben. De Raad vereenigt zich -daarmee, waarna de heer Nuyens de Commissie voor Sociale ad viezen verzoekt 'haar meening voortaan duide lijker uit te spreken. Aan G. 'Hoffschlag te Overveen is verlof ver leend om alcoholhoudende, andere dan sterke drank, te schenken in het houten theehuisje bfj het Wilhelminaduin. In beginsel vereenigt de Raad zich, na uitvoerige verdediging door den voorzitter, met een ver smalling van de Saxenburgerweg) waardoor de Bloemendaalsche Schoolvereeniging haar gymnas tieklokaal kan uitbouwen; 'het hek van Thijsse's Hof blijft staan. Uitvoerig en dikwijls heftig discussieert de Raad daarop over een adres ingekomen van verschillen de werknemersbonden, die bezwaren hebben tegen een wijziging in de uitbetaling der loonen, den Raad verzoeken deze zaak door B. en W. te laten brengen in de Commissie voor georganiseerd over leg. De heer Prinsenberg vraagt, wat de Raad er -mee te maken heeft. Weth. Van Nederhasselt heeft er geen bezwaar tegen als de Raad de zaak aan B. en W. wil overlaten. De heer Van Kessel (de vergadering wordt intusschen rumoerig, het is al bijna half zeven) spreekt deze beschuldigingen uit: de ambtenaren doen alsof er geen georganiseerd overleg bestaat, het is als vroeger: God zegen de greep, buitenge wone maatregelen, o.a. verandering van de werk week, wijze van uitbetalen der loonen zijn ge- Van heden af ligt gedurende veertien dagen ter Gemeente secretarie te Overveen (van 9 tot 1 uur) voor een ieder ter inzage het in de Raadsvergadering van 24 Maart 1927 vastgestelde plan tot herziening van het Uitbreidings plan der gemeente voor gronden in het Naaldenveld. Bloemendaal, 26 Maart 1927. Het Hoofd van het Gemeentebestuur, A. BAS BACKER. ZW. DIPLOMA TIJDELIJK TELEFOON 14219 Spreekuur Bloemendaal: Verbindingsweg 28, Vrijdags 4y2-5V2 nomen door de hoofden der takken van .dienst buiten het georganiseerd om; B en W. geven er niets om, want die hoofden zitten in het ge organiseerd overleg en overstemmen de anderen, er heerscht in de administratie omtrent de werk- lieden groote nonchalance, 't is gebeurd, dan aan •den ailbeid gezette werkloozen, die 'n.halve week te werk kwamen toch 't volle loon ontvingen,, een die in 't geheel niet in dienst was heeft 'n vol week loon gekregen. Overigens leggen de arbeiders ge regeld het loodje, zonder dat de menschen hoord worden is hun een halve week loon, als waarborg afgehouden. De heer De Roo van Alderwerelt: Nog al krasse beschuldigingen. De heer Van Kessel Weerlegt u ze dan, De heer De Roo van Alderwerelt: Be schuldigingen, die hier niet op zijn plaats zijn; de heer Laan is toch niet verantwoordelijk voor het uitbetalen van loon? De heer Van Kessel: Dat heb ik niet ge zegd. De heer S c h u 1 z: De commissie tot overleg be staat hiervoor, waarom zeggen B. en W. zelf niet als prae-advies: wij zullen -dit in de commissie tot overleg brengen? De 'heer Nuyens is -dit wel ml et de vorigen spre ker eens, waar hij verwacht van het overleg geen cent; als B. en W. blijven bij hun opvattingen kunnen we de commissie evengoed opheffen. In Amsterdam 'hebben de werklieden een halve week voorschot gekregen, 'die later weer wordt afge trokken. De heeren Hogenbirk en De Roo van Alderwerelt beroepen zich bij deze dingen op wat in de particuliere bedrijven gebeurt, maar het dienstverband bij een gemeente is iets heel an ders. De heer Prinsenberg verwondert zich over al deze beschouwingen; laat men blijven bij ait adres, dit ivraagt eenvoudig iets in -de Commissie voor overleg te brengen, dit behoort bij B. en W De heer Schulz zegt: neen, de Raad heeft de commissie ingesteld, daar zouden de arbeidsvoor waarden geregeld behandeld worden, nu zegt men aan ons, B. en W. voeren u-w eigen verordeningen niet uit, logisch hoort dit dus hier thuis. Het gaat hier altijd' zoo, men' brengt zoo weinig mogelijk in de verschillende commissies; spr. is het eens met den heer Nuyens, dat bet niets geeft, maar het gaat hem hier om het recht. Weth. Laan; Ge kunt het in de commissie tot overleg krijgen, goed, maar er komt toch niets van. Wat Van Kessel zei is een manier, die niet te pas komt. Geen ambtenaar heeft iets gedaan, zonder overleg met mij; nu worden de loonen op Woensdag betaald, nadat op Dinsdag is uitgemaakt, wie de vorige week gewerkt 'hebben. Abuizen als geschetst z ij n inderdaad voorgekomen, maar dat kan nu niet meer. Wij hebben vier gemeente werklieden oproepen om ons een practischer weg aan de hand te doen en die kon-den er even min iets anders opvinden dan wij. Voorschot geven gaat om adbiinistratieve rede nen niet. Laat de commissie tot overleg er nu maar over vergaderen. De heer Van Kessel; Ik ben ook bij den heer De Jong geweest en heb wel practische wegen aangegeven, maar die wilde men niet aan. In de commissie is het niet een quaestie van overleg maar van overstemming. Weth. Laan: Nou ja goed dan, De heer Van Kessel kent natuurlijk zijn Pappenheimers in de ccmmissie opperbeest. De Raad laat het verder hierfbij. De Voorzitter gaat over tot de Rondvraag. De heer M o 11 er us vraagt hoe het staat met d'e uitvoering der Vleeschkeuringswet, die 1 Juni a.s. in werking treedt. Er wordt aan gewerkt, De heer Van Kessel vraagt antwoord op zijn bekende politievragen, hierop neerkomende, of de Burgemeester er mede accoord ging, dat de Commissaris aan een plaatselijken verslag gever een exposé gaf van de sterkte en de werk- indeeling van ons politiecorps; hij wijst verder op het gevaar voor het verkeer voortspruitend uit het aanbrengen van een rollaag aan de Oosterduin- laan. De Voorzitter leest nu nagenoeg niet ver staanbaar voor het volgende aan de Pers in afdruk verstrekte antwoord: Ondergeteekende is niet van meening, dat door het betrokken krantenbericht ieder onbevoegde de gangen van ons politiecorps kan controleeren en nagaan. Waar, wanneer en hoe de surveillance plaats 'vindt, is in het gepubliceerde niet te vinden. Over interne aangelegenreden is niet gesproken. Wel is den ondergeteekende meermalen gebleken, dat leden van ons Politiecorps inlichtingen over interne aangelegenheden aan een onbevoegden verstrekken, doch hij heeft hiertegen geene maat- egelen kunnen nemen, om-dat de namen dier leden geheim werden gehouden. Hoewel in het algemeen geen voorstander van publicatie van zaken de politie betreffende en behandeling van politieaangeleigenheden door middel van de kran ten, heeft ondergeteekende tegen hét bedoelde be richt in het geheel geen bezwaar, omdat hetzelfde onderwerp even van te voren iif openbare Raads vergadering en de pers uitvoerig was besproken, waarbij eveneens de sterkte van het corps, de in deeling -der ploegen enz. is medegedeeld. M-en kwam toen tot de conclusie, dat de bewaking mini maal was. Deze voorstelling was niet geheel juist en schetste den toestand ongunstiger, dan deze inderdaad is. 'Het is daarom juist zeer goed, dat deze voorstelling gecorrigeerd is en dat duidelijk is geworden, dat er althans nog van eenige be waking sprake is. Het heeft den ondergeteekende dan ook ten zeerste verbaasd, dat juist tegen dit laatste bericht wordt opgekomen. Het valt hem, moeilijk in deze uitsluitend aan zakelijke motie ven te denken. Verwezen wordt nog naar 'be richten in de pers over geheel hetzelfde onder werp, die, zonder dat daar ter plaatse was voor afgegaan, wat in deze gemeente had plaats ge had, door den Hoofd-Com-missaris van Politie te Amsterdam en den Commissaris van Politie te Haarlem zijn verstrekt. De heer De Roo van A ld'e r w e r e 11: wie heeft d'at in elkaar gedraaid? De heer Van Kessel protesteert tegen de onwaardige wijze waarop de Burgemeester deze zaak in den Raad behandelt. De Voorzitter antwoordt, dat hij aan de -vragen géén groote waarde 'hecht. iDe heer Schulz -wil niet van de goedheid der Pers afhangen om behoorlijk kennis te nemen van het antwoord, waarom is dit van te voren op gemaakt stuk ons niet toegestuurd? Niets meer voor de openbare vergadering aan de orde zijnde wordt deze gesloten en gaat de Raad over in besloten zitting tot behandeling van de aangehouden punten 8 en- 13: totstan-dbrengen van de verbinding JulianalaanMilitair'enweg, en aankoop van stukjes grond ter afronding van den Ter Hoffsteedeweg in die buurt. Naar wij vernemen is in die vergadering aan -de leden geheimhouding opgelegd. die in den Raad voortdurend een wakend oog houdt over hunne belangen. De heer Van Kessel had het o.i. aan het goede eind, toen hij er tegen op kwam, dat de vergunning van Zandvoort om op onze rioleering aan te sluiten niet „ten eeuwigen dage" gegeven mocht worden. De heer Van Kessel heeft juridisch in stinkt. Een overheidsvergunning is uit haren aard ten allen tijde opzegbaar. Eene tusschen Zandvoort en Bloemendaal te dezer zake te sluiten overeenkomst ware o.i. meer in de lijn, en dan wel eene waar bij ook rekening gehouden wordt met mo gelijke verandering in de toestanden. Het request van voorzitter en se cretaris van de Bloemendaalsche Mid-den- standsvereeniging heeft veel stof opge worpen, zooals uit ons verslag blijkt, maar het heeft tevens de lucht gezuiverd; het woord is nu weer aan de Middenstanders zeiven, die door concurreerende prijzen te berekenen en de gemeente goed te bedie nen, zelf veel in de hand hebben. De heer Van Kessel was meermalen danig in zijn wiek geschoten, het was of deze noeste werker voor zijn spoedig te verwachten vertrek naar Haarlem, de „demokratische" zweep nog eens flink wilde laten knallen. Het kan geen kwaad, als hij 't niet overdrijft. In zijn philippica -tegen den burgemeester over gemis aan goeden vorm bij het voorlezen van diens antwoord op de politievragen, had hij niet heelemaal ongelijk; maar dat in het stel len der vragen iets van plagerij tegen den burgervader school, zal ieder, die iets weet van de dessous allicht toegeven. De openbare vergadering begon waarschijn lijk ook onder den indruk van de verwer ping van het verdrag met België door de Eerste Kamer in opgewekte stemming, maar eindigde bitter en naargeestig. Maar het kan in het ondermaansche vooral in deze streek, niet altijd lente zijn. De Gezondheidscommissie voor Bloe mendaal ca. zal den Burgemeester dank baar zijn voor de hoffelijke wijze, waarop hij haar werkwijze verdedigde tegen den aanval van den heer De Waal Malefijt, die blijkbaar de raadsstukken vrij vroeg had ingezien en daarin wel het afschrift van het advies dier Commissie i.z. het Naal denveld had zien liggen, (terecht door hem „geen brief" genoemd) maar niet het den dag vóór de Raadsvergadering ingekomen advies zelf. De zaak zit zoo. Indien een gemeentebestuur, wat vaak voorkomt, op het allerlaaste oogenblik een stuk naar de Gezondheidscommissie om advies stuurt, beijvert deze zich om tijdig te adviseeren; zoodra het advies getikt is gaat een onge- teekende doorslag naar het desbetreffende Raadhuis, zoodat dit dóór kan werken en zorgt men dat het te teekenen stuk, dat nog hier en daar circuleeren moet, zoo spoedig mogelijk volgt. Deze afspraak is door het secretariaat de Commissie met de verschillende secretarieën gemaakt en de uitvoering daarvan heeft tot dusver nog nooit tot eenige moeilijkheid of on vriendelijkheid geleid. Den heeren van het Holland Huis te Brussel is het op handige wijze gelukt ook onzen gemeenteraad eenige duiten uit de zak te kloppen voor een doel van o.i. hoogst problematisch nut. In de groote zaal van dat huis zal men over eenigen tijd diorama's (schilderijen met voor- grond) ook van Haarlem en omstreken zien en daar (de heer Prinsenberg wees er terecht op als een fout) Bloemendaal aan schouwen met de Haarlemsche Bavo (wel ke Bavo? de oude waarschijnlijk, die ook veel voorkomt op Ruysdael's schilderijen) op den achtèrgrond. Naar onze meening zou het alleen zin heboen als het uitzicht van af het Wilhelminaduin den schilder tot voorbeeld -diende. Nuttig was ook de wenk van den heer Prinsenberg de bij De Bussy verschenen boekjes over Bloe mendaalsche toestanden en inrichtingen daarbij te doen uitreiken. Slechts geven wij in overweging den foei-leelijken om slag door een met een betere of geen tee- kening te vervangen. Een „bravo" behoort bij den uitroep van den heer Schulz in zake het eventueel bouwen op Naaldenveld: dat het in de eerste plaats aan een openbaar bestuur past om niet te handelen tegen de duide lijke bedoeling, welke bij het voeren van onderhandelingen in eenige zaak te „goe der trouw" heeft voorgezeten. De sportclubs hebben wederom een eeresaluut te brengen aan jhr. Mollerus Wij ontvingen ter beoordeeling de eerste twee afleveringen van „Historie en Cultuur van- 'het Neidterlandsche Volk" door dr. F. H. Fischer. Uitgave van „De Spieghel" uitgeversbedrijf te Amsterdam. Wij volstaan voorloopig met eene korte aan kondiging van dit belangrijke werk. De schrijver is ons bek'end als even nauwgezet als geestig geleerde, juist de man om ons d'eze proeve van -moderne geschiedenisopvatting te geven. De 5 afleveringen elk van 80 bladzijden kosten 1.50 per stuk. Aan de voorrede ontleenen wij het volgende: ,;Hier wordt -voor het eerst een eerlijke poging gedaan, om de geschiedenis van Nederland' in mo dernen, kultureelen geest te behandelen, eenvoudig en aanschouwelijk. In hoeverre dat gelukt is, moge de lezer beoordeielen. In ieder ge'val wordt hij niet bedirogen d-oor een mooie nieuwe belofte en een tot op den -draad versleten1 werkelijkheid. De geschiedenis van een volk kam niet in al hare deelen gelijkmatig behandeld word'en. Naar mate de ontwikkeling vordert, geraken de men schen -mieer en meer in de macht -der omstandig heden, De mensch als soort, wel is waar, wordt hun de baas, De oudste bewoners dezer gewesten kampeerden aam -den rand der bossdhen, die voor hun uitbrei ding een onoverkomelijke beletsel waren; de tegen woordige bewoners vervaardigen bosschen of roeien ze uit, al naar hun lust. Maar de mensch als individu profiteert daar slechts matig van. Onze voorouders gingen op jacht waarheen ze wilden, braken takken af, legden vuren aan en velden des woods boomen. Hun nageslacht mag -het bosch gewoonlijk niet betreden zonider een kaart van den opzichter, en loopen tusschen de voetpaden is streng verboden, oin van het af breken van takken of het aanleggen van vuren maar te zwijgen. Zoo perst men ons leven in een steeds eniger gereel. Maar uit nood en pijn wordt de geest geboren. Gelijkelijk met onze lichamelijke beperking wast onze geestelijke vrijheid. De ge schiedenis van het ontwaken van het hooger be wustzijn is oneindig belangrijker dan die van ruzie en brutaal egoïsme. Daarom hebben de latere eeuwen recht op een breeder behandeling dan de meer primitieve. Zoo opgevat laat zich de geschiedenis van het Nederlands,che volk, -ekowomisch en kultureel wonend in het hart 'der West-Europeesche wereld niet als een- zelfstandigheid behandelen.Ons land valt herhaaldelijk binnen cirkels, waarvan het middelpunt elders ligt. Een rationeele geschied schrijving heeft daarmede rekening te 'houden. In het aannemen' of afwijzen der zich aanbiedende kultuurelememten teekent zicb -d'ain van zelf het nationaal karakter tegen de omgeving ai." gaat -met het stichten van Rijkskweekscholen, dure inrichtingen, die, ook dit toornen de regeeringsver- slagen, zich niet voldoende mogen verheugen in de belangstelling van de studeerende jeugd. Van de 29 Rijkskweekscholen is er slechts één, die in de le klasse 20 leerlingen telt, alle andere tellen minder; 15 Rijkskweekscholen hebben minder dan 10 leerlingen, 4 hebben 5 of minder leerlingen in de eerste klasse. De onderwijzers, door dleze inrichtingen afge leverd, worden owtzaglijk duur betaald. Schrijver laadt daarom de regeering aan, zoo spoedig moge lijk mét het stichten van Rijkskweekscholen op te houden, en d-e blijkbaar overtollige te sluiten-, 'Hij wijst verder op het bestaan van zoogenaamde spoed cursussen, waar jongelui met einddiploma H.B.S. oi Gymnasium, ook wel met einddiploma Mulo, les krijgen. Van de cainidildla'ten -dezer cursussen sla gen blijkens de ervaringen van schrijver de mees- ten; gemiddeld 90%. Deze onderwijzers kosten het Rijk absoluut niets zelfs geen subsidie en- bieden evenveel waarborgen, 'dat zij bruikbare onderwij zers zullen zijn, als de jongelui met kweekschool opleiding. Hun 'einddiploma's waarborgen meer dan voldoende intellect en ontwikkeling. Aan de practische opleiding der Rijkskweek school caindi-daten kent schrijver slechts geringe waarde toe; werkelijke practische geschiktheid ont wikkelt zich slechts als men' in het werkelijke schoolleven treedt. Door gebruik te maken van be doelde opleiding heeft -de regeering -die regeling van het aantal onderwijzers in d-e 'ha'nd. Als de behoef te groot wordt, -dan- kan zij het oprichten van spoed cursussen bevorderen, door subsidie toe te kennen aan leeraren H.B.S., Mulo, hoofden vain scholen en onderwijzers in zooverre deze subsidie noodig blijkt om 'de bestaansmogelijkheid der cursussen te verzekeren. Doch, particulier initiatief blijve hoofd, zaak, de regeering vuile slechts aan. In de groote steden zal steun iin den regel niet noodig zijn. Daar 'bestaan 'de spoedcursussen reeds jaren en voorzagen in een bepaalde behoefte- Vrees voor een tekort aan onderwijzers behoeft men niet te koesteren, omidat er honderdien jonge lieden met einddiploma H.B.S. gaarne van de ge legenheid, om in één jaar een geschikte positie te veroveren, zullen gebruik maken, indien zich wer kelijk de behoefte aan onderwijzers doet gevoelen en 'd-e jongelui dus perspectief 'in deze richting zien, Is er 'behoefte aan ervaren onderwijzers, dan kan de regeering nog meer doen, door aan enkelen gedurende een zekeren tijd een toelage toe te ken nen, waarmee ze zich eenigen tijd als kweekeling met acte kunnen redden, zoodat ze op een school zich practisch kunnen bekwamen. Een -dergelijke toelage zal de animo stellig 'Vergrooten; het aantal der 'toelagen blijve afhankelijk van de bestaande behoefte aan leerkrachten. Deze methode van opleiding kan.de speciale der Rijkskweekscholen vervangen, omdat d-e moeder- inrichtingen, H.B.S., Gymnasium en Mulo, in bijna alle plaatsen van eenige beteekenis bestaan. Ver der is ze verre te prefereeren boven de bestaande, -omdat er een besparing van ettelijke millioenen aan vastzit, hetgeen, gezien de geweldige overbelasting van de onderwijsbegrootin-g, een welkome verbete ring mag worden- genoemd. Wegens plaatsgebrek moeten wij onze recensie van Pirandello's; De naakten kleeden, dat Dinsdag in -deni Stadsschouwburg ging, aanhouden. Het stuk is o.i. zeer 'belangrijk en het spel van Stine van der Gaag, d'e hoofdpersoon van intense kracht en groote 'dramatische fijnheid en, diepte. D'e Nederl.-Duitsche Vereeniging roept 'belang stellenden op tot een bijeenkomst op Donderdag a.s. 31 Maart te 8-f- uur in het géboiuw v. d. Prot. Bond te Haarlem, waar 'het lid van den duitschen Rijksdag iH. R. von Lindeinen Wildau zal spreken met het onderwerp: „Vom W-eltkrieg zu'm neuen Europa". Zondagavond fietste een Haarlemmer, zekere G. met zijn zoontje op den Slingerweg te Aerdenhoul, toen beide rijwielen mét elkaar in aanraking kwa men. G. viel en brak een been. Per ziekenauto is hij naar de Maria-Stichting overgebracht. „Den Gulden Winckel" van 20 Februari bevat op -dteni omslag een portret van Paul Claudel, over wien juist dezer -dagen te Amsterdam gelezen is. G. H. Pann'ekoek geeft een praatje met Werumeus Buning. Frans Hullemans verslaat Pauwel's Boeven en Burgers; beide artikelen zijn van goede por tretten voorzien. Verder werk van Gerard van Eckeren, Hendrik Schokte, Ja'n; v. Nijlen en A. den Doolaard. Evenals de vorige een belangrijke af levering. De Centrale Commissie voor Bezuiniging uit d'e Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een artikel gepubliceerd van een on- derwijs-deskundige over de opleiding van onder wijzers. De schrijver wijst op het groote overcompleet van onderwijzers, getuige 'het aantal gegadigden voor de weinige beschikbare plaatsen. Uit de re- ge eringsversl-agen blijgt, dat dit overcompleet in de eerstvolgende jaren nog zal toenemen, vooral, doordat tot 1930 door bet samenvoegen van klas sen (norm 48) het aantal vacatures zal verminderen. Hij vraagt zich af, waarom de regeering voort Donderdagavond reed de heer S. te Bloemen daal met zijn luxe auto in de Aerdenbout op de Elswoutslaan richting Bloemendaal. Tet hoogte van de rentmeester-woning kwam een fietsende dame, en- daarna een heer uit een der zijwegen. Door een verkeerde manouvre van den wiel- rijdster kwam -de heer in botsing met de auto. -Hij werd door de voorruit geslingerd en' be kwam daardoor hoofdwonden, De heer S. bracht hem met zijn voertuig naar een dokter, -die de wonden verbond, en waar hij bleek, dat ze gelukkig van niet ernstigen aard De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, aid. Haarlem zendt ons eene uitnoo-diging tot bijwo ning der lezing, welke de beer Taco Mulder, se cretaris der Vereeniging tot Bevordering der op richting van de Vereenigde Staten van Europa, voor onze vereeniging zal houden op Maandag 28 Maart, aanvang 8 uur, in gebouw „De Nijverheid Jansstraat 85, De heer Taco Mulder zal de Vereenigde Staten van Europa behandelen, in de eerste plaats als algemeen sociologisch vraagstuk en daarna het vraagstuk van de Ver. Staten van Europa bezien in verband met de historisch geworden interna tionale verhoudingen. Het Bestuur verzoekt den leden in groote getale aanwezig te zijn. Introductie is toegestaan.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 6